0nder onó Echtgenote diplomaat Japans populairste vrouw op een na Tricot, practisch en handig het hele jaar in de mode Japanse huwde oude Amerikaanse medestudent Kweken begrip tussen Japanners en Amerikanen belangrijkste taak MODETIP HOBBY VAN REISLEIDSTER ERNA LOW IS REIZEN Moet Jules zich opofferen? De ogen zijn lang niet altijd verantwoordelijk voor hoofdpijn De op één na populairste vrouw van Japan, slechts nog overtroefd door de kroonprinses, is de vrouw van de Amerikaanse ambassadeur, mevrouw Haru Matsukata Reischauer. Zij is de kleindochter van één van de beroemdste Ja panse politici en leerde van jongsaf zowel Japans als Engels. Zij bezocht de Amerikaanse school in Tokio. Eén van haar medestudenten was Edwin O. Reischauer. Zij werd journaliste en hij professor aan de Harvard Universiteit. Pas na twintig jaar ontmoetten zij elkaar weer. Toen zij in 1956 in het huwe lijk traden was hij weduwnaar en vader van drie kinderen. Mevrouw Reischauer, die in 1959 Amerikaans staatsburger was gewor den, gaf haar journalistieke carrière op toen haar man tot ambassadeur werd gekozen. Geen loon Met het schrijven van haar artike len wilde zij in hoofdzaak helpen bij het vormen van een beter begrip tus sen de Amerikanen en de Japanners. Nu doet zij hetzelfde, maar op per soonlijk niveau. „Dit is het moeilijkste werk, dat ik ©oit verricht heb", zegt ze. „En - ik verdien er niets mee!" Iedere dag besteedt zij zo'n drie tot vier uur aan hetbeantwoorden van brieven. Behalve het houden van speeches en het ontvangen van gasten, houdt zij zich ook beschikbaar voör televisie- en kranteninterviews. s Morgens leest zij drie Japanse en drie Westerse kranten. Iedei-e Amerikaanse regerings- f'jnctionaris, die een bezoek brengt aan Japan, logeert bij de Reischau- ers en zij tracteert hen allemaal op een rondtocht door Tokio. „Ik wil, dat zij al het goede, dat de stad te bieden heeft, zien", zegt zij. De gasten, die hair echtgenoot van de ambassade meebrengt, zijn dik wijls uitsluitend mannen en dan is zijn kleine, charmante vrouw de enige vrouw in het gezelschap. „Zo druk' In de tijd voor haar ouwelijk was zij nooi' lid van een vrouwenvereni ging geweest. Nu is zij erelid of be stuurslid van ongeveer veertien vrou wenverenigingen. Toen de ambassadeur een ïezingtour Heeft u een vest, dat u verveelt? Maak er zo'n modern, loshangend, ge heel afgebiesd jasje van. Daartoe ver wijdert u de knopen, U biest de zij kanten aan do hals geheel af met tresband of een gebreide rand in een afstekende of bijpassende kleur, waar bij u de knoopsgaten bedekt. Het is ook wel leuk twee kleuren biesjes te gebruiken, bijvoorbeeld groen en blauw of rood en marineblauw op een wit vest Op een groen of hemels blauw vest zouden biesjes van oranje en caramel o helgeel en zwart leuk staan. U kunt geheel volgens uw ei gen smaak en fantasie te werk gaan. Niemand zal uw oude vest herkennen. De mouwen kunnen a la Chanel af gebiesd worden. 31 lel let no9 nooit zo drul elad in niij-n teven nee hield voor vakverenigingen, ging zij met hem mee en hield lezingen voor vrouwengroepen. Haar onder werp was: „De Amerikaanse politiek ten aanzien van Japan". Toch geeft mevrouw Reischauer vol mondig toe, dat één van de moeilijk ste dingen van haar nieuwe positie was te-leren in het openbaar spre ken! ,,Ik heb het nog nooit in myn leven zó druk gehad," zegt ze voldaan. „Zelfs als ik 's nachts alle lichten ge doofd zyn, gryp ik nog wel eens een papiertje om in het donker op te schrijven wat ik morgen allemaal moet doen", Men kan niet alles weten Uitgekookte eieren. Heeft u een hekel aan uitgekookte eieren? Leg ze dan om te beginnen op een lepel voorzichtig in het kokende water. Om helemaal zeker te zijn, dat de schaal niet breekt, kan men er met een naald of een speciale eierprikker, eerst een gaatje in prikken aan de bol le kant. Kunstbloemen Kunstbloemen kunnen schoon en fris gehouden worden door ze elke dag af te stoffen. Het gemakkelijkste kan dit gebeuren met een plum eau. Zijn de bloemen erg stoffig, dan zal men een handwarm sopje moeten maken. Doop de bloemen erin en schudt ze voor zichtig. Laat ze niet langer dan een paar tellen in het zeepwater en droog ze op een oude handdoek in de buiten lucht. Zilver „opfrissen". Zilveren en verzilverde artikelen kim nen op de volgende mander opgefrist worden: doe ongeveer twee liter ko kend water in een koon en voeg er twee opgehoopte eetlepels soda aan toe. Doe nu wat aluminium in de op lossing. bijvoorbeeld wat doppen van melkflessen. Laat het zilver er onge veer vijf minuten in weken. Daarna afdrogen met een schone doek. „Griekenland thans favoriete land" „Griekenland is tegenwoordig het favoriete land van de reis bureaus", zegt Erna Low. „Er zijn nog niet zoveel toeristen en de plaatselijke bevolking is zeer gastvrij. Dit jaar heb ik iets heel bijzonders voor de toerist, die naar Griekenland wil Hydra, een allerliefst, schilderachtig eilandje. Op dit eiland .vindt men alles mooie natuur, goed strand, eenvoud. Ook de mensen, die geïnteresseerd zijn in bodemonderzoek, zullen er voor gewonnen worden." ben begonnen en ik beschouw het in de praktijk brengen van nieuwe idee ën als een uitdaging". Nieuwe manier Een nieuwe manier van vakantie houden, waarmee Erna begon, is de g e z eUigh eadsbvak antieTijden de oor log organiseerde zij gezellige vakan tiedagen in Cornwall voor haar vrien den. Zij was van mening, dat er iets gedaan moest worden voor de vele eenzame mensen, die in zit-slaapka mers wonen, iets waardoor zij hun interessen kunnen vergroten en vrien den kunnen maken. Daarom organi seerde zij direct na de oorlog va kanties voor jonge, zelfstandige, wer kende mensen, De reactie hierop was zodanig, dat de behoefte aan stimu lerende, gezellige vakanties voor jon ge mensen bewezen werd! „Van het begin af heb ik grote aan dacht besteed aan het bij elkaar bren gen van de juiste mensen", zegt Er na. „Het is belangrijk, dat de eexen ongeveer gelijk vertegenwoordigd zijn. Leeftijd, belangen en achtergron den moeten overeenkomen". Zo moge lijk organiseert zij persoonlijke ont moetingen met de toekomstige clien tèle. Erna Low is een gezette, dynami sche vrouw, ex-kampioen speerwer pen van Oostenrijk, die in Engeland sportlerares wilde worden. Zij kwam voor de oorlog naar Groot-Brittanni om een proefschrift te schrijven over een vrij onbekende Victoriaanse dich terZij bleef er om een reisbureau te openen. Na de oorlog Zij begon met haar reisbureau na de oorlog. Haar zit-slaapkamer dien de als kantoor, het archief stond hl stapels op de grond en vrienden hiel pen haar met typewerk en onkosfen- bestrijding. „Ik maakte net genoeg winst om van vakantieseizoen tot va kantieseizoen te kunnen leven", zegt ze. Nu heeft Erna veertig man perso neel, chique kantoorpercelen in Kun* sington (Londen) en verleden jaar or ganiseerde zy met succes vakanties voor ongeveer twaalfduizend mensen. Haar liefhebberijen zijn reizen en de omgang met mensen- en zy is ge lukkig met deze Liefhebberyen m haar levensonderhoud te kunnen voor zien. Zy brengt het grootste deel van haar tijd door met reizen, het be zichtigen van vakantiecentra en ho tels in het buitenland of het organi seren van leuke vakanties, die afwij ken van het alledaagse, voor ande ren. Zij werkt vrywel iedere avond en elk weekend en zegt: „Ik denk dat dat komt, omdat my hét zo'n bevre diging schenkt te weten, dat ik een nieuwe manier van vakantie houden Zal Erna Low met leze enorme uitbreiding van haar zaak toch het persoonlijk element kunnen handha- mij er niet om veel geld te verdie nen", zegt ze. „Ik heb alles wat ik be en" zegt ze. „Ik heb alles wat ik be geer: goede vrienden, een prettig huis en een prima auto!" iliililiuiiiini:il!ilii|i.ii:i:i|ii|i< 1 lAJat ió let antwoord mill nil iriii i;i|;ii!i|::iiilllll!liil Jules zegt: „Zeg je baas maar, dat je niet kunt overwerken tydens het opmaken van de balans. Ze kunnen het best zonder jou. Je bent nu getrouwd en ik kan het niet goedvinden, dat je 's avonds en tydens de weekends gaat overwerken. Je hebt nu een huis en een echtgenoot ze moeten maar begrijpen, dat je geen extra werk kunt doen". Jet zegt: „Maar je moet redelijk zyn, Jules! Ik ben boekhoudster en het is nu erg druk. Met myn persoonlek leven heb ben zij niets te maken. Er is niemand, die myn werk kan overnemen. Ik heb het altijd gedaan 'en kan ze niet 'n de steek laten, Myn chef heeft mij al tijd goed behandeld". Wie heeft geiyk? Jet heeft in dit geval gelijk. Zij heeft niet alleen verplichtingen tegen over haar man maar ook tegenover haar werkgever. Als dit extra werk betekent, dat ze zich beiden opoffe ringen moeten getroosten dan moet Ju les haar helpen aan haar verplichtin gen te voldoen in plaats van erover te klagen. Z(jn eigen wensen komen niet In de eerste plaats in dit geval. Iemand die aan hoofd pijnen lijdt, vraagt de dokter vaak of deze pijn soms veroorzaakt wordt door overinspan- ning van de ogen. En een arts, die het druk heeft, zal spoedig toe geven, dat dit mogelijk is, omdat hij weet, dat het geen kwaad kan en zelfs wel goed is als de patiënt zyn gezichts vermogen laat testen. Toch worden hoofdpij nen lang niet zo vaak door vermoeidheid van de ogen veroorzaakt, als men veronderstelt. Men nieent vaak dat te veel van de ogen wordt g'evergd door te lezen bij slecht licht of te lang achtereen te wer ken. Men meent, dat gezonde ogen er ziek door kunnen worden. Moeder maakt zich bv. zorgen over haar zoon, die in bed ligt te lezen inplaats van te slapen. Nu kan het best zijn, dat de jongen zyn slaap nodig heeft en dan kan het lezen in bed scha delijk ztjn. Evenwel niet voor zijn ogen. Gezonde ogen kunnen langdurig en inspannend werk wel verdragen. Hoe is het evenwel ge steld met minder goe de ogen en hoof dpyn We moeten hier reke ning houden met de leeftijd. Jonge kinderen tot 14 jaar, krijgen zel den last van hoofdpijn door extra inspanning van de ogen. Zelfs als kleine Pietje niet zo goed kan zien als wan neer hij een bril zou dragen, dan is hij zich hiervan niet bewust. In de leeftyd van 14 tot 40 jaar wordt men zel den van hoofdpynen Wal d<» dokter ei van /.egt wwwvwwwnwiw verlost door het dragen van een bril of een nieu we bril. Zelfs degenen, die 'n sterkere bril no dig hebben, ondervin den hiervan slechts kleine voordelen en hoofdpynen verdwijnen er niet door. INSPANNING Als de patiënten in de ze leeftijdsgroep last krijgen van hoofdpij nen omdat zij een bril nodig hebben of een bril met verkeerde gla zen dragen, dan komt dit omdat hun focus niet juist is. Zy hebben moeite met een film of met televisie omdat hun ogen niet als één ge heel functioneren. Het komt wel voor, dat in deze gevallen oefenin gen onder toezicht van een deskundige meer no dig zijn dan een bril. Dan hebben wij nog een groep van 40 jaar en ouder. Krijgen zy hoofd pijnen wanneer zij ei genlijk een bril nodig hebben Dit is dikwijls het geval, vooral met lezen. Een chronische of steeds terugkerende hoofdpijn zou aanlei ding moeten geven in de eerste plaats naar de huisarts te gaan. Er zijn namelijk vaak an dere oorzaken dan al leen slechte ogen. MIGRAINE Migraine is een veel voorkomende oorzaak van hoofdpijnen en een bril kan ook hier meest al weinig verbetering brengen. Dit lijkt vreemd, aangezien eni ge, symptomen van mi graine met het gezichts vermogen te maken hebben. Tenslotte nog iets over televisie en neonlicht, twee vindin gen van deze moderne eeuw. De ogen zullen er niet veel van te iy- den hebben indien be paalde regels gevolgd worden ten aanzien van de intensiteit en de po sitie van de lezer of kyker. Tricot-kleding is het gehele jaar door in de mode. Vrouwen in de gehele wereld in alle klimaten dragen gebreide kleding. Daar tricot zowel prachtig is als handig, is het de favoriete dracht van vrouwen van alle leeftijden. Het blijvend succes van tricotkleding is vooral te danken aan het steeds vernieuwen van de modellen, het vervolmaken van de materialen en het afstemmen op de mode van het ogenblik. Het kleurenprogramma is overeen- recht als geklokt is of geplisseerd komstig dat van de couture. Er zyn kan zyn. Er zijn effen kleuren, multi- zachtt pasteltinten, zoals rose, blauw, color, gevlamde, gestreepte, blok- of citroengeel, abrikoos en felle tinten zo- Jacquarddessins, als vuurrood, grasgroen en hemels- VARIëTEITEN blauw. Ook de gematigde kleuren ont- VEEL VAtuaiaiiaw breken niet: grijs, okergeel, beige, De zo praktisch gebreide japon marineblauw en zwart. Wit, de grote heeft ook veel variëteiten. Enkele mode van dit ogenblik, is zeer prak- voorbeelden: geheel geplisseerd met tisch wegens de volmaking van het ceintuur om de taille; mouwloos met materiaal, dat vaak gewassen kan verlaagde taill en in de rok plooien; worden en niet verviit of geel wordt, lang, bloesend lijfje met rechte rok. Witte jumpers en vesten zijn dikwyls Er zijn eenvoudige japonnetjes, met afgebiesd met zwarte of marineblau- een schakelceintuur om de taille of we biesjes, die het geheel minder een- heupen. Japonnen, waar men elk uur tonig maken. van de dag plezier van kan hebben. mttttrkt iTTTRTP De blouse-modellen zijn afgewerkt MEERKLEURIG met strikjes of dassen en sUan alttid De gebreide ensembles bestaan uit aan de hals af, twee of drie kledingstukken en zyn Zuiver wol is er nog steeds in over- vaak meerkleurig. Byvoorbeeld een vloed. Verder kennen we de kunstve- rode jumper, met een blauw vest en zelprodukten orlon, draion, léacril en een blauwe rok, afgezet met rood. Of terlenka, warme en lichte materialen, een groenblauw gestreepte jumper oraoht met een groene rok en een groen vest, rkeuiiijBj ukauhi. afgebiesd met blauw. De deux-pieces Tydens hete zomerdagen is glanska- bestaan uit een jumper met korte of toen een prettige dracht. Astralon- lange mouwen en een rok, die zowel christal is een zeer. nieuw materiaal in deze soort en reeds zeer in de mo de. Verder hebben we Rilsan, een op z(jde gelijkend materiaal en CJrylor, dat fijn geweven is en goed gewassen kan worden. Gebreide kleding van echte zijde is bestemd voor de avond. Gebreide kleding van vroeg tot laat is het ideaal van de praktische, mo derne vrouw. Charmante deux-pieces met as: trisch jasje dat aan één kant is j ten en één zakje heeft onder de fc. De taille is aangegeven en de n wen zijn kort. De rok is iets gért. Tailleur in grove witte wol, met ho- Jeugdig ensemhle in bouolé-wol. Klein rlzonitale strepen. polokraagje en korte mouwen. Rech- Het jasje heeft een dubbele rjj te rok. De wol is gevlamd in de tin- knopen en mouwen. De rok Is recht ten ysblauw en parelgrya. Sterke mechanisering Duitse huishouding De helft van alle West-Duitse huis houdingen is tegenwoordig verregaand gemechaniseerd en geëlectrificeerd. De keukens van de grote steden in de Duitse Bondsrepubliek behoren tot de modernste van Europa. Dit blijkt uit een onderzoek van de Duitse Ver eniging van Huisvrouwen en de Con sumentenbond in Hannover. Veertig procent van alle huishoud, gen, in de steder. zelfs 60 procei. zyn uitgerust met koelkasten, waai door de West-Duitse huisvrouw slecht; tweemaal in de week boodschappe behoeft te doen en veel tijd uitspaart. Behalve koelkasten vinden arbeidsbe sparende toestellen steeds meer toe passing stofzuigers, wasmachines, centrifuges vindt men reeds in elke 'derde West-Duitse huishouding.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7