S)e CeidóeSouAo/rtf ORGANISATOR AANSLAG OP DE GAULLE Executeerde zichzelf Wethouder Stolp - 54 jaar oud - plotseling overleden Gerda Kraan Europees kampioene O.A.S.-activiteit in België Drama aan grens Turkije-Bulgarije Gelukstelegram van NSF ONRUST IN ANTWERPEN Heeft Peking een kernbom? Papoea's naar New York Hoogwaterstanden MAANDAG 17 SEPTEMBER 1962 52e JAARGANG No. Directeur J. R". o. M. KOENS Hoofdredacteur L C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telet 2 0 9 3 5 Red 2001 5, 25594 Advert. 2 0 8 2 6 Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) Giro 10.30.03 Abonn. f 0,65 p. w., f 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes f 1,50 De organisator van de jongste aan slag op president De Gaulle is vrijdag gearresteerd en naar Parijs overge" bracht. Het is de 48-jarige Henri Ni- aux, een verzekeringsagent te Agen. Hij diende in het leger in Indo-China en Algerië en werd daarna hoofd Verlies voor Leiden IN LEIDEN IS 54 JAAR OUD PLOTSELING OVERLEDEN DE KUNDIGE WETHOUDER VAN FI- NANCIëN TE LEIDEN, DE HEER S. M. STOLP. HIJ VOLGDE IN 1958 D. VAN DER KWAAK OP ALS WET HOUDER NAMENS DE PROT. CHRISTELIJKE FRACTIE. (Zie ook pagina 3) Prof. Zijlstra niet meer naar Tweede Kamer Prof. J. Zijlstra zal zich niet meer voor het lidmaatschap van de Twee de Kamer beschikbaar stellen. Dit heeft hij in een uitvoerige brief kort voor zijn vertrek naar Washington, waar hij de besprekingen van het internationaal monetaire fonds bij woont, aan de voorzitter van de Anti- Revolutionaire Partij dr. W. P. Berg huis medegedeeld. In dit schrijven zegt prof. Zijlstra, dat hij naar zijn vaste overtuiging voor dit lidmaat schap niet geschikt is en dat hij de Anti-Revolutioanire Partij daarmee niet zou dienen. Met nadruk stelt prof. Zijlstra, om alle legendevorming te voorkomen, dat zijn besluit niets te maken heeft met persoonlijke of zakelijke tegen stellingen in de partijen. Naar aanlei ding van deze beslissing van prof. Zijlstra zal het Centraal Comité van anti-revolutionaire kiesverenigingen aan de partij organen voorstellen om in 1963 met verschillende lijstaanvoer ders bij de Tweede Kamer-verkiezin gen uit te komen. De een leest Homerus, elke dag vijftig verzen; de ander tekent kathedralen, te mooi om ooit gebouwd te worden; de derde ontwerpt de haut' couture of de haute' coiffure; nummer vier is een kei in boldriehoeks- meting en zijn vriend weet ook veel van bollen, want hij han delt erin. Maar wat al die jonge mensen ook doen, allen willen ze „kind van hun tijd" zijn en hun tijdgenoten ontmoeten. Dansen is de ideale ontmoeting. Kom daarvoor een afspraak maken bij dansschool Evert Castelein, Boerhaavelaan 13, Leiden. Telefoon 5 20 54. (Advertentie) van een koloniale school in Agen. Achttien maanden geleden werd hij uit deze functie ontslagen. Niaux heeft evenwel zijn vonnis niet afgewacht en heeft zich in de nacht van vrijdag op zaterdag in zijn cel opgehangen, door middel van een touw, dat hij van zijn overhemd had vervaardigd. Dit touw had Niaux vastgemaakt aan een spijl van het raam van de cel. De Franse politie heeft verder meegedeeld, de indentiteit te weten gekomen te zijn van de man, die de auto's heeft gehuurd, welke gebruikt zijn bij de moordaanslag op 22 aug. op De Gaulle. Deze man, die Murat genoemd werd, blijkt de 29-jarige Serge Bernier te zijn. Bernier heeft met het Franse bataljon in de Kore aanse oorlog gevochten en ook in Algerië gewoond. De politie heeft zijn identiteit gekregen nadat Ber- niers vriendin zaterdag was gearres teerd. Zaterdag is ook een 20-jarige Hon gaar gearresteerd, die deel heeft uit gemaakt van het jongste komplot te gen De Gaulle. Twee andere Honga ren, die eveneens bij de samenzwe ring waren betrokken, zijn geïdenti ficeerd. Eén van deze laatste twee is luitenant geweest in het Hongaarse leger. Zaterdag is de Franse politie bovendien achter de identiteit geko men van nog een lid van het kom plot, namelijk een student, die in OAS-kringen goed bekend is. De politie meent, dat 12 mensen deel hebben uitgemaakt van de ploeg, die aan de jongste moordaanslag deel genomen heeft. Zij zijn nu allen ge arresteerd of tenminste geïdentifi ceerd. O.A.S.'ers veroordeeld Een Parijs militair gerechtshof heeft zaterdag 27 Fransen schuldig bevonden aan lidmaatschap van een ondergrondse organisatie van het ge heime leger, die zich ten doel stelde sabotagedaden in West- en Noord west-Frankrijk te bedrijven. Tien be klaagden werden vrijgesproken. Graaf Horace Savelle, een voor malige reserve-luitenant-kolonel van het Franse leger, werd, evenals kapi tein Charles Renault, tot dertien jaar gevangenisstraf veroordeeld. De 25 andere beklaagden werden tot straffen, liggend tussen een jaar voorwaardelijk en tien jaar onvoor waardelijk, veroordeeld. Triomf voor Batavenmeisje ledereen, die geïnteresseerd is bij de atletiek, had er in stilte op ge hoopt, eigenlijk een beetje op gerekend: Gerda Kraan Europees kampioene op de 800 meter in Belgrado. De Hoogmadese atlete heejt Nederland niet teleurgesteld. In een prachtige stijl was zij ongenaakbaar voor haar concurrenten. Na 400 meter, die zij in de voordelige tweede positie had gelopen, schoot zij plotseling naar voren. Geen van de andere meisjes kon dit tempo opbrengen. Met een verschil van vele meters ging zij als eerste over de finish: een gouden plak en een nieuwe wereldtijd. Het was het sluitstuk voor de Nederlandse ploeg van de atletiekkampioenschappen, die voor deze negen uitverkorenen een machtig succes is geworden. Eén gouden, eén zilveren en één bronzen medaille en twee vierde plaatsen, meer dan iemand had durven hopen van deze kleine, maar selekte afvaardiging. Op pagina 7 kan men meer lezen over deze Europese kampioen schappen en bovendien vindt men op pagina 6 een artikel over Gerda Kraan met een aantal exclusieve, nog niet eerder gepubli ceerde foto's van dit Bataven-meisje. Op deze telefoto gaat Gerda Kraan als eerste door de finish. de commissaris van politie in Namen, die met het onderzoek ter plaatse is belast, is bedreigd. Een aan hem op het postkantoor onderschepte brief bevatte een kogel. BELGEN BEROOFDEN MEISJE Twee Belgen hebcen zaterdag een 18-jarig meisje uit Sas van Gent ge dwongen geld af te geven; zij namen haar 10 af en maakten zich uit de voeten. De politie kon een van hen inrekenen. Hij legde een volledige be kentenis af en noemde ook de naam van zijn kameraad, deze was inmid dels over de grens gevlucht. De politie te Sas van Gent^ heeft de Belgische rijkswacht om zijn aanhou ding gevraagd, mede in verband met enkele diefstallen, die zij gezamenlijk zouden hebben gepleegd. Het Belgische socialistische blad „Le Peuple", dat de vorige week het eerst melding maakte van de aanhou ding van een zestal leden van de OAS iin België, schrijft vandaag, dat een aanslag werd voorbereid op de Fran se minister-president Pompidou. Vol gens het blad is dit gebleken uit do cumenten, die bij ondervraging van de zes arrestanten zijn ontdekt. „Le Peuple" voegt hier aan toe, dat deze mededeling „onmogelijk" kon worden gecontroleerd, doch dat de bron er van de waarheid verzekert". Volgens dit document zou de OAS in België ook subversieve acties op langere termijn hebben beraamd. Voor het gebouw van het Belgische persbureau Belga staan twee politie agenten op wacht, nadat het zaterdag een anonieme bedreiging per tele foon had gekregen van de OAS. Ook Leiden huldigt Gerda Kraan Gerda Kraan, de Leidse Euro pese kampioene, zal morgen avond in de foyer van de Stads gehoorzaal officiëel gehuldigd worden. Het bestuur van de R.K. Atletiekvereniging „De Bataven" gaat morgenavond met de familie Kraan uit Hoog- madc naar Schiphol, waar zij te 4.40 uur verwacht wordt. De aankomst in Leiden is 7.30 uur met de R.K. Harmonie voorop, Gerda in een open auto, gaat de stoet van het station naar de Stadsgehoorzaal. (Daar het gemeentebstuur vanwege 't overlijden van wethouder Stolp in rouw is, kon een ontvangst in de Burgerzaal van het stad huis niet doorgaan). Tijdens de huldiging in de Stadsgehoorzaal die tot ongeveer 8.30 uur zal duren, zullen cadeaus worden overhandigd van „De Bataven" en de Leidse Sportstichting. Toegang tot de Stadsgehoorzaal is uitsluitend voor genodigden. Om kwart voor negen begint Qerda vervolgens aan een fees telijke rondrit door haar ge boortedorp Hoogmade. De R.K Harmonie zal ook hier ter fees telijke opluistering aanwezig zijn. Het bestuur van de Nederlandse Sportfederatie heeft zondagmiddag 'n gelukstelegram gezonden aan de chef d'equipe van de Nederlandse ploeg, die deelneemt aan de Europese atle tiekkampioenschappen te Belgrado. In het bijzonder feliciteert de NSF Gerda Kraan met haar titel op de 800 meter en het nieuwe record. Ook de overige medaillewinnaars dis cuswerper Cees Koch (zilver) en de 400 meter-loopster Tilly v. d. Zwaard (brons) als mede de atleten, die eervolle plaatsingen bereikten, wer den telegrafisch gelukgewenst. De Antwerpse politie heeft zon dag van gummistokken gebruik moeten maken om een groep Vlaam se betogers te verspreiden die in optocht naar de gevangenis in de Begijnenstraat te Antwerpen wilden trekken. Hier zitten hun kameraden gevan gen, die de vorige week zondag ge arresteerd waren, omdat zij een plechtigheid in de R.K. kerk van de H. Jozef hadden verstoord uit pro test tegen het besluit van de bisschop van Antwerpen om de preken in het Frans in bepaalde kerken van de stad te handhaven. Gisteren hadden de Vlamingen borden bij zich, waarop onder meer stond: „Weg met de Franskiljons". De groep betogers vond op een ge geven ogenblik de politie tegenover zich. Er ontstond een hevige vecht partij. Zes gewonden moesten naar het ziekenhuis worden gebracht. Er zijn een tiental arrestaties verricht. Een 25-jarige Westduitser in vori ge week vrijdag aan de Bulgaars- Turkse grens gewond geraakt bij een poging zijn uit Oost-Duitsland afkom stige vrouw en dochtertje naar Tur kije te brengen. Hij slaagde erin zijn vijfjarig doch tertje mee te sleuren naar Turks grondgebied. Zijn vrouw werd door de Bulgaarse grenswachten terugge houden. Fresident William Tubman van Liberia heeft zondag met zijn echtgenote en kinderen 'n privébezoek gebracht aan H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins op Paleis Soestdijk. Vlnr.: President Tubman, mevr. Tubman, een dochter en een zoon van de president, prinses Marijke, Z.K.H. de Prins en H.M. de Koningin. ZOEKT U EEN goed Anker Horloge voor 30.- en 40.- of het aller beste van 200,- en 300,-? v. d. WATER, Haarl^traat 207 heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken. (Advertentie) De Westduitser was een jaar ge leden zelf uit Oost-Duitsland ge vlucht en had sindsdien pogingen in het werk gesteld vrouw en kind over te laten komen. Hij liet hen per brief weten dat zij naar Bulgarije moest komen. Zelf ging hij daar ook heen vanuit Turkije. Zij vonden elkaar, hij verborg vrouw en kind achter in de wagen en reed naar de grens. Bij de controle werd ce vrouw ont dekt. De Westduitser wist zijn doch tertje teontzetten, maar werd zelf door geweervuur van de Bulgaarse grenswachten gewond. Terwijl de vrouw achterbleef in handen van de Bulgaren wist hij met zijn kind te ontkomen. Volgens de Amerikaanse afgevaar digde op de ontwapeningsconferentie, in Genève, Arthur Dean, is communis tisch China thans ir. staat, een kern explosie teweeg te brengen. Hij zei dit in een interview voor de Amerikaanse televisie. Zoals be kend is de ontwapeningsconferentie ongeveer een week geleden voor twee maanden op reces gegaan. De Sow- jet-Unie heeft communistisch China aanvankelijk geholpen door het ver schaffen van reactoren en het zenden van geleerden, maar deze hulp is nu gestaakt, aldus Dean. Hij verklaarde van mening te zijn, dat de eerste Chi nese kernbom „vuil" zal zijn, dus een grote radio-actieve neerslag zal ver oorzaken. Van het Sentali-vliegveld bij Hol- landia zijn maandagochtend drie Pa poea-vertegenwoordigers vertrokken, die de debatten in de VN-Assemblée over het Nederlands-Indonesisch ak koord zullen bijwonen. Het zijn Nico- Iaas Jouwe, Marcus Kaisiepo en Her man Womsiwor. De Papoeavertegenwoordigers zei den vóór het vertrek, dat de belang stelling vooral uitgaat naar de hou ding van Amerika, Australië en de Afrikaanse landen tijdens het debat in de VN. De belangrijkste kwestie achten zij de uitleg van het begrip „zelfbeschikkingsrecht", dat volgens de delegatie gezien moet worden als extern zelfbeschikkingsrecht zoals dat volgens hen de wens is van het overgrote deel van het Papoeavolk. RaketdesFundige zoek De Westduitse politie heeft de me dewerking van Interpol ingeroepen voor de opsporing van de Westduitse raketdeskundige Heinz Krug, die be gin vorige week in München onder geheimzinnige omstandigheden is ver dwenen. Tot voor een jaar was Krug verbonden aan het instituut voor on derzoek van de straalaandrijving in Stuttgart, dat onder leiding stond van de Westduitse raket-expert Eugen J{ Saenger. Later werd hij directeur van een handelmaatschappij in elekt.ro- P technische artikelen in München, ter wijl hij daar tevens optrad als verte genwoordiger van de luchtvaart maatschappij van de Verenigde Ara bische Republiek. Krug is het laatst gezien op 11 sep tember, toen hij nabij München een onderhoud zou hebben met een ze kere „Saleh", vermoedelijk een Egyp tenaar. Deze laatste is thans ook "er- dwenen. De auto van Krug werd in München verlaten aangetrofffen. Krug zou reeds een half jaar ge leden hebben verklaard, dat hij ge schaduwd werd. Inmiddels heeft mevrouw Krug haar beide kinderen in veiligheid ge bracht, daar, naar zij zondag ver klaarde, het leven van het gehele ge zin in gevaar is. Onbekende-i hebben zaterdag op twee pleinen in München vijf ra ketten afgevuurd, welke waren ge vuld met pamfletten en vlaggetjes van de in West-Duitsland verboden communistische partij. Deze week BLAZERS zuiver wollen Barathea 65.- PANTALONS o.a. in modern midden-grijs 29" - 39" (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's- AANHOUDEND KOUD Aan de achterzijde van een diepe de pressie, welke van de Faroer naar de Noorse kust trok, voerden krach tige noordelijke winden uit de Pool streken afkomstige lucht naar de Brit se eilanden. Deze lucht drong in de nacht van zaterdag op zondag ook West-Europa binnen en maandagmor gen was het koufront reeds gevorderd tot Midden-Italië en de Balkan. In de polaire lucht komen naast opkla ringen ook nu en dan buien tot ont wikkeling, welke plaatselijk van on weer vergezeld gaan. De aanvoer van koude lucht blijft ook dinsdag voort duren, waardoor er in het weerbeeld weinig verandering komt. Zon- en maanstanden 18 Sept.: zon op 06.13, order 18 50; maan op 21.26, onder 1143. 18 Sept.: v.m. 6.08; n.m. 18.32. KORRELTJE De liefde vraagt niet, de haat ant woordt slechts.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1