DE KAARTENDANS REGERING VERRAST DOOR BUNKERPLAN r Alleen m n hart kan ik geven WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1962 DE LETDSE COURANT PAGINA 8 Memorie v. Antwoord Zoals werd verwacht, is gisteravond reeds de Memorie van Antwoord ver schenen n.a.v. het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het goed- keurlngsontwcrp inzake de overeen komst met Indonesië over westelijk Nieuw Guinea. Het stuk draagt de signatuur van alle ministers en van de staatssecretaris van Defensie Dc Jong. In de memorie wordt opgemerkt, dat de regering in de bereidheid van zovele leden van de Kamer tot me dewerking een welkome steun vindt voor het ook aan de totstandkoming van het akkoord door haar niet dan noodgedwongen besluit. De regering onderstreept nog eens, dat de VS er nooit twijfel aan heeft laten bestaan, dat in geval van Indonesische agres sie op grote schaal op Amerikaanse diplomatieke steun ook in de VN kon worden gerekend. In het voorgaande en ook in het vervolg van deze memorie wordt her haaldelijk ingegaan op de houding van de VS omdat deze in het voor lopig verslag uitvoerige aandacht kreeg. De regering wil echter, naar aanleiding daarvan, als algemene op merking eraan herinneren, dat de be slissing tenslotte bij Nederland lag en ligt. In het licht van alle relevante omstandigheden heeft zij zich ge noopt geacht het gesloten akkoord te aanvaarden. VERRASSING De indiening van het Bunker-plan was een verrassing voor de Neder landse regering. De indiening daar van betekende inderdaad, zoals zo vele leden in het Voorlopig Verslag Tweede Kamer houdt N.-Guinea- debat bij de buren De Tweede Kamer zal haar open bare vergadering op donderdag a.s. waarin het wetsontwerp inzake de overdracht van Nieuw-Guinea wordt behandeld, in het gebouw van de Eerste Kamer houden. Haar eigen vergaderzaal zal namelijk niet be schikbaar zijn, omdat daarin werk zaamheden aan de inrichting worden verricht. Er zijn te weinig zetels in de Eerste Kamer voor de 150 Tweede Kamerleden en daarom heeft men ongeveer 65 losse stoelen vóór en naast de senatorenzetels geplaatst. Verwacht wordt, dat de Tweede Ka mer nagenoeg voltallig zal zijn. Er zijn slechts enkele berichten van ver hindering binnengekomen van Ka merleden die ambtshalve in het bui tenland verblijven. De voorzitter van de Kamer, mr. L. G. Kortenhorst, zal waarschijnlijk geen beperking van de spreektijd voorstellen. Het is vrijwel zeker, dat de Kamer haar vergadering donder dagavond zal voortzetten. Het wets ontwerp is door alle ministers onder tekend en men verwacht ook, dat al le bewindslieden de vergadering zul len bijwonen. Onder de gasten die de beraadslagingen in de Kamer zul len volgen, zal zich waarschijnlijk dr. Van Royen, ambassadeur van ons land in de Ver. Staten, die Neder lands gesprekspartner was bij de on derhandelingen met Indonesië, be vinden. De Nederlandse Televisie Stichting die de vergadering integraal zal uit zenden, zal in enige kamers van het Eerste-Kamergebouw monitors plaat sen, waarop de genodigden de debat ten zullen kunnen volgen. Verder zal het perscentrum „Nieuwspoort", dat op enige meters afstand van het Binnenhof aan de Hofsingel ligt, worden aangesloten op de geluids installatie van de Eerste Kamer. PREMIERE „FREE AS AIR" IN ROTTERDAM Rotterdam krijgt op 27 september de Nederlandse première van de Brit- se musical „Free as air". Zij wordt gegeven in de Grote Schouwburg Zuid, die voor dat doel een geheel nieuw en aan de musical aangepast interieur krijgt. Ook werden verschil lende technische voorzieningen ge troffen. opmerken, een politieke interventie van de Amerikaanse regering, waar bij deze zich stelde achter het ver langen van Indonesië tot gebieds overdracht. Nimmer tevoren was van dit Amerikaanse standpunt gebleken. De regering heeft het akkoord aan vaard. Zij zou echter haar gevoelens geweld aandoen, indien zij het be reikte akkoord zou toejuichen. De regering is ervan overtuigd, dat een voorleggen van het probleem aan de VN, hetgeen dan had moeten geschieden aan de Veiligheidsraad, niet tot betere resultaten zou hebben geleid. De belangen van de bevol king zouden daarmee, naar zij stel lig meent, niet zijn gediend geweest. Eigenaar pand Fagelstraat wil huur opzeggen Naar wij vernemen heeft de eige naar van de woning Fagelstraat 84 in Amsterdam een kort geding aan gespannen tegen de huurder van dit pand, de 25-jarige souteneur Bobbie D. In deze woning zijn onlangs een meisje en een gescheiden vrouw ver kracht en ernstig mishandeld. Bob bie D. was bij het tweede geval aan wezig, bij de verkrachting en mis handeling van het 17-jarige Hilver- sumse meisje was hij betrokken. Hij is daarvoor thans gedetineerd. De hulseigenaar accepteert Bobbie D. niet langer als huurder en wil 'n uit spraak van de president van de Am sterdamse rechtbank, dat de huur overeenkomst kan worden beëindigd op grond van „onbehoorlijk gebruik van het gehuurde". Het korte ge ding dient op 10 september voor de president van de rechtbank. De be langen van de huiseigenaar (de heer Alberts) worden verdedigd door de secretaris van de Amsterdamse Ver eniging van Huis- en Grondeigena ren „Eigendomsrecht". Paradijs voor vrachtauto-chauffeurs Met de plannen voor de bouw van een Internationaal Vrachtaütocen,- trum in het gebied ten zuiden van de Waalhaven wordt de laatste tijd goe de vooruitgang gemaakt, zo deelde gistermiddag de voorzitter van de Rotterdamse Kamer van Koophan del en Fabrieken, de heer W. H. de Monchy mede. De opzet is een ac commodatie te stichten waar vracht auto's kunnen worden geparkeerd, terwijl voor het personeel voorzie ningen als een motel en een café restaurant zullen worden aange bracht. „VETTEWINKEL" RICHT DUITSE DOCHTERONDERNEMING OP Om tot samenvoeging te komen van haar aktiviteiten in Duitsland heeft de N.V. Vernis- en Verffabriek v.h. H. Vettewinkel en Zonen opgericht de Vettewinkel G.M.B.H. met voorlo pige zetel Neurenberg, aldus deelt het bedrijf mede. PRINS BERNHARD OPENDE TENTOONSTELLING „7000 JAAR PERZISCHE KUNST" Prins Bernhard heeft gisteravond de tentoonstelling „7000 Jaar Perzi sche Kunst" geopend die tot 18 no vember in het gemeentemuseum te Den Haag wordt gehouden. Deze opening betekende tevens de inaugu ratie van het erecomité, dat door de Nederlandse regering werd inge steld ter gelegenheid van het 2500- jarig bestaan van de Perzische mo narchie. Deze wordt geacht te zijn begonnen in 539 voor Christus, het jaar van de val van Babyion. De expositie is de eerste manifestatie van deze herdenking. De prins hield een toespraak in de aula van het museum. Alvorens de tentoonstelling te openen, sprak de prins mede namens de koningin en het gehele Nederlandse volk, zijn medeleven uit met de slachtoffers, die de aardbeving in Perzië heeft ge maakt. Hij zei door deze ramp diep getroffen te zijn. N.S. WEGWERKER GEDOOD Een wegwerker van de Neder landse Spoorwegen, de 58-jarige F. Kaat uit Oostdijk, is -anmorgen ge dood, nadat een trein tussen Bergen op Zoom en Rilland-Bath in aanra king was gekomen met een kleine machine, die gebruikt wordt voor het onderhoud van de spoorbaan. Deze machine raakte de wegwerker. Weer nadelig saldo voor H.T.M. In Londens East End heeft sir Oswald Mosley met zijn fascistische beweging opnieuw moeilijkheden veroor zaakt. Een grote menigte stond hem op te wachten om hem te bekogelen. Omringd door een lijfwacht wilde Mosley zijn toespraak beginnen, toen de politie ingreep. Op zijn terugtocht werd de fascistenleider weer aange vallen. Op de foto wordt een demonstrant door drie politiemannen weggedragen. Het nadelig saldo van de N.V. Gemengd Bedrijf Haagsche Tram weg-Maatschappij (HTM) is met f 3.451.461,68 over 1961 ruim f 524.100.hoger dan in 1960, toen het nadelig saldo f 2.927.282,83 heeft bedragen. Voor 1962 en ook voor 1963 dient rekening te wor den gehouden mét een aanmerkelij- ker ongunstiger exploitatie-resultaat dit als gevolg van o.m. de diverse verstrekkende loonmaatregelen en de verhoging van de sociale lasten. Dit wordt gezegd in het jaar erslag van deze N.V. De opbrengst uit het personen vervoer verminderde met ruim f 342.000.Er werd in 1961 een vermindering van het aantal reizi gers geconstateerd. De vermoede lijke oorzaak hiervan is de invloed van de vijfdaagse werkweek. Het aantal vervoerde reizigers daalde met 1 procent tot een totaal aantal van rond 111.941.000. PRESENTIEGELD VOOR PERZIë De gemeenteraadsleden van Alblas- serdam hebben in hun eerste verga dering in de nieuwe samenstelling dinsdagavond op voorstel van de heer P. A. van Leeuwen (CHU)besloten de presentiegelden af te staan voor leniging van de nood in Perzië. De burgemeester en de gemeentesekre- taris zegden eveneens een bedrag van vijftien gulden toe. DE AANLEG VAN EEN NOORD ZUID VERBINDING IN WASSENAAR Het Tweede Kamerlid de heer Van der Goes van Naters (PvdA) heeft aan de minister van Verkeer en Wa terstaat schriftelijke vragen gesteld over de aanleg van een nood-zuid- verbindingsweg in Wassenaar. Hij vraagt de minister of hij er van öp de hoogte is dat de gemeenteraad van Wassenaar in zijn oude samen stelling de aanleg /an een dei gelijke weg door het nog ongerepte duinge bied tracht te forceren door een an dere oplossing door diverse werk zaamheden reeds bij voorba&t onmo gelijk te maken. Deze oplossing is, aldus de heer Van der Goes van Naters, het benut ten van het vrijgekomen tracé van de vroegere trambaan door Wassenaar. Hg stelt de minister ook de vraag of hij wil verklaren dat de resultaten van deze activiteit in geen geval zul len meewegen bij het nemen van zijn uiteindelijke beslissing. Op de oversteekplaats voor wielrijders in de buurtschap Vech ten (gemeente Bunnik) is gisteren de zeventigjarige wielrijder C. van Lint uit Utrecht door een vrachtauto gegrepen en gedood. Perzische munten worden ten toongesteld in het Koninklijk Pen ningkabinet in Den Haag. Voorts ze gelstenen uit een periode van 25.000 jaar. De expositie is bijna geheel sa mengesteld uit eigen bezit. OVERLEDEN NA VERKEERSONGEVAL Op de provinciale weg te Dubbel dam is gistermiddag een verkeers ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 28-jarige kok J. D. Quaadvliet uit Tilburg. Hij bestuur de een personenauto, waarmee hij met grote snelheid tegen een boom reed. De heer Quaadvliet werd ernstig gewond uit de wrakstukke" ge haald en overleed tijdens vervoer naar het ziekenhuis. KORTE GOLF Op de rotonde Meeuwenlaan Waddenweg-Leeuwardenweg in Am sterdam-Noord is vanochtend kwart over acht de 18-jarige wielrijdster M. Bevaart uit Nieuwendam in botsing gekomen met 'n Nato-bus. Het meis je sloeg met haar hoofd door de voor ruit van de bus. In het Wilhelmina- gasthuis waarheen zij werd vervoerd kon slechts de dood worden geconsta teerd. Na urenlang dreggen is uit de Voorzaan het stoffelijk overschot op gehaald van de 13-jarige Henk Kok uit Zaandam. Waarschijnlijk is de jongen een kijkje gaan nemen bij de opbouw van de Zaandamse kermis en daarbij onopgemerkt van de hoog gelegen loswal in het water gereden. Chauffeur rijdt ijslikstertje naar bureau Sinds enige weken is het ver boden in de Haagse openbare vervoermiddelen ijsjes te lik ken of patates frites te eten. Gistermiddag stapte op het Car- negieplein een moeder met een ijs-likkend dochtertje van drie jaar in een HTM-bus. De chauf feur verzocht deze vrouw het ijsje weg te doen of anders met het kind de bus weer te verla ten. De Haagse dame weigerde pertinent De chauffeur reed door, niet echter naar zijn vol gende halte, doch de binnen plaats van het hoofdbureau van politie op. Hier gaf de moeder aan hef herhaalde bevel (nu van een agent van politie) met haar lik kende dochter de bus te ver laten wél gehoor. Aetherklanken DONDERDAG 6 SEPTEMBER HILVERSUM I. 402 m. 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00-24.00 NCRV. 7.00 Nws. 7.15 Klass. gr. muz. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.15 Lichte gr. muz. 8.50 Van en voor bejaarden. 9.35 Waterstan den. 9.40 Operettemuz. (gr.). 10.00 Gr. muz. 10.03 Oude muz. (gr.). 10.15 Meisjeskoor. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Geestel. liederen. 12.00 Mid dagklok - noodklok. 12.04 Jazzmuz. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.38 Pop. gr. muz. 12.50 Act 13.00 Nws. 13.15 Aqui Port of Spain: Impressies uit het Caraïbisch gebied. 13.20 Platennieuws. 13.30 Lichte orkestmuz. en zangsol. Prom. ork. en sol. 14.45 Klass. muz. (gr.). 15.30 Licht ens. 16.00 Verken ningen in de Bijbel. 16.20 Klavecim bel-recital. 16.45 Voor de jeugd. 17.10 Accordeonork. 17.20 Country-western en Hillbilly-muz. 17.40 Beursber. 17.45 Amus. muz. (gr.). 17.55 Vocaal ens. 18.15 Sportrubr. 18.30 Jazzmuz. 18.50 Soc. perspectief, lezing. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Geestel. liederen. 19.30 Politieke lezing. 20.00 Otello, opera. 22.30 Nws en SOS-ber. 22.40 Avond overdenking. 22.55 Boekbespr. 23.00 Koorzang en licht instr. ens. (gr.). 23.30 Vers in het gehoor: literair pro gramma. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00-24.00 AVRO 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Lichte gr: muz. 7.50 Dagopening. 8.00 Nws. 8.15 Lichte gr. muz. 9.00 Och tendgym. voor de vrouw. 9.10 De Groenteman. 9.15 Pianorecital (gr.), klass. muz. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.). 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Huishoudel. zaken, praatje. 11.15 Klass. muz. (gr.). 11.45 Hier lacht de gouden tyi m lieve lustpriëlen, progr. over De Beetnster. die 350 jaar bestaat. 12.00 Zang en piano i 2.30 Meded. t.b.v. land en tuinb 12.33 Orgel en trompet. 13.00 Nws. 13.15 Meded., event, act. of gr muz. 13.25 Beursber. 13.30 Theater- ork.: lichte muz. 14.00 Alt-mezzo en piano. 14.30 Voor de vrouw. 15.10 Cello en piano: klass. en mod. muz. 15.40 Lichte gr. uz. 16.25 Voordr. 16.45 Lichte gr. muz. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Lichte gr. muz 18.00 Nws. 18.15 Gesproken brief. 18.20 Prom. ork. 18.55 Wereldkamp. roeien te Luzern. 19.00 Carrousel, licht pro gramma. 19.55 Sportpraatje. 20.00 Nws. 20.05 Kamerork. en sol.: oudé muz. 21.05 De kaarsen van de Heilige Laurentius, hoorpsel. 22.20 Licht ork. (gr.). 22.30 Nws. 22.40 Act. 23.00 Sportact. 23.25 Discotaria. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Kunstkroniek. 20.50 George en Mar- geret, blijspel. 22.20-22.45 Navolger van Christus, doe. portret. NAN ASQUITH 26 De avond eindigde betrekkelijk vroeg. Het was kort na elf uur, toen de gasten begonnen te vertrekken Liz was enkel gedurende 'n paar dan sen met Geoff alleen geweest, maar zij troostte zich met de gedachten aan hun plannen voor de volgende week. Roger scheen haar opzettelijk ontwe ken te hebben en zij was hem daar dankbaar voor. Zij voelde, dat zij enkel maar ruzie met hem zou maken over wat zfj zijn onhebbelijke houding jegens Geoff noemde, en zij was bereid gedurende hun rit naar huis haar gebruikelijke zwijgen te bewa ren. Het was echter Rooger die dit zwij gen verbrak, toen hij zich half op zijn plaats achter het stuur omdraai de en haar vroeg: Hoeveel nieuwe paarden heeft Rydham gekocht? Liz antwoorde aarzelend: Vijf, geloof ik. Vertaling: J. A W. van Hacht Weet je ook, waar hij ze vandaan heeft? Zij was verbaasd over zijn abrupte ondervraging. Koeltjes antwoorde zij: Ik heb er werkelijk geen idee van, behalve dan, dat ze uit Ierland kwamen. Hij floot langzaam. Ierland! Dan zal niemand er waarschijnlijk veel van af weten. Ik hoop niet, dat hij de oude Gresham te zwaar aflegt, ook al kan deze het zich wel veroorloven. Liz keek hem aan. —Waarom zou je denken, dat Geoff ook maar iemand zou bedriegen? Ik vind die goedkope insinuaties misse lijk. Wat hebt u eigenlijk precies tegen hem waarom was u vanavond zo afschuwelijk, toen hij met mr. Gresham stond te praten? Rogers lach klonk bitter. Een hele reeks verontwaardigde vragen. Ik was heus niet „afschuwe lijk", zoals je het noemt, tegen Ryd ham. Ik gaf hem enkel een zachte waarschuwing Gresham niet een waardeloos dier voor duur te ver kopen. Hij is daar best toe in staat, weet je. Liz wist met moeite een woedend antwoord in te houden, dat door deze sardonische opmerkingen in haar op welde. Tussen op elkaar geklemde tanden zei ze: Hoe gemeen om zo iets te zeg gen. Geoff zou zo iets nooit doen. Hij keek haar aan en zijn ogen schitterden in het donker. Zij voelde meer dan zij zag, hoe zijn mond min achtend vertrok toen hg zei: Toevallig heeft Rydham zoiets juist gedaan. Een paard verkocht met een hem bekend gebrek, dat hij op zettelijk verborgen had om de ver koop af te sluiten. Een echte paar- dentuischers-streek. Het is niet waar, snauwde Liz. Hij heeft natuurlijk niet geweten, wat er aan het paard mankeerde. Roger lachte andermaal. Reken maar! Ik moet Rydham nageven, dat er niet veel is, dat hij van een paard niet weet. Het is uit gesloten dat de kwaal van het dier hem ontgaan was. Hij haalde zijn brede schouders op. Oh hij heeft geen ernstige misdaad begaan! Als je aan zijn onschuld wilt geloven, moet je dat zelf weten, Liz. Maar zeg la ter niet, dat ik je niet heb gewaar schuwd. Hij is uiterst onbetrouw baar, Rydham. daar ben ik van overtuigd. Om jouwentwille hoop ik, dat hij je niet zal teleurstellen, maar ik ben bang, dat dat wel zal gebeu ren. HOOFDSTUK VI Het viel niet mee om in de komen de dagen uiterlijke beleefdheid in de omgang met Roger in acht te nemen. Liz voelde een felle afkeer in zich opborrelen, telkens wanneer zij zich zijn insinuaties aan het adres van Geoff herinnerde. Het was een ware beproeving voor haar hem driemaal per dag, gedurende de maaltijden, tegenover zich aan tafel te zien zit ten. Om vriendschappelijk met hem te moeten converseren onder de vriendelijke ogen van mr. en mrs. Jordon. Maar zij slaagde er deson danks in haar vijandelijke gezindheid te camoufleren en haar goede ma nieren te tonen. De pony Blackie ging goed vooruit. Liz besloot dat het tijd werd het ge kwetste been eens te proberen en door een korte wandeling te voor komen, dat dit te stijf zou worden. Terwijl zij de pony uit de stal naar buiten leidde, zag zij Roger op het erf staan, zijn hoofd onder de motor kap van zijn auto, terwijl hij het mechanisme onderzocht. Liz was van plan hem te negeren, maar zonder zijn hoofd op te tillen om naar haar te kijken, vroeg hij: Ga je wandelen? Liz wendde zich half om. Ik wil hem wat afstappen op de weg. Roger richtte zich nu op. Blijf niet te lang weg. Zijn stem klonk kortbevelend. Ik moet naar èen patiënt en Doonan is er niet. Jij wordt verondersteld de leiding van de kliniek te hebben, hoe vreemd dat ook mag schijnen. Liz bloosde, aarzelend of zij wel verder zou gaan. Zij vond het af schuwelijk voor hem te moeten capR tuleren maar zoals altijd was Roger er weer in geslaagd haar in een sche ve positie te dringen. Ik kan de pony later wel met uitnemen, begon zij. Roger maakte een afwerend ge baar met de poetslap in zijn hand. Je hebt hem nu eenmaal naar buiten gebracht. Maar blijf niet de hele dag weg. Het zal een opluchting zijn, wanneer die pony terug gaat naar Fallon. Het is hier geen rusthuis voor paarden, weet je. Maar je zei dat ik goed gehan deld had dat het verstandig was hem hier te houden, stamelde Liz in een verontwaardigd proces. Heb ik dat gezegd? Roger dook weer onder de motorkap. Ik kan het me niet herinneren. Liz gaf een ruk aan de teugel van de arme Blackie en hij hobbelde snel achter haar aan de weg op. Zij ging langzaam lopen toen zij St. Benedict's Lane insloegen en Market Street uit liepen maar haar gedachten joegen in koortsachtig tempo door haar brein. Wat ik ook doe, alles is toch ver keerd. Het was helemaal niet nodig zich hiermee te bemoeien. Ik weet, dat mr. Doonan uit is, maar ik was van plan in een kwartier terug te zijn. Hij is gewoonweg opzettelijk hatelijk dat weet ik zeker, toornde Liz bij zich zelf. Oh, waarom is hij toch ooit hier gekomen? Het gras rondom de kathedraal was heerlijk mals en groen. Duiven vlogen af en aan en rondom de oude, grijze muren. In de rondom liggende tuinen geurden de bloemen. Het was een volmaakte mei-ochtend, vol zonne schijn en vrede. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1962 | | pagina 8