De regeling van de bewegingsvrijheid voor militairen Ruimtelijke reclame via de „Telstar" PRINSESSEN BESLOTEN OFFICIEEL dagavond Fred Fischer met^zjjn in strumentarium naar het gouverne- BEZOEK AAN CURASAO MET RONDRIT derwaterdia's te vertonen. Dit nam Burgemeester van Koudekerk sprak met Artesia via Telstar VRIJDAG 27 JULI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 „Alie, hoe laat kom je thuis?" Gisteravond om tien minuten voor tien kwam het telefoon gesprek tot stand via de Tel star tussen de burgemeester van Koudekerk aan de Rijn.de heer Q. Waverijn en de bur gemeester van Artesia in de Verenigde Staten, de heer Par ker. Het gesprek was vrij dui delijk te volgen, ook voor alle belangstellenden voor 't raad huis in Koudekerk aan de Rijn. Er waren namelijk luidsprekers aangebracht om velen getuige te laten zijn van dit gesprek, dat door burgemeester Parker een mogelijkheid genoemd werd de vriendschapsbanden te verstevigen. Een aardig intermezzo vorm de het gesprekje dat burge meester Waverijn voerde met mevr. Bos-Leenheer, een emi grante uit Koudekerk aan de Rijn, die eerdaags voor de 25- jarige bruiloft van haar ouders naar Koudekerk zal komen. Burgemeester Waverijn vroeg haar: „Alie, hoe laat kom je thuis?" Mevr. Bos-Leenheer was door burgemeester Parker in gelegenheid gesteld enige woorden te wisselen met de burgervader van Koudekerk. Aanwezig bij het gesprek waren leden van de Ameri kaanse ambassade, de Ameri kaanse vliegbasis op Soester- berg en directie der PTT. De NTS heeft opnamen ge maakt voor het journaal van hedenavond. TWINTIG GEWONDEN BIJ BOTSING Op de Heerlenerweg in Sittard zijn gistermorgen een autobus van de Limburgse Tramweg Maatschappij en een trekker met oplegger uit Schie dam met elkaar in botsing gekomen. De autobus vervoerde achttien meis jes afkomstig uit Hoensbroek en Brunssum naar de Philips fabriek in Sittard. Doordat de bus slipte, kwam deze links van de weg terecht, waar op een frontale botsing volgde. Alle meisjes en de beide chauffeurs liepen verwondingen op en moesten naar het ziekenhuis in Sittard wor den overgebracht. Zowel de -autobus als de trekker met oplegger, die veertien ton pro- dukten vervoerde, werden geheel vernield. De schade wórdt op ruim f 100.000 geschat. Voorlopig geen herziening Het ligt voorlopig niet in de be doeling de regeling van de bewe gingsvrijheid van militairen bij de landstrijdkrachten te wijzigen. Deze regeling is ingevoerd in verband met vervoerstechnische moeilijkheden bij de Nederlandse Spoorwegen en geldt niet voor de Koninklijke Marine en de Koninklijke Luchtmacht, omdat zich daar niet zozeer moeilijkheden voordoen. Het extra-vervoer kan voor deze beide onderdelen worden ver werkt en een herziening van de re geling bij die onderdelen ligt dan ook niet in de bedoeling. Dit heeft de minister van defensie, ir. S. H. Visser, mede namens zijn ambtgenoot van verkeer en water staat meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, de heer W. Wierda (P.v. d.A.) De vervoersmoeilijikihedien waren van zodanige aard, diat hot, hangende een onderzoeik naar de mogelijkhe den voor een betere regeling ver antwoord en noodzakelijk werd ge acht tijdelijk met een minder gun stige regeling genotgen te nemen, zulks mede in verband mot het feit, dait gebleken was. dat aan de oplei dingen onaanvaardbare schade werd toegebracht. De dienst moet des vrijdags in vele gevallen reeds zeer vroegtij dig worden beëindigd om de militai ren in de gelegenheid te stelen ge bruik te maken van de militaire trei nen. Bij het zoeken naar een uit militair oogpunt aanvaardbare en vervoers- teöhndisch uitvoerbare oplossing, is gestreefd naar een regeling, die voor het personeel ingedeeld bij de para te troepen zo gunstig mogelijk zou zijn, aangezien het bij de parate troe pen ingedeelde personeel om het an dere weekeinde is g -consigneerd en het grootste deel van dc diensttijd bij de parate troepen wordt doorge bracht. De regeling van de bewegingsvrij heid bij de landmacht houdt in, dat aan militair personeel, ingedeeld bij de opleidingseenheden (depots en scholen) afwisselend tweemaal een kort weekeinde van zaterdag 13.00 uur tot zondag 24.00 uur en tweemaal een lang weekeinde van zaterdag 06.00 uur tot maandag 12.00 uur wordt verleend. Militairen, ingedeeld bij de parate staven en eenheden, genieten bewe gingsvrijheid tweemaal per vier we ken van vrijdag 13.00 uur tot maan dag daaraanvolgend 12.00 uur. Politie krijgt meer salaris Er is gisteravond algehele overeen stemming bereikt over de salariëring van gemeente- en rijkspolitie tijdens een bijeenkomst van de commissie voor het georganiseerd overleg, waar minister mr. E. H. Toxopeus aanwe zig was. De salarissen van het politieper soneel zullen een belangrijke verbe tering ondergaan en de promotiekan sen zullen eveneens gunstiger wor den. Met ingang van 1 januari van dit jaar - en dus met terugwerkende kracht - zullen de volgende maxi mum-traktementen gelden met inbe grip van de z.g. ploegentoeslag: agent/wachtmeester per maand 594,30; hoofdagent/wachtmeester le klasse 663,60; brigadier/opperw achtm ees ter 744,69; adjudant per 1 jan. 1962 ƒ833,27; per 1 jan. '63 846,66 en per 1 jan. '64 ƒ860,05; rijksrechercheur per 1 jan. 1962 eveneens ƒ860,05; per 1 jan. 1963 873,44 en per 1 jan. 1964 886,83. Bovendien zal als regel de manne lijke agent/wachtmeester na vier jaar bevorderd worden tot hoofdagent/ wachtmeester le klasse. PRINS BENRHARD IN NOORWEGEN Prins Bernlhard is gisteravond om half zeven Nedenlaindse tijd in Ber gen (Noorwegen) aan boord gegaan van de „Nieuw Amsterdam" van de „Hol'land-Aimerika-lijin". Omstreeks zes uur was de prins op het vliegveld van Bergen gearriveerd. Prins Bernhard zal vandaag die laatste congresdag van zakenmensen over integratievraagstukken in een zich verenigd Europa voorzitten. Za terdagmorgen omstreeks elf uur zal prins Bernhard in Rotterdam van boord gaan. BURGEMEESTERSBENOEMING Met ingang van 16 augustus 1962 is de heer A. P. J. van Bastelaar be noemd tot burgemeester van de ge meente Westervoort. De heer Van Bastelaar, die op 12 september 1922 werd geboren in Al phen a. d. Rijn, werd in 1946 ambte naar op de secretarie van Eibergen. Op 1 februari 1947 werd hij benoemd tot hoofdcommies bij de gemeente secretarie van Wateringen. Op 1 maart 1954 werd hij secretaris van de gemeente. De heer Van Bastelaar is o.m. voor zitter van de Kath. Jeugdbeweging in het Westland en penningmeester van de „Culturele Raad" van Zuid- Holland. De werkkamer van burgemeester i dankzij de medewerking van de I het gebeuren konden volgen. Na af- Waverijn, waar het gesprek plaats Rijnsburgse bloemenveiling Flora. loop werden voor het raadhuis enkele vond, was door gemeente-personeel Buiten het raadhuis hadden velen films vertoond, waaronder een be- smaakvol met bloemen versierd, I zich verzameld, die via luidsprekers I treffende de ruimtevaart. Honderden technici in verschillende werelddelen luisierdrn giste:avond g spannen toe naar het eer ste telefoongesprek dat van Nederland uit via de kunstmaan „Telstar" werd gevoerd met Amerika, 'n min of meer ambtelijk ge sprek tussen de burge meester van Nijmegen, mr. Ch. Hustinx en zijn ambt genoot in de Amerikaanse stijd Albany, E. Corning. Als de technici niet heb ben geweten, dat deze twee burgemeesters toe vallig heel goede vrienden waren, zullen ze wat ver baasd de oren hebben ge spitst, toen zij na het rin kelen van de bel mr. Cor ning via de kunstmaan en thousiast hoorden uitroe pen: „Hello, is that you Sharles?". Even later be luisterden zij hoe mr. Hus tinx in een gezellig praat je aan zijn Amerikaanse collega Erastus Corning de belofte ontfutselde spoedig met zijn echtgenote naar Europa te komen en dan een tijdje te zullen loge ren in het Nijmeegse bur gemeestersgezin. Er waren voor dit on gedwongen „interplanetai re" telefoongesprek geen redevoeringen op sohrift gesteld. Dat was maar goed ook, want in plaats van de de officieel toegemeten spreektijd van vier minu ten, duurde het tien minu ten en 34 seconden alvo rens een Engelse telefoon juffrouw aan dit toch boei ende „gesprek in de ruim te" een einde maakte. Reclame „Wij hebben er maar een vriendschappelijk babbel tje van gemaakt", zei bur gemeester Hustinx na af loop verontschuldigend. Maar ondertussen had hij wel van de hem geboden gelegenheid gebruik ge maakt om aan alle luiste raars ter wereld te ver tellen, dat het de vijf Ame rikaanse industrieën, die Nijmegen heeft, bijzonder goed gaat en dat Nijmegen nog meer industrieterrein heeft weg te geven Voor wie hem kent, was dit bescheiden stukje ruim telijke reclame geen ver rassing. Trouwens, aan de andere zijde van de aard bol greep ook burgemees ter Corning toen de gele- Een manifestatie, woensdagavond derijen ,te weten een zeegezicht en n0|a^ beslag met het ge- voor de prinsessen Irene en Margriet, een afbeelding van een achthoekig yol6> dat richer, die ook de mam- door duizenden kinderen van sport- huisje in de Penstraat, waar de vrij- festaties in net stadion moest bijwo- en jeugdorganisaties uitgevoerd in heidsheld Simon Bolivar dikwijls ver- nen' werd uitgenodigd met de prm- het Rif stadion, is een groot succes toefde als hij zijn daar wonende zus- ?es.jen. mfe nJden- z1n aanwezig - geworden. De belangstelling was zeer ters bezocht. Dit huis zal worden ge- .in S~e werd met een ap- groot. restaureerd en ingericht als Bolivar- Plausje begroet. Nadat de volksliederen ten gehore museum. ric(0rmAr0on j waren gebracht, begon een défilé, Toen de prinsessen hun rondrit Gistermorgen stond er voor de waaraan 43 afgevaardigden van scho- door het stadion maakten reed in de PTSf®? len, bevolkingsgroepen en sportbon- stoet ook de fotograaf Fred Fiseher ^ver het ooPsteliik dfel den deelnamen. Het défilé was zo mee. Deze fotograaf geniet in Cura- over net o°ste"Jk deel. uitgebreid dat het een half uur lan- cao grote populariteit. De prinsessen ger duurde dan in de bedoeling lag. hadden gehoord, dat Fischer die te- Gisteren was het einde van het vens een bekend onderwaterzwem- officiële bezoek aan Curacao, hoewel Geschenken. mer is, tal van dia's in zijn bezit de prinsessen maandag a.s. op dit heeft van het kleurrijke leven, dat eiland terugkomen om van daar dins- Gezaghebber M. P. Gorsira van Cu- zich rondom Curacaö onder water dagavond via Suriname naar Neder- racao overhandigde de prinsessen ge- afspeelt. land terug te reizen. Gistermiddag schenken namens het eilandgebied. Zij hadden hem derhalve gevraagd vlogen zij naar Aruba, van waar zij De cadeaus bestonden uit twee schil- of het mogelijk zou zijn enkele van zondag verder reizen naar Bonaire. Foto: een van de gewonde passagiers wordt op een brancard op de luchthaven Schiphol uit het vliegtuig gedragen. genheid aan om een be spiegeling te houden over de wijze waarop het ge meentebestuur van Alba ny eveneens zijn indus trieën koestert. Burgemeester Waverijn van Koudekerk sprak Gisteravond heeft in het gemeentehuis van Kou dekerk a.d. Rijn het aangekondigde telefoongesprek plaats gehad tussen burgemeester Q. Waverijn van Koudekerk en het gemeentebestuur van Ar- tesia via de „Telstar". Onder de aanwezigen waren de wethouders W. van Vegten en P. G. J. Smit, commandant van de Amerikaanse troepen op Soes- terberg, kolonel Flake en mrs. Flake, een ver tegenwoordiger van de culturele attaché bij de Amerikaanse ambassade, die zelf wegens ziekte verhinderd was, alsmede een vertegenwoordiger van de direkteur-generaal van de PTT. Nadat burgemeester Waverijn de genodigden had welkom geheten, werd in afwachting van het tot stand komen van de verbinding een kleuren film vertoond: „Een dag in Koudekerk a.d. Rijn". Deze film zal, zoals burgemeester Waverijn mede deelde, na geheel te zijn afgewerkt, te Koudekerk a.d. Rijn worden vertoond, en daarna worden ge zonden naar Artesia, om daar voor clubs en der gelijke te worden gedraaid om hen aldus een beeld te geven van het dagelijks leven in Koudekerk a.d. Rijn. Om 9.47 uur kwam de -verbinding-met Engeland tot stand. Duidelijk waren de stemmen uit Artesia te beluisteren. In zijn begroeting tot mr. Parker, de burgemeester van Artesia, gewaag de burgemeester Waverijn van de technische won deren waardoor deze verbinding mogelijk is. Hierna sprak hij achtereenvolgens met mr. David Seldeen, de oud-burgemeester van Artesia, met mr. Medley, city-manager van die stad, alsmede met mrs. Bos-Leenheer, de oud-Koudekerkse, door wier toedoen het contact tussen Artesia en Kou dekerk a.d. Rijn tot stand is gekomen. Laatstge noemde deelde mee dat zij aanstaande zaterdag morgen j>m 7 uur op Schiphol hoopt te arriveren in verband met het 25-jarig huwelijksfeest van haar ouders. Na zes minuten werd de verbinding verbroken en was aan dit belangrijke experiment een einde gekomen. met collega Parker van Artesia (Californië) In de hal van het stad huis waren luidsprekers opgesteld, waardoor velen in de gelegenheid waren dit unieke gesprek te vol gen en er zich van te over tuigen, dat het gesprek met de Amerikaanse bur gemeester glashelder door kwam. „Het was alsof ik iemand uit Arnhem aan de lijn had", verklaarde mr. Hustinx na afloop, waar na hij ook wel bereid was toe te geven, dat hij wel iswaar niet zenuwachtig, maar toch wel gespannen was geweest toen de bel was overgegaan. Een Boeing 707 vliegtuig van Pan American World Airways is donderdagmidag ter hoogte van Winterswijk ternauwernood ontsnapt aan een botsing met een Beaver van de Koninklijke Luchtmacht. Foto: de Boeing 707 veilig aan de grond op de luchthaven Schiphol.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7