Wat er zoal aan een Concilie vast zit De organisatie van het a.s. Oecumenische Concilie DE KERKVERGADERING IS GEEN GEWONE CONFERENTIE bedrukt privé postpapier SEPTEMBER 1962 DE LEIDSE COURANT Nu het Algemeen (of Oecumenisch) Con cilie volgende maand zal beginnen, wordt de belangstelling van deze grootse Kerkvergade ring intenser. De vraag, wat de aard van het Concilie zal zijn, wordt in Vaticaanse kringen liever beantwoordt met een aanduiding van wat het in elk geval niet zal zijn. Het zal, aldus zegt men, bijvoorbeeld niets gemeen hebben met internationale conferenties, in de loop waarvan aan de nieuwsgierigheid van het pu bliek wordt voldaan door mededelingen over de opvattingen van de diverse afvaardigingen, in de wandelgangen opgevangen geruchten en verklaringen op persconferenties. De deelne mende Concilievaders zullen bij ede tot ge heimhouding verplicht zijn. In tegenstelling tot de voornaamste Concilies in het verleden zal het aanstaande, het eenen twintigste in de geschiedenis van de Christen heid, ook niet gericht zijn tegen een bepaald verschijnsel, een voor ketterij aangeziene leer stelling of een als scheurmakerij aangemerkte beweging. Er wordt de nadruk op gelegd, dat het werk van dit Concilie meer van herderlijk dan van leerstellig karakter zal wezen. Men ALLE HOTELS VOLGEBOEKT De Romeinse hotels zijn inmiddels volgeboekt. Er worden een 2800 bisschoppen met hun gevolg verwacht en voor sommige gezel schappen zijn gehele hotels tegelijk afgehuurd. In totaal wordt gerekend op een 7.500 personen, die rechtstreeks of indirekt bij het werk van het Concilie betrokken zullen zijn. De reisbureaus garan deren geen logeergelegenheden meer binnen een straal van vijftig kilometer van Rome. Een vierduizendtal werklieden van alle ambachten is met de technische voorbereidingen in het geweer. Zo wordt er bijvoorbeeld bij de Sint Pieter een apart restaurant gebouwd, dat alleen voor de Concilievaders toegankelijk zal zijn, en waar de bediening door religieuzen geschiedt. Maar het werk concentreert zich in hoofd zaak op het interieur van de Sint-Pietersbasiliek. Daar wordt, be halve de nodige vernieuwingen aan vloeren, verlichting, verwarming en het hang- en sluitwerk van de befaamde acht meter hoge „bron zen deur", een Concilie-aula volgens ontwerp van de Venetiaanse kunstenaar Lino Biachi Barriviera ingericht. Deze aula in de basiliekruimte krijgt 2800 lezenaars en knielbanken. Met groen overtrokken, voor de bisschoppen en 88 purperen zetels voor de kardinalen. De Paus komt te zetelen op een troon met baldakijn, 7Y2 meter boven de grond. Deze troon wordt op een wagentje gemonteerd ter vergemakkelijking van eventuele verplaatsing. Voor de Paus krij gen de tien kardinalen, die de voorzittersraad van het Concilie uitmaken - onder wie zoals gemeld de aartsbisschop van Utrecht dr. B. J. Alfrink - hun plaats. Hun podium, iets hoger dan dat waarop de bisschopszetels staan, is toch zodanig aangebracht dat hun hoofd niet boven het podium van de pauselijke zetel uitkomt. Tot de bijzondere voorzieningen in de Sint Pieter behoren o.a. nog de toegang in één der hoeken tot een speciaal gegraven onder aardse gang naar de voor de Concilievaders beschikbare ruimten buiten het kerkgebouw alsmede een eerste-hulppost achter het beeld van Sint Longinus, Het bronzen beeld van Sint Petrus zal gedurende het Concilie, in pontificaal gewaad met tiara op het hoofd, links van de pauselijke troon staan. tionale taal van de R.K. Kerk. Alleen in de commissies kunnen de prelaten, van hoofdtelefoon voor simultaanvertaling voor zien, ook van eigen landstalen gebruik maken, maar een ver taling in het Latijn moet daarop volgen. Er zullen 42 priesters-steno grafen op het Concilie werk zaam zijn, een half dozijn op name-apparaten voortdurend in bedrijf, microfoons voor alle le zenaars en luidsprekers in de vier hoeken van de aula, en overal telefoons, zodat de deel nemers aan het Concilie op elk moment hun buiten gebleven deskundigen kunnen raadple gen. moet dus geen afkondiging van een nieuwe dogma verwachten, zoals dit geschiedde als resultaat van het vorige Concilie, dat ongeveer een eeuw gjeleden ook in het Vaticaan gehou den werd en waarbij een uitspraak ter zake van de onfeilbaarheid van de Paus werd ge daan. Ditmaal zullen de Vaders decreten en aanwezingen aannemen en wensen en aanbe velingen formuleren, die vervolgens al dan niet openbaar gemaakt zullen worden. Paus Johannes zelf heeft nog dezer dagen in een toespraak tot jonge architecten gezegd, dat het duidelijk was, dat het bij het komende Concilie niet gaat om nieuwe leerstellingen om sensationele uitspraken, maar dat ,,het Concilie verwacht een nieuw gebouw op te trekken op de in de loop van de geschiedenis gelegde fundamenten, en met de goddelijke en menselijke middelen, welke de Kerk tot haar beschikking heeft." De vraag hoelang het aanstaande Concilie zal duren, is slechts met een gissing te beant woorden. Men rekent op de duur van ongeveer één jaar. geestelijke herders in China en Noord-Vietnam. Of kardinaal De Betancourt, de aartsbisschop van Havanna en de andere Cubaanse bisschop pen zullen komen is nog niet bekend. Wel verwacht men de Poolse primaat kardinaal Wy- szinski en de bisschoppen uit Zuid-Slavië. KOPSTUKKEN VAN HET CONCILIE Als enkele van de dominerende figuren in het duizendkoppige gezelschap van prelaten komen naar voren die van de tachtig jarige Duitse Jezuiet August Bea, de voorzitter van het sekre- tariaat voor de Eenheid der Christenen, destijds biechtvader van wijlen Paus Pius XII en door de huidige Paus tot het kardi nalaat verheven, met zijn leven dige oogopslag en discussiege- baren; die van de 51-jarige om vangrijke mgr. Pietro Felici, be noemd tot algemeen sekretaris van het Concilie, door de intimi vanwege zijn rusteloze bezigheid „de bij" genoemd; die van de „rode Paus" zoals de leider van het missiewerk kardinaal Gre- gorius Agagianian, met referen tie aan het door missionaris- martelaren vergoten bloed wordt genoemd; en van de „zwarte Paus" de algemeen overste van de 35.000 Jezuieten, Jean Bap- tiste Janssens. De oudste der aanwezige kar dinalen zal zijn de 91-jarige cu rie-prelaat Francesco Morano, maar de oudste van alle Con cilie-vaders is de honderdjarige aartsbisschop Alfonso Carinci, sekretaris-emeritus van de Con gregatie der Riten. De jongste kardinaal is de 49-jarige aarts bisschop van München, Julius Döpfner. DE BANKEN Wat de financiële kant van het Concilie betreft is de verant woordelijke man kardinaal Di Jorio, voorzitter van de com missie voor het beheer van de goederen van de Heilige Stoel, de „bankier van het Concilie" Ingewijden achten het niet on redelijk om de totale kosten van het Concilie, die mede uit bij dragen van de gelovigen overal ter wereld bestreden zullen worden, te schatten op tachtig a honderd miljoen gulden, waar onder de kosten van de thans in de Sint Pieter uitgevoerde res tauratiewerkzaamheden zijn be grepen. Reis- en verblijfkosten van de Concilievaders komen in beginsel voor hun eigen reke ning, maar voor ongeveer de helft van hun aantal zal de Vati caanse schatkist wel moeten bij springen. Iedere bisschop krijgt een auto met chauffeur tot zijn beschikking. DE VOORLICHTING Een klemmend vraagstuk is dat van de voorlichting over de gang van zaken op het Concilie door middel van de pers. Het Vati caan heeft nimmer de faam van grote mededeelzaamheid gehad Er is integendeel altijd gespro ken van een „zijden gordijn" da reeds in normale tijden, zo zeg men, nog moeilijker te doorbre ken is als het „ijzeren gordijn", De geheimhouding waartoe de Concilievaders zich bij eed op het Evangelie moeten verplich ten - en de geheimhoudings plicht geldt ook voor de geraad pleegde theologen - zal bij deze gelegenheid de pers het garen van nieuws nog voor de behan deling der kwesties op de open bare zittingen zeker niet gemak kelijker maken. Sommige pre laten hebben het betreurd, dat het publiek niet van te voren van de te behandelen zaken op de hoogte wordt gebracht. Van Vaticaanse zijde wordt getracht tot een aanvaardbare werkwijze te komen. Men denkt aan het beleggen van conferen ties, waarop de door het Conci lie behandelde problemen zou den kunnen worden toegelicht. De gedachte van bisschoppen van sommige landen om een vertrouwde geestelijke te be lasten met het voorlichten van de journalisten van het betrok ken land schijnt echter bij het sekretariaat van het Concilie geen gunstige weerklank te heb ben gevonden. Er is overigens een technisch goed uitgerust perscentrum ingericht in een modern gebouw op een hoek van het Sint-Pietersplein. Er worden niet minder dan een vijftienhonderdtal journa listen in Rome verwacht. De pers»journalisten zullen slechts in de „aula van het Concilie" in de Sint-Pieter worden toegela ten bij de openbare plechtighe den en met name de opening van het Concilie, die ook per televisie zal worden uitgezon den. Maar er zijn slechts 250 plaatsen voor hen beschikbaar p een tribune achter de pause lijke troon. De mensen van de technische verslaggeverij - foto grafen en cameramannen - zul len zich met nog veel minder plaatsruimte moeten behelpen. Buiten de plechtigheden mag al leen de pauselijke fotograaf, Luigi Felici, in de Sint Pieter opereren. Niettemin hebben Ita liaanse journalisten reeds doen verstaan, dat zij hun hoop heb ben gesteld op buitenlandse pre laten, en vooral Amerikaanse, van wie men meer welwillend heid tegenover de pers verwacht dan gemeenlijk in Rome aan de dag wordt gelegd en die, minder op hun hoede, als „kwetsbaar der" worden beschouwd De geheimhouding strekt zich overigens nog tot buiten het Concilie uit, inzoverre voorzien is dat de stemmingen en aanbe velingen van de Algemene Ver gaderingen niet noodzakelijker wijze gepubliceerd zullen wor den. De uitslagen van verschei dene stemmingen zullen ter discretie van de bisschoppen blijven. een exclusief bezit een persoonlijk geschenk loop even binnen. luxe dozen briefpapier vraag modellen met enveloppen en bestel bij in diverse uitvoeringen N.V. DE LEIDSCHE COURANT Papengracht 32 - Tel. 20935 - Leiden REKENMACHINES De juiste verdeling van de plaatsen in de aula naar anciën niteit van levensjaren en ambt (dichter bij de Paus,of verder van hem vandaan) had voor de ceremoniemeester een uiterst netelig probleem kunnen ople verenals de moderne re- kenapparaten er niet waren ge weest. Nu laadt een dergelijk kunstbrein het „odium" van de ze noodzakelijke discriminatie tussen een drieduizend genodig den op zich. Elke Concilievader krijgt bij aankomst in Rome een ponskaart, waarop zijn leeftijd en de datum van zijn benoeming in code staan aangemerkt en wanneer deze kaart in het re- kenapparaat gestoken wordt geeft dit terstond en onverbid delijk de aanwijzing: zoveelste rij, nummer zoveel Rekenmachines zullen ook wor den gebruikt bij de stemmen tellingen. Daartoe zullen de Concilievader over drie kaarten beschikken, waarop in code het „placet" (ja), „non placet" (neen) en „placet iuxta modum" (ja, met voorbehoud) staat aan gegeven. Met behulp van deze steekkaarten kunnen de reken machines, verbonden aan een verlicht uitslagbord, in 'n kwar tier tijds de uitslag van een stemming onder drieduizend deelnemers geven. Een eeuw ge leden zou daarmee nog een ge hele dag gemoeid geweest zijn. De voertaal op het Concilie is het Latijn, vanouds de interna- LEGE ZETELS Een aantal zetels in de aula, groene zowel als purperen, zal gedurende het Concilie onbezet blijven, namelijk die voor de leiders van de „Zwijgende Kerk" in Oost-Europese landen, zoals kardinaal Mindszenty van Hon garije, sedert 1956 als vluchte ling in de Amerikaanse legatie in Boedapest verblijvend; voor mgr. Beran, de aartsbisschop van Praag, die op een onbeken de plaats gevangen wordt ge houden en een van de drie kar dinalen zou zijn van wie de be noeming door de Paus nog „in petto" is gehouden; voor de bis schoppen van de Oekraine en de Baltische landen, van Bulga rije, Roemenië, Tsjecho-Slowa- kije, Albanië en Hongarije, de „DAAR LIG JE DAN De operazangeres Erna Spoo- renberg heeft de uitdaging van haar collega in de muze der toonkunst Hans Henkemans aangenomen en een boekje ge schreven, dat over enige tijd onder de titel „Daar lig je dan" zal verschijnen. Na violist Theo Olofs „Daar sta je dan", schreef pianist Hans Henkemans in zijn voorwoord voor zijn „Daar zit je dan" o.m.: „Intussen kan men, als dat zo doorgaat, eerlang de verschij ning van een derde deel „Daar lig je dan" tegemoet zien. Ik ben benieuwd aan wie de uit gever de vervaardiging van dit opus zal opdragen". Deze badi nerende opmerking beschouw de mevr. Spoorenberg als een soort uitdaging en ze zette zich aan het schrijven. Het werden herinneringen, voornamelijk anecdotische, aan haar toernee door West-Indië en Spanje, waar ze de Mattheus-passion gedeeltelijk in 't Spaans moest zingen. Op de omslag van Erna Spoorenbergs „Daar lig je dan" is de zangeres te zien als Nora in Don Pasquale, liggend in 'n bed. ERNA SPOORENBERG NAAR RUSLAND De operazangeres Erna Spooren berg en vaste begeleider Geza Frid gaan volgend jaar zomer een toernee door Rusland maken. Ze doen dit, zo vernemen wij, op uitnodiging van de culturele attaché van de Russi sche ambassade in Den Haag. Mevr. Spoorenberg en dé heer Frid zijn de eerste Nederlandse toonkunstenaars, die in Rusland concerten zullen ge ven. KORTE GOLF De heer G. J. N. M. Ruygers, lid van de Tweede Kamer van de Partij van de Arbeid, is benoemd in de Ne derlandse Parlementaire Afvaardi ging in de raadgevende vergadering (assemblee) van de raad van Europa in Straatsburg.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7