S)e £eidóe(BotiAcï/nt KENNEDY KRIJGT ZUN RESERVISTEN MASSA-MOORDENAARS VOOR DE RECHTER ALS DE ALGERIJNEN GAAN „KIEZEN" VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1962 52e JAARGANG No. 15.729 BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Directeur J. F. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telel 2 0 9 3 5 Red 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65p. w., 2,80 p. mud., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Draait het Gemenebest bij? Cuba's bewapening De Amerikaanse senaat heeft don derdag met overweldigende meer derheid zijn goedkeuring gehecht aan het voorstel van president Kennedy om hem te machtigen in de periode, die wordt bestreken door de laatste drie maanden van 1962 en de eerste twee van 1963, in geval van een scherpe toespitsing van de gespan nen internationale toestand 150.000 zogenaamde „eerste linie-reservisten" onder de wapenen te roepen. De desbetreffende ontwerpresolutie werd goedgekeurd, nadat de republi keinse minderheid haar pogingen had opgegeven om een aantal amende menten aan Kennedy's voorstel te koppelen, waarin de eis werd ge steld, dat de Amerikaanse regering een Krachtige politiek tegenover de Cubanase communisten zal voeren. Kennedy over Cuba. President Kennedy heeft donderdag op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat „een eenzijdig Ame rikaans militair ingrijpen op Cuba thans noch vereist noch gerechtvaar digd is." Hij voegde hier echter aan toe: „De Verenigde Staten zouden snel pas sende maatregelen treffen, indien de regering-Fidel Castro een land van het westelijk halfrond zou bedreigen, of de Sowj et-Unie de gelegenheid zou bieden in Cuba een aanvalspo sitie op te bouwen." De president uitte zijn leedwezen over het „oppervlakkige gepraat" van bepaalde Amerikanen over de moge lijkheid van een Amerikaans mili tair optreden tegen Cuba, „dat slechts kan dienen om ongegronde commu nistische beweringen een schijn van gegrondheid te geven." Hij vervolgde: „De verschepingen van communistische wapens naar Cu ba vormen geen ernstige bedreiging van enig deel van het Westelijk half rond. Indien de Verenigde Staten het echter ooit noodzakelijk zouden achten op militaire wijze tegen het Cubaanse communisme op te treden, zouden alle technici en wapens, die de communisten ter beschikking van de regering-Fidel Castro hebben ge steld, het resultaat van een derge lijke actie en de tijd, benodigd om haar uit te voeren, niet beinvloeden." In verschillende delen der Sow- jet-Unie zijn donderdagmorgen vroeg aardbevingen geregistreerd, waarvan het epicentrum vermoedelijk in Af ghanistan lag. Men neemt aan, dat de bevingen een uitvloeisel zijn van de serie aardbevingen, die achtereen volgens Italië, Griekenland, Turkije en Iran hebben getroffen, aldus Tass. Alleen Tsjang Kai Sjek een U-2 EERSTE DEEL HARINGVLIETBRUG GELEGD kreeg President Kennedy heeft donder dagavond op zijn persconferentie verklaard, dat het enige land, waar aan de Verenigde Staten ooit exem plaren van hun „U-2-verkennings- vlitgtuig hebben verkocht, Nationa listisch China is. De president, die dit zei naar aan leiding van een vraag over het zon dag j.l. boven de Chinese volksrepu bliek omlaag schieten van een door Amerika aan de regering-Tsjang Kai- Sjek geleverde „U-2", verklaarde verder, dat de Verenigde Staten niet van plan zijn nog „U-2's" aan bond genoten te leveren of vergunningen voor de uitvoer van deze toestellen te verstrekken. Twee mannen in politie-uniform hebben woensdagavond in de Zuid- Italiaanse plaats Avellino het ver keer op een hoofdweg omgeleid, ter wijl drie medeplichtingen een stof- fenwinkel aan deze hoofdweg leeg roofden. De vijf mannen wisten met hun buit te ontkomen. Engeland en de E.E.G. Hugh Gaitskell, leider der Britse Labour-oppositie, heeft donderdag avond in het programma van de com merciële televisie verklaard, dat als de regering tot de Europese Econo mische Gemeenschap toetreedt op voorwaarden die „ons (de Labour- partij) en het Gemenebest onaan vaardbaar toeschijnen", er een dui delijke verdeling der meningen in het land bestaat, die om algemene ver kiezingen vraagt, voordat Engeland ■ich vastlegt. Hij zei, dat de Britse onderhande laars in Brussel aan de zes moeten duidelijk maken, dat Engeland, zoals de zaken thans staan, alles weggeeft en Europa moet bevoordelen boven zijn vrienden in het Gemenebest. Hier staan slechts beloften tegen over, aldus Gaitskell. De Gemenebestleiders concentre ren zich intussen in hun groepsver gaderingen op de mogelijkheden van betere voorwaarden voor Britse toe treding tot de EEG, aldus welinge lichte kringen in Londen. Britse functionarissen zeiden, dat de vastbeslotenheid van de Britse regering om aansluiting bij de EEG tot stand te brengen, uitwerking schijnt te hebben gehad. Er zou bij het overleg over de kwestie van as sociatie iets betere vooruitzichten zijn ontstaan. Men is van gevoelen, dat niet zo veel Afrikaanse en Carai- bische landen onverzettelijk tegen associatie gekant zijn als aanvanke lijk was aangenomen. Thans topfiguren van de politie Het openbaar ministerie in Frank fort bereidt een groot proces voor tegen drie voormalige officieren en een lid van de nationaal-socialistische veiligheidsdienst (SD), wegens moord op joden en Russische krijgsgevan genen. De betrokkenen zijn de gewezen eerste luitenant Josef Kuhr, eerste luitenant Heinrich Plantius, kapitein Rudolf Eckert en Adolf Petsch. Zij zijn 'oensdag in Ludwigsburg ge arresteerd. Adolf Petsch heeft bij zijn eerste verhoor reeds toegegeven, deelge nomen te hebben aan massamoorden op joden en daarbij eigenhandig 6.000 tot 7.000 mensen doodgeschoten te hebben. Adolf Petsch heeft deel uitgemaakt van de SD in Pinsk (Polen). Op be vel van SS-leider Heinrich Himmler werd daar eind oktober en begin no vember 1942 het ghetto „opgeheven en vernietigd". De ongeveer 15.000 tot 20.000 joden werden naar een plaats buiten Pinsk gedreven, waar Joodse arbeidersploegen tevoren grote „Dat leer ik nooit," denkt u, wanneer u een goed danspaar ziet. De waarheid is anders. U verleert het nooit, als u het maar eerst goed geleerd hebt. En goed dansen is niet eens moeilijk. U hoeft niet te blok ken, niet te vervoegen, niet te ontledenU hoeft alleen maar de goede dansschool bin nen te stappen en in te schrij ven. Hier is het adres: dans school Evert Castelein, Boer- haavelaan 13, Leiden. Tele foon 5 20 54. (Advertentie) kuilen gegraven hadden. Hier moes ten mannen, vrouwen en kinderen zich uitkleden en aan de rand van de kuilen gaan staan om vervolgens door leden van de SD neergeschoten te worden. Uit het tot dusver ver richte onderzoek is gebleken, dat aan deze vernietigingsactie een SD-groep deelgenomen heeft, waartoe genoem de drie officieren behoord hebben. Reeds in september 1942 had een compagnie van deze SD-groep aan soortgelijke moorden op joden in Lu- ninec en Lachva (Polen) delgenomen. Daar werden ongeveer 3.300 mensen op beestachtige manier om het leven gebracht. Verder zijn naar het O.M. in Frankfort heeft meegedeeld, in het tijdvak van 21 tot 28 september 1942 enkele duizenden Russische krijgsge vangenen van het kamp Terespol (Sowjet-Unie) doodgeschoten. De ope ratie had de codenaam „actie Hoen derpark". Ook deze misdaad wordt aan de genoemde SD-groep toege schreven. Ook in september 1942 had een compagnie van de groep deelge nomen aan de moord op ongeveeer 2000 joden in Drogitsjin aan de boeg. Kuhr was na de oorlog hoofdcom missaris van politie in Frankfort, Plantius functionaris van het gemeen tebestuur in Frankfort en Eckert hoofdcommissaris van politie in Ham burg. Het eerste, 106 meter lange, brugdeel van de brug over het Haringvliet bij Numansdorp is gisteren op zijn plaats gebracht. Het karwei zou eerst woensdag worden uitgevoerd, doch moest toen wegens het ruwe weer vierentwintig uur worden uitgesteld. Foto: sleepboten brengen het brugdeel in de juiste positie, waarna het op de pijlers (duidelijk zicht baar) zal worden gelegd. In het geheel worden er tien van deze overspannin gen (106 meter lang, 25 meter breed) in het Ha ringvliet op de pijlers geplaatst. Dan komt er nog het beweegbare deel van de brug. Men verwacht, dat de brug omstreeks juli 1964 gereed zal zijn. Met behulp van vier sleepboten en acht kabels, dit via lieren van de elevators in de bodem waren ge ankerd en vier kabels die aan de pijlers waren be vestigd, manoeuvreerde men het bruggedeelte bij vloed ongeveer één meter boven de oplegpunten, waarop het moest komen te rusten. Tijdens het wisselen van het getij liet men de overspanning langzaam op de pijlers zakken door de ruimen van de elevators vol met water te pompen. De Numansdorpse toeschouwers volgden vanaf de oever het schouwspel. Men verwacht, dat de tweede overspanning over een half jaar zal worden aan gebracht. (Luchtfoto „A.N.P.") toespraken beantwoordde van de senatoren, die hun oordeel moesten geven over de New- Yorkse akkoorden, deelde ver der mee, dat een aantal ambte naren op hun aanvankelijke be slissing onmiddellijk naar Ne derland te repatriëren, is terug gekomen, zodat er ook wat de overige diensten betreft een lichte verbetering in de situatie valt te constateren. 't Is weer mis met Ben Khedda geschrapt Tsjombe Geen honger in Nieuw-Guinea GETAL DER BLIJVERS VALT MEE Minister-president De Quay heeft gisteravond in de Eerste Kamer meegedeeld, dat, dank zij door de regering getroffen maatregelen, speciaal ten aan zien van de rijstvoorziening, de voedselvoorziening van Nieuw- Guinea na 1 oktober verzekerd is. De minister-president, die de De Eerste Kamer heeft gisteren het akkoord met Indo nesië inzake overdracht van Nieuw-Guinea besproken, De regeringstafel vlnr: mr. E. H. Toxopeus, mr. J. M. A. H. Luns, prof. dr. J. E. de Quay, drs. H. A. Korthals, lr. S. H. Vissers en prof. dr. J. Zijlstra. Op de tweede rij de heer P. J. S. de Jong en dr. H. R. van Houten. President Tsjombe heeft donderdag te Elisabethstad verklaard, dat het Kongolese nationale leger voorne mens is de Katangaanse strijdkrach ten dinsdag a.s. op drie plaatsen aan te vallen. Volgens Tsjombe zullen dan Kongolo, in Noord-Katanga, het nabij Albertstad gelegen Moekato en Kabongo, ten noordoosten van de mi litaire basis Kaimina, worden aange vallen. Een woordvoerder der Verenigde Naties heeft donderdag te New York verklaard, dat het incident tussen Ka tangaanse- en V.N.-militairen, dat zich woensdag j.l. nabij het vlieg veld van Elisabethstad heeft voorge daan, „tevoren zorgvuldig door de Katangaanse autoriteiten in elkaar is gezet, in een cynische poging om een propagandistisch voordeel te ver werven". De woordvoerder zei verder, dat V.N. ambtenaren te Elisabethstad hadden gemeld, dat waarnemers en consulaire ambtenaren der volkeren organisatie ter plaatse „algemeen de indruk hebben, dat het incident in elkaar is gezet om een de gemoede ren beroerende achtergrond te heb ben voor de herdenking, op donder dag, van de Kataangaanse marechaus- see's, die in september 1961 te Eli sabethstad in de strijd met V.N.-een- heden zijn gevallen". Controle van West- Duitse politie De Westberlijnse en Westduitse po litie zijn donderdag begonnen de nummers te noteren van alle perso nenauto's, die via Oöst-Duitsland naar West-Berlijn en omgekeerd gaan. Ook het aantal inzittenden werd ge noteerd. Men wil op deze wijze na gaan of het doel van de reis bereikt wordt, met andere woorden of er geen reizigers door de Oostduitse autoriteiten worden vastgehouden. Auto's van de geallieerde bezettings macht en vrachtauto's worden niet gecontroleerd. De vrachtauto's wor den al op andere wijze geregistreerd. Men besloot tot deze maatregel over te gaan nadat gebleken was, dat de Oostduitse autoriteiten in de eerste helft van dit jaar op de toegangs wegen naar Berlijn vele arrestaties hadden verricht. Voor zover bekend zijn er in de eerste zes maanden van dit jaar 145 mensen door de Oost duitsers gearresteerd. Ben Khedda, de premier van de voorlopige Algerijnse regering, komt niet voor op de nieuwe lijst van kan didaten der verkiezingen voor de le Algerijnse volksvertegenwoordiging die deze maand in Algerië zullen worden gehouden. Op de eerste lijsten voor de ver kiezingen, die op 19 augustus zouden worden gehouden, behoorde hij tot de kandidaten voor het departement Algiers. 59 van de 196 kandidaten, die op 19 augustus waren aangewezen om de eerste Algerijnse Nationale Verga dering te vormen, zijn door het poli tieke bureau door anderen vervangen. Zij zijn allen terzijde geschoven vanwege hun „lauwheid" of „neu traliteit", zij hebben namelijk gewei gerd de kant van Ben Bella te kiezen in het conflict tussen laatstgenoemde eri de leiders van Wilaja vier, het politieke en militaire district Algiers en omgeving. Maar uitgesproken tegenstanders van Ben Bella, zoals Belkacem Krim en Mohamed Boediaf hebben hun plaats op de kandidatenlijst behou den. Ook kolonel Si Hassan, de be velhebber van Wilaja vier, blijft kan didaat. De 16 Europeanen, die op de oorspronkelijke lijst stonden, staan ook weer op de nieuwe lijst. Er zijn geen andere kandidaten lijsten, zodat de publikatie van de lijst van het Nationale Bevrijdingsfront (FLN) neerkomt op publikatie van de namen van de nieuwe parlements- O.A.S.-leiders leden. De verkiezingen op 20 septem ber zijn een formaliteit. Men verwacht, dat het nieuwe par lement de politiek van Ben Bella krachtig zal steunen. Zoals bekend wil Ben Bella een sterk gecentrali seerd bewind, dat in staat moet zijn de economische en sociale hervorming uit te voeren, die op het program van het Algerijnse bevrijdingsfront staan. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's m België? Het Belgische socialistische blad „Le Peuple" meldt vrijdag met gro te koppen op de voorpagina, dat in een villa in het dorpje Creppe nabij Spa „belangrijke leiders" van het Franse geheime leger zouden zijn aangekomen. Dit bericht werd vrij dag onmiddellijk tegengesproken door politieautoriteiten in Verviers. Het ministerie in Brussel weigerde com mentaar op dit bericht te geven. Volgens „Le Peuple" werd de villa in Creppe reeds enige tijd door Fran sen bewoond. Er kwamen veel be zoekers, zowel per auto als per trein. De gordijnen van het huis waren steeds gesloten. Vorige week zater dag vertrokken drie van de gasten naar het station. Een van hen zag er ernstig gewond uit. Het blad noemt dit „op z\jn minst vreemde constate ringen, die de geruchten schijnen te bevestigen." Het blad voegt hier aan toe, dat de „schuilplaats" te Creppe slechts een schakel zou zijn van een net met andere vertakkingen in de Belgische provincie Namen. Meer bewolking In de nacht van donderdag op vrij dag is door de uitstraling een grote temperatuurdaling voorgekomen. En kele stations meldden een minimum waarde van 2 graden. Hier en daar werd zelfs het vriespunt bereikt. Het hogedrukgebied, dat gisteren nog bo ven Engeland gelegen was, is in een snel tempo naar Midden-Europa ge trokken en het verwijdert zich naar Oost-Europa. De barometers gaan nu weer dalen op de nadering van een depressie, die enkele honderden kilo meters ten zuidwesten van Ierland ligt en die morgenochtend bij de in gang van het Kanaal wordt verwacht. Nadat er aanvankelijk nog weinig bewolking zal zijn, neemt de bewol king morgen geleidelijk toe en be staat er kans op regen in de namid dag. De wind neemt toe uit zuidoos telijke richting, zodat er tijdelijk iets warmere lucht uit Zuid-Duitsland wordt aangevoerd. Nachtvorst is de komende nacht zeer onwaarschijn lijk. Zon- en maanstanden 15 Sept.: zon op 06.13, onder 18.57; maan op 20.26, onder 08.59. Hoogwaterstanden 15 Sept.: v.m_ 3.58; n.m. 16.25. KORRELTJE Wie in zijn kantoor zijn wereld ziet, loopt gevaar ook in de wereld slechts zjjn kantoor te zien.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1