S)e CeidóeSotiAcmt AMERIKA WIL HET EERST „Zeeleeuw" terug uit Nieuwguinese wateren OP DE MAAN ZIJN Boltini's olifant moest dienen als verjaarsgeschenk En de voornaamste ruimtevarende natie Om de vrede in de wereldruimte Nationaal congres van Papoea's Om De Gaulle's opvolging Per volksstemming Dodelijk ongeval bij Warmonderdam GREENWAY Eddie slaat zich Schmutziger er door Engel Terechtstelling in Indonesië Hoogwaterstanden BUREAUS: PAPENGRACHT i DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1962 52e JAARGANG No. 15.728 Wie zit liet eerst op de maan KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur J. F. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telel 3 0 9 3 5 Red 2001 5, 25S9«- Advert 20 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 S 9 (tussen 17.30 en 19.00 Giro 10.30.03 - Abonn. f 0,85 p w„ f 2.80 p. mnd., 8,25 p. kw„ Franco p.p. 8,75. Adv. 17 ct p. nun., Telefoontjes 1,50 President Kennedy heeft er woensdag opnieuw de nadruk op gelegd, dat de Verenigde Staten de wereld in de ruimte zullen leiden. In een rede aan de Rice-universiteit in Houston zei hij, dat Amerika alleen mede kan heslissen of „deze grote nieuwe Oceaan een zee van gezegende rust of het toneel van een verschrikkelijke oorlog wordt." De Amerikaanse president, die een inspektietocht van twee dagen maakt langs burgerlijke en militaire ruimtevaartinstallaties, zei dat er „grote, gedurfde en onverflauwde" inspanningen nodig zijn om een man op de maan te brengen - een doel dat hij zich voor de komende tien jaren heeft gesteld. „Daar kunnen we nu niet voor terugdeinzen," zo zei hij. „De Ver. Staten moeten op het gebied van de ruimtevaart de leidende natie wor den Ons leiderschap in wetenschap en industrie, onze hoop op vrede en veiligheid, onze verplichtingen als mogendheid van de eerste orde, al deze feiten vereisen een dergelijke inspanning, om deze mysteries op te lossen, op te lossen voor het welzijn van alle mensen, en om de leidende ruimte varende natie te worden." Een wet van de ruimte kan volgens hem niet worden verkregen door „een haastig aanvaarden van 'n stel grond principes, die elementen van politie ke en tegenstellingen scheppende aard bevatten." De Sowjet-Unie diende dinsdag een voorstel in, waarin het gebruik van „spionage-kunstmanen" wordt ver boden, alsmede iedere daad die het onderzoek van de ruimte zou hinde ren. Dat laatste slaat op de Ameri kaanse kernproeven op grote hoogte. KERNPROEVEN Functionarissen van de Amerikaan se commissie voor atoomenergie heb ben woensdag in Washington gezegd, dat de Ver. Staten van plan zijn de kernproeven op grote hoogten en in de atmosfeer bij het eiland Johnston in de Stille Oceaan binnen vier a zes weken te beëindigen. Enige dagen na de vlucht van Walter Shirra, die op 28 september zes maal om de aar de moet reizen, zullen nog drie kern proeven op grote hoogte genomen worden, aldus de funktionarissen. NEET ONDER VIJANDELIJKE VLAG Hij zei voorts: „De ogen van de we reld en haar ongedurige miljoenen bewoners slaan nu de ruimte gade, de maan en de zich op grotere af stand bevindende hemellichamen, en wij hebben gezworen, dat zij haar AFSPRAKEN VOORAF? IN HET MISSCHIEN nog ietwat voorbarig inzicht op de kabinets formatie, die ons midden 1963 na de Tweede-Kamerverkiezingen weer te wachten staat, is op enkele plaatsen weer de discussie hervat over de vraag, om bij deze formatie-werk zaamheden tussen de formateur en de aan zijn constructie deelnemende politieke partijen in de persoon van haar fractievoorzitters (maar in vrij nauw overleg met de achteban) con crete afspraken over het in de ko mende parlementaire periode te voe ren beleid behoren te worden ge maakt. Deze kwestie is bij de voorgaande gelegenheden en „tijdens de rit" ette lijke malen aan de orde geweest; het is dus begrijpelijk, dat ze thans weer o.a. door het Tweede-Kamerlid mr. van Gelder in het „Christelijk Histo risch Weekblad" is opgedoken. Men zal zich de bestaande tegen stellingen wel in de grote lijnen her inneren: de voorstanders van het ma ken van afspraken, onder wie vooral de socialisten, maar ook veel KVP' ers, houden staande, dat vboraf de grote beleidslijnen tussen regering (formateur/kabinet) en de volksver tegenwoordiging moeten vastliggen, teneinde achteraf onnodig geharrewar en tijdverlies door overbodige de batten te voorkomen en om beide partijen de vruchtbare zekerheid te verschaffen over hetgeen „waaraan men toe is". Anderen ondermeer ook de CHU (die overigens ook niet altijd één onverdeelde lijn in de po litiek weet te trekken!) beweren, dat afspraken hinderlijk werken en dat de strikte gescheidenheid tussen de status, de taak en de verantwoor delijkheid van regering en parle ment afspraken in de weg staat, ja verbiedt. Wij zijn sterk geneigd het met dat laatste hogelijk oneens te zijn en te pleiten voor het maken van globale overeenkomsten tussen kabinet en Tweede Kamer. Zeker bij een parle mentair kabinet, maar zelfs bij een wat lossere samenwerking. Dat de formatie daardoor kans loopt stroe ver in zijn werk te gaan en tijdro vender te worden kan het gevolg zijn van die stelling; wij kunnen ons van de andere kant nauwelijks voorstel len, dat in deze tijd met zijn vele en veelzijdige politieke vraagstukken beide partijen op „zien-komen" gaan spelen en dat men daarbij het tijd verlies door eindeloze en minutieuze debatten in de Kamer zou prefereren. Toegegeven dus, dat de formatie er niet gemakkelijker op kan worden; maar de moeite van het maken van afspraken is naar onze overtuiging de prijs waard! Wij stipuleren onmiddellijk, dat de afspraken natuurlijk niet in alle fi nesses behoeven te worden gemaakt. Bij de formatie van 1956 is wel wat vér gegaan op het stuk van de bezits vorming, met alle gevolgen voor de tijdsduur van toen (vier maanden!). Het is ook juist, dat de regering be hoort te „regeren" en de beleids lijnen in de eerste instantie moet bepalen, maar in onze democratische regeringsvorm doet ze goed eraan ook „preventief' van de gevoelens der volksveitegenwoordiging kennis te nemen, om niet „repressief" tot vermijdbare botsingen en moeilijk heden te komen. Men geraakt anders in verwikkelingen als die van de voetbal to to, de algemene kinderbij- slagregeling, de (vrije!) woningbouw, de subsidiëring van nieuwe kerken, mammoetwet e.d. Het tegenargument, dat de Tweede niet bestuurd zullen zien onder een vijandelijke veroveringsvlag, maar onder een vlag van de vrede. Wij hebben gezworen, dat zij de ruimte niet gevuld zullen zien met wapens voor massa-vernietiging, maar met xr;*.,™, instrumenten voor wetenschap en be- He' na!l"I^al congres in Nieuw ip H Gumea, dat is georganiseerd door Z, Tanggahma en Wajoi zal vrijdag in Toch kan deze eed alleen worden na- het gebouw van de Nieuw Guinearaad gekomen als wij de eerste zijn - en Hollandia beginnen. De initiatief- daarom zijn wij van plan de eersten nemers hebben ruim honderd Pa- te worden. Onze pogingen, zowel on- poea's, verspreid over geheel Weste- ze mislukkingen als onze successen, jjjk Nieuw Guinea, uitgenodigd het zijn welbekend Ons doel is het congres bij te wonen, vreedzaam gebruik van de ruimte Het Nederlandse gouvernement Hr. Ms. onderzeeboot „Zeeleeuw" is gistermiddag in Den Helder teruggekeerd. De bodem is 12 juli uit Nieuw- Guinea vertrokken en heeft de thuisreis om Kaap de Goede Hoop via Tametave, Lagos en Dakar gemaakt. De begroeting van de opvarenden was, de kille regen ten spijt, weer hartverwarmend. te vermoorden. Op deze rechtzitting werd echter een verklaring voorge lezen, behelzende dat zij niet aanwe zig konden zijn „omdat zij reeds waren terechtgesteld". Een geschre- politieke richting hebben vandaag verklaring van hun hand zou kritiek geleverd op De Gaulle's voor- worden overgelegd, stel. „l'Aurore", rechts-radicaal, schrijft, vaansnelheid door to kmg verleend, de deelnemers kunnen in kennis stellen van run plannen voor deze wijziging welke een „on- g z.ch aanmelden b,j het hoofd van het om de Fransen het recht te geven wettige schending tan de grondwet REGELS VOOR DE P bestuur. Het wordt echter zijn opvolger als aoofd van de Fran- is". De maatregel zal zeer waarschjjn- betwijfeld of alle uitgenodigde Pa: se staat rechtstreeks in een volks- lijk leiden tot persoonlijke macht in poea s naar Hollandia zullen kunnen stemming aan te wijzen. Dit geschiedt fascistische stijl of tot communisme, komen. thans, als bekend, door een kiescol- aldus deze krant Engeland heeft woensdag het dins- De resoluties, die tijdens het con*w>s lege. De president zal dan het oor- Het partijloze blad Combat" is dag door de Sowjet-Unie gedane worden aangenomen, zullen zowel deel der Franse kiezers vragen over van mening dat het houden van een voorstel verworpen, waarin wordt naar Den Haag, Djakarta als New een voorgestelde wijziging van de toespraak tot het volk via radio KOSMISCHE RUIMTE SASSENHEIM voorgesteld de Algemene Vergade- York worden verzonden. Tanggahma grondwet, waarin dit zaf worden tefevisle^voordaT he^^ilz^gin^vocTr- Rij^sstraatw eS *s ps" ring van de Verenigde Naties rege- verklaarde woensdagochtend, 'dat hij vastgelegd. Men verwacht te Parijs, stel officieel bij het parlement is in- t-eravond ^er h°°gte van de War- lingen voor het onderzoek van de het niet uitgesloten acht, de Papoea- dat de volksstemming op 21 of 28 ok- gediend er uitziet als een echte nionderdam een ernstig ver- de het niet uitgesloten acht, de Papoea- dat de volksstemming op 21 of 2 D,e britse afgevaardigde, sir Pa- Nederland en Indonesië en naar het meent verder, dat de" president op De socialistische „Le Populaire" be- de 18-iariffe P J van der Pom- trick Dean, zei m de commissie voor hoofdkwartier van de Verenigde Na- twee oktober een boodschap tot de vat een hoofdartikel van de hand van -ï t j j het vreedzaam gebruik van de ruim- ties zullen reizen om de resoluties Nationale Vergadering en de Senaat partmeider Guy MoUet Het "s on" pe Ult Leiden.zo ernstl§ werd te, dat Engeland noch deze commis- persoonlijk te overhandigen. Z*1 richten, waarin hij zijn plan tot denkbaar en ontoelaatbaar, dat de gewond, dat hij hedenmorgen in sie noch de Algemene Vergadering Dat zou mede passen in het plan grondwetwijziging uiteen zal zet- president durft te handelen zoals hij een ziekenhuis te Leiden is een geschikt forum acht voor het van enige leden van de Nieuw Gui- ten- thans doet. Wie had kunnen denken overleden voortzetten van gedachtenwisselingen nearaad om een delegatie naar de dat de president een dereeliike min- u over zaken van wettelijke aard. Algemene Vergadering van de VN PERSKRITIEK achting Van de grondwet zou tonen bromfietser reed in de te zenden. Franse kranten van verschillende terwijl het juist zijn wezenlijke mis- richting .Leiden, xiij stak de sie en belangrijkste taak is deze te Rijksstraatweg over naar j| Kamer geen politieke eenheid vormt en dat dus afspraken vooraf ondoen lijk zijn, gaat o.i. niet op. Het kabinet is doorgaans ook geen (politieke) eenheid en moet ook met compromis sen werken. Dat belangenorganisa ties en „pressure-groups" zodanig dwars tegen de Kamerfracties in wer ken, dat afspraken onmogelijk zijn, vrij eensgezinde meningen te bestaan over zaken als loonbeleid, sociale verzekeringen e.d. Althans voor de grote lijnen. Het bezwaar dat men de leden van het kabinet niet afzonder lijk voor reeds voldongen feiten mag plaatsen (afspraken van de forma teur) gaat ook niet op, omdat zij toch wel het regeringsprogram zul len willen kennen, alvorens „ja" te zeggen en vervolgens mede de dé tails te gaan vaststellen. Wij hopen derhalve al bij al, dat men in 1963 de „zekere weg" zal kiezen! VOORSCHOTEN TELEFOON 01717-2566 HOWARD KEEL Vrijdag 8.15 urn- Zondag 8.15 uur Zaterdag 7 uur en 9.15 u. Maandag, woensdag en Zondag 4 uur donderdag 8.15 uur garanderen" vraagt Mollet. de Warmonderweg. Waarschijnlijk heeft hij daarbij geen aandacht aan het snelverkeer geschonken. Door een hem achterop komen de vrachtauto met aanhanger, bestuurd door een inwoner uit Sassenheim, werd hij overreden. Een militair gerechtshof te Djakar- ernstige verwondingen ta heeft gisteren de executie bekend- gemaakt van 6 opstandelingen, die p ambulance naar ervan beschuldigd werden betrokken Leiden vervoerd. te zijn geweest bij een moordaanslag op president Soekarno op 14 mei 1962. De poging mislukte, doordat één van hen, die op Soekarno schoot hem miste, maar vijf anderen werden ge wond. De 6 opstandelingen zouden woens dag voor een krijgsraad verschijnen om getuigenis af te leggen tegen an deren, die worden beschuldigd van een complot om president Soekarno Dit nummer bestaat uit 16 pagina's VRIJ ZONNIG De sinds zondagnacht vermiste In dische olifant van het in Rotterdam optredende circus Boltini is terecht. Zondagnacht is deze olifant omstreeks twee uur uit het circus Joltini ge stolen door de installatiecommissie van de Utrechtse studentenvereniging „Veritas". Men nam en passant de Spaanse verzorger van de olifant mee. Het idee om deze olifant te ontvoeren, kwam bij de leden van deze installatie-commissie op, toen men een bezoek bracht aan het des tijds in Utrecht optredende circus. Men wilde een lid van deze com missie, mej. Els Thomeer, op haar verjaardag, die zij gisteren vierde, een verrassing bezorgen. Een besluit was gauw genomen, een der groenen van Veritas woonde op een riante boerderij in Marknesse in de Noord- Oost-Polder. Men besloot de olifant te ontvoeren en het dier daar on derdak te verlenen. Om twee uur 's nachts sloop men de stallen binnen, die precies tegenover het politiebu reau van Rotterdam lagen. Aanvankelijk bevond zich niemand in de stallen, maar later kwam de Spanjaard opduiken. Hij was zeer verbaasd over deze nachtelijke in teresse voor de olifantenstal. De stu denten overbluften hem echter door met grote nadruk te verklaren, dat de olifant, die men in de stal „Ba by" noemt, met grote spoed naar de veterianire kliniek in Utrecht, moest worden vervoerd. De Spanjaard, die slechts de helft van hetgeen gezegd werd begreep, stemde erin toe het dier te vergezellen en kreeg daarbij assistentie van een aantal stalwach- ters. Toen een van deze mensen de directeur van het circus wilde roepen werd haast gezet achter het vervoer. Men ontzette een afrastingshek en reed de veewagen ervoor, „Baby" liet zich gemakkelijk naar de wagen voeren en in snelle vaart ging het vervolgens naar de Noord-Oost-Pol der. Later werd de Spaanse verzor ger op de .hoogte gesteld van de werkelijke bedoeling van de studen ten. Hij vond het een grappig geval, temeer daar hij een dankbare gast werd van de Veriteinen. Pas om zes uur in de morgen, maandag kwam de olifant in de Noord-Oost-Polder aan, waar hij een warme stal vond in Marknesse. Hooi, wortelen en brood waren de eisen van de Spaanse verzorger voor zijn Indische pupil. Wel, daaraan is „Baby" niet tekort gekomen. Samen met zijn verzorger kwam baby aan zijn trek. Vanavond hebben de le den van de Utrechtse installatiecom missie de politie in Rotterdam van de ontvoering op de hoogte gebracht. Twee Utrechtse rechercheurs zijn gisteravond naar Veritas getogen en hebben daar de ware toedracht ver nomen. De grote zorg van de politie was of „Baby" weer terug zou wor den gebracht. En dat is toen aan de Kromme Nieuwe Gracht te Utrecht, waar de studenten het verjaarsfeest van Els Thomeer vierden, duidelijk afgesproken. Vanochtend om zes uur ging er een veewagen naar de Noord-Oost- Polder. Baby en zijn verzorger wer den daar ingeladen en men reed in snelle vaart naar Utrecht naar de sociëteit van Veritas. Daar was de olifant de gehele dag te gast van de studentenvereniging en genoot de speciale aandacht van Els Thomeer. Men heeft bij dit alles nog andere gedachten gehad, n.l. het feit, dat het dier vandaag niets kan gebeuren. Men wist n.l. dat er vandaag hon derden dierenartsen in Utrecht zul len zijn, ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de Kon. Mij. voor Diergeneeskunde. Gisteravond laat heeft men nog contact gehad met de jubilerende maatschappij en toegezegd is, dat de dierenartsen zullen waken over dit exotisch huisdier. Vanavond zullen 400 studenten naar Rotterdam gaan om „Baby" af te leveren. De groenen van de lichting 1962 zullen de verjaardag van Els Thomeer nimmer vergeten. De Rotterdamse politie is bijzon der ontstemd over de gang van dia ken betreffende de verdwijning en op sporing van „Baby" de olifant van Circus Boltini. „Een grap is aardig, maar dit heeft te lang geduurd", aldus de "totter- damse commissaris van politie P. Kruit. Algemeen wordt thans aangenomen dat de circusdirecteur Tony Boltini met de gang van zaken op de hoogte is geweest, aldus de Rotterdamse po litie. De Rotterdammers, die in de verdwijning van het olifantje, een reclamestunt zagen, kunnen, vol gens de Rotterdamse politie, nog wel eens gelijk krijgen. In de nacht van woensdag o.p don derdag is een zone met buien over ons land getrokken, waarbij ten zui den van de grote rivieren tamelijk veel regen viel. De wind draaide naar noordwest en nam snel af. Intussen is boven Ierland het cen trum van een hogedrukgebied aan gekomen, dat in omvang toenemend zich over Engeland en de Noordzee uitbreidt. In verband hiermee wordt morgen rustig en over het algemeen zonnig weer verwacht. De komende nacht zal in de koude polaire lucht, die met een zwakke noordwestelijke wind wordt aangevoerd, een aan zienlijke temperatuurdaling mogelijk zijn en het is niet uitgesloten dat er nachtvorst zal voorkomen. Als het centrum van het hogedrukgebied morgen overdag passeert, draait de wind naar zuidelijke richtingen. De temperaturen kunnen dan overdag iets hogere waarden bereiken dan vandaag. Zon- en maanstanden 14 Sept.: zon op 06.11, onder 18.59; maan op 19.34, onder 06.09. Volle maan. 14 Sept.: v.m. 3.16; n.m. 15.41. KORRELTJE Al klimt ge nog zo hoog in de wol ken, ergens moet uw ladder toch op de aarde staan.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1