S)e CöidóeSou/fca/nt DE EVACUATIE VAN NIEUW GUINEA WORDT VOORBEREID Gezinnen op gouvernements- kosten naar Nederland Ben Bella begint z'n zegetocht De „Telstar" WOENSDAG 25 JULI 1962 52e JAARGANG Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN ETS OMSTREKEN De zinkende Nieuw- Guinese prauw Telef. 2 0 9 3 5. Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd., f 8,25 p. kw„ Franco p.p. 8,75. Adv. 17 et p. mm., Telefoontjes 1,50 Het gouvernements voorlichtingsbureau te Hollandia heeft woensdag morgen het volgende communiqué uitgegeven: „De gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea heeft besloten tot op heffing van de beperkende voorwaarden, die tot dusverre golden bij de voor-uitzending naar Nederland van gezinsleden van landsdienaren. In dien een ambtenaar in vaste of tijdelijke dienst (kort verband of gewoon tijdelijke dienst) dus thans het verzoek doet, zijn gezin naar Nederland te laten reizen, zal zulks zonder meer op gouvernementskosten worden toegestaan. In overleg met de commandant van de strijdkrachten in Nieuw- Guinea is dezelfde maatregel genomen ten aanzien van militaire gezinnen. Aldus is tegemoet gekomen aan een in ambtelijke kringen reeds langer levende wens. Uiteraard blijft de van Nieuw-Guinea te ondernemen terugreis der ge zinnen naar Nederland gebonden aan de beschikbare vervoersmogelijk heden. Deze zullen evenwel door het gouvernement, bijvoorbeeld door het inleggen van extra vliegdiensten, aan de gebleken behoeften kunnen wor den aangepast. Met deze maatregel - waarvan naar verwacht wordt ruim gebruik zal worden gemaakt - wordt onder meer voorkomen dat ooit acute omstandigheden zouden kunnen dwingen tot een ongeordende of weinig acceptabele wijze van reizen." Vrijwillig vertrek aangemoedigd DE BESPREKINGEN Soebandrio, de Indonesische minister van buitenlandse zaken, die op het James Greenfield, een woordvoer- ogenblik in Washington is, de be- der van het Amerikaanse ministerie sprekingen nog steeds niet bij. Hij van buitenlandse zaken, heeft dins- zou wei voornemens zijn binnenkort dag op een persconferentie gezegd, weer een ontmoeting te hebben met dat zijn departement nog steeds „ge- ambassadeur Van Roijen. matigd optimistisch" is ten aanzien Men verwacht, dat de besprekin. van de geheime besprekingen tussen gen spoedig beëindigd zullen wor- Nederland en Indonesië over Nieuw- den. Guinea. Hij wilde geen commentaar leve- KIRIHIO ren op de voortgang van de bespre- ADVISEUR VAN SOEBANDRIO kingen en zei, dat mededelingen De Papoea-student Frits Kirihio is daaromtrent zouden moeten komen benoemd tot adviseur van de Indo van de ambassades van de beide nesische minister van buitenlandse landen in Washington. zaken, dr. Soebandrio, voor zaken Nieuw-Guinea betreffende, aldus be- Uit diplomatieke bron wordt ver- richt ^Antara" uit New York. iTT't -Awk»* meldt voorts, dat Kirihio Nederlandse ambassadeur en Adam vliegtuig naar New York is ge- Malik, de Indonesische ambassadeur reisd alwaaJ dr Soebandrio in con- i?SÏ£U' ^sprekingen dms- lact is met Nederlandse vertegen dag hebben voortgezet. woordigers. Eind vorig jaar bracht Volgens dezelfde bron woont dr. Kirihio een bezoek aan Indonesië. TOCH DOORGAAN het succes van die enkele jaren gele den ingevoerde spaarregeling voor ambtenaren. Kortom, men kan wel zeggen, dat de SER voor een aanzien lijk deel met zijn verlangen naar meer studie naar de bekende weg heeft In zijn antwoord heeft dirs. Schmel- zer dan ook terecht gestelid, dat de tijd rijp is voor de door hem gepro jecteerde algemene spaarregeling. Het is daarmee immers zeker zo als met de sociale voorzieningen: de al gemene conjuncturele omstandighe den zijn thans uitermate gunstig. In menig bedrijf kent men al een of andere vorm van winstd'eling, die zeer goed met het effectueren van Sohmelzers plannen zou kunnen wor den gecombineerd. Zijn plan is boven dien in de enkele jaren geleden reeds verschenen speciale nota aangekon digd als een onderdeel van het gehe le complex maatregelen in deze par lementaire periode. De poging tot vertragingstactiek van de SER doet dan ook op zijn zachtst gezegd hoogst onaangenaam aan. Het lijkt ons een goede reactie van de staatssecretaris zijn wetsvoorstel tóch verder te laten uitwerken en voorbereiden. Hiet valt te hopen dat de Kamer straks een beetje met de ze bijzondere omstandigheden reke ning zal willen houden voor wat de volgorde en de urgenitiebapaliing van haar werkzaamheden betreft! E.E.G. landbouw beleid vertraagd De stellige afspraak der EEG-mi- nisters van januari j.l. dat op 1 nov. gemeenschappelijke marktverorde- ningen voor de sectoren zuivel, rund vlees en rijst van kracht zouden wor den, zal niet kunnen worden nage komen, zo is dinsdag in goed inge lichte Europese kringen in Brussel verklaard. De ministers van landbouw van de zes landen hebben dinsdag in Brus sel een eerste bespreking van de ont werpverordeningen voor deze sec toren uitgesteld tot een bijeenkomst op 18 en 19 september. Bovendien heeft de EEG-commissie, zoals dr. Mansholt de vorige maand heeft ver klaard, toen de ministers zijn begro ting beknotten, niet voldoende ge kwalificeerd personeel om al het no dige werk op tijd gereed te hebben. Men verwacht, dat de marktorganisa ties voor deze producten nu niet vóór 1 april volgend jaar zullen kunnen worden ingevoerd. De marktorganisaties voor graan, varkensvlees en groente en fruit wor den, zoals gemeld, op 30 juli van kracht. België en Italië hebben dins dag echter uitstel van toepassing van een deel van de belangen gekregen. België zal tot 1 januari 1963 de bij menging van inlandse tarwe in het brood mogen handhaven en Italië zal een jaar de tijd krijgen om het han delsregime voor invoer van tarwe, voorheen staatshandel, geleidelijk aan te passen. De Belgische bevolking België is de laatste dertig jaar wat de bevolking betreft steeds verder bij Nederland achterop geraakt. Het telde op 31 december 1961 (blijkens dinsdag gepubliceerde officiële cij fers) 9.228.729 inwoners, meer dan twee miljoen minder dan Nederland. Er zijn in België vijf steden met meer dan 100.000 inwoners, n.l. Brus sel, Schaarbeek, Antwerpen, Gent en Luik. Hierbij zij opgemerkt, dat in de Bruselse agglomeratie, die 19 ge meenten omvat, in totaal ongeveer één miljoen mensen wonen. Uit de statistiek blijkt, dat er in België 558 gemeenten zijn met minder dan 100 inwoners, en wel 102 in Vlaanderen en 456 in Wallonië. Nabij Brunswick, in de A'kaanse staat Georgia, is maandag een vlieg tuig van de Amerikaanse marine neergestort. Alle zes inzittenden kwamen om het leven. Een lid van een reddings ploeg, die de slachtoffers trachtte te redden, kwam door de rook en gas sen van het wrak door verstikking om. 'n Motorschip met honderd passa giers wordt tussen Soerabaia en Ambon vermist. Het vaartuig, dat geen radio aan boord heeft, had vorige week al in Ambon moeten aankomen. Koningin Elisabeth van België, de grootmoeder van koning Boude- wijn, viert haar 86e verjaardag van- Sardientjesoorlog in Bretagne De vissersbevolking van de Bre tonse havenplaats La Trinité-sur-Mer heeft zich verzet tegen de aanvoer van buitenlandse sardines. Zij goot dieselolie over de 150 ton bevroren sardines, die werden aangevoerd met een Marokkaans schip. De 40 ton, die al in het koelhuis was opgesla gen, werd er uit gehaald en kniedik op de kaden uitgestrooid. De aan voer van buitenlandse vis heeft vooral de woede van de vissers ge wekt omdat zij hun eigen vangst moeilijk kunnen verkopen. In Lorient hebben de vissers uit protest tegen de onverkoopbaarheid van hun waar een vracht sardines in de straten uitgestrooid. Amerikaanse ambtenaren heb ben dinsdag te Washington gezegd, dat de radio-uitzendingen van de „stem van Amerika" de laatste tijd in de sow jet-Unie veel minder zijn gestoord dan gewoonlijk. Zij konden geen verklaring van de Russische houding geven. Het vuurgevecht bij Merauke Over het vuurgevecht nabij Merau ke, waarbij een Nederlandse marinier sneuvelde, meldt de speciale ver slaggever van het A:N:P: in Nieuw- Guinea: Nabij Merauke is maandagavond een vuurgevecht uitgebroken tussen een dertigtal Indonesische parachu tisten en Nederlandse militairen, dat urenlang heeft geduurd. Aan Neder landse zijde is hierbij de marinier Piena gedood en een andere militair gewond. Het vuurgevecht begon, nadat de bevolking had gemeld, dat zich in de kampong Kelapa Lima, aan de noordoostelijke rand van de stad, Indonesische parachutisten ophiel den. De op dit bericht uitgerukte Nederlandse militairen stuitten bij nadering van de kampong op een hevig vuut, dat zij onmiddellijk be antwoordden, waarna een urenlange strijd ontstond. Over de afloop ervan waren dinsdagavond te Hollandia nog geen nadere bijzonderheden be kend. Kelapa Lima is een kampong, die hoofdzakelijk wordt bewoond door Moejo Papoea's die, in tegenstelling tot de Indonesische bevolkingsgroep, aan de Nederlandse militairen alle steun verlenen in hun strijd tegen de Indonesische infiltranten. In de afgelopen dagen hadden steeds nieuwe berichten Hollandia bereikt, dat parachutisten waren doorgedrongen tot de rand van Merauke. Het is thans ruim 3Vs week geleden, dat zij in een grote boog rondom deze plaats zijn afgeworpen. De schattingen over hun aantal variëren van 100 tot 200. Zoals ge meld, is het reeds de vorige week tot een vuurgevecht met een aantal hunner gekomen bij het vliegveld Moopa van Merauke, dat ongeveer IC kilometer van de kampong Kelapa Lima ligt. Ook waren er herhaalde lijk pogingen van Indonesische pa rachutisten om als burgers vermomd, door te dringen tot het centrum van de plaats. In het afgelopen weekeinde is de beveiliging van Merauke uitgebreid, onder meer met een eenheid van het Papoea-vrijwilligerskorps en een versterking van de te Merauke ge legerde mariniers. Te Merauke geldt reeds enige tijd de burgerlijke uitzon deringstoestand en vorige week werd er de avondklok ingesteld. Bij een treinongeluk op 12 km van Dijon in Frankrijk zijn 41 mensen gedood terwijl enige tientallen andere reizigers gewond werden. De snel trein Parijs-Marseille ontspoorde op een viaduct, waarbij een van de per sonenwagens een vijftigtal meters naar beneden stortte. De bijgaande foto is een luchtopname van de plaats van de ramp. Geestdrift in Oran F\E staatssecretaris vam Algemene Zaken, speciaal belast met het beleid ten aanzien van de bezitsvor ming (en de pbo), heeft een dezer diagen - wat men zou kunnen noemen - „een brief op poten" aan de Soci aal-Economische Raad gezonden, waarin hij een stevig antwoord geeft op die mededeling van de SER, dat de Raad zijn advies over een nieuw wets voorstel van dirs. Schanelzer betref fende een algemene door het Rijk ge- premiëerde spaarregeling wilde uit stellen. De Raad gaf de staatssecre taris te verstaan, dat hij - onder min of meer bedekte afwijzing van zijn wetsontwerp - eerst de gehele proble matiek van de bezitsvorming nog eens onder de loep wilde nemen, waarbij het uitstel ten opzichte van de even tuele indienen van de spaarplannen maar op de koop toe moest worden genomen. Drs. Schanelzer heeft de Raad nu echter te verstaan gegeven, dat hij wel graag dat uitgebreide ad vies op basis van een brede studie wil ontvangen, maar zich intussen niet van verdere voorbereiding aan zijn wetsvoorstel zal laten afhouden. Hij mikt daarbij op een tijdstip, dat zo ongeveer bij de a.s. jaarwisseling is gelegen. Wanneer de SER zijn be reidwillige medewerking zou hebben verleend, had dat moment stellig enkele maanden kunnen zijn ver vroegd. Voor de staatssecretaris be tekent dat uit een oogpunt van par lementaire tijdrekenkunde een stuk minder kans op een tijdige behan deling van zijn plannen, zodat ze nog binnen deze regeringsperiode zouden kunnen worden verwezenlijkt. Dat is een omstandigheid, die de staatsse cretaris en mèt hem het kabinet, dat heeft bewezen de zaak van de bezits vorming krachtig te willen bevor deren, onplezierig moet aandoen, maar er zijn ongetwijfeld ook zake lijke argumenten te over, die naar onze overtuiging de SER met zijn vertragingstactiek in het ongelijk stellen. DAAR is in de eerste plaats het merkwaardig karakter van de aandrang op een diepergaande studie over de gehele problematiek, aan gezien er vanaf 1948 reeds een speci ale commissie aan het werk is ge weest - destijds nog door minister Drees ingesteld - die sedertdien en kele lijvige rapporten beeft gepubli ceerd. Voorts is er elders ook voor ieder, die zich voor deze zaak wel willend wil interesseren een schat aan documentabie-materiaal. Alleen reeds de staf van staatssecretaris Schmeizer heeft daarvan veel werk gemaakt en tot in het verre buiten land gegevens verzameld over het reilen en zeilen van spaarregelingen aldaar. Voorts heeft ook de bankwe- rtateïTen zita cr'ander meer^telme- °P het vliegveld stond een groep demonstranten de studenten op te wachten met spandoeken, welke o.m. wekkende gegevens voorhanden over luidden: „Landverraders ga terug naar Indonesië" en „Nozems, speel niet met politiek", Mohammed Jazid, minister van voor lichting van de voorlopige Algerijnse regering, heeft dinsdag op een pers conferentie in Algiers verklaard, dat Algerië aan de vooravond staat van een oplossing van zijn huidige poli tieke crisis. Jazid gaf geen bijzonderheden over de oplossing, die voor de deur zou staan. Het was echter duidelijk dat hij sprak over de missie van Moham med Said, die namens de voorlopige regering naar Tlemcen, het bolwerk van Ben Bella, is gegaan. Ben Bella is dinsdagavond met zijn voornaamste politieke en militaire adviseurs van Tlemcen naar Oran vertrokken. Volgens zijn aanhangers is dit een begin van een „zegetocht" door Algerië. Hij werd in Oran in elk geval met geweldige geestdrift ontvangen. DE SCHIETPARTIJ IN ALGIERS De schietpartij, die zich maandag avond in Algiers heeft voorgedaan tussen Algerijnse militairen en bur gers heeft aan zes Europeanen het leven gekost, zo is van het zieken huis in Algiers vernomen. In totaal zijn zeven doden geval len. Drie personen verblijven in het ziekenhuis met schotwonden. De oorzaak van de schietpartij is nog steeds onduidelijk. Volgens vele Algerijnen had een O A.S.-comman do een Algerijnse legerpatrouille aangevallen. Een andere mening is, dat Algerijnse soldaten schrokken van het knallend geluid van de uit laat van een vrachtwagen en toen in het wilde weg begonnen te schie ten. Ook dinsdagavond werd er in de straten van Algiers 'geschoten. Of er slachtoffers zijn is nog niet bekend. Eenheden van het Algerijnse be vrijdingsleger hebben wegversper ringen opgericht. Tijdens de 133ste omwenteling van de „Telstar" is dinsdagavond een journaal uit Europa in Amerika ont vangen. De uitzending begon met een reportage van de besprekingen tussen Dean Rusk en de Rus Gromiko in Genève. Het korte programma werd beslo ten met een op de band opgenomen interview met de Franse minister van voorlichting, Peyrefitte, die zei te hopen, dat de „Telstar" als een werk tuig van de vrede gebruikt zou wor den, omdat het een werktuig -van de waarheid is". Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Dc junta in Peru Plaatselijk onweer De aankomst van de Papoea-leerlingen Jelman, Somisuen Idey op het vliegveld van Hollandia zaterdag j.l. De militaire junta in Peru heeft dinsdag bij decreet alle uitvoerende en wetgevende macht aan zich ge trokken. Het oudste lid van de junta van vier, generaal Ricardo Perez Godoy, heeft alle rechten genomen die vol gens de grondwet toekomen aan de president van de republiek. Gromyko en Rusk praatten tevergeefs De Amerikaanse en Sowjet-minis- ters van buitenlandse zaken, Dean Rusk en Andrei Gromyko, hebben dinsdag op verzoek van Gromyko wederom een langdurig onderhoud gehad. Het duurde vier uur. In totaal hebben de ministers sinds begin dezer week elf uur geconfe reerd, zonder dat, aldus een hoogge plaatste Amerikaanse zegsman, enige vooruitgang werd geboekt over het voornaamste onderwerp van gesprek: de kwestie Berlijn. In het Russische standpunt hierover is geen verande ring gekomen. De Bilt, woensdag 10 uur. Het K.N.M.I. deelt mede: Een storing, die gisteren voor de Golf van Bigcaye was gelegen, ver plaatste zich naar de ingang van het Engelse Kanaal. De storing veroorzaakte vannacht in Frankrijk op vele plaatsen on weer. Deze onweersaotiviteit breidt zich naar het noorden uit, zodat van avond en morgen ook in ons land enkele regen- of onweersbuien zul len vallen. Deze ontwikkelingen vor men de overgang naar een tijdelijk onbestendig en weer koeler weer type. Zon- en maanstanden 26 Juli: zon op 94.51, onder 20.41; maan op 00.52, onder 16.07. Hoogwaterstanden 26 Juli: v.m. 10.32; n.m. 23.07. KORRELTJE Over het vele goed, dat men doet, wordt niet gepraat, maar één klein foutje kan een storm ontketenen.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1