Vlees eten ingoed eten Adverteren doet verkopen PREMIEPLAAT 1962 WIM SONNEVELD EN GODFRIED BOMANS Verhouding oecumenisch werk en opdracht van oecumenisch-pastorale instituten Machinaal spitten V00RGELD EEN WONING Het roken van Marihuana VERENIGINGS DRUKWERK Een gulden aan vlees is twee waard: SMAAK Zo rijk is vlees aan smaak! Elke gulden vlees geeft de volle rijkdom aan sappigheid, aan echte vleesjus. Dat maakt een maaltijd! Alleen om de smaak al mag vlees-op-tafel niet ontbreken. Nooit! KRACHTz o rijk is vlees aan kracht! Elke gulden vlees geeft de volle rijkdom aan eiwitten, B-vita minen en voedingszouten. Groenten en aardappelen zijn prima, maar de kracht van vlees hoort er bij. dubbel TAST TOE.... 't is van TEEKENS Adverteert in dit blad U heeft nimmer zo n succes gehad Peltenburg DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Belangrijke bijeenkomst St. Wïllibrord-Vereniging In Noordwijkerhout vergaderde de Adviesraad van de St. Willibrord Vereniging met een aantal priesters en enkele leken, over de verhouding van het oecumenisch werk en de opdracht van de oecumenisch-pastorale instituten als „de Open Deur", „Una Sancta", „de Hoeksteen", „Via Pacis", „Het oecumenisch-pastorale werk van de Vrouwen van Bethanië"; van de Paters Carmelieten, Augustijnen en Minderbroeders in de verschillende Nederlandse bisdommen. De inleiders waren dr. R. Boon, predikant te Landsmeer en prof. F. Haarsma van het Groot-Seminarie te Driebergen. Onderwerp van bezinning was de spanning die zou kunnen bestaan tussen het bekeringswerk van de genoemde instanties en de oecumenische arbeid, tussen het gericht-zijn op de persoonlijke overgangen en de bezorgdheid voor de toenadering tussen de verdeelde Kerken. Als resultaat van de inleidingen en het daarop volgend intensieve gesprek werden unaniem de vol gende conclusies aanvaard: 1. De pastorele arbeid onder hen, die tot de katholieke Kerk komen, moet steeds gericht staan op het oecumenisch naar elkaar toegroeien van de Kerken. 2. Aan deze pastorele arbeid moet daarom elke vorm van proselytis- me vreemd zijn, d.w.z. iedere acti viteit, die door de andere Kerken als een aantasting van haar chris telijke eer en als weglokken van haar leden wordt ervaren, moet als een ongeloorloofde grensoverschrij ding worden afgewezen. Omdat het geloof en de liefde die ons allen in Christus verbindt o het spel staan, moet zelfs elke schijn van dit kwaad van het proselytisme vermeden wor den. 3 Deze geloofs- en liefdesverbonden heid van de Kerken mr.g echter op geen enkele wijze tekort doen aan de fundamentele roeping van de Kerk om te getuigen over de Chris tus en over zichzelf als de gestalte van Zijn werking door de heilige Geest. 4. De arbeid die deze oecumenisch- pastorale instituten verrichten on der de reformatorische en katholieke christen, moet zijn uitgangspunt ne men in de oecumenische opdracht om de positief-christelijke waarden van de Reformatie in de volheid van de katholieke Kerk te integreren. 5. Bepaalde instituten (Open Deur, Una Sancta enz.) zijn in sterke mate werkzaam op het terrein van de ge mengde verkeringen en de gemeng de huwelijken. Unaniem was men van oordeel, dat de pastorele arbeid nooit aanleiding mag zijn tot mis bruik van deze uiteraard zeer pre caire situatie. Het recht van de Kerk is een recht van de liefde, die niet kan sterven naar de handhaving van het recht als recht, doch het heil van de mens zoekt. De vraag kwam drin gend naar voren of het katholieke huwelijksrecht in dit licht geen her ziening behoeft. 6. Dr. Boon vond algemene instem ming bij zijn oproep tot gemeen schappelijke arbeid om in deze ge- saeculariseerde wereld de christe lijke boodschap met meer kracht te doen klinken en in deze gezamenlijke geloof sverantwoordelijkheid onze christelijke verbondendheid sterker te beleven. Hierin zag hij voor deze oecumenisch-pastorale instituten de noodzaak tot zielzorgelijk contact met de predikanten. Het theologisch-oecu- menisch gesprek moet leiden tot een pastoreel-oecumeniscli contact. Demonstratie te Lisse Heeft de spitgraaf strak afgedaan in het bollenvak? Het zou wel zeer optimistisch zijn omdat te beweren, maar dat die dag komt, staat vrijwel vast. Gisteren werd op de tuin van Gebrs. Driehuizen aan de Loosterweg te Lisse door de Vicon uit Nieuw Vennep een spitmachine gedemon streerd, die zo met het blote oog te zien, uitstekend werk leverde. De machine keerde de steken goed, al leek het ons, dat men bij een trek ker, die langzamer kan lopen dan de nu gebruikte, nog betere resultaten kan boeken. De op het land liggende mest gestrooid om het land stuif- vrij te houden werd goed onderge werkt. De machine heeft een werkbreedte van ruim een meter men kan ook een landbouwuitvoering krijgen die ruim twee meter tegelijk omspit en kan tot dertig centimeter diepte de grond omwerken, zonder een vas te onderlaag te vormen. Per uur kan de machine tot 1500 m2 spitten en daar kan geen kampioen-spitter het tegen op nemen. Op zandgrond leverde de machi ne goed werk. Daar de prijs van deze machine aan de hoge kant ligt, zien we deze machine terechtkomen bij de loonbedrijven, die de laatste jaren in de bollenstreek een steeds groter machinepark krijgen. Bepaalde men zich vroegere tot motorploegen en fraismachines, daar zijn nu bijgeko men machines om bollen te rooien en te planten, om grond te injecteren, terwijl ook het ploegen aan de kabel de laatste tijd steeds meer toeneemt. Hel kostbare diepdelven met de graaf, een werk dat anders in de stille win termaanden gebeurde, ziet men steeds minder. De ploeg gaat er even diep door, schuift de bovenste laag goed in de voor en levert dus werk, dat aan vrij hoge eisen voeldoet. In het kader van de zogenaamde „binnenlandse vlagvertoonreizen", die de Koninklijke Marine gedurende de laatste jaren op geregelde tijden on derneemt, zullen in de periode van donderdag 11 oktober tot en met zon dag 14 oktober aanstaande, twee kust- mynenvegers, behorende tot mijnen veegsquadron 128 en vier ondiep- watermijnenvegers, behorende tot mijnenveegsquadron 205, een bezoek aan Haarlem brengen. In overleg met het plaatselijk ge meentebestuur en de VVV „Haarlems bloei" is een aantrekkelijk bezoek c.q. ontvangstprogramma samenge steld. „ADMINISTRATEUR" IN DE KRAAG GEVAT Op verzoek van de Amsterdamse politie is begin deze week de 46- ja rige gehuwde Amsterdammer J. P. in Enschede aangehouden. P. heeft vele jonggehuwden beloofd voor een wo ning te zullen zorgen. Verdachte noemde zich administrateur en zag wel kans om ambtenaren van het CBH om te kopen, maar dan moest er geld op tafel komen. Op deze wijze heeft P. talrijke paartjes (uitsluitend uit arbeiderskringen) opgelicht. Er zijn thans vijftien gevallen bij de hoofdstedelijke centrale recherche be kend. Het gaat om ongeveer 5000, maar de politie neemt aan dat meer gevallen bekend zullen worden. „Niet gevaarlijk" gevaarlijk standpunt Is de opvatting van de Nederlandse Justitie, dat marihunana tot de ge vaarlijke verslavingsgiffen gerekend moet worden, onjuist? In de Moderne Encyclopedie, die gisteren bij de hoofdstedelijke uitge verij Querido is verschenen, schrijft dr. O. M. de Vaal, kxnderarts-endo- crinoloog te Amsterdam, o.m „Er is veel misverstand gerezen omtrent de betekenis van marihuana als verslavingsgif. Een populair, maar om het sensationele afgestemde voorlichting is in dit opzicht sterk in tegenstelling met de verantwoorde medische en sociologische studies. Marihuana moet niet tot de versla- vinjgsgiffen worden gerekend. Het ro ken ervan is in Amerika, na uitge breid onderzoek, een „vervelende ge woonte" genoemd. Een gevaar is het niet. Er komt een andere kwaliteit in de beleving van de zintuigenindrukken. Deze worden als verstrekt en ver anderd ondervonden. Vooral de vi suele (geziene) en akoestische (ge hoorde) belevingswereld wordt be- invloedt". Vooral in Amsterdam zijn de afge lopen jaren betrekkelijk veel ii> hoofdzaak jonge mensen tot gevan genisstraffen veroordeeld wegens het roken, in bezit hebben of verhande len van marihuanasigaretten. Met name de Amsterdamse officier van justitie mr. W. K. baron van Dedem staat op het standpunt dat marihuana wel tot de groep der verdovende mid delen behoort en dat tegen de gebrui kers en verspreiders van marihuana krachtig dient te worden opgetreden. Noot red.: Het roken van mari huanasigaretten is daarom wél ge vaarlijk. omdat het een begin van verslaving is. die tot erger Voorts zijn van vele soorten van ver slaving, waaronder roken, de medi sche consequenties niet voldoende peilbaar. STOMPWIJK L.T.B.'ERS BESPRAKEN AFSCHAFFING WET VERVREEM DING LANDBOUWGRONDEN Daar de voorzitter van de LTB, afd. Stompwijk verhinderd was tijdig aanwezig te zijn nam de 2e voorzitter de heer H. Jurgens, de opening van de dezer dagen gehouden vergade ring op zich. Mr. A. A. Wopereis, rechtskundig medewerker van de LTB hield een inleiding over het onderwerp: De ge volgen van de afschaffing van de Wet Vervreemding Landbouwgronden. Ofschoon de Eerste Kamer de af schaffing van deze wet nog moet goedkeuren, wat volgens spr. zeer zeker zal gebeuren, wordt het toch zaak voor de boeren om nu al op hun tellen te passen bij aan- of verkoop van gronden. De opzet van de oude wet was oorspronkelijk alleen het beheersen van de prijs. In 1958 heeft men door vastleggen van het voor keursrecht en dit te koppelen aan de prijs de zekerheid voor de agrariër vastgelegd. Deze wet wordt nu afge schaft en als blijkt dat het niet gaat kan altijd de oude wet weer worden ingevoerd. Spr. verwacht wel moei lijkheden als bij de nieuwe wet de prijzen van gronden niet meer aan banden gelegd zijn. Het voorkeurs recht blijft echter gehandhaafd en niemand vindt dit onbillijk. Per 1 januari a.s. zijn de prijzen voor on- verpachte gronden zonder meer vrij en nu is al te merken dat dit gevol gen zal hebben. Het voorkeursrecht geldt echter niet altijd nl. niet bij verkoop aan familieleden. Spr. ziet nog tal van moeilijkheden doch meent dat deze in de praktijk wel zullen worden opgelost. Tot slot wees spr. ook nog op een belangrijke wij ziging in de belasting en wel dat de vrijdom van belasting van meer waarde van de grond, verkregen door natuurlijke omstandigheden, naar alle waarschijnlijkheid in de nieuwe parlementaire periode zal verdwij nen. De leden kregen gelegenheid om vragen te stellen, van welke gele genheid druk gebruik werd gemaakt. de schakelcursus voor tuin ders dient men zich zo spoedig mo gelijk op te geven, evenals voor de cursus machinaal melken. In de loop van het a.s. winterseizoen zal een voorlichtingsavond worden gehouden over superfosfaat. De oogstdankdag is vastgesteld op 15 november. Bij het punt: voorstellen voor de vakgroepsvergadering kwam natuur lijk de melkprijs aan bod. Alle leden ageerden sterk tegen de door de re gering gevolgde wijze van vaststel ling van de melkprijs. Bij de vak- groepsvergadering zal een voorstel worden ingediend om met klem te protesteren tegen de gang van zaken met de melkprijs en er op aan te dringen dat de regering de prijs vast stelt aan de hand van de in het LEI- rapport verstrekte cijfers, zodat het boerenbedrijf lonend wordt. Een 2e voorstel zal zijn om de LTB te ver zoeken een betere volksvoorlichting te verstrekken en tendendieuze me dedelingen ovei het inkomen in het boerenbedrijf direct tegen te spre ken. Ook zal voorgesteld worden de vleesinvoer te beperken, publicaties van het Vleesbureau in de pers te krijgen en te wijzen op de onbillijk heid die schuilt in de verhoogde be lasting op stookolie voor de tuindfers. De industrie kan de verhoging door berekenen maar de tuinder blijft af hankelijk van de veilingopbrengst. Er was al zoveel gepraat en voor gesteld dat er voor de rondvraag niet veel meer overbleef. 2 Roelofarendsveen. De ze week gebraden frican deau 69 ct. per ons; Plok- worst 37 ct. per ons. J. Wijsman, Noordeinde 96. 2 Te koop VW-bestel 1957 in goede staat, met radio t.e.a.b. Te bevragen Nieuwstraat 31, Lisse. 2 Meisje zoekt leuke vriendin tussen 20 en 24 jaar. Brieven onder no. 5137 bur. v. d. blad. 2 Wij vragen 'n assistente voor onze administratie. Leeftijd 16 a 17 jaar. Pers. aanmeldingen N.V. Hema, Leiden. 2 Voorschoten! Vrijdag 28 sept. starten wij weer met onze gezellige klaver- iasavonden bij M. v. Enge len, Molenlaan 35. Aan vang 8 uur. Inleggeld f 1.-. Eerste prijs 5 pond carbo- naden! Helft aantal deel- nemersprijs! 2 Gevraagd ervaren werkster voor 4 middagen per week. Aanmelden vrij dagmiddag tussen 4-6 uur. Hooigracht 60. 2 Werkster gevraagd voor 2 ochtenden of 2 mid dagen per week. Hooi gracht 67. 2 Gevraagd banketbak ker. Banketbakkerij Dij- selbloem, Hogewoerd 128, tel. 20331. 2* Gevraagd banketbak ker. Brieven onder no. 9192 bur. v. d. blad. PROGRAMMA'S BILJETTEN REGLEMENTEN CONVOCATIES N.V. De Leidsche Courant PAPENGRACHT 32 LEIDEN Publicatie van de „Stichting Voorlichting Vlees, Vlees* OOK DEZE PAGINA LEERT: LANGE MARE 90-94 HOGEWOERD 19 VLJF MEIPLEIN 144 2 Aangeboden de gele Margriet cobham gold, af namen minstens 1000 stuks. Fa. Bakker Hzn., Roelof- rrendsveen, tel 01713-487. Orrxr, ^XTYvrvyvrroooooooooooooooc Alleen in oktober: Maand van de Grammofoonplaat: voor slechts Leiden - VAN 1793 - Alphen Bf atmhop Pm tnmiiuh f.3.- «tm fmmmf-nplaUn

Leidse Courant | 1962 | | pagina 5