Meer geld voor cultuurtechnische werken, onderwijs, onderzoek en voorlichting DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 DE LANDBOUWBEGROTING De ontwerp-begroting voor 1963 van landbouw en visserij geeft met een totaalbedrag aan uitgaven voor de buitengewone dienst van 44 miljoen en voor de gewone dienst van 595 miljoen - waar bij inbegrepen de bijdrage tot dekking van het tekort van het land- bouw-egalisatiefonds-1963 van 215 miljoen - een verhoging ten opzichte van 1962 te zien met 43,4 miljoen. Daarvan is 16,5 miljoen bestemd voor de in de begroting verwerkte algemene loon maatregelen en andere, financieel-technische, voorzieningen. De verhoging van het uitgavenpeil bedraagt dan in feite 26,9 miljoen. Van dit bedrag wordt 11,5 miljoen besteed aan verhoging van de voor de cultuurtechnischedienst geraamde gelden, zodat in totaal voor cultuurtechnische voorzieningen in 1963 140 miljoen wordt uitgetrokken, welk bedrag dan is samengesteld uit het basisbedrag van de begroting-1962 van 120 miljoen, de tussentijdse verhoging van 8,5 miljoen en de nieuwe hogere bijdrage van 11,5 miljoen, Daarnaast worden de uitgaven voor het landbouwonderwijs ver hoogd met 4,5 miljoen, voor het landbouwkundig onderzoek met 3,4 miljoen en voor de landbouwvoorlichting met 2,3 miljoen. Een bedrag van 5,2 miljoen zal worden besteed aa* een groot aantal verschillende bestemmingen, w.o. een bedrag van rond 3 miljoen voor aankopen door staatsbosbeheer van bedreigde terreinen, die uit een oogpunt van houtproduktie en recreatie van algemeen belang zijn. Aandacht voor concurrentiepositie Landbouwbegroting gebaseerd op EEG-regelingen In de memorie van toelichting deelt minister Marijnen mee, dat de be groting zoveel mogelijk is gebaseerd op de EEG-regelingen, die in de zo mer van dit jaar tot uitvoering zijn gekomen. Uiteraard bieden deze re gelingen, wat betreft het uiteinde lijke effect op de resultaten van bet fonds, nog vele onzekerheden. Op dit moment kan nog moeilijk worden voorzien in welke mate en ten koste van welke financiële offers markt- interventie noodzakelijk zal zijn. Voor de produkten, waarvoor nog geen gemeenschappelijk beleid tot stand is gekomen, is uitgegaan van handhaving van de bestaande toe stand, o.a. voor de zuivelsector. In de akkerbouwsector is ervan uitgegaan, dat aan telers van rogge, haver, gerst en gemengd gewas op de zgn. lichte gronden voor de oogst 1963 wederom een >eslag zal wor den betaald van 175,per ha. Naar geldt voor onderwerpen zoals afvloei- schatting is hiermee f 52'/s miljoen ing van arbeidskrachten van het ge- gemoeid. De garantieregeling voor fa- zin en de samenhang tussen bedrijfs- brieksaardappelen is reeds voor de financiering en gezinsuitgaven. Deze 1962 vervallen in verband met sociaal-economische voorlichting zal de EEG-regeling voor maïszetmeel, Onder de huidige omstandigheden naar de mening van de bewindsman dje voor aardappelmeel op analoge zal de Nederlandse land- en tuin- voorbehouden moeten blijven aan de wijze wordt toegepast, bouw, volgens minister Marijnen, standsorganisaties. De door de over- meer dan ooit aandacht moeten be- heid te stimuleren bedrijfs-economi- steden aan een versterking van zijn sche boekhoudingen kunnen o.m. aan TELEVISIE-ART1STEN IN BROZEMSCèNE Onder produktie en regie van Karei Prior en Jef de Groot zendt de AVRO-TV 5 oktober het programma „Musichall" uit. Op de foto vlnr: Rijk de Gooyer, Janine van Wely, Aart Brouwer en Sylvia de Leur in een brozem-scene. Varkenshouderij De normale post van 10 miljoen concurrentiepositie, mede door een deze voorlichting een gefundeerde voor uitgaven in verband met het verdere verbetering van de interne economische achtergrond geven. marktordenend beleid voor de var en externe produktie-omstandighe- Teneinde op wat ruimere schaal in kenshouderij is voorshands gehand- den. Teneinde het bedrijfsleven hier- de gebleken behoeften te kunnen haafd. Hierbij is ervan uitgegaan, bij de helpende hand te kunnen bie- voorzien en de verdere zelfwerk- dat de EEG-regeling in de varkens- den en tevens de voorwaarden waar- zaamheid van het bedrijfsleven te sector in feite oorziet in een los- onder het werk moet gebeuren te kunnen aanmoedigen, heeft de mi- koppeling van de Nederlandse markt helpen verbeteren, zijn in de begro- nister meer geld bestemd voor de onder bepaalde omstandigheden van ting-1963, hogere bedragen uitge- bevordering van de rationalisatie en de markten der partnerlanden. In trokken voor de activiteiten, die in de verbetering van de bedrijfsvoe- deze situatie kan markt-interventie dit opzicht van groot belang zijn. ring, waarbij dan de beperking tot gewenst zijn. Daarbij dient in de eerste plaats te kleine bedrijven en achtergebleven worden gedacht aan onderwijs, on- gebieden achterwege kan blijven, derzoek, voorlichting en aan cultuur- Over de aan te vatten zaken technische werken. uitvoerig overleg met het bedri.ifs MEiMEMMMEMl Dp hewindsman stelt vooroD dat leven vereist zijn, maar de minister pluimveehouderij op 3.400.000,-. bfj dit alles de verantwoordelijkheid st^ nu, ree?s; dat de eerste plaats Hiertegenover staan gelyke bedra- in de eerste Dlaats liet bii de wer- meer dan tot dusverre, aandacht gen aan restituties bij uitvoer van t-nnhnnw 7oif dient te worden geschonken aan de produkten van de varkenshouderij- De k^chtlge^mtwikkeUnïp van ^ret "it - van de pro- pluimveehouderij naar niet-EEG-lan- organisatiewezen in de land-en tuin- duk en van landbouw, veehouderij den botw maakt het hun mogelijk deze drsPpPeTwrWngemet%e^ove°hefd vaarde beginselen, zeer duidelijk aan jaar 1963-19R4 is. rekening houdend P "menWeï'^',m* 1fi!"hHti' de dag, maar ook in andere sectoren, met een verder effect van het valori- driifsleven kan ^ifstaan in goedê waarin soms het streven naar kwali- satiebeleid. f 247 miljoen uitgetrok- u C teit nog niet voldoende op de voor- ken. (Seizoen 1962-1963 oorspronke- grote waarde aan hA overleg met de grond Itaat, zal z^r vee? aandacht lijk 258 mi,joen. laatste raming organen van het landbouwbedrijfs- °P dlt Punt nodl6 z«n- 1 3225 miljoen}. leven over de in internationaal ver R JJUVERKA VELINGSBELEID Het aandeel in de EEG-heffingen op voedergranen wordt voor de var- Over de aan te vatten zaken zal kenshouderij geraamd op een bedrag an 29 900.0(D0,-, het aandeel voor de Voor de garantie-uitkering aan melkveehouders voor het melkprijs- huishoudjam 76 ct. tot 1.04 extra jam 1.30 NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER (Advertentie) band in te nemen standpunten in zake de tot stand te brengen rege lingen en de uitvoeringsmodaliteiten daarvan. Hij stelt zich voor, dit over leg ook in de toekomst voort te zet ten en waar mogelijk te intensive ren. VOORTZETTING EN VERRUIMING Het ruilverkavelingsbeleid zal met In de afgelopen jaren, aldus de kracht worden voortgezet in dezelf- minister, hebben lonen en prijzen 'n de lijn van ontwikkeling als de af- stijgende beweging te zien gegeven, gelopen jaren. Daarnaast zullen de die door een bijzondere stijging van infrastructurele werken ter verbete- de produktiviteit tot voor kort alles- ring van de ontsluiting en van de zins kon worden gecompenseerd, waterbeheersing enige verruiming te Juist in de cultuurtechnische sector zien geven. kon door nieuwe arbeidsmethodes, Tot deze uitspraken komt de mi- machines e.d. nog een belangrijke ont- tine,,r„e'd\91ndUüwbeeroÜneU"M3 "isler van landbouw en visserij in wikkeling worden bereikt. Nu deze zal de geleidelijk in te voeren reorga- de Paragraaf over de cultuurtechniek bijzondere ontwikkeling echter door nriatfe van de riikslandbPuvwPS- d* memorie van toelichting bij de het bereikte hogere niveau minder lichtine in voorbereiding en uitwer- landbouwbegroting 1963. Op deze be- eenvoudig in dezelfde sterke mate ldnrm wel énjHtïd vergen De Siting een enigszins groter be- kan worden doorgezet, gaan de, spe- minister merkt dalrbii on dat bii 'n draS voor cultuurtechnische werken ciaal sedert 1962 mede als gevolg het over" uitgetrokken dan vorig jaar. De be- van de invoering van de 5-daajse heidsappraat, wegens de steeds stij- Meer aandacht'voor landbouwvoorlichting Blijkens de memorie van toelich- windsman acht intensieve aandacht werkweek ingezette loon- en prijs- zelfwerkzaamheid van het be- produktle-omstandigheden geboden, Een en ander leidt tot een druk op drijfslè,Pm zal moetcn wordïn opgP- »u de landbouw en hct platteland het uitvoeringsniveau, voerd. Op het technisch-economische ]|Joor de noodzaak staan met terrein kunnen daartoe o.m. de vak- de concurrentiekracht en de ontwik- De minister deelt voorts mee, dat organisaties een belangrijke bijdrage keIm£ te versterken. het gehele kader van werken in ster leveren. Uitgaande van de noodzaak om in kere mate gericht zal worden op ieder ruilverkavelingsgebied ook een voorzieningen, die te algemenen nut- Daarnaast zijn er taken op het ter- streekverbeteringsplan uit te voeren, te strekken en niet door de indivi- rein van de voorlichting, die nauw is de synchronisatie van beide activi- duele betrokkenen tot stand kunnen verbonden zyn met het gezin. Dit teiten nader uitgewerkt. worden gebracht. WERELDKAMPIOENSCHAPPEN CASTING IN R'DAM Ziekenauto (met sirene) reed man dood Woensdagmiddag omstreeks 5 uur werd op de nieuwe Rijks weg nummer 41 te Appinge- dam de 75-jarige wielrijder W. D. Dijkman door een uit Delf zijl afkomstige ziekenauto ge grepen en op slag gedood. De wielrijder, die uit de richting Holwierde kwam, stak deze rijksweg over op het moment dat de ziekenauto bestuurd door A. R., met in werking staande sirene in de richting Delfzijl reed. De ziekenauto was opgeroepen voor spoedige terugkeer in verband met een ongeval in Delfzijl. Gestikte haantjes kwamen goed terecht Bij een brand in een pluim- veebedrijf in het Oostbrabant se plaatsje Zeeland, zijn 14.000 jonge kippen in de rook ge stikt. Toch zijn ze welbesteed. Na de brand is de bui te- meester een kijkje gaan nemen bij het zwaar beschadigde be drijf. Hij sprak daar met een veearts, die zei dat de kippen nog goed waren voor consump tie als zij tenminste diezelfde avond nog zouden worden ge braden. De burgemeester overlegde met de betrokken verzekerings maatschappij, die ermee ak koord ging, dat de gestikte die ren zouden worden verdeeld onder de bewoners van Zee land en inwoners van tehuizen van ouden van dagen en zie kenhuizen. Een telling van de dieren is niet geschied, de scha de-uitkering zou berekend wor den naar het aantal in de boe ken vermeld. Het ziekenhuis en het be jaardenhuis in Veghel, het blin deninstituut in Grave en het nieuwe bejaardenhuis in Zee land hebben hun aandeel ge had, evenals de gehele bevol king van dit Oostbrabantse plaatsje. Commentaar van de zijde van de middenstand bleef niet uit, maar de burgemeester van Zeeland vond dat hij goed had gedaan. Tenslotte hadden deze dode dieren niet langer kun nen blijven liggen en nu had den tenminste de mensen, die slechts zelden kip eten, er een buitenkansje mee, aldus de burgemeester. Ongeveer 120 deelnemers uit dertien verschillende landen kampen op het ogenblik in het Kralingse Bos in Rot terdam om het wereldkampioenschap Casting, een ver fijnde vorm van opereren met een werphengel. De foto toont de Zweed J. Olofssen in aktie tijdens de proeven van vaardigheid, welke gisterochtend moesten worden afgelegd. Voorzitter Landbouwschap: LOON EN INKOMEN IN LANDBOUW BLEEF ACHTER De land- en tuinbouw vreze.i de EEG niet, maar in de aanloopperiode hebben zij de hulp nodig van de re gering," aldus de heer A. VV. Bie wenga, voorzitter van het Landbouw schap, die in de gisteren gehouden bestuursvergadering aandacht heeft geschonken aan de inhoud van troon rede en miljoenennota. De heer Biewenga zeide o.m. ver heugd te zijn, dat de regering de po sitie van de land- en tuinbouw in deze overgangstijd van de EEG onderkent. Hij merkte voorts op, in de troonrede een passage gemist te hebben over de zi. zorgelijke toestand van het ge mengde bedrijf. „Een hart onder de riem van deze boeren zou hier op zijn plaats zijn geweest," aldus de voorzitter van het Landbouwschap. Hij stelde, dat de lonen van de arbeiders en de inkomens van de ondernemers in de landbouw zijn ten achtergebleven. Sprekende over de noodzakelijke begrenzing van lonen, zeide de heer Biewenga, dat dit niet ligt aan de landbouw. „Bovendien zou een begrenzing voor de land bouw moeilijk te rechtvaardigen zijn," zo voegde hij hieraan toe. Tijdens de bestuursvergadering werd o.a. besloten tot wijziging van de algemene heffingsregeling ten aan zien van de groente- en fruitsector. Het schrijven van het Landbouw schap inzake het agrarisch-sociaal be leid in de EEG en het antwoord hier op van de Europese commissie te Brussel zal ter kennisneming aan de minister van sociale zaken en volks gezondheid worden gezonden. „Geen overschot aan artsen" R'dam eigen universiteit Tijdens een bijeenkomst in de aula van de Nederlandse Economische Ho- geschoo' in Rotterdam heeft prof. dr. E. H. Hermans, decaan der neven faculteit, verslag uitgebracht over de lotgevallen van de Stichting Klinisch Hoger Onderwijs in het studiejaar 1961-1962. Hij droeg aan het slot van zijn rede tevens zijn functie over aan prof. dr. W. J. Bruins Slot, buitenge woon hoogleraar in de interne ge neeskunde. Prof. Hermans wees er in zijn rede op, dat het Klinisch Hoger Onder wijs in Rotterdam nu een eigen sta tus heeft geworven en dat er eèn nevenfaculteit is gevormd van de medische faculteiten in Leiden en Utrecht, waaraan zes hoogleraren verbonden zijn. Inmiddels maakt de op'eiding in Rotterdam een diepte punt door wat het aantal ingeschre ven doctorandi betreft. Er zijn na melijk maar 45 ingeschrevenen doen ook bij de andere opleidingen in ons land is er een duidelijke teruggang van het aantal geslaagden voor het doctoraal examen 2 te vermelden. In de universiteitssteden is daarom tijdelijk ruimte voor co-assisten ten en- dat maakt de teruggan<? Mn Rotterdam verklaard. Spr. pleit te voor een eigen universiteit. Van een overschot aan artsen is geen sprake. Hij zeide: „De waarheid is dat het aantal artsen dat in deze en de komende jaren wordt afgeleverd zo terug loopt, dat men wel met eni^e be zorgdheid de toekomst tegemoet mag zien. De snelle bevolkingstoename het zich uitbreidende specialisme, de grote vraag naar artsen in het be drijfsleven en voor de sociale Tenees- kunde spelen hierbij een rol." Ook wees prof. Hermans op de ge weldige behoefde aan artsen in de tot ontwikkeling komende gebieden. Op de Provincialeweg in Uit geest is gisteavond de 50-jarige mevr. v. Egmond-Kloots uit Uitgeest ver ongelukt, toen zij op de bromfiets van het rijwielpad de autoweg overstak. Zij werd aangereden door een Volks wagenbusje en was op slag dood. Verwanten van gesneuvelde Canadezen naar ons land Donderdag 27 september zal een groep van 79 Canadezen naar ons land komen als gasten van het Ned- Oorlogsgraven Comité. Het zijn me ren deels vaders en moeders van ge sneuvelde en in ons land begraven militairen. Negenduizend Canadese militairen hebben een laatste rustplaats op de Canadese kerkhoven te Holten, Ber gen op Zoom en Groesbeek, terwijl er individuele graven zijn in Vlissin- gen, Woensel, Amersfoort en Neder- weert en op Ameland en Texel. De gasten worden gedurende negen dagen ondergebrachi in gastvrije ge zinnen te Nijmegen, Berg en Dal en Groesbeek. Meer dan duizend nabe staanden in Canada hebben zich aan gemeld voor volgende tochten. Het N.O.G.C. bereidt een tocht voor in maart van het volgend jaar. Zondag 30 september is er een offi ciële oorlogsherdenking op de Cana dese erebegraafplaats in Groesbeek. Kist met granaten op de weg De militaire autoriteiten te Am sterdam hebben gistermiddag enkele uren in grote zorg gezeten naar aan leiding van 1 et verlies van een kist met twee brisantgranaten voor hou witser. De kist is intussen terecht. Gebleken is, dat de kist met zijn ge vaarlijke inhoud op de Haarlemmer weg van de vrachtauto was geval len, waarmee zij werd vervoerd. Korte tijd later heeft een andere militaire chauffeur van een onder deel uit Amsterdam de kist gevon den en meegenomen. Doordat hij echter nog een aantal dienstopdrach ten moest uitvoeren en niet bekend was met de inhoud, duurde het ge ruime tijd voor men i ervan op de hoogte was dat de kist terecht was. Men maakte zich ernstig bezorgd over de mogelijkheid dat kinderen - het was immers woensdagmiddag - de kist zouden hebben gevonden en met de inhoud zouden gaan experi menteren. Chinese darmen voor appel en ei Na een onderzoek dat van begin augustus tot nu geduurd heeft is de Rotterdamse politie er in geslaagd een grote serie havendiefstallen op te lossen en de daders te arresteren. In begin juli hadden de 36-jarige ha venarbeider K. v. d. M., de evenoude koopman J. M. uit St. Willibrord en zijn leeftijdgenoot en collega D. v. L. vijf vaten met Chir.ese darmen ge stolen en verkocht. De waarde van deze darmen was 21000 gulden. Zij beurden er echter maar 2300 gulden voor. Maar dit be lette hen niet tezamen met anderen nog acht ton vismeel, een flinke par tij autobanden, twee ton lijnzaad- schil vers, vier ton rijstebloem, vier ton witte bonen, een ton ijzer en twee vaten kóperborstels te stelen. Deze buit was 45.000 waard en werd eveneens tegen spotprijzen van de hand gedaan. In totaal zijn er acht betrokken bij deze havendiefstallen. PAARDENHANDELAAR WORDT VOORGELEID Hij blijft ontkennen De 32-jarige koopman B. G. ter H. uit Glanerburg, die ervan wordt ver dacht de in Amsterdam gevestigde N.V. Vee en Vleesimport- en export- maatschappij voor ongeveer 126.000 gulden te hebben opgelicht, zal van daag aan de officier van justitie mr. R. L. Heukels worden voorgeleid. Bij zijn verhoor door de recherche van het bureau Jonas Daniel Meijerplein in de hoofdstad is de veekoopman in zijn onschuld blij vei. volharden. Hij blijft van mening, dat hij nog geld te goed had van de Amsterdamse N.V., die hem steeds voorschotten verstrek te voor de aankoop van slachtpaarden in West-Duitsland.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 8