TEGENSTANDERS TE ZWAK OM ROD LAVER UIT TE SCHAKELEN Feestelijke intocht deed vermoeide wandelaars alle ontberingen vergeten POVER HONKBAL BIJ SPANJE-BELCIE ZATERDAG 28 JULI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Baba Sy wellicht toch naar Nederland? Rod Laver heeft vrijdag na eerst een restant van donderdag te hebben opgeruimd en vervolgens door overwinningen op de Zuidafrikaan Diep raam en zijn landgenoot Hugh es, de halve finales van het herenenkelspel bereikt bij de internationale Nederlandse kampioenschappen te Hilversum. Vanzelfsprekend, zal men zeggen. Wat verwacht men immers anders van een Wimbledonkampioen tegen spelers van het internationale - tweede plan. Maar de Laver van vrijdag was niet dezelfde, die op zo imponerende wijze Wimbledon won en drie weken geleden nog zijn grote kunnen demonstreerde op de Metsbanen te Scheveningen. Hij kon zelfs niet in zijn eigen schaduw staan. Had hij de schrik nog in de benen van het vliegtuigincident met de Boeing 707, waarbij hij donderdag betrokken was, of was het tennismoeheid, die hem plaagde? Een feit is, dat het spel van Laver ditmaal in mineur was en dat hij hiermee toch tot winst kwam, was niet zozeer zijn verdienste, dan wel het gevolg van de geringe kwaliteit van zjjn tegenstanders. De pogingen van de damclub Huissen Baars, de nationale kampioene, mevr. 0m de Senegalese meesterdammer Baba Ridderhof, mej V. Rijn en mej. Weur- Sy naar Nederland te halen, lijken suc- man, vertegenwoordigen hier de Ne- ces te gaan hebben. Baba Sy heeft in zfjn derlandse top. Bij de heren is slechts land niet voldoende financiële steun het meespelen van Karamoy zeker, kunnen krijgen voor een reis naar Luik, Dit betekent niet dat het herencon- '1 september a.s. het kandidaten- -u„ toernooi dammen wordt gehouden en de tmgent geen speler^ van kwaliteit be- damcIub Huissen heeft hem daarop een vat. Piesheuvel, Koerts DommiCUS betrekkin{, ln Nederland aangeboden en rDuizinga zijn de vaste kern van met de toezegging dat de Senegaiees in de meervoudige nationale clubkam- Luik zal kunnen spelen, pioen Thor-RW uit Den Haag. V.d. Kwast, Veentjes en de Haagse dis- De Huissense damclub hoopt van de trictskampiObn Nyeboer zijn beslist aanwezigheid van Baba Sy in ons land niet veel minder. °°k wat profijt te trekken en heeft reeds geïnformeerd of er reglementair bezwa- En dan zijn er nog de vele B- en fen zouden. bftaa? ^/en b? ™eesFe; r-inplfvrs Wed«triidloid«r Koole die len van Baba Sy als lld van d€ d*1™1"13 C-speiers. wedstrijdleider Kooie, die Huissen in het clubkampioenschap van dit jaar voor de eerste maal de taak Nederland. Voor dit kampioenschap moet van Lr. De Wolff volledig heeft over- door elk van de verenigingen nog een genomen, verklaarde dat de inschrij- drietal wedstrijden worden gespeeld en Maar geen moment had zijn spel de vingen een ongekend hoog aantal de situatie is momenteel zo, dat Huissen glans van de kampioen gehad. Met hadden bereikt. Met het oog op het op de derde plaats staat achter Gezellig uitschieters moest hij waarmaken 'n weer en de geringe accommodatie, Samenzijn (Amsterdam) en DCY groot tennisser te zijn. moesten vele tientallen geweigerd GJruiden) en nog redelijke kansen op In de dubbelspelen werden de laat- worden. Als voorbeeld van de goede zjch steeds op ^f^andpunt^eeft^ge- Vooral zijn l»dgenoM Huig es gte Nederlanders uit het toernooi ge- naam van dit toernooi noemde de ste]d dat een z0 totale wisseIing van partU voor de kwartf wipt, met uitzondering van mevr. heer Koole o.a. Krishnan, Pimentel, miiiieu niet in het belang is van iemand les legio kansen om deze it zijn voor- ,-v^ t/-,^Ai& wierf moi Tooart tnt. dp Alvarez en Hernandes, die vanuit mpt. pph ppdvnndicp nntwiir k-p-i ine oi<3 vijf Australiër stond uur op de baan had in de les legio kaï deel te beslissen. Hij miste echter 't raffinement in zijn slagen, de varia tie om de ontredderde Laver naar de nederlaag te sturen. Op eigen fouten ging Hughes tenslotte tenonder, na een voorsprong van 3-1 in de derde en beslissende set. Daarvoor had de Zuidafrikaan Diepraam echter reeds aangetoond, dat Laver in deze vorm kwetsbaar is. Ook hij miste echter de klasse om dit te kunnen uitbui- Deeint woraen ten. Moeilijk kreeg Laver het boven- zijn van de Open Kampioenschap- middenstand ligt het niet. Evenals door Michail Charkov. dien nog in het dubbelspel, waarin pen die voor de zesde maal door de in de voorgaande jaren werden weer De Jong, die met mej. Tegart tot de Alvarez en Hernandes, die vanuit met een eenvoudige ontwikkeling als - - Hilversum gaarne naar Leiden had- Baba Sy, heeft met enige schrik gecon- den willen komen zonder de hoge stateerd, dat geen enkel reglementsar- „onkostenvergoedingen" maar tikel de Senegaiees het recht ontzegd om die niet konden worden geaccepteerd, 'n een Nederlands kampioenschap uit te omdat de wedstrijdleiding de natio- komen- "if' w"., CHARKOV NAAR KANDIDATEN- daar een even goede internationale voor in de plaats te kunnen brengen. DAMTOERNOOI De zes banen zijn daarvoor onvol- Zondag a.s. zal het tennispark doende. Vooral als het enige dagen ,us afld OP .het komende kandida- aan de Kanaalweg weer strijdtoneel regent. Aan de Leidse industrie en Sik bS°tórdln ?ertegenwoorcHgd finale van dubbelspel doordrong. VELE PROMINENTEN OP OPEN LEIDSE KAMPIOENSCHAPPEN het toernooi in Luik, hërd, tegen die ëombinatie Ali-Her- auspiciën van de Kring Leiden wor- loos afgestaan. Sed^o^de'raliOTa^kmoiS^Wim nadez. Ongetwijfeld had Laver in den georganiseerd vanaf 20 juli tot De A-wedstrijden beginnen woens- de jong en eventueel Eddy Holtsvoogd, Shepherd geen partner van formaat, 5 augustus. dag a.s. Aanvang der partijen: zon- krijgt het recht wereldkampioen Koe- dooh als excuus mocht Laver dit Dit maal is het accent vooral op dag J1.30 uur. perman (Rusland) voor een tweekamp niet aanvoeren. Lang heeft een ne- de damespartijen gelegd. Mevrouw J. A. K. uit te dagen, derlaag voor 't Australische dubbel - gedreigd. Na winst (15-13) kwam lijk de NIJMEEGSE VIERDAAGSE VIJF uur De balans zou toch doorslaan ten gunste van Laver en Shepherd, die- daarna nog „op" moesten voor de kwartfinales. Laver, die door* deze lange dubbel van ruim twee uur bij elkaar al vijf uur op de (stroeve) baan had gestaan, gaf de wens te kennen deze partij uit te stellen tot zaterdag. Hij zag groen, blauw en geel van tennis Vandaag wacht hem eerst de halve eindstrijd tegen de Zuidafrikaan Gor don Forbes in het heren-enkelspel. De andere gaat tussen Ramanathan Krishnan, die vrijdag op volkoman regelmatige wijze de Amerikaan Ru- binoff met 6-2 6-4 uitschakelde en de Australiër Mlartin Mulligan. Reeds tegen Solas, tegen wie hij begon met een voorsprong van 6-0 4-0, ging het niet zo vlot als de dag tevoren. Twee games verspeelde hij voordat de partij was beslist (6-2). Daarop trad Diepraam tegen hem aan, die vocht als een terrier en met gedurfd spel tot 3-3 gelijk op bleef gaan. Toen Laver daarop zijn eigen service-game en die van zijn tegen stander won, was daarmee Diepraam verslagen. ongeïnteresseerd De linkshandige Australiër, wiens backhand een door ieder gevreesd wapen is, scheen Hughes te overspe len: 6-1 in de eerste set. Daarna kwam Laver echter in een depressie en ondanks drie matchpoints in de veertiende game, die hij tenslotte moest prijsgeven, ging na drie kwar tier deze set voor hem verloren: 8-10. Vergeefs streed Laver tegen zich zelf. Zijn backhand was zoek, de con trole en de vaart, ze waren 'n schone Illusie. Als een ongeïnteresseerde toe schouwer stond hij op de baan, als ontbrak hem elk uitzicht in het le venIn de derde set scheen hij recht op zijn ondergang af te gaan. Hij kwam met 1-3 achter door een lovegame van Hughes nota bene op Laver^s service. De kansen, welke Hughes, die sterk spel met onbegrij pelijke missers afwisselde, kreeg, wist hij echter onvoldoende uit te buiten en hierdoor kon Laver toch als win naar de halve finale binnenstappen. Na de uitbundige eerste dagen, de sombere derde en de slecht beginnen de vierde dag, waren de vooruitzichten van vrijdag, de laatste van vier dagen wandelen, ongunstiger dan ooit tevoren. Langs druipend groen van heggen en bomen wandelden ruim 11.000 deelnemers, hun gestalten weer kaatsend op de weerspiegelende wegen naar Cuy k, waar alles was in gericht om de wandelaars te ontvangen. De winkeliers hadden zelfs hun etalages ontruimd om de talrijke familieleden en hekenden de gelegenheid te geven de doortrekkende - in plastic verpakte wandelaars - te bekijken. Evenals 'in vorige jaren was in Cuy *k over de Maas een schipbrug gelegd. Doornat bonkten de wande laars over de houten vlonders en zelfs de grootste optimisten zagen in hun verbeelding alleen maar een intocht in Nijmegen langs druipende toeschouwers. Er is evenwel een traditie, dat op de laatste dag altijd de zon schijnt en dat was ook nu weer het geval. Om half drie in de namiddag brak de zon dooi- en zij hield de deelne mers meer dan 'n uur gezelschap. Plotseling was er weer xlie ondefi nieerbare sfeer van de Vierdaagse en trokken de duizenden langs de tienduizenden, zingend, vergetend de blaren en pijn, vergetend de ont beringen van de dagen ervoor, de slagregens, de broeierige hitte en de kille wind in de morgenuren. Men marcheerde opgewekt achter de naamloze trommelaars, achter ge reputeerde muziekkorpsen als die van de Grenadiers, de Mariniers, de Luchtmacht en de strak gediscipli neerde Engelse bands. Daartussen wandelden de burgers, de politie mannen en de op bedrijfs-technische gronden deelnemende lieden en dat alles was aanleiding voor de menigte langs de kant onvermoeid te applau- diseren. BLOEMENHULDES Bloemen waren er overal, aange boden omdat iemand het nodig vond een ander onbekend iemand te hul digen. Speciale hulde ondervonden de buitenlanders, zoals bijvoorbeeld de Zwitsers, omdat zij met zo'n groot aantal waren gekomen en met onze landgenoten op goede voet verkeren, voor de Engelsen, omdat zij met hun onverstoorbaarheid de Nederlanders opwekten iets sympathieks hierte genover te stellen, voor de Israëliërs', vanwege hun unieke stijl van zingen en lopen en voor die ene Duitser, die vlot bloemen in ontvangst nam en ze zonder bedenken uitdeelde aan lieve toeschouwsters langs het par koers. Deze laatste dag van de 46e internationale Vierdaagse was een complex van wederwaardigheden, maar het slot was als altijd zó in drukwekkend, dat deze conclusie geen misrekening kan zijn: met al de verschillen die allerlei groepen scheidden, was de verbroedering toch het belangrijkste element. UITVALLERS Aangezien nog eens 27 wandelaars de pijp aan Maarten gaven, beëindig den in totaal 11.696 deelnemers de Vierdaagse van Nijmegen. 11.696 mensen die vol trots het Vier- daagsekruisje kunnen, laten zien. Daarentegen zijn er 526 van de 12.222 wandelaars, die hun startfor mulier hebben afgehaald, in de loop van de vier wandeldagen uitgevallen. APELDOORNSE VIERDAAGSE De Apeldoornse Vierdaagse is door 1204 deelnemers met goed gevolg af gelegd. In totaal vielen er in de vier dagen van regen en zonneschijn tien wandelaars uit. Op de laatste dag waren het er drie die de tocht staak ten. De start van de laatste etappe, waarvan de route ging over Beek bergen, Hoenderloo en Uchelen, vond plaats in de stromende regen, maar tegen het middaguur was er weer een stralende zon, die vooral de officiële intocht later op de dag een fleurig tintje gaf. Op de laatste kilometers werden de wandelaars, die beladen met bloe men Apeldoorn binnen kwamen door de duizenden langs de kant hartelijk toegejuicht. Competitie van semi-profs bekend De indeling van het betaalde voetbal voor het seizoen 1902-1963 is de vereni gingen toegezonden. Doordat zowel PEC als Zwolse Boys in de tweede divisie moesten worden opgenomen bestaat de tweede divisie uit twee afdelingen van 17 clubs. Eredivisie: ADO, Ajax, Blauw Wit, DOS, Feijenoord, Fortuna '54, GVAV, Heracles, MVV, NAC, PSV, Sparta, SC Enschede, Volen- dam, Volewijckers en Will'em II. Eerste divisie: DHC, DWS, Eindhoven, Elinkwijk, En- schedese Boys, Excelsior, Fortuna Vlaar- dingen, Go Ahead, Limburgia, RBC, Ro- da JC, SHS, Sittardia, Veendam, Velox en VVV. Tweede divisie A: AGOVV, Alkmaar, Be Quick, De Graaf schap, Heerenveen, KFC, Leeuwarden, NEC, Oldenzaal, Stormvogels, Tubantia,. Vitesse, VSV, Wagentngen, ZFC, Zwar- temeer en Zwolse Boys. Tweede divisie B: Baronie, BW, DFC, EDO, Het Gooi, Haarlem, Helmondia, Hermes DVS, Hil versum, HVC, Lo-nga, Noad, PEC, RCH, SW, Wilhelmina en Xerxes. TRANSFERS MVV-Limburgia en Roda JC hebben enkele spelers aangekocht MVV nam de amateurs Van der Kuit (doelman) en linksbuiten Ederveen van sportclub Emma over. Limburgia contracteerde de bekende Fortuna-back Pieneman en Ro da JC zag zich verrijkt met de 19-jarige Amkreutz. Pieters van MVV ging over naar BW. Henny van Nee, wiens doelpunt de promotie van Heracles naar de ere-di- visie bewerkstelligde, gaat de Almelose club verlaten. Hij is evenals Jan Kers, de rechtsback van het tweede, gecon tracteerd door PEC Zwolle. Fransen zorgden voor klucht De kloof tussen het favoriete duo Italië-Nederland en de andere landen in het Europese honkbal is toch wel zeer groot. Dat werd vrijdagmiddag opnieuw duidelijk in de strijd tussen Spanje en België - de eerste voor de finalepoule -, die in feite besliste over de derde plaats in de eindrangschikking. Spanning was er volop - zeker in de laatste innings -, maar de kwaliteit van beide teams bleef toch ver onder het Europese topniveau. Vooral de Bel gische velders maakten vrij veel fouten (6) en daaraan ook is de 11-8 nederlaag voor een belangrijk deel te wijten. Want aan slag waren onze zuiderburen be slist iets productiever. Nonchalant honk- lopen en goede reacties van de Spaanse velders ontnamen echter veel rendement aan de 12 honkslagen, die op de werpers Sole en Roman Aguayo werden gepro duceerd. HONKBALKLUCHT Duitsland en Frankrijk voerden des middags op het honkbalveld aan de Jan van Galenstraat - de ochtendwedstrijd was verregend - een ware honkbalklucht op, die eindigde met de alleszeggende 30-0 score voor Duitsland. De ontmoeting had bovendien nog een voortijdig einde, omdat de Franse korte stop Lomonaco weigerde zijn aanvoerder Truffeaud als werper op te volgen en kwaad in de dug-out ging zitten. De Fransen hadden toen nog maar acht spelers over. Donderdag waren er al twee vertrokken, omdat zij er genoeg van haddenwaarna de wedstrijd regle mentair werd gestaakt. Het Franse team, dat na drie innings al tegen een 21-0 achterstand aankeek, kreeg tegén de Duitse werper Oppelt (9-0-2) geen kans om zelfs ook maar de eer te redden. Dat verdienden zij ook niet, want toen in de derde slagbeurt 15 Duitsers aan slag kwamen en liefst twaalf punten scoorden, werd de stem ming bij de Fransen er niet beter op. In de vierde innings kwam dat zichtbaar tot uiting toen catcher Viales weigerde een doorgeschoten bal op te halen en twee Duitsers wel heel gemakkelijk over de thuisplaat kwamen. Wat er in het verder verloop van de „wedstrijd" gebeurde, had weinig met honkbal te maken. Na de op vrijdag gespeelde wedstrij den zijn de standen voor de beide eind groepen: Finalepoule: 1. Nederland 1-2; 2. Italië 1-2; 3. Spanje 2-2; 4. België 2-0. Troostronde: 5. Duitsland 2-4; 6. Frankrijk 2-2; 7. Zweden 2-0. CURSUS BESTUURSKADER N.S.F. Dezer dagen zijn door de Neder landse Sport Federatie de examens afgenomen voor deelnemers aan twee cursussen voor docenten ten behoe ve van het bestuurskader der sport bonden. Voor het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond slaagden o.m.: de heer H. de Geus, Leiden; mej. G. de Groot, Leiden; mevr. E. Kiss, Leiden; en mevr. Mansveld-Dieben, Wassenaar. WATERPOLO LZC I-BRANDENBURG I 4-1 Ondanks het koude weer werd er door beide ploegen met enthousiasme ge speeld. LZC is door deze zege nu volko men in veiligheid. Reeds in de eerste speelhelft was het duidelijk dat de thuisclub de beste kan sen had, want na vele aanvallen wist Siem Ouwerkerk van verre hard in te schieten 1-0. Nadat keeper Koedoder voor LZC en kele fraaie reddingen had gebracht, kon Dick Timmermans nog de stand tot 2-0 opvoeren. In de tweede speelhelft kwamen er kansen voor beide ploegen, echter zonder resultaat, totdat Siehi Ouwerkerk nog maals zijn kans kreeg en het 3-0 werd. Bijna direct in de derde speelhelft ging een LZC'er naar de kant en het duurde nog heel lang alvorens Brandenburg de stand op 3-1 bracht. Weer glipte Dick Timmermans langs zijn tegenstander en het werd 4-1. Van de laatste speelhelft is niet' veel te vertellen. Beide ploegen vonden het genoeg en speciaal Brandenburg vocht nog voor een beter resultaat, echter zon der succes. LZC-Zwemlust (dames) 2-2; 'GZC 2- Sleutelstad 2 5-6. Naast Van Nee en Kers heeft de Zwolse tweede divisieclub PEC nog en kele andere aankopen gedaan. Voges en Theunissen werden van Willem II over genomen, de Elinkwijk-speler Van der Kreeft werd gecontracteerd en ook de doelman van het Twentse jeugdelftal, Kerkhof (Enter Vooruit) zal het vol gende seizoen voor de Zwolse club uit komen. Beidschat heeft hardnekkige griep Slecht nieuws uit het Nederlandse kamp: toppitcher Herman Beidschat, Europa's beste werper bij de Europese kampioenschappen van 1960 in Barce lona, is ziek geworden en de kans is groot, dat hij zondag niet zal kunnen meespelen in de beslissende wed-strijd tegen Italië. Beidschat heeft griep. Donderdagmid dag stuurde de arts van het Nederlandse team, dokter R. J. Bergmans, hem van het veld naar huis, waar hij nu een anti- grippine kuur ondergaat. Hij moet in ieder geval tot zondagmorgen in bed blijven. Vrijdagavond had Beidschat nog 39.4 graden koorts. Dokter Bergmans is niet helemaal pes simistisch. Maar de tijd voor genezing is toch wel zeer kort. Bondscoach Ron Fra- ser houdt dan ook zeer sterk rekening met de noodzaak tegen Italië een andere werper in te zetten. Daarvoor zouden dan in aanmerking komen de nog jonge Hoffman van de Bussumse tweede kïas- ser HCAW en de Haarlemmer Jan Smidt, die deze week zijn 25ste inter landwedstrijd speelde en dus een grote ervaring heeft. Rob Hoffman speelde vori jaar al tegen Italië ,Dat gebeurde te Parma tijdens een korte trip van het Nederlands team. De oranjeploeg ver loor die wedstrijd met 11-3 en Hoffman werd halverwege vervangen. TENNIS Van 9 tot en met 12 augustus a.s. wor den op het tennispark Spieringshoek in Schiedam de Nederlandse kampioen schappen voor tennisleraren gespeeld. Onder de deelnemers bevinden zich 0.a. M. C. A. Buytelaar, Th. Dekkers, J. v. cL Torre, G. J. de Smit, K. van der Torre, R. Kauling, M. C. Smit, A. Blom en A. T. van Leeuwen. ZEILEN Jager en Willcmse in laatste wedstrijd geklopt door Fransen Het Europees kampioenschap twee- manszwaardboten (FD klasse), dat voor Oostende werd gezeild, is vrijdag ge wonnen door de Franse gebr. H. en J. Samuel, die tevens de laatste race op hun naam brachten. De Nederlanders Jager en Willemse, die na zeven wedstrijden nog de eerste plaats bezetten, eindigden in de race van vrijdag op de vierde plaats, waardoor zij het kampioenschap net aan zich zagen voorbijgaan. De uit slag van de laatste race was: 1. Frankrijk: 2. Engeland op 9 sec.; 3. België op anderhalve minuut; 4. Neder land op 2.43; 5. Duitsland op 4.27; 6. Oostenrijk op 4.44; 7. Turkije (opge geven halverewege de wedstrijd). Zwit serland en Zweden lieten bij de laatste wedstrijd verstek gaan. De einduitslag werd: 1. en Europees kampioen: Frankrijk (H. en J. Samuel) 5306 pnt.; 2. Nederland (Jager en Willemse) 5181 pnt.; 3. Enge land (Musto en Morgan) 4375 pnt.; 4. Duitsland (Kadelbach en Dielmanm) 4130 pnt.; 5. Zweden (Hellman en Niel sen) 2972 pnt.; 6. België (J. P. en Y. Du- pont) 2896 pnt.; 7. Oostenrijk (Fereber- ger en Trautenberg) 2474 pnt.; 9. Tur kije (Kakis en Firminick) 1009 pnt. INTERNATIONALE HOLLANDWEEK Op de eerste dag van de internatio nale Hollandweek werd er gevaren in de Valken, 12 m2, Flying Junior, en 16 m2 Streepklasse. De overige klassen zullen op 30 en 31 juli starten, en de belang rijke winst was ongetwijfeld, dat er veel minder jachten tegelijk op het water waren, waardoor de wedstrijden een overzichtelijker verloop kregen. B. Binkhorst in de internationale 12 m2 klasse en A. E. Dudok van Heel jr. be haalden op deze eerste dag de meeste winst door zowel in de ochtend- als in de middagra.ee op de eerste plaats be slag te leggen. De uitslagen waren: Valkenklasse. Ochtendrace: 1. Bounty II, E. Rolf van der Baumen; 2. Taren- telle, E. J. Hoppe. Middagrace: 1. Grote Klaas, J. F. Kla- zinga; 2. Tarentelle, E. J. Hoppe. 12 m2 klasse: Ochtendrace en middagrace: 1. Mari- andel, B. Binkhorst, tweemaal eerste; 2. Deugniet, K. Vroege, tweemaal tweede. Flying juniorklassc: Ochtend- en middagrace: 1. Flevo jr. II, E. A. Dudok van Heel jr.. tweemaal eerste: 2. Flying She, mej. A. Vunderink, tweemaal tweede. 16 m2 Streepklasse: Ochtendrace: 1. Jel For Bel-Air, A. Helder: 2. Scampi II, F. W. D. Grimm. Middagrace: 1. Margot, A, W. Endtra; 2. SST, J. Visser. 12 Voetsjollcn. Ochtendrace: 1. Wildzang II, P. J. M Bulters; 2. Koedoe. L. Hommels. Middagrace: 1. Barry, F. H. M. Daniel; 2. Koedoe, L. Hommels. „De lang verwachte brief is ein delijk aangekomen", zeurde 't in haar hoofd. Een zin uit die ontleding van laatst. Ze hoorde Annie in de keuken met schalen rammelen. Of er nu iemand trek in eten had, nu de lang verwachte brief eindelijk is aangekomen! Ze stampvoette, ze moest telkens 't zelfde denken. Óp tafel lagen kran ten, een paar brieven de lang verwachte brief is eindelijk aange komen, maar hij lag niet op tafel. Wanhopig pakte ze een boek, pro beerde zich er in te verdiepen. Ze las vijf minuten. „Dat had je nooit verwacht", las ze en meteen ./as daar weer dezelfde zin: De lang verwachte brief is ein delijk aangekomen de lang ver wachte brief Ze sprong op, liep de trap op en duwde de deur van de studeerkamer open. De rector zag Klaartj es wanhopige gezichtje en zei: „Kom maar binnen, vrouwtje. Florrie weet nu, dat haar vader rust heeft en geen pijn meer hoeft te lijden. Hoe verdrietig 't ook voor haar is, dat is een gedachte vol troost. Hij is haar moeder gauw ge volgd en we begrijpen, dat ze nog lang niet aan die gedachte gewend is. Dat is moeilijk door de afstand; in haar leven van alledag verandert er niets door. Florrie zal flink zijn, even flink als een jaar geleden. We zullen haar proberen te helpen." Wat schuw keek Klaart je naar Florrie, die zonder tranen daar zat, haar gezicht bleek en haar voor hoofd gerimpeld. Moeder streek haar even over 't haar en zei: „Gaan jullie samen wat doen, jongens; neem haar mee, Klaar, en praat eens uit. Dat zal haar goed doen." Klaart je sloeg haar arm om Flor- rie's schouders en zo liepen ze sa men naar beneden. Maar Florrie zei niet veel. „Er is nog een brief van me onder weg naar hem toe. Wat gek, dat hij die nu niet meer lezen kan", zei ze eindelijk. De lang verwachte brief is eindelijk aangekomen moest Klaar- tje weer denken en werd woedend op zichzelf. „Hoe", aarzelde ze, „hoe weet va der 't eigenlijk?" „Een telegram van de dokter." Dat was een verlossend woord. Dus geen brief was *t, haar malle gedachte sloeg nergens op. Ze gingen naar Pim, die hartelijk tegen Florrie sprak. Aan tafel deden allen hun best lief voor haar te zijn en moeder zocht de lekkerste stukjes voor haar uit. Alleen Elly zei niets en deed niets. Ze kon 't niet. „Florrie was een halve wees, daar moest je rekening mee houden", had ze die middag gedacht. Nu was Florrie een hele wees en daar moest je dubbel rekening mee houden. En Elly zweeg, voorlopig. VIJFTIENDE HOOFDSTUK De dag van 't toelatingsexamen was aangebroken, en nog steeds had Elly niet gesproken. Haar gevoelens voor Florrie zweefden tussen min achting en medelijden en ze kon 't rechte moment niet vinden. Er kwam bij, dat Klaartje en Flor rie intiemer waren dan ooit en nu echt vriendinnen bleken te zijn. Met haar vage, doffe verdriet wist Flor rie alleen geen raad, dus zocht ze steun bij Klaartje's warme hartelijk heid. Ze was ook veel bij tante Loes, die vaders plannen met haar be praatte. Hij had voor zijn dood een lange brief geschreven, waarin hij veel over Florrie's toekomst had ge zegd. Er was genoeg geld voor haar om zuinig te studeren of een ander vak te leren. Tante Marna en oom Paul waren een paar uurtjes over geweest, en ze hadden zich verwonderd over Florrie's opgewektheid. Ze was zo blij met hun komst, dat ze af en toe de reden ervan vergat: daar kon ze niets aan doen. Met Klaar sprak ze erover en die begreep 't best. 't Was zo onwezenlijk allemaal en je hoefde toch zeker niet te huichelen? De eerste dagen na 't bericht ver langde Florrie ontzettend naar haar moeder maar ze liet 't niet merken. Ook dat ging weer voorbij gelukkig. Tante Josine schreef ook; ze be klaagde Florrie hevig, maar hoopte dat ze flink zou zijn en verstandig. Florrie werd er kriebelig van en haalde haar schouders op. „Ons huis staat altijd voor je open", eindigde de brief en hoe goed bedoeld, Florrie hoopte er nooit gebruik van te moe ten manen. En zo was de examendag aange broken, een heerlijke zonnige mor gen met een zacht waaiend windje. In hun gebloemde zomerjurken, een kort wollen jasje los erover heen, fietsten Klaartje, Florrie en Jetje naar 't lyceum en ondergingen de vuurdoop, voor ze 't beloofde land mochten binnenkomen. Maar wat v:el dat mee! 't Bleek, ze allen goed voorbereid waren en 't examen over 't algemeen goed werd gemaakt. Na enkele dagen was de uitslag bekend: twee waren ge zakt, maar Flcrrie was geslaagd. Ze was er werkelijk blij om, want alleen achterblijven op de oude school had haar een verschrikking geleken. Nu bleven ze bij elkaar, wat vooral heerlijk was, sinds ze wist bij de Frankens te blijven wo nen. Oom Huib had 't zo gewoon ge zegd, alsof 't vanzelf sprak. „Voor jou brengt 't geen verande ring, je plaatsje is hier, dat weet je toch, hè?" Ze had alleen maar zachtjes ja gezegd, en oom Huib een hand gegeven, wat ze anders nooit deed. 't Was gezellig, die middag van de uitslag. Ze aten ijs en hadden, omdat 't vrijdag was, twee vrije dagen in 't vooruitzicht. De zater- dagmorger kregen ze cadeau, maar daarna moesten ze nog tien dagen naar school, rat was de gewoonte bij hen. Ze kregen dan allerlei pret tige werkjes, gingen een hele dag uit met de klas en deden veel sport. Mevrouw Franken vond 't een uit stekende uitvinding; de vakantie was lang genoeg en Pim had graag rust voor zijn werk. 't Lopen ging al vlotter, maar van naar school gaan kwam niets meer. Hij werkte onder toezicht van de rector aan de taken, die de ver schillende leraren hem hadden op gegeven en zou begin september examen doen voor de vijfde klas. Hij had een berg in te halen, maar hij wilde er komen. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1962 | | pagina 9