S)e CeidóeSou/fccmt EVACUATIE UIT NED. NIEUW-GUINEA BEN BELLA'S OPMARS NAAR ALGIERS Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 DONDERDAG 26 JULI 1962 52e JAARGANG No. 15.687 Vliegen de Bennen elkaar in het haar? KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telel. 2 0 9 3 5 Red. 20015, 25594 - Advert. 20826 - Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 n.) Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 KLM heeft genoeg vliegtuigen Evacuatie van enkele duizenden vrouwen en kinderen van Nieuw- Guinea per vliegtuig zal volgens de KLM niet op al te grote technische bezwaren stuiten. De aspecten met betrekking tot dit luchtvervoer zijn woensdagmorgen in samenwerking met het Nederlandse ministerie van binnenlandse zaken door de KLM-direktie bestudeerd. Volgens de eerste indruk behoeft het uitvoeren van additionele vluch ten tussen Biak en Amsterdam geen concessies in te houden ten aanzien van andere diensten. Een beslissing was echter nog niet genomen. Aangezien de evacuatie op vrijwillige basis geschiedt, dient eerst te worden afgewacht hoeveel vrouwen en kinderen er voor in aanmerking wensen te komen. De maatregel, die de gouverneur in overleg met de regering heeft genomen, beoogt louter voor betrokkenen, die om persoonlijke redenen tot de overtuiging zouden komen hun gezin reeds thans naar Nederland te willen vooruitzenden, zulks niet om financiële redenen onmogelijk te maken. Van enige aansporing tot vertrek is uiteraard geen sprake, terwijl berichten als zou de regering overwegen een „luchtbrug" tussen Nieuw- Guinea en Nederland te creëren volkomen aan de fantasie zijn ontsproten. Nagegaan wordt hoe op de beste wijze met de normaal beschikbare ver voerscapaciteit in de behoeften kan worden voorzien. Overdracht van gezag nadert nu snel Hollandia in het duister Hollandia zijn aangekomen, was het vuurgevecht van maandag, dat de De inwoners van Hollandia zijn gehele nacht voortduurde, in de ge- woensdag gewaarschuwd, dat „onder heIe Plaats hoorbaar, de huidige omstandigheden" de nood zaak kan ontstaan, dat de stad to taal verduisterd wordt en het licht - o Dr. Soebandrio, de Indonesische zonder voorafgaande waarschuwing minister van buitenlandse zaken, en kan worden uitgeschakeld. Bij lucht- de Nederlandse ambassadeur in de alarm moeten automobilisten rijden Ver. Staten, dr. Van Roijen, hebben gisteravond een besloten bijeenkomst met stadslichten. gehouden, om na te gaan wat voor v ivooruitgang er is gemaakt in de hui- Op het vliegveld Moppa bij Me- ^ige geheime besprekingen overWes- rauke zijn thans voorzorgsmaatrege- telijk Nieuw-Guinea. len genomen bij de aankomst en het T vertrek van vliegtuigen van „De „.De Indonesische rnmister-president Kroonduif". Gewapende militairen Djoeanda Kartawidjaja heeft woens- rijden dan in jeeps langs de baan om dag gezegd dat de ontwikkelingen te kunnen optreden telen een even- de kwest.e-Nieuw-Gu.nea in de tuele beschieting door parachutisten, komende paar dagen beslissend zul- Nabij dit vliegveld was er de vorige le. z«n m<d betrekking tot de vraag week een schietpartij tussen een Ne- of een vreedzame oplossing al of niet derlandse patrouUle en een groep jnogelyk is. Dioeanda stond de pers parachutisten. te woord na een bijeenkomst van het Indonesische opperbevel voor de be- De Nederlandse marinier Plena, "«duig van Nieuw-Guinea in het die maandag nabij Merauke is ge- Presidentiele paleis, die twee uur sneuveld, is daar dinsdag met mili- duurde- taire eer ter aarde besteld. De bijeenkomst, die werd voorge zeten door president Soekarno, be- HET LAATSTE RESTJE Afgezien van de moeilijke keus» ten de ronde, dat een aantal Papoea waarvoor de ambtenaren van het jejders thans overweegt om binnen- gouvernement thans zijn gesteld, kort formeel in een motie in de Nw- heeft het besluit van het gouverne- Quinea-raad de uitroeping van „Pa- ment tot evacuatie hun thans de- poea-garat" (onafhankelijk West- finitief doen beseffen, dat de over- pap0ea) te eisen, dracht van het Nederlandse gezag snel nadert. Tot voor kort was er nog een niet-onbelangrijke groep, „Zuiderkruis" keert terug die zich tegen deze gedachte verzet te. Het charteren van vliegtuigen De „Zuiderkruis", die de vorige voor het afvoeren van vrouwen en week Nederlandse militaire verster- kinderen heeft ook bij deze groep het kingen naar Nieuw-Guinea heeft ge- laatste restje optimisme weggeno- bracht, zal nogmaals - na reeds ver men. trokken te zijn uit Hollandia - deze plaats aandoen voor het opnemen De reacties van de Papoea's op de van een aantal passagiers, die naar laatste ontwikkelingen zijn nog moei- Nederland zullen repatriëren boven lijk te peilen. Tot dusver hebben het aantal, dat het schip reeds aan verreweg de meeste Papoea's-afge- boord had. De „Zuiderkruis" was vaardigden in de Nieuw-Guinea-raad reeds via Biak en Manokwari op weg zich uitgesproken voor zelf beschik- naar Nederland en wordt nu zater- kingsrecht, daarbij doelende op zelf- dag weer te Hollandia verwacht, standigheid van West-Papoea. Welke Maandag zal de reis naar Nederland gevolgen de evacuatié van vrouwen worden aanvaard, en kinderen van Nederlanders op Volgens passagiers van vliegtui- handelde rapporten van minister niet te zeggen. Wel doen de laatste gen, die woensdag uit Merauke te Soebandrio uit Washington, dagen in Hollandia nieuwe geruch- hun houding zal hebben, valt nog De operatie-plannen van Indonesië iDe commandant der strijdkrachten in Nieuw Guinea, schout-bij-nacht Reeser, heeft donderdag te Hollandia verklaard, dat de documenten, die werden gevonden op Indonesische parachutisten nabij Merauke „na tuurlijk geen volledig operatieplan bevatten voor luchtlandingen in de nabijheid van Hollandia". Hij zei dit in antwoord op vragen op zijn we kelijkse persconferentie te Hollandia en voegde er aan toe „dat echter uit de dokumentén vakkundig kan wor den vastgesteld, wat de plannen zijn". Over de mededeling van Indone sische zijde, dat de parachutisten niet over dergelijke plannen beschik ten, zeide de commandant der Ne derlandse strijdkrachten slechts: „Datzelfde zou ik in hun geval ook Inmiddels waren te Hollandia gis termiddag de winkels overvol met mensen, die koffers kwamen kopen met het oog op het aanstaande ver trek van vrouwen en kinderen. Gis teravond reeds hadden enkele Chi nese toko's hun voorraad koffers na genoeg uitverkocht. Ook Constatine en Bone in Bella's handen? Gevaar voor burgeroorlog nu zeer reëel Aanhangers van de dissidente Algerijnse vice-premier Ahmed Ben Bella hebben woensdag de Oost-Algerijnse havenstad Bone in bezit ge nomen, zo wordt uit deze stad gemeld. Manschappen van het bevrijdingslerer kwamen per schip in hebben gezegd". „In de dokumenten Bone aan. Zij organiseerden een massabijeenkomst en een parade, weird uiteraard ook geen datum ge- Eerder werd bericht, dat ook in Constantine, eveneens in het oosten van ren"1 dat"he^ inderdaad^zal^eebeu- het land' aanhan8ers va« B™ Bella de macht in handen hadden genomen. ren>'> Belkacem Krim, vice-president van de voorlopige regering, heeft revo- Over het motief der pubilkatie ver- lutionaire strijdkrachten opgeroepen zich tegen deze „poging om een klaarde de heer Reeser voorts, dat dictatuur te vestigen" te verzetten. De ministers van de voorlopige regering het publiceren der Indonesische voor- hebben Algiers verlaten. Alleen premier Ben Khedda is nog in zijn zomer- nemens „een preventieve werking paleis. Het Franse kabinet heeft besloten tot interventie in Algerië ter beoogde" en dat de wetenschap, dat bescherming van de Franse staatsburgers als de toestand nog slechter de Nederlandse militaire instanties mocht worden. mend\^°iSmeZnnvManeenetbe™Sg Mer' Etienne Duval, aartsbisschop van Algiers, heeft gezegd, dat er tot uitvoering dezer aotie bij Hollan- christenen m Algene worden ontvoerd en op andere wijze benadeeld, dia moeilijker maakt. Velen waren „aan de rand van de wanhoop". Deze radio-grafisch overgebrachte foto toont het wrak van de op het vliegveld van Honoloeloe verongelukte Bristol Brittannia van de Canadian Pacific Airlines. Het toestel, dat op weg was naar Sidney, kreeg motorstoring „W1„IUV1V^ en keerde terug naar het vliegveld, waar het tijdens de landing verongelukte. 27 van de 40 inzittenden verloren naa^a^eïdiiing^Wn die' g^urtends- hierbij het leven, ssq Constamtaine en Bono, Ongeveer 1200 man troepen van het derde Algerijnse militaire district (Kabylië), die aanhangers zijn van Belkacem Krim, de Algerijnse vice- premier en tegenstander van Ben Bella rukken, naar van gewoonlijk welingelichte zijde in Tizi-Oezoe is meegedeeld, op naar Constantine. Verder is meegedeeld, dat aanhan gers van de Algerijnse premier Ben Khedda en Krim zich nog in 't hoofd kwartier in Constantine handhaven, hoewel zij omsingeld zijn door troe pen van Ben Bella. Tizi-Oezoe is de hoofdstad van Kalbyldë en het hoofdkwartier van de vice-premiers Belkacem Krim en Mo hammed Boediaf .beiden tegenstan ders van Een Bella. NAAR ALGIERS! Het door Ben Bella en zijn aan hangers ingestelde politieke bureau zal deze dagen zijn hoofdkantoor in Algiers vestigen, zo wordt uit de om geving van het bureau vernomen. In een toespraak te Tiaret in het district Oran heeft Ben Bella woens dagmiddag gezegd, dat de uitvoering van een agrarische hervorming de eerste taak van de revolutie is. Het meningsverschil tussen Tlemcen en Algiers bestaat niet meer sinds die instelling van het politieke bureau, zei hij. Er kon in het huidige Algerië sleahJts één partij zijn. Boudiaf, een minister van de voor lopige regering, heeft in Tizi Ouzou „aill-e militanten en de strijders van het nationale bevrijdingsleger" op geroepen zich te organiseren en tegen de staatsgrepen te velde te trokken. Ben Khedda heeft te Algiers in een verklaring aan de pers gezegd, dat de gevaren van burgeroorlog en bui tenlandse interventie weer reëel zijn geworden. Volgens Ben Khedda zijn er reeds doden en gewonden gevallen. Drie vierde deel van het land scheen woensdagavond in handen van Ben Bella te zijn. Een woordvoerder van de groep van Ben Bella heeft woensdagavond te Tiaret gezegd, dat ho. hoofdkwar tier bevel heeft gegeven niet op Al gerijnen te schieten, zelfs niet als de strijdkrachten worden aangevallen. „Dit bevel is gegeven omdat wij lie ver beschoten worden en zelfs ge dood, dan op Algerijnen te schieten", aldus de woordvoerder, die dit zei Duizenden mensen hebben de overleden leider van de „Waalse Volks beweging", André Renard, op zijn laatste gang gevolgd. De bijgaande foto toont de welhaast onafzienbare stoet op weg naar de begraafplaats in Seraing. Overbrengen van gesneuvelde militairen geen taak van „Thuisfront" Prins Bernhard heeft gisteren tijdens een persconferentie op paleis Soestdijk meegedeeld, dat het Nationaal Thuisfront Nieuw- Guinea, waarvan hij voorzitter is, van de staatssekretaris van de fensie, de heer mr. H. Calmeyer, geen toestemming heeft gekregen het transport van stoffelijke overschotten van gesneuvelde Neder landse militairen tot zijn taak te maken. De vice-voorzitter van het nationaal thuisfront, gen. maj. b.d. S. Mante, heeft deze kwestie gisteren met de staatssekretaris bespro ken. Deze zei hem echter, dat dit een staatszaak, dus ook een staats taak is in negatieve zowel als in positieve zin. „Wij hebben te verstaan gekregen, dat wij ons er niet mee mogen bemoeien," aldus prins Bernhard, „en ik geloof, dat het op de weg van de organisaties afzonderlijk ligt deze zaak via eigen kring naar voren te brengen." 47 kleurstafen 10ct in de winke. DE SIKKERS QR0EP' (Advertentie) Twee jonge mensen voor Noordwijkse kust verdronken Dit nummer bestaat uit 12 pagina't Plaatselijk buien De zee heeft gisteren voor de kust van Noordwijk twee slachtoffers ge- eist. Ten noorden van de vuurtoren bevond een 24-jarige Hongaar, woon achtig te Brussel, zich samen met een vriend ver in zee. Hij was de zwem kunst niet voldoende machtig en op de terugweg naar het strand geraak te hij in moeilijkheden. Pogingen van zijn vriend om hem nog te redden, mochten niet baten. Toen deze hem moest loslaten, verdween de drenke ling in het water. Zijn lijk is nog niet aangespoeld. Diep tragisch was het tweede ver- drinkingsgeval ter hoogte van kilo- meterpaal 73. Hier was de heer Van Trigt, onderwijzer aan de St. Johan- nesschool te Hillegom met zijn klas van ca. dertig jongens aan 't pootje baden. Daarbij geraakte hij met en kele knapen in een der verradelijke windgaten. Drie van zijn leerlingen wist de heer Van Trigt te redden, doch de vierde, de 11-jarige scholier Wim Klein uit Hillegom, die reeds bewusteloos was, werd hem door 'n golf uit de handen geslagen. Het lijk van de jeugdige slachtof fer is nog niet gevonden. De Biilt, dioinidierdiajg 10 uur. Het KNMI deelit mede: Een kleine storing ,diie de afgelo pen 24 uur van het Kanaal naar Bel gië trok, veroorzaakte vannacht vooral in het zuiden van Nederland onweer, waarbij plaatselijk meer d'an 10 mim regen werd afgetapt. Stations in Duitsland nabij de Limburgse grens meiddien 15 tot 23 De storing trekt langzaam verder in oostelijke richting. Aan de achter kant zal geleidelijk koelere lucht van de Noordzee het land gaan binnen stromen. Door de onstabiliteit van de lucht zuilen ook de komende 24 uur plaat selijk nog enikele regen- of onweers buien vallen. Zon- en maanstanden 27 Juli: zon op 04.52, onder 20.39; maan op 01.25, onder 17.16. Hoogwaterstanden 27 Juli: v.m. 11.58. KORRELTJE In Teheran is woensdag offici eel bevestigd,, dat keizerin Farah in maart een tweede kind verwacht. Zij zal d)e Sjah niet vergezellen op zijn Wil men and'ren iets opleggen officiële reis naar Afghanistan. Het Wat men niet graag zelve doet, eerste kind van het keizerlijk echt- Behoeft men vleiend slechts te paar, prins Reza werd op 31 oktober I960 geboren. „U kunt het zo bijster goedl'

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1