TTOt^ KREYMBORG WOENSDAG POLO-PULL BUISMAN Vrees voor ontwikkeling in Nieuw-Guinea DINSDAG 18 SEPTEMBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Platgetreden paden in de troonrede Jitgaande van de stelling dat een kabinet in het laatste jaar van zijn bewindsperiode weinig of geen nieuwe plannen meer entameert, kan men wel zeggen, dat de Troonrede van vandaag daarvan een treffend bewijs levert! Zij biedt een minimum aan mededelingen, betreedt een aan tal platgetreden paden waarbij de geijkte uitdrukkingen en formule ringen weer niet ontbreken en moet zelfs terwille van de „vulling" blijkbaar haar toevlucht nemen tot de vermelding van wetsvoorstellen en nota's, die reeds lang geleden werden ingediend en dus al in de parlementaire molen vertoeven. Dat maakt het belangrijkste staatsstuk van 1962 bijzonder on-interessant en brengt een verzuim met zich om deze „derde dinsdag" gloed te geven. De vraag is echter ook gerecht vaardigd, of het anders kón. Het is billijk daarop te antwoorden: uiterst moeilijk! Men moet immers inder daad in acht nemen, dat het kabinet- De Quay weldra (althans formeel in alle' geval onmiddellijk na de a.s. Tweede-Kamerverkiezingen) demis sionair zal zijn en in die status slechts de „lopende zaken" zal willen af doen. De resterende maanden vor men een zeer korte periode om daar voor nog grootscheepse plannen op stapel te zetten, waarvan men overi gens ook niet zou weten, of de op volger ze wel belieft over te nemen Negatieve voorbeelden zijn er op dat gebied in het jongste verleden stellig te vinden; men denke bijvoorbeeld aan de fiscale denkbeelden van de ministers Hofstra en Zijlstra. Daar komt bovendien nog bij, dat het kabinet-De Quay in de voorbije jaren zeker wel van de geboden ge legenheden gebruik heeft gemaakt om belangrijke projecten aan te kon digen er; te realiseren. Voorts, dat verscheidene ministers in de af gelopen maanden nog wetsvoorstellen bij de Kamer deponeerden die in de Troonrede van heden een goed fi guur zouden hebben geslagen (bij standswet en nieuwe sociale verze keringen), maar waarvoor men geen uitstel terwille van de goede sier heeft willen laten gelden. Alles bij een dus zeker een royale „veront schuldiging" voor de vaagheid en be trekkelijke leegheid in het stuk van vandaag. Inmiddels geeft deze Troonrede toch wel een goed beeld van de actuele stand van zaken. Het is sympathiek, dat reeds in de aanhef, waar de in grijpende beslissingen ten aanzien van Nieuw-Guinea terecht als voor naamste punt worden gememoreerd, bijzondere dank wordt uitgesproken DOET ER EEN SCHEPJE BOVENOP Koffie... gezelligheid. En BUISMAN doet er een schepje bovenop. Een schepje BUISMAN bovenop de koffie maakt de smaak nog rijker. Dat is een oude wijsheid, die veel jonge, gezellige huisvrouwen meekregen. WEER EEN WEERSATELLIET Vanaf Cape Canaveral is dinsdag een nieuwe weer-satelliet, de „Tiros Vi", gelanceerd. Officieel is medege deeld, dat de „Tiros Vi" in een baan om de aarde is gekomen en goed schijnt te functioneren. De satelliet zal in de komende twee maanden in het bijzonder een oogje houden op stormen. Boven de Atlanti- HOE U UW KOFFIE OOK sche Oceaan en de Caraibische wa- ZETMET BUISMAN teren zal het seizoen hiervoor dan SMAAKT ZE BETER! up zijn hoogtepunt zijn. (OOK POEOERKOFFIE) Ook zal de nieuwe satelliet foto's van het wolkendek moeten sturen, die voor de weersvoorspelling in de gehele wereld van groot belang wor- Advertentie) den geacht. er alsdan binnen korte tijd gebrek zal ontstaan aan elementaire levens behoeften, het lijkt dan niet onwaar schijnlijk, dat er alsnog binnen korte tijd het verkeer ineen zal storten en daardoor de orde en rust ook Tekort dreigt aan levensbehoeften voor al deeenen die sinds aan het uaaraoor ae orae en rust ook opbouwwerk huii vaak moeilijk aan- De -Niejiw-Gutaea" K<Derier" sclhrijft: zelfs niet ten dele zullen kunnen deel hebben gegeven. De Troonrede B d?i?.lijk',idat dlegencn d,e worden gehandhaafd, gaat op de détails van de genomen verantwoordelijk zijn voor orde en beslissingen uiteraard niet in, ook ™st en v?°r de voortzetting van (min niet op de jarenlange moeilijkheden ,™«r> "ormaa' maatschappelijk rondom het conflict met Indonesië, N'^w-Gumea na 1 okto Te jjollandia gaan buitenlanders maar tipt wel heel even onze goede b®r 1962» overstelpt worden met pro- het dage]ijkse beeld steeds meer be- wil aan om met dat land tot een olemen. heersen. Het aantal burgerlijke V.N.- verbe-tering van betrekkingen te ko- Indien de verantwoordelijken functionarissen is nu reeds gestegen men. We achten dat in het licht van dat nn reeds uitdrukte- tQt enkele tientallen. Zolang de V.N. de concrete huidige verhoudingen hjk te stellen met op uitermate nog njet de beschikking hebben over k°r'e legge ïen week' huizen van gouvernementsambtena- ondubbelzinmge onherroepelijke, re„ worden al,e functionarissen on_ - rechtsgeldige en in rechten afdwing- dergebracht in het gouvernements- miljoenennota aan de Kamer heeft ba.r.e wijze de waardevastheid en de hotel, dat thans een record aantal ook ruim voldoende! Naast de uitvoerige toelichting, die de minister van Financiën in zijn geboden, kon de Troonrede niet an ders doen dan een compacte samen- vrije transfer van de Nieuw-Guinea- gasten herbergt. In de kleine kamers gulde" na oktober l,ot van dit hotel logeren Italianen, Ame- vatting geven. Ze culmineert ander- garanderen, zal dit land nkanen, Chinezen, Egvptenaren, Joe- maal in de waarschuwing voor een f.1, a,leende te verwachten poli- ^osiaven, Belgen, Thailanders en nieuwe overbesteding en drukt ons cbe spanningen zien, maar zal dit Canadezen, die binnenkort nog ge- met de neus op de gevolgen van de financieel-economisch wor- voig(j zuilen worden door vele V.N.- verkorte arbeidsduur, die nog steeds fen °plwricht (voor zover er nog iets ambtenaren van andere nationalitei- niet geheel zijn overwonnen. Ook de le ontwrichten zal zijn). ten andere min of meer gevaarlijke symp- Het lykt dan niet onwaarschijnlijk, Het kleine Centrum te Hollandia tomen worden niet vergeten: een dat er een importeursstaking en een begint door deze veranderingen een verkoopstaking zal uitbreken. Het internationaal karakter te krijgen. In lijkt dan niet onwaarschijnlijk, dat de Chinese winkels kan men 's avonds verschillende talen horen. En wat nog nooit eerder is voorgekomen jaar. De mededelingen over de nieuwe grafen betreffende de volkshuisves- de weinige restaurantjes te Hollandia ting en de woningnood, de interna- zijn iedere dag overvol. De Papoea's vertraagd groeitempo in onze arbeids- produktiviteit, spanning op de ar beidsmarkt e.d. Waakzaamheid, zo predikt de Troonrede dus ook dit vormen van loonbeleid, die de rege- w ring zou willen inluiden, zijn ook tionale spanningen en wat meer ter reageren nauwelijks op deze nieuwe verre van nieuw. Wel in zekere zin tafel pleegt te komen. Een stuk van situatie. Hadden zij reeds veel moeite het vragen van advies aan de SER weinig betekenis dus, maar wij me- om de Nederlanders te verstaan, over de begrenzing van de loonkos- nen dat het oordeel dit jaar niet te thans is het voor hen geheel onmo- Ka» hard mag "uitvallen, omdat aanbod gelijk om de vele vreemdelingen te en oogst tevoren bepaald niet onbe- begrijpen. tenstijging in het komend jaar. Overigens treft men vrijwel uit sluitend nog de plichtmatige para- vredigend waren! Zilveren medaille voor Jan Mens De bekende schrijver Jan Mens, die gistermiddag in het Stadhuis te Amsterdam het in totaal miljoenste exemplaar van zijn werken - welke zoals bekend vrijwel alle over Amsterdam handelen - heeft aange boden aan burgemeester mr. G. van Hall, ontving uit handen van de burgemeester bij deze gelegenheid de zilveren medaille van de stad Amsterdam. Foto: zo hadden beiden wat te bewonderen. In het midden mevrouw Mens. De militaire V.N.-vertegenwoordi- gers meegerekend zijn er nu in Hol landia ongeveer vijftig vreemdelin gen. In een Nederlandse stad zouden zij wellicht nauwelijks opvallen, maar het kleine Hollandia heeft er een totaal ander karakter door ge kregen. WINKELS GAAN DICHT In Biak gaan naar het zich laat aanzien 22 van de 24 winkels per 1 oktober dicht. De Nederlandse parti culiere winkeliers leggen weinig ver trouwen in de toekomst aan de dag en verdwijnen in groten getale. Dit deelden vanochtend op Schjp- hol twee leden van een delegatie uit het bedrijfsleven van Nieuw-Guinea mede, die in Den Haag met minister Toxopeus en staatssecretaris Bot gaan praten over verdere garanties voor de particuliere bedrijven. Zij zijn de heer P. G. Wertwijn van de Import maatschappij „Nigimij" en mr. J. O de Rijke lid van de Nieuw-Guinea raad, doch ditmaal hier als adviseur van de stichting particulier bedrijfs leven. Mr. de Rijke vertelde, dat de Pa poea's op het ogenblik al hun geld omzetten in goederen. Er is nog veel te weinig geregeld. Er is nog steeds niet bekend, wie gouverneur zal wor den tijdens de interimperiode. Er is dus nog geen hoogste gezag en nie mand weet -b.v. welke munteenheid na 1 oktober zal worden gebruikt. De delegatie acht geregelde bevoor rading van het eiland van het aller- vitaalste belang. „U kunt zich in denken wat er met een land zou ge beuren, dat zelf alleen een beetje soda voortbrengt, wanneer de aan voer stopt", besloot de heer Wert wijn. N. Guinea donderdag in Assemblee De waarnemend secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, heeft op een persconferentie medege deeld te verwachten, dat de Algemene Vergadering „hoogst waarschijnlijk" donderdag de Nederlands-Indonesi sche overeenkomst inzake Nieuw- Guinea zal behandelen. Negen Afrikaanse en Aziatische landen, alsmede de Sow jet-Unie en Zuid-Slavië hebben maandag in de V.N.-commissie inzake kolonialisme 'n ontwerp-resolutie ingediend, waar in wordt gepleit -'oor het nemen van sancties tegen Portugal, als dit land zijn politiek in Angola niet wijzigt. „De koloniale oorlog, die Portugal volgens het voorstel ir dat Afrikaanse gebied voert, wordt onverenigbaar met het lidmaatschap van de Volke renorganisatie genoemd. BOBBIE D. MOET WONING IN FAGELSTRAAT ONTRUIMEN De president van de rechtbank te Amsterdam heeft, uitspraak doende in het kort geding tegen de 25-jarige souteneur Bobbie D., deze bevolen de door hem gehuurde woning in het huis Fagelstraat 84 te ontruimen. Al leen op grond van wanbetaling (huur schuld van juni t.m. september) gaf de president deze beschikking. Bui ten deze beschikking werd gelaten het „onbehoorlijk gebruik van ge huurde", dat eveneens door de huis eigenaar was aangevoerd, als grond voor de verbreking van de huurover eenkomst. Bobbie D., die in verband met, wat bekendheid kreeg als „de aanrarndingszaken in de Fagelstraat" in arrest zit, werd voorts nog veroor deeld tot betaling van de kosten van 't geding ad f 75.Het vonnis werd bij voorraad uitvoerbaar verklaard. DR. SCHMAL EN J. DE RUITER NIET MEER TERUG IN TWEEDE KAMER Dr. J. J. R. Schmal te Voorburg en de heer J. de Ruiter te Alphen aan den Rijn, beiden lid van de Tweede Kamer voor de Christelijke Histori sche Unie, zullen wegens hun gevor derde leeftijd in 1963 niet meer in de v olksvertegenwoordiging terugkeren. Zij hebben besloten zich bij de ver kiezingen van het volgend jaar niet meer als kandidaat voor het kamer lidmaatschap beschikbaar te stellen. Zowel dr. Schmal, 68 jaar, als de heer De Ruiter, 69 jaar, is sinds 20 november 1945 kamerlid, de heer De Ruiter onderbrak zijn lidmaat schap in 1956 voor enkele maanden. Dr. Schmal heeft zitting in de ka mercommissies van buitenlandse za ken en de middenstand. Ook is hij lid van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa en van de West-Europese Unie. Van 1937 tot 1958 was hij lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. De heer De Ruiter maakte deel uit van de kamercommissies van ver keer en waterstaat en van landbouw en visserij. Hij is lid van de gemeen teraad van Aplhen aan den Rijn, lid van de Zuiderzeeraad en van het College voor de Visserijen. Beiden zijn dragers van de ridderorde van de Nederlandse Leeuw. Vanmiddag half 2 in de Ridderzaal Wat droegen vorstin en prinsessen TELEFONISCH UIT DEN HAAG Tijdens de opening van de Verenigde Vergadering van bei de kamers der Staten-Generaal in de Ridderzaal was h.m. Ko ningin Juliana gekleed in een grijze met enig rood gebloem de, taf zijden japon en een grij ze hoed. De kroonprinses droeg een maiskleurig ensemble met een hoed in dezelfde kleur. Prinses Irene droeg onder een bruine tullen hoed 'n japon met een donkergroen lijfje en een geel-bruin gebloemde rok Prinses Margriet was gekleed in een japon van maagdepalm- kleuren, een zachtgroen met teer-purper-overglansde crea tie, die in modetaal „pervenche" heet. Zij droeg daarbij een bij passend veren hoedje. Prins Bernhard droeg het groot ceremonieel tenue van generaal der mariniers. Waarborg kwaliteit. Wol in diverse unie tinten. Alleen geldig 19 september a.s. voor leeftijd 6 jaar kl. stijging p. m. Haarlemmerstraat 143 (Advertentie) Amerikaanse rilimtpvaarnprc uitgekozen Amerikaanse toekomstige I UlllllC Vctal UCI ruimtevaarders voorgesteld. Tijdens een persconferentie in Hous- De negen mannen zijn na een uit- ton (Texas) heeft de directeur van gebreid onderzoek, dat een half jaar het centrum voor bemande ruimte- heeft geduurd, uit 253 aanvragers ge- vaart, dr Robert Gilruth, 9 nieuw kozen. Vanmiddag: prinsessen in de regen Regen stroomde toen de prinsessen Beatrix, Irene en Margriet in de prachtige open crème caleche het Binnenhof opreden. Een breed gevoel van meeleven ging van de vele juichende en appaudiserende toeschouwers naar de prinsessen ijl hun mooie toiletjes, schuilend onder twee minuscule duifgrijze parapluitjés, uit. Applaus weerklonk opnieuw toen de dapper glimlachende prinsessen haastig door de kletterende regen uit de caleche stegen en zich naar de baldakijn voor de Ridderzaal spoedden om daar op hun ouders te wachten.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 4