JAN MENS 65 JAAR Staten Generaal gesloten, de drukte begint EEN DODE EN TWEE GEWONDEN DOOR SLINGERENDE AUTO Inbraken, autodiefstallen en botsing in de voortuin MAANDAG 17 SEPTEMBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Dolle nachtrit van jonge varensgezel De politie van Delft heeft zondag morgen omstreeks vijf uur met een snelheid van negentig kilometer door het nog stille Delft moeten rijden om een jongeman in een auto aan te houden die er, toen de politie zijn papieren wilde controleren, met vol gas vandoor was gegaan. De jonge man, de 20-jarige varensgezel V., uit Den Haag, reed de Scheepma- kerije in, niet wetende dat dit een doodlopende weg is. Hij sprong, toen hij zag dat hij zichzelf in de val had gereden, uit de auto en zette het op een lopen. De politie loste een waar schuwingsschot en dat bracht V. tot stilstand. Hij werd ingerekend. Zaterdagavond laat kreeg V. al met de politie te maken, maai aat was nog in Rotterdam waar hij op de Wester singel een auto had gestolen. Hij reed met deze auto door Rotterdam en maakte een verkeersovertreding die werd opgemerkt door leden van de Rotterdamse politie. Zij probeer den hem aan te houden, maar V. ging er met grote snelheid vandoor. Met een gang van zo nu en dan om en nabij de honderddertig kilometer joegen de politiemannen achter V. aan. De rit ging van .Rotterdam naar Amsterdam. Daar zagen de Rotter damse politiemannen V. in de rich ting van Haarlemmermeer gaan, maar zij raakten hem kwijt. In Haarlem mermeer werd later de auto gevon den, maar de bestuurder was ver dwenen. Naar later bleek heeft V. in Amstel veen weer een auto gestolen en is daarmee in Delft terechtgekomen. Le den van de Delftse politie, die zon dagmorgen per auto surveilleerden, viel het op, dat de bestuurder van een wagen plotseling keerde toen hij een politieauto gewaar werd. Zij zagen dat de bestuurder aan enkele vroege voorbijgangers de weg vroeg en be sloten een nader onderzoek in te stellen. Dit leidde, na de rit door Delft, tot 's mans aanhouding. Hij is inmiddels op transport gesteld naar Amstelveen. Kolenmijnen werken met verlies KOLENVERBRUIK STERK GEDAALD Vijfhonderd bewoners van de Roer streek hebben gisteren in Vlodrop vergaderd over de gevolgen van de sluiting van de staatsmijn Beatrix. De vergadering werd bijgewoond door vele leden van de Eerste en Tweede Kamer van de KVP en door tal van burgemeesters uit de Roer streek. De bijeenkomst was uitge schreven voor de afdeling Limburg van de KVP en door katholieke standsorganisaties. De heer Jan Maenen, lid van de Tweede Kamer (KVP), zette uiteen dat er voor de mijn Beatrix geen mo gelijkheden meer waren Ook andere mijnen in Limburg werken thans met verlies, zo zei hij. De energievoorziening in Nederland is in tien jaar tijds totaal veranderd. In 1952 verzorgden de kolen nog tach tig procent van de Nederlandse ener gievoorziening. In 1960 nog maar vijf tig percent. Hij bepleitte een grootse aanpak om de problemen op het ge bied van de werkgelegenheid de baas te worden. MR. TOXOPEUS LIJSTAANVOERDER VAN V.V.D.? Het hoofdbestuur van de Volkspar tij voor Vrijheid en Democratie heeft zaterdagmiddag besloten de partij te adviseren met één lijstaanvoerder voor het gehele land uit te komen, zo wordt namens het bestuur meege deeld. De minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, zal wor den verzocht te willen optreden, als de algemene vergadering daarmee akkoord gaat. De heer Toxopeus heeft zich in middels bereid verklaard, het op hem gedane beroep als lijstaanvoerder op te treden, te aanvaarden. Wat de partij organisatie aangaat, is besloten de algemene vergadering voor te stellen voor het vervolg de functies van voorzitter en ondervoor zitter van het hoofdbestuur onver enigbaar te verklaren met het voor zitterschap van een der kamerfracties. President Soekarno van Indonesië heeft Paus Johannes uitgenodigd een bezoek te brengen aan Indonesië. Van de zijde van het Columbiaanse leger is meegedeeld, dat in zes maan den tijd 1.080 personen in Columbia zijn gedood door bandieten. De mees te slachtoffers waren boeren. Onder de ordestrijdkrachten vielen 81 do den. REPORTAGE VAN PRINSJESDAG Morgen, dinsdag 18 september, Prinsjesdag dus, zal de Nederlandse Televisie Stichting van tien voor één tot kwart voor twee een rechtstreek se reportage geven van de opening van de zitting der Staten Generaal. Het commentaar in de Ridderzaal zal worden gegeven door Arie Kleywegt. Kees van Langeraad zorgt voor het commentaar bij de gebeurtenissen buiten de Ridderzaal. 's Avonds van half negen tot twin tig over negen zal deze reportage worden herhaald. GEESTDRIFT De jaarlijkse tv-uitzending van het slot van het BBC-promenadeconcert begint zo langzamerhand een gebeu ren te worden, waarvoor speciale tv- visites worden gemaakt. Het is ook ongetwijfeld een genoegen om deze ontlading van nationale gevoelens in de Londense Royal Albert Hall te zien. Het zou opluchtend werken, wanneer de Nederlandse jeugd zich zo ook eens in het jaar kon laten gaan. Nationale geestdrift is gezon der dan nationale verongelijktheid. Arie Kleyweg4 gaf commentaar bij deze plezierige tv-uitzending. Het Vara-programma bracht ver der de slotuitzending van de quiz „Willens en Wetens" Een ongetrouw de deelnemer, de heer Mik, maakte melding van een door hem ontvan gen huwelijksaanzoek („Ze viel niet tegen") en de vroegere winnaar Jan de Hoop slaakte de diep menselijke klacht, dat hij zich bijna nergens meer kan vertonen zonder aangespro ken te worden. Een tv-optreden kan diep in het privé-leven ingrijpen. Trouw weer een ontploffing voorgedaan, toen de 42-jarige arbeider K. A. Vonk uit Amsterdam bezig was met een snijbrander een gat in een der pontons te branden. De heer Vonk en zijn 27-jarige collega P. D., even eens uit Amsterdam, werden door de ontploffing in het water geslingerd, dat een oppervlakte van 60.000 vier kante meter heeft en op sommige plaatsen bijna 20 meter diep is. D. kon bijtijds worden gered maar de heer Vonk verdronk. AL VROEG OP HET DIEVENPAD De gemeentepolitie van Terneuzen heeft acht jongens tussen veertien en achttien jaar aangehouden wegens diefstallen in een levensmiddelenma gazijn, een melkcentra'e en in het gebouw van de coöperatieve vruch tenveiling „Zeeuws Vlaanderen". Het was de jongens hoofdzakelijk om le vensmiddelen te doen. De prijsverhoging van sigaren VRIJWEL ALLE BEKENDE MERKEN In aansluiting op de berichten over de prijsverhoging van sigaren ver nemen wii van de Bedrijfsvereniging van Tabaksverwerkende industrieën, dat op een enkele uitzondering na bijna alle bekende merken onder de verhoging zullen vallen. De groep fabrikanten, die op een of andere wijze tot verhogina overaaat, verte- gnwoordiat dan ook niet zoals oor- svronkeliik gemeld 60 vrorent maar naar srhntfing rond 85 procent van de mroduktie De fabrikanten wii zen erop, dat zij de laatste jaren weliswaar op verre gaande wijze hebben gemechaniseerd en gerationaliseerd, maar dat de hier uit ontstane kostenbesnaring groten deels aan de verbetering van lonen en arbeidsvoorwaarden moest worden besteed. De prijzen, die op de Bre- mermarkt voor de gekwaliseerde Su matra- en Java-tabakken moesten worden betaald, maken thans 'n aan- Voor de tweede maal binnen een passing van de detailprijzen noodza- De 7 0-jarige heer Van Egmond uit het plotseling slingeren is nog niets maand is in een bouwput aan de kei ijk. Handhaving van de prijzen Zoeterwoude is zaterdagavond het bekend geworden. De politie oor- Schipholweg in Amsterdam een on- acht men slechts movelijk door ver slachtoffer geworden van een gecom- deelde het nodig voor haar onderzoek geval gebeurd, dat aan een arbeider laeimg van de kwaliteit en deze weg pliceerd verkeersonaeval aan de Rijn- dat de bestuurder van de auto een het leven heeft gekost. Enkele we- willen de fabrikanten onder geen be dijk te Zoetenooude ter hoogte van bloedproef onderging, omdat uit de ken geleden ontstond een ontploffing diing gaan. de fa. Oosthoek. verklaring bleek, dat hij tevoren 'n toen een lasser werkzaamheden ver- De hier en daar bij winkeliers en Omstreeks negen uur begon een bezoek aan een café had gebracht. richtte aan een der pontons die de grossiers gehoorde klacht, dat fabri- personenauto, bestuurd door de 37- persleidingen in deze enorme bouw- kanten hun aflevering zouden ver- jarige heer J. V. uit Hazerswoude, put steunen. De lasser overleed vijf tragen, moet worden geweten aan komende uit de richting Leiden, plot- De Sjah van Perzië heeft de re- dagen later. Na het ongeval heeft de het feit, dat de handel door abnor- seling hevig te slingeren. Het voer- gering opdracht gegeven, zijn. ver- firma, die hier zand baggert ten be- male grote bestellingen tracht om zo- tuig raakte van de weg, ramde een jaardag op 26 oktober niet te laten hoeve van de aanleg van de nieuwe veel mogelijk goedkope sigaren in te serie betonvaaltjes en kwam vervol- vjeren, in verband met de aardbe- rijksweg Haarlem-Badhoevedorp, op- slaan. De industrie levert normaal af eens op de parallelweg tererht. Op vingsramp. Al het voor de viering dracht gekregen de pontons van bin- maar kan met haar produktie de deze wen fietste de heer Van Egmond. bestemde geld zal de slachtoffers van nen grondig te reinigen. kunstmatig sterk vergrote vraag niet Hij werd geschept en enkele meters de ramP ten Soede komen. Desondanks heeft zich zaterdag bijhouden. verder tegen het weadek geworpen. Ook twee jongens, de 18-jarige De Vreede en de 11-jarige Schoonder- woerd, dié ter hoogter van het onge val met elkaar stonden te praten, w-rden aanaereden. Hoewel spoedig medische hulp aan- wezia wasbleken de verwondingen van de heer Van Eamond zo ernstig, dat hij enige uren later in het Acad. Ziekenhuis te Leiden overleed. Het jongste slachtoffer liep bij de aanrijding zware inwendige kneuzin gen op. In het Academisch Zieken huis werd een spoedoperatie uitge voerd. De jongen maakt het thans goed. De 18-jarige jongeman kreeg een gecompliceerde beenbreuk. Na behandeling ter plaatse is deze naar huis vervoerd. Over de oorzaak van Wanneer in de vroege morgen van de derde dinsdag in septem ber de klok 5 uur wijst, begint men in de koninklijke stallen te Den Haag aan de laatste voor bereidingen voor de tocht met de Gouden Koets. Personeel gaat eerst de paarden voeren en om streeks half zes is de hele perso neelsbezetting van de stallen reeds in touw. De paarden wor den ingespannen, nog niet voor de gala-koetsen maar voor de zg. brikken. Span na span verdwijnt onder het poortgebouw door de stad in waar alles nog slaapt. Dit is de laatste proefrit. Na afloop worden de paarden op nieuw geborsteld, gepoetst en gevoerd. Pas dan worden de gala- rijtuigen voor de dag gehaald, het personeel steekt zich in rood- met-goud en de koetsen komen glanzend uit het koetshuis. Pre cies kwart over twaalf zet de stoet zich in beweging. Dan is alles tot in de puntjes geregeld en de duizenden die langs Je weg staan, hebben geen idee van de voorbereidingen welke nodig waren. De minister van Binnenlandse Zaken mr. E. H. Toxopeus heeft zaterdagmiddag namens H.M. de Koningin in Den Haag de Staten- Generaal gesloten. Foto: Minister Toxopeus na aankomst met de staatsie-berli- ner op het Binnenhof. Verkeersongeluk te Zoeterwoude Weer ontplofte een ponton Arbeider verdronken GROOT NEDERLANDS VERTELLER SASSENHEÏM Met grote snelheid is zondagmor gen omstreeks half zeven een tot he den onbekende bestuurder van een personenauto, met zijn wagen komen de uit de richting Lisse, op een links van de Hoofdstraat in een voortuin geparkeerde personenauto gereden. Alhoewel deze dubbel geblokkeerd stond, werd het voertuig door de kracht, waarmede de botsing plaats had, een meter of acht vooruit gezet en belandde zodoende bij de buren. dig waarom de bestuurder zo'n haast had. In de zwaar beschadigde auto bevond zich namelijk de geldlade van een café-restaurant hier ter plaatse. Tevens bleek dat de auto eveneens gestolen was en afkomstig uit Den Haag. De bestuurder-inbreker heeft nog gesproken met twee passerende auto mobilisten, die verklaarden dat de man gewond was aan het gelaat en zich hierna had verwijderd. Naar later bleek is de onbekende de Concordia- straat ingelopen en heeft zich een daar geparkeerde auto toegeëigend. Uit het onderzoek bleek vrij spoe- waarmede hij zijn onderbroken n it heeft voortgezet. Later binnengeko men berichten melden, dat in Oegst- geest was ingebroken, hetgeen even eens wees in de richting van de vreemde chauffeur. Beide zwaar beschadigde auto's trokken veel bekijks en zijn later door een takelwagen weggesleept. De beide auto'sdie bij de botsing van zondagmorgen betrokken wa ren. De voorste auto, 'n leswagen van een autorijschool, stond ge parkeerd voor de ramen links, waaruit duidelijk blijkt met hoe veel kracht de botsing heeft plaat gehad. Miljoen boeken Tot de grote en meest gele zen hedendaagse Nederland se vertellers behoort onge twijfeld de schrijver van de zeer bekende trilogie „Griet Manshande". De onlangs overleden katholieke roman cier, de Brabander Anton Coolen, en Jan Mens waren onbetwist de belangrijkste fi guren van de vaderlandse vertelkunst. Jan Mens werd op 18 septem ber 1897 te Amsterdam ge boren uit een arbeidersgezin en viert dus dezer dagen zijn 65e verjaardag. Jan Mens verloor al vroeg zijn vader en dat noodzaakte hem om op jeugdige leeftijd reeds te gaan meehelpen aan het inko men van het gezin. Op de am bachtsschool bekwaamde hij zich in het vak van meubel maker en dat vak oefende hij uit tot 1938. Maar reeds jong voelde hij zich gedrongen tot schrijven; in bladen van de ar beidersbeweging publiceerde hij in z'n jonge jaren dan ook reeds een aantal schetsen. In 1938 kwam de grote omme keer in het leven van Jan Mens. In dat jaar dong hij nl. mee in een prijsvraag van de Uitgevers maatschappij „Kosmos", die daarvoor de „eerstelingenprijs" had ingesteld. Met die prijs werd Jan Mens' eerste grote roman „Mensen zonder geld" bekroond. Toen zegde hij de meubelma kersstiel vaarwel en ging uit sluitend van zijn pen leven. En niet zonder succes, want reeds zijn eersteling vond een gunstige ontvangst bij publiek en kritiek; algemeen was men van oordeel, dat hier een natuurtalent aan 't woord was, waarvan men nog veel mocht verwachten. Jan Mens heeft die verwachtingen niet beschaamd. Trits van werken Met zijn tweede roman, die in 1940 onder de titel „De Gouden Reael" verscheen, was voor goed zijn naam als romanschrijver ge vestigd. In deze roman en in de daarop gevolgde drie delen: „De blinde weerelt" (1948), „Het goede inzicht" (1949) en „Godt alleen d'eere (1957) heeft Jan Mens het leven beschreven van de Amsterdamse Griet Manshan de, die geworden is tot een der belangrijkste vrouwenfiguren in de Nederlandse letteren van de laatste kwarteeuw. Het is voor al deze cyclus, thans ook in één deel verschenen onder de titel „Griet Manshande", die Jan Mens gemaakt heeft tot een der meest gelezen Nederlandse schrijvers. Daarnaast schreef Mens een aantal afzonderlijke romans, deels over historische figuren: „Koen" (1941), „Meester Rem brandt" (1946), „Goud onder golven" (1949), eerst verschenen onder ce titel „Waterland" (Leeghwater), „Er wacht een haven" (1950), „De witte vrouw" (Wendelmoet, Weintjen Klaas) (1955), „Marleen" (1960). (1952), Elisabeth (Betje Wolff) (1953), „Op liefdes lichte voeten" De eerder genoemde romans „Koen" en „Op liefdes lichte voeten" zijn tezameri 'in één deel verschenen onder de titel „Acht en achttien". Zij hebben 'n sterk auto-biografische inslag. Jan Mens dankt zijn zeer gro te lezerskring aan een meester lijk verteltalent, aan de diepe menselijkheid van zijn boeken, aan zijn liefde voor de door hem geschapen figuren en aan zijn milde humor. Zijn boeken bele ven alle tal van herdrukken in voor ons land ongewoon grote oplagen. Dit najaar zal zijn mil joenste boek worden verkocht, ongeacht de enkele honderddui zenden exemplaren van zijn boeken in andere talen (Deens, Duits, Frans, Italiaans, Noors, Portugees, Spaans en Zweeds). Jan Mens is een veelzijdig auteur Behalve zijn romans, schreef hij enkele kinderboeken, een prachtig boek over de ge schiedenis van zijn hartstochte lijk door hem beminde geboor testad: Amsterdam, paradijs der herinnering, terwijl hij ook de tekst schreef bij het bekende fotoboek „Oude Raadhuizen" met foto's van Arielli

Leidse Courant | 1962 | | pagina 4