De avonturen van MICKEY MOUSE „DE GAZELLE" Vhi.. 28 SEPTEMBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAOINA 1U DE PRIJS VAN KOELHÜISBOTER 85 cent per pakje In het NTS-journaal is gisteravond In een vraaggesprek met de heer S. van der Ploeg, bestuurslid van het Produktschap voor Zuivel, aandacht geschonken aan het besluit de prijs van koelhuisboter met ingang begin oktober te brengen op 85 cent per pakje van 250 gram. In ons land is thans een voorraad aan koelhuisboter van 300.000.000 ki logram. De heer Van der Ploeg noem de desgevraagd de prijsvaststelling van de koelhuisboter .liggend op de grens van misdadigheid". Hij herin nerde eraan, dat de prijs voor koel huisboter destijds was vastgesteld op 65 cent. In het vraaggesprek zei de heer Van der Ploeg onder meer de koelhuisboter liever te zien terecht komen in de mensenmaag, dan dat zij gebruikt zal worden als veevoeder. Naar zijn oordeel zou de thans vast gestelde prijs zeker daartoe aanlei ding geven. Hy merkte nog op zijn persoonlijke mening te hebben ge geven en niet te hebben gesproken in zijn kwaliteit als bestuurslid van het Produktschap. Burgemeester verklaart: IN NIJMEGEN TOCH ONREGELMATIGHEDEN De burgemeester van Nijmegen heeft, in overleg met de officier van Justitie in Den Haag, bekendgemaakt, dat bij een gisteren ingesteld onder zoek is komen vast te staan, dat in een belangrijk oorlogsschadegeval op onregelmatige wijze is getracht een uitkering van het rijk te krijgen. Door het rijk is een voorschot verstrekt. Afgezien van de administratieve ge volgen wordt overwogen of deze on regelmatigheid aanleiding zal geven tot strafrechtelijk optreden tegen de verantwoordelij ke gemeenteambtena ren. Hangende het onderzoek kunnen geen verdere mededelingen worden verstrekt, aldus een schriftelijke ver klaring van de burgemeester. Minder leerlingen in de klas het komende jaar In de memorie van toelichting op de begroting 1963 van het departe ment van O. K. en W. meent minis ter Cals, hoewel het tekort aan be voegde docenten voor de verschil lende sectoren van het onderwijs nog nijpend is, toch wel te kunnen stel len dat het dieptepunt is gepasseerd. Met name geldt dit, zo zegt de mem. van toelichting, voor het lager onder wijs, waar de ontwikkeling van het potentieel aan onderwijzers mede in verband met de daling van het aantal leerlingen het mogelijk zal maken in de loop van het komende jaar tot invoering van de eerste fase van de verlaging van de leerlingen- schaal over te gaan. De bewindsman zegt, dat hij het tot zijn voornaamste zorg blijft reke nen de voorziening in bevoegde do centen zoveel mogelijk te waarborgen. Meegedeeld wordt dat enkele wets ontwerpen ten departemente zijn ge reed gekomen, te weten een ontwerp van wet op het leerlingenwezen en een ontwerp van wet tot wijziging van de lager onderwijswet 1920. Nieuw kinderprogramma voor t.v. Een goed SUèDE JASJE reeds voor 98. HAARLEMMERSTRAAT 4 LEIDEN (Advertentie; Mgr. Dr. J. A. E. van Dodewaard, bisschop van Haarlem, zal woensdag 3 oktober geen audiëntie verlenen. Op de weg Voorthuizen-Apel- doorn, nabij kamp Wittenberg is gis teravond de 59-jarige mej. D. Brons uit Ermelo, aangereden door een per sonenauto en zo ernstig gewond, dat zij tijdens het vervoer naar een zie kenhuis is overleden. De 76-jarige heer M. Smulders uit Liempde is gisteren door een Bel gische bus, die arbeiders vervoerde, overreden. De heer Smulders liet drie bussen passeren, stak daarna over en werd gegrepen door de vierde bus. De man was op slag dood. De AVRO-televisie start zaterdag 29 september a.s. met een nieuw kinder programma rondom de held „Okkie Trooy", een uitvinder, en geesteskind van H. M. Meijer jr. de regie heeft Nan Wamelink. Op de foto vlnr tijdens een kostuumrepetitie: Louis Bongers, Nanni Vermeer en Jaap Maarleveld als de hoofdpersoon. RECHTZAKEN Leids chauffeur schreef zijn eigen recept Verslaafdheid dreef hem ertoe Een 44-jarige chauffeur uit Leiden, die werkzaam was in het Academisch ziekenhuis, had kans gezien een blok receptenbriefjes te stelen en die ge bruikt, om daarop alfium, een soort van opium te verkrijgen. Hij vulde daartoe een gefingeerde naam en adres in en verkreeg in een apotheek te Wassenaar de gewenste tabletjes. „Het was het enige middel tegen de pijn die ik leed," aldus verklaarde de man, die zich wegens de diefstal en het gebruik van de valse recep ten voor de rechtbank had te ver antwoorden. Een dokter had hem eens het middel voorgeschreven en dat had hem ertoe gebracht om, toen hij de tabletten niet meer kreeg, deze langs een andere weg te ver krijgen. „De Opiumwet is er niet voor niets," zo merkte de presidente der recht bank, mevr. mr. Minkenhof, op. De psychiat r achtte verdachte verminderd toerekeningsvatbaar en iemand die weinig weerstand biedt aan de moeilijkheden in het leven. De officier eiste 8 maanden gevan genisstraf, waarvan 6 maanden voor waardelijk en aftrek van dë 2 maan den in voorarrest doorgebracht. De verdediger, mr. Schaper pleitte cle mentie. Uitspraak op 11 oktober. TROUWEN MAAR NIET BETALEN Een 51-jarige magazijnmeester uit Leiden maakte er een gewoonte van om goederen in zijn bezit te krijgen zonder betaling en had zich als ge volg daarvan wegens flessetrekkerij voor de rechtbank te verantwoorden. Niet alleen dat verdachte o.m. een fiets, scheerapparaat, stofzuiger en tal van kledingstukken had gekocht zonder betaling, doch hij had in een hotel te Leiden bij zijn huwelijk een diner gegeven, dat hij niet betaalde. De kosten van het diner bedroegen ruim 1000. Verdachte was met een weduwe met 8 kinderen getrouwd. Volgens verdachte had hij voor to taal 3500 schulden gemaakt, doch de presidente vond die raming aan de lage kant De eis van de officier luidde 10 maanden gevangenisstraf, waarvan 3 maanden voorwaardelijk en aftrek van voorarrest Uitspraak op 11 oktober. Plannen district Bollenstreek voor het komende biljart-seizoen Het bestuur van het biljartdistrikt „De Bollenstreek" zit boordevol plan nen voor het komende seizoen. Dat seizoen - in andere distrikten reeds gestart - begint om structurele redenen in de Bollenstreek met de jaar vergadering van 4 oktober. Een week later komen de vele deelnemers aan de persoonlijke kampioenschappen vijfde klas libre al in het geweer om uit te maken, wie van hen deel uitmaakt van de acht man sterke finale poule, die op 6, 7 en 8 oktober in restaurant „Eigenzorg" in Voorhout zal worden gehouden. Het aantal inschrijvingen voor dit persoonlijke kam pioenschap is zeer hoog. Dat geldt ook voor de inschrijvingen, die al opengesteld zijn voor de kampioenschappen in de vierde en derde klasse. chet moet geven. Het distrikt De Bol lenstreek is bijzonder verheugd over het feit, dat de KNBB ook een lan delijk kampioenschap heeft vastge steld voor clubteams. Vroeger kon den deze teams slechts gewestelijk kampioen worden, omdat twaalf jaar geleden het landelijk clubkampioen schap werd afgeschaft. Roomijs of aardbeienijs voor de rechter „Roomijs" stond er op de pakjes ijs, welke een importeur uit Alphen a. d. Rijn verkocht en volgens de wettelijke bepalingen moet er dan tenminste 12 pet. vetgehalte aanwe zig zijn. Doch uit het onderzoek was gebleken, dat er slechts 7 pet aan wezig was. Dat gaf de directeur der betreffende N.V. vlot toe, doch hij zette voor de Haagse politierechter tevens zijn problemen uiteen. Want het ijs wordt geïmporteerd uit Bel gië en daar geldt, dat er maximaal slechts 8 pet. vet in het ij. aanwezig moet zijn. Die 8 pet. is dus onvol doende naar Nederlandse maatsta ven en zo komt het, dat verdachte telkens opnieuw in conflict komt met de wet. „En dat kost mij» naam," zo beklaagde verdachte zich. „Er zijn twee oplossingen mogelijk," zo deed de officier van Justitie aan de hand: „of uw Belgische leverancier voert het vetgehalte op, of u zet niet meer „roomijs" op de pakjes, maar „aard beienijs". „Is er nu echt verschil tus sen „roomijs" en „vanilleijs" b.v.," wilde de rechter weten. Dat bleek kennelijk niet het geval wat betreft het vetpercentage. In elk geval was verdachte nu strafbaar geweest en daarom eiste de officier 225 boete. De politierechter veroordeelde tot ƒ200 boete. DE KNECHT BLEEF WEG Een schildersknecht uit Alphen a. d. Rijn had zonder meer zijn baas in de steek gelaten. Hij had dus geen vergunning van het Arbeidsbureau om de dienstbetrekking te beëindi gen en dat is strafbaar. De werk gever vertelde, dat verdachte een dag had gewerkt, toen plotseling weg was gebleven. Hij had een voorschot gegeven, omdat verdachte in de On gevallenwet liep. Na een paar we ken kwam de knecht nog eens een dag v erken en bleef daarna hele maal weg. „Mijn voorschot en al be taald» hij niet terug," constateerde de werkgever. Het bezwaar van ver dachte was geweest, dat teveel van hem werd gevergd, doch de werk gever verklaarde dat zijn andere knechts en ook hijzelf gelijke werk prestaties leverden als van verdachte werd gevraagd. Verdachte verdiende trouwens 125 „schoon". De officier eiste 50 boete of 10 dagen hechte nis. De rechter veroordeelde tot ƒ35 boete of 10 dagen hechtenis. PASTOOR W. J. DE JONG, BROER VAN KARDINAAL DE JONG, OVERLEDEN Gisteren is op 64-jarige leeftijd overleden pastoor W. J. de Jong van de parochie van de II. Fredericus te Sloten Pastoor de Jong, een broei van v/ijlen kardinaal de Jong, over leed in het Sint Antonius-ziekenhuis te Sneek, waar hij reeds enkele maan den werd verzorgd. Bollenstreek" begint landelijk mee te tellen Deze stijgende belangstelling is verheugend, temeer daar het biljart distrikt De Bollenstreek het jongste distrikt van de Koninklijke Neder landse Biljartbond is. Drie jaar gele den trad de toenmalige B.B.B. toe tot de KNBB en niet zonder succes. Enige gerenommeerde biljarters heb ben al geprofiteerd van deze stap, doordat zij mochten uitkomen in ge westelijke en een enkele maal zelfs in nationale kampioenschappen. Een hunner vertelde zelfs van een buiten gewone belevenis. Overigens is dit contact met wijder kring bevorder lijk geweest voor het spelpeil, dat met sprongen omhoog is gegaan. Aansluiting Maar men wil het nog sneller om hoog brengen. Daartoe wordt dit jaar de training, waarmee verleden jaar werd begonnen, uitgebreid tot spe lers van de tweede klasse. Deze voor- selektie bij de top (hoofdklasse, eer ste en tweede klasse) heeft ten doel, zo spoedig mogelijk te komen tot het formeren van een extra-libre klasse en een overgangsklasse, zodat men aansluiting krijgt bij het landelijke peil. De selektie van spelers, die aan de training van bondsinstructeur M. A. F. Soliën mogen deelnemen, is uiterst streng. Naast technische vaar digheid en aanleg wordt in de aller eerste plaats gekeken naar een spor tieve houding. Want in de Bollen streek wil men waardige represen tanten hebben van de sport, die men zoveel mogelijk wil verbreiden. Jeugd-biljart Naast deze selektie heeft men ook de jeugdzaken krachtig ter hand ge nomen, Verleden Jaar - in het eerste jaar dus dat de KNBB zich op de jeugd ging werpen - verkreeg de Bol lenstreek al een gediplomeerd jeugd leider. Voor de cursus, die dit jaar in het distrikt de Bollenstreek wordt gehouden, heeft men opnieuw twee serieuze kandidaten, zodat men bü hun slagen zo spoedig mogelijk de plannen kan uitvoeren, die momen teel door het ijverige bestuur wor den uitgewerkt. Naast deze plannen bestaan er nog plannen voor de organisatie van een arbiterscursus op basis van de orga nisatie voor nationale- en internatio nale arbitrage, die onlangs door de KNBB in Utrecht in het leven werd geroepen. Voorts heeft men plannen voor het ontwerpen van een speciale distriktsvlag, die aan de diverse dis- triktswedstrijden een bijzonder ca- Propaganda Als grote verrassing organiseert het distriktsbestuur op donderdag 18 oktober een propaganda-avond in het KAB-gebouw in Lisse. Tijdens deze avond worden drie films van het NSF vertoond. De hoofdfilm zal de nieuwe film zijn over de wereldkam pioenschappen voetbal in Chili. Voorts staan films over de training van Wilma Rudolph en een over wat er met het totogeld gebeurt, op het programma. Op deze avond hoopt men vele buitenstaanders bekend te maken met het bestaan van het bil jartdistrikt de Bollenstreek, waarin ongeveer vijf of zes verenigingen nog niet georganiseerd zijn. VOETBAL Nederlands elftal naar Olympisch toernooi Het Bondsbestuur van d:e KNVB heeft het Nederlandse amateur elftal inge schreven voor het Olympisch Voetbal Toernooi. De ploeg zal slechts Japen wordt als organiserend land rechtstreeks tot het eindtoumooi toegelaten zich via de voorronden voor het toernooi in Japan moeten plaatsen. Eind van dit jaar zal de FIFA de indeling van het voor- toernooi, waarbij waarschijnlijk reke ning wordt gehouden met de geografische ligging van de deelnemende landen, vaststellen. Het Nederlandse militaire voetbal- bal team zal woensdag 28 november te Enschede tegen de Belgische militairen uitkomen. Maandag 8 oktober speelt het Nederlands team voorts te Alkmaar de tradionele wedstrijd tegen de tweede divisie-ploeg van die naam. WIELRENNEN N PREDIKANT GEEFT GODSDIENSTLES OP R.K. COLLEGE In Deurne (Noord-Brabant) zal op het r.k. college in okto ber drie weken godsdienston derricht worden gegeven door ds. J. Duvekot. De predikant vervangt voor die tijd de gods dienstleraar van het college, kapelaan G. Thüring, die voor herhalingsoefeningen als vloot- aalmoezenier is opgeroepen. De directeur wilde tijdens de afwezigheid van de kapelaan het godsdienstonderwijs nor maal doorgang doen vinden en vond dit meteen een prachtige gelegenheid om de leerlingen nader in contact te brengen met het protestantisme. In een brief aan de ouders van de leerlin gen schrijft de directeur van het college, de heer Th. Hoogber gen, dan ook: „Volgens de sta tistieken is nauwelijks 10% van het intellectuele kader in Ne derland katholiek. Het meren deel van onze jongelui verkeert dus straks regelmatig in gezel schap van niet-katholieken. De ervaring leert, dat sommige ka tholieke intellectuelen zich dan bijzonder onwennig gedragen. Wij geloven, dat de school ook op dit punt een bescheiden, maar een toch zeer positieve bijdrage kan leveren tot de vorming van haar leerlingen." Ds. J. Duvekot, die de ge legenheid katholieke jongelui nader in contact te brengen met het protestantisme met beide handen heeft aangegrepen, zal o.a. de volgende onderwerpen behandelen: de eredienst bij de protestanten; de avondmaals viering, de Wereldraad van Kerken en mogelijk ook de ver schillende stromingen in het protestantisme in Nederland. PRINSES BEATRIX NAAR PERZIE Prinses Beatrix zal tijdens haar reis van anderhalve maand door Azië ook een bezoek brengen aan Perzië. De kroonprinses zou in oktober met haar ouders en prinses Irene op staats ie- bezoek in Perzië zijn gegaan, maar dit is vanwege de aardbevingsramp voor lopig uitgesteld. De reis van de prin ses voert naar alle waarschijnlijkheid ook door Pakistan, India, Thailand, de Philippijnen, Hongkong en Japan. Jubileum' van dompteur: beet van een leeuw De dompteur Alberto Althoff heeft gisteravond zijn twintig ste beet van een roofdier opge lopen. Tijdens een voorstelling van het circus Boltini in Vlis- singen werd hij gebeten door de leeuw Simba, die vier jaar oud is. Het gebeurde toen hij de leeuw Simba streelde. Een hoek tand drong in zijn rechterhand. Ondanks de bloedende wond heeft hij zijn programma geheel afgewerkt. Rik van Looy, de oud-wereldkampioen op de weg, heeft donderdag in Berlare een wegwedstrijd over 160 kilometer ge wonnen. Hij reed de afstand in 4 uur en 37 minuten. De Belgen Melkerbeek en De Wit werden resp. tweede en derde. De Nederlandse vertegenwoordigers Leon Sebregts en Huub Zilverberg gin gen als 9e en 10e over de eindstreep. Karstens 25ste in San Pellegrino De uitslag van de amateur-wielerwed strijd Verbania-San Pellegrino, geldend voor de finale-reeks van de San Pelle- grino-wedstrijden, welke donderdag werd gehouden luidt: 1 Dino Zandeg (It.) de 191 km. 4.26.00 (gem. 43.140 kg per uur). 2 Antonio Tagliani (It.) 3 Joseph Tim mermans (Belg.); 4 Lorenzo Carminati (It.); 5 Roberto Poggiali (It.) allen in dezelfde tijd als de winnaar. De Neder lander Gerben Karstens eindigde als 25ste op 11 min. 42 sec. na de winnaar. Uit een kelder aan de Oude Zijds Achterburgwal in de Amsterdamse binnenstad zijn 100 originele Afri kaanse zwart houten negermaskers en 8 bruine houten beelden gestolen voor een gezamenlijke waarde van 20.000. De maskers en beelden wa ren in de kelder opgeslagen door de in Amsterdam wonende Nigeriaanse koopman S. A. Thompson. In de vergadering van de Tweede Kamer van gistermiddag trad prof. dr. ir. A. Vondeling voor het eerst officieel op als fractieleider van de PvdA. De foto toont hem hier aan het woord. Scheepsberichten Adabi 28 v. Rotterdam n. Buenoi Aires; Axeldyk 27 v. Rotterdam n; Hamburg; Dongedyk 27 te Rotter dam; Laarderkerk 27 v. Rotterdam n. Basrah; Sepia (t.) 27 v. Rotterdam n. Banias; Slamat 27 v. Rotterdam n. Bremerhaven; Steven 28 v. Rotter dam n. Tanger; Alcor 27 v. Aden n. Mombasa; Alkaid 27 v. Zeebrugge n. Montreal; Alpherat 28 te Kaapstad; Alwaki 27 v. Rangoon n. Calcutta; Argos 28 te Kymassi; Atysk (t.) 28 Panamakanaal verw. n. Honolulu; Khasiella (t.) 27 v. Stanlow n. Thameshaven; Koratia (t. 27 v. Pta. Cardon n. Curasao; Kosicia (t.) 28 te Curasao; Liberiakust 27 v. Abid jan n. Sassandra; Medon 28 te Port of Spain; Madjokerto 27 v. Cochin n. Madras; Moordrecht 27 v. Teign- mouth n. Curasao; Nanusa 27 v. Ant werpen n. Freetown. Gisteren hebben de deelnemers aan de voorlichtingsbijeenkomst van het Nederlands atoomforum, welke woensdag en donderdag In Alkmaar is gehouden, een excursie gemaakt naar het Reactor Centrum Nederland in Petten. Foto: terwijl een lasser zijn moeilijke werk verricht, be kijken de bezoekers de buitenzijde van de grote reactor in de reactor-haL

Leidse Courant | 1962 | | pagina 10