OUD-LEIDEN VERTELT VAN TOEN ZATERDAG 28 JULI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Het Tulpenmotief in de Turkse kunst Kleine maar aardige tentoonstelling in de Leidse Lakenhal VRIJDAGMIDDAG is, zij het niet met de Turkse trom, dan toch wel op Turkse wijze met een redevoering van de ambassadeur van Turkije in Den Haag, de heer Fuat Kepenek, een kleine maar in teressante tentoonstelling geopend onder het motto: „Het Tulpen motief in de Turkse kunst". Deze tentoonstelling is door de Turkse regering ter beschikking gesteld ter gelegenheid van het 350-jarig bestaan van de Turks- Nederlandse diplomatieke betrekkingen. Het onderbrengen van deze tentoonstelling heeft nogal wat voe ten in de aarde gehad. Goed beschouwd is een en ander pas de laatste dagen geheel in kannen en kruiken gekomen en geniet Leiden dan de eer als enige stad in Nederland deze collectie den volke te kunnen tonen. Op het allerlaatste moment zijn aan de collectie, die hoofdzakelijk tapijten, faience, weefwerk, foto's en enkele boeken omvat, een twaalftal moderne Turkse schilderijen toegevoegd, waarvan er enkele, ondanks het amateuristische ka rakter dat ze.bezitten, zeker niet onaantrekkelijk zijn. BEDEVAART NAAR KEVELAER V.AN LEIDEN EN OMSTREKEN Nog 3 weken, en de Leidse proces sie naar Kevelaer maakt weer haar jaarlijkse bedetocht naar het Gena deoord van O. L. Vrouw, Troosteres der bedroefden. Het belooft weder om een mooie bedevaart te worden. De vertrouwde leiders als: pastoor J. W. v. Berkel OFM, directeur, pa ter H. Hagen OFM, de z.e. heer A. M. E. Th. Vreeburg, leraar aan het seminarie „Leeuwenhorst" te Noord wij kerhout, deze laatste met 'n twin tigtal studenten, hopen weer 't hun ne bij te dragen tot stichting en wel slagen van de bedevaart. Bovendien zullen dit jaar de predikaties wor den gehouden door pater Boef OFM. Buiten de trouwe pelgrims van elk jaar, doen wij ook 'n beroep op diegenen, die nog nimmer in Keve laer zijn geweest. Wij geven hen de verzekering dat, wanneer men een maal is meegeweest, men er een vas te gewoonte van maakt om jaarlijks aan de bedevaart deel te nemen. U kunt zich aanmelden bij de bekende adressen, voorkomende op de biljet ten, welke in de kerkportalen zijn opgehangen. De reis wordt gemaakt met bussen. De kosten hiervoor bedragen 19,75 per persoon voor volwassenen en 12,50 voor bruidjes en misdienaars. Voor logies moet men zelf zorg dra gen. Geldig paspoort of toeristen- kaart is noodzakelijk. Geeft U zo spoedig mogelijk op, in elk geval vóór 16 augustus a.s., want de bede vaart heeft plaats zondag 19, maan dag 20 en dinsdag 21 augustus a.s. HERDENKING PATER BRANDSMA Mgr. W. M. Bekkers, bisschop van 's-Hertogenbosch, zal morgen in de Oarmelkerk St. Augustinus te Nij megen om 10.00 uur een Pontificale Hoogmis opdragen ter gelegenheid van de twintigste sterfdag van pa ter Titus Brandsma O. Carm. Zoals bekend werd deze op 26 juli 1992 in het Duitse concentratiekamp Dachau vermoord. De bisschop van Den Bosch houdt tevens de predikatie. TOL OP DE RIJNSBURGERWEG Vraagt demonstratie aan! MEERPOEVS NAAIMACHINEBEDRIJF Breestraat 171 - Leiden Telef. 01710—24815 per", „het balcon", „de strijkster", ..de herder" e.a. moge de tendens van dit werk voldoende blijken. De officiële opening van de ten toonstelling vond gistermiddag plaats onder grote belangstelling van ver schillende zijden. Aanwezig waren onder meer baron Van der Straaten Waillet, ambassadeur van België en deken van het diplomatieke korps in Den Haag, vertegenwoordigers van het gemeentebestuur van Leiden en prof. dr. Jozef Janssen, kenner van het Nabije Oosten. De direkteur van het museum De Lakenhal, drs. J. N. van Wessem, sprak in het frans een begroetings woord en memoreerde in het kort de wordingsgeschiedenis van deze ten toonstelling. Namens het ministerie van O. K. en W. sprak mr. H. Rei- nink, dir.-generaal voor de kunst, die een korte geschiedenis gaf van de verschijning van de tulp in West- Europa en daarbij de recente reprise van de diligencetocht van Constanti- nopel naar de Rotterdamse 'Floriade' aanroerde. De eigenlijke opening werd ver richt door de heer Fuat Kepenek, ambassadeur van Turkije bij het Ne derlandse hof. De tentoonstelling blijft geopend tot en met 19 augustus a.s. waarna de collectie weer naar Turkije wordt overgebracht. De Wereldomroep heeft een transcriptie van de tentoonstel ling gemaakt, die ter beschikking zal worden gesteld van de Turkse om roep, voor uitzending aldaar. Vandaag weer een paar prachtige foto's uit de voorraad van de heer Vreeburg. Aller eerst de tol te Oegst- geest bij Leiden. Men ziet de slagboom en het Tolhuis, eens gelegen aan de Rijnsburgerweg ter hoogte van de te genwoordige Houtlaan. Dit deel was in die tijd gemeente Oegst- geest. De toestand, zo als hier gefotografeerd, dateert van de eeuw wisseling. Veel pikante bijzonderheden kan de heer Vreeburg niet ge ven van dit stukje an tiek en ook uw „Sher lock" moet helaas met de mond vol tanden staan. Wie kan er meer van vertellen? We ver wachten verhalen in de geest van: één cent voor een wandelaar, twee centen voor een wiel rijder en vijf centen voor koeien, ossen en paarden. In elk geval kan iedereen met een weinig verbeeldings kracht begrijpen dat 't verdwijnen van de tol met gejuich werd be- groet. We weten alle maal nog wel wat voor toestand er bij het tol hek van Warmond nog in het afgelopen decen nium gegroeid is onder de ontwikkeling van 't moderne verkeer. Dan hebben we een mooie foto van de Wit te Singel, die een situa tie aan het licht brengt, die men tegenwoordig nog in kleine buiten gemeenten aantreft. Tussen voortuin en weg was een sloot gelegen, die, als we goed zijn ingelicht, dien- Even een berichtje voor onze trou- sten bewees als open riool. Brugjes we medewerkers. De stapel foto's verbond de weg met de huizen. Het van Oud-Leiden is nog steeds groei- gedeelte dat hier is gefotografeerd, ende, maar het gebrek aan gegevens ligt tussen het Paterstraatje en het over het Leiden-van-toen blijft be- Noordeindsplein. staan. Zo zouden wij graag gegevens heb ben over de volgende onderwerpen: Café's, Plaats Royal, sociëteit Miner va, de Turfbel, De Grote Vink, het Herenlogement, De Vrouwenkamp, de Leidse politie, en de Maskerade. „Sherlock" Aardewerk vaas, 16de eeuw. (cat. nr. 1) AUTO UIT DE BOCHT Drie ernstig gewonden Op de Zuitphensestraat in Brum- men is gistermiddag te kwart voor vijf een auto uit de bocht gevlogen. De auto, afkomstig uit Hamburg en op weg van Noord wijk moest wor den weggesleept. Van de inzittenden werden er drie met ernstige verwon dingen overgebracht naar het Alge meen Ziekenhuis te Zutphen. Verkeersongeluk met dodelijke afloop Het 14-jarige Utrechtse meisje Ge- rarda Hendrik Briekendaal is gister - mdidag als gevolg van een verkeers ongeluk in de Jaoobstraat in Utrecht om het leven gekomen. Zij fietste van het trottoir juist tussen twee geparkeerde auto's en kwam daarbij in aanraking met het achterspatbord van een passerende bromfiets. Het meisje viel op het wegdek en werd Concours hippique te Leiden Zondagmiddag om twee uur begint op het gemeentelijk sportterrein in de Leidse Hout (het Roodenburgter- rein) een nationaal concours hippi que, georganiseerd door VW Leiden en door de Leidse Sportstichting. Op het programma staan een handicap springconcours (B. en L.), een spring concours B. voor de jeugdige ruiters en het springconcours MA. Vooral het springconcours voor de jeugd is voor Leiden belangrijk om dat men hier in de toekomst de eigen jougd warm wil doen lopen voor de ruitersport. Een terrein hiervoor is opgenomen in de uitbreiding vun de Leidbe sport accommodatie. Uit de deelnemers voor het jeugd- sprinigconcours zuiden bovendien de deelnemers aan het wereldjcugdcon- cours in Berlijn worden geselecteerd. Bijzonder scherp zal morgen wor den gelet op de verrichtingen van deze junioren. Er hebben reeds 24 jeugdige ruiters ingeschreven. Voor het publiek zal echter het concours van de *erak>rruiters attrac tiever zijn. Daarvoor zijn inschrij vingen binnengekomen van 57 com binaties voor het handciap spring concours A, 20 voor het handicap springconcours B en tenslotte 45 in schrijvingen voor het springconcours MA. Parcoursbomver is de heer B. Heuff. Hoofdringrn.e ester is de heer JL N. die Jager van de Ned. Hippische Sportbond. De meeste prominente ruiters zuiden in Leiden uitkomen. Melkprodukten cent goedkoper Reeds enige tijd heeft het mini sterie van Economische Zaken met het bedrijfsleven overleg gepleegd over de melkprijzen, maar de han del bleef weigeren eigener beweging tot prijsverlaging over te gaan. Gisteren is nu een prij zenbeschik king melkprodukten afgekondigd, die inhoudt dat de prijzen moeten wor den teruggebracht op het niveau van 15 december 1961. Dit heeft tot ge volg dat in het grootste deel van het land de prijs van yoghurt, vla, chocolademelk en pappen met een cent zal moeten worden verlaagd. De minister heeft zich echter be reid verklaard in september a.s. be sprekingen te openen over een prij zen vaststelling voor 1963. Gistermiddag is op de grens van het diepe en ondiepe bassin van het zwembad „Mooi Zei9t" het lijkje ge vonden van de twaalfjarige Maria G. Imansen uit Zeist. Het meisje dat goed kon zwemmen, is vermoedelijk onwel geworden. Medische hulp mocht niet meer baten. TWEELING VAN TWEE JAAR VERDRONKEN Handelsagent zag zijn jas „lopen" Een handelsagent uit Kortenhoef, kwam gistermiddag tot de ontdekking dat zijn jas een montycoat was gestolen uit zijn auto, die hij gepar keerd had op het Albert Hahnplant- soen in Amsterdam. Tot zijn grote verbazing zag hij 's avonds zijn eigen jas terug, maar nu als dekmantel voor 'n vreemdeling. Hij volgde deze en kon de man tenslotte op de Roo- seveltlaan aan een passerende poli- tie-agent aanwijzen, die hem aan hield. Men bleek een goede vangst te heb ben gedaan, want de 49-jarige typo graaf H. had een tas met autopapie ren bij zich, mitsgaders andere voor werpen, die hy uit geparkeerde auto's had weggenomen. De damesfiets, die op het moment van zijn aanhouding in zijn bezit was, bleek hy eveneens te hebben gestolen. De man is opge sloten in het bureau Overtoom. 16e EEUWS De ceramiek, borduursels en stof fen zijn oorspronkelijk werken, die behoren tot de collectie van het mu seum van Topkapi in Istanboel. De ze werken stammen uit de zestiende eeuw en zijn allen versierd met het tulpenmotief. Een boekband bevat gedichten van Süleyman de Grote en is geschreven in 1565 door Mehmet Serif, een van de beroemdste Turk se calligrafen uit die tijd. Een minia tuur stelt Selim II voor, zoon van Süleyman en is geschilderd door de miniaturist Hay dar, genaamd Niga- ri, die in 1572 stierf. Voorts zijn er goede fotoproductie op ware groot te van ceramiekversieringen, die zich in de z.g. „Gouden Gang" van 't Top- kapi-paleis in« Istanboel bevinden, alsmede van versieringen van ver schillende moskeeën. Fuat Kepenek, ambassadeur van Turkije, tijdens zijn openingsrede. MODERNE SCHILDERKUNST Aan deze tentoonstelling is een twaalftal schilderijen toegevoegd van evenzo vele moderne Turkse schil ders. Het zijn geen hoogtepunten van wereldformaat, maar geven naar ons gevoelen - door het anecdotische ka rakter dat ze soms bezitten - wel een aardig beeld van de Osmaanse sa menleving. We wijzen in dit ver band op een werk van Cevat Dereli „De Visser", goed van compositie van vissers met een groot (gevuld) visnet, waarvoor een zwarte kat bij zondere aandacht schijnt te hebben. Uit de verschillende titels - „De kap- Twee jongetjes van twee jaar (een tweeling) zijn gistermiddag in de Westeinderplassen verdronken, na dat zij uit een box waren geklommen. Zij zijn op een doos in de box gaan staan en zo uit deze box geraakt. Daarna zijn ze naar de waterkant gekropen en te water geraakt. De moeder bemerkte wat er ge beurd was tien minuten nadat zij voor de laatste keer naar de kinde ren had gekeken. Drie artsen zijn gedurende twee uur bezig geweest met kunstmatige ademhaling. Kind na val van 7 meter overleden De 2V2-jarige Hendrik Goossens zag vrijdagmiddag kans op de ba lustrade te klimmen, die de ouder lijke woning aan het Vestaplein te Wbrmerveer omgeeft. Het kind maak te een val van zeven meter en moest zwaar gewond naar het gemeentelijk ziekenhuis in Zaandam worden ver voerd, waar het 's avonds is over leden. Fragment van tegeltableau „De Len te" uit de „Gouden Gang" van het Topkapi-paleis te Istanboel. (cat. nr. 39) De geëxposeerde ceramieken zijn vervaardigd in het atelier van Iznik, o.a. een mooi gevormde vaas met oranje tulpmotieven en een prachtige schaal uit dezelfde tijd. In teressant is voorts een sierkistje, eveneens uit de 16e eeuw, bekleed met geborduurd weefsel. overreden door een trekker met op legger. Zij is in een ziekenhuis aan de gevolgen van het ongeluk over leden.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7