De avonturen van MICKEY MOUSE VEEL MINDER „ROEPING" VOOR LIDMAATSCHAP PARLEMENT VEILIG VERKEER VOOR DE KLEUTER DE MILIEUMISSIE TREEDT IN DE LANDELIJKE PUBLICITEIT DE BANK IN HOLLANDIA „DE GAZELLE" MOLEN „DE ZELDEN VAN PASSÉ" IN OUDE LUISTER HERSTELD Alleen m'n hart kan ik geven VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1962 DE LEIDSE COURANT FAUINA 5 DR. KORTENHORST Dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer, heeft gisteren, toen hij in een korte rede het voorzitterschap voor de vijftiende maal in successie aanvaardde, indirekt meegedeeld, dat hij zich niet meer herkiesbaar zou stellen als Kamerlid. Zij toe spraak, die zich vrijwel geheel bezighield met de be richten over Kamerleden die wel en niet zullen terug keren, noemde dr. Kortenhorst zijn zwanezang. In feite - en zo zag de Kamervoorzitter het zelf ook - was de rede van de Kamervoorzitter een cri de coeur, omdat wij elke dag „worden opgeschrikt door berich ten dat verdienstelijke leden van plan zijn hun poli tieke lier aan de wilgen te hangen, dat partijbesturen leeftijdslimieten wensen te stellen aan het kandidaatschap, dat jonge ver dienstelijke ministers het plan te kennen geven de politieke arena voor goed te verlaten, waarbij zelfs als argument wordt vernomen, dat gebrek aan capaciteiten hun het vervullen van een plaats in ons midden niet ver antwoord doet schijnen." ARGENTIJNS zuiver paardevlees per blik 1.25. Ter kennis making 2 blikken 1.97 VLIELAND NIEUWE RIJN 50 tie hoog houden en bereid zijn ge weest tot „de onzen" te willen beho- De enige bank in Hollandia, de Nederlandsche Handelmaatschappij, zal haar kantoren van 25 september tot 1 oktober sluiten om de adminis tratieve achterstand weg te werken. Deze achterstand is ontstaan, door- Advertentie) dat een tiental personeelsleden de laatste dagen het kantoor heeft ver- Mr L. G. Kortenhorst Zo zal het pas afgetreden parle mentaire jaar een periode afsluiten waarin de oude garde zijn plaats zal afstaan aan andere, deels jongere, on ervaren krachten, aldus dr. Korten horst. „Ik ben de laatste, aldus dr. Kor tenhorst, die zou willen betogen dat een periodieke vernieuwing een na deel voor het politieke leven zou be tekenen. Ik ben getuige geweest van het begin der politieke loopbaan van 147 van de 150 led«i, die ons college thans telt. Talloos velen, die in de loop der jaren zijn heengegaan en hun zetel aan anderen hebben over gedragen, staan bovendien gegrift in mijn herinnering. Beroep Over de hoofden van de Kamerle den heen en natuurlijk zich ook spe ciaal richtend tot hen, deed dr. Kor tenhorst vervolgens een beroep op mogelijke kandidaten het land als lid van de volksvertegenwoordiging te dienen Er heeft blijkbaar een grondige herwaardering van deze roeping plaats gevonden. Als één van de voornaamste oorzaken meende dr. Kortenhorst te moeten aanwijzen het feit, dat, ondanks de uitbreiding van het aantal ministers en de invoering van het ambt van staatsecretaris het aantal Kamerleden dat tot het ambt van bewindsman of bewindsvrouw werd uitgenodigd of dat bereid was dit ambt te aanvaarden, telkefis ge ringer is geworden. BROMFIETS STRAKS GEHEEL AAN BANDEN De kans is groot, dat het pro bleem van de opgevoerde brom fietsen in Nederland, over een a twee jaar nagenoeg is opge lost in Europees verband. Er is namelijk druk en snelverlopend internationaal overleg aan de gang, om voortaan het vermo gen van de bromfiets Europees uniform vast te leggen op 1,5 Pk- Juist de beperking in vermo gen zal het aanzienlijk moei lijker maken, aan bromfietsen te „prutsen". De Nederlandse bromfietsfabrikanten en brom fietsgrossiers zijn zo verne men wij in principe reeds geheel akkoord gegaan met de voorgenomen beperking. Tot nu toe is de situatie zo, dat het RAI-TNO-instituut in Delft bromfietsen op hun snel heidsontwikkeling keurt. Daar bij wordt er mede op gelet, of de van fabriekswege goed (d. w.z.: op 40 km) afgestelde bromfietsen niet op eenvoudige wijze in snellere voertuigen kunnen worden veranderd. Bij het huidige vermogen van de bromfietsen nu schijnt het vrij simpel; door andere ket ting-wielen aan te brengen 'n zodanige overbrengingsverhou ding te scheppen, dat de snel heid groter wordt. Het hoge vermogen wordt nagestreefd om een fellere acceleratie te krijgen wat een belangrijk ver koop argument is. Vroeger normaal In vroeger dagen was het volko men normaal, ja zelfs vanzelf spre kend, dat afgetreden bewindslieden na gehouden verkiezingen weer in onze rijen plaats namen en zodoende zorg droegen voor een zekere con tinuïteit in 't politieke leven van ons land en voor het bewaren van de niet hoog genoeg geschatte ervaring op wetgevend en bestuurlijk gebied, al dus dr. Kortenhorst, die een groot aantal namen noemde van politici, die sinds 1900 het ministerschap afwissel den met het Kamerlidmaatschap, waarbij hij er op wees dat thans nog zeven oud-bewindslieden deze tradi- De nationale federatie voor huishoudelijke en ge zinsvoorlichting en 't Ver bond voor Veilig Verkeer hebben er goed aar. gedaan een middag voor genodig den te beleggen over het onderwerp „De kleuter en het verkeer" en daarbij 'n boeiende filmstrip te ver tonen. In die beeldstrip is o.a. gewezen op de gulden regel van de „stoeprand- stop", terwille van de haas tige en het verkeer trots erende moeder en ook de met zoveel gevaren om hulde branie van de klei ne hummels. Ter begelei ding ontvingen we een vouwblad, waarin alles staat uitgediept en om schreven. Er staan goede wenken in die bij de ver- keersopvoeding goed van pas zullen komen. Het Verbond voor Veilig Verkeer heeft een natio nale actie in voorbereiding, die binnen korte tijd zal worden gevoerd onder het motto „Moeder en kleu ter". Het onderwijs zal die actie steunen. De zonder valhelm of veiligheidsgor del argeloos aan het ver keer deelnemende peuter loopt vele gevaren en dik wijls is een ongeluk te wij ten aan de onnadenkende onvoorzichtigheid van het bracht doordat de tegen partij rijdt in strijd met de regels en aldus een on geluk uitlokt. Oversteken Volgens de Duitse dr. Mi- chaelis verongelukken er veel meer jongens dan meisjes en tweederde van het aantal ongelukken GEDRAG VAN MOEDER KAN BEPALEND ZIJN kind zelf. En dan komt het voor, dat de aanrijdende automobilist wordt bela den met een morele schuld, omdat hij dikwijls méér had kunnen doen om het ongeluk te voorkomen. Verder wordt het kind wel eens in verwarring ge wordt veroorzaakt bij het oversteken. Bijna de helft van de verkeersongeluk ken van kinderen geschiedt dicht bij de ouderlijke wo ning. De inspectrice van de Nutskleuterscholen, me juffrouw W. M. Nijkamp, stelde, dat het gedrag van de moeder als voetgang ster in het verkeer bepa lend is voor de verkeers- opvoeding van haar kleu ter. Ze bestreed het gevoel van vele ouders, die het verkeers-minded maken van hun kind zien als een onbegonnen taak. Hoe nu moet de ver- keersopvoeding van het kleine kind ter hand wor den genomen? Voorop moet sprake zijn van zelf opvoeding van de volwas senen, die verantwoorde lijkheid voor de kleintjes dragen. Dat zijn de vol wassen deelnemers aan 't verkeer. Verder moet bij verkeersopvoeding van kleuters in het vinden van de juiste methodiek het kind worden duidelijk ge maakt wat er van hem wordt 'erwacht. Bovenal moet hij worden gewezen op de gebiedende eis, be reid te zijn. zich aan af spraken te houden. laten en is gerepatrieerd. Tevens ver nam het ANP van de agent van de N.H.M. in Hollandia, dat de reke ningen met het gouvernement ver effend moeten worden vóór 1 okto ber, omdat het gouvernement daarna zal ophouden te bestaan. De kantoren van de N.H.M. zullen zo spoedig mo gelijk na 1 oktcber heropend worden. Over de geruchten als zou de bank haar deuren in Nieuw-Guinea voor goed sluiten, wilde de agent geen commentaar geven. „Indien wij in staat gesteld worden het werk voort te zetten, zullen wij dit zeker doen, maar daarover valt thans bijzonder weinig te zeggen", aldus de agent van de N.H.M. in Nieuw-Guinea. De directie van de N.H.M. in Am sterdam verwijst in dit verband naar haar mededeling, dat zij van plan is het werk van de bank in Nieuw- Guinea voort te zetten, ook na 1 mei 1963, zolang dit maar mogelijk blijft. De bank wil blijven doorwerken, zij het aangepast aan een mogelijke ver mindering van activiteiten aldaar. Gezondheidszorg loopt gevaar Dr. O. T. M. Krane' donk, direc teur van de dienst van gezondheids zorg, heeft de waarschuwing geuit dat, tenzij de V.N. er voor zorgen, dat in West-Nieuw-Guinea een be hoorlijke gezondheidsdienst blijft functioneren na het vertrek van de Nederlanders, malaria, cholera, pok ken en t.b.c. wel eens een zware schatting van de Papoea's zouden kunnen heffen. Hij zei, dat de Indonesiërs zelf een tekort aan dokters hadden. Van de 57 Nederlandse dokters, die thans in het gebied vertoeven, hadden er velen aangeboden na de bcstuursoverdracht aan de V.N. nog een poos te blijven. Maar de toestand zou na een paar maanden kritisch worden, tenzij de wereld-gezondheidsraad zorgde voor de komst van een aantal bevoegde krachten. Naar aanleiding van het verschijnen van een be langrijk boek op het ge bied van de pastoraal-the- ologie „De Kerk en haar mogelijkheden van de hand van de bekende pater Re demptorist, dr. H. Borgert, de geestelijke vader van de Milieumissie in Neder land, heeft te Utrecht een symposion plaats gevon den, dat een nieuwe fase heeft ingeluid van de ont wikkeling en verbreiding van de ideeën van de zgn. Milieu- of Lekenmissie. Al lereerst werd het woord gevoerd door mgr. G. de Vet, bisschop van Breda, onder de titel „Enkele ge dachten over een missio naire pastoraat". Spr. constateerde, dat er ook in de theologie vele nieuwe inzichten voorhan den zijn, maar dat deze toch nog niet voldoende benut worden voor de praktijk van de zielzorg. Typerend achtte hij bet, dat er niet alleen geen pro fessoraat, maar zelfs geen lectoraat bestaat aan de R.K. Universiteit te Nijme gen op het gebied van de pastoraal-theologie, -psy chologic of -sociologie, ja zelfs niet op dat der gods dienstsociologie. In dit verband gewaagd hij van een onderontwikkeld ge bied /an de Kerk. Voornamelijk wilde hij echter spreken over de noodzaak van een geza menlijke missionaire pas toraal, die gedragen zou moeten worden door de gezamenlijke geestelijk heid van Nederland, onge acht de diversiteit van or des, congregaties en we reldgeestelijkheid. De the ologische grond hiervoor zag hij in het collegiaal karakter van het priester schap. Daarbij zal de pre diking var de grote waar heden centraal moeten staan en moet er ruimte toog schetste hij allereerst de achtergrond van de veranderde sociale struc tuur, van de welvaartstaat, het technische arbeidsbe stel, het sterke accent op de aardse horizon en de mens als mysterie. De structuur van de ziel zorg is z.i. aan deze gehele nieuwe situatie nog niet aangepast. Ev zijn wel aan passingen. In dit verband gewaagde hij van 'n struc- tuurmalaise van de ziel zorg. Er is een herbezin- Op een niet beveiligde overweg bij Winterswijk is gistermiddag om streeks kwart over vijf een motorlor- ry van de onderhoudsdienst van de Nederlandse Spoorwegen gegrepen door een trein. Een wegwerker van de spoorwegen werd hieibij zwaar ge wond. Vijf anderen die zich op de lorry bevonden, werden bij de bot sing licht gewond. RIJLAARZEN maten 37 t.m. 48 HAARLEMMERSTRAAT 4 TEL. 33186 - LEIDEN (Advertentie) Waarom zelfs geen lectoraat in pastoraal-theologie? zijn voor het geleide, be studeerde experiment. HIERNA voerde pater Borgert het woord, de lei der van het zgn. team van de Milieumissie, dat be staat uit een vijftigtal pa ters van diverse orden en congregaties en dat de preekmissies nieuwe stijl in het kader van de in di verse plaatsen op gang ko mende Milieumissies ver zorgt. In de toekomst zul len in dit team ook leken en wereldgeestelijken wor den opgenomen. In een boeiend en bewogen be ning nodig op wat de ziel zorg eigenlijk is, wat een parochie eigenlijk is. De Milieumissie streeft nu twee dingen na: vernieu wing (en aanpassing) van het geloofsbewustzijn èn structuurverandering van de zielzorg, en deze niet los van elkaar, maar in énen, het ene is onmoge lijk zonder het andere. Ten slotte ging hij uitvoe rig in op de vraag: hoe bouwen we nu de Milieu missie in feite op? en be schreef hij de wijze waar op de Milieumissie lande- lijk georganiseerd is (o.a. blijkt deze sinds enige tijd te beschikken over 'n bu reau, Het Bureau Milieu- Een der trouwste passagiers van mi-sie, tt Rotterdam, dat de KLM uit Londen is gistermiddag o.a. het eigen blad „Keryg- op Schiphol aangekomen. Het is de ma" uitgeeft, terwijl de 70-jarige Engelsman J. Thompson, zakelijke belangen behar- Reeds in 1922 maakte hij de reis van tigd worden door 'n stich- Amsterdam naar Londen met een ting van leken, „De stich- Fokker III van de KLM. ting vernieuwde christe- Het verbond voor veilig verkeer lijke gemeenschap: Kerk is zal tezamen met „Mundo Film Am- Liefde"). sterdam", kopiën van twee nieuwe NAAR AANLEIDING verkeersfilms overhandigen aan de van deze voordrachten hoofdcommissaris van de Rotterdam- vond er een Forumgesprek se politie, de heer A. Wolters. plaats, dat, evenals de ge- hele middag, die georgani seerd was docr uitgeverij Nelissen te Bilthoven, on der leiding stond van dr. J. H. Loenen uit Leiden. Het werd eet zeer geani meerd en waardevol ge sprek, waarin o.a. veel aan dacht geschonken werd aan de vraag, hoe de zo nodige bezieling gewekt zou kunnen worden uit de toestand van sluimering, waarin zij bij zo velen van ons verkeert. Een andere vraag gaf het Forum de ge legenheid nader in te gaan op de praktijk van de Milieumissie, zoals die in Leiden gestalte gekregen heeft. Het feit dat twee leden vai. dit Forum leken Elf Oost-Duitsers onder wie twee hond meebracht. De negen overigen, waren, bewees weer eens grensbewakers, zijn in de afgelopen allen burgers, ontsnapten via ver te meer dat de leuze van nacht naar het Westen gevlucht. Zij schillende wegen, de Milieumissie „Samen- werden niet door de Oostduitse po- De N.V. Gerofabriek te Zeist werking tussen priesters litie opgemerkt. De beide grensbe- bestaat op 21 oktober 50 jaar. Ter en leken" geen holle frase ambten waren in uniform en bewa- gelegenheid daarvan wordt in de ge- is J. L. pend, terwijl één van hen zijn waak- restaureerde vleugel van het Zeister - slot een jubileum-expositie „De vork in de steel" gehouden, welke ten toonstelling van de geschiedenis van de tafelgewoonten op maandag 1 ok tober door de burgemeester van Zeist, mr. A. P. Korthals Altes. zal worden geopend. De 62-jarige timmerman Th. Vinkenvleugel uit Dinxperlo is gis termorgen bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Hij kwam per fiets uit een zij ,veg de weg Dinxperlo- Terborg op en werd daar aangereden door een auto. De Prins Bernhardfonds-televi- sieprijs 1962 zal dinsdag 2 oktober 's- avonds 20.00 uur in de burgerzaal van het Raadhuis te Hilversum worden uitgereikt. Na het welkomstwoord door de burgemeester van Hilversum, de heer J. J. G. Boot zal de voorzit ter van de jury, de heer W. Vogt, de naam van de bekroonde bekendma ken. De onder de gemeente Zoeterwoudenabij Rijksweg 4 a, gelegen windmolen „De Zelden van Passe", die vaak de aandacht trekt van tal van passanten en zoveel ergernis heeft opgewekt vanwege de slechte staat, waarin hij heeft verkeerd, is thans geheel gerestau reerd en in zijn oude luister hersteld. Mr. F. P. Th. Rohling, chef van de afd. Oudheidkunde en Natuur bescherming van het ministerie van O. K. en W. zal op dinsdag 9 oktober de molen in werking stellen. B. en W. van Zoeterwoude zullen de genodigden ontvangen 's middags om half drie op het stadhuis, waar iets zal worden verteld over de restauratie van de molen. NAN ASyUITH Het was nu ongeveer veertien da gen sinds de Gymkhna en Liz had taal noch teken van Geoff gehoord. Liz was bezig een recept klaar te maken, toen Roger binnentrad. Hij ging naar het grote bureau bij het raam en raadpleegde de agenda. Dan schudde hij het hoofd. Liz ik moet naar dat paard van Gresham gaan kijken, maar ik zie er werkelijk geen kans toe. Wil iij er vanmiddag voor mij naar toe gaan? Ik heb tweemaal een trekpleis ter opgelegd en wil weten, hoe het been er aan toe is. Wil jij het eens grondig onderzoeken en het mij dan laten weten? Natuurlijk, antwoordde Liz. Haar hart sprong op van vreugde. Er was veel kans, dat zij Geoff dan van daag zou zien. Indien zij inderdaad aan het hooien waren op de weiden langs de rivier, zou het niet meer Vertaling: J A van Hacht dan natuurlijk zijn, dat zij even stil hield om te informeren, hoe zij op schoten. Zij voelde zich dankbaar jegens Roger, dat hij haar de kans bood om naar het Molenhuis te gaan en haar glimlach was mogelijk een tikje war mer dan gewoonlijk, omdat haar ge dachten zich reeds op Geoff richtten. Het was een broeiend warme dag, toen Liz door de smalle laantjes naar Windlesham reed. De wolkenloos blauwe hemel trilde van de hitte. Vanaf Geoff's weilanden, klonk het rhytische geluid van de maaimachi- ne. Liz liet de wagen stoppen en zocht naar Geoff's vertrouwde, rijzige fi guur, maar er was van hem geen spoor te bekennen. Daar was Tony. Hij staarde haar vaag aan. Liz wuif de en hij wuifde terug en verdween dan weer achter de maaimachine. gen een zou zij Geoff op de terugweg zien en dat zou misschien nog beter zijn. Ze zouden meer tijd hebben voor een praatje. Ze zou mogelijk kunnen voorstellen die avond een handje te komen helpen. Helga, de dienstbode, schudde het hoofd in antwoord op haar vraag. Miss Sabrina is niet thuis. Ergens buiten zij haalde haar plompe schouders op. Madame is thuis zij rust. Zij wees naar boven. Val haar alsjeblieft niet lastig, zei Liz Ik zal wel even naar miss Gresham's paard gaan kijken, als ik mag, en een boodschap achterlaten. Goed. Helga ging haar voor door de ruime hall, welke Liz zich nog goed herinnerde, en door een zijdeur naar het ijzeren hek, dat toegang gaf tot de stallen. Shagreen stond in een box, naast die, waar Liz haar gedenkwaardige ontmoeting had gehad met de ge duchte Carlo. Hij was een vriendelijk dier, veel zachter dan Carlo, en Liz was dan ook in staat, zonder enige moeilijkheid, het geblesseerde been grondig te onderzoeken. Roger's tweede pleister had blijk baar het gewenste resultaat gehad. Het gezwel was sterk verminderd en naar Shagreen's reactie te oorde len, ook lang niet meer zo pijnlijk. Liz deed er een nieuw smeerseltje op en begon het been dan opnieuw te zwachtelen. Terwijl zij dat deed, bemerkte zij andermaal de onmisken bare ruwheid en kleverigheid op een van Shagreen's andere benen. Liz schudde verbaasd het hoofd. Het was zonderling, bij zulk een overigens voortreffelijk verzorgd paard. Zij was nog steeds niet over haar verbazing heen, toen zij stemmen hoorde en terwijl zij over de on derdeur van de stal gluurde, zag zij met een schok van verrassing Sabrina het erf opkomen, in gezel schap van Geoff. Sabrina's stem, altijd koel en hel der, drong duidelijk tot haar door. Geoff Waarom niet"' zei ze. Het leek alsof zij met klem op iets aandrong. Het is een fantastisch idee, en vader zou het dolgraag doen. Laat hem alsjeblieft zijn gang gaan. Mejoor Denver is er helemaal voor. Neen kijk nu niet zo somber! Paps heeft er heel toevallig op gezinspeeld en je siefvader was volkomen open hartig en zei, dat het een uitkomst zou zijn voor jullie allebei. Liz had het vreemde gevoel, dat zy aan haar plaats geworteld was. Gespannen zag zij de uitdrukking op Geoffs gelaat. Zijn protesterende frons dan zijn plotselinge lach. Sabrina krijg je ooit wel eens niet je zin? Sabrina greep zijn arm met beide handen vast en trok hem half rond, zodat hij haar moest aankijken. Je bedoeld dat je het goed vindt? Je zult paps geld in de farm laten steken, zodat hij je eh je compagnon wordt, zoals je het wel zult willen noemen. Geoff aarzelde. Het is verdraaid verleidelijk, Sabrina. Liz gaf een felle duw tegen de staldeur, welke piepend openzwaai de. Op heldere, zakelijke toon zei ze: Oh hallo! Sabrina Geoff ik kwam even kijken hoe het met Shagreen ging. Roger kon vandaag onmogelijk komen en daarom stuurde hij mij. Helga zei, dat je uit was. Zij zweeg onzeker. Sabrina knikte. De vreemde groe ne ogen vernauwden zich nadenkend, alsof zij zich afvroeg, hoeveel Liz gehoord zou kunnen hebben. Ja? Zij glimlachte. Ik heb Geoff geholpen met het hooien. Liz slaagde er eveneens in te glim lachen. Om voor het eerst Geoff aan te kijken, toen zij zei: Ik zag dat je druk bezig waart, toen ik langs kwam. Het is er dan ook schitterend weer voor. Geoff wist van verlegenheid niet hoe hij kijken moest. Zijn blikken gingen aarzelend heen en weer van Liz naar Sabrina, en dan weer terug naar Liz. Prettig je te zien, Liz. Hoe hoe vond je Shagreen? Ik vond hem een stuk beter, toen ik zijn been be keek. Eh onlangs, voegde hij er aan toe. Hij is beter, verklaarde Liz rus tig. Roger heeft hem tweemaa' een pleister gegeven. Dat heeft het gezwel doen slinken. Mooi zo, zei Sabrina. Ik schijn de laatste tijd anders niets dan pech met mijn paarden te moeten hebben. Zij lachte. Herinner je je Carlo nog? Ja, antwoordde L'iz. Onder haar beleefde antwoorden, gingen haar ge dachten chaotisch te keer. Sabrina probeerde Geoff over te halen om een lening van mr. Gresham te accep teren het zou toch zeker een le ning zijn? Om hem toe te staan geld in de farm te steken om hem over het dode punt heen te helpen. Geoff zou er natuurlijk enorm mee gehol pen zijn. Maar het zou ook beteke nen, dat hij nog vaster verwikkeld zou zitten in het web, dat Sabrina zo listig om hem heen weefde.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 5