Balische kunst Waar gaan de twee miljard voor defensie naar toe VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Geleide projectielen, vliegtuigen met verticale startmogelijkheden 45 Miljoen voor verwapening kruiser Het bedrag, dat dit jaar voor defensie wordt uitgetrokken is 120 miljoen gulden hoger dan vorig jaar. De begroting 1963 komt nu op een totaal van bijna 2,188 miljard gulden. Van het nieuwe NAVO-behoefteplan voor 1964 tot en met 1966 is alleen nog maar bekend, dat het veel geld zal gaan kosten en dat het hard nodig is meer vrijwillig personeel aan te trekken. Volgens de begroting 1963 vindt de verdere opbouw van de vloot ge staag voortgang. Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provinciën" ondergaat sinds mei een verwapening, die liefst 45 miljoen gulden zal vergen. In 1964 zal de oorlogsbodem, voor zien van geleide projectielen weer aan de sterkte kunnen worden toegevoegd. Ook zullen er nieuwe polyester lan dingsvaartuigen komen. Het nieuwe tanker-voorraadschip voor de Koninklijke Marine komt in 1964 gereed; de bouwkosten zullen de 26,5 miljoen gulden wel halen. Hr. Ms. Karei Doorman krijgt voor het einde van dit jaar nog twee heli kopters voor de onderzeebootbestrij- ding. Ook krijgt de Marine nog acht helikopters van het type Agusta Bell, eveneens bedoeld als anti-onderzee- bootwapen. Volgend jaar zullen de mariniers voor herhalingsoefeningen worden opgeroepen. De Luchtmacht bezit omstreeks de jaarwisseling van 63/64 de eerste groep geleide wapens van het type Hawk. In 1964 hoopt men over twee Nike en drie Hawkgroepen te be schikken. De drie squadrons dagja gers zullen dan verdwenen zijn. Op de uitrusting van de tactische vliegtuigen met geleide wapens wordt nog gestudeerd, evenals op een nieuw toestel met een korte of ver ticale start- en landingsmogelijkheid. Voordat de minister in verband met de verjonging van het officiers- korps een wetswijziging aanhangig maakt om de officieren reeds op 55- jarige leeftijd op non-actief te stel len, wil hij een financiële regeling voor de betrokkenen rond hebben. De opleiding voor beroepsofficie ren bij de drie strijdmachtonderdelen trekken meer belangstelling. Voor de onderofficierscursussen is de in teresse gedaald. Ook het aantal vrij willig nadienenden laat te wensen over. ALPHEN AAN DEN RIJN ALPHIA OPENDE „TOTOBEL" Trein Leiden-Utrecht van 18.37 valt uit Om 18.12 naar Alphen De nieuwe winterdienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen, die op 30 september ingaat, toont weinig verandering. Slechts enkele trein diensten ondergaan een wijziging van één of een paar minuten om no dig gebleken aanpassingen te kun nen invoeren. Enige treinen, die voortdurend een zeer lage bezetting hadden, worden opgeheven. De treinen Hoorn-Alkmaar van 8.40 en Leiden-Utrecht van 18.37 uur worden opgeheven. De laatste trein rijdt nog wel tot Alphen aan de Rijn ten dienste van forensen en ver trekt om twaalf minuten over zes uit Leiden. Op de maandagen 24 en 31 decem ber van ddt jaar rijden de reizigers treinen als op zondag, omdat het be drijfsleven op deze dagen, die tussen een zondag en een feestdag vallen, praktisch stil zal liggen. Bovendien zal op de late Oudejaarsavond een groot aantal treinen niet rijden, om dat de praktijk heeft uitgewezen, dat er dan vrijwel geen reizigers zijn en het derhalve zinloos is, de trein dienst die avond volledig uit te voe ren. PRINSES BEATRIX NAAR PHILIPPIJNEN In Manilla is gisteren bekend ge maakt, dat Prinses Beatrix officieel is uitgenodigd voor een bezoek <ian de Philippijnen. De prinses zal, zoals bekend, in november een reis naar Oost-Azië maken, waarbij zij onder meer India en Japan zal bezoeken. Volgens het ministerie van buiten landse Zaken in Manilla is de prinses uitgenodigd van 20 tot 23 november. Met het luiden van een enorme grote bel (Totobei), hangende aan 'n driepoot, heeft gisteravond Alphia's voorzitter, de heer C. P. Mulder, het fraaie clubgebouw van deze vereni ging officieel geopend en de naam gegeven van „De Totobel". Een groot aantal genodigden, on der wie de vertegenwoordiger van het gemeentebestuur, wethouder Ph. H. Rogaar, de heer P. F. S. Bieg- straaten namens de afdeling Leiden van de KNVB, de korpschef der ge meentepolitie, inspecteur N. G. Groot- huijse, de ereleden, alsmede de ver tegenwoordigers van de zustervere nigingen en een groot aantal leden, woonden deze plechtigheid bij. De voorzitter van het bouwfond? de heer C. Bouer sprak een kort in leidend woord. Vervolgens droeg de heer Bouer de sleutel van het ge bouw over aan de voorzitter van het bestuur, terwijl de heer A. van Donk de grote bel luidde ten teken, dat de overdracht plaats vond. DANKBAAR De voorzitter, de heer C- P. Mul der. gaf in hartelijke bewoordingen uiting van zijn grote4 dankbaarheid jegens de leden, die de afgelopen zomer hun vakantie hebben opgeof ferd om deze kantine te bouwen. Dit getuigt van een enorme clubliefde. Namens het gemeentebestuur sprak de heer Ph. H. Rogaar, die het vol komen verantwoord noemde, dat op deze plaats nog een dergelijk ge bouw is verrezen. Weliswaar zal t.z.t. de vereniging „Alphia" ook verhui zen met haar terreinen, maar de vraag naar een ruim clubgebouw werd feitelijk steeds groter, zulks vooral met het oog op het onder brengen en op gepaste wijze bezig houden van de jeugd. De heer Rogaar zei ook, dat binnen enkele dagen een aanvang gemaakt zal worden met zij het op beschei den wijze verbeteren van de oefen gelegenheid voor de atletiekvereni ging AAV-'36-comb. Ook al weer dank zij de medewerking van het be stuur van Alphia. De heer P. F. S. Biegstraaten bracht de gelukwensen over namens De heer G. Bouer, voorzitter van het bomvfonds, biedt de voorzitter van Alphia, de heer C. P. Mulder, de sleutels van „Totobel" aan, terwijl de heer A. van Donk de bel luidt. het bestuur van de afdeling Leiden van de KNVB. Namens de vereniging ARC sprak de heer D. v. d. Neut en namens de vereniging Alphen'de heer G. J. van Geen jr. De erevoorzitter van de vereniging Alphia, de heer H. L. Meijers, sprak eveneens waarderende woorden tot het bestuur, maar vooral ook tot de leden, die zich zo hebben beijverd om dit gebouw klaar te krijgen. De heer W. de Jong sprak namens „de club van 25", een persoonlijk waarderend woord tot de heer C. P. Mulder, die hij de grote stimuleren de kracht voor Alphia noemde. Hij bood een geschenk onder couvert aan voor e?n tafelkleed voor de bestuurs kamer. Bijzonder sympathiek was 't, dat hij ook mevr. Mulder in de hulde betrok en een fraai bloemstuk aan bood. GESCHENKEN De heer Mulder dankte alle spre kers voor hun vriendelijke woorden en de vele geschenken, die het be stuur voor de inrichting van 't club gebouw heeft ontvangen. Daarbij be horen o.m. een stel nieuwe vlaggen van enkele leden, een voorzittersha mer, een elektrische klok, alsmede een aantal asbakken van de jeugd leden, die door enkele adspiranten en juhioren eerder op de avond wa ren aangeboden. Sensatie met auto's te Zoeterwoude Zondagmiddag, aanvang twee uur, wordt op het terrein van Paardekoo- per aan de Noordbuurtseweg (einde Vrouwen weg) te Zoeterwoude een autocross gehouden, waaraan door 25 van de beste crossers wordt meege- dongen naar de prijzen, een jaar de trophée: de Van der Berg-coupe. De organisatie is in handen van de Eerste Nederlandse Autocrossers or ganisatie, die onlangs koninklijk goedkeuring heeft aangevraagd, welke is toegezegd. De deelnemers die nogal wat risico lopen, staan onder strenge wedstrijdbepalingen. In elke ronde rijden vijf auto's, waarvan de eer sten in de V» finale komen, enz. Veel verwacht men ook van de befaamde Le Man-start, een spectaculaire afval race. Het publiek, dat verzekerd is, staat veilig. DAT MAG NIET Het bestuur van het produktschap voor zuivel heeft besloten een voor raad koelhuisboter van ongeveer 29 miljoen kilo voor 2.90 gulden per ki lo aan de handel te verkopen. Dat komt neer op een winkelprijs van 85 cent per pakje. De meerderheid van de bestuursleden was het er ook over eens de kopers van koelhuisbo ter dan een gratis pakje aan te bie den. Inmiddels is voor hedenmorgen nog een besloten vergadering van het be stuur uitgeschreven. Dit gebeurt op verzoek van vier werknemersver tegenwoordigers in het produktschap. Zij menen dat het besluit in strijd is met enkele bepalingen uit de wet op de bedrijfsorganisatie. Zij willen de beslissing nietig laten verklaren. Russische consulaten in China gesloten? Volgens betrouwbare communisti sche, niet Sowjetkringen in Moskou, heeft China de Sowjet-Unie verzocht haar consulaten in China te sluiten. Als reden hiervoor werd opgegeven, dat er niet voldoende Sowjct-onder- danen in China wonen om het hand haven van deze consulaten te recht vaardigen. De Sowjet-Unie heeft consulaten in Shanghai, Charbin en Dairen. Westelijke waarnemers in Mos kou zien in dit verzoek een nieuwe verslechtering van de betrekkingen tussen Moskou en Peking en ver wachten, dat de Sowjet-regering met een soortgelijke tegenmaatregel zal reageren. Men ziet in het Chinese verzoek een uiting van bezorgdheid over het verbeteren van de betrek kingen tussen de Sowjet-Unie en Zuid-Slavië. Een woordvoerder van het Russi sche ministerie van buitenlandse za ken heeft donderdag desgevraagd ver klaard, dat hem niets bekend is over het bericht dat communistisch China de Sowjet-Unie heeft verzocht haar consulaten in China te sluiten. Ook een woordvoerder van de Chinese ambassade in Moskou zei van niets te weten. VOORSCHOTEN Akela Zonneveld verlaat het jeugdwerk Tijdens een feestelijke leiders- en leidstersbijeenkomst nam de Katho lieke Jeugdbeweging, afdeling Voor schoten, afscheid van akela R. Zon neveld, leidster van Horde II van de St. Laurentiusgroep. Aan het begin van de avond hield aalmoezenier J. Duivestijn een korte uiteenzetting over kloosterroeping en kloosterwerk en sprak er zijn vreugde over uit dat een lid van het Voorschotense lei derskorps volgende maand haar in trede zal doen in een kloosterorde. Oubaas J. Peeters bedankte de schei dende akela voor het werk, dat zij meer dan acht jaar heeft verricht voor de Voorschotense jeugd en bood haar namens de leiding van de St. Laurentius- en St. Irmagroep een „Graduale"-boek aan. Tevens deed hy mededeling, dat mejuffrouw Zonne veld benoemd was tot ereleidster van de St. Laurentiusgroep en verzocht haar, nu zij zich op andere wijze dienstbaar gaat maken voor de mens heid Voorschoten niet te vergeten. Vaandrig J. van Gent en commissa- resse H. v. d. Werk, groepsleidster van de St. Irmagroep, voerden hierna het woord, tydens welke de activi teiten van de akela de re\rue passeer den. Een gezongen levensloop, zang en dans vulden de verdere avond. (Van een onzer redacteuren) f N HET CENTRAAL MUSEUM te Utrecht is deze maanden een ten toonstelling ingericht van „moderne" kunst uit Bali. Deze expositie, die tot en met 2 december duurt, is dit tus sen haakjes de 75e, die is ingericht door de directrice van het museum dr. Maria Elisabeth Houtzager. De Balische kunst was oorspronke lijk uitsluitend religieus getint met 'n strak-traditionele, hoewel zeer fraaie vormgeving. Deze traditionele vorm moest streng worden gehandhaafd, anders werden, naar het geloof van de Baliërs, de goden vertoornd. Bo vendien hadden de vorsten van Bali de uitsluitende zeggenschap over werk en werkwijze van de inheemse kunstenaars. Toen echter ongeveer 35 jaar geleden de vorsten onder Neder lands be wint minder absolutistisch werden, konden de kunstenaars tot een vrijere werkwijze overgaan. Ze kregen ook opdrachten van anderen dan van de vorsten, o.m. van op Bali verblijvende Nederlanders en van de Nederlandse regering zelf. Hierdoor kwam er een zekere vernieuwing in de kunst van Bali, met als resultaat bijzonder lieflijk werk. En van dit resultaat, van deze vernieuwing, geeft de Utrechtse tentoonstelling een prachtig beeld. EEN GROTE STIMULANS tot deze vernieuwing kwam van de zijde van de Nederlandse schilder Rudolf Bonnet, mét de reeds enkele jaren langer (sinds 1927) op Bali gevestig de Duitse schilder Walter Spies. De kunst van Bali dreigde te verworden tot bazargoed voor de toeristen en dit bracht bezorgdheid by de genoemde schilders voor het voortbestaan van de ware Balische kunstuiting. Bazar goed dreigde op Bali te worden aan geduid als hoge kunst, aangezien alles onder één noemer werd gebracht: Balische kunst. „Men zon op middelen om het kwaad te keren. Men wilde de be- „Ardjoena en de hemelnimfen". Houten beeld van Ida Bagoes Njana. Cat. 135. zoekers van het eiland tonen, wat het verantwoorde werk van kunstenaars inhield en deze laatsten tevens be wust maken van ?en eigen verant woordelijkheid in deze, die hen zelf op den duur ten goede zou komen", zegt prof. Th. P. Galestin in de ten toonstellingscatalogus. Men ging de Balische kunstenaars steunen met expositiemogelijkheden. Rudolf Bonnet heeft vanaf 1929 een verzameling aangelegd, waarin de nieuwe richting in haar groei en ont wikkeling werd vertegenwoordigd door een persoonlijke keuze uit „top stukken". Ook anderen, als ir. Th. Resink, legden verzamelingen aan, deze echter voornamelijk van ouder werk. In 1958 moest Rudolf Bonnet Bali verlaten. Hij kon echter de door hem aangelegde verzameling, voorzover in de oorlogsjaren van N.O.I. niet ver loren gegaan, mee naar Holland ne men. Een groot gedeelte werd onlangs aangekocht voor het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden en vormt thans de kern van de exposi tie in het Utrechtse Centraal Museum aangevuld met enkele werken, die nog tot het particuliere bezit van de heer Bonnet behoren. Deze collecties bevatten uitsluitend schilderijen, tekeningen en beeldhouwwerken. TEN BIJZONDER ASPECT aan "deze tentoonstelling wordt ver leend door de unieke verzameling beeldhouwkunst in hout en ivoor en prachtige voortbrengselen van edel smeedkunst uit het bezit van de ko ningin. Het zijn alle op Bali vervaar digde geschenken voor het vorsten huis, oudere stukken, doch ook werk van de moderne richting. Deze stuk ken uit de collectie van het konink lijk huis zijn nog nimmer op een openbare tentoonstelling te zien ge weest. Ze werden o.a. aangeboden bij gelegenheid van het huwelijk van koningin Wilhelmina en Prins Hen drik en ter gelegenheid van het 25- jarige regeringsjubileum van konin gin Wilhelmina. Gouden oorknoppen en enkelringen, een prachtige zilve ren doos, gouden en zilveren scha len alles prachtig bewerkt hou ten beelden en snijwerk in ivoor. „Rijstoogst". Tempera van Ida Ba goes Rembeng. Cat. 8. OOND TWEEHONDERD nummers telt de tentoonstelling, die grote indruk maakt op de bezoeker, niet alleen ten opzichte van de kunstvaar digheid der Baliërs, maar meer nog door de confrontatie met een voor het westen nog steeds vrij onbeken de artistieke cultuur. Frappant is de tegenstelling tussen het oude werk en de „modernen", een evolutie tot een hier en daar aanwijsbare „euro- peïsering", zoals blijkt uit „Natuur studie", een gekleurde potloodteke ning op papier van Anak Agoeng Gde Sobrat, geboren in 1917 (cat. nr. 17) Toch ging door deze europeïsering het eigen, inheemse karakter nimmer ge heel verloren. We mogen wijzen op het abstrakte in „Droom" (cat. 51van de in 1912 geboren I. Baroek. Merkwaardig door het beeldritme is „Vogelcompo sitie" van I. Goesti Made Roendoe (cat. 75), interessant door de drie- hoeksgewijze opbouw is „Olèg-Olèg- danseressen" van I. Roedin (cat. 70), een zwarte inkttekening met goud en rood op papier. Prachtig van vlak- compositie zijn „Rijstoogst" (cat. 18) een tempera van Ida Bagoes Rem beng (18971952) met de vele anec- dotische details, „Marktscène" (cat. 27, tempera op doek) van I. Wajari Gedot, geb. 1914, er. „Badplaats bij Dorp", (cat. 44), van de in 1910 ge boren I. Bagoes Made Naderal. Onder de beeldhouwwerken trof ons zeer in het bijzonder een sterk ontroerend beeldje „Ardjoena en de hemelnimfen", een houtsculptuur van Ida Bagoes Njana (cat. 135). Het beeldje is zeer fraai en ritmisch be heerst door een opgaande diagonaal, die door de herhaalde toepassing, on danks de verstrengeling van drie lichamen, de hartstochtelijke bewe ging verstilt tot een simpel gebaar. Slechts een begenadigde kon zulk 'n kunstwerk wrochten. Neger mag niet studeren in Mississippi De gouverneur van de Amerikaan se staat Missisippi, Ross Barnett, heeft donderdag de 29-jarige neger- student James Meredith laten we ten, dat hij niet toegelaten kan wor den tot de universiteit van deze staat. Daarmee weigerde hij aan een uit spraak van een federaal gerechtshof, waarbij Meredith als eerste neger student in de 114 jaar oude geschie denis van de universiteit zou moeten worden toegelaten, gevolg te geven. Gouverneur Barnett heeft verklaard dat hy en andere autoriteiten liever in de gevangenis terechtkomen dan toe te geven aan de politiek van Washington tegen rassenscheiding. Wel ging Meredith donderdag naar de zwaarbewaakte universiteit om zich te laten inschrijven, maar gou verneur Barnett heeft later gezegd, dat de inschrijving was vernietigd. Een plaatselijke rechtbank had Me redith, kennelijk om de inschrijving te voorkomen, donderdagmorgen bij verstek tot een jaar gevangenisstraf en een geldboete veroordeeld wegens het opgeven van een verkeerde woonplaats bij verkiezingen. De Amerikaanse minister van justitie, Robert Kennedy, had daarop aan ad vocaten opdracht gegeven voor uit stel van de arrestatie te zorgen, het geen gebeurde. Later maakte het ministerie van justitie in Washington bekend, dat het onmiddellijk, za' trachten, maat regelen te nemen tegen drie func tionarissen van de universiteit we gens het niet laten inschrijven van Meredith. De woordvoerder van het ministerie zei, dat geen vervolging zal worden ingesteld tegen de gou verneur, omdat deze niet bevoegd was :n zijn optreden. De functiona rissen van de universiteit dragen hier de gehele verantwoordelijkheid, zo zei hij.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 4