De avonturen van MICKEY MOUSE Drie nieuwe bruggen in Katwijk a. d. Rijn op originele wijze in gebruik genomen Cijfer-postzegels verdwijnen Apotheek in Amsterdam vernield door gasontploffing Allerwege vreugde over belangrijke verkeersverbetering REGERINGSTOESTEMMING VOOR BOUW TWEEDE TV-ZENDERNET f2300 WEG Weerbericht MAANDAG 10 SEPTEMBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGI 3 GENERAAL NORSTAD IN ONS LAND Generaal Lauris Norstad, die op 1 november a.s. zijn functie van „Su preme Allied Commander Europe" neerlegt is vanmorgen op de vlieg basis Ypenburg aangekomen voor 'n afscheidsbezoek aan ons land. Hij werd ontvangen door de minister van Defensie, de staatssecretaris van De fensie voor Marine en het comité der verenigde chefs van staven. In de loop van de middag zal generaal Nor- stad een bezoek brengen aan de mi nister-president. Laat in de middag zullen H.M. de Koningin en Z.K.H. de prins der Nederlanden hem in audiëntie ontvangen. Drijvende bitumen- fabriek gezonken De „Dorus Heijmans" van de firma Heijmans uit Rosmalen, de „drijvende bitumenfabriek", die gebruikt werd bij het aanbrengen van asfalt boven en onder water aan de Grevelingen- dam is zaterdagvoormiddag om half tien gezonken. Het schip lag bij de zogenaamde oostkop, de 1200 meter brede sluitgat van de Grevelingen, dat nog moet worden gedicht. De wachtslieden werden door een sleep boot van boord gehaald en te Brui- nisse aan land gebracht. Het schip is van origine een oud landingsvaartuig. Het had vrij kostbare machines aan boord voor het maken van asfalt mengsels. De postzegels van het cijfertype in de waarden van één tot en met acht zullen geleidelijk worden ver vangen door zegels met voor Neder land karakteristieke afbeeldingen. De zegel van zes komt het eerst aan de beurt. De nieuwe zal groen zijn met een zeer lichte blauw-grijze ondertint. Er komt een afbeelding van een polderlandschap op. De zegel is ontworpen door de kunstenaar R. J. Draijer. Voordat met de verkoop van nie- we postzegels zal worden begonnen, zal de voorraad oude die nog op de postkantoren ligt, worden opgemaakt. Men zal de nieuwe echter wel kun nen krijgen. Alg. Dagbl. DR. SOBLEN Van de zijde van het ziekenhuis te Hillington, waar dr. Soblen is opge nomen, werd zondagmorgen meege deeld, dat er in de toestand van de patiënt verontrustende verschijnse len komen. Van tijd tot tijd doen zich in het lichaam krampen voor, die erop wijzen, dat er een plaatse lijke stoornis in de hersenen is op getreden, aldus de mededeling. Deze krampen zijn zaterdagavond begon nen. Soblen is nog steeds buiten ken nis. Met veel feestelijk vertoon zijn zaterdagmiddag te Katwijk aan den Rijn de drie nieuwe oeververbindingen in gebruik genomen welke in de afge lopen maanden werden voltooid. Het zijn de Rijnburg, de Zandslootbrug en de Roskambrug. De plechtigheden begonnen op het sportterrein van de voetbalvereniging K.R.V. aan de Sandtlaan, waar vele inwoners en een aantal genodigden waren samengekomen in afwachting van de aankomst van burgemeester H. Duiker, die de opening-plechtigheden zou verrichten. De aankomst van de burgemeester was al dadelijk zeer spectaculair. Om half drie stapte hij n.l. uit een heikopter van de Marine Luchtvaartdienst, die keurig in het centrum van het sportveld aan de grond werd gezet. In zijn gezelschap bevonden zich wethouder H. P. Bloot, de voorzitter van de Oranjevereniging de heer J. Bergman en de secretaris der Oranjevereni ging de heer E. Van Wensveen. .Zo werd de laatste en derde brug, de Roskambrug, geopend. Voordat bur gemeester Duiker de afsluiter van de waterleiding dichtdraaide, moesten vele aanwezigen een goed heenko men zoeken voor de felle waterstra len van de Katwijkse brandweer. het voormalige raadhuis, kwam de stoet opnieuw tot stilstand voor het aanhoren van een speciaal voor deze gelegenheid gedicht bruggenlied, dat door het publiek en de aan de op- toch deelnemende jeugdgroepen be geleid door de Harmonie Katwijk, werd gezongen. Roskambrug Tenslotte arriveerde men bij de Roskambrug, die was afgesloten door een watergordijn gevormd door zes Nadat, onder grote belangstelling feestelijk met bloemen en vlaggen stralen, die van weerszijden door le- van het publiek de wentelwilk weer was versiert. De echtgenote van de den van het gemeentelijk brandweer- het luchtruim had gekozen, sprak de burgemeester, mevrouw Duiker-van korps over het wegdek gespoten. Bur- heer Bergman de aanwezigen toe, Hasselt, verrichtte de mgebruikne- gemeester Duiker maakte deze brug waarbij hij in het bijzonder begroet- ming door de oranje lint door te toegangkelijk door het dichtdraaien te de genodigden onder wie de waar- knippen, dat de toegang versperde van de afsluiters, waardoor aan de nemend commandant van het Marine waarna de burgemeester een gasvlam waterstroom een einde werd ge- Vliegkamp Valkenburg kapitein ter ontstak, die halverwege de brug was maakt. zee vlieger B. Leeflang, de burge- aangebracht. T T f genodigden in meester wethouder Bloot en ver- Zandslootbrug hotel „Roskam door het bestuur van schillende hoofden van gemeentelijke Vervolgens ging het naar de Zand- de toanjevweniging ontvangenTij- diensten met hun dames. Een woord slootbrug, die versperd was door een dens deze bueenkomst werden door van dank richtte spreker voorts tot haag van gidsen en kabouters van de voorzitter Bergman herinnerings- de rector en de econoom van het Nederlandse Gidsenbewegmg. Nadat vaantjes uitgereikt aan de ^monie Missiecollege Sint Willibrord voor het door een tweetal meisjes aan de da- Katwyk.de Sportvereniging Katwiik- belangloos beschikbaar stellen van mes van het gezelschap bloemen wa- Rijn de groep Katwijk aan den Ryn het terrein. In Katwijk aan den Rijn ren aangeboden week de haag uit- van de vrijwillige brandweer en de heerst vreugde en blijdschap, aldus een en kon de brug, onder het af- plaatselijke afdeling van de Neder- spreker, over de belangrijke ver- schieten van knallend vuurwerk, landsen Gidsen Beweging, die in het worden overschreden. welslagen van deze festiviteiten een Bruggenlied zeer werkzaam aandeel hebben ge- Op weg naar de Roskambrug, voor had. keersverbeteringen waarvan de brug gen een onderdeel vormen, die tot stand zijn gekomen. Vandaar ook de behoefte om door feestelijk vertoon aan deze vreugde uiting te geven. Burgemeester Duiker, dia hierna 't woord verkreeg, memoreerde hoe eni ge jaren geleden de plannen werden gemaakt voor de totale verkeersver betering in Katwijk aan den Rijn, die -thans is voltooid .Het begon met JVTS en omroepverenigingen startklaar het verplaatsen van de toenmalige r o o Roskambrug, een handeling, die des tijds door de bevolking allerminst op prijs werd gesteld. Burgemeester en wethouders wisten toen echter reeds: na dit komt wat anders. In Katwijk aan den Rijn werd echter een pro- W erknemersbonden zoeken nauwer contact Twee gewonden door wegspringend glas Omstreeks drie uur is zondag de „Plesman apotheek" aan de Johan Huizingalaan in Amsterdam volle dig vernield door c m ontploffing, waarschijnlijk van gas, dat uit een lek in de leiding ontsnapte. De heren Jac. Anthonissen en A. H. G. Angel beek, die boven de apotheek wonen, werden door de rondvliegende stuk ken glas in het gezicht en de rug getroffen. Zij werden naar het Bin nengasthuis vervoerd. De twee slachtoffers waren in de gang naast de apotheek aan het zoeken waar de sterke gaslucht vandaan kwam, die zij hadden geconstateerd. Zij hadden dit reeds aan de gasfabriek gemeld. De apotheker, de heer J. Samplonius, die juist voor de ont ploffing vanuit de gang zijn apo theek was binnengekomen, kwam met de schrik vrij. Grote ravage Door de ontploffing werden alle kasten in de apotheek door elkaar gesmeten. Het glas van de ramen in de buurt kwam tientallen me ters verder terecht. Er ontstond in de apotheek een begin van brand dat echter snel door de brandweer werd onderdrukt.' Een uur na de ontploffing, toen er nog steeds een sterke gaslucht in de buurt hing werden op last var de po litie een twintigtal huizen in de na bijheid van de apotheek ontruimd. De gasleidingen in deze huizen wer den afgesloten, een en ander omdat het gevaar van nieuwe ontploffin gen nog steeds niet geweken werd geacht. Om tien minuten over vier, toen men de gasleidingen aan het af sluiten was, ontstonden twee kleine ontploffingen, die echter geen ver dere schade aanrichten. Van het interieur van de Plesman- apotheek is niets overgebleven. Het huizenblok, waarin de apotheek zich bevindt, werd ongeveer vier jaar ge leden opgeleverd. Toen de heer Samplonius van zijn eerste schrik was bekomen, ver heeft nog niet beslist, wie de zend vergunning voor het tweede t.v.-net zal krijgen. Verwacht wordt, dat het tegenwoordige kabinet hierover ook niet meer beslissen zal. De memorie - -öa/ie reg?rmg*ie€/' besloten, offi- Van antwoord inzake de nota over de testcomite opgericht dat echter reeds cieel toestemming te geven voor de reclame_tv die voigens de aanvan- •poedig begreep, dat er geen enkele j,ouw van een tweede zendernet voor keliike aa,.lordicine in het afgelo- reden tot protest was. Dat het be- televisie. Deze mededeling heeft de *™JJ vmhm7zou versdihnen is nog stuur van de Oranjefeesten gemeend t.v.-sécretaris van ie VARA, de heer JS... -L u;teekomen Willen de heeft de officiële opening van de j. w. Rengelink, zaterdag gelanceerd ?v J.kiikers n\eWan?er dan nSig fe nieuwe bruggen te moeten combine- in de verenigingsraad van zijn om- - tweede tv-program ver ren met de volksfeesten, was voor roepvereniging. De bouw van het ^en bliiv^dan is wn Ipoediïe spreker wel het bewijs hoe de tot- tweede t.v.-net, zei de heer Rengelink ^Sing evenweTgewenst P standkoming de waardering heeft van verder, zal uiteraard nog enige tijd Desilssing enwei sewensi. de inwoners van dit deel der gemeen- jn beslag nemen. Hij benadrukte, dat Regionaal te. De burgemeester eindigde met 'n de NTS en de omroepverenigingen N |e heer Rengelinl. zaterdag woord van gelukwens en het mtspre- een tweede t.v.-net kunnen finan- verder bekend maal?le, bekijkt de ken van de wens dat de bruggen ge- eieren. NT<- -n i,„t rr,,,nhiii- .,.Pii.„ mnE'e- durende een lange reeks van jaren Zoals bekend is, hebben de NTS ,dkhed|}n er -Jn om'méér dan tot hun diensten zullen bewijzen, zowel en de omroepen op verzoek van het dJ in de itzendingen van het aan de inwoners van de gehele ge- ministerie van O., K. en W. een plan jourIaal en in mAeIe programma's meente Katwijk als aan de zomer- ingediend, om m oktober van het (,an de NTS en de om,oe~n aan- gasten. volgend jaar met een tweede t.v.- d ht t ««henl en aan eebeurtenis- Na afloop van de redevoenngen program te beginnen. De regering d verschi]]ende ftreken van volgde nog een korte ritmische turn- demonstratie door een tweetal meis- jesgroepen van de Sportvereniging Katwijk-Rijn, waarna de autoriteiten en genodigden plaats namen in een viertal open rijtuigen, voor het ma- JT'WM f «ïft onn VOOR PFR7lë ken van de tocht, tijdens welke de f 50 000 VOOR PERZIe openingshandelingen zouden woorden f I f fDe Nederlandse regering heeft na verricht. Z/ A V H overleg met de Perzische regering JJJHH f 50.000 geschonken voor hulp in het Rijnbrug door aardbeving zwaar getroffen ge- Met de Harmonie Katwijk vrolijk HIHHHHNViiVMi bied in Perzië. De schenking kan naar spelend in de voorhoede, arriveerde keuze in geld of goederen worden de stoet eerst bij de Rijnbrug, die (Advertentie) opgenomen. O li h Wit it die ons land. Aan regionale t.v.-uitzen- dingen zijn we volgens de heer Ren gelink nog lang niet toe. PAUS IN RERAITE Paus Johannes is deze week in re traite gegaan ter voorbereiding van het Algemeen Concilie. In die week geeft hij geen audiënties. Zijn enige openbaar optreden bestaat dan uit een radiotoespraak tot alle Katho lieken in de wereld op dinsdagavond. Brandje in Haarlemse Schouwburg Tijdens de tweede opvoering van thriller „Moordkans" door de Am sterdamse toneelgroep „Centrum" in de stadsschouwburg te Haarlem heeft zich zondagavond een begin van brand voorgedaan, waardoor de zaal vol rook kwam te staan. De motor van het .-5ier0ordijn, die niet tijdig was afgeslagen, bleek warm te zijn gelopen. Toen het publiek on rustig werd en begon te hoesten, werd het euvel ontdekt. Terwijl de acteurs plaats maakten voor de brandwacht, ging het publiek tijdens deze vervroegde pauze naar de foyer. Men vatte het incident sportief op en bracht de spelers na de voor stelling een langdurige ovatie. klaarde hij zijn administratie-ruim te bovén de apotheek binnen 24 uur als noodapotheek te zullen inrichten. In het begin van de avond gaf de politie toestemming de huizen in de buurt van de apotheek weer te be trekken. Het G.A.B. acht het niet uitgesloten, dat de grond, waarin de gasbuis ligt, is verzakt, waardoor een breuk is ontstaan op de plaats, waar de buis het huis binnengaat. Naast de apotheek is een onderdoor gang waar sporen van verzakking zijn geconstateerd. De toestand van de gewonden, die in het ziekenhuis zijn opgenomen, blijkt mee te val len. De eigenaar van de apotheek was verzekerd. Berouw komt na verduistering De recherche van het hoofdbureau van politie in Rotterdam heeft giste ren de 27-jarige boekhouder W. D. van R. aangehouden in verband met een verduistering van ruim 17.000.- ten nadele van zijn werkgever, een Rotterdamse coöperatieve inkoopver eniging. Sinds januari van dit jaar heeft hij in de boeken van zijn werk gever talrijke vervalsingen aange bracht, waardoor hij steeds vrij aan zienlijke bedragen kon verduisteren. Toen de zaak echter spaak dreigde te lopen biechtte hij de geschiedenis aan zijn chef op, die de politie on middellijk op de hoogte bracht van de fraudeleuze handelingen van zijn ondergeschikte. Procuratiehouder wapperde met biljetten: Uit een groot garagebedrijf aan de Heereweg te Groningen zijn 23 bank biljetten van 100 gulden gestolen, zo werd zaterdagavond bij het opmaken van de kas ontdekt. De politie neemt aan, dat een onbekende vrouw, die een niet te herkennen taal sprak, en die gistermiddag in het kantoor is ge weest, zich aan deze diefstal schuldig gemaakt. Haar signalement is ver spreid en haar opsporing is verzocht. De vrouw, klein van postuur, met rood-bruin opgekamd haar kwam za terdag 't garagebedrijf binnen, sprak een onverstaanbare taal en wapperde met een briefje van duizend gulden. In het kantoor liet de procuratiehou der, die meende, dat zij geld wilde wisselen, allerei bankbiljetten zien, maar ze schudde ontkennend 't hoofd en verliet de zaak weer met haar dui zend gulden. Ondanks het feit, dat allerlei behulpzame personeelsleden om de procuratiehouder heen hebben gestaan, heeft de vrouw toch kans gezien de 2300 gulden te laten ver dwijnen. Max Tailleur breekt toernee af OVERVERMOEID Max Tailleur, die bezig was aan een tournee langs de legeringsplaat sen van militairen in Nieuw-Guinea, heeft deze wegens oververmoeidheid moeten afbreken. De Amsterdamse moppentapper is vrijdagavond te Hol- landia voor het laatst opgetreden. Na afloop der voorstelling zei hij, volko men afgemat te zijn door de zware toernee door Nieuw-Guinea. Hjj was reeds in Merauke, Biak en Sorong ge weest, waar hij in zijn eentje, twee, soms zelfs drie voorstellingen per dag moest geven. Op zijn programma stonden ook nog voorstellingen te Hongkong, Bangkok, Calcutta, Karachi en Sin gapore, maar zondag heeft hij naar al deze steden getelegrafeerd om zijn komst af te zeggen. Dinsdagmorgen komt de heer Tailleur op Schiphol aan. Medegedeeld voor het KNMI. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ENIGE REGEN Veranderlijke bewolking en tijdelijk enige regen. Overwe gend matige zuidwestelijke wind en iets lagere middagtem- peraturen. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI zw. bew. 15 0 STOCKHOLM regen 16 10 OSLO geh. bew. 15 10 KOPENHAGEN 1. bew. 16 14 ABERDEEN zw. bew. 13 7 LONDEN zw. bew. 20 10 AMSTERDAM 1. bew. 18 10 BRUSSEL 1. bew. 19 10 LUXEMBURG onbew. 18 6 PARIJS 1. bew. 22 8 BORDEAUX onbew. 29 16 GRENOBLE h. bew. 20 11 NICE onbew. 26 19 BERLIJN onbew. 17 8 FRANKFORT onbew. 19 3 MüNCHEN onbew. 19 8 ZURICH onbew. 19 6 GENEVE 1. bew. 21 8 WENEN onbew. 19 9 INNSBRUCK onbew. 24 5 BELGRADO onbew. 22 7 ATHENE onbew. 33 24 ROME onbew. 32 16 AJACCIO onbew. 27 15 MADRID onbew. 27 15 MALLORCA onbew. 31 20 LISSABON onbew. 17 PAUZE NEEM EN LEES De predikant gisteravond had het epistel voorgelezen en haalde het hu zarenstukje uit, dat brok uit de brief van Paulus aan de Galaten tot grond slag van zjjn toespraak te nemen. Hij slaagde er zowaar in dat onverteer baar hapje verteerbaar te maken! Velen die met goede moed zich ver diepen in de H. Schrift worden te leurgesteld. Zij vinden er weinig in, dat hen aanspreekt. Zij vinden som mige gedeelten buitengewoon moei lijk. Zij hebben gelijk. Voor het per soonlijk leven is het 't wijste maar dat is dan ook echt het wijste dat men doen kan het leven van Christus in de 4 evangeliën te lezen, van dag tot dag, en zich als handleiding in de christelijke levenswijsheid over te geven aan net onvolprezen boekje „De Navolging van Christus" van on ze Thomas a Kempis. Er is nog steeds niets op de boekenmarkt verschenen, dat het daartegen kan opnemen. Neem en lees! PUZZEL No. 520. Horizontaal: 2 gem. in Over., 6 familielid, 8 ontkenning (spreekt.), 10 eenmaal, 12 rustig, 13 inhoudsmaat (afk.), 14 Europeaan, 16 lengtemaat (afk.), 17 plaats in Duitsland a. d. Roer, 18 volksnaam voor de kauw 20 niet dicht opeen staande, 21 staatsbedrijf (afk.), 23 oorlogsgod, 25 op die tijd, 27 ontken ning (spreekt 29 lied, 30 ijverig. Vertikaal: 1 hoofddeksel, 2 bekend dorp in België in de prov. Namen, 3 voorzetsel, 4 voorvoegsel, 5 stalen hoofddeksel, 7 vlieg, vel, 9 boom, 11 plaats in Zeeland, 12 stok met voet trede, 15 eer, 18 zijde, 19 vlaktemaat, 21 land in Europa (afk 22 vlug, 24 telwoord, 26 wilde haver, 28 lidwoord PUMT Zachtjes, je vader slaapt. In de afgelopen twee dagen is een recordaantal van 111 vluchtelin gen uit Cuba met een aantal vaairtui- gen in Florida aangekomen. Enkelen van hen hebben meegedeeld, dat Rus sische schepen Afrikaanse militairen op Cuba aan land hadden gezet, die afkomstig zouden zijn uit Kongo.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 3