CöidóeSouAcï/nL WAPENSTILSTAND IN ALGIERS AFGEKONDIGD Ben Bella in de hoofdstad Hulp voor Perzië DE GAULLE'S BEZOEK AAN W, DUITSLAND Bijna weer een .U-2 incident HET VOLK WILDE GEEN OORLOG Russische wapens voor Cuba Negerkinderen op R.K. scholen Russen gebruiken Britse doorlaatpost Het proces tegen Leibbrand Een as Bonn-Parijs? „Mariner" wijzigt zijn koers Amerikaanse excuses Hoogwaterstanden BUREAUS: PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1962 52e JAARGANG No. 15.721 Men juicht weer in Algiers Directeur J. F. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telef. 2 0 9 3 5 Red. 20015, 25594 Advert. 2 0 8 2 6 Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDE1S ETS OMSTREKEN Ben Bella, de voornaamste man van het Algerijnse politieke bureau, is gistermiddag in de Kasbah van Algiers aangekomen. Tien dagen tevoren had hij de hoofdstad verlaten, nadat het politieke bureau de parlements verkiezingen had uitgesteld met het oog op het verzet van de Wilaja's 3 en 4 tegen zijn politiek. Hoe hij Algiers is binnengekomen, was niet be kend. Nadat in de avond besprekingen waren gevoerd met de leiders van Wilaja 4 en 3, heeft Ben Bella dinsdagavond in Algiers gezegd, dat over eenstemming is bereikt over het instellen van een gedemilitairiseerde zone in Algiers. Een woordvoerder van Wilaja vier zei, dat ieder Wilaja een bataljon voor Algiers zal leveren. Tussen beide partijen is een wapenstilstand overeengekomen, zo zei hij. Duizenden Mohammedanen juichten Ben Bella uitgelaten toe, toen deze het nieuws vanaf een balkon in Algiers bekend maakte. GEZAMENLIJKE REDEVOERINGEN Ben Bella, Mohammed Khider en Jacef Saadi hielden redevoeringen op het balkon van de voormalige alge mene delegatie tot de op het forum verzamelde menigte. Om elf uur in de avond verspreidde de menigte zich op verzoek van Khider. „Het politieke bureau hervat zijn taak in Algiers," verklaarde Ben Bel- President Kennedy heeft dinsdag avond verklaard, dat de Sowjet-Unie de Cubaanse regering luchtdoelraket ten geleverd heeft met een reikwijd te van acht kilometer en geleide ra ketten met een reikwijdte van 24 kilometer voor gebruik op zee. Maar Kennedy zei, dat er geen Russische gevechtstroepen in Cuba zijn en ook geen raketten or andere wapens, die offensief wat te beteke nen hebben. De verklaring van de Amerikaanse president is door een woordvoerder bekendgemaakt nadat republikeinse leden van het Congres herhaaldelijk gezegd hebben, dat er Russische troe pen op Cuba zijn geland. Er zijn geen aanwijzingen, dat er een georganiseerde Russische strijd macht in Cuba is en ook geen aanwij zingen, dat de Cubaanse regering mi litaire bases ter beschikking van de Sowjet-Unie heeft gesteld. „Ware het anders, dan zouden zeer ernstige kwesties ontstaan." Dinsdag zijn in New Orleans, bij de aanvang van het nieuwe school jaar, voor het eerst negerkinderen in de katholieke scholen toegelaten. Er deden zich geen ongeregeldheden voor. Voor de scholen stonden politie mannen om op te treden tegen even tuele demonstraties van voorstanders van rassenscheiding. Op de openbare scholen in New Orleans worden al sinds 1960 negers toegelaten. Ook in Atlanta (Georgia) openden de katholieke scholen hun deuren voor het eerst ook voor negerkinde- •la. „De crisis is definitief geëindigd. Deze dag moet beschouwd worden als een nieuwe onafhankelijkheids dag. Wij hebben niet gewonnen, om dat de soldaten van Wilaja vier de stad verlaten hebben, maar omdat het volk zijn wil heeft opgelegd." Voordat de wapenstilstand tot stand kwam, is er dinsdag nog geducht ge vochten. De commandant van de troepen in de sektor Aumale zei, dat dinsdag bij zware gevechten honder den slachtoffers zijn gevallen. Zijn troepen hadden vier zware machine geweren en zeven vrachtwagens buitgemaakt. De vele gewonden zijn dinsdagavond naar voorsteden van Algiers overgebracht, zo zei hij. De woordvoerder van Wilaja vier, luitenant Ali al Ouache, zei dat dins dag ook aan het westelijke front van het gebied Algiers zwaar gevochten is. Bij Massena zouden 120 man van Wilaja vijf naar Wilaja vier zijn overgelopen. Bij Brazza, ten noorden van Bognari, zou eveneens gevochten zijn. De opperbevelhebber van de Rus sische troepen in Oost-Duitsland, ge neraal Jakoebovski, heeft dinsdag middag, na overleg met de Oostber- lijnse autoriteiten, erin toegestemd, dat de aflossing van de wacht voor het Russische monument in W.-Ber lijn vanaf 4 sept, via de Sandkrug- brücke West-Berlijn binnenkomt. Drie Russische pantserauto's met 'de aflossing van de wacht zijn dan ook dinsdagavond van Oost-Berlijn voor het eerst door de Britse door laatpost Sandkrugbrücke gereden en niet door het Amerikaanse controle punt „Charlie". Na een kort opont houd bij de Britse controlepost be geleidden twee jeeps van de Britse militaire politie de Russische voer tuigen naar het Russische gedenk teken. Vluchtelingen In de buurt van Bad Hersfeld in de Westduitse deelstaat Hessen zijn 2 Oostduitse soldaten dinsdag met me deneming van hun wapens over de grens naar 'West-Duitsland gevlucht. Dinsdagmorgen is een Oostberlij- ner, die via een begraafplaats naar de Franse sector van West-Berlijn trachtte te ontkomen, door Oostduit se grenswachten neergeschoten en vermoedelijk gedood. Het slachtoffer werd ongeveer acht minuten na het gebeurde door Oostduitse militairen op een draagbaar weggevoerd. Volgens een officiële telling zijn tot nu toe minstens veertig mensen bij pogingen om Oost-Berlijn te ont vluchten om het leven gekomen. Een parachutist is gedood en één gewond als gevolg van een bot sing die zich op een hoogte van on geveer tweeduizend meter voordeed tijdens een demonstratie van vrije val boven San José (Californië). De botsing gebeurde, toen één van hen zijn valscherm opende en de ander met nog ongeopende parachute met een snelheid van ongeveer 200 km per uur op hem viel. Studeert u voor later? Spaart u voor later? Dat is heel verstandig. Maar wat doet u voor nu? U bent nu jong en u kunt uw jeugd niet oppot ten. Levenslang zult u erop teren, maar dan moet u er nu wel van pro fiteren. U hebt de kans nog schoon, want juist nu vormen wij de aardig ste jonge gezelschappen. In één daar van past u zeker. Kom dus gauw in schrijven bij dansschool Evert Caste- lein, Boerhaavelaan 13, Leiden. Tele foon 52054. (Advertentie) Het bureau voor internationale ont wikkeling heeft dinsdag in Washing ton bekendgemaakt, dat de V.S. zo veel voedseloverschotten naar Perzië hebben gestuurd voor de slachtoffers van de aardbeving, dat 100.000 men sen daar zes weken lang van kunnen leven. Er is nog meer onderweg, al dus het bureau. Ook uit andere landen, waaronder Zweden, Nederland, West-Duitsland, Frankrijk, Denemarken, Italië, Sa- oedi-Arabië en Turkije wordt medi sche en financiële bijstand verleend. Premier Alam van Perzië heeft de Perzische minister van gezondheid, Ibrahim Riahi, aangewezen om de hulpverlening ter plaatse te leiden. Vele doden liggen nog steeds in rijen in de open lucht. Er is een tekort aan doodgravers. Een rechtbank in Stuttgart, heeft dinsdag een aanvang gemaakt met de behandeling van de strafzaak tegen de 48-jarige professor Kurt Leib brand, verkeersdeskundige van inter nationale bekendheid, die beschul digd wordt van moord in minstens zesentwintig gevallen en van poging tot moord in minstens vijf gevallen. In augustus 1944 zou Leibbrand als comandant van een compagnie geniesoldaten nabij de Zuidfranse plaats Avignon zonder noodzaak en In het verwoeste dorp Bocen staat een vrouw met een kindje op de rug totaal verwezen tussen de puinhopen van haar huis. President De Gaulle is gisteren in Bonn ontvangen op een wijze, zoals vóór hem slechts Eisenho wer is ont vangen. Op zijn rit van het vliegveld Wahn tot Bonn werd de Franse pre sident door tienduizenden Duitsers verwelkomd. Langzaam reed de stoet van auto's door de met vlaggen, spandoeken en guirlandes versierde straten der ver schillende plaatsen langs de gevolgde route. Zijn gewoonte getrouw beant woordde De Gaulle met opgeheven armen de toejuichingen van de men senmenigte en de talloze, met Franse en Duitse vlaggetjes uitgeruste schoolkinderen. De stad Bonn zelf heeft haar hoge gast met een „vlaggengroet" verwel komd. De veiligheidsmaatregelen langs de route van de Franse president over troffen alles wat er op dit gebied ooit in de Westduitse hoofdstad is vertoond. Toen de stoet de brug over de Rijn Vandaag hadden de Gaulle en Ader opreed, schoten raketten de lucht in, nauer en de Franse en West-Duitse ontploften en ontplooiden Franse en Duitse vlaggen. Het konvooi reed door Bad Godes- berg naar het kasteel Ernich, de weelderige op een heuveltop gelegen residentie van de Franse ambassa deur Roland de Margerie, die uitziet over de Rijn. Op het kasteel lunchten de Gaulle en Lübke. In de middag hadden de Gaulle en Lübke een gesprek van een uur, waarover geen bijzonderheden be kend zijn gemaakt. De Gaulle ont ving het in Bonn geaccrediteerde corps diplomatique in Bad Godes- berg. 's Avonds zat de Gaulle met zijn gastheren aan een galadiner, waarna een ontvangst voor 1800 mensen werd gegeven in het achttiende-eeuwse S Oh loss Brühl, dat tegenwoordig al leen voor officiële plechtigheden wordt gebruikt. De ontvangst werd opgeluisterd met een militaire tap toe bij toortslicht. BESPREKINGEN ministers van Buitenlandse Zaken him eerste zakelijke gesprek. Verwacht wordt, dat de bespre kingen o.a. betrekking zullen hebben op de Britse toetreding tot de E.E.G. en de politieke unie van West-Euro pa. Het verzet van de twee staatslie den tegen een Britse toetreding tot de E.E.G. is een open geheim. Vele politieke waarnemers geloven dat De Gaulle en Adenauer een as Bonn- Parijs willen als basis voor een derde macht in Europa tussen het Sowjet- blok en het Engels-Amerikaanse blok. Twee grote Sowjetbladen hebben gisteren het bezoek van De Gaulle aan Bonn gebrandmerkt als een dek mantel voor een militaire alliantie van twee autoritaire regiems. De Rode Ster, het blad van de strijdkrachten en de Prawda noem den het bezoek een bedreiging van de internationale veiligheid. Morgen gaat De Gaulle naar Düs- seldorf en Duisburg. Vrijdag gaat hij naar Hamburg, zaterdag naar Mün- chen en zondag naar Ludwigsburg. Hij zal 15 redevoeringen houden, waarvan een aantal in het Duits. In het gebied van Eureka, een stad van ongeveer 25.000 inwoners in Californië, is dinsdagochtend een „hevige" aardbeving gevoeld. Over slachtoffers of schade is nog niets bekend. In de Sow jet-stad Soetsjan in de buurt van Wladiwostok is dinsdag een hevige aardbeving gevoeld, die met een dof gerommel gepaard ging. Er vielen geen slachtoffers. zonder vorm van proces een groep Italiaanse vrijwilligers van het Duitse leger hebben laten neerschieten. Leibbrand, die ter terechtzitting alle schuld ontkende, zei, dat zijn compagnie van 250 manschappen over een groot gebied was verspreid en onder grote verliezen door Franse verzetstrijders te lijden had. Volgens hem werden in die perio de in Zuid-Frankrijk ongeveer vier honderd Duitse militairen door ver zetstrijders vermoord. Leibbrand zei daarom geschokt te zijn geweest, dat in de dagvaarding wordt gesproken van het neerschieten van Italianen „zonder oorlogsnoodzaak". Hij heeft altijd, zo zei hij, het vertrouwen van zijn manschappen gehad, zowel vóór als na het neerschieten der Italianen. Leibbrand zei, dat dikwijls de Ita liaanse manschappen van Duitse een heden naar de verzetsstrijders over liepen. Medio augustus hadden Italia nen van zijn eigen eenheid herhaalde lijk geweigerd te werken en enkelen waren gevlucht. Op 21 augustus was een vrachtauto colonne van een naburige compagnie door partisanen overvallen en Ce Italianen van deze eenheid waren naar de verzetsstrijders overgelopen en hadden hun eigen kameraden be schoten. Daarop had de regiments- comandant na langdurig overleg be volen alle Italianen dood te schie ten. Leibbrand was daarover, zo zei hij, vertwijfeld geweest. Het was slechts mogelijk de plichts getrouwen te redden als de plichtver- zakers gestraft werden. De voormalig ecompagnlescomman- dant verklaarde, geen speciaal bevel voor het optreden tegen Italianen te hebben gegeven. Hij zei niets te we ten van overlopen van de Italianen naar de Franse ondergrondse. Amerikaanse geleerden hebben dinsdagavond een radiosignaal ge zonden naar het ruimtevaartuig „Ma riner twee", waardoor dit zijn koers zodanig heeft gewijzigd dat het de planeet Venus binnen een afstand van ruim 14.000 km zal passeren. Het radiosignaal deed een kleine raket ontbranden, die het ruimte vaartuig dichter langs Venus zal voe ren. Had de Mariner niet op het sein gereageerd dan zou hij op een af stand van rond 320.000 km langs Venus zijn getrokken. Nu zal hij dicht genoeg langs Ve nus gaan om gegevens naar de aarde te seinen over de atmosfeer en de oppervlakte van de planeet. Op grond van deze gegevens hopen de Ame rikaanse geleerden te kunnen vast stellen ofer leven mogelijk is op Venus. ZOEKT U EEN gouden armband voor 70.— en 100.of ƒ300.— en ƒ400.—. v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft het Grote keuze in alle prijzen. De Sowjet-Russische regering heeft een „krachtig protest" ingediend bij de regering van de Verenigde Staten tegen een nieuwe „grove schending" van de Russische grens door een Ame rikaanse verkenningsvliegtuig van het type U-2. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft dinsdag toe gegeven, dat de mogelijkheid be staat, dat een Amerikaans verken ningvliegtuig op 30 augustus bij ver gissing over het zuidelijk gedeelte van het eiland Sachalin heeft gevlo gen. In het Russische protest wordt ge zegd, dat een Amerikaans U-2 vlieg tuig op 30 augustus j.I. te 19.21 uur (Moskouse tijd) het Russische lucht ruim in het Verre Oosten, op 65 km ten oosten van de stad Züid-Sacha- linsk, was binnengedrongen en ge- Een beeld van de triomfale intocht van generaal De Ganlle en zijn gastheer, president Lübke in de straten durende negen minuten over Rus van Bonn. sisch gebied had gevlogen. „Deze schending van de Sowjet- Russische grens draagt een provoca tief karakter", aldus de nota, waarin voorts verwezen wordt naar de „ern stige internationale gevolgen" die een eerdere vlucht met een U-2 boven Russisch gebied heeft gehad. Als gevolg van het U-2 incident in 1960 liepen de topconferentie tussen Oost en West in Parijs destijds op een mislukking uit. Zoals bekend werd de piloot van deze U-2, Powers, in februari van dit jaar door de Rus sen vrijgelaten in ruil voor de Rus sische spion Rudolf Abel. Uit de koers geraakt. In hun antwoord zeggen de VS, dat een patrouillevliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht door een krachtige wind uit de koers was ge raakt en daardoor zonder opzet de zuidelijke punt van Sachalin kan zijn overgevlogen. De verzekering wordt gegeven dat de politiek van de Amerikaanse re gering ten aanzien van het overvlie gen van Russisch gebied geenszins gewijzigd is en blijft zoals door pre sident Kennedy op 25 januari 1961 is verklaard. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's WISSELVALLIG Het K.N.M.I. deelt mede: De depressie, die gisteren bij Ier land was gelegen, trok naar de Noordzee en koerst nu in de richting van Scandinavië. Onder invloed van deze storing viel uitgebreid regen in Engeland, Frankrijk en onze streken. In ons land kwamen plaatselijk zware en langdurige buien voor met on weer. Op het vliegveld Schiphol viel de afgelopen nacht 49 mm, in Zuid- Holland en de noordelijke provincies 10 tot 20 mm. De komende dagen blijft het weer in ons land onder invloed van Oceaanstoringen met af en toe wat regen of enkele buien, afgewisseld door tijdelijke opklarin gen en aanhoudend aanvoer van koele lucht. Zon- èn maanstanden 6 Sept.: zon op 05.58,onder 19.18; maan op 13.24, onder 22.36. 6 Sept.: v.m. 7.23; n.m. 19.44. KORRELTJE Menigeen denkt volmaakt te zijn, terwijl hij integendeel onverbeter lijk is.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1