KRO GAAT RUIME VOORLICHTING GEVEN OVER CONCILIE HULSHOFF „DEMOCRATIE" MOET VERTROUWEN IN JAARBEURS HERSTELLEN TV-programma met vier uur uitgebreid BEDRIJFSLEVEN WORDT BETROKKEN BIJ BELEIDSVORMING PTTER INDE VUF MILLE OP VERDUISTERDE KWITANTIES Kaasexporteurs om de tafel Honderdste tocht van de Henry Dunant 75 Nederlandse bisschoppen naar Concilie DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Voor wie ooit mocht hebben getwijfeld aan het doel of de zin van een eigen katholieke radio-omroep in Nederland, is de tijd waarin we nu staan en het jaar van het Vaticaans concilie, dat we nu ingaan, een toetssteen. Vandaar, dat zowel het radio- als bet televisieprogramma van de KRO in het nieuwe seizoen zich niet alleen zal richten op het katholieke volksdeel, maar tot het gehele volk vanuit de eigen overtuiging. Straks zal een KRO- team van meer dan twaalf man in een hotel nabij het Vaticaan via een eigen hulpstudio voorlichting geven en richting aan alle luisteraars en kijkers. Op de jaarlijkse persconferentie, de eerste waarop een programma onder verantwoordelijkheid van de nieuwe voorzitter, mr. H. W. van Doorn, tot stand kwam, is uitvoerig inlichting geven omtrent de aktivitei- ten bij Concilie en over veel andere onderdelen van het winterprogramma voor radio en televisie. Uitvoerig werd stil gestaan bij het feit, dat de vrije zaterdagochtend een groot radio-publiek heeft opgeleverd. Vandaar dat het radio-programma in die tijd radikaal is aangepast met een programma van woord en muziek en volgepakt met wetenswaardigheden. Hoogtepunt is het programma Djing, waarop geen enkel etiket past, maar dat voor alle luisteraars is bestemd. Ook de voorafgaande vrijdagavond zal worden aangepast en een ingrijpende wijziging ondergaan. WONINGINRICHTING SPUI 56 DEN HAAG TEL.182340 Vraag onze gratis catalogus aan. Boven verscheidene delen van Nederland hebben hevige onweders gewoed, welke gepaard gingen met zware re genval. Op de foto de ondergelopen doorgang onder het viaduct aan de Zeeburgerdijk in Amsterdam. .Benedicamus Domino" Ruim anderhalf jaar nadat hij zijn functie als algemeen direkteur van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs aanvaardde, heeft drs J. H. D. van der Kwast, de concrete reorganisatieplannen van het instituut ontvouwd. Een reorganisatie, die, zoals hij gistermiddag op de persconferentie ter inleiding van de najaarsbeurs in Utrecht, mededeelde, tot doel heeft, het verloren gegane vertrouwen in de jaarbeurs te herstellen en een situatie te creëren, waarin dit kan voortbestaan. Reorganisatie huidige commissie van advies over neemt en een vertegenwoordiger af vaardigt in de ledenvergadering van de algemene vereniging de Koninklij ke Nederlandse Jaarbeurs. Naast vertegenwoordigers van deze groepsverenigingen zullen in de le denvergadering ook opgenomen wor den personen, die een vooraanstaande positie innemen in de verschillende sectoren van 't nationaal maatschap pelijk leven, waardoor ook deze krachten, nationaal gebuldeld, bij de jaarbeurs een belangrijke plaats kun nen innemen. DE MIDDEN STANDER NIEUWE STATUTEN Sprekende tenslotte 0"'er de posi- De nieuwe statuten, waarmee de tie van de zelfstandige middenstan- De heer Van der Kwast, ver- raad. van beheer van de jaarbeurs der ten opzichte van het grootbedrijf, heelde niet, dat dit vertrouwen in zich in principe heeft verenigd, zullen merkte de heer Van der Kwast op, de Jaarbeurs nog niet zo heel lang d^ze wensen, volgens de jaarbeurs- dat deze laatste jaren bepaald niet geleden ernstig geschokt was. De directeur, volledig honoreren. Zo is versterkt. Een van de zwakke pun- kern van de moeilijkheden was, zullen de deelnemers zich organise- ten van de middenstander noemde naar zijn mening, voornamelijk r.en in groepsverenigingen, waarbij 't hij diens ondernemerschap. Initiatie- gelegen in tweeërlei factoren. lidmaatschap onverbrekelijk is ver- ven, die vergroting van inzicht in de Enerzijds vervulde, naar het oor- bonden aan de kwaliteit van de deel- moderne verkoop- en distributieme- deel van vele deelnemers, de jaar- nemer, zodat door het anders dan bij thoden beogen, verdienen dan ook bij beurs haar specifieke taak, n.l. het uitzondering niet meer deelnemen iedere middenstander in zijn eigen organiseren van beurzen, niet op aan een jaarbeuvsmanifestatie het lid- belang daadwerkelijk belangstelling, de wijze als van haar mocht wor- maatschap automatisch zou vervallen. De jaarbeurs, aldus de heer Van der den verwacht. Anderzijds bestond Door de ledenvergadering van een Kwast, wil gaarne me ewerken om de bij vele deelnemers het gevoelen, dergelijke groepsvereniging wordt 'n middenstander op dit gebied allle dat men aan t gevoerde beleid to- bestuur benoemd, dat de taak van de steun en voorlichting te geven, taal geen deel had, daarop ook generlei invloed kon uitoefenen, terwijl men hierop wel degelijk morele rechten meende te kun nen doen gelden. AFSPLITSING Daaraan was het ook fce wijten, dat de belangstelling voor de jaarbeurzen terugliep, terwijl voorts het gevoer de beleid tot gevolg had, dat groepen zich afsplitsten. Deze groepen namen buiten de jaarbeurs staande beroeps organisatoren in de arm en lieten buiten Utrecht vakbeurzen or ganiseren. Drs. Van der Kwast legde er de na druk op, dat bij de plannen voor de reorganisatie' voorop stond, dat het bedrijfsleven nauw bij de jaarbeurs en met name ook bij de beleidsvor ming betrokken diende te worden. Daarnaast diende de jaarbeurs een slagvaardig beleid te voeren en haar werkzaamheden efficient en ter zake kundig te verrichten. Dit laatste zou bereikt moeten worden door aantal en omvang van de bestuurlijke in stanties zoveel als reeël is, te beper ken en door de directie ruime be voegdheden toe te kennen. Tegen de 32-jarige geschorste PTT- expediteur J. H. T. uit de hoofdstad heeft de officier van Justitie bij de Amsterdamse Rechtbank gistermid dag wegens verduistering in dienst betrekking van zeven door de PTT te incasseren kwitanties een jaar, waar van drie maanden voorwaardelijk en aftrek van het voorarrest geëist. De verdachte, die volledig bekende, had op deze kwitanties circa 5400 ge- ind, doch dit was hem niet ten laste gelegd. De officier vertelde dat T. de kwi tanties onder zich had uit hoofde van zijn dienstbetrekking. Door de toe- eigening pleegde hij de verduistering ervan met het oogmerk om zich de gelden eigen te maken. De man, al een keer eerder veroordeeld, had van het geld een kleine auto en een kam peeruitrusting aangeschaft. Verdachte, die ontslag bij de PTT verwacht, was belast geweest met het op wijk sorteren van kwitanties, die de posterijen ter incasso kregen. In de periode juli 1961-juni 1962 had hij kwitanties, welke hem geschikt le ken er uitgeschoten en een aantal daarvan geïncasseerd. Sommige, die hem ongeschikt leken om op deze wijze te innen had T. vernietigd. De postale recherche had tenslotte verdenking tegen hem opgevat, Toen T. in juni werd betrapt, juist nadat hij in een winkel een kwitantie had aangeboden had hij nog 20 verduis terde kwitanties bij zich, welke hij op dezelfde wijze had willen incasse ren. De rechtbank doet op 19 septem ber uitspraak. 3 een hevig onweer heeft woensdagochtend een windhoos vrij veel aangericht aan enige boerderijen te Markelo. De foto tQont de geteisterde boerderij „Pakkertf\ Opwekking op kaasconcours in Woerden De directeur van de landbouw, ir. J. W. Wellen, heeft gistermiddag in Woerden gezegd, dat de Nederlandse kaashandel in de Europese gemeen schap een belangrijke plaats zal kun nen innemen. Daarbij gaat het er vooral om een topkwaliteit op de in ternationale markt te brengen. Al leen wanneer dat gebeurt zal Neder land zijn plaats in de internationale zuivelhandel kunnen handhaven en uitbreiden. Het is daarom voor Ne derland 'n levensbelang, dat de kaas exporteurs om ue tafel gaan zitten en daarvoor pogen de problemen op dit gebied op te lossen. Ir. Wellen zei dit bij de prijsuit reiking van het nationaal kaaskeur- concours, dat gisteren voor de derde maal in Woedren werd gehouden. 120 Kaashandelaren en kaaskenners uit het hele land beproefden hun vak kennis onder leiding van een jury, be staande uit deskundigen van 't Rijks- zuivelconsulentschap. Het keurcon- cours wordt georganiseerd door het Agrarisch Centrum Woerden. De heer L. Slippers uit Dongen (N.B.), die vorig jaar de gouden kaas- boor won, werd ditmaal onttroond door de heer K. van Bren uit Woer den, die definitief winnaar werd van de gouden kaasboor omdat hij de hoogste score had in de afgelopen drie jaar. Door de deelname van drie Belgi sche handelaren had het concours voor het eerst een internationaal tin tje gekregen. Zij kregen van hpt Ne derlands Zuivelbureau een certificaat Nieuw is een uitzending op dins dagavond, gewijd aan het gregoriaans onder de titel „Benedicamus Domino", uit te voeren door studenten van de Kerkmuziekschool te Utrecht, onder leiding van directeur J. J. H. Vonc- ken, die ook het commentaal zal spreken. De afdeling muziek zal symfoni sche concerten brengen, het eeuw feest van Alfons Diepenbrock her denken, opera's, moderne en kamer muziek uitzenden en ook klassieke vokale en instrumentale werkjes uit het internationale repertoire. In de lichte muziek is nieuw „De stemvork" met anekdotes van Jan Willem Hof- stra en verder draaiorgelmuziek. Uit voerig zijn de grammofoonplaten- programma's in allerlei verscheiden heid: voor tieners, gouden platen, iets uit de discotheek van Klaas van Beeck en ook nouveautés. Nieuw Tierelantijnen. Het nog steeds populaire pro gramma „Tierelantijnen" krijgt een geheel andere opzet. Het wordt na melijk een radio-show met een be paalde artist in het middelpunt en af te sluiten met een micro-musical. We hebben daarvan eerder uitvoerig mededeling gedaan. Jules de Corte komt het „Corte metten"; de Oele wappers komen terug, evenals de musicals. Het programma „Kopstuk ken" wordt naar de zondagavond ver plaatst. Magda Janssens .zal levensherin neringen ophalen en een rechtbank zal een „klein taaigeding" op gang brengen, ten bate van goed gespro ken en geschreven Nederlands. Na de spannende Testbemanning, volgt nu „Dubbelspion", een spel in tien delen, opnieuw van Carl Lans. „Avondtheater" op vrijdag geeft kor te stukken van literair gehalte. Het kamerlid mej. T. Kok zal het politiek praatje van Agnes Nolte voor de vrouw overnemen. Wat de school radio van plan is, hebben we reeds enige tijd geleden meegedeeld. Het zal veel nieuws zijn en herhaling van goede uitzendingen. Rest nog te ver melden, dat de jeugduitzendingen, samen met de TV, zang wedstrijden zullen bevatten voor katholieke lage re scholen. TV van 26 tot 30 uur per week. De televisie-afdeling van de KRO gaat thans haar 12de seizoen in en wel met een zenduitbreiding van 26 tot 30 uur per week. De programma's zullen na een uitbreiding met nieu we medewerkers voornamelijk ont spanning en voorlichting bieden. Daarbij hoopt men een zekere balans te bereiken. Wat de afdeling Informatie betreft, denken we aan de religieuze uitzen dingen (als over het aanstaande Con cilie) en aan de opvoedkundige do cumentaires, o.a. door de rubriek van drs. Daniël de Lange en anderen over „De grenzen van het leven". Op vrijdagen komen er gevarieerde documentaires; we denken aan dr. Trimbos, die men eerder aan de ra dio heeft kunnen beluisteren. Men heeft al eerder „Schatten op zolder" gezien. De proef is zo goed uitgevallen, dat er vier uitzendingen aan worden gewijd. Het magazine „Brandpunt" wordt verdeeld over twee avonden, onderscheidenlijk met binnen- en buitenland. De jongeren en allerlei hobbies zullen niet wor den vergeten. Verdeling op de avonden. Voor de zondagavond blijft het motto: serieuze ontspanning, onder meer met satirische eenakters en met de rubriek „Stadhuis op stelten" van Hans Keuls en Martie Verdenius. De maandag wordt gereserveerd voor de tot nu toe dinsdagse filmvertoning. Het dinsdag-programma krijgt een gemengd karakter: de ene dinsdag een groots gemonteerde operette, de andere dinsdag een ontspanningspro gramma uit Vlaanderen. Ook de woensdagavond is gemengd: eerst ontspanning door „Piste", t.v. dan sant of orkest en later een overstapje naar een informatieve uitzending. De donderdag blijft gekenmerkt door een toneeluitvoering, voor wat de KRO betreft in 1963 met bijdragen van het Nederlands toneel. Op vrydag wordt de nadruk gelegd op de ontspanning, een logische voort zetting van de gedachte, dat die avond het begin van een vrij week einde is geworden. Vandaar dat ge dacht is aan shows door Johnny Kraaikamp en Wim Sonneveld, een amusement van Rens van Dorth en aan spionageverhalen „De fuik", met Frits Butselaar als spionnenvanger Pinto. Uiteraard bevat ook de zater dagavond een belangrijk, zelfs ver sterkt element van ontspanning. Zo als eerder werd aangekondigd, zullen afwisselend Teddy Scholten en de Nederlandse Deen Boyd Bachman shows brengen, gevolgd door een in telligente quiz. Rest ons nog te vermelden, dat het Kunstmaandorkest een Mozartcyclus zal brengen en dat documentaire films over natuurhistorische ver schijnselen worden vertoond. Dat Dappere Dodo voor de jeugd terug keert, kan inmiddels bekend zijn. Maar nog niet bekend is dat er voor de kinderen een nieuw verhaal komt „Flip de tovenaarsleerling". Voor de donderdagnamiddagen is nieuw het vrouwen- en kleuterprogramma. De Misuitzendingen zullen regelma tig worden gegeven, enkele malen zelfs uit het buitenland. Nog niet staat vast hoe de school-televisie zich zal ontwikkelen. De KRO-staf is zich voorzichtig aan het oriënteren. De J. Henry Dunant, het hospitaalschip van het Nederlandsche Roode Kruis, zal de volgende week zijn honderdste tocht met chro nische patiënten door binnenwateren in ons land maken. Maandag komen in Heusden 70 gasten uit Noord-Brabant aan boord, bed legerige chronische patiënten, die de rest van het jaar uitsluitend zijn aangewezen op hun ziekenkamer. De J. Henry Dunant is het enige hospitaalschip voor binnen wateren in de wereld. Wel bestaan in een aantal landen plannen om dit Nederlandse initiatief te volgen. Het Rode Kruis is in 1953 met dit werk begonnen met de Kasteel Staverden. Twee-en-een-half jaar geleden is de Henry Dunant in gebruik genomen. Deze heeft inmiddels 7000 patiënten een afwisse lende vakantie bezorgd. Het Nederlandse aandeel in het komende Concilie zal veel groter zijn dan de negen bisschoppen, welke het Nederlandse episcopaat telt. In to taal kunnen 75 Nederlandse bisschop pen en 1 orde-overste aan het Con cilie deelnemen, want behalve kar dinaal Alfrink van Utrecht en de re siderende bisschoppen en hun wij bisschoppen in Nederland zijn er afgezien van mgr. C. van Lierde, sacrista van de Paus - nog 50 missie bisschoppen en 15 ambteloze titulaire bisschoppen. De enige Nederlandse orde-overste is mgr. W. van Hees, magister-generaal van de Orde der Kruisheren. Ambteloze bisschoppen zijn o.a. mgr. J. W. M. Baeten, eme ritus-bisschop van Breda en mgr. J. P. Huibers, emeritus-bisschop van Haarlem. De vijftig Nederlandse missie-bis schoppen komen uit Finland (1), Azië (29), uit Afrika (9), Amerika (8) en Oceanië (3). Door een personenauto is gister middag de 76-jarige L. Nummerdor uit Apeldoorn bij een van de brug gen over het Zuid te Apeldoorn aan gereden. Hij werd met ernstige ver wondingen overgebracht naar het St. Liduina ziekenhuis, waar hij kort na aankomst bezweek. Stenen Bartje, een schepping van de Haagse kunstenares Sure Berkhout, gecreëerd naar het ventje uit de roman van Anne de Vries, heeft dinsdag zijn verjaardag gevierd. Aan de verjaardag van Bartje had de gemeenschap van Assen een aktie „Gezonde voor zieke kinderen" verbonden. Vele inwoners uit de Drentse hoofdstad hebben het ventje met een cadeautje verrast De geschenken zullen verdeeld worden onder de zieke kinderen in het Wilhel- minaziekenhuU en van Boeijenoord in Assen.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 9