weeldebelasting is er af! goedkoper! Israël biedt fraaie postzegels DE KAARTENDANS DONDERDAG 12 JULI 1962 DE LETDSE COURANT PAGINA 10 Staatkundig Geref. wil doeltreffende straffen tegen openbare processies De „zogenoemde" plechtige omgang in Den Bosch Het Tweede-kamerlid de heer Van Dis (SGP) heeft schriftelijk aan de minister-president en aan de minis ters van justitie en van Binnenlandse Zaken gevraagd of het de regering bekend is, dat, altnans of de regering bereid is te doen onderzoeken en vast te stellen of in enige gemeen ten, o.a. in Uden en Veghel, op 21 juni 1962 op de openbare weg in het openbaar in strijd met de wettelijke bepalingen zogenaamde sacraments processies zijn gehouden. Voorts dat eveneens in strijd met de wet op 15 juli 1962 in 's-Herto- genbosch in het openbaar een zoge naamde plechtige omgang zal worden gehouden, van welke laatstbedoelde processie of openbar godsdienstoefe ning in ieder geval vaststaat, dat de ze sedert 1916 driejaarlijks wordt ge houden, doch nimmer ir de periode van 1800 tot 1853 plaats had of naar de geldende wetten en reglementen was toegelaten. Kan de regering een volledig over zicht geven van de processie en an dere openbare godsdienstoefeningen, die in strijd met de wet en de reg lementen worden gehouden, alsook van de gemeente, waarin die wor den gehouden, zo vraagt hij. Surinaams temperament in de Kamer De reusachtige, donkergekleurde afgevaardigde van de Nationale Par tij Suriname, de heer J. A. Pengel, kreeg gisteren in de Tweede Kamer de lachers op zijn hand. De Surina mer, een uitnemend spreker, vroeg de Nederlandse regering en de Ne derlandse afgevaardigden begrip te hebben voor het Zuidamerikaanse temperament van de Surinamers. „Bij ons in het parlement is het heel gewoon, dat de mannen elkaar omhelzen, zoals het ook een doodge wone zaak is, dat de man een vrouw omhelst", zo merkte hij op. Vooral minister Luns genoot en liet niet na hiervan blijk te geven. Kennelijk zag hij een van de vrou welijke Tweede Kamerleden al in de vergaderzaal omhelsd door de heer Pengel. Hoe zo'n omhelzing was, toonde de heer Pengel later, toen hij, van de katheder afstappend, de klei- na KVP'er dr. Van Meel, die kenne lijk veel plezier had in de welspre kendheid van de heer Pengel, een omhelzing gaf. De Surinaamse afgevaardige was, aldus vermeldt „Trouw", ook bijzon der tevreden over de ontvangst van de Tweede Kamer. Wij mogen uw zalen gebruiken, zo zei hij tot dr. Kortenhorst, uw maaltijden eten en uw dranken drinken. Als het debat afgelopen is, zullen we van uw dran ken een dankbaar gebruik maken. Ja, de sfeer in de Kamer tijdens het debat was bijzonder goed. Bouwput stort in WERK WAS VERLATEN DOOR FEESTWEEK Aan een vrije dag door de Harlin- ger feestweek hebben een twintigtal arbeiders hoogstwaarschijnlijk hun leven te danken. Op de scheepswerf „Welgelegen" te Harlingen stortte n.l. gisteren de oorzaak is nog steeds niet bekend de damwand van een bouwput in. Normaal zou op deze tijd een twintigtal arbei ders in de put werkzaam zijn ge weest. Ze zouden er dan geen van allen levend zijn uitgekomen. Nu was de bouwput volkomen verlaten. De schade bedraagt duizenden gul dens. Tevens verzoekt hij om een opgave van een processie en andere open bare godsdienstoefeningen, die bui ten de gebouwen en besloten plaatsen wettelijk zijn toegelaten. Welke maatregelen zal de regering, mede. gelet op recente desbetreffen- arresten van de Hoge Raad der Ne derlanden, nemen ten einde de wet te handhaven ten aanzien van het houden van processies en andere openbare godsdienstoefeningen bui ten gebouwen en besloten plaatsen, alwaar die niet zijn toegelaten, zo vraagt de heer Van Dis. Tenslotte vraagt hij of de regering bereid en voornemens is op korte ter mijn aan de Staten-Generaal een voorstel van wet te doen, waarbij op de overtreding van het verbod van het houden van en het deelne men aan processies en andere open bare godsdienstoefeningen, die niet zijn toegelaten, doeltreffende straf sancties worden gesteld. Weekend-woners moeten belasting betalen De gemeenteraad van Bergen (L.) heeft gisteravond besloten tot invoe ring van een woonforensenbelasting. Er zijn in deze gemeente thans 131 woonforensen, die voor het overgrote merendeel welgestelde Duitsers zijn uit het Ruhrgebied, die in weekends en tijdens de zomer hun buitenver blijven in de bungalowparken van Bergen bewonen. Sommige bungalows zijn voorzien van een eigen zwembad. B. en w. motiveerden hun voorstel met te ver wijzen naar de voordelen, die deze woonforensen van de overheidszorg genieten zonder daarvoor een even redig deel in de belasting bij te dra gen. Het tarief van de woonforensen belasting werd vastgesteld op basis van de huurwaarde der betrokken bungalows. Jaarlijks zuFen de eigenaren een belastingbedrag moeten betalen, dat ongeveer overeenkomt met het be drag van \e huurwaarde. De hoogste belasting 800.per jaar) is vast gesteld voor de bungalows, waarvan de huurwaarde ƒ600.of meer be draagt. De opbrengst van deze nieuwe be lasting, de eerste van dien aard in Limburg, wordt voor de gemeente geraamd op ƒ45.000 per jaar. Burge meester J. W. van Kempen ver klaarde, d t men deze belasting wil invoeren met het oog op de financiële toestand van de gemeente, en dat men hiertoe ook zou zijn overgegaan indien de- bungalo ws uitsluitend door Nederlanders bewoond zouden zijn geweest. COUVERTS en CASSETTES in zilver, pleet en verzilverd veel en vee! bij uw juwelier Kind valt uit slaapkamerraam Met ernstig hoofdletsel is gisteren in de Ursulakliniek te Wassenaar op genomen de 2-jarige Martha Z. uit de Jan de Baenstraat in Den Haag. Het kind is van 3meter uit een raam gevallen. De toestand van het slachtoffertje is vrij ernstig. De moeder van het kind had een bed afgehaald en de matras op de vensterbank van een openstaand raam gelegd. Zij veronderstelde, dat het kind niet binnen kon komen. Dit bleek echter wel te kunnen. De klei ne klom bovenop een bed en vandaar op de matras. Het verloor hierdoor haar evenwicht en maakte een val van 3Va meter. Suriname en EEG-verdragen in de Kamer BOSTE RESTANTE Er zijn enkele na de tweede wereldoorlog ontstane landen, die zich bij de verzamelaars in een buitengewone belangstelling verheugen. Eén ervan is Israël. Hoe komt dat? Ongetwijfeld voor een deel uit sympathie voor dit oude Bijbelse volk, dat in de loop der eeuwen voortdurend is opgejaagd en thans weer in het oude beloofde land een tehuis heeft gevonden. Voor een deel ook uit bewondering voor datgene, wat de nieuwe staat Israël sedert de dag van zijn onafhankelijk heid op 14 mei 1948 tot staat geproclameerd heeft gepresteerd. Daarnaast echter ook door zijn buitengewoon fraaie postzegels, waarvan de ontwerpen en de drukuitvoering van het begin af in bekwame handen hebben gelegen. Welke afzonderlijke zegel, welke serie men ook bekijkt, steels zal men volmondig moeten zeggen: origineel, goed van opzet, uitstekend van uitvoering, kunst zinnig en smaakvol. Bovendien heeft Israël verschillende zegels uitgegeven, die nauw met de Bijbel (Het Oude Testament) in verband staan, zodat Israëlische zegels in iedere ver zameling van „reli gieuze postzegels" voorkomen, terwijl vele andere zegels ons laten zien de op- bouw van het land vanaf het ogenblik, J dat de eerste zionis- nisten naar Israël vertrokken, tot op de dag van heden. Wie meent, dat het uitsluitend of overwè- gend joden zijn, die de Israëlische zegels ver zamelen, vergist zich. Er wordt in Israël zelf enorm verzameld, dat klopt, want het land met zijn 2 miljoen inwoners telt duizenden filatelist- ten. Het aantal daarbuiten en daarvan het aantal niet-joden is veel en veel groter. In verschillende landen bestaan speciale filatelis tenverenigingen, die uitsluitend zegels van "Is raël verzamelen. Velen daarvan nemen dit ge bied echter ruimer en verzamelen het oude Bijbelse Land, waartoe indertijd ook andere gebieden van het z.g. Midden-Oosten behoorden. Ook ons land heeft zo'n speciale vereniging, de N.I.P., „Neder- lands-Israël-Philatelie", die zelfs over een-eigen orgaan beschikt, dat zeker zes maal per jaar verschijnt en uitsluitend is gevuld met nieuws over dat verzamelgebied. Zelfs een in het Nederlands ge stelde Israël-Postzegelcatalogus staat de Nederlandse verzamelaar van het verzamelgebied Israël ter beschikking, de z.g. Benco- Israël-Catalogus, waarvan kon worden gezegd: „Met de Benco in uw hand, komt ge door het Heilige Land!" Mocht u ook tot de Israël-ver- zamelaars behoren en gaarne in nauwer contact met collega's tre den, dan kunt u zich het beste wenden tot het secretariaat van genoemde N.I.P.-vereniging: A. C. Post, Nieuwe Teertuinen 24-11, Amsterdam-C. K. E. KöNIG De afbeeldingen zijn: boven v.l. n.r.: 1955 t.g.v. de 7e onafhanke lijkheidsdag (7-armige kande laar); 1956 t.h.a. de wereldver maarde geleerde, prof. Albert Einstein én zijn relativiteitstheo rie; midden 1958, uit de serie „Koopvaardijzegels" (antiek schip); 1960, uit de Nieuwjaafs- serie van het jaar 5721 met een afbeelding van koning David; 1962 de haven van Elat aan de Golf van Akaba (de hoogste waarde van de door Friedl Stern ontworpen luchtpostserie); 1962, onlangs verschenen ter nage dachtenis aan de miljoenen Joodse Nazislachtoffers; onder rechts: een vlam samengesteld uit de Hebreeuwse woorden „Shema Yisraël" (hoor Israël!); links: gele ster en 6 brandende kaarsen, elk 1 miljoen Joodse Nazislachtoffers voorstellende. J Nieuw girokantoor in Arnhem De Postchèque- en girodienst maakt ernst met haar streven de dienst te decentraliseren. In 1954 werd een tweede kantoor in Arnhem gesticht en nu wordt reeds de administratie van 320.000 rekeningen van het totaal van 820.000 in de Gelderse hoofdstad verzorgd. Arnhem is dus een blijven de tweede vestiging van deze dienst naast Den Haag geworden. Nog dit jaar zal daarom aan de Velperweg in Arnhem worden be gonnen met de bouw van een nieuw postchèque- en girokantoor, dat bin nen zes jaar klaar moet zijn. Dit ge bouw zal plaats gaan bieden aan drieduizend man personeel. Het nieuwe gebouw in Arnhem waar straks de rekeninghouders uit Groningen, Friesland, Drenthe, Over ijssel, Gelderland, Limburg en Noord- Brabant zijn ondergebracht wordt gebouwd naar een ontwerp van het Rotterdamse architectenbureau Van den Broek en Eakema. De vleugels van het gebouw, dat in kruisvorm zal worden neergezet, gaan tien verdiepingen tellen. Het ge bouw wordt 150 meter lang, 85 meter breed en 68 meter hoog. De kosten zullen enkele tientallen miljoenen guldens bedragen. In de gisteren voortgezette verga dering van het Koninkrijks-parle- ment, de Tweede Kamer aangevuld met vijf fractieleiders uit Suriname, had minister Luns een zeer welgezin de houding. Hij deelde mee, dat de regering, waar het gaat om een Su rinaamse vertegenwoordiger in be paalde volkenrechtelijke lichamen, een ruim standpunt zal innemen. Zelfs meende de minister, dat wan neer Suriname een bepaald verdrag sluit de staten van dat land zouden kunnen optreden als koninkrijks- parlement zonder dat het statuut be hoeft te worden gewijzigd. De Kamer heeft de verdragen, die de associatie van Suriname met de EEG regelen gisteren zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. Al leen de communist Bakker verklaar de zich tegen. Volgens hem is de associatie niet in het belang van Su riname. OP BROMFIETS AANGEREDEN In het St. Laurentiusziekenhuis te Roermond is gisteravond de 58-jarige T. Noblesse uit Neer, overleden aan verwondingen welke hij had opge lopen bij een verkeersongeval op de Napoleonsweg te Haelen. Het slachtoffer werd op zijn brom fiets door een vrachtauto met aan hangwagen aangereden en zwaar ge wond. Hij was gehuwd en vader van tien kinderen. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tus sen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Ver. Staten van Amerika: ss Sta tendam (15-7), ss Schiedijk (18-7); Argentinië: ss Lancero (17-7). Australië: ms Reifenstein (15-7); ms Tornar (17/7). Brazilië: ms Kennemerland (18-7). Canada: ss Statendam (15-7), ms Ophelia (18-7). Chili: ms Archimedes (18-7), ms Tannstein (19-7). Ned. Antillen: ss Bennekom (18-7). Ned. Nieuw-Guinea: ss Polydorus (20-7). Nieuw-Zeeland: ms Tancred (16-7), ms Middlesex (18-7). Suriname: ms Chiron (18-7). Rep. v. Z.-Afrika en Z.-W.-Afrika: ms Pendennis Castle (15-7), en ms Oranjefontein (18-7). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. Hoger „salaris" Kamerleden Kritische vragen De voorgestelde verhoging van het „salaris" der Tweede-Kamerleden van 10 tot 15 mille per jaar heeft in de desbetreffende bijzondere com missie enige vragen opgeroepen, o.a. die waaruit precies de toeneming van de omvang en belangrijkheid van de taak der kamerleden bestaat. Enkele leden vragen hoe het zit met de neveninkomens en vragen of de regering niet van opvatting is, dat een goede vervulling van het ka merlidmaatschap geen of slechts ge ringe nevenfuncties toelaat. Anderen vinden het thans niet zo'n bijzonder geschikt ogenblik voor een hogere schadeloosstelling, gezien de achterstand van de ambtenaiensala- rissen. Een andere praktische suggestie is, mede ter bevordering van het be zoek aan de vergaderingen, om in plaats van een uniforme verhoging een presentiegeld naast de Vestaan- de schadeloosstelling te geven. Voorts vraagt men zich uf of het, wel verantwoord is aan kamerleden, die deel uitmaken van internationale lichamen en daarvpor goed betaald worden, een even grote „salarisver hoging" toe te kennen, terwijl ze toch meermalen de kamervergaderingen moeten verzuimen. Waaruit bestaan tenslotte de repre sentatieve werkzaamheden van de plaatsvervangende voorzitters, die voor hen hogere kosten meebrengen, en is het niet onbillijk de beide plv. voorzitters een extra-toelage te ge ven, terwijl ze vaak niet eens aanwe zig zijn en anderen onbezoldigd voor hen moeten invallen, zo vragen sont- mige leden zich af. Amsterdam gaat mechanisch bestraten De gemeenteraad van Amsterdam heeft gistermiddag geen bezwaar ge maakt tegen de voordracht tot het voteren van f 100.000 voor het doen bouwen van een machine, die mecha- nisph straatklinkers en betonstenen kan leggen. De raad juichte het toe dat thans opnieuw een machine men- senarbeid gaat overnemen, die eisen stelt, waaraan moeilijk kan worden voldaan. Amsterdam heeft op deze machine octrooi aangevraagd. B. en w. ver wachten dat het apparaat ongeveer drieentwintig man personeel zal kun nen vervangen. Bom bij spoorlijn nabij Winterswijk Mannen van Rijkspolitie en van de Spoorwegrecherche hebben tussen Winterswijk en Groenlo, een kilome ter van Lichtenvoorde, een bom ge vonden op 20 meter van de spoor lijn. De treinen rijden momenteel op dit traject met verminderde snel heid 50 klometer per uur waar door zij een geringe vertraging op lopen. De Rijkspolitie stelt een onderzoek in naar de herkomst van de bom. De 52-jarige D. Klein uit Am sterdam is op de kruising Von Zesen straat-Dapperstraat onder een kan telende vrachtauto terecht gekomen. De man is in een ziekenhuis aan de opgelopen verwondingen overleden. In de "laas is het stoffelijk over schot gevonden van de 4-jarige Wil lem Brakel. Het kind dat woonde in een woonark welke te Asselt, in mid- den-Limb „rg, in de Maas lag, werd sinds 5 juli vermist. Leerzame t.v.-rechthank Kijkers, die gelukkig nooit met de justitie in aanraking zijn ge weest, hebben twee achtereenvolgen de. avonden een in. elkaar gestoken rechtzaak kunnen meemaken. Het decor was natuurgetrouw en regis seur Milo \nstadt moet tevoren wel nauwlettend hebben toegezien. Twee dingen waren afwijkend. Het, ove rigens interessante, getuigenverhoor duurde langer dan in de praktijk gebruikelijk is en verder werd de eedsformule niet uitgesproken. Wie mocht menen, dat door dit verzuim de echtheid geweld werd aangedaan, moeten we opmerken, dat de Vara het juist heeft aangevoeld, het aan roepen van God als de hoogste ge tuige niet in een spel te betrekken,. Ook pleidooi, requisitoir en uitspraak hebben de nodige tijd in beslag ge nomen, maar het was alles boeiend en instructief. Het is een authentieke uitbeelding geworden van de gang van zaken bij de proces-voering in Nederland. De weergave was ook natuurgetrouw en won stellig aan kracht door het feit, dat zij, die in het spel een rol vervulden, onvoorbereid voor de ca mera's werden geplaatst. De spelers en bijvoorbeeld de deurwaarder wa ren volkomen echt; alleen voor de beklaagde en de getuigen waren „leken" gekozen. Deze welgeslaagde poging moge er bij de Omroepen toe leiden, dat de t.v. ook verder recht zaken als spel gaat geven, niet alleen om de verstrooiing in de huiskamer maar ook wegens de leerzaamheid. „Telstar"-beelden in het journaal Eveneens op beide vorige avonden heeft men thuis uitvoerig kennis kun nen nemen van beelden in verband met de Telstar-satelliet, via het Eu- rovisienet. Woensdag geschiedde dat via het NTS-journaal, de avond te voren had de Vara een deel van haar programma ingeruimd voor instruc tie, nadat de historische beelden als nog niet op het scherm konden ver schijnen. Natuurlijk kon men niet spreken van afdoende kwaliteit, maar het zegt toch wel iets, dat men nu in Europa televisie-beelden uit Amerika kan opvangen en tegelijker tijd uitzenden. We hebben gehoord, dat de beelden in het ene land ster ker zijn overgekomen dan in het andere. Dat kan komen door het minder volmaakt werken van de ap paratuur op de aarde. Met tekort komingen van de Telstar schijnt dat niet te maken te hebben. Komende uitzendingen Vanavond brengt de KRO het ge bruikelijke toneelstuk. Het is deze keer een t.v.-spel van de Engelse auteur Elaine Morgan en heet „Op zoek naaj Garrow". In de uitvoering zal alles draaien om deze hoofdper soon, een anoniem vr-Urjjver, die een bestseller heeft gepubliceerddaarin vormen de jeugdproblemen de hoofd schotel. De meevoelende lijken ons coed gekozen. Vrüdag presenteert de Avro ,Miss Brill". Herinneren we ons goed, dan is dat verleden jaar nie zonder reclame verlopen. Verder is er een h«if uurtje Portugese bal- ladestiil en een repertoire van de grote Franse fantaisiste Zizi Jean- maire. Nu al voor de dertiende maal heeft Jan de Koek een aflevering in het Fedder-mvsterie geschreven. Hii komt r zaterdag mee voor de NCRV en opnieuw zal Robert Sobels de hoofdhuur uitbeelden Zondag avond heeft de Vara twee uitvoerige programma-onderdelen: een film over Perry Mason en een in verband met Johan Heesters.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 10