Slmugat UIT DE OMGEVING Schoolboeken Bach-herdenking in Pieterskerk Examens kath. Mulo-scholen Burgerlijke Stand Laatste Berichten Belangrijk legaat Geen boekje open! Perzische premier biedt onslag aan Marktberichten WOENSDAG 18 JULI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 p Kui/de, voor H.B.S. GYMNASIUM AMBACHTSSCHOOL BOEKHANDEL Fa. J. N. GEIJER BOTERMARKT 26 LEIDEN TELEF. 20519 Vele titels voorradig (Advertentie) ONDRAAGBARE RADIO'S Wat doen we met de draagbare ra dio's?, vroeg onlangs een journalist aan het bestuur van de ANWB. De wedervraag luidde: „Wat kunnen we doen?" Uit de vraag en meer nog uit het antwoord blijkt wel, dat het pro bleem draagbare radio zo zoetjes aan niet meer te dragen is. Muziek wordt je opgedrongen, of je er zin in hebt of niet. „Veronica" heeft in dit ver band bepaald niet zulk een troosten de rol als haar in het vrome verhaal is toegewezen. Wandel je over het Rapenburg, verzonken in de stilte van drie eeuwen, dan kan je plotse ling de vraag overvallen: Wat hoort bij elke maaltijd? Het metalen stem metje komt uit een tasje van 10 x 20 cm. We vinden muziek aardig, zelfs teenager-muziek, en zo'n zender vol muziek kan op bepaalde uren in een ADRIAAN RLANKENSTEIN EN JAAP STOTIJN Het tweede concert in de serie or gelconcerten, die deze zomer in de Pieterskerk wordt gegeven, is gewijd aan Johann Sebastian Bach. Het is niet toevallig, dat deze 26e juli, de datum van het betrokken concert, hiervoor is uitgekozen. Op 28 juli 1750 nl. overleed Bach op 65-jarige leeftijd te Leipzig, waar hij 27 jaar cantor en muziekdirecteur was ge weest van de Thomas-Kirche. Het is in deze periode, dat hij zijn mooiste kerkelijke werken geschreven heeft, ondanks het feit, dat de artistieke omstandigheden er allerminst gun stig waren. Bachs superieuren in Leipzig be seften, behoudens een enkele uit zondering, niet met welk een groot genie zij te doen hadden. Dat Bach zelf bepaald niet uitmuntte in tact maakte de zaak alleen maar erger. Na zijn dood raakte zijn werk aan vankelijk min of meer in de verge telheid en pas driekwart eeuw later was het de toen nog jonge Mendels sohn, die de aandacht weer op hem vestigde. Op dat tijdstip begon Bachs grote wereldroem als componist Op donderdag 26 juli zullen door de organist van de Pieterskerk, Adri- aan Blankenstein met solistische me dewerking van de hoboïst Jaap Sto- tijn een aantal werken van Bach wor den verklankt. Aanvang kwart over acht. Leidse Universiteit Dp 8 juli zijn geslaagd voor het Apothekersexamen mej. H. C. D. Kolff en de heer G. A. Bouman, bei den te Leiden. Met ingang van 1 september 1962 is aan dr. J. H. A. Logemann op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Leiden, met dankbetuiging voor de belangrijke in deze betrekking be wezen diensten. Geslaagd: J. G. Mank, Lange- raar; J .v. d. Doel, Alphen a. d. Rijn; M. de Gans, Alphen a. d. Rijn; M. Pijpers, Alphen a .d. Rijn; P. H. Beereboom, Zoeterwoude; B. J. Wes- selingh, Zoeterwoude; 3 G. v. Adri- chem, Leiden; Th. J. Goddijn, Lei den; N. J. C. Kettenis, Leiden; Th. L. Biegstraten, Leiden; t'. A. M. de Rooy, Zoeterwoude, P. C. Egberts, Leiden; M. v. Egirond, Oegstgeest; G. L. Evers, Leiderdorp; M. Fasel, Leiden; W. G. M. Goütenbos, Leiden; M. L. M. de Grcx-t, Hazerswoude; J. M. Hettinga, Leiden; A. E. Dap per, Rijpweteriiig; J. C. v. Egmond, Leiden; H. F. v. d. Hoeven, Voor hout; J. M. Hogenboom, Rijpwete- ring; H. A. Hoogervoret, Leiden; M. W. Karei, Leiden. Geslaagd voor Mulo-A de dames: M. L. de Ruijter, Oegstgeest; C. v. d. Schinkel, Haarlemmermeer; I. L, Groeneveld, Bodegraven; M. A. Wernecke, Leiderdorp; M. J. Beute, Leidschendam; M. Bakker, Voorscho ten; E. A. Smaal, Katwijk a. d. Rijn; C. J. G. den Os, Leiden; v. d. Hei den, Sassenheim; E. P. Janssen, Oegstgeest; M. Koops, Voorschoten. De heren: T. v. d. Plas, Oegst geest; H. Ellerbroek, Bodegraven; J Windhorst, Bodegraven; J. W. Bos, Bodegraven; N. J. Oosterom, Leider dorp; B. v. Dijk, Katwijk a. d. Rijn; R. A. v. Reen, Leiden; J. A. Klau- ke Voorschoten. De met een gemerkte kandida ten bovendien middenstandsdiplo ma. Afgewezen 8 kandidaten behoefte voorzien, maar 't wordt te veel als je geen stap meer kan ver zetten zonder The young ones op je pad te ontmoeten, of Catharina. Een half uur „Veronica" als on gewenst gezelschap tijdens het werk, omdat er toevallig een truc voor de deur staat in te laden. „Blauwe dia manten" in het Van der Werfpark, en muzikale nylons boven op de Burcht zijn de misselijke uitwassen van het ondragelijke draagbare ra dio-probleem. Kon de politie er maar wat aan doenzo iets als een ge sloten tijd.... liefst in de morgen uren, die bij uitstek aan ernst en ar beid zijn toegewijd. Een zolderschuit, die te zwaar geladen was, is vanmorgen om half twaalf nabij de Vijf Meibrug over de Trekvliet in Leiden-zuidwest, ge zonken. Het scheepje voer in 'n reeks vrachtbootjes, die van en naar de veiling varen. De lading groente ging verloren. Het schip moest in de loop van de middag gelicht worden. Het architectenbur. J. J. Splin ter te Leiden heeft namens mr. Tee- kens het bouwen van een bungalow aan de Kanaalweg opgedragen aan de firma Fr. de Boer te Hazerswou de Rijndijk. Aan de Kath. Kweekschool Ma ter Misericordiae te Tilburg zijn ge slaagd voor onderwijzeres, de dames W. Boerakker en S. Smiet te Leiden. Aan de Technische Hogeschool te Eindhoven is in de afdeling der werktuigkunde geslaagd voor het propaedeutisch examen, de heer F. H. Bouter; aan de Vrije Universiteit te Amsterdam slaagde voor de mid delbare akte pedagogiek M.O.-A, mej. A. E. den Engelse, beiden te Leiden. Joh. de Veer: „Eet eens een stukje spek" „Eet eens een stukje spek, het smaakt heerlijk met bietjes, stamp pot van rauwe andijvie of sla". Dit advies richtte de voorzitter van het produktschap voor vee en vlees, de heer Joh. de Veer, vanmorgen op de openbare vergadering van het pro duktschap in Utrecht over de hoof den van de bestuursleden heen tot de huisvrouwen in Nederland. Door de geringe vraag naar spek is het bijzonder goedkoop. Het gevolg hiervan is, dat de andere onderdelen van het varken duur moeten worden verkocht, wil het hele dier nog winst opleveren. Het doorregen lapje is momenteel dan ook meer dan de helft goedkoper dan de karbonade: de groothandelsprijs voor spek is 1,80 per kilo en die voor karbonade 3,80. De heer De Veer meent, dat de Ne derlanders zelf de prijs van de kar bonade kunnen beïnvloeden, door meer spek te eten. Het bestuur van het produktschap heeft vanmorgen lang gediscussieerd over de wenselijkheid, een toeslag te verlenen voor het invriezen van spek. De markt zou daardoor nu wat wor den verlicht. De heer De Veer was echter van oordeel, dat het spekpro- bleem dan in het najaar in verhevig de mate terug zou keren en hü noem de een dergelijke verschuiving van de moeilijkheden bovendien een vrij kostbare zaak. Het bestuur besloot, de ontwikkeling op de varkensmarkt voorlopig nog af te wachten alvorens een dergelijke maatregel te nemen. De invriesregeling voor hele varkens is nu opgeheven. De varkensprijzen zyn in de afge lopen twee weken met ongeveer 15 cent gestegen. De overnameprijs voor baconvarkens werd daarom gehand haafd op 2,20 per kilogram geslacht gewicht, terwijl de bovenste gewicht- grens 68 kilogram blijft. LEIDSE AGENDA WOENSDAG 18 JULI Rozenkranskruistocht 7 uur n.m., St. Fetruskerk. ZATERDAG 21 JULI Michigan Choral Uitvoering, St. Pieterskerk, 8 uur n.m. Eucharistisch Trefpunt 3-5 uur, Mariakapel St. Lodewijkskerk. BIOSCOPEN TE LEIDEN De films in de week van 1320 juli zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Trianon: „Eén, twee, drie", alle leeftijden. Dgl. 2.30, 7 uur, 9.15; znd. 2.15, 4.30, 7 uur, 9.15. Casino: afgekeurd. Lido: „Onder verdenking van ze denmisdrijf", volw. Dgl.: 2.30, 7 uur, 9,15; znd. 2.30, 4.45, 7 uur, 9.15. Luxor: „Blue Hawaii", alle leeftij den. Dgl. 2.30, 7 uur, 9.15; znd. 2.30, 4.45, 7 uur, 9.15. Studio: „Morgen ben ik rijk", alle leeftijden. Dgl. 2.30, 7 uur, 9.15; znd. 2.30, 4.45, 7 uur, 9.15. Rex: „Degens, dolken en doodsge vaar", 14 jaar. Dgl. 2.30, 7.15, 9.15; znd. 2.30, 4.45, 7.15. 9.15. Greenway (Voorschoten): „Het te ken van Zorro", 14 jaar (vrijd. 8.15; zat. 7 uur en 9.15; zond. 4 uur). „Mor gen zijn zij volwassen", volwassenen (zond. 7 uur en 9.15; maand., woensd. en donderd. 8.15). Geboren: Maarten Meint Caspar zoon van C. Mulder en A. Bakker; Robby zoon van N. van der Linden en A. C. Stijlaart; Johanna Maria dr. van A. J. J. Dernée en J. E. Eijs; Dia na Irene Agnes dochter van G. Kroe- semeijer en A. van Egmond; Apolonia Cornelia dochter van H. S. Mens en A. C. Bos; Hendrik Adriaan zoon v. J. W. F. Beerenfenger en H. de Vries; Caroline Josephine dochter van F. E. Pape en G. J. Noordermeer; Adria- nus Josephus Johannes zoon van J. A. W. Jooren en P. P. M. Peters. Getrouwd: R. A. van der Klaauw en J. R. J. M. Vermeulen. Overleden: J. Hockx 75 jaar man; J. W. van Klink 58 jaar echtgen. van P. H. C. Vintges; J. P. Kouwenberg 75 jaar vrouw; P. M. Smit 80 jaar wed. van N. Eikerbout. POSTDUIVEN Wedvlucht met oude duiven vanaf St. Denis. Afstand 390 km, gelost te 6 uur met n.o.-wind. De Rijnklievers In concours 108 vogels, le duif te 11.51.26 uur. A. M. Pieterse 1; Lolkes de Beer 2, P. Borst 3; C. de Ridder 4; A. v. Hemert 5, 7, 10; M. Jongeleen 6; Chr. v.d. Pluym 8. De Vriendenclub In concours 111 vogels; le duif te 11.52.07 uur. A. de la Rie 1; R. Pet 2; J. Veilbrief 3; W. Mark 4; L. Gijsman 5; H. Moo- ten 6, 10; C. Vlaardingerbroek 7; E. Wansink 8; J. Pauw 9. Leidse Postduiven Club In con cours 74 vogels; le duif te 11.45.05 uur. M. de Lange 1. 2, 4, 8; J. v. Al phen 3; D. v. d. Nieuwendijk 5. 7; W. Teske 6; W. Bey 9; H. v. Alphen 10. De Bonte Duif In concours 87 vogels; le duif te 11.47.27 uur. Bink- v. d. IJssel 1, 5; G. v. Albada 2, 3; W. Siera 4, 6, 10; K. v. d. Berg 7, 8; J. Kukler. 9. Wedvlucht met oude duiven vanaf Ruffex. Afstand 752 km, gelost te 6.15 uur met kalme n.o.-wind. De Rijnklievers In concours 78 vogels, le duif te 18.32.27 uur. H. v. d. Vecht 1, 8, 9; Chr. v. d. Pluym 2, 5; J. v. d. Wal 3; H. Kiel 4; B. Hooger- vorst 6; M. Reyerse 7; Lolkes de Beer 10. De Vriendenclub In concours 43 vogels; le duif te 19.21.20 uur. L. Gijsman 1, 8, 9; Th. den Hoed 2; E. HET BEZOEK VAN DE PAPOEA-STUDENTEN AAN INDONESIë In Djakarta is woensdag verno men, dat drie van de zeven Papoea studenten, die op het ogenblik een bezoek br- ïgon aan Indonesië, vrij dag naar Nieuw-Guinea zullen ver trekken. Een van de drie, Amos Indey, zei, dat zij de plaatselijke leiders op de hoogte zouden stellen van de werke lijke situatie in Indonesië en van de houding van de Indonesische rege ring tegenover Nieuw-Guinea. De drie studenten zouden slechts enkele dagen in Nieuw-Guinea blij ven, waarna zij zullen terugkeren naar Djakarta om hun bezoek aan verschillende delen van Indonesië te hervatten. Ook zullen zij op 17 augustus de viering van de onafhan kelijkheidsdag bijwonen. De heer J. A. W. Luden, die kort geleden op zijn buitenplaats „Ko ningshof" in Overveen overleed, heeft deze buitenplaats gelegateerd aan de Vereniging tot behoud van Natuur monumenten. Daardoor is het voortbestaan van deze buitenplaats gewaardeerd. De „Koningshof" is ongeveer 60 ha groot en is reeds in ce geschiedenis sedert 1404 bekend, ilet landgoed bestaat uit een duingebied met dennen en loof hout beplant. Door deze schenking (waaraan hij bovendien twee boerde rijen in de Noord- en Zuidspaarn- damerpolder en in de Haarlemmer meer heeft toegevoegd) krijgt ons land de beschikking over een natuur monument van de eerste orde. Voorts is aan het Utrechtse land schap ten deel gevallen door de le gatering „De ridderhofstad Moersber gen" bij Doorn. Tussen de twee wereldoorlogen in is deze riderhof voor rekening van mr. dr. J. Luden gerestaureerd. Het ruim 70 ha grote landgoed ligt aan de weg tussen Driebergen en Doorn. De heer Luden heeft tenslotte een bedrag van f 600.000 gelegateerd aan de Koninklijke Noord- en Zuid hollandse Reddingsmaatschappij. Wansink 3; H. Mooten 4; J. v. Duu- ren 5; A. de la Rie 6; W. Mark 7; J. Beekman 10; J. Pauw 11. Leidse Postduiven Club In con cours 44 vogels; le duif te 17.17.24 uur. A. v. d. Meys 1, 8; M. de Lange 2, 3; J. C. Knijnenburg 4; G. v. Steyn 5: J. v. Alphen 6; P. Teske 7; H. Fasel 9; S. A. van Hees 10. De Bonte Duif In concours 29 vogels le duif te 18.24.41 uur. W. "Siera 1; M. Noordervliet 2; G. v. Al- bade 3, 5; D. de Romein 4; Bink-v. d. IJssel 6; P. Fasel 7. KOIIDFKERK BURGEMEESTER SPREEKT VIA TELSTAR Op donderdag 26 juli a.s. zal bur gemeester Q. Waverijn via de Ame rikaanse satelliet „Telstar" een tele foongesprek voeren met zijn ambt genoot mr. Paul Parker, burgemees ter van Artesia, en met mr. David Seldeen, oud-burgemeester van die stad, alsmede met mr. Ed. Medley, city-manager van Artesia. Het gesprek, dat 5 a 6 minuten zal duren wordt via de Nederlandse te lefoonlijnen overgebracht naar Frankrijk, vanwaar het naar de Tel star wordt doorgeseind. Burgemees ter Waverijn werd hiertoe door een Amerikaanse instantie, via de Ame rikaanse ambassade uitgenodigd en hij is hierdoor één van de twee Ne derlandse burgemeesters die op deze wijze een gesprek zullen voeren. Gehüwd: Jan v. d. Ent 23 j. en Ada F. Pijpers 22 j., te Waddinxveen. HAZERSWOUDE Rhynenburch krijgt speeltuin „Wij kunen ook nergens spelen Deze verzuchting zal de ouders van kinderen in Rhynenburch en omge ving niet vreemd in de oren klin ken. Nergens anders dan in de stra ten, die zich daarvoor slechts lenen en bovendien gevaar opleveren, kan de jeugd van deze zich steeds uitbrei dende wijk en omgeving zijn speel- liefhebberij botvieren. Fantastisch aanbod Het gemeentebestuur heeft echter te dien aanzien een zeer aangenaam in het oor klinkend bericht ten beste gegeven. In het uitbreidingsplan is namelijk een speelterrein geprojec teerd in het verlengde van de Rhy- nenburcherlaan bij de spoorlijn. Met de aanleg van straten enzovoort in het terrein tussen de bestaande be bouwing en de spoorlijn zal worden begonnen. In elk geval ziet het er naar uit dat zó niet dit jaar, dan toch zeker de volgende zomer, het speel terrein bereikbaar zal zijn en ter be schikking zal komen. Het gemeente bestuur heeft de fantastische toe zegging gedaan op het terrein een volledig ingerichte speeltuin te zul len maken. Een voorwaarde werd namelijk gesteld: er dient een vereni ging te komen, die de speeltuin gaat exploiteren en die deze exploitatie zonder verdere overheids subsidie financieel rond moet zien te krijgen. Oprichting Een comité, bestaande uit de heren J. P. van der Born, A. Verheul, C. J. van der Laan, H. J. Veldkamp en C. H. Drost, wil nu komen tot oprich ting van een speeltuinvereniging. Door middel van een circulaire heb ben zich tot de bevolking van Rhy nenburch en omgeving gericht. Reeds een groot aantal Rhynenburchers heeft door het invullen van een strook op genoemde circulaire ken baar gemaakt lid te willen worden van de speeltuinvereniging. Zo spoe dig mogelijk zal een ledenvergadering worden uitgeschreven teneinde te ko men tot officiële oprichting van de vereniging en verkiezing van een be stuur. Derde speeltuinvereniging in gemeente De exploitatie van de speeltuin zal per jaar een bedrag van 3000 ver gen. Omdat dit in hoofdzaak bijeen moet komen door contributie en do naties, is er gedacht aan een con tributie van ƒ10 per gezin c.q. 2.50 per donatie per jaar. Omdat de op richting van de vereniging al finan ciën eist - kosten bij een feestelijke opening o.a. - zal er een begin kapi taaltje worden gevormd. Inmiddels hebben reeds velen hiervoor hun aan melding en aandeel aan de leden van het comité doen toekomen. Bij verwezenlijking van de plan nen, die nu dus reeds in een verge- vorder stadium zijn, krijgt Rhynen burch dus - na Ons Verblijf in het dorp en Groenendijk in deze zo ge noemde buurtschap - de derde speel tuinvereniging in de gemeente Ha zerswoude. Evenals vorige jaren zal ook dit jaar het paleis Huis ten Bosch in Den Haag weer voor. bezichtiging worden opengesteld. Vanaf maandag 30 juli tot en met vrijdag 24 augustus is het paleis van 10.00 uur 's morgens tot 16.00 uur 's middags (behalve zater dag en zondag) voor het publiek ge opend. De toegangsprijs bedraagt voor volwassenen f 0.25, voor kinde ren f 0.10 per persoon Dit jaair zullen zilveren tafelversie ringen uit het privé bezit van H.M. de Koningin worden tentoongesteld. 400 ROZENSTRUIKEN UIT PLANTSOEN VERDWENEN Uit het Orionplantsoen in Amster dam-noord blijken donderdagavond jl. ongeveer 400 rozenstruiken te zijn verdwenen, na een gerucht dat het plantsoen door de dienst der publieke werken zou '/orden afge graven. Een groot aantal bewoners der buurt maakte zich binnen korte tijd meester van alle 400 vrij kost bare Sangerhauser-struiken, die in volle bloei htonden. De meese strui ken prijken nu in de tuintjes van de bewoners van Amsterdam-noord. De afdeling beplantingen van pu blieke werken had echter niet in het minst het plan de rozen te vernieti gen. Na de bloeiperiode zouden de struiken, waarvan alleen de inkoop prijs al 1.25 is, in september wor den ge^oid en elders in de stad worden geplant, in verband met de uit te voeren werkzaamheden in „Noord". Bijna alle „verdwenen" struiken, die voor deskundigen gemakkelijk zijn te herkennen, zijn door func tionarissen van de dienst weer te ruggevonden in 18 tuintjes in Am sterdam noord. De politie zal de zaak verder afhandelen met de rozentuin eigenaars, die zich waarschijnlijk nog van geen kwaad bewust zijn. Het boek dat professor L. J. Ro gier op uitnodiging van het gemeen tebestuur zou schrijven over „Nij megen in oorlogstijd", zal voorlopig niet verschijnen. Prof. Rogier heeft bij het bestude ren van de dossiers verscheidene fei ten aangetroffen, die een aantal Nij meegse burgers in opspraak zouden kunnen brengen. Hij heeft het gemeentebestuur voorgesteld, nog maar twintig jaar met het publiceren van dit boek te wachten. B. en W. hebben deze ziens wijze aanvaard. MET BALLON IN DE RUIMTE GESLAAGDE PROEF De Amerikanen hebben vandaag een grote ballon in de ruimte ge bracht om de mogelijkheid te on derzoeken van een communicatie stelsel door middel van passieve kunstmanen. De ballon die een hoog te van 1.520 kilometer bereikte, be gon zijn reis in opgevouwen toestand in een Thor-raket, die op de basis bij Cape Canaveral werd gelanceerd. In de ruimte werd de ballon, „Big Shot" genaamd, opgeblazen, totdat hij een doornede had van veertig me ter. Tot op 1600 kilometer zag men de ballon als een heldere ster aan het nachtelijk uitspansel. Zoals verwacht, kwam de ballon na 23 minuten terug in de damp kring waar hij verbrandde. Een televisiecamera in de neus- kegel van de Thor-raket heeft dui delijke beelden van de ballon uitge zonden. De „Big Shot" is het grootste voor werp, dat de mens ooit in de ruimte heeft gebracht. Het gewicht was ech ter slechts 230 kilogram. SOBLEN WORDT NIET VRIJGELATEN Het hooggerechtshof te Londen heeft woensdag een verzoek van de hand gewezen om vrijlating van dr. Robert Soblen, die in de Ver. Staten tot levenslange gevangenisstraf is veroordeeld wegens spionage voor de Sowjet-Unie. Zoals bekend, wordt Soblen in Groot-Brittannië gevangen gehouden nadat hij zich onderweg van Israël naar de Ver. Staten ver wondingen had toegebracht. ONTRUIMING VAN WONINGEN BIJ DE „MUUR" De Oostduitse politie is vanmor gen begonnen met de gedwongen ont ruiming van huizen in de onmiddel lijke nabijheid van de „Berlijnse muur". Volgens de Westberlijnse politie zijn op twee verschillende plaatsen van het centrum van de stad verhuis wagens verschenen. Talrijke arbei ders laadden meubels in onder toe zicht van de Oostberlijnse politie. Ontevreden over VS De Perzische premier dr. Amini heeft gisteren zijn ontslag aangebo den aan de sjah. De sjah heeft dr. Amini verzocht, aan te blijven totdat een nieuwe premier is benoemd. Dr. Amini heeft gezegd, dat zijn aftreden is te wijten aan moeilijk heden en aan factoren die met zijn gezondheidstoestand te maken heb ben. Op een persconferentie zei dr. Amini, dat de hoofdoorzaak van het falen van zijn regering en van zijn aftre den, de traagheid van de Amerikaan se economische hulp en een beper king van de Amerikaanse militaire hulp aan Perzië, „zonder welke Per- zië niet kan voortgaan", was. Dr. Amini zei ,dat sinds hij in mei vorig jaar het bewind had overgeno men, de VS Perzië slechts een schen kingvan 30 miljoen dollar hadden gedaan. Achtergesteld. „Het is nauwelijks te begrijpen, dat landen, die geenszins bevriend zijn of nauwe banden hebben met de Ver enigde Staten, reusachtige bedragen aan Amerikaanse hulp krijgen ter wijl wij, een stabiel en zeker land, volkomen vergeten zouden worden. Dez- zekerheid zal nauwelijks kun nen blijven voortduren als wü op deze manier aan ons lot overgelaten worden", aldus Amini. BEURS0VERZ1CHT VAN WOENSDAG Men was aan het Damrak vanmid dag nogal onder de indruk van de zware verliezen die gisteren in New York plotseling zijn opgetreden, on der andere voor de daar genoteerde Nederlandse fondsen. Men ziet in deze grillige en onzekere houding van Wall Street de weerspiegeling van de moeilijke situatie waarin de Ver. Staten zich op het ogenblik be vinden voor zover betreft hun beta lingsbalans en de positie van de dol lar, waarover op het ogenblik zoveel geschreven en gesproken wordt. Gisteravond reeds hebben de inter nationale concerns in Amsterdam flinke koersverliezen geleden. In deze flauwe stemming kwam vanmorgen en vanmiddag geen verandering, al viel het op dat Hoogovens in het ver dere verloop enig herstel vertoonden en de vorige koers weer dicht wisten te benaderen. Dat het onder deze onzekere omstandigheden met de beursaffaire niet erg opgewekt ge steld is. valt zeker niet te verwon deren. De dagelijkse aandelenomzet komt nog niet aan de 2 miljoen nominaal en ook vandaag was daarin geen verbetering te verwachten. AKU vervolgde de gisteren inge zette flauwe stemming, in weerwil van de gunstig beoordeelde halfjaar cijfers. Dit betekende vandaag voor het rayonfonds een koersverlies van vijf punten. Philips bewoog zich rondom de 160, hetgeen een daling ten opzichte van gisteren betekende van circa 3'/2 gulden, overeenkomend met veertien punten op de oude no teringsbasis. Unilever bleef aanvan kelijk beneden 144, kwam later iets daar boven uit, waardoor het verlies zich beperkte tot vier gulden. Kon. Olie week nauwelijks van de ope ningskoers van 130 af, een verlies van anderhalve gulden. Hoogovens daarentegen openden op 563 (giste ren slotkoers 574) en herstelden tot 572. De beurzen van Londen en West- Duitsland waren ongeanimeerd en eerder iets lager. Stimulerende be richten ontbraken volkomen. Op nieuw ging de hoek van walvisvaart open op een notering van 107 tot 108 K- Cultuurfondsen waren licht verdeeld. Ongeanimeerd was ook de scheepvaarthoek, waar de belang stelling volkomen afwezig was, zelfs voor Holland Amerika Lijn voor wel ke maatschappij betere transatlanti sche passagierscijfers worden ge noemd. KATWIJK Van paard gevallen Een Duitse badgast kwam tijdens een ritje per paard op het strand ten val. De man liep een hersenschudding en letsel aan de heup op. Hij werd, na onder zoek door de arts, bij wie hij gelo geerd was, naar het Acad. Zieken huis te Leiden vervoerd. Aanrijding Aan de Provinciale- weg had een aanrijding plaats tus sen een personenauto en een brom fiets. De botsing ontstond doordat de bestuurder van de bromfiets geen voorrang verleende aan de personen auto. Deze onoplettendheid had tot gevolg, dat de man naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden werd vervoerd met een gecompliceerde rechterbeen- fractuur en een ernstige hoofdwond. De beide voertuigen liepen ernstige schade op. Van het ongeval zal pro ces-verbaal worden opgemaakt. De politie in Groningen speurt mo menteel naar de 33-jarige gevangene E. K., afkomstig uit Arnhem. De man die sinds kort verpleegd wordt in het noodasiel voor psychopaten te Gro ningen, heeft vanmorgen omstreeks half negen kans gezien tijd'ens een transport te ontvluchten. Enkele leden vam de parketgroep van de rijkspolitie waren met hem in een transportwagen naar het aca demisch zieken/huis gereden. Op het terrein ging hij zodanig te keer, dat besloten werd hem terug te brengén naar zijn cel in het asiel. Met moeite werd hij in een tramsportwagen ge sloten, waar hij de ruitjes kapot trap te en enkele andere vernielingen aan bracht. Aangezien deze ruitjes een ope ning laten van ampec 20 centimeter breed, werd verondersteld, dat de ge vangene daar niet door zou kunnen ontsnappen. Op het transport door de binnenstad heeft hij niettemin kans gezien te ontvluchten. en en WOERDEN18 juli, Kaas Aan voer 26 partijen. Noteringen: le kwal, 2.26-2.31; 2e kwal. 2.20-2.25; extra kwal. tot 2.58. Handel kalm. RIJNSBURG. 17 juli Bloemen Can Pyrimidalis 800-1000: Tuinanjers 120 -190; Colvillei 940-1200; Numph 870- 1000-1400; Spitsfire 780-800; Amanda 1000-1100; Amanda rose 1400; Gail- lardia 120-140; Talma 200-230; Wir- ral Suprème 740-800; Esther Read 400-440; Am. Anjers: Sim wit 800- 1100; Sim Rose 1000-1400; Sim Rood 800-1100; Tangerina 900-1100; Sir Arthur 9000-1100 per 100 Erigeron 33-38; Godetia 75-90; Flox 49-50; Statice Blauw 90-100 per bos. TER AAR, 17 juli Groente Kas- snjjbonen 1.05-1.30; idem B 0.85-1.00: idem stek 0.40-0.80; peulen 1.80-2.25: idem 2 0.30-0.35; doppers 0.40-0.65; blauwschokkers 0.80 ;tuinbonen 0.14- 0.20 alles per kg. Sla 3.50 per 100 st.; komkommers 0.12 per stuk. R.A. VEEN, 17 juli Bloemen Colvilleis 58-1.50; Esther Read 18- 42; Wirrals Supreme 29-70; Ornitho- galum 50-80; Segetum 18-30; Alstroe- meria 26-32; Achillia 20-33; Leeu wenbekken 40-43; Brodea 20-24; Goudsbloemen 16-30; Scabiosa 25-28; Dahlia 45-85 per bos. Am. Anjers 5- 13; rozen 5-26; Lelies 26-28 per stuk. Aardbeienveiling Aardbeien I 30-46; idem II 18-32 per 2'/t ons doosje.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 2