geef acht: hier is de DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 DE RAMP IN PERZIE De Sjah, die de nacht van woens dag op donderdag temidden van de overlevenden van de aardbevings ramp heeft doorgebracht, schat het aantal doden op tienduizend, terwijl er evenveel gewonden zijn. Twintig duizend personen zijn dakloos ge worden. Door het ontbreken van behoor lijke wegen, telefoonverbindingen en medische instrumenten heeft men vaak niet tijdig hulp kunnen bieden aan de gewonden. Vele gewonden, die mogelijk gered hadden kunnen worden, zijn dan ook bezweken. In sommige afgelegen dorpen zouden zelfs mensen van dorst bezweken zijn. De pers in Perzië is scherp uitge vallen tegen de rijken in het land, die veel minder edelmoedig zouden zijn gweest dan de „kleine man". Een blad wijst- erop dat De Gaulle „uit zijn eigen zak" 10.000 nieuwe Fr. heeft geschonken aan de slacht offers van de ramp. Vele Perzen, die rijker zijn dan De Gaulle, hadden een dergelijke edemoedigheid niet kunnen opbrengen. INZAMELINGSACTIE De eerste dag van de inzamelings actie door het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis ten be hoeve van de slachtoffers van de ramp in Perzië heeft, blijkens de ont vangen stortingen op girorekening 777, een bedrag van 26.400.- opge leverd. OOK AARDSCHOKKEN IN TURKIJE Igdir, een stad in Oost-Turkije en dorpen in de omgeving zijn door een reeks aardschokken getroffen. Vol gens voorlopige gegevens is er één dode gevallen; 22 personen werden gewond. De toestand van twee hun ner is ernstig. Honderd gebouwen van het tienduizend inwoners tel lende Igdir zijn ingestort. Een der ingestorte gebouwen was de gevan genis. De gevangenen namen prompt de vlucht. Igdir ligt nabij de Russische grens en ongeveer vijftig kilometer ten noorden van de grens met Perzië. SPORT GEMEENTERAAD VAN ALKEMADE zie achterpagina RB TOCH NOG GEVECHTEN IN ALGERIE BEN BELLA ALS VREDESTICHTER In een communiqué van Wilaja vier wordt gezegd, dat de troepen van kolonel Bou Madian op 5 sep tember de hele dag hebben getracht op te rukken naar de Algerijnse hoofdstad, ondanks het dinsdag ge sloten akkoord en de oproep van het politieke bureau het vuren te staken. „Hierdoor is hevig gevochten te Au- male, Brazza en Massena. Er zijn een tiental doden en tientallen gewon den" aldus het communiqué. Ben Bella, die woensdag met de commandant van Wilaja vier, kolo nel Si Hassan, naar de plaats Ber- rouaghia was gegaan om te trachten de gevechten daar te doen ophouden, is enige tijd aan het vuur van zware machinegeweren en mortieren bloot gesteld geweest. Dit gebeurde toen de beide mannen de scheidslijn tus sen de strijdende partijen oversta ken. Na een samenkomst van de commandanten van beide partijen werd het vuren gestaakt, aldus de prefect van Medea, Ali Pasja. Vol gens hem was bij deze gevechten artillerie gebruikt en waren er do den en gewonden. De prefect zei, dat de eenheden van Wilaja vier zich óp Berrouaghia terugtrokken en dat de Benbellisten naar een 19 km zuidelijker gelegen plaats gingen. Ben Bella is woensdagavond laat van zijn bezoek aan „het front", in gezelschap van kolonel Si Hassan, de leider van het district Algiers, in Algiers teruggekeerd. VOLLEDIGE - OVERWINNING VOOR BEN BELLA De secretaris-generaal van het po litieke bureau Khiders verklaarde gisteren, dat het derde en het vierde militaire district een verzoek van het bureau had ingewilligd om hun guerilla-eenheden, nog vóór de te houden verkiezingen voor een grond wetgevende vergadering, in een na tionaal Algerijns leger te doen op nemen. Khiders commentaar hierop was: „Dit betekent een volledige over winning voor ons". Hij verklaarde verder, dat over een was gekc-men, dat Algiers in een gedemilitariseerd gebied komt te liggen en dat het politieke bureau van de F.L.N. rechtstreeks verant woordelijk zal zijn voor het bestuur van de stad. Alle militairen zullen teruggetrok ken en door politie worden vervan gen. Mislukte Russische ruimteproeven James Gebb, leider van het Ame rikaanse bureau voor niet-militaire ruimtevaart, heeft woensdagavond bekendgemaakt, dat de Russen sinds oktober 1960 vijf maal vergeefs ge tracht hebben een ruimtevoertuig naar Venus of Mars te zenden. In een brief aan de commissies voor ruimtevaart van het Congres zegt Webb, dat de Russen drie maal en wel op 4 februari 1961, op 25 augustus 1962 en op 1 september 1962 getracht hebben een ruimtevoertuig naar Venus te sturen. Alle drie lan ceringen mislukten echter. Op 10 en 14 oktober 1960 hadden de Russen zonder succes geprobeerd 'n ruimte voertuig naar Mars te sturen. Meer succes hadden zijn op 12 fe bruari 1961, toen zij erin slaagden een ruimtevoertuig naar de omge ving van Venus te zenden. Maar dit was toch maar een gedeeltelijk suc ces, geweest, daar de radiozenders van het ruimtevoertuig uitvielen vóór het doel bereikt was. INCIDENTEN IN TINDOUF Het persbureau voor de Arabische Maghreb heeft woensdag gemeld, dat dinsdag in Tindouf verscheidene mensen het slachtoffer zijn geworden van incidenten tussen de bevolking en Algerijnse soldaten.Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. „De bevolking van Tindouf mani festeerde haar aanhankelijkheid aan haar moederland en aan de Alaoui- tische troon, waarop de Algerijnse strijdkrachten van hun wapens ge bruik maakten en verscheidene slachtoffers maakten", aldus het pers bureau. Tindouf is een combinatie van dor pen in Algerije in het arrondisse ment Ain-Sefra. DE ORTHODOXEN EN HET CONCILIE Het Secretariaat voor de Hereni ging te Rome heeft bericht ontvan gen, dat de patriarch van Alexandrië twee vertegenwoordigers naar het Tweede Vatikaanse Concilie zal stu ren als waarnemers van de Ortho doxe Kerk in Egypte (de Kopten). De Koptische Kerk van het onafhan kelijke patriarchaat te Alexandrië is daarmee de eerste groep der ortho doxe Kerken van het Oosten die de onzekerheid omtrent orthodoxe waar nemers doorbreekt. Deze groep chris tenen telt 1,5 miljoen leden in Egypte met 6 aartsbisdommen en 6 bisdom men. Hun taal is Koptisch en Ara bisch. Terwijl nu reeds de Anglikanen en oud-katholieken, de Wereldraad van Kerken en verscheidene grote protestantse kerkgenootschappen te kennen hebben gegeven waarnemers naar het Concilie te zullen zenden, wacht Rome nog vol spanning op hetgeen de Orthodoxe Kerken zullen doen. Zij zijn behalve dan nu de Kopten de enigen, die nog geen beslissing genomen hebben, ofschoon het begin van het Concilie nog slechts zes weken verwijderd is. Alle berichten wijzen erop, dat de oecumenische patriarch van Constan- tinopel Athenagoras en de Grieks- Orthodoxe Kerk, de uitnodiging om waarnemers te zenden willen aan nemen. In de Grieks-Orthodoxe Kerk maakt echter .naast de principiële vraag der deelneming ook de samen stelling van de delegatie nog een dermate zwaar onderwerp van dis cussie uit, dat een duidelijk (voor lopig) antwoord eerst na 1 oktober gegeven kan worden. Op die dag komt n.l. de voltallige H. Synode (bisschoppen vergadering) bijeen, om voor de derde maal en nu definitief o^er het onderwerp te beraadslagen. Nog veel moeilijker ligt het met de uitnodiging aan de Russisch-Ort- hodoxe Kerk, verreweg de grootste van alle afgescheiden Kerken met tenminste 50 miljoen gelovigen. Het staat vast, dat deze Kerk beslist niet vrij zonder toestemming der Sovjet- Regering kan beslissen over het zen den van waarnemers. Elke vorm van openlijke uitnodiging, die het Vati- kaan aan de Orthodoxe Kerk van Rusland zou doen, kan de regering voor politieke manoeuvres gebrui ken. Het Nederlandse schip „Zwa luw" heeft gemeld, dat het woens dagnacht op ruim 7 mijl ten zuid oosten van Dungemess de bemanning aan boord heeft genomen van het Duitse schip „La Paloma", dat in brand was geraakt. De bemanning bestond uit 8 man. In de maanden juli en augustus zijn ongeveer 1.750 Cubaanse kinde ren overleden tengevolge van een epidemische ingewandsziekte, zo heeft de voormalige directeur-ge- neerheer van het kinderziekenhuis in Havana, dr. Castellanos, in Miami verklaard. De arts, die naar de V.S. is uitgeweken, vertelde, dat veel kin deren waren gtstorven wegens ge brek aan zuiver water en aan ge neesmiddelen. BLAISSE/VEENEMANS IN DE FINALE Vanmorgen zijn op de Rotsee bij Luzern de wereldkampioenschappen roeien begonnen. De uitslagen waren: Vier met stuurman: eerste serie: 1. Roemenië 6.40.14; 2. Australië 6.42.60; 3. Oostenrijk 6.49.95; 4. Verenigde Staten 6.53.68; 5. Zweden 6.54.76. Tweede serie: 1. Duitsland 6.29.31 (nieuw baanrecord); 2. Rusland 6.34.17; 3. Polen 6.42.70; 4. Finland 6.47.96; 5. Denemarken 6.53.39. Derde serie: 1. Frankrijk 6.42.38; 2. Nederland (Njord) 6.45.27; 3. Italië 6.46.60; 4. Portugal 6.57.35; 5. Zwit serland 7.02.29. De nummers één van elke serie plaatsten zich rechtstreeks voor de finale. De overige ploegen moeten uitkomen in de herkansingen. In de tweede serie van de onge stuurde twee zorgden de Nederlandse vertegenwoordigers Blaisse en Vee- nemans voor een grote verrassing door in een dramatische finish de Russische Olympische kampioenen Boreikov en Golovanov met een taf lengte te verslaan. De uitslag was: 1. Nederland (Ne- reus) 7.12.7; 2. Rusland 7.13.33. Vrijstelling van dienstplicht voor kostwinners ruimer Bij beschikking van de minister van Defensie, is bepaald dat vrij stelling van dienst als gewoon dienst plichtige wegens kostwinnerschap zal worden verleend aan de ingeschreve ne, die enig of hoofdkostwinner is ten behoeve van een of meer perso nen, zoals omschreven in de dienst plichtwet. Als enig of hoofdkostwinner wordt aangemerkt de ongehuwde ingeschre vene, wiens werkelijke bijdrage in het inkomen van de in het betreffende artikel der dienstplichtwet bedoelde personen tenminste het dubbel be draagt van het totaal der overige in komsten en de gehuwde ingeschre vene, op wie het vorenstaande van toepassing is en die bovendien een of meer kinderen te zijnen laste heeft. Als werkelijke bijdrage in het in komen wordt ten aanzien van de in geschrevene, die enig of hoofdkost winner is voor andere personen dan echtgenote en kinderen ten hoogste 85 pet, van zyn bruto-inkomsten in aanmerking genomen. Man verkocht huurauto's De Nijmeegse politie heeft gisteren een einde gemaakt aan het zeer com fortabele bestaan, dat een 33-jarige vertegenwoordiger uit Nijmegen de afgelopen twee maanden heeft ge leid. De vertegenwoordiger verkocht voor een kennis een auto ter waarde van 4.500,- zonder daarna af te re kenen. Toen dit gebeurd was, ging hij zich specialiseren in deze wijze van „bezitsvorming". Hij huurde auto's in Den Haag, Venraij en Heer len, die hij prompt de dag daarop ten eigen bate verkocht. Hij nam bij toerbeurt zijn intrek in hotels in Nijmegen, Vaals en Valken burg, waar hij kieskeurig het zachtste bed uitzocht en zich de lekkerste hap jes liet voor zetten. Hij verdween pas wanneer men hem de rekeningen, die opliepen tot een bedrag van meer dan duizend gulden, presenteerde. Prins Bernhard en prinses Irene zijn gisteravond op het kleine vlieg veld van Wittering (Engeland) aan gekomen. Zij zullen een internatio naal concours hippique bijwonen, dat in het Burghley Park wordt gehou den. Mr. Chr. Barands is bij K.B. be noemd tot commissaris van gemeen tepolitie te Haarlemmermeer in de rang van hoofd-ambtenaar derde klasse. Woensdag zijn drie Noordkore- aanse militairen, die volgens het VN- opperbevel illegaal de demarcatielijn waren overgekomen, door troepen van de VN in een gevecht gedood. De drie een officier en twee man schappen hadden het vuur geopend op een groep van 15 VN-militairen, die bezig waren een weg aan te leg gen. Het voor dinsdag 11 september vastgestelde overleg tussen regering en werkgevers- en werknemersorga nisaties, verenigd in de Stichting van de Arbeid, is opnieuw uitgesteld. De reden voor dit uitstel is, zo heeft een zegsman van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid meegedeeld, dat de regering zich nog niet voldoende heeft kunnen bera den over het recente SER-rapport inzake de loonvorming. Honderd jonge eenden snateren al zes weken lang in het bureau voor gevonden voorwerpen van Kirchberg in het Eifelgebergte. De bewoners van de plaats hopen, dat de vergeet achtige eigenaar van de diertjes, die inmiddels flink zijn gegroeid, niet komt opdagen omdat zij zich alsnog op een heerlijke maaltijd verheugen. De jonge eenden waren, in kisten vervoerd, van een vrachtauto geval len. Hoogheemraadschap en Polders Dezer dagen had in Oud-Ade onder de gemeente Alkemade op uitnodi ging van Dijkgraaf en Hoogheemra den van Rijnland een samenkomst plaats van dit College met polder bestuurderen uit die omgeving. Vertegenwoordigd waren de bestu ren van de Aderpolder, de Blauwe polder, de Bospolder, de polder Boter- huis, de Drooggemaakte Akkersloot-, Hertogs- en Blijverspolders, de Buur- terpolder, de Kaagerpolder, de Rode polder, de Vrouwe Vennepolder, de polder Waterloos en de Zweilandpol der. Behalve bij Rijnlands taak en akti- tiviteiten in het algemeen werd in het bijzonder stilgestaan bij de nood zaak en de urgentie van ophoging en verbetering van boezemkaden. Ge wezen werd op de technische en fi nanciële bijstand, die Rijnland in de ze biedt. Oriënterende streekbij eenkomsten als deze, waarvan er reeds enkelen voorafgingen, zullen successievelijk allerwege binnen het hoogheemraad schap worden gehouden. Doel bereikt GROEP-RIJKENS OPGEHEVEN De Groep-Rijkens, die in een vroe gere fase van het Nieuw Guinea-ge schil als „pressure-group" een nogal omstreden en door de regering ge laakte rol heeft vervuld, is nu Indo nesië zijn zin heeft gekregen, gis teren tijdens een besloten bijeen komst in Den Haag ontbonden. De tientallen leden tellende groe pering, die sympathiseerde met het streven van dr Paul Rij kens, oud- pj esident-commissaris van het Unile- ver-concern toenadering tot Indo nesië door vrijwillige bestuursover- dracht van Nieuw Guinea besloot op deze vergadering de onderlinge samenhang te verbreken en van ver der georganiseerd optreden af te zien. Dr. Rij kens verklaarde persoonlijk geen politieke activiteiten met be trekking tot Indonesië te zullen enta meren. Met een hartelijk begroetings woord leidde voorzitter E. J. M. Kolfschoten de vergadering van de nieuwe raad van Alkemade in. Slechts weinig verandering is er in de samenstelling der Raad, aldus voorzitter, waarbij hij een speciaal woord van welkom sprak tot de 2 nieuwe leden, de heren H. v. d. Meer en P. H. Verdel, welke laatste het dorp Oude Wetering vertegenwoor digt. Ook de wethoudersverkiezing bracht geen verandering, aangezien de heer N. Turk als le wethouder en H. P. v. d. Poel als 2e wethouder met grote meerderheid herkozen werden. De voorzitter sprak zijn dank uit voor het gestelde vertrouwen in dit team, waaruit spreekt een continuï teit van het gemeentebeleid. In zijn gelukwens tot beide wethouders maakte de voorzitter ook melding van het in deze nieuwe periode mo gelijke zilveren jubileum van de heer v. d. Poel als wethouder. Namens de Raad sprak de nestor van het college, de heer J. P. Hogen- boom, die in de uitslag der verkie zing een vertrouwen van de Raad zag in het college van b. en w. Spr. noemde de projecten, die nog ver wezenlijkt dienen te worden, voor al nu het Ruilverkavelingsplan Ade geen doorgang zal hebben, hetwelk enkele voorzieningen urgent maak te. Alvorens met de verkiezing der commissies werd begonnen deelde de heer J. S. Wagenaar mede, dat hij wederom als voorzitter en de heer N. A. Rietbroek als secretaris der KVP-fractie waren gekozen. Op zijn voorstel na enige discussie tussen de voorzitter en de heer Wagenaar werd de vaststelling der verorde ning van de zwembad-commissie tot een volgende vergadering aangehou den, dit ter nadere bespreking in de fractie. De bebouwing Het voorstel van b. en w. tot vast stelling van een uitbreidingsplan in onderdelen en een regeling voor de bebouwde kom voor de dorpen Oude Wetering en Rijpwetering, werd al lereerst door de heer Wagenaar in bespreking gebracht. Deze zeide ver heugd te zijn met beide plannen, welke zijn afgestemd op de behoef ten van dit moment. Wel heeft spr. nog enkele vragen, nl. hoe staat b. en w. ten opzichte van de aanwe zige krotten te Rijpwetering, alsook of het gemeentebestuur bereid is deze door aankoop te doen verdwij nen en te vervangen doof nieuw bouw, of moet dit overgelaten wor den aan particulier initiatief? Voorts besprak spr. het bezwaarschrift van de Rijkswaterstaat, welke'.het vast stellen van rooilijnen voor bebou wing te Rijpwetering 100 m ter weers zijden van de as van Rijksweg 4A voorstaat. Als voorbeeld stelde spr. de bebouwing nabij Leiderdorp, wel ke thans op 25 m afstand van ge noemde weg plaats heeft, en als dit nu wel mag, moet men dan voor Rijpwetering met een dergelijk be zwaarschrift komen. „Ik vraag mij af," aldus spr., „of de ambtenaren van Rijkswaterstaat geen nuttiger bezigheden hebben, te meer daar een dergelijk bezwaarschrift realisering van de plannen mogelijk enkele ja ren kan tegenhouden. De heer J. M. Bakker kon zich met het voorstel verenigen, maar zag in het niet doortrekken van het gepro jecteerde rijwielpad naar de provin ciale weg een hiaat. Na^ enige bespreking over en weer werd deze laatste opmerking door de voorzitter overgenomen. Hij zeg de een nader onderzoek toe. Ten aanzien van de bemerkingen van de heer Wagenaar merkte de voorzit ter op, dat het beleid van b. en w. inzake hun standpunt voor krotop ruiming bekend is. Van alle wonin gen in de gemeente zijn kwaliteits- kaarten gemaakt. Men weet dus de situatie precies, alhoewel men aan particulier initiatief de voorkeur blijft geven. Het bezwaarschrift van Rijkswaterstaat achtten ook b. en w. overdreven, maar zij verwachtte hier van toch geen langdurige stagnatie. Na deze toelichting werden beide uitbreidingsplannen door de Raad vastgesteld. Hierna had de aanbie ding van de gemeentebegroting 1963 plaats. Na toelichting door de voor zitter bleek, dat met de te verwach ten verhoging van het uitkerings percentage voor de algemene uitke ring uit het gemeentefonds ter com pensatie van de salarismaatregelen, thans nog niet de definitieve uit komst gegeven kan worden. Zonder deze compensatie bedraagt het na delig saldo 106.500,-, hetwelk dan waarschijnlijk teruggebracht kan worden op 36.500,- als genoemde compensatie verstrekt wordt. De begroting voor het grondbedrijf sluit met een nadelig saldo van 39.744,14, en de begroting van het woningbedrijf geeft een batig saldo aan van 13.307,75. De begrotingen werden hierna in handen gesteld van de commissie tot onderzoek. Het voorstel van b. en w. tot aan koop van gronden te Rijpwetering t.b.v, woningbouw, werd na een 'n- formatie van de heer Rietbroek be treffende het akkoord met een der eigenaars, aangenomen. De rond vraag bracht enkele vragen betref fende uit te voeren werkzaamheden ter tafel. Na sluiting bleef de Raad nog in comité-generaal bijeen ter be spreking van het structuurplan voor een uitbreidingsplan in onderdelen voor de Googerpolder. Dit plan werd toegelicht door de heer Kuiken van het Instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland. In Nyassaland zijn dinsdagavond minstens twee mensen omgekomen en twintig gewond toen een vracht wagen, waarin zij zaten, in een ri vier reed, die wemelt van krokodil len. Tien mensen worden nog ver mist. Een wervelstorm heeft woens dag, gepaard gaande met windsto ten van bijna 220 km per uur en hevige regenval, grote overstromin gen in het noorden van Formosa ver oorzaakt. Er zijn nog geen bijzon derheden bekend over het aantal slachtoffers en de aangerichte scha de. De stad Yilan aan de oostkust, die een maand geleden tijdens de wervelstorm „Opel" reeds vrijwel met de grond gelijk was gemaakt, is opnieuw zwaar getroffen. Nieuwkoops raad koos als wethouders E. H. van Dam en N. D. Zwart Openbare aanklager was geen meester in de rechten Jacob Bar-Or, officier van Justitie in Tel Aviv, is gisteren tot drie maan den gevangenisstraf veroordeeld we gens het zich ten onrechte uitgeven voor meester in de rechten, De veroordeelde, die tijdens het proces tegen de oorlogsmisdadiger Adolf Eichmann als plaatsvervanger van de openbare aanklager dr. Haus- ner fungeerde, en de reputatie heeft van een briljante rechtsgeleerde, heeft nooit zijn studie in de rechten voltooid. Om tot de Israëlische ma gistratuur te worden toegelaten, had hij gebruik gemaakt van de papieren van zijn overleden vader. Bar-Or heeft tijdens de terechtzit ting een volledige bekentenis afge legd, ook wat betreft het zich onder valse voorspiegelingen toeëigenen van gelden. Hij heeft echter inmid dels al zijn uit hoofde van zijn beroep genoten inkomsten gerestitueerd. Dinsdagavond kwam de nieuwe ge meenteraad van Nieuwkoop voor het eerst in openbare vergadering bijeen. In zijn openingswoord herdacht burgemeester Van der Weyden al lereerst hen, die in de vorige periode gedurende vier jaar met toewijding de zaak van de gemeente hebben ge diend. Daarna heette de burgemeester de nieuwe leden van harte welkom. Hij hoopte met de nieuwe raad weer prettig te mogen samenwerken en hoopte, dat Gods zegen op de geza menlijke arbeid moge rusten. Na beëdiging van de nieuwe raads leden was aan de orde de verkiezing van de nieuwe wethouders. Het was geen verrassing, dat deze gekozen zouden worden uit de beide grootste frakties t.w. uit de KVP en Gemeen tebelang. Allereerst werd benoemd oud wethouder E. H. van Dam met algemene stemmen. Daarna kwam de heer N. D. Zwart uit de bus met 7 stemmen. Op de heer J. v. Middel koop werden 3 stemmen en op de hr. L. A. P. Stoppelenburg één stem uit gebracht. Beide nieuwgekozenen na men hun benoeming aan en dankten degenen, die hun het vertrouwen hadden geschonken. Vertrek Soblen weer uitgesteld De terugkeer van de in de Verenig de Staten tot levenslange gevangenis straf veroordeelde dr. Rober Soblen is uitgesteld, naar verklaard werd omdat zijn gezondheidstoestand een luchtreis naar de Verenigde Staten niet zou toelaten. De ziekenauto, waarmede dr. Soblen vanmorgen onder geleide van een politie-agent en poiitie-arts zou wor den gebracht, reed in stede daarvan naar het in de buurt van het vlieg veld gelegen ziekenhuis van Hilling- ton. Een woordvoerder van het minis terie van binnenlandse zaken deelde later mede, dat dr. Soblen tijdens de rit naar het vliegveld ziek was ge worden. In het ziekenhuis van Hil- lington zal hij nu worden onderzocht. De heren K. Zandbergen en H. de Mooij wethouders van Rijnsburg In de gehouden raadsvergadering van Rijnsburg werden gisteravond de nieuw gekozen raadsleden geïn stalleerd. Drie leden van de vorige raad keerden niet terug: t.w. wet houder T. Kralt en d^ raadsleden T van Starkenburg en F. v. d. Kwaak, voor wie in de plaats gekomen zijn de heren C. Kralt Tz., J. Kromhout en P. Ravensbergen, welke laatste wegens ziekte deze eerste vergade ring niet mee kon maken. Nadat alle leden door de burge meester de zuiverings- en ambtseed was afgenomen, sprak deze nog en kele woorden, waarbij hij er de aan dacht op vestigde, dat in ae komende zittingsperiode belangstelling ge vraagd zal worden, o.a. voor de wo ningbouw, sanering, investeringsplan, het bouwen van een tweede Kleu terschool, uitbreiding van de Tuin bouwschool en het bouwen van een Muloschool, verder een Dorpshuis, rioolwater-zuiverings-installatie, zwembad enz. „We moeten", aldus spreker, „eensgezind de hand aan de ploeg slaan". Hierna werd overge gaan tot het kiezen van twee wet houders, met als resultaat, dat de heer K. Zandbergen weer tot wet houder werd gekozen en de heer H. de Mooij in de plaats van de heer T. Kralt gekozen werd. De voorzit ter feliciteerde hen hierna met hun benoeming. Spreker hoopte, dat de goede verstandhouding tussen de wethouders en burgemeester, even als voorheen, zal mogen voortduren. Namens de A.R.-fractie sprak hier na de heer C. van Egmond, namens de CHU de heer W. L. v. d. Gugten en de heer D. yan der Meij namens de PvdA. Ook de heer G. v. Delft sprak persoonlijk enkele woorden, waarna door de beide wethouders woorden van dank werden gespro ken voor het in hun gestelde ver trouwen en de waarderende woor den tot'hen gericht. Op de agenda stond vervolgens benoeming van leden van de kommis sie van advies ingevolge de woon- ruimtewet. De heer Markman stelt voor de aftredende leden uit de vorige raad te vragen of zij wederom voor deze funktie in aanmerking willen komen. Zij hebben dit nu al jaren gedaan en kennen de problemen het best. Er werd niet direkt besloten, want burgemeester en wethouders ging zich eerst even over deze gedach te beraden. Na ampele bespreking blijkt, dat B. en W. instemmen met het voorstel van de heer Markman. Inderdaad worden de 2 oud-raadsleden Dam. Pieterse en H. J. Bos, alsmede het zit tende lid H. Pieterse herkozen, en vervolgens nog de heren J. van Mid delkoop en L. A. P. Stoppelenburg, zij het na diverse stemmingen, waar bij de politiek wel een beetje om het hoekje kwam kijken. Tot lid en plaatsvervangend lid van de Kringraad voor de vleeskeurings dienst Alphen a.d. Rijn worden resp. gekozen, burgemeester M. P. van der Weyden en A. de Jong. Ook nu ging het niet van een leiendakje. Klachten over huizen. De rondvraag werd een vergadering op zich. Aanleiding daartoe was een betoog van de heer Markman, die klachten had ontvangen, betreffende de aflevering van woningen, door de fa Bakhuizen gebouwd, die door ko per ter goeder trouw zijn gekocht. Hij vond dit zo ergelijk, dat hij ge noemde fa. zelfs wilde uitsluiten voor bouwen in de gemeente. De heer Kempers spreekt uit erva ring, wanneer het over dergelijk soort huizen gaat en hij heeft er ook niet veel goede woorden over te zeggen. De heer Buys, gemeentearcitect zei dat de gemeente niet verantwoorde lijk is om de afwerking van de huizen, wel heeft de gemeente zegginsschap in constructiefouten. Herhaaldelijk heeft hij aangedrongen op herstel van gebreken, die heel duidelijk zijn, maar heel veel resultaat heeft dit tot nu toe niet gehad. De heer Stoppelenburg had inzage gekregen van een kompleet klach- tenboek en hij drong er bij B. en W. op aan de desbetreffende bewoners zoveel mogelijk te steunen bij hun ageren tegen de bouwers. Nog gewaagde de heer Markman van het principe-besluit van de Raad om de Wetering te doen dempen. Nog steeds is er geen kostenbere kening. De heer Buys hoopt een vol gende keer deze te kunnen indienen.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 4