De avonturen van MICKEY MOUSE DE ARGENTIJNSE REVOLTE IS WEER BIJGELEGD Weerbericht OK I.ETDSK COURANT PAGINA 3 Rebellengeneraal werd opperbevelhebber VOORSCHOTEN De strijd in Argentinië is alweer bijgelegd. De voornaamste tegenstan ders, generaal Ongania, de leider van de opstandelingen, en president Guido zijn elkaar zondag in de armen gevallen. De president is niet af getreden, maar heeft de opstandelingenleider benoemd tot opperbevelheb ber van het leger. Daarmee is een einde gekomen aan de gevechten tussen de regerings troepen van generaal Lorio en die van Ongania, die sinds zaterdagmorgen in de hoofdstad Buenos Aires woedden. Het kabinet is gisteren onder voor zitterschap van president Guido bijeen geweest om de toestand te be spreken, waarna de president in een toespraak voor radio en televisie het einde van de opstand afkondigde en tevens meedeelde dat Lorio als opperbevelhebber door Ongania vervangen is. President speelde vreemde rol Zó ERG NIET GEVOCHTEN? Overigens schijnt, ondanks de mel dingen van „felle gevechten", de strijd niet al te bloedig te zijn ge weest, want volgens de voorlopige cijfers zouden er slechts drie doden en 32 gewonden zijn. Helemaal duidelijk is trouwens het verloop van deze opstand niet. Want niet alleen is de aanvoerder van de opstandelingen door de president zelf „beloond", maar de president heeft ook de aanvoerders van zijn eigen soldaten, de generaals Lorio en Labayru, laten arresteren. Men be schuldigt president Guido er thans van dat hij al vóór de opstand met Ongania heeft geheuld. Ongania op zijn beurt, beweert de opstand begonnen te zijn, omdat Lo rio teveel invloed op de president uitoefende, waardoor het land dicta toriaal geregeerd werd. De opstand van vorige week kan als de nasleep beschouwd worden van de conflicten in maart, toen pre sident Frondizi door het leger werd verbannen en vervangen door Guido. Het leger (ic. de groep-Lorio) wei gerde namelijk de uitslag van de ver kiezingen te erkennen, omdat de Pe ronisten een grote overwinning be haald hadden. Ongania eiste ver vroegde verkiezingen en stond - naar zijn zeggen - een meer democratische regeringsvorm voor. Het is in ieder geval voorlopig duidelijk dat presi dent Guido aanblijft, temeer daar beide partijen hem al erkenden. Er is flinke schade aangericht in de stad Buenos Aires, die zaterdag gebombardeerd is en vanuit de lucht werd beschoten. Op herhaalde oproepen van presi dent Guido om de gevechten te sta ken, werd niet gereageerd. Nadat Guido's voornaamste ministers waren afgetreden bleef hij met een groepje minder belangrijke regeringsleden over. Voordat de gevechten uitbraken, had de marine zich aan de zijde ge schaard van de groep-Lorio, die ver ondersteld werd een militaire junta te willen instellen, het communisme te vernietigen en de laatste overblijf selen van het peronisme de kop in te drukken. De luchtmacht was ech ter grotendeels neutraal gebleven. Alleen de commandant van de zeven de luchtbrigade, die zich begin vo rige week ten gunste van de rebellen heeft uitgelaten, heeft voor het uit breken van de gevechten een com muniqué uitgegeven, waarin hjj er bij de bevolking op aandrong de sleutelgebieden in en rond Buenos Aires te ontruimen. Vermoedelijk behoorden de straaljagers, die zater dagmiddag boven de Argentijnse hoofdstad verschenen tot zijn bri gade. Men kan dan ook wel aannemen, dat het partij kiezen van de lucht macht tenslotte de doorslag heeft ge geven. Ambtelijk apparaat in N. Guinea De handel met Cuba De Westduitse regering heeft het Amerikaanse state departmens ervan in kennis gesteld, dat het de handel mèt Cuba zal verbieden. De West duitse regering zal eeu verordening uitvaardigen, waarin vervoer in charter voor communistische reke ning aan een speciale regeringsver- gnnning onderhevig zal zijn. De Westduitse regering verwacht, dat de andere Navo-landen gelijke maatregelen zullen nemen. In Was hington meent men uit de nota te kunnen opmaken, dat het verbod van de Westduitse regering -zal gelden voor alle goederen behalve genees middelen en misschien sommige le vensmiddelen. Russisch protest De Sowj et-Unie heeft bij de Ver enigde Staten geprotesteerd tegen het „onrechtmatig in beslag nemen" van een lading suiker, die door een Brits schip uit Cuba naar de So wj et- Unie werd vervoerd. De Amerikaanse autoriteiten zijn volledig verantwoordelijk voor deze „onwettige daad", aldus de nota, waarin de „onmiddellijke" vrijgave van de scheepslading en betaling van schadevergoeding werd geëist. De lading, bestaande uit 90.000 balen Cubaanse suiker werd in Por to Rico bij gerechtelijk vonnis in be slag genomen. Een Amerikaanse fir ma, die in Cuba werkzaam was ge weest, had hiertoe een verzoek inge diend op grond van een eis tot scha devergoeding wegens de inbeslagne ming van eigendommen in Cuba. Razzia in Algiers Meer dan honderd mensen zijn zondag in het gebied van Algiers aangehouden bij een razzia van mi litairen op moordenaars, dieven en bandieten, aldus een mededeling van de politie van de Algerijnse hoofd stad. In een verlaten garage in Hydra, een voorstad van Algiers, werd een grote voorraad wapens en munitie gevonden, die naar men aanneemt heeft toebehoord aan het geheime leger (OAS). Er zijn geen incidenten tijdens de zuiveringsoperaties van zondag ge meld. Men verwacht, dat de actie nog verscheidene dagen zal voortduren. Bij de Zuidfranse plaats Alengon sloeg zaterdag een auto met vijf inzittenden in een scherpe bocht om. Twee getuigen snelden te hulp, be vrijdden de inzittenden en hielden de wagen overeind. Toen één van hen de opmerking maakte, dat men op zo'n gevaarlijke plaats niet zo hard moest rijden, werd hij door een der automobilisten met een geweer neergeschoten. Hij overleed in het ziekenhuis. Tijdens de financiële besprekingen te Hollandia over de begroting van de Verenigde Naties voor Nieuw Gui nea, is ook gesproken over de situatie van het ambtelijk apparaat na 1 ok tober. Nu wel vaststaat, dat onge veer 2000 Nederlandse ambtenaren in oktober Nieuw Guinea zullen ver loten, heeft men een schatting moe ten maken van het aantal ambtenaren, dat moet worden vervangen, hetzij door functionarissen van de VN het- 7 ij door Indonesiërs. Naar het ANP te Hollandia van In donesische zijde vernam, zou Indone sië, indien nodig, alle 2000 vertrek kende ambtenaren binnen een week kunnen vervangen. Op ieder departe ment in Indonesië heeft men een aan tal employé's gereed om naar Nieuw Guinea te zenden. Men voegde hier aan toe, dat dit alleen zou geschie den na een uitdrukkelijk verzoek van de VN. De grote Islamietische organisatie in Indonesië, de „Mohammadijah" is doende Islamietische missionarissen op te leiden voor een arbeidsterrein in West Nieuw Guinea. Deze missio narissen, merendeels jonge mensen, krijgen een opleiding in en speciale seminarie te Djokjakarta. GEVECHTEN IN ADEN In Aden zijn gevechten uitgebro ken tussen betogende Arabieren en politie. Het oproer vond plaats kort voordat de wetgevende raad een voorstel in behandeling nam tot aan sluiting van de stad bij de Zuid-Ara bische federatie. De politie maakte gebruik van traangas om de menigte, die met stenen en stokken vocht, uit een' te drijven. De federatie werd in 1959 in het Britse protectoraat West-Aden ge sticht en thans zijn elf sultanaten en sjeikdommen er lid van. Het verbond krijgt financiële en technische steun van de Britse regering. Doel is weer stand te bieden aan infiltraties en samenwerking op gebied van ontwik kelingsplannen. De 37-jarige Amsterdamse ko len werker H. Van de Bos, die de vorige week dinsdag bij het lossen van fijnkolen uit een binnenschip in de haven van Amsterdam onder de gijper van een walkraan terecht kwam, is zondag in het Wilhelmina- gasthuis aan de opgelopen verwon dingen bezweken. De Floraliacommissie, die vroeger wedstrijden in het opkweken van plantjes organiseerde, heeft dit jaar, evenals vorig jaar weer een wedstrijd in bloemschikken en bloembinden voor de jeugd georganiseerd. Boven dien was er dit jaar voor de leerlin gen van de hoogste klassen van de lagere scholen een wedstrijd „Wie weet hoe ik heet", waarvan de bedoe ling was de namen van enkele plan ten op te geven. Voor de eerste wed strijd bestond de meeste belangstel ling, want liefst 248 kinderen zetten hun beste beentje voor met zelf mee gebrachte bloemen en door de plant soenendienst beschikbaar gestelde blad- en bestakken. In de groep tot en met 8 jaar wer den de prijzen gewonnen door 1 Pe ter van Delden, 2 Maud Schuil, 3 Cisca Beurze, 4 Kees Verhoog, 5 Ma- riëtte Groothof, 6 Marlite Langeraar, 7 Annette Schuil, 8 Anneke van Be- veren. Groep 9 en 10 jaar: 1 Martie Ver hoog, 2 Nelleke Eggink, 3 Yolande van Nes, 4 Frans Hendriks, 5 Mach- teld Eggink; 6 Sylvia Hasseloo. Groep 11 jaar en ouder: 1 Sjanie Dragt, 2 Annette Matze, 3 Tineke Ma- rissink, 4 Gea van Egmond. Aan de wedstrijd „Wie weet hoe ik heet", deden 101 kinderen mee. De prijswinnaars waren: 1 Marnix Meij- ering, 2 Babs Swart, 3 Sjoerd Ade- ma, 4 Joke Broekhuizen, 5 Monica Hageman; 6 Henny ter Haar, 7 Greetje v. d. Kooy, 8 Peggy de Lan- cy, 9 Tonny van Leeuwen, 10 Her man Rothman. President Brezjnjov van de Sowjet-Unie is vanmorgen per vlieg tuig in Belgrado aangekomen voor eén bezoek van tien dagen aan Zuid- Slavië. Waarnemers verwachten, dat dit bezoek een soort officiële beze geling zal zijn van het herstel van de Russisch-Zuidslavische vriendschap. Een Britse zakenman heeft in de Koraalzee, op flinke afstand van de kust van Australië een eiland ge pacht. Hij wil daar een gemeenschap stichten, waar geld is afgeschaft en concurrentie wordt vervangen door coöperatie. Het eiland heeft hij voor een termijn van dertien jaar gehuurd voor ongeveer 160.000 gulden. De eer ste gegadigden vertrekken begin 1963 naar hun nieuwe verblijfplaats. Het Spaanse ministerie van bin nenlandse zaken heeft zaterdag be kendgemaakt, dat de jongste bom aanslagen in diverse Spaanse steden het werk zijn geweest van een ter roristische organisatie, die nu is op gerold. Het ministerie beschuldigt communisten en andere oppositie groepen, ervan dat zij de aanslagen hebben voorbereid. De terroristen zouden zijn opgeleid in een „school voor terrorisme", gevestigd in Tou louse (Frankrijk). Bloembollenhandelaren gaan afnemers in buitenland voorlichten De Bond van Bloembollenhande laren heeft een begin gemaakt met aangepaste technische voorlichting aan buitenlandse afnemers. Dit ge schiedt met medewerking van het Laboratorium voor Bloembollenon- derzoek te Lisse, zodat de afnemers er van verzekerd kunnen zijn, dat de richtlijnen zijn afgestemd op de jongste ontdekkingen en ervaringen tot een goed gebruik van bloembol len. Met Duitsland is bereids een begin gemaakt. De voorlichting bestaat uit artike len in de buitenlandse vakpers. Bo vendien kijgen de leden van de Bond van bloembollenhandelaren individu eel gelegenheid overdrukken van de ze artikelen aan hun afnemers te zenden. Dat deze wijze van voor lichting bij de handelaren is inge slagen wordt wel bewezen door het feit dat nu reeds voor het komende verkoopseizoen meer dan tienduizend exemplaren daarvan zijn aange vraagd. Eenzelfde actie zal in de Scandi navische landen gevoerd worden door middel van dc Finse, Noorse en Zweedse vakpers. Ook Engeland zal nog volgen. Het ligt in de bedoeling saillante punten van de richtlijnen op kaarten te laten drukken, welke kaarten de buitenlandse afnemers dan als ge heugensteun in het bedrijfsruimten kunnen ophangen. De reeds vele ja ren bestaande z.g.n. „Hints for for cing", die thans wat verouderd zijn, zullen voorts aan de nieuwe gege vens worden aangepast. Het geheel van de onpersoonlijke reclame voor onze Nederlandse bloembollen in het buitenland, wordt door het vak zelf betaald en vergt enkele miljoenen per jaar. LEIMUIDEN INBRAAK KATH. SCHOOL In de nacht van vrijdag op zater dag is ingebroken in de Kath. School aan de Vriezeweg. In deze school, die eenzaam gelegen is, hebben de ongewenste gasten royaal de tijd ge had om alles na te snuffelen. Ver moedelijk zijn ze door het raampje van een toilet binnengekomen. In de vijf vertrekken zijn alle kasten, la den en lessenaars opengebroken en vernield waardoor flinke scihade is aangericht. Voorzover op 't ogenblik na te gaan is hebben de dieven aan geld meegenomen ongeveer 50, Het hoofd van de school de heer L. F. van Dueren kwam zaterdagmor gen om 10 uur tot de onaangename ontdekking dat de achterdeur open stond. De Rijkspolitie en de Technische Recherche met een speurhond heb ben zaterdag geruime tijd en ook zondag nog aan een onderzoek ge werkt maar helaas nog zonder re sultaat. SPORT LEIDSE SPORTPERS GEEN (VIS)PARTIJ VOOR LFC-BESTUUR De Leidse Sportpers heeft zaterdag ter versteviging van de vriendschaps band bij Allemansgeest gevist tegen het LFC-bestuur en op ongenadigde wijze klop gekregen met 14 tegen 10. Toch was het eerste succes aan de krantenkant. De heer Ragut haalde al enkele minuten na 't beginsignaal van technisch leider, de heer Missaar, een ondermaats visje boven water. Deze vangst bleek achteraf bijzonder spectaculair; het was n.L een schelle- visje (getracht zal worden dit „cor pus delicti" in plastic te conserveren). De andere negen persvisjes werden opgehaald door de „versterking" van enkele LFC-bestuurders. Begrijpelijk ging het niet om de knikkers, maar om het spel. De LFC-beker wordt daarom van harte gegund aan het LFC-bestuur. De persbroeders hebben hun lesje gehad, een lesje, dat moge lijk van voordeel zal zijn voor de revanche volgend jaar. Liefdadigheidswedstrijd Tijdens de warming-up na afloop in Allemansgeest lanceerde LFC, bij monde van voorzitter F. van Wave- ren het plan buiten de competitie om een wedstrijd LFC-Roodenburg te spelen. De baten van deze wedstrijd zullen ten goede komen aan de ver pleging van de Roodenburg-adspirant Vogt, die momenteel ernstig ziek is. De ziekte van g^ioemde jongen spreekt de sportmensen des te meer aan, omdat de eerste verschijnselen zich openbaarden tijdens het polio- adspirantentoernooi. Het contact tus sen LFC en Roodenburg is reeds ge legd. Binnenkort hopen wij over dit sportieve gebaar meer te kunnen me dedelen. KORFBAL Crescendo won thuis van Raven Hoewel Crescendo in de eerste helft van de strijd tegen Raven bijna voort durend een zichtbaar veldoverwicht had, was de aanval dermate slecht op schot, dat meerdere kansen niet werden benut. Zowel de verdediging als het middenvak leverde daaren tegen uitstekend spel, zodat Raven evenmin de score kon openen. Tot aan de rust bleef de stand dan ook dubbel blank. Na de rust kwam er wat meer vaart en lijn in het Leid se aanvalsspel met het directe gevolg, dat Ton Ouwerkerk het langverwach te eerste doelpunt in de Ravenmand kon deponeren (1-0) om even later via een strafworp zijn tweede treffer te laten aantekenen (2-0). De vak verwisseling had nauwelijks plaats gevonden of Aad Schouten maakte er met een fraai afstandsschot 3-0 van en liet aldoende zijn ploeg wat ruimer ademhalen. Nadat Raven een tegendoelpunt had gescoord keerde de spanning weliswaar even iets te rug en werd aan beide zijden gedu rende enige tijd hard om het bezit van de bal gestreden. Tenslotte maakte Mat Ouwerkerk aan alle onzekerheid een einde en brach* met een fraai schot zijn club op een welverdiende overwinning van 4-1 en tevens op het niet onver dienstelijke resultaat van 5 punten uit drie wedstrijden. Op het junioren-team na, dat met 1-0 van KNS B won en het A-team dat tegen De Fluks-junioren een ge lijkspel van 3-3 wist te houden, kon den de overige Crescendo-twaalftal len geen sukses boeken zoals uit de volgende uitslagen wel blijkt: Zui derkwartier 3-Crescendo 2 2-0; Noor derkwartier 2-Crescendo 3 13-1; Zui derkwartier jun. B-Crescendo jun. A 0-5; Vitesse C-Crescendo B 0-1 met welke uitslag de B'tjes toch nog voor een derde Crescendo-overwinning zorgden. VIOUS ORIENTIS-DEETOS 4-6 Aanvankelijk wist Vicus O. Ie strijd aardig in evenwicht te houden en ging door doelpunten van Sjardin en Schouten de rust met de gelijke stand van 2-2 in. Na de rust liep Dee- tos doordat Vicus twee strafworpen miste uit tot 2-6, waarna kort voor het einde Meijer en Sommeling er toch nog 4-6 van konden maken. Vi cus O. 3-Olympiaan 2 4-2; Vicus O. 4- KNS 3 0-13. ONS EIBERNEST 2- DE ALGEMENE I 8-4 Hoewel De Algemene tot ver na de rust de stand in evenwicht wist te houden bleken de blauw-Witten in de uiteindelijke eindstrijd al hun kruit verschoten te hebben. Nadat door doelpunten van mej. van der Hoed, Flippo, Molenpaard en weder om Flippo de stand van 4-4 was be reikt liep Ons Eibernest n.l. onweer staanbaar uit en deponeerde hierna nog 4 doelpunten in de Leidse mand (4-8). De Algemene 2-Deetos 3 6-4; De Algeneme 3-Noorderkwartier 1-6 De Algemene 4-Vicus O. 7 19-1. FLUKS-ROOZENBURG 4-3 Na een zeer spannende en sportie ve strijd waarin beide partijen el kaar prachtig in evenwicht wisten te houden kon Fluks een weliswaar kleine doch nuttige overwinning van 4-3 boeken. De beide nieuwe Leidse tweede klassers KNS en Danaïden boekten in hun nieuwe omgeving weer prachtige successen. KNS bond in Den Haag ditmaal Die Haghe met niet minder dan 1-7 aan haar zege kar, terwijl de Danaïden de Haagse Olympianen met een nederlaag van 6-3 naar de residentie terug stuurden. (Medegedeeld door het KNMI Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). PLAATSELIJK OCHTENDMIST Overwegend droog weer met in de nacht en ochtend plaat selijk mist en morgen overdag zonnige perioden. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tus sen zuid en oost. Iets koudere nacht. Morgen dezelfde tem peraturen als vandaag of iets hogere. Het weer in Bijlmermeer niet bij Amsterdam De Bijlermeerpolder zal niet bij Amsterdam worden gevoegd. Minister Toxopeus wil in het gebied ten zuid oosten van de hoofdstad een nieuwe zelfstandige randgemeente Bijlermeer vormen, die zal bestaan uit de samen gevoegde gemeenten Diemen en Ou- der-Amstel en het westelijk deel van de gemeente Weesperkarspel, waarin de polder is gelegen. In een nota van wijzigingen op een eerder ingediend wetsontwerp, dat grenswijzigingen inhield voor een aantal gemeenten onder de rook van Amsterdam, heeft de minister van Binnenlandse Zaken zijn nieuwe plan aan de Tweede Kamer voorgelegd. B. en W. van Amsterdam zijn( uiter aard) bijzonder teleurgesteld over de ministeriële nota. In een voorlopig commentaar liet de gemeente vrijdag avond weten, dat de minister noch oog noch begrip heeft voor de actuele noodzaak om duizenden krotten zo snel mogelijk te slopen en evenmin voor eisen, waaraan een nieuw te vor men randgemeente minimaal moet voldoen om in staat te zijn woning bouw op grote schaal en aanpassing aan de behoeften van Amsterdam ter hand te kunnen nemen. Want het gaat om de toekomstige (goedkope) huis vesting van honderdduizend Amster damse ingezetenen, een levensbelang, waaraan geen enkel experiment mag worden gewaagd, zeker niet 't proef konijn dat de minister van de Bijler meer wenst te maken en waartegen zo nadrukkelijk en overtuigend is ge waarschuwd. Het dagelijks bestuur van de hoofd stad betwist de door de minister ge bruikte becijferingen, die afwijken van de reële Amsterdamse cijfers. uropa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI SOTCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFURT MüNCHEN ZüRICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK BELGRADO ATHENE ROME AJACCIO MADRID MALLORCA LISSABON max. min. mist 10 3 mist 13 -1 zw. bew. 15 7 mist 15 4 regen 15 8 zw. bew. 16 4 zw. bew. 15 10 geh. bew. 14 8 zw. bew. 12 8 zw. bew. 17 5 mist 25 5 mist 20 5 geh. bew. 22 15 mist 12 4 zw. bew. 14 7 zw. bew. 11 8 zw. bew. 14 8 licht bew. 17 5 zw. bew. 20 7 zw. bew. 14 8 regen 15 6 regen 17 9 onbew. 22 15 geh. bew. 24 12 zw. bew. 24 12 zw. bew. 32 17 onbew. 28 14 mist 27 18 PVZZEL Oe Thant stuurt Bennet naar N.-Guinea De diplomaat Jose Rolz Bennet V uit Guatemala, de waarnemend chef No. 532. Hor. 1. deel van vaartuig, inz. recht stuk van een rivier, 4. ri- vie.r in O. Azië, 9. palmboom, 11 schermbloemige plant, 12. dessert- vrucht, 13. water in Friesland, 14. hoekpijler, 15. secretaris-penning- meester (afk.), 17. lidwoord, 13. bij-r woord, 21. scheik. element( afk.), 23. stuk hout, 25. meisjesnaam, 27. deel van een woord, 23. reinigingsmiddel, 30. plaats in Zeeland, 31. wijze. 32. ontkenning (spreekt.). Vert. 1. geboorteplaats van Samuel, 2. vogel, 3. indogermaanse stam, 5. redelijk schepsel, 6. voorzetsel, 7. gem. in Gelderl., 8. nauwe opening, 10. bijb. figuur, 16. plaats in N.H., 19. stok, 20. deel van een schip, 22. aan loop, 23. sociëteit (afk.), 24. oprol baar zonnescherm, 26. gevangenis, 29. afkorting van dona. Oplossing morgen. PI//VT Herinnert u zich nog dat vogeltje, dat u mij verleden jaar verkocht heeft. HAZERSWOUDE Hazerswoudse Boys wonnen De Sportparkbewoners hebben zaterdag middag een 3-2 overwinning behaald op Alphia. Nadit de rust met een 3-0 stand was ingegaan, dank zij doel punten van Staring, Spruitenburg en Windhorst, forceerden de Alphena- ren voor het eindsignaal nog twee tegenpunten. Brandweerkorps op excursie Zaterdag hebben de leden van het vrijwillig brandweerkorps een excur sie gemaakt naar Rotterdam en om geving. Onder leiding van comman dant brandweer L Noordam genoot het Bouwcentrum in de Maasstad aller belangstelling. De Deltawerken, die werd-ïn aangedaan per schip, uii uuaiemaia, ae waarnemend chefvormden een andere bezienswaardig- van het kabinet van de waarnemend heid. In Nootdorp werd gedineerd, secretaris-generaal van de V. N., Oe De heer Nooidam voerde hier o.a. het Thant, b(j zijn aankomst in Hollandia. woord.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 3