SUNIL Bloembollenveilingsseizoen begonnen Sgo° SUWV-0^ VROUW NA VAL UIT RAAM VAN MOTEL OVERLEDEN Prinsessen op Saba Dekknechtje verdronken Diefstal uit wraak VRIJDAG 20 JULI 1962 DE LEIPSE COURANT PAGINA 7 NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL (Advertentie) Vermist meisje hulp in de huishouding Het 17-jarige Haagse meisje, Tine ke Anne de Groot, dat sinds 19 mei spoorloos was, is weer terecht. Ge bleken is, dat het meisje (dat zioh ook wel Jonker de naam van haar tweede vader noemt) ruim een maand heeft samengewoond met een 23-jarige vriend. Toen aan die vriend diens kamers werden opgezegd, heeft deze het meisje ondergebracht bij kennissen, waar ze als hulp in de huishouding heeft gewerkt. Deze mensen waren zo is de politie ge bleken echter volkomen te goeder trouw, want toen zij gisteren 't por tret van het verdwenen meisje in de krant zagen hebben ze onmiddellijk de politie gewaarschuwd. Die is het meisje vandaag daar gaan ophalen. Hoge onderscheiding voor dr. Tilanus Dr. H. W. Tilanus, veertig jaar lid van de Tweede Kamer en voorzitter van de CHU-fractie, is gisteren door H.M. de Koningin onderscheiden met het Commandeurschap in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Het was minister E. H. Toxopeus, minister van Binnenlandse Zaken, die de ont roerde politicus het orde-lint om de schouders hing. De plechtigheid geschiedde ter in leiding van de CHU-zomerconferen- tie te Zeist. Dr. Tilanus ontving van de CHU een chèque, waarover hij vrijelijk kan beschikken. Partijvoor zitter mr. Beernink beschreef de on derscheidene als een man, die wel tegenstanders heeft, maar geen vij anden. „Hij is geen partijman maar een nationale figuur". GOEDE PRIJZEN VOOR TULPEN, CROCUSSEN SPOTGOEDKOOP „Wat zal het nieuwe seizoen ons brengen? Wat het gewas betreft geloof Ik rustig te mogen zeggen, dat de oogst van goed tot best is. De vraag of de bollenexport in staat is het grotere aanbod vlot te plaatsen, is niet zo eenvoudig te beantwoorden. Toch geloof ik, dat we dit jaar een nor male handel krijgen, al zullen de gebruikelijke uitschieters ook deze zomer voorkomen. De kans op uitschieters naar beneden lijkt het grootst." Dat zei de heer Th. Zwetsloot, de direkteur van een der Lissese bloembollen- veilingen, toen gistermiddag in een tjokvolle en vol-gerookte veilingzaal het bloembollenseizoen werd geopend. zift twaalf van Feu Superbe verko pen voor 7,25, en werden twaalven van Sulphur Triumph en Oriental Beauty gewaardeerd met resp. f 9 en 7,20. Gemengde Kaufmannia's, zift twaalf, vonden kopers voor 7,10 en twaalven van de mooie Fosteriana Cantate veranderden van eigenaar voor 15,70. Er waren ook nog wat narcissen: een partijtje Scarlet Elegance, dat waarlijk niet zo verbluffend best was. Niettemin betaalde men voor de „enen" 9,30 per 100, voor de „twee- en" ƒ7,75 en voor de „drieën" ƒ6,10 per 100. Colchicums lagen, naar ge lang de kwaliteit, tussen 15 en 25 Het is altijd druk op zo'n eerste cussen, die echter voor een appel en Per le velling in het seizoen. Er zijn dan een ei van de hand gingen en ook al Zoals gezegd: de crocussen waren veel belangstellenden, maar meestal heel wat tulpen, waaronder de no- spotgoedkoop. Het aanbod is veel nog weinig bollen. Aan nieuwsgieri- dige partijen darwinhybriden. De groter dan de vraag. De negens kwa- gen ontbrak het ook gisteren niet. tulpen werden vlot afgenomen voor men nog tot ruim 1 per 100, maar Er was geen plaats meer vrij en op goede prijzen. Zo besteedde men voor de kleinere maten zakten plompver- de pas gedempte haven in Lisse kon beste twaalven van de gewilde gele lor en naar 0,70, 0,80 en 0,90 per men geen auto meer kwijt. De aan- tulp Bellona grif 10 per 100 en 100. „Ze liggen in de goot," zeggen voer is een eerste veiling nog nooit elven van deze variëteit noteerden de bollenmensen zo groot geweest als nu het geval 8,50. Voor mooie Van der Eerden, Het veilingseizoen is dus begonnen, was. Er waren opmerkelijk veel cro- zift twaalf, werd f 7,20 betaald en En hoewel men zo'n eerste veiling voor zift elf 6,30. Twaalven van moeilijk als maatstaf kan nemen, Bosporus werden afgedrukt op 8,30 de start is voor de tulpenkwekers in en elven op 6,45. Verder zagen we ieder geval hoopvol. POLITIE STELT ONDERZOEK IN In de nacht van woensdag op don derdag tegen een uur is een 31-jarige Amerikaanse vrouw, wier naam niet bekend is gemaakt, uit het raam ge vallen van een motel te Edam. Zij had daar haar intrek genomen met een man van Amerikaanse nationa liteit. Deze had 's avonds een café in Edam bezocht. Toen hij omstreeks half een in het motel terugkeerde, Het bezoek, dat de prinsessen Irene en Margriet donderdag aan Saba brachten is uitstekend verlopen. De enige tegenslag vormde het herhaal delijk optreden van regenbuien waar door nogal wat vertraging ontstond. Alvorens op Saba aan land te kun nen gaan moesten de prinsessen tweemaal bij een nog al woelige zee overstappen, eerst van het fregat Van Ewijck op een bij dit schip beho rende motorsloep en vervolgens van de motorsloep in een Sabaanse sloep. Prinses Irene maakte tijdens deze niet-alledaagse reis filmopnamen. Op het zeer heuvelachttige eiland werd een rondrit in open jeeps ge maakt. Verder waren er de gebrui kelijke toespraken, een zanghulde en het aanbieden van geschenken. Bij het terugroeien naar de Van Ewijck namen de prinsessen gedu rende enkele minuten de riemen van de Sabaanse roeiers over; het over stappen verliep ook nu zonder moei lijkheden. Op de Dorditse Kiil ter hoogte van Wi-llemsdorp is gistermidldaig om streeks vier uur d!e sleepboot „Ad- ma" van de Rotterdamse sleepdienst „Korve" door tot nog toe onopgehel derde oorzaalk omgeslagen en gezon ken. Het veertienjarige dekknechtje Pieter van Helden, gewoond hebbend in Rotterdam, diie voor het eerst een reis meemaakte, is daarbij verdron ken. De twintigjarige kapitein van de „Anima", Joh. P. Franken, sprong van de zinkende boot en werd opge pikt door de bemanning van een pas serend schip. Later stapte hij over op een patrouilleboot van de rijkspo litie te water. De „Adma" sleepte met de sleep boot „Warmond1" een geladen zand- sohip. De „Warmond" heeft later al leen de reis voortgezet. Ais de om standigheden het toelaten, wil men vanavond nog proberen de gezonken sleepboot te lichten. RAADSLID AF DOOR NALATIGHEID De 51-jarige heer J. van Oosterhout uit het Brabantse Asten, die al negen jaar deel uit maakt van de gemeen teraad in zijn woonplaats en onlangs als raadslid werd gekozen, zal des ondanks in de komende periode niet in de raad terugkeren. Dit is te wij ten aan een vergissing; de man heeft namelijk vergeten binnen de voorge schreven termijn zijn geloofsbrieven in te zenden. Hij had wel allerlei be scheiden ontvangen, doch de afwik keling daarvan aan zijn zoon overge laten, omdat hijzelf het veel te druk had. Zijn zoon Louis had het echter ook druk en meende overigens, dat de stukken niet behoefden te worden teruggezonden. De nieuwe prior van het Kruisherenklooster te Zoeterwoude, drs. P. Peetere, W.E.E.M. 70 Nederlandse scholieren jaar naar Amerika Op 28 juli a.s. beginnen ruim 70 Nederlandse jongens en meisjes, die juist eindexamen hebben gedaan aan een middelbare school, aan een jaar vol onvergetelijke gebeurtenissen. Op die dag vertrekken zij met het m.s. „Seven Seas" van de Europa- Canada Lijn vanuit Rotterdam naar de Verenigde Staten, waar zij deel uit zullen maken van een Ameri kaans gezin en een highschool zullen bezoeken. Voordat ze in juli 1963 weer naar Nederland terugkeren wacht hen nog een busreis van een viertal weken door een groot deel van het land, tot slot waarvan ze door President Ken nedy op het Witte Huis worden ont vangen. Onder de jongelui die op 28 juli zullen vertrekken, bevinden zich o.a.: Maarten Goslings, Burg. van Griet- huysenplein 8, Oegstgeest (Rijnlands Lyc.); Marianne van Paridon, Voor straat 70, Katwijk aan Zee (St. Ag nes Lyc., Leiden) en Ton Barendsz, Reijerskoop 66, Boskoop (Rembrandt Lyceum, Leiden). Benoeming Bisdom Haarlem Mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, bisschop van Haarlem, heeft tot ka pelaan van de parochie O.L. Vrouw Sterre der Zee te Volendam benoemd de weleerw. heer A. Th. Groot. Een personenauto is in de Zutphensestraat in Brummen ingereden op een vrouw met haar vier kinderen en een nichtje, die met de fiets aan de hand stonden te wach ten om over te steken. De moeder, mevr. Torgens uit de Hoven, gem, Zutphen, haar zoontje en een nichtje werden hierbij zwaar gewand. De drie andere kinderen werden licht gewond en konden na behandeling in het ziekenhuis naar huis worden vervoerd. De personenauto wilde in 'n bocht een vrachtauto met aanhangwagen passeren. Er kwam echter een tegen ligger en de personenauto moest naar links terug, waarbij de wagen slipte en inreed op het wachtende groepje. De Rhedense politie heeft in ver band met de enkele dagen geleden gepleegde diefstal van goud en zilver uit een gedeeltelijk bewoond pand aan het Stationsplein in Dieren twee inwoners van Dieren, vroegere be woners van het bewuste pand, aan gehouden. Het was beiden niet zo zeer te doen geweest om een kapitale diefstal te plegen, zo zeiden ze, dan w?l om wraak te nemen op hun vroegere huisbaas over wie ze lang niet te vreden waren. De hele buit "hebben ze aan de politie overgegeven. Beiden zijn in arrest in afwachting van de beslissing van de officier vkn justitie in Arnhem. Prof. Rogiers onderzoek nog „in volle gang" „Mijn onderzoek is nog in volle gang," aldus verklaarde gisteren prof. L. J. Rogier naar aanleiding van de berichten volgens welke de verschijning van het boek, dat hij op uitnodiging van het gemeentebe stuur zou schrijven over „Nijmegen in oorlogstijd", zou zijn uitgesteld, omdat hij bij het bestuderen van de dossiers verscheidene feiten zou heb ben aangetroffen, die een aantal Nij meegse burgers in opspraak zouden kunnen brengen. Hij gaf toe, dat het boek in een of twee jaar gereed zal kunnen zijn. Prof. Rogier verklaarde voorts, dat de berichten over deze zaak volko men uit de lucht zijn gegrepen. „Er is nooit sprake geweest van enig uit stel, laat staan van afstel en er heeft sedert de opdracht is verleend, nooit enig gesprek daarover tussen de bur gemeester en mij plaats gevonden", aldus prof. Rogier. De nieuwe Japanse premier, Iike- dia, heeft donderdag op een perscon ferentie meegedeeld, dat de buiten- lanidl9e politiek van zijn land onver anderd blijft. Verder zei hij. dat zo lang hij premier is, Japan niet met 'kernwapens bewapend zaïl worden. Huldiging van zilveren „Snip en Snap" Het artiestenduo Willy Walden en Piet Muyselaar, dat 25 jaar op de planken is verschenen als „Snip en Snap", is gistermiddag in theater Carré in Amsterdam onder grote be langstelling uit de wereld van de kleine kunst gehuldigd. De directeur van de „Snip en Snap" revuë's, René Sleeswij k, vond dat er hier sprake is van een ongelofelijke coöperatie. „Nergens ter wereld vindt u een dergelijk duo, dat 25 jaar bij elkaar blijft en 25 jaar met succes voor dezelfde onderneming optreedt". ontspon zich een heftige woorden wisseling tussen hem en de Ameri kaanse. Kort daarop riep de man de hulp in van de eigenaar van het motel, de heer A. Lakeman, omdat iets ern stigs zou zijn gebeurd. Bij onderzoek bleek dat de vrouw met een bloe dende hoofdwond buiten, op korte afstand van het motel, lag. Zij was bewusteloos. Nadat een plaatselijke arts, dr. L. van Bommel, eerste hulp had verleend werd de vrouw per ziekenauto overgebracht naar het stadsziekenhuis te Purmerend. Zij is daar anderhalf uur later overleden. De man, die niet haar echtgenoot bleek te zijn, verklaarde onder meer dat de vrouw naar een vermeend balkon had willen gaan. Hij is in arrest gesteld. De patholoog-anatoom, dr. J. Zel- denrust, heeft vanavond te Purmer end sectie verricht op het stoffelijk overschot van de vrouw, om na te gaan of sporen van geweldpleging aanwezig zijn. De uitslag van zijn onderzoek zal vrijdag in de loop van de dag aan de officier van justitie te Amsterdam worden medegedeeld. Brechts „Arturo Ui" Het spel, dat de VPRO donderdag heeft uitgezonden, werd door Bertolt Brecht in Finland geschreven. „De weerstaanbare opkomst van Arturo Ui" zal om de historische actualiteit zonder twüfel indruk op de kijkers hebben gemaakt. Brecht heeft name lijk de overeenkomst getekend tussen een gangsterbende en de nazis; en hij kon dat met kennis van zaken doen, waar de schrijver al tijdens de Rijksdagbrand in Berlijn naar het buitenland was uitgeweken. In deze voorstelling, die een reportage was uit de Rotterdamse schouwburg, hebben de vele meewerkenden (van wie de meesten een dubbelrol te vervullen kregen) onder de vakkun dige regisseur Robert de Vries sterke accenten weten te leggen, die indruk wekkend werden voorgesteld. In korte verklaringen werd na iedere scène de parallel verduidelijkt, het geen de beklemming in Brecht's an ti-nazistuk onderstreepte en de kij ker thuis de samenhang tussen wer kelijkheid en parodie verhaalde. Zo werd bijvoorbeeld het proces Van der Lubbe (dit nazi-slachtoffer was uit Oegstgeest afkomstig) verbeeld in het proces Fisch, waaraan enkele bijzonder onthullende scènes waren gewijd. Brecht zelf had aanwijzigin- gen voor M orvoering gegeven. Door tekst en presentatie hebben we ons zeer geboeid gevoeld. „Terugkeer" en het Concilie Door middel van beelden van het huidige Turkije is de KRO middels een documentaire teruggekeerd naar de eerste vier concilies, die lang ge leden in Klein Azië werden gehou den. Het is een zeer verzorgde uit zending geworden met waardevolle teksten uit de H. Schrift en daarbij passende scherpe beelden, die in de knappe regie van drs. Leo Akker mans tot hun recht kwamen. Dr. W. C. Driessen OP had de samenstelling van dit programma van een boeiend half uur. We hopen, dat aanvanke lijk minder geïnteresseerden nu meer aandacht zullen hebben gekregen voor de komende ervaring van het tweede Vaticaanse concilie in okto ber. Vlaams amusement De mensen van de Vlaamse tele visie vinden het niet aardig, dat de Nederlandse tv zo schaars haar amu sementsprogramma's overneemt, ter wijl toch onze zuiderburen menig vuldig gebruik maken van in ons land (jp het scherm geprojecteërd vermaak. Na het Belgische program ma voor Montreux ,dat de KRO had overgenomen, zal men wel zijn ver sterkt in de gedachte, niet te snel in te gaan op amusement, dat het Nederlandse peil niet bereikt. Het is jammer, maar in elk geval juist. Komende uitzendingen Vanavond bij de NCRV kan men Johnny Jordaan, de Wama's en de Hi Vive bezig zien en later Will Spoor in een m im e - programmaDe Vara is er zaterdag weer met de tweekamp van Theo Eerdmans; en dan verschijnt de Leidenaar I. Tege- laar in de tweede ronde over de stads-geschiedenis. Daarna is er een uitzending ten bate van de Stichting ..Blijvend applaus" met veel artisten in het circus Boltini. In de voor avond komt „Top of flop" voor de jongelui. Het zondagse amusement van de KRO bestaat weer uit een concert van het Kunstmaandorkest en een half uurtje Songfestival in Knokke. Herdenking Titus Brandsma De twintigste sterfdag van Titus Brandsma wordt zondag 29 juli her dacht met een pontificale Hoogmis te Nijmegen, uitgezonden door de KRO- tv en begeleid door een korte docu mentaire.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7