Wanneer wordt hier het mes ingezet? De „dames met vergif' zijn terecht Broers verdwaalden in de grotten van St. Pietersberg WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Menig vreemdeling, die Leiden via het station van de n.s. be treedt of verlaat, zal ver wonderd misschien zelfs geërgerd kijken naar de grote chaos voor dit sta tionsgebouw. Tientallen rijwielen belemmeren vaak een behoorlijke doorgang naar en van de stationshal. Tegen pilaren en muren, soms zelfs op grote hopen, zijn deze vervoermidde len neergesmeten. In één keer werden zelfs 273, me rendeels wrakke, rijwielen rond het station geteld, 'n Week lang is dit (hoge) aantal gecontroleerd en 't bleek, dat dit geen uit schieter was. Wie de schuld te geven van deze beschamende toe stand voor een der belang rijkste gebouwen in Lei den? Eigenlijk zijn alleen de eigenaars van deze kar retjes de schuldigen. Vaak uit gemakzucht werpen fo rensen 's morgens hun rij wiel tegen het station en 's avonds stappen ze er overtuigd van hun on schuld weer op, om de volgende dag op de zelfde voet voort te gaan. Voor sommige rijwielen lijkt ons echter zelfs geen eigenaar meer verantwoor delijk. Sterk verroest, met lekke banden en dikwijls volkomen onberijdbaar, slijten deze vehikels hun laatste dagen op het sta tionsplein. Behalve de overlast, die men van deze fietsen on dervindt, is deze rommel iedere Leidenaar met res pect voor zijn stad natuur lijk een doorn in het oog. IS HET MOGELIJK hier- - in verandering te bren gen? De gemeentepolitie van Leiden kan niet op treden, omdat zij niet ge steund wordt door een ge meentelijke verordening, 't Terrein voor het station is eigendom van de Neder landse Spoorwegen, doch tevens openbare weg en op een dergelijke weg kan de politie wanneer het verkeer niet in gevaar wordt gebracht niet op treden tegen deze rommel. Op het gemeentehuis is n.en aan het dokteren voor een gemeenteverordening, die de politie de kans geeft op te treden. Een derge lijke verordening, die men b.v. wel kent in de gemeen ten Den Haag, Dordrecht, Delft en Vlaardingen, houdt in, dat rijwielen van de openbar» weg verwij derd kunnen worden, wan neer de eigenaar van het aangrenzend-? pand be zwaar heeft gemaakt te gen deze rijwielen. Op onze vraag of de sta tionschef van de N.S. in Leiden hiervan gebruik zou maken, kregen wij 'n absoluut „ja" ten ant woord. Ook daar ergert men zich al jaar en dag aan deze chaos voor het station. Het wachten al jaren is dus op b. en w. van Leiden. Het college wordt weerhouden door het feit, dat een dergelijke gemeen telijke bepaling zou gelden voor de gehele stad. Zover wil men niet gaan en daar om wordt iets speciaals uitgedacht voor het station alleen. Wij hopen en met ons waarschijnlijk velen dat de vroede vaderen spoedig een oplossing hebben uit gebroed. Het moet toch mogelijk zijn een wet te creëren om hier schoon schip te maken. Wanneer het op orde en netheid aankomt, staat Leiden toch al niet bovenaan, laat dan in ieder geval de voor naamste entree van de stad ordentelijk zijn. Nu zal menige vreemdeling bij 't betreden van onze stad zijn neus ophalen voor de rom mel. Een eerste indruk is vaak ook bepalend voor 't eindoordeel f A RIJWIELEN ONTSIEREN HET STATIONSPLEIN s JONGEN STAK OVER AUTOMOBILIST VERONGELUKT De 33-jarige heer L. Leijten uit Amsterdam is gisteravond bij een auto-ongeluk op de Haarlemmerweg om het leven gekomen. Hij kwam met een snelheid van ongeveer 100 km uit de richting Haarlem en moest bij de uitrit Geuzenveld plotseling remmen voor een overstekende jon gen. De auto sloeg daarbij over de kop en de heer L. werd eruit geslin gerd. Hij was op slag dood. De jongen, de 12-jarige J. de Wit, die langs de Haarlemmervaart had zitten vissen, liep een beenbreuk op en werd, evenals het stoffelijk over schot van de omgekomen autobe stuurder, naar het W. G. overgebracht DODE EN DRIE ZWAAR GEWONDEN BIJ BOTSING Het mysterie van de „dames met vergif" is opgelost. Gisteren is de identiteit van de dametjes, die vorige week maandag in een apothekerswin kel in de stad Amsterdam gif tig zinksulfaat meekregen in plaats van als laxeermiddel bedoeld Engels zout, bekend geworden. Een van de dames zit gezond en wel in haar wo ning aan de Hanekamperlaan 63 in Oude Pekela, haar oudere, in Am sterdam wonende zuster, ligt in het Binnengasthuis. Ze maakt het goed, hoewel ze gistermiddag om twee uur een lepeltje zinksulfaat heeft inge nomen. Gevaar voor haar leven be staat er evenwel niet meer. De apothekersassistente die de ver gissing in de apotheek maakte, kon vanmiddag weer verlicht adem halen, toen zij het nieuws over de gevonden dames had vernomen. Een week lang heeft zij in angstige spanning ge leefd, want de kans was niet uitge sloten dat de dames al overleden waren. Wat was er gebeurd? Gistermiddag om twee uur nam mevrouw G. Koers- Van der Molen (bijna 63 jaar} in haar woning aan de Oude Waal in Am sterdam een lepeltje met een laxeer middel in. Dat dacht ze tenminste, maar ze ging zich opeens zo naar voelen (ze moest zelfs braken), dat ze haar buurvrouw maar waarschuw de. Deze riep meteen de huisarts, die van de vergissing in de apotheek nog niets wist omdat hij net van vakantie was teruggekomen. Hij zag een doosje met Engels zout liggen en ging daarmee naar de op» het etiket vermelde apotheek aan de Binnen Bantammerstraat. Een onderzoek van de inhoud was bijna niet meer nodig, want de assistente ontdekte haar handschrift op het etiket, de datum klopte en.... de dokter liet me vrouw Koers toen maar meteen naar het Binnengasthuis overbrengen. De vrouw werd daar door professor Borst onderzocht. Hij constateerde dat alleen de maag van mevr. Koers een beetje van streek was. Uit het verhaal van mevrouw Koers is gebleken, dat ook haar in Oude Fekela wonende zuster, mevrouw G Dammer-Van der Molen (59 jaar), die vorige week bij haar logeerde, „Engels zout" heeft ingenomen. Ze werd er erg naar van, viel prompt in slaap, maar voelde zich de vol gende dag toch weer veel beter. Op 29 juli ging ze welgemoed naar Oude Pekela terug. Hoe het mogelijk is geweest, dat beide vrouwen niet hebben gerea geerd op de herhaalde waarschuwin gen via radio, televisie, buurtbladen en politie-luidsprekerwagens, is nog een raadsel, althans het is onbegrij pelijk, dat de dames niet zijn gaan nadenken, toen zij het waarschu- wingsbericht via de radio hoorden. Dat ze het gehoord hebben, staat in ieder geval vast. Ze zeiden toen te gen elkaar: „Dat kunnen wij niet zijn." De vergissing is waarschijnlijk ont staan doordat in het politiebericht werd gesproken van „oude dametjes van 65 a 70 en 60 a 65 jaar. Hoofd inspecteur Hulskamp, die sinds vorige week maandag elke dag in touw is geweest om een spoor van de „dames met vergif" te vinden, heeft uit deze gelukkig goed afgelopen zaak dit geleerd: „als het in een opsporings bericht over vrouwen gaat, moeten we ze niet te gouw oude dametjes noemen." Teeltrecht voor Op grond van de huidige markt situatie en in verband met de te ver wachten ontwikkeling in de E.E.G., heeft het Produktschap voor Sierge wassen gisteren besloten uitbreiding te geven aan het teeltrecht voor hy acinten, tulpen en narcissen. Deze uitbreiding bedraagt voor hyacinten en voor narcissen vijf procent, voor tulpen bedraagt de uitbreiding van het teeltrecht 10 procent, inclusief ongeveer vier procent als gevolg van de uitreiking van teeltrecht aan beginnende kwekers. Het bestuur van het Produktschap heeft voorts gesloten tot het vaststel len van binnenlandse minimumprij zen en minimum-exportprijzen voor bloembollen uit de oogst 1963. Daar de nieuwe prijzen, die ten opzichte van de thans geldende prijzen een belangrijke verhoging betekenen, op weerstand in bepaalde buitenlandse kringen zal kunnen stuiten, is beslo ten de prijsverhogingen in twee étappes te doen plaats vinden. De nieuw vastgestelde exportprijzen gelden niet voor bloembollen, be stemd voor export naar Amerika, Ca nada en Engeland. Voor deze landen zullen t.z.t. afzonderlijke prijsvoor stellen bij het produktschap worden ingediend. Bezwaren De meeste bezwaren gingen nog tegen de uitbreiding van het hyacin tenareaal. Van de vakorganisaties waren de ver. De Hyacinth, de KV- OB, de CBTB en de Bond van Bloem bollenveilingen tegen een uitbreiding. Diverse leden bleken aan het gefun deerde advies van de ver. De Hya cinth wel veel waarde te hechten, maar dat resulteerde niet in een af wijzen van de voorgestelde 5% uit breiding. De heer Kralt wilde met 3% volstaan en zo de kool en de geit sparen, terwijl de heer Nederveen (Bond van Bloembollenhandelaren) betoogde dat een surplus van 5 tot 7% normaal geacht moet worden. Rekening houdend met de grotere ex portmogelijkheden in de toekomst achtte hij een uitbreiding van 5% al leszins verantwoord, temeer daar het overschot in hoofdzaak de witte va riëteiten betreft. De heer Braam zou een surplus van 5-7% ook normaal vinden, maar zoals de ver. De Hya cinth het heeft uitgerekend kan men met een overschot van 14 tot 20% rekening houden. De heer Th. de embollen uitgebreid Vroomen wilde met nadruk wijzen op het feit dat men de laatste twee jaar uitzonderlijk beste oogsten heeft gerooid en in deze jaren had men ook niet met ziekte te maken. Dat blijft niet zo! Laat men de export gerust stellen, zodat men niet met de voet op de rem op het verkooppad behoeft te gaan. Na deze mededeling van een kwe ker-exporteur trok de heer Kralt zijn compromis-voorstel in. Tegen 5% uitbreiding der hyacinten stemden alleen de heren Copijn, De Geus en Braam. Het PVS schiep de mogelijkheid om weer te komen tot een aankoop regeling voor hyacinten, n.l. de ma ten veertien en op voor f 1.per kilo en beneden 14 cm voor f 0.40 per kilo. Prijzen Uitvoerig sprak men ook over de voorgestelde minimum- en minimum exportprijzen. Het landbouw Econo misch Instituut zal uit de bus komen met prijzen die belangrijk hoger lig gen dan vorig jaar. De heer Kralt had de nieuwe prij zen van het LEI eens aan de prak tijk getoest en stelde dat het LEI veel te hoog komt. Hij meende dat men door de voorgestelde verhoging de eigen concurrentiepositie gaat ver zwakken ten opzichte van de bloemen uit Spanje en Italië en daarnaast speelt men de buitenlandse bollen- kwekers in de kaart. Spr. stelde voor de prijzen van dit seizoen maar te handhaven. De heer Nederveen was het met de heer Kralt niet eens. We hebben besloten ons niet te laten beïnvloeden door de heersende marktsituatie. Besloten is deze lijn aan te houden: de mi nimumexportprijs is de 90% van de kostprijs in het goedkoopst produ cerende gebied plus exportmarge. Van dit principe moeten we niet gaan afwijken als het LEI met prij zen komt waarvan we denken dat ze te hoog zijn. Ook dr. Verhage vond het bepaald onjuist als men de cijfers van het LEI nu wil gaan becritiseren. Er is trouwens ook niet bewezen dat ze te hoog zijn. De prijzen werden vervolgens vastgesteld zoals de Com missie voor Bijstand had geadviseerd met uitzondering van de rubriek „overige tulpen", waarvan men de zift elf een kwartje per 100 in prjjs verlaagde. Nabij Buitenop te Roermond is gisteravond de 47-jarige W. Son uit Tilburg gedood bij een verkeerson geval. Zijn personenauto botste frontaal tegen een tankauto uit de richting Weert. Alle vier inzittenden van de personenauto werden zwaar gewond opgenomen in het St. Lau- rentiusziekenhuis te Roermond. In de loop van de avond is de heer Son aan de bekomen verwondingen over leden. Bij een botsing tussen een bus van het gemeentevervoerbedrijf en een personenauto op het kruispunt Geerban-Ookmeerweg in de Amster damse tuinstad Geuzenveld zijn gis termiddag acht personen gewond ge raakt. Zeven gewonden moesten ter verpleging in het Wilhelminagasthuis worden opgenomen. In het ziekenhuis in Zaandam is overleden de 27-jarige heer A. Over- eem uit Oostzaan. Maandagavond was hij met zijn bromfiets frontaal in botsing gekomen met een personen auto. Deze modieuze „overall" is een creatie van de Italiaanse ontwerper Emilio Pucci. Het kledingstuk, waarvan de bestemming jammer genoeg niet ver meld wordt, is vervaardigd van kunststof in de kleuren groen, koraal en licht oranje op een wit fond. De sluiting bestaat uit een lange trek- sluiting aan de voorzijde. Het geheel wordt gecompleteerd door een mutsje met oorflappen. De 17-jarige Roeland Pleune uit Maastricht en zijn 11-jarige broertje Mathijs zijn geen bange knapen. Toen zij in de nacht van maandag op dins dag nog steeds de verloren weg niet hadden teruggevonden in de grotten van de St. Pietersberg, zijn zij rus- TAXICHAUFFEUR UIT VENLO BLEEK GEEN WILLIG SLACHTOFFER De 57-jarige Venlose taxichauffeur, Piet Nass, is in het Duitse plaatsje Wachtendonk in zijn auto overvallen door drie jonge Duitsers, die hij na bij een café aan de Parade te Venlo had laten instappen voor een nachte lijke rit naar een Duitse plaats. De drie Duitsers troffen het be paald slecht met hun ..slachtoffer", want de heer Nass, die al 30 jaar taxi chauffeur is, bleek op alles voorbe reid. Hij deinsde niet voor zijn over vallers terug en sloeg er meteen met een in zijn bereik zijnde wapenstok op los. De heer Nass werd vastgegrepen, maar wist desondanks de Duitsers van zich af te schudden. Twee aan vallers ranselde hij tegen de grond en zij kozen tenslotte het hazenpad. Zij ontkwamen in het duister, maar de derde van het gezelschap werd door de heer Nass in de taxi gesleurd en gedwongen in een zekere houding in de wagen te blijven zitten. Hfj werd netjes afgeleverd bij de Kon. Marechaussee bij de grens. Daar moest hij allereerst de taxikosten en voorts nog de aangerichte schade aan de kleding van de heer Nass beta len. Aangezien de overvaller gegre pen was op Duits gebied, werd de jongeman overgeleverd aan de Duitse politie, die ook het verdere onder zoek ter hand zal nemen. tig gaan slapen in afwachting van de volgende dag. Zover is het niet geko men, want om ongeveer drie urn- werden zij gevonden door hun vader en enkele redders. De jongens gingen wel meer naar de grotten van de Sint Pietersberg om daar het veiligste gedeelte te verkennen. Direkt rees daarom bij de vader, toen de de jongens 's a- vonds niet thuis kwamen, het ver moeden, dat zij naar de grotten wa ren. Eerst werd niets gevonden tot zij bij de kleine ingang Zonneberg de fiets van de oudste jongen zagen. De gewaarschuwde politie had enke- lé mensen gestuurd, die met de ra deloze vader de grotten afspeurden. In het zgn. „wilde berggedeelte" vrij onveilig vond men tenslotte de slapende broers. De oudste had zijn broertje met zijn eigen colbert toegedekt tegen de kou van de grot. In haar half september te openen winkelcentrum Hoogvliet te Rotter dam, zal Albert Heijn voor het eerst textiel verkopen. Het textielassorti- ment omvat zowel dameslingerie als textiel voor heren en kinderen, huis- houdtextiel als lakens, slopen, bad handdoeken en tafellakens, benevens kleinvak-artikelen. GOUD EN ZILVER UIT BIOSCOOP GESTOLEN Inbrekers hebben voor een waarde van 3.174,aan gouden en zil veren voorwerpen gestolen uit het Rembrandttheater in Utrecht. De voorwerpen stonden uitgestald in een vitrine en waren eigendom van de Utrechtse juwelier Schaap. Dit is de tweede keer, dat vitrine kasten in deze bioscoop zijn open gebroken. De eerste keer verschaften de inbrekers zich toegang door een openstaand raam, nadat zij via een regenpijp omhoog waren geklommen. Dit keer wisten zij via een tuimel raam van een der toiletten naar binnen te komen. Woning afgebrand Hedenmorgen omstreeks vier uur heeft een felle brand de woning van de familie G. Huizing aan het Boe- rendiep te Stadskanaal in de as ge legd. Van de inboedel kon niets wor den gered. Het gezin, bestaande uit man, vrouw en zes kleine kinderen, kon nog maar net het huis verlaten. De oorzaak van de brand is onbe kend. Verzekering dekt de schade. Een beeld uit Algiers, waar nog steeds het stadsbeeld door soldaten wordt beheerst. De grimmige stellingen zijn echter vervangen door lopende patrouilles en kleine posten op bepaalde punten. Deze soldaat van de wil- laya IV, die een post heeft op het dak van een hotel heeft het zich gemakkelijk gemaakt met behulp van een fauteuil.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 17