Hoofdcommies B. Schalks 25 jaar in overheidsdienst Haagse politierechter Scheepsberichten Schoenen uit - ROXY aan! Vierdaagse '62 400 FIRMA'S OP INTERNATIONALE LEVENSMIDDELENBEURS RADIO- EN T.V.-ARTISTEN SLEEPTEN GELIJKSPEL UIT DE MODDER VRLJDAG 27 JULI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 NOORD WÏJKERHOUT Huldiging vond plaats in de duinen Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer B. Schalks, thans hoofdcom mies A, chef der afdeling financiën van de gemeen tesecretarie van Noordwij- kerhout, in overheidsdienst trad. Na volontair te zijn geweest ter gemeentese cretarie van Zoeterwoude begon hij zijn ambtelijke loopbaan in dienst der ge meente Noordwijk. Na enige jaren vertrok hij naar het oosten des lands om zijn krachten in dienst te stellen van de gemeen te Tubbergen, maar in 1946 trok het Westen toch blijk- L baar weer, want toen sol liciteerde hij met succes naar de functie van registrator op de Noord- wijkerhoutse gemeentesecretarie. De registratuur verwisselde hij, na het behalen van het diploma gemeente- financiën, voor de financiële zaken en in 1960 volgde hij de heer De Jong op als chef van de afdeling. (De heer Schalks staat bekend als een bijzondere en oorspronkelijke persoonlijkheid in het ambtelijk be stel en de wijze, waarop zijn jubi leum is gevierd, was daarmede vol komen in overeenstemming. Andere jubilea zijn immers steeds in de raadszaal van het gemeente huis gevierd, maar voor huldiging in intieme kring van deze jubilaris trok het gehele gezelschap, bestaande uit de heer en mevr. Schalks, de burge meester, de gemeentesecretaris, de directeur van gemeentewerken, de gemeente-ontvanger en al het in het raadhuis werkzame personeel naar de duinen. Daar hadden de organisa toren een bijzondere gelegenheid ge vonden om geheel buiten de raad huissfeer hun chef een originele hul diging te bereiden. Natuurlijk hadden de aldaar door de burgemeester en de secretaris ge sproken woord van hulde en geluk wens betrekking op de 25-jarige ambtelijke loopbaan, maar vooral de burgemeester kenmerkte door eigen humor de sterk op het humoristische in het leven ingesteld persoonlijk heid van de jubilaris. De ambtenaren van de afdeling fi nanciën maakten kennelijk met veel plezier gebruik van de gelegenheid om hun chef op originele manier nl. door middel van een extra-eddtie van „De Financiële Koerier", een zelf gemaakt vers en met klandestien ge maakte bandopnamen eens goed in het zonretje te zetten. Namens het gemeentebestuur bood burgemeester Van der Weijden de gebruikelijke enveloppe met inhoud aan en namens alle collega's over handigde gemeentesecretaris J. P. de Jong een fraaie klok. De jubilaris dankte het gemeente bestuur voor het vertrouwen, dat men steeds in hem had gesteld en de secretaris en de collega's voor de prettige samenwerking. ONCOLLEGIALE STREEK De Haagse politierechter vond het een kwade srfceek, dlie een 24-jarige losarbeider uit Bodegraven had uit gehaald. Hij 'had uit de jaszak van een collega op het werk diens portefeuil le te pakken gekregen en daaruit een biflijet van f 25 gehaald. „Ik zat zo in moeilijkheden", luid den klacht en motivering door ver dachte. „Nu zit je in nog groter moei lijkheden" zag de Officier aankomen. Hat bleek, dat verdachte teveel af- betaliiingsverpliohtinigen op zich had genomen; een bromfiets, een tv. en een portable-radio. „Had je beter die spullen terug kunnen geven", overwoog de rechter en verdachte stemde daar thans wel mee in. „Ik was van plan geweest om hem het geld weer terug te betalen", ver klaarde verdachte. „Daar kwam je zeker pas op, nadat je diefstal ontdekt was", opperde de Officier, die het een kwade streek vond een medearbeider te bestelen, want je moet op elkaar kunnen vertrouwen. Daarom eiste de Officier f 50 boete of 10 dagen hech tenis en voorwaardelijk twee weken gevangenisstraf met proeftijd van 3 jaar. De rechter wilde verdachte nog niet meer in financiële moeilijkhe den brengen en legde daarom f 25 ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Amerika V.S. ss „Nieuw Amsterdam" (29 juli); Staten van: ss „Sloterdijk" (1 aug.); Argentinië: ms „Waterland" (29 juli); ms „Lc.ennec" (31 juli); ms „Cap San Nicolas" (2 aug.); Australië: ms „Songkhla" (29 juli); ms ..Corinthic" (1 aug.); Brazilië: ms „Laennec" (31 juli); ms „Cap San Nicolas" (2 aug.); Canada: ss „Nieuw Amsterdam" (29 juli)ss „Rijndam" (1 aug.); Chili: ms „Ulysses" (1 aug.); ts „Aavelstein" (2 aug.); Indo nesië: verkeer gestaakt; Ned. Antillen: ms „Ulysses" (1 aug.); Nieuw Zeeland: ras „Scottish Star" (1 aug.); ms „Corin thic" (1 aug.); Suriname: ms „Willem stad" (1 aug.); Rep. van Z.-Afrika: ms „Edinburgh Castle" (29 juli); en Z.-W.- Afrika: ms „Celebes" (1 aug.). Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Aagtekerk 26 van Aden naar Mom basa; Alchiba 27 New York verw.; Al- pherat 26 te Belfast; Arendskerk p. 26 Sabang naar Colombo: Borneo 26 van Fjaerland naar Rotterdam; Caltex Per nis (t) 26 van Beira naar Bahrein; Da- homeykust 26 van Douala naar Forest Hill (t) 26 van Mena naar Ravenna; Men tor 27 Rhodos verw.; Muiderkerk 26 van Cochin naar Aden; Neder Elbe 25 van Bombay naar Calcutta; Straat Johore 26 van Bombay naar Cochin; Tweelingen 26 te Vigo; Van der Hagen 27 te Beira ver wacht. Acteon 27 Newcastle, Algorab 26 rede Santos, Aludra p26 St. Pauls Rocks nr. Yokohama, Ares 27 te Iquique, Argos 26 vn. Leixous nr. Lissabon, Bawean 28 Djigbouti verw., Bonita 24 vn. New York nr. Laceiba, Ceres p27 Concepcion nr. Antofagasta, Cradle of Liberty 25 vn. Salvador nr. Santos. Dongedijk 26 te Portland, Dorestad 26 te Beyrout. boete of 5 dagen hedhtenis op, plus die gevraagde voorwaardelijke gevan- DRONKEN OP DE BROMMER „Het zou aMemaail best zijn gegaan, aflis d)ie wielrijder goed richting aan had gegeven" opperde een 26-jarige timmerman uit Alphen aan den Rijn, dlooh de Haagse politierechter repli ceerde: „Het zou nog beter zijn ge gaan, indien u niet zoveel borrels had gedronken". Want dat had ver dachte en als gevolg daarvan veroor zaakte hij een aanrijding op de Ouds- hoornseweg, waarbij nogal wat scha de werd aangericht. Ook de bromfiets van verdachte kreeg daarvan haar deel, maar daarmee was de zaak niet klaar, want wegens de dronkenschap had hij zich te verantwoorden. De feiten vielen niet te ontkennen, ai probeerde verdachte wel aan te to nen, dat hij niet zo spoedig dronken is. Hij vond zichzelf dan ook nog best in staat op de bromfiets te zitten. „Het is gebleken van niet" conclu deerde de Officier ,dde behalve een geldboete van f 50 of 10 dagen hech tenis, ook verdachte het besturen van een bromfiets gedurende een half jaar wi'ldie ontzeggen. De rechter hield echter rekening met het nog blanco strafblad, en leg de f 100 boete of 10 dagen hechtenis op, zonder ontzegging. Kettingbotsingen op rijksleeg 13 Omstreeks zes uur gisteravond zijn op rijksweg 13 tussen Den Haag en Rotterdam in de gemeente Delft ver scheidene verkeersongevallen ge beurd waarbij 12 auto's waren be trokken. Zes personen liepen ver wondingen op. Door filevorming kwamen eerst vier en later vijf personenauto's met elkaar in botsing. Bij de eerste bot sing werd een 56-jarige man aan het hoofd gewond, bij de tweede liepen een 50-jarige vrouw en een 15-jarig meisje ernstige verwondingen op. Ook ontstond er een aanrijding doordat een motorkap van een auto opensloeg. De bestuurder van deze auto, de 26-jarige M. M. uit Eind hoven en zijn passagier werden ge wond. Alle gewonden werden naar het gasthuis te Delft overgebracht. KONINGIN BEZOCHT RIJKSMUSEUM IN AMSTERDAM Koningin Juliana heeft gistermid dag een niet-officieel bezoek ge bracht aan de nieuwe zalen van het Rijksmuseum in Amsterdam. De Ko ningin, die zich tussen het publiek door de 60 nieuwe zalen bewoog, bleef precies twee uur in het museum. NATIONALE BEDEVAART NAAR LOURDES Van 31 juli t/m 8 augustus wordt de 74e Nationale Bedevaart naar Lourdes gehouden. Mgr. J. A. E. van Dodewaard, bisschop van Haarlem, heeft de geestelijke leiding op zich genomen. De intentie van de bede vaart luidt: „Het welslagen van het Concilie op voorspraak van O.L. Vrouw van Lourdes". De 54-jarige J. Cup uit Kessel is van de zolder in zijn woning op een betonnen vloer gevallen. Hij werd overgebracht naar het ziekenhuis te Venlo, waar hij spoedig na aankomst is overleden. Het slachtoffer laat vrouw en zeven kinderen achter. Introductie van nieuw winkeltype De 13e Roka, de internationale le- vensmiddelenbeurs, die van 3 tot en met 7 september op het jaarbeurs terrein aan de Croeselaan te Utrecht wordt gehouden, is bijna volgeboekt. Op enkele stands na, waarvoor on derhandelingen nog gaande zijn, is de sinds de vorige Roka aanzienlijk uitgebreide expositieoppervlakte van 30.000 m2 verspreid over de Bern- hard-, de Marijke- en de Margriet hal geheel bezet. In totaal zullen ruim 400 firma's met 310 stands aan deze levensmiddelenbeurs deelnemen. Zij zijn afkomstig uit Marokko, Israel, Engeland, België en West Duitsland, terwijl talrijke firma's uit alle Westeuropese landen en de Ver enigde Staten door agenten of im porteurs vertegenwoordigd zullen zijn. De Roka is uitsluitend bedoeld een beurs te zijn voor vakmensen, die betrokken zijn bij de handel in voe- dings- en genotmiddelen: kruideniers, slagers, bakkers, groentehandelaren, de zuivel- en de vishandel, chocolade en suikerwerkers, de scheepsbevoor- raders en de horeca-bedrijven, de slijters, de tabaksverkopers en de drogisten. De Roka zal worden geopend door dr. J. Bartels, lid directie Unilever Nederland N.V., met een verhandeling over „de positie van het merkartikel bij gewijzigde distributievormen". Tijdens de beurs op dinsdag 4 sep tember wordt een congres gehou den, waaraan ongeveer 1500 leden van de Nederlandse Grosco-organi- satie en de buitenlandse zusterorgani satie, verenigd in de Internationale Food Association (IFA) zullen deel nemen. Op donderdag 6 september wordt een Benelux-contactdag geor ganiseerd.. Nieuw winkeltype. Op de beurs wordt een nieuw win keltype geïntroduceerd, dat de naam „auto-superette" heeft gekregen. Het bestaat uit een winkel waarvan het voorste gedeelte geheel is geautoma tiseerd. In dit deel is het totale as sortiment aan gangbare artikelen verkrijgbaar. De huisvrouw, die haast heeft, en niet de hele winkel door wil gaan, kan daar haar inkopen doen, terwijl na sluitingstijd als he;t voorste gedeelte wordt afgeschei den van de rest van de winkel ieder terecht kan, die niet eerder tijd heeft gehad om te fourageren. of die nog iets vergeten was. Dit ge automatiseerde gedeelte is ingricht door de Nederlandse Automaten Maatschappij te Den Haag. Het su- perette-gedeelte van deze winkel, waarin het volledige assortiment aan levensmiddelen (dus naast kruide nierswaren ook zuivelprodukten, groente en fruit, brood en banket en vlees) wordt gevoerd, alsmede dro gisterij-artikelen, parfumerieën, kou sen en sokken en kleinvaktextiel en tenslotte pocketboeken, is ingericht door General Stores Equipment, even eens te Den Haag. Voor de aan de Leidsche- en Velser Ainalystenschool, Rij nsburgerweg 148 te Leiden, gehouden examens, zijn o.m. geslaagd: Voor heit diploma Laboratorium assistent (e) Chemische richting: hr. M. J. de Bock, Leiden; mej. W. Broek, Wassenaar; hr. J. M. de Graaf, Ab- benes; hr. G. C. A. M. Heemskerk, Noordwijk; hr. B. Leerkes, Valken burg (ZJH.); hr. L. Meijer, Valken burg (Z.H); hr. C. W. Remmerzwaal, Katwijk a. Zee; hr. E. W. Schuur man, Noordwijk a. Zee; hr. J. J. Ste vens, Hillegom; hr. J. Tausent, Lei den; hr. N. H. v. Tilburg, Katwijk a. Zee; hr. G. Windhorst, Oude Wete ring; hr. C. A. de Wolf, Leiden. Voor het diploma Laboratorium- assistent(e) Medische richting: mej. P. M. W. M. Creemers, Noordwij ker- hout; mej. Y. M. Chr. v. Santen, Leidschendam. Deze cursisten zijn allen bevor derd tot de examenklas 1.1. analyst (e) chemische en medische richting. Verder werden bevorderd o.a.: hr. G. A. Heystek, Noordwij kerhout; hr. A. Brauckman, Oegstgeest; mej. A. H. M. v. d. Valk, Hillegom; mej. M. T. v. d. Linde, Leiderdorp; mej. M. Weverling, Sassenheim. Geslaagd voor het Overgangsexa men „Algemene Ontwikkeling voor a.s. Analysten": hr. G: Kraay, Oegst geest; hr. A. Brauckman, Oegstgeest; hr. J. F. Richardson, Aruba, momen teel Leiden; hr. E. Kloos, Katwijk a. Zee; hr. E. E. G. Spierings, Hillegom; mej. G. P. Herrewijn, Alphen a. d. Rijn; mej. A. H. M. v. d. Valk, Hille gom; mej. W. Broek, Wassenaar. DRS. J. SOMERS PRESIDENT VAN HAAREN BENOEMD Mgr. W. M. Bekkers, bisschop van 's Hertogepbosch, heeft met ingang van 1 september benoemd als opvol ger van Mgr. A. v. d. Meijden tot pre sident van het Groot Seminarie te Haaren bij Oisterwijk, Drs. J. J. So- mers, professor van genoemd Semi narie. Hij werd geboren te Steensel op 12 juni 1922 en priester gewijd op 15 juni 1946, waarna hij zijn studies in de thelogie voortzette aan de R.K. Uni versiteit te Nijmegen. Op 20 juni 1949 maakte hij aldaar zijn doctoraal exa men in de theologie. NOORDWIJK Ondanks de slechte weersomstan digheden is de voetbalwedstrijd tus sen de Radio, en T.V.-artiesten en de Noordwijkse politie versterkt met enkele gemeenteambtenaren ten ba te van het Henry Dunanthuis van het Ned. Roode Kruis te Zeist gister avond toch doorgegaan. Het was verheugend, dat voor deze bijzonde re attractie een grote belangstelling bestond en dat weergoden gedurende de wedstrijd hebben medegewerkt. Frans de Munck verleende zijn me de werking als grensrechter. Najdiait burgemeester mr. G. F. W. v. Berckel die aftrap had verricht had doelman Meertens ail direct moeite om een aanval vam Willily A<1- berti onschadelijk te maken. Met wind mee waren d'e Noordwij kers echter sterker, hetwelk resulteerde in een 31 voorsprong bij de rust. De artiesten waren hierdoor echter lang niet ontmoedigd, t Trio Joop de Knegt, John Buitiruga, Willy Alberti begon zidh danig te roeren, waarbij Toby Rix en Puak Terpsitra zich waardig aansloten. Vijf m'nuten voor het einde hadden de artiesten der halve al een 54 voorsprong. In de laatste minuten wisten de Noordwij- kers nog te doelpunten, zodat een al leszins bevredigend 5-5 gelijkspel in deze sportieve ontmoeting werd bereikt. De leiding was in handen van orkestleider Harry de Groot. De initiatiefnemer, de heer Joop Hui- bers kan met genoegen op dit evene ment terugzien, waarbij zeker de ge hele colonne vaa het Roode Kruis tegenwoordig had moeten zijn. Het artiestenteam gefotografeerd tijdens het stoom-afblazen KATHOLIEKEN IN DUITSLAND 44,6 DER BEVOLKING 44,6 Van de bevolking van de Bondsrepubliek is katholiek, aldus het nieuwe kerkelijke Jaarboek, waarin gegevens over de katholieke Kerk in Duitsland van 1957 tot 1961 gepubliceerd zijn. In de Sowjet-zöne bedraagt het aantal katholieken 8,9%. Nieuw is een hoofdstuk met,gege vens over de bisschoppelijke actie „Misereor" tegen honger en ziekte in de wereld. Verder zijn voor de eerste keer over het schoolwezen niet alleen cijfers gegeven maar ook wordt in he+ Jaarboek de rechtspositie in de verschillende Duitse Staten behan deld.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 4