Hermanus Akerboom wordt morgen 102 jaar VANAVOND DRAAIT DE TV OM DE TELSTAR MAANDAG 23 JULI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 OUDSTE INWONER VAN HAZERSWOUDE „Het is gewoon en alledaags," zei de heer Hermanus Akerboom een de zer dagen tot zijn dochter, toen de verjaardag op 24 juli, des morgens, ter sprake kwam. In zekere zin had hij gelijk: een verjaardag is een nor male gebeurtenis in 's mensen le ven, maar het wordt toch wel een andere zaak, wanneer je kunt zeg gen: „Ik word morgen honderd-en twee De 102-jarige nu, die samen met zoon en dochter in de woning op het laantje, een 200 meter vanaf 'Zwaan- tjeskerk, op nummer 195, zijn leven slijt, is overigens van oorsprong, een ingezetene van de gemeente Alke made. Als zoon van de uit zes kin deren bestaande scheepsmakersfami lie nam hij in 1880 als 20-jarige dienst bij de grenadiers in Den Haag. Een belangrijk feit in deze 17 maanden durende diensttijd vormt zijn deel neming aan de parade, die in 1880 in de Residentie werd gehouden ter ge legenheid van de geboorte van prin ses Wilhelmina. Tuinders Nadat Hermanus Akerboom de wa penrok van koning Willem III weer bij de fourier had ingeleverd, trok de tuinderij hem, net zoals vóór zijn diensttijd, weer aan. Alkemade zag hem in 1895 voorgoed vertrekken en de gemeente Hazerswoude op zijn beurt mocht de familie Akerboom in de registers opnemen. Tuinieren was óók hier de manier om zijn gezin in leven te houden. Dit vak nu heeft de 102-jarige tot zijn 75e jaar be oefend. Tuineren is nóg altijd Akerbooms grote liefhebberij. Wanneer het weer het toelaat, verlaat hij zijn woning nog wel eens, om te kijken hoe z'n tuintje erbij staat. Zijn inwonende zoon, die inmiddels ook al „van Drees trekt", verzorgt een en ander welis waar, maar hij hoeft er niet vreemd van staan te kijken, wanneer zijn vader zijn visie ten beste geeft. Lezen en bidden Overigens is dit niet zijn enige bezigheid. De toestand in de wereld, zoals de dagbladen die dagelijks aan het lezerspubliek weergeven, heeft Speeltuin „Groenendijk" in Hazerswoude officieel heropend Door KVP-wethouder DRIE HANDELINGEN langrijke factoren, waarom het ge meentebestuur gaarne te hulp kwam", zo zei hij, „men wordt hier namelijk Sinds zaterdagmiddag beschikt de geconfronteerd met kinderrijke ge- speeltuinvereniging „Groenendijk" zinnen én met het intensieve verkeer in de eveneens zo genoemde buurt- 0p de Rijndijk", schap van de gemeente Hazerswou de over een speelgelegenheid voor de jeugd, die de toets der kritiek alles- ZirM kan„ 3°0rS/,alnnMD?Ilk!, "L Z" T°™ KVP-wethouder de wens milde subsidie (ƒ4000.-) van de ge- had uitg k dat „Groenendijk" meente en teveDe door de ophrengst nog ve£j a£ivjteiten ten behoeve ^an van in eigen veremgmgs g de jeugd mag tentoonspreiden, ston- voerde act.es ter bekom.ng van gel- den hem ,aken wachten als den, nieuwe speeltuigen zoals wip. offidgle openingsceremonie: Op de dreeimolen, klimrek, loopton en £erste pla^ he£. hij de veTeniJings. touwladder. vlag, vervolgens bracht hij de laatste Overigens is aan de algemene ac tegej ^ie later zal worden vervangen dat de jeugd nogal eens in modder- m iaa, ,e vervaardiien poelen moet spelen, een eind geko- herinneringsJteeni op het plein aan men: enkele enthousiastelingen heb- en zett€ t tot vreugde van ben het gehele tarem betegeld - de d dfi uitdeIing van de werk, dat kon worden verricht dank tat^ zij de gemeentelijke subsidie. Eén grote wens leeft thans nog in de schoot van het bestuur van „Groe nendijk": in de nabije toekomst bij de speeltuin een recreatiehuisje te bouwen. BIJZONDERE GEBEURTENIS Voordat de jeugd van genoemde speelattributen, en die er al waren, gebruik ging maken, releveerde de voorzitter van „Groenendijk" de heer A. A. Th. Wesselingh, de heropening van de speeltuin als een bijzondere gebeurtenis. Een woord van dank baarheid jegens de gemeente Hazers woude achtte spreker als een van zelfsprekendheid. De gemeente im mers heeft „Groenendijk" én een stuk grond én een rijkelijk grote subsidie gegeven. „Het voetbalterrein", aldus de heer Wesselingh, „zijn we voor onze kinderen kwijt, maar wellicht is ook in dezen een oplossing mogelijk". Vervolgens betuigde spr. zijn dank jegens het oprichtingscomité en wenste hij de heer J. D. de Wit, be stuurslid van „Groenendijk" en een der grote stimulators, een spoedig herstel van zijn ziekte toe. GRAAG GEHOLPEN" Wethouder L. M. de Boer, die we gens onstentenis van burgemeester A. Smit het gemeentebestuur ver tegenwoordigde, stak in vlotte be woordingen een pluim op de hoed van het bestuur en de leden van de speeltuinvereniging „Groenendijk". Èr zijn hier in deze plaats twee be- nog volop zijn belangstelling. God vruchtig als hij is, maakt bidden - elke avond met zoon en dochter het rozenhoedje - een deel van zijn leven in deze woelige wereld uit. Zijn gezegde: „Ik heb de wereld zien opbouwen" is geenszins overdreven. Radio, televisie, petroleum, ja, luci fers, en noem maar op, zijn zaken, die hij van begin af aan heeft zien ontwikkelen Feestdag Dinsdagmorgen, om 7 uur, zal in de parochiekerk van St. Michaël een H. Mis uit dankbaarheid ter gelegen heid van Hermanus Akerbooms ver jaardag worden opgedragen. De drie kinderen, 4 kleinkinderen en 4 ach terkleinkinderen zullen vervolgens in de loop van de dag „hun" feeste ling komen feliciteren. Anderen zul len vanzelfsprekend ook van hun belangstelling getuigen, maar zij moeten erop bedacht zijn, dat hij, met zijn pijp in de mond en ter ge legenheid van het feest nippend aan een „hartversterker", nog een rake opmerking kan plaatsen Wij wensen Nederland oudste nog in leven zijnde ex-grenadier van harte geluk met zijn verjaardag. Katwijker omgekomen op tankboot Aan boord van de 499 brt. meten de tanker „John M." van de rederij Muller en Reitsema in Rotterdam, heeft zich een dodelijk ongeval voor gedaan. Het schip lag in Felixtown nabij Ipswich, waar het een lading benzine van hoog octaangehalte had gelost. Het zou leeg naar Frankrijk gaan, maar besloten werd water als ballast in te nemen in verband met het vrij ruwe weer. Tijdens 't pom pen van de ballast schijnen er ben zinedampen in de pompkamer bin nengedrongen te zijn. In ieder geval troffen leden van de bemanning in de pompkamer de 31- jarige stuurman Teun is Haasnood uit Katwijk en de 33-jarige Spaanse ma troos Celso Barreira bewusteloos aan, toen men ging kijken waarom zij zo lang weg bleven. Voor stuurman Haasnood kwam de hulp te laat. Hij bleek reeds te zijn overleden. De Spaanse matroos werd naar een hospitaal in Ipswich ge bracht. Hij is er slecht aan toe. De juist toedracht van het onge luk kon men van de zijde van de re derij, ook na een telefoongesprek met de kapitein, niet vertellen. In de loop van vandaag zal de Engelse politie een onderzoek instellen en hoopt men vast te stellen, hoe het mogelijk was, dat giftige dampen de pompkamer ongemerkt zijn binnengedrongen. Trapeze-artiest maakte val in circus Boltini Luciano Jarz, een van de trapeze- artiesten van de groep Jarz bij het circus Toni Boltini, dat op het ogen blik bij het Amstelstadion in Amster dam staat, is gisteravond omstreeks kwart over elf tijdens het laatste nummer van een hoogte van onge veer twaalf meter gevallen bij het maken van een drievoudige pirouette. Daarbij kwam hij met zijn nek op de rand van het vangnet terecht (deze rand is verstevigd), hij werd naar het Weesperpleinziekenhuis overgebracht. Hier bleek, dat hij geen verwon dingen had opgelopen. De Italiaan zal voorlopig rust moeten houden. De groep Jarz, die uit vier man be staat, zal vanavond weer optreden, waarbij een broer zal invallen voor Luciano. Het gerestaureerde nieuwe De la Mar-theater in Amsterdam is zater dagavond met 'n voorstelling door de jonge Zwitserse clown, acrobaat, zan ger, muzikant en mime-speler „Dimi- tri" heropend. Na een inleiding van Wim Sonneveld begon Dimitri zijn eerste optreden in Nederland. Prinses Irene waagde zich aan de twist De prinsessen Irene en Margriet hebben vrijdagavond in hun hotel op St. Maarten gedanst op de muziek van een zg.„steelband". Er werden niet alleen Latijns-amerikaanse dan sen gespeeld, maar ook de twist, waaraan prinses Irene zich waagde. Het dansen ging door tot ruim twaalf uur 's avonds. De prinsessen sloegen bijna geen dans over. In hun gezelschap bevon den zich onder meer enige officie ren van het fregat „Van Ewijck", met welk schip de prinsessen hun tochten naar de verschillende eilan den maken. Gedurende het weekeinde hebben prinses Irene en Margriet uitgerust op St. Maarten. Vandaag keren zij op Curasao terug, na eerst nog een kort bezoek aan het Britse eiland St. Kitts te hebben gebracht. De prinsessen zullen tot donderdag op Curasao blijven. Dominee brengt gestolen tekeningen terug De geref. predikant ds. H. D. Brug- geman uit Amsterdam heeft gister ochtend zes kleine en drie grote teke ningen, die de afgelopen week uit 't atelier van de kunst naar Jacques Jutte in de hoofdstad werden gesto len, teruggebracht bij de bestolene. De dief heeft de tekeningen in handen gespeeld van de predikant, die zich tegenover de politie op zijn beroeps geheim beriep. Jutte mist nu nog zeven tekeningen van naakten en een beeldje. Volgens de kunstenaar moet een kenner de diefstal hebben gepleegd, omdat uit gerekend de tekeningen die onlangs bij een expositie de beste beoordeling kregen, uit een grote stapel werden meegenomen. Nu de familie met vakantie is, neem ik elke dag een fles voor mij alleen dingen die op de verschillende plaat sen van uitzending worden getrof fen. Om 22.59 uur: Rechtstreeks uit zending van een Europees televisie programma via Telstar naar de Verenigde Staten. Het eerste beeld (om 22.59'54"): de Big Ben te Londen sir at elf uur. Programma gewijzigd voor eerste transatlantische uitzending Het Europese programma, dat hedenavond ten behoeve van de trans atlantische programma-uitwisseling via de Telstar wordt verzorgd, zal het grootste schakelprogramma zijn, dat tot nu toe door de Eurovisie is uit gevoerd. In het schakelcentrum van de Europese Radio Unie te Brussel zullen de beelden samenkomen van 18 verschillende plaatsen in Europa, die zóver uiteenliggen als Noord-Zweden en Zuid-Italië, West-Engeland en Joegoslavië. De verschillende bijdragen moeten, zowel beeld als geluid, in dé juiste volgorde en op het juiste ogenblik worden doorgezonden naar de stations Pleumeur Bodou (Frankrijk) en Goonhilly Down (in Enge land). Het grootste probleem ligt bij de verbindingen, aangezien elke bijdrage ten hoogste 45 seconden a 1 minuut duurt. Een telefonisch conferentie-net zal de centrale producer te Brussel verbinden met alle regisseurs op de plaatsen van uitzending. WIJZIGING In verband met de eerste trans- atlantiscl programma-uitwisseling via Telstar zal heit maandagavond- programma als volgt verlopen: 19.3520.00 uur: Inleiding Telstar- programma, bestaande uit: een film en een interview met Prof. Dr. Ir. J. L. Bordewij k, chef straal verbin dingslaboratorium van het Dr. Neher laboratorium van de PTT te Leid- schendam. 20.0020.25 uur: Rechtstreekse uit zending van een Amerikaans tele visieprogramma via de communica tiesatelliet Telstar naar Europa. Nederlands commentaar wordt van uit de Verenigde Staten verzorgd door Ma ja van Steensel, 20.2520.45 uur: NT3-journaal en weerbericht. 20.4521.15 uur: NCRV-program- ma „Vader weet het beter". De che que van 500 dollar. 21.1521.20 uur: Tekenfilm. 21.2021.45: „Uit de Jaren 20" met de O.K. Wobblers. 21.4521.55 uur: Toespraak door Ds. van den Bosch. 21.5522.30 u.: Paardesport „Royal international horse show" uit Lon den. 22.3023.30 uur: Forum over de aspecten van de lancering van de Telstar onder voorzitterschap van de heer W. L. Brugsma. De leden zijn: Ir. L. R. M. Vos de Wael, chef van het rauiolaboratorium van het Dr. Neher laboratorium te Leidschen- dam; Mr. I. H. Ph. de Rode Ver schoor, Privaatdocente aan de Rijks universiteit te Utrecht in het lucht recht, waaronder het ruimterecht valt. De heer J. W. Rengelink, pro grammacommissaris van de NTS. Dit forum wordt onderbroken: om 22.50 uur: Een Eurovisieprogramma als inleiding op het eerste Europese programma naar de Verenigde Sta ten. Getoond worden de voorberei- Nederlanders kwaad op songfestival De Nederlandse ploeg die deel neemt aan het zevende Europese festival van het lichte lied in Knok- ke (België) heeft gisteravond, op de derde dag van het festival, buiten mededinging meegedaan. De Neder landers hadden gisteren een klacht ingediend over de hun toegekende rangschikking, maar de jury bleef bij haar beslissing. De Nederlandse ploeg bestaat uit Anneke Grönloh, Milly Scott, Mieke Telkamp, het duo Joke Copier en José Marcello en Max Woiski jr. ZEEMAN MISHANDELDE VROUW In de nacht van vrijdag op zater dag heeft de 24-jarige Noorse zeeman Haakon Alvaer uit Bergen in Noor wegen in de Atjehstraat op Katen- drecht-Rotterdam een vrouw ernstig mishandeld. De man was bij de vrouw op bezoek geweest en de buurvrouw werd gewaarschuwd door geschreeuw. Toen ze de kamer van de vrouw binnenkwam, vluchtte de Noor. Het bleek, dat hij de vrouw bij de keel had gegrepen en haar ernstig had mishandeld. Ze moest in het Zuiderziekenhuis worden opgenomen. In de loop van zondag heeft 'de poli tie met medewerking van de mare chaussee de Noor van het Noorse schip „Nordholm", dat in het Botlekgebied gemeerd lag, gehaald. Aetherklanketi DINSDAG 24 JULI 1962 HILVERSUM I 402 M 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnas tiek. 7.20 Ochtend varia (gr.). 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek 9.00 Ochtend gymnastiek voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Cellorecital (gr.): Klassieke muziek. 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Arbeids vitaminen (gr.). 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Zang en piano: lichte muziek. 12.20 Rege ringsuitzending: Uitzending voor de landbouw. 12.30 Mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Eur. honkbalkamp. 13.20 Mededelingen of grammofoonmuziek. 13.25 Beursbe richten. 13.30 Metroplole orkest en solist. 14.00 Kamerorkest: klassieke muziek. 14.40 Voordracht. 15.00 Viool en piano. 15.30 De vrouw in het wit, hoorspel, (herh. v. 5 november 1961). 16.05 Friese liedjes (gr.). 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Licht ensemble. 17.55 New York calling. 18.00 Nieuws. 18.15 Eur. honkbalkamp. 18.20 Pianospel. 18.30 Licht orkest. 19.00 Paris vous parle, gesproken brief uit Parijs. 19.05 Opera-aria's (gr.). 20.00 Nieuws. 20.05 Discolaria. 21.00 Klankbeeld over de luchtvaart. 21.20 Promenade- orkest, zangsolisten en mannenkoor. 22.00 Sopraan en piano: Spaanse lie deren. 22.30 Nieuws. 22.40 Actuali teiten. 23.00 Moderne muziek (gr.). 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 M 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Moderne muziek (gr.). 7.45 Morgengebed en overwe ging. 8.00 Nieuws. 8.15 Pluk de dag (gr.). 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Jeugdkoor (gr.). 9.45 Voor de jeugd. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Mo derne muziek (gr.). 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Muziek houdt fit (gr.). 11.50 Volaan. vooruit, lezing. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.04 Licht lunchconcert (gr.). 12.30 Mede delingen ten behoeve van land- en tuinbouw. 12.33 Amusementsmuziek (gr.). 13.00 Nieuws. 13.15 Platen- nieuws. 13.33 Lichte grammofoonmu ziek. 14.00 Amusementsmuziek (gr.). 14.35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 Lichte koorzang (gr.). 15.10 Lichte grammofoonmuziek. 15.40 So praan en piano: klassieke liederen. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00' Voor de jeugd. 17.40 Beursbe richten. 17.45 Regeringsuitzending: Suriname en het Koninklijk Insti tuut voor de Tropen, door dr. C. Nagtegaal. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Hammondorgelspel (gr.). 18.35 Dans- orkest en zangsolisten. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.25 Licht te verteren (gr.). 20.30 Holland Festi val 1962: Strijkorkest: klassieke mu ziek. '20.55 Concertgebouworkest en soliste: Klassieke en moderne mu ziek. 21.55 De Zilverfluit, licht pro gramma. 22.15 22.25 Het boek van de dag. 22.30 Nieuws. 22.40 Licht orkest en zangsolisten. 23.10 Gram mofoonmuziek (licht). 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journaal. 20.20 Zendtijd politieke partijen: Katholieke Volks partij. 20.30 Tekenfilm. 20.35-22.10 Speelfilm.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 4