S)e £cidóe6oti/ta/nt CONFLICT MET KENNEDY OORZAAK VAN GENERAAL NORSTADS ONTSLAG? Oe Thant weet geen weg met „stelletje clowns" in Katanga Verschil van mening over Europese atoomstrijdmacht Van Roijen en Soebandrio confereren „openhartig" SiS\s Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 21 JULI 1962 52e JAARGANG No. 15.683 Marinier mag niet naar Venus Telef. 2 0 9 3 5 Red. 20015, 25594 - Advert. 20826 - Klachten bezorging 33839 (tussen 13.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd, S 8,25 p. kw„ Franco p.p. f 8,75. Adv. 17 et p. mm., Telefoontjes 1,50 Generaal Lauris Norstad, de opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Europa, heeft bij president Kennedy zijn ontslag aangeboden. President Kennedy heeft het ontslag van Norstad als opper bevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa aan vaard zo heeft het Witte Huis in Washington aangekondigd. Het ontslag gaat in per 1 november 1962, Generaal Lyman Lemnitzer is vrijdag benoemd tot Amerikaans opperbevelhebber in Europa. Als voorzitter van de commissie van stafchefs zal hij worden opgevolgd door generaal Maxwel Taylor. Verwacht wordt, dat generaal Lemnitzer door deze benoeming in aanmerking komt om generaal Lauris Norstad op te volgen als opperbevelhebber van de NAVO, strijdkracht, dat door de regering Eisenhower was goedgekeurd, in de ijskast heeft gezet, aldus „Le Monde". In Westduitse regeringskringen heeft men vrijdag gezegd het ont slag van generaal Norstad te betreu ren. De generaal had pas enkele da gen geleden nog besprekingen ge voerd met president Lübke en de ministers van buitenlandse zaken en van defensie, Schroder en Strauss. In genoemde Westduitse kringen zei men, dat de generaal in de NAVO altijd het grootste begrip voor de Duitse belangen heeft getoond. BRILJANT GENERAAL Generaal Norstad was met 49 jaar de jongste generaal met vier sterren van de Amerikaanse luchtmacht, toen hij in 1956 generaal Grünther op volgde als opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa. Hij werkte tijdens de tweede wereld oorlog mee aan de organisatie tfan de luchtdekking van de landingen op Sicilië en in Italië. Hij nam deel aan vijf gevechtsvluchten en kreeg daar voor een reprimande van de Britse luchtmaarschalk Sir Arthur Tedder. „U bent veel te waardevol om der gelijke risico's te nemen", zei hij tot Norstad. Generaal Eisenhower heeft gene raal Norstad eens beschreven als „een van de zeldzame mannen wier kunnen geen grenzen heeft". Veld maarschalk Montgomerij noemde Norstad een van de beste luchtmacht mensen van de westelijke wereld. Een besluit over de opvolging van generaal Norstad zal dooi de NAVO- raad worden genomen, die volgende lantische Oceaan. Generaal Norstad week dinsdag in Parijs bijeenkomt, achtte het dringend noodzakelijk de Verwacht wordt, dat deze raad Ame- Europese bondgenoten van de NAVO rika om een voordracht zal vragen. de wereldoorlog was hij onderstaf- De Franse krant „Le Monde schrijft, bewust te maken van hun daadwer- Van gezaghebbende zijde wordt ver chef van generaal Eisenhower. dat generaal Norstad zijn ontslag al- lelijke deelneming aan him eigen klaard, dat generaal Lemnitzer voor Generaal Taylor is zestig jaar en leen om persoonlijke redenen heeft verdediging, en had op atoomstrijd- de functie zal worden aanbevolen, is thans persoonlijk militair advi- ingediend, namelijk zijn lange dienst- krachten voor Europa aangedron- seur van president Kennedy. Tevo- tijd als opperbevelhebber en wegens gen ren is hij stafchef van het leger ge zijn gezondheid. weest. Hij is een groot voorstander De krant schrijft echter, dat me- tft FTfRPF^TFT n van vergroting van de conventionele mand blind was voor het groeiende iullurwmieli, strijdkrachten voor een beperkte conflict tussen Norstad en de leiders jjij zou bitter teleurgesteld zijn, Earle Wheeler, de plaatsvervangen- oorlog, hetgeen ook president Ken- in het Pentagon, waardoor hij onder om(jat president Kennedy het plan- de Amerikaanse opperbevelhebber nedy's politiek is. meer weigerde in april deel te nemen Norstad voor een Atlantische atoom- in Europa. aan de conferentie van NAVO-minis- EINDE TIJDPERK ters in Athen?. De secretaris-generaal van de Een lang verblijf in Europa brengt NAVO, mr. D. U. Spaak, heeft te onvermijdelijk mee, dat het inzicht Parijs gezegd, dat het ontslag van van de verdedigingsvraagstukken Norstad als een schok is gekomen, gaat afwijken van dat van de men- Dit betekent het einde van een tijd- sen aan de andere kant van de At- Officieel: Om persoonlijke redenen perk, zei hij op een persconferentie. „Dit is een groot verlies. Norstad is een groot generaal. Hij is 'n staats man. Hij is een man met een onaf hankelijke geest en 'n goede vriend". T De heer Stikker zei voorts, dat de Behalve generaal Lemnitzer word NAVO.raad generaal Norotads ont- ook de naam van generaal Maxwell heeft a|nvaard maar dat de Taylor genoemd a s mogelijke op- dfi ontslagaanvrage zeer be- volger van generaal Norstad. treurde Generaal Lemnitzer is 62 jaar en voorzitter van de Amerikaanse com- Bij alle door de V.N. in Elisabeth- stad opgerichte wegversperringen zal Katangaanse politie worden geplaatst, zo is vrijdag in een Katangaans rege ringscommuniqué meegedeeld. Dit zou overeengekomen zijn tussen pre sident Tsjombe en de V.N.-vertegen woordiger in Kongo, Robert Gardi ner, na de aanval van tienduizend vrouwen op een Indische wegver sperring. De politie zal worden geplaatst „om de vernederingen en intimidatie van regeringsleden en van de burgerbe volking, vooral vrouwen en kinde ren, te doen ophouden", aldus het communiqué. Bij iedere post komt een Katangaanse verbindingsofficier. missie van stafchefs. Tijdens de twee- Persoonlijke redenen Verder is meegedeeld, dat gene raal George Decker, thans stafchef van het Amerikaanse leger, op 30 september met pensioen gaat en zal worden opgevolgd door generaal GROTER LOONVR1JHEID Nog routine- zelfs een afzonderlijk bedrijf zou wel eens zó ver uit de band kunnen springen met eigengereide maatregelen, dat daarvan grote on gelukken zouden moet enworden ge vreesd. Maar meer dan een soort Na lang wachten op het door de preventieve eerste hulp bij onge- regering gevraagde advies aan vallen zou dat niet behoren te zijn. de Sociaal Economische Raad over Voor zulke gevallen kunnen de Rijks- 't toekomstige loonbeleid en nog ver- bemiddelaars blijven functioneren, scheidene jaren meer, waarin met vrij die immers al een enorme ervaring jandse zaken dr. Soebandrio donder- vraa gstukken gebrekkige voorschriften, maar voor al met onvoldoende vrijheid door het op dit terrein hebben. bedrijfsleven op dit terrein moest I>e SER zelf heeft het idee van een had' met de Nederlandse ambassa- heu?e bes! worden gewerkt, zijn dan eindelijk eigen „loonraad" van de hand dr T H van Rniien Vnlffins VOr erin5_en besprekingen tussen Indonesië en Nederland nog verscheidene „routine- vraagstukken" moesten worden op gelost voor hij de Nederlandse am bassadeur nogmaals zou ontmoeten. VOORLOPIGE OVEREENSTEMMING? dag. reeds enkele uren na zijn aan- ^S^bron bTdf hfirne besprekingen „aanzienlijke vliegtuig uit Washington naar New York vertrekken voor een onder houd met de waarnemend secretaris generaal der Verenigde Naties, Oe Thant. Dit heeft een woordvoerder van de Indonesische ambassade in Washington vrijdagavond verklaard. De woordvoerder zei, dat de be spreking zaterdagmiddag 17.30 uur Ned. tijd zou beginnen. Hij verklaar de voorts, dat minister Soebandrio het komende weekeinde in New York wil blijven en maandag naar Was hington zal terugkeren. DE TOESTAND VAN CHURCHILL In een medisch buUletin is vrijdag in Londen meegedeeld dat de 87-ja- rige Sir Winston Ohurahill dagelijks enige uren het bed kan verlaten. Er werd niet gezegd wanneer hij het zie kenhuis kan verlaten. DE SOWJET-ECONOMIE IN DE EERSTE HELFT VAN 1962 Blijkens offioiëile cijfers over het eerste halfj aai van 1902, die vrijdag in het Sowj et-regeringsblad „Izves- tia" zijn gepubliceerd, blijft de in dustriële prodiuktie van de Sowjet- Unie snelHer toenemen dan d'ie van het westen. De agrarische prodiuktie was, hoe wel er een stijiging viel waar te ne men echter kleiner dan de voor en kele belangrijke seotorren gestelde doelen. van de nana deur dr 1 H van Roiien Volaens vwucimBcu, zÜn gemaakt. Verno- deze week de nieuwe richtlijnen gewezen, hetgeen niet te betreuren Indonesi"sch'e bronnen droeg het ge- die veïhand bnndelfmMde voorgesteld. Vooropgesteld mag wel valt, als men bedenkt, dat anders snrek een zeer vriendschanDeliik" k}vestie.s' die verband houden met de worden, dat het SER-advies toch nog toch weer de overheid via haar ver- karaktêr en werd het laat op de ultvoermS van het plan-Bunker op tegenwoorigers deel van zulk een avond op „neutraal grondgebied" ge baad zou hebben uitgemaakt. houden. Het duurde ongeveer ander- Wij juichen voorts ook toe, dat men half uur. worden, dat het SER-advies toch nog op een ongelukkig moment is ver schenen, aangezien de regering juist raad zou hebben uitgemaakt, enkele dagen geleden aan werkge vers en werknemers heeft ingeprent de stichting van de Arbeid 'met haar dat men voor het komende jaar liefst prijzenswaardige staat van dienst - - f-j-ö- van uicnai De Indonesische minister van bui- - - maar zo weinig mogelijk aan wijzi- heeft ingeschakeld in het nieuwe tenlandse zaken, dr. Soebandrio, heeft worden gehouden het land- gingen in de lonen moet denken, systeem voor het uitzetten van de vrijdag verklaard, dat hij verdere goed "Hun^and is, op slechts onge- omdat onze economie dat voorshands beleidslijnen en als de eerstgeroepen besprekingen zal voeren met de Ne- veer acht km van ..Glen Ora waar moeilijk kan "erdragen. Maar ten vertegenwoordigster van het geor- derlandse ambassadeur in Washing- Pres!dent Kennedy en zijn echtgenote aanzien van_^dit ^ra-adyies moet ganiseerd bedrijfsleven. Van de SER ton, dr. J. H. van Roijen, voordat in regelmatig het weekeinde doorbren- z'n minst voorlopige overeenstem ming was bereikt. Tezelfdertijd werd vernomen, dat de plaats in de omgeving van Was hington waar de geheime bespre- ongetwijfeld de blik wat wijder za^ richten en de voorgestelde bepalin- periode van één jaar met haar bij zondere aspecten. aan twee inwoners van Texas, zou naar verluidt het vorig jaar verpacht zijn aan de Amerikaanse minister van defensie, Robert Monamara. Veilig heidsfunctionarissen van het State v. .au ue nul, ar. j. n. van nonen, vuuruat in j j„. 1 intussen halfjaarlijkse ad- het hoofdkwartier van de Verenigde ,2»! Een zw kke stee in het geheel kan OPENHARTIG het loslaten van strakke prijspolitie- o v ke voorschriften zijn, maar men kan Lr. Soebandrio, die donderdag- Department bewaken het landgoed Het thans verschenen advies, waar- zich dunkt ons wel vleien met avond een tweede gesprek van ander- gedurende de geheime Nederlands van het -voornaamste kenmerk de hoop, dat het bedrijfsleven ook half uur met dr. Van Roijen had zei Indonesische besprekingen, oog blijft houden voor het algemeen vrijdagavond tot verslaggevers, dat belang (en het eigen belang niet het „een openhartige gedachtenwis- NAAR OE THANT minder) dat met een voorzichtig be- seling" was geweest. Hij verklaarde De Indonesische minister van bui- leid op dit stuk is gediend! echter, dat er tijdens de geheime tenlandse zaken, zou vandaag per L van het is de aandrang op de grotere vrij heden voor het georganiseerde be drijfsleven, is zeker een logisch ge volg van de ontwikkeling, die er se dert het optreden van het kabinet- De Quay reeds was en eigenlijk al vanaf de laatste bewindsmaanden van minister Suurhoff en de zijnen. Zij het toen met moeilijk gemas keerde tegenzin van de kant van de socialisten. Zij hielden het immers maar het liefst op het systeem van de uniforme loonronden, waarmee zogenaamd kool en geit werden ge spaard, maar geen recht werd ge daan aan de minimale vrijheden, die het bedrijfsleven op het stuk van de loonbepaling t hoort te bezitten. kele jaren lang was dat systeem van gelijke monniken en gelijke kap pen absoluut geboden, maar die ge lijkheid is er nu eenmaal niet meer en het forceren ervan werkt bij zonder nadelig in allerlei opzich. Het SER-advies bevat ook de aan sporing om af te stappen van de produktiviteitsvaststelling in be paalde bedrijfstakken of in het ge hele bedrijfsleven ter bepaling van de mate, waarin (algemene) loons verhogingen kunnen worden toege staan. Op het verlaten van die „al leen-zaligmakende" norm werd al lang aangedrongen, al zal ze natuur lijk niet uit het oog mogen worden verloren. Geen enkele deskundige zal dat echter ook volledig doen! Het is goed, dat in het advies de centrale overheid toch als het ware „achter de hand" wordt gehouden ten einde in bijzondere gevallen te kunnen inspringen met zelfs een veto voor bepaalde beslissingen, omdat Lancering Mariner een dag uitgesteld Door moeilijkheden met de aan- drijfraket hebben de Amerikanen vanmorgen de lancering van 't ruim tevoertuig „Mariner 1" moeten uit stellen. De Mariner had om 19.44 uur met behulp van een Atlas-Agenda raket gelanceerd moeten worden voor een vlucht naar Ve nus. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) deel de mee, dat men het schot voor min stens een dag heeft moeten uitstel len, omdat de aandrijfkracht tijdens het aftellen een verkeerd radio-sig naal had gegeven. De Amerikaanse ruimtecapsule zou een 360 miljoen kilometer lange reis naar de planeet Venus hebben moe ten aanvangen, om dan na honderd- veertig dagen, omstreeks 8 decem ber, binnen een afstand van 16.000 kilometer de zonnezijde van de pla neet te passeren. Op het ogenblik bevindt Venus zich op een afstand van 243 miljoen kilometer van de aarde, doch begin december zal deze niet meer dan 93 miljoen kilometer bedragen. De eerste poging om een ruimte voertuig in een baan om Venus te brengen, werd op 12 februari jl. door de Sowjet-Unie ondernomen, dooh deze is mislukt. André Renard Nieuw mandaat De secretaris-generaal van de V.N., Oe Thant, heeft vrijdag in Helsinki gezegd de veiligheidsraad te zullen bijeenroepen om een nieuw mandaat voor Kongo te vragen, of minstens vernieuwing van het oude mandaat. Op een persconferentie zei hij, dat de V.N. niet het recht hebben ge kregen militaire operaties uit te voe ren en dit ook niet zullen doen. De V.N. verblijven in Kongc om recht en orde en de eenheid van het land te bewaren. De V.N.-strijdkrachten hebben het recht buitenlandse huur lingen te verwijderen. Financieel Het vraagstuk Kongo is een finan cieel vraagstuk, zo zei hij. De maat schappijen Union Mtiniere en „Tan ganyika" hebben tijdens het Belgi sche bestuur aan de centrale regering in Leopoldstad hun geldelijke bij dragen betaald, maar sinds de Bel gen zijn vertrokken betalen zij deze aan president Tsjombe in Elisabeth- stad. Wanneer deze betalingen weer aan de centrale regering worden ge daan, zou het vraagstuk zijn opge lost. Stelletje clowns „De heer Tsjombe is een onstand vastig man, en hetzelfde kan van zijn twee collega's Moenongo, die be weert minister van binnenlandse za ken var. Katanga te zijn, en Kimba, die zegt minister van buitenlandse zaken te zijn, worden gezegd. Ik 1 eb getracht Tsjombe en de centrale re gering met elkaar te laten onderhan delen, maar zonder resultaat. Ik weet niet wat ik met zo'n stelletje clowns aan moet", zegt Oe Thant. VIETNAMESE GUERILLA- STRIJDERS GEDOOD De Vietnamese strijdkrachten heb ben vrijdag gemeld 85 communisti sche guerrillastrijders in hun verster kingen op ongeveer 120 km ten wes ten var Saigon te hebben gedood. De regerings9trijdkrachten zouden bij deze aanval tv.ee doden en zeven gewonden hebben geteld. De aanval gebeurde in een moe rassig gebied in de provincie Kien Toeong, in de vlakte van het Reit. Volgens waarnemers is dit een over winning voor de regering zoals sinds maanden niet is voorgekomen. ZOEKT U een Gero-cassette van ƒ40.of ƒ400. v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207 heeft het De Gero-specialist (Advertentie). overleden - Gisteravond begon in Kerkrade het vierde wereld-muziekconcours. Geen wonder dus, dat het gehele r^gU^ljheteoogndient te worden ge- Plaatsïe volkomen in de ban van de muziek leeft: de. verkoopster in een grammofoonplatenhandel houden. Een of andere bedrijfstak draaide temidden van de top-hits aan 'n oude muzie kdoos om die muzikale 'bezetenheid' te illustreren. De Waalse vakbondsleider André Renard is vrijdagavond overleden. Hij is 51 jaar geworden. Twee weken geleden werd Renard door een beroerte getroffen. Don derdag deden zich complicaties voor, waardoor zijn toestand snel achter uit ging. Renard was voorzitter van de Waalse volksbeweging. Hij werd vooral bekend door zijn agitatie tij dens de grote stakingsbeweging die in december 1960 en januari 1961 België in beroering bracht. De over ledene was voor een federale staats vorm In België. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's ONBESTENDIG De Bilt, 10 uur. Het KNMI deelt mede: Een onweerstoring bereikte in de nacht van vrijdag op zaterdag ons land en trok daarna naar Noord- Duitsland. Vooral in de kuststrook viel er veel regen, plaatselijk meer dan 20 mm. Achter het koufront komt koelere Oceaanlucht binnen die on stabiel is, zodat er morgen naast en kele opklaringen ook buien voorko men. Bij Schotland bevindt zich de depressie, die dit onbestendige weer veroorzaakt en deze zal gedurende het weekeinde naar het noordelijk deel van de Noordzee trekken. Zon- en maanstanden 22 Juli: zon op 04.4(5, onder 20.46; maan op 23.32, onder 11.00. 23 Juli: zon op 04.47, onder 20.45; maan op 23.57, onder 12.19. Hoogwaterstanden 22 Juli: v.m. 6.40; n.m. 10.08. 23 Juli: v.m. 7.26; n.m. 19.56. KORRELTJE Vele mensen trachten de waarde van het verlorene te verkleinen, om gemakkelijker het verlies te kun nen dragen.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1