Demping Langegracht wordt aanbesteed #a 1. V VERDIENSTELIJK PRIESTER OP VELE TERREINEN station DINSDAG 24 JULI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 m&rjk "J'.U ;-v *X 1 v_i_ r-, 4 Kosten bijna 21U miljoen Het is zover: b. en w. van Leiden stellen de raad voor een bedrag van ƒ2.241.000.beschikbaar te stellen voor het dempen en rioleren van de Langegracht en de Oostdwarsgracht, het wijzigen van het profiel van de Volmolengracht en voor uitvoering van met een en ander in verband staande werken. Het werk wordt bin nenkort aanbesteed. De Langegracht zal na demping 2 rijbanen ter breedte van 7 m. ver krijgen, waartussen een plantsoen- strook van 5 m., en langs de bebou wing een trottoir ter breedte van 2.65 m. 3 m. met parkeerstroken van 2.55 m. Het profiel van de weg zal passen in het tracé van de oostwest- verbinding, welke loopt van het Ples- manviaduct via de Morssingel, de Rijnsburgersingel en de Langegracht naar de Lage Rijndijk. De hoofdrij banen van de Langegracht zullen worden voorzien van een verharding van klinkerkeien met het oog op te verwachten zettingen. De Oostdwarsgracht zal na dem ping twee rijbanen ter breedte van 6 meter verkregen. De kosten van uitvoering van het plan en van de daarmede verband houdende werken worden begroot op 2.241.000.welk bedrag in veertig jaren zal kunnen worden afgeschre ven. Omtrent de koelwaterlozing van de elektrische centrale is met de directie der Stedelijke Fabrieken van Gas en Elektriciteit overeenstemming be reikt Ten aanzien van de lozing van koelwater van de gasfabriek is nog overleg met de directie der fabrieken gaande. Bovenstaande luchtfoto geeft een duidelijk beeld van de loop van de Langegracht. (links). BIJNA 13.000 BEZOEKERS OP „LEIDEN BEKEKEN" De verwachtingen van de organi satoren van de tentoonstelling „Lei den Bekeken" zijn voor ruim honderd procent overtroffen. Men had aan vankelijk gerekend op 6000 bezoe kers. Gisteravond wandelde mej. I. de Koning zeven minuten voor de offi ciële sluiting het Waaggebouw bin nen. Zij was de 12843ste bezoekster. Mej. De Koning, die leidster-ver - pieegster is op de kinderafdeling van het Diaconessenhuis, werd verwel komd door de Leidse wethouder van Openbare Werken de heer A. J. Jon- geleen. De gemeente Leiden stak bij monde van wethouder Jongeleen haar voldoening over het slagen en over het grote aantal bezoekers niet onder stoelen of banken. De aller-allerlaatste - de tentoon stelling werd een week verlengd -, die zich op de hoogte kwam stellen van de Leidse plannen kreeg een aan trekkelijk assortiment producten van Leidse bodem, van de stedelijke in dustrie, aangeboden. Met een laatste dankwoord aan alle medewerkers sloot de wethouder te 9 uur de geslaagde plannen-tentoon stelling. En nu aan de slag! Wie zag dit ongeluk in Oegstgeest? De gixtepscommanidlainrt; der rijkspo litie te Oegstgeest verzoekt de be stuurder van een rood-bruin rijwiel met hiulpmotor, dlie op zondag 22 juli omstreeks 18.00 uur op een rijwielpad in de gemeente Oegstgeest betrok ken was bij een aanrijding, waarbij aan een uit een auto stappende man zwaar lichamelijk letsel werd toege bracht, zciih met voornoemde groeps commandant, telefonisch te bereiken onder netnummer 01710 - abonnee nummer 5222, of met de politie in zijn woon- of verblijfplaats in ver binding te stellen. UDO op sportkamp NKS te Vught Zondagmiddag om 14 uur zijn er weer 24 jongens van UDO voor de vijfde keer naar het NKS-kamp te Vught vertrokken. Uitgeleide gedaan door verschillende bestuursleden en alle ouders ging dat in de beste stem ming. In de auto werd een flink ge zongen en geklaverjast. Na een voor spoedige reis kwam men om 16.15 u. in Vught aan. Nadat de tent was aan gewezen werd deze op voorbeeldige wijze door de jongens in orde ge maakt. 's Avonds om 7 uur werd met een inleidend woord door de kamp leider, de heer L. Driessen, het inze genen van de tenten door de kamp aalmoezenier en met het hijsen van de NKS-vlag en clubvlaggen het kamp geopend. Daarna werd er ge legenheid gegeven om de omgeving te verkennen. Om 10 uur was het avondgebed en gingen de jongens naar bed. Er is nog wel het een en ander te doen geweest voordat de jongens sliepen. Maar dat is een kwaaltje van de eerste nacht. Maan dagochtend zijn alle jongens in goede gezondheid aan de sport en het spel begonnen. De stemming en 't weer is prima. LEIDERDORP Geslaagd Voor de akte middel baar onderwijs Lichamelijke opvoe ding is te Amsterdam geslaagd de heer T. J. Hoogeboom. Boerderijbrand door onvoorzichtigheid Een felle brand, die onstond door onvoorzichtigeid van de veehouder- landbouwer A. Veenstra te Hardega- rijp, heeft vanmorgen omstreeks half elf diens prachtige achttiende eeuw- se boerderij volledig in de as gelegd. De heer Veenstra verbrandde een hoeveelheid stro, dat naast de boer derij lag. Het vuur tastte spoedig het rieten dak aan en de boerderij stond in korte tijd in lichter laaie. De Ber- gumer brandweer was spoedig ter plaatse. Van de inboedel kon slechts een klein gedeelte worden gered. De boerderij en de inboedel waren ver zekerd. LEIDSCHENDAM KATWIJK Geslaagd Voor het examen M.O. lichamelijke opvoeding is te Amster dam. geslaagd mej. M. Pluimgraaf te Katwijk aan Zee. NOORDWIJK Geslaagd Voor het examen M.O. lichamelijke opvoeding is te Amster dam geslaagd mej. P. van 't Woud te Noord wijk. Jeugddiploma's EHBO - Vanwege het Rode Kruis zijn de jeugddiplo ma's A EHBO uitgereikt aan: Lia Barnhoorn, Diny van Bazen, Tineke Bergen, Anny van den Bos, Riet van den Bos, Lineke Caspers, Gerda Ha- seborg, Ria van der Helm, Yvonne Lut, Corry van der Meer, Corry Meester, Betty Meeuwisse, Marijke Remmerswaal, Ria Roozenburg en Nelly van Schie. Diploma B aan: Lia Demeyer, John Erkelens, Martin 't Hart, Wil de Jong, Gerry Remmerswaal, Clemens Theunissen, Gemma Theunissen, Wil ly Theunissen, Willy Tink, Annie Verhoef, Louise Verhoef. Geslaagd Voor het examen Ne derlands M.O. is te Den Haag geslaagd de heer J. J. M. Foppe te Leidschen- dam. RIJNSBURG Geslaagd Voor het examen Ne derlands M.O. is te Den Haag ge slaagd de heer A. v. d. Ende te Rijns burg. WASSENAAR NOORDWIJKERHOUT Geslaagd Voor het examen Ne- Geslaagd Voor het examen Ne derlands M.O. is te Den Haag ge- derlands M.O. is te Den Haag ge slaagd de heer G. J. de Boer te Was- slaagd de heer A. v. d. Elzakker te senaar. Noord wij kerhout. OUD-LEIDEN VERTELT VAN TOEN ALPHEN AAN DEN RIJN Emeritus-pastoor J. Schiphorst plotseling overleden In zijn 78ste levensjaar en het 52ste jaar van zijn priesterschap is gisteravond in het St. Elisabethzie- kenhuis te Leiden, waar hij de mor gen van de zelfde dag voor een operatief ingrijpen, dat goed is ver lopen, was opgenomen, ten gevolge van hartverlamming overleden de zeereerwaarde heer Johannes Cor nells Hermanus Maria Schiphorst, sedert 1951 rustend pastoor, wonen de in het St. Josephpension te Al phen aan de Rijn. Wijlen emeritus pastoor Schip horst werd 9 september 1883 te Schiedam geboren. Hij volgde zijn priester-opleiding aan het Klein seminarie te Hageveld en het Groot- Seminarie te Warmond en werd 15 augustus 1909 door wijlen mgr. A. J. Callier van het Haarlems Diocees tot priester gewijd. Hij was achter eenvolgens kapelaan te Zirkzee (1909-1912), Leidschendam (1912- 1914) en Rotterdam. In de Maas stad bleef hij 14 jaar werkzaam in de dekenale parochie van wijlen mgr. Thier. In 1928 verwisselde wij len pastoor Schiphorst zijn stand plaats Rotterdam voor een kape laansfunctie in de andere havenstad van Nederland: Amsterdam, waar hij in de parochie „De Liefde" werd benoemd. In 1930 werd hij tot pas toor benoemd te Katwijk. Drie jaren later verhuisde hij opnieuw naar Amsterdam, nu als pastoor van de St. Bonifatiusparochie. In deze pa rochie bleef hij 18 jaar werkzaam, tot 1951, toen de bisschop hem eme ritaat verleende en hij zich als rus tend pastoor in het St. Josephpen sion te Alphen aan den Rijn ging vestigen. Daar vierde hij met veel luister in 1959 zijn gouden priester feest, bij welke gelegenheid hem in vele vormen, door vele deputaties, op nationaal niveau hulde werd gebracht. Sociaal werk. Wijlen oud-pastoor Schiphorst had namelijk zijn priesterarbeid breed opgevat. Naast zijn drukke werk zaamheden op het terrein van de parochiële zielzorg, vond hij ruim schoots tijd en werkkracht op véle andere kerkelijke, sociale en maat schappelijke gebieden, waarbij het steeds duidelijk werd, dat hij nergens half werk deed. Verkennersbeweging. Pastoor Schiphorst is een van de belangrijkste geestelijke pioniers van de R.K. Verkennersbeweging in Ne derland. In Rotterdam gaf hij met bisschoppelijke toestemming en in samenwerking met wijlen de heren prof. mr. Van der Heijden, dr. Hudd- leston Slater, J. Engels, W. Looyaards e.a. de stoot tot de oprichting van de St. Laurentius-groep van de kath. Verkenners - toentertijd Padvin ders - van de Maasstad, de afdeling die in de loop der jaren is uitgegroeid tot de algemeen, tien jaren na de oprichting door de kerkelijke over heid erkende diocesane en landelijke katholieke jeugdbeweging, waarvan wijlen pastoor Schiphorst 11 jaren de enige aalmoezenier was. Missie. Met veel liefde heeft de overledene zich gedurende zijn priesterloop baan ook beijverd voor de katholie ke missiën. Hij richtte in Rotterdam het Rotterdams Missiecomité op, de eerste op dit gebied in ons land. Hij werd daarvan tot president benoemd door de bisschop. Weldra ontplooide dit comité zijn werkzaamheden over heel het land en deden door zijn stuwing weldra overal in het land en daarbuiten de periodieke mis- sieweken hun intrede in het parochi ële leven van de katholieken. Hij be kleedde vele jaren ook de functie van hoofd van de H. Kindsheid. De Memisa. In '1925 richtte de thans overledene de Memisa (Medische Missie-actie) op, die evenals het overige werk van zijn brein en hand op stevige fun damenten bleek gebouwd te zijn, want zijn geesteswerk leeft nog voort evenals het geïllustreerd Medisch Missie- maandblad, voor de uitgave waarvan hij de stoot heeft gegeven, gelijk hij ook de medische statistiek afdeling ten dienste vooral van de missiën in het leven heeft geroepen en het Nederlands Missie Museum heeft gesticht. De oprichting van de Amsterdam se Missie Organisatie was ook zijn levenswerk, alsook de eerste Neder landse r.k. Montessori-school voor l.o. in de hoofdstad. Zijn ijver ging ook aan de Miva (Missie Verkeersmid delen Actie) niet vruchteloos voor bij. Ook deze instantie, onmisbaar voor de missionering, vond in hem een stuwende kracht; in niet min dere mate ook het Apostolaat der Hereniging. Overal waar hij zijn priesterlijke arbeid mocht verrich ten, toonde hij zich een strijdvaardig mens voor de goede gang van zaken, een vechter voor de beleving van de kerkelijke ere-diensten in de pa rochiegemeenschappen, verbetering van scholen. Zijn laatste grote werk in Amsterdam, dat een internatio naal karakter droeg, was het voorbe reiden en organiseren van een gran dioos Eucharistisch feest in het Am sterdams stadion t.g.v. het 6e Eeuw feest van het H. Sacrament in 1946. De plechtige requiemmis wordt donderdag 26 juli om 10.30 uur op gedragen in de parochiekerk van de H. Bonifacius te Alphen a. d. Rijn, waarna de begrafenis plaatsvindt op het r.k. kerkhof aldaar. VOORSCHOTEN TWINTIG PAARDEN INGESCHREVEN VOOR HARDDRAVERIJ Voor de kortebaandraverijen te Voorschoten op zaterdagmiddag 28 juli a.s. staan 20 paarden ingeschre ven, n.l. Yon Brewer, William Xanover K, Xylofoon, Un Gamin, Zephyr Magowan, Radbout, Truax Scott, Woudsnip S, Zoon van Ju Ju, Xandor, Sammy Mars, Yna van Bar- ke, Wala, Xita Hanover, Winnie H. Y Y Meeske, Xanover, Wachtel P, Young Ooststar, Yesse Owens. De eerste prijs bedraagt 1000, de tweede 350, de derde 175, de vier de 100, de vijfde 75 en de zesde prijs 50. Het comité Paardensport en het comité tot instandhouding van de Paardemarkt te Vorschoten hebben dit jaar op de „Dag van het Paard" een gecombineerde loterij opgezet, met als eerste prijs een veulen van ongeveer 400, tweede prijs een schaap met twee lammeren en acht volvette boerenkazen. De trekking zal plaats hebben na de korte baandraverijen in „Het Wa pen van Voorschoten". Geslaagden Van de Openbare ULO-school te Voorschoten zijn de volgende leerlingen geslaagd voor 't MULO-examen. Diploma A: Marjan Bakker, Jacq. v. d. Burg, Flora van Damme, H. Harms, J. Jansen, B. de Jong, M. Koops, H. Onnes, B. Rekkers, B. Ser- vaas, B. Sirks, J. Suzan, A., van Vel- zen, allen te Voorschoten. H. Doele- man, W. Paalman, C. van Oosten, R. van Veen, W. v. d. Water, allen te Leiden, en T. Huler, E. Janssen te Oegstgeest, en A. Ouwerkerk te Voor burg. Diploma B: K. v. d. Lee, D. Jip- pers te Voorschoten en J. v. d. Velde te Leiden. Aanvullingsdiploma: Th. Voor- douw te Voorschoten en R. de Kok te Leidschendam. Voor het Middenstandsexamen slaagden G. L. Bakker, M. C. Bak ker, H. van Bemmelen, J. Boesveld M. Duynstee, H. de Feiter, Ch. Har- melink, A. Hooymans, M. Kuneke, W Lelieveld, R. v. d. Mey, L. Niersman G. v. d. Nieuwendijk, H. Ouwéhand. J. van Paassen, P. van Paridon, A. van Ravensbergen, E. Rodenburg, J. Schipper, Joh. Schipper, W. Schram, J. Spiegeler, B. van Vliet, D. Wasse naar, D. d'aneona, K. Bilkes, A. Bos man, P. van Cuilenborg, J. den En gelsman, H. Faber, M. de Graaff en W. Maat. Omdat we toch in de tijd van de opruiming zitten vandaag nog wat res tanten. We hebben nog een inzending over de Hogewoerdspoort en een laat ste mededeling over het buitenverblijf „Buitenrust". Voorts een aardige foto van het Waaggebouw nog liefst uit het jaar 1886. Let op de platte kaas wagens en op het feit, dat er naast de Waag geen warenhuis van V. en D. staat. WAAGGEBOUW De bouw van de Waag is opgedragen aan de bouwmeester Pieter Post. De eerste steen is gelegd in november 1657. Voordien heeft er op de zelfde plaats een aanzienlijk houten gebouw gestaan. Deze is opgericht om; zoals van Mieris het zegt: „de rust en vrede te handhaven, dat een iegelijk het zijne gegeven wordt, en de koophandel veelmaalen niet zonder bedrog ge pleegd wierdt." STATIG BUITENVERBLIJF BUITENRUST In 1920 heeft de Herenstraat zijn officiële naam gekregen. Volgens Driessen Leidsche Straat namen komt op oude kaarten de weg naar de Lammenbrug voor als de Heirwegh of Heerenwegh naar Zoe- terwoude. Tijdens het beleg blijkt deze weg niet te hebben bestaan, want zo schrijft Driessen, er was geen verbinding van de stad bij de Koepoort met de overzijde. Er was alleen een voetpad langs de Vliet, het latere Schelpenpad, dat van de Naakte Sluis in de richting van de Lammenbrug leidde. De buitenplaats van de heer Juta Kwakelbrug. Genoemde laan was 'n (wethouder in de gemeente Leiden voetpad, dat zich van de Vliet in van 1891-1908) heeft daar gestaan oostelijke richting, dus evenwijdig tot 1905; toen heeft dit buitenver- aan de Leuvenstraat, tot de Zoeter- blijf plaats moeten maken voor de woudseweg uitstrekte. Drie Oktoberstraat met zijn zijstra- Het pad langs de Vliet, later Schei- ten. Volgt men de beschrijving van penkade, in 1754 het Gemenepad ge- de heer Driessen dan zegt hij: heten, liep toen in zuidelijke richting „Omtrent de oorsprong van dit land- dood tegen de tuinlaan van het goed is bekend dat Jan van der Chijs landgoed", in 1715 verkocht aan H. Fortman een speeltuin met een speelhuisje, HOGEWOERDSPOORT gelegen aan de Groenë Deputaten- Deze poort heeft aan 't einde van laan tussen de Naakte Sluis en de de Hogewoerd bij de Kraaierstraat gestaan. De oude Hogewoerdspoort schijnt nog in het jaar 1635 ver nieuwd te zijn en nadat de 4e ver groting was voltooid werd zij afge broken. Volgens Van Mieris is de Buiten poort gebouwd in 1659, nadat gro tendeels daartoe was gebruikt de binnenpoort van de oude Hoge woerdspoort. De binnenste Hogewoerdspoort is afgebroken in 1874. De buiten ste Hogewoerdspoort is afgebroken in 1867. Met de foto van het oude station nert u zich ook nog zij het niet voor de nieuwkomers hartelijk behoeven we niet zo diep in de ge- zonder opnieuw rood aan te lopen welkom in onze mooie stad opdat schiedenis te graven. Bijna elke van boosheid de bewaakte over- ook zij weten hoe het stationsplein Leidenaar weet hoe het geweest is, weg? Vandaag dus deze foto voor er voor 1948 nog uit zag. De afge- landelijk gezellig en rustig. Herin- alle gezeten Leidenaar en tevens drukte foto zal gemaakt zijn rond 1900

Leidse Courant | 1962 | | pagina 6