Prinsessen werden onder de voet gelop en Drs Korthals vermoedelijke lijsttrekker VVD De Laura had een goede dag WOENSDAG 11 JULI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Chaos bij opening hotel Het valt niet te ontkennen, dat de Alphense Rijwielvierdaagse, de Lau- ra-rit, nog steeds een zorgenkind is. Telde de Laura-rit het vorig jaar nog ruim 400 deelneemsters en deelne mers, dat aantal komt dit jaar niet hoger dan 375. Dit feit werd in alle eerlijkheid toegegeven door de heer P. Groenhart, voorzitter van de Lau ra, die chauvinistisch genoeg is om de zaken rooskleurig te schilderen, mits de deugd van eerlijkheid geen geweld wordt aangedaan. Het zou toch zo leuk geweest zijn als dézé Laura-rit, de vijftiende, een lustrum Laura dus, geaccentueerd was ge worden door enkele honderden rij ders meer dan vorige jaren het geval was. Iedereen had dat het hard wer kende bestuur van harte gegund! Nu zijn er oorzaken aan te wijzen voor het teleurstellende cijfer van dit jaar. In de eerste plaats noemde de heer Groenhart de te koude tem peratuur op de dagen van de voor gaande weken. Dit was natuurlijk voor velen aanleiding hun voorne men aan de Laura deel te nemen te laten varen en om tot andere vakan tieplannen te besluiten, waarbij de weersgesteldheid vermoedelijk een minder belangrijke rol speelt dan bij een vakantiegenoegen in de Laura, hetgeen betekent: vier dagen lang in de openlucht! Vrolijk fietsend trekken de deel nemers langs de Amsterdamse Poort te Haarlem Geen genie! Voorts toonde de heer Groenhart zich dinsdagavond toen hij de vertegen woordigers van de pers te zijnen hui ze te woord stond, erg teleurgesteld over het wegblijven van de Genie groep. Vorig jaar reed deze groep met bijna dertig man mee. Ook een oude getrouwe politiegroep moest, evenals de Genie, op hoger bevel 'n „jaartje" overslaan wegens een te zware bezetting van de diensten. Dat in verhouding tot het vorige jaar veel te weinig scholieren in de Laura-rit meerijden, heel in het bij zonder van de Alphense scholen, weet de heer Groenhart aan een te geringe medewerking vari de zijde van de schoolbesturen en schoolhoof den. Dit betreurde de heer Groen hart in bijzondere mate. Een kleine honderd deelnemers meer of minder maakt op een groep van enkele dui zenden weinig uit, maar op de 400 laten de vorengeschetste absenties zich toch wel geducht voelen. Niet minder prettig Dit neemt niet weg, dat de stemming onder de deelnemers op de eerste dag van de Laura 1062 er niet min der prettig om was geweest. M'en trof buitengewoon fraai fietsweer en de routes waren als van ouds ook dit keer weer heel fijn. Men heeft volop kunnen genieten van vele aan natuurschoon rijke plekjes, welke door het bestuur van de Laura zorg vuldig zijn uitgezocht en waar de Laurianen als het ware met de neus op gedrukt worden. Als de heer Groenhart dit vertelt, verdwijnen de zorgelijke trekken van zijn gezicht en maken plaats voor een glimlach. Hij zegt dan hoop vol gestemd: „Maar zolang wij er in kunnen slagen enkele honderden mensen op deze wijze een genoeg lijke vakantie te verschaffen, zullen wij daaruit de moed blijven putten om op de ingeslagen weg voort te Zuurtjes en uitjes De eerste rit van dit jaar was voor de A-groep 14i5 km lang, voor de B- groep 90. Men reed naar en door Lei den, links en rechts door de kust streek, richting Den Haag en ver volgens naar Haarlem om ten slotte dwars door de Haarlemmermeer en via Langeraar terug te keren. Pas in Langeraar kregen enkele groepen wat regen, die men overigens als 'n welkome afkoeling heeft aanvaard. Nadat men in de omgeving van Schiphol op enkele bekertjes Maggy - soep was getracteerd volgde in Lan geraar een verrassing van de Inleg- gerij Mank: zuurtjes en uitjes. De EHBO met dr. M. E. v.d. Steen als bestuurslid-medisoh-leider aan 't hoofd kreeg deze dag voldoende ge legenheid het nut van haar aanwe zigheid te bewijzen, evenals als de reparatie-dienst van Gazelle, die met twee reparatiewagens zich voortdu rend bij de Laurianen bevindt. Het zijn wel eens onverantwoordelijke bromfietsrijders geweest, die de oor zaak waren van enkele valpartijen, echter geen van alle met ernstige afloop. Aanwezig zijn weer de politieploe gen van Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Schiedam, Gouda, Soest, Zeist, Zutphen. De bedrijfsgroepen: gemeentewerk lieden Alphen a. d. Rijn onder de naam „D.S.S.", personeel van de Wa ter- en Lichtbedrijven, Ambtena ren ter gemeentesecretarie, van de rijwielindustrieën Locomotief, Gazel le, 'Gruno en Jüncker (hiervoor heb ben zich leden van de Alphense v.v. ARC beschikbaar gesteld. Ook de Oranje-ploeg is weer pre sent, evenals een team van het Ly ceum te Alphen a. d. Rijn. Voorts 'n flinke groep van de Rotterdamse Ha- ven-vakschool. Het militair-contact, waarover wij gisteren uitvoerig berichten, schijnt al snel stimulerende uitwerking te krijgen. Naar verwacht wordt zullen enkele hoge militaire autoriteiten donderdagmiddag a.s. omstreeks 2.30 uur te Woerden een kijkje komen nemen van de Laura, terwijl de Ra dio-reporter Wim Ruth deze ontmoe ting wereldkundig zal maken. ERNSTIG GEWOND DOOR SPRINGSTOF De 15-jarige HBS'er L. A. Hennen uit Beverwijk is ernstig gewond, toen hij zelf gefabriceerde spring stof tot ontploffing wilde brengen. Op een open terrein tegenover zijn woning had de jongen de springstof in een ijzeren buis gedaan. Toen hij raad van commissarissen kon we- de buis de linkerhand hieId om gens de grote belangstelling ge-n het uitefade pIat te slaan> ont. voortgang vinden. plofte de springstof. Daarbij werd Het gevolg der prinsessen was over linkerh1ands2eer zwaar gewond, het gebeurde niet erg te spreken, js de jongen naar h«t Rode Door de overweldigende belang- geSiokt; ove?°de chaotisc^ftoestand ^is Ziekenhuis te Beverwijk over- s telling is de opening van het Suri- t ov«de thaot «teMnd biracht.waarde hand tot aan de naamsetoeristenhotel Torarica, door d enorme belangstelling La- p sgezet worden De toe- prini-o Irene anders verlopen dan hm^v^hopen'dat dit zo bufft""merk- stand van de ion«en redel«k' de organisatoren zich dat hadden ge- te zj: iaconiek op. dacht. Niet alleen, dat het bij de in- gang van het hotel zwart van de men- Scholieren sen zag, ook in het hotel zelf drom den ontelbare aanwezigen te samen Dinsdagmiddag hadden de beide om de gebeurtenissen van dichtbij prinsesren op het gouvernementspa- mee te maken. jeis een ontmoeting met een aantal Na de aankomst van de hoge be- scholieren van de middelbare scho- zoeksters ontstond er een dusdanig len in Paramaribo In de ontvangst- gedrang, dat het gevolg geen kans zaaj waren tafeltjes neergezet, waar- kreeg in de nabijheid van de prinses- aan de Easten var de vorstelijke be- ,e° 1 d°®d "n de sen te blijven en het gebeuren verder zoeksters ha-'den plaats genomen, l op een afstand moest volgen. De prinsessen gingen van tafel naar wer' moeder Jan 'wee kinderen. Zes Toen prinses Irene de wandversie- ta{eI steeds v eer in geanimeerd ge- Person<;n werden mm of meer ernstig ring in het restaurant zou onthullen sprek gewikkeld met hun leeftijd- eewond. waren de mensen met film en foto- genoten. Het ongeluk gebeurde omstreeks camera's zo opgedrongen, dat de prin ses de versiering nauwelijks te zien kreeg. Onder de vele, die met foto camera's rondliepen waren talrijke Amerikaanse toeristen en journa listen, die door de, Amerikaanse Con- dadogroep, die het beheer over het hotel zal voeren, waren uitgenodigd. Zij probeerden het plaatje van hun leven te maken, waarvoor zij zich naar voren drongen, het daarmee voor de prinsessen onmogelijk ma kend om de rondgang door het hotel men, dat bij de komende Kamerver- Auto kwam op vrouw terecht Een botsing tussen twee auto's op de Leemslagenweg in Almelo is oor- zulks tegen zijn aanvankelijk voor- Het is als vrijwel zeker aan te ne- nemen in ïen. dat bij de komende Kamerver- Het is wel duidelijk, dat de hou- volgens schema te laten verlopen, kiezingen prof. mr. P. J. Oud niet ding, die de „conservatieve" liberalen Ook het gebruiken van een verfris- meer als lijsttrekker voor de VVD olv Van Riel tegen minister sing in intieme sfeer met slechts de zal optreden. De bejaarde politicus visser hebben aangenomen, de oor- zal plaats gaan maken voor de huidi- zaak is van de meningsverschillen ge vice-premier drs. H. A. Korthals, binnen de WD. Drs. Korthals (ge pit om aan de verlangens van drs. steund door de mc) is een promi- Korthals, die dreigt niet meer voor nent van de linker-vleugel van de de VVD in de Tweede Kamer zitting partij mr Van Riel staat uiterst te willen nemen als de invloed van rechts. Hij wordt gesteund door „De de vice-voorzitter van de party mr. Telegraaf" en in mindere mate door Gas i.p.v. remmen Verkeerde pedaal jongen noodlottig H. van Riel niet wordt ingedamd. ket „Algemeen Handelsblad". tegemoet te komen. Uiteindelijk zullen de partijorga- w - ®en ff1"00* gedeelte van de VVD» nen moeten beslissen over de defini- Bij Wekerom (gemeente Ede), op onder aanvoering van drs. Korthals, tieve kandidaatstelling; dat zal pas enkele kilometers van Harskamp, is 1S ontstemd over het optreden van dR. najaar zjjn. Het partijbestuur gisteren de 15-jarige scholier G. Pie- Van Kiel, als voorzitter van de moet er echter wil het een dreigen- ters uit Harskamp door een noodiot- Eerste Kamer-fractie. de scheuring voorkomen voor zor- tige samenloop van omstandigheden Het dagblad „Trouw" schrijft over gen, dat aan de verlangens van de om het leven gekomen. deze ontwikkelingen in de WD het heer Korthals wat betreft de invloed Bij het kruispunt in Wekerom was volgende: van de rechtervleugel in de partij- een werkman van de PTT bezig een organen tegemoet wordt gekomen dienstauto te verplaatsen naar de an- Prof. Oud, die tussen de rechter Anders zal de heer Korthals niet meer dere kant van de weg toen de jongen en linker vleugel van de partij staat, met de WD in zee gaan. op een bromfiets dit kruispunt na- is het met de kritiek van de heer derde. De werkman merkte dit en Korthals op mr. Van Riel eens. Hij wilde remmen, maar vergiste zich heeft zich dan ook bereid verklaard Mr. Toxopeus. Waarnemers in Den Haag vragi en drukte op de gaspedaal. De jon- plaats te maken voor de vice-mims- zich af, welke rol de minister gen was onmiddellijk dood. De PTT- ter-president als fractieleider. binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxo- man was niet in het bezit van een Tegelijkertijd zou hij hebben aan- peus in het conflict speelt. Men ver rijbewijs. Een duo-passagier kwam geboden het partijvoorzitterschap nog moedt dat hij het in feite met de heer er zonder letsél af. enkele jaren te blijven waarnemen. Korthals eens is, maar dat hij uit - partijpolitieke overwegingen voorio- pig niet aan de discussie zal deelne men. Leraar verongelukt bij botsing met bromfiets Op de Burgemeester de Vlugtlaan ter hoogte van de Burgemeester Fock- straat in Amsterdam West is gis teravond omstreeks elf uur de 57-ja- rige ongehuwde leraar E. H. J. Fou- rasche door een 19-jarige bromfiet ser aangereden en daarbij zo ernstig aan zijn hoofd gewond, dat hij bij aankomst in het Wilhelminagasthuis bleek te zijn overleden. Met een collega en in diens auto reed de heer Fourasche langs de adressen van een aantal leerlingen, om daar de brieven te bezorgen waar in de ouders werd medegedeeld, dat him kind voor het gedaan examen was gezakt. Op de Burgemeester De Vlugtlaan was hij even uitgestapt om aan enkele wandelaars naar de ligging van een bepaalde straat te vragen. Bij het oversteken van het fietspad werd hij door een matig snel rijdende bromfiets gegrepen. zeven uur toen een door J. H. uit Westkappeln (Did.) bestuurde auto, waarin met de bestuurder een vriend en drie meisjes uit Almelo zaten, met grote vaart tegen een tegemoet komende auto botste, bestuurd door D. J. Eshuis uit Wierden. De wagens werden in een weiland geslingerd waarbij de wagen /an Es- huis bovenop mevrouw Bosch, die uit deze auto was geworpen, terecht kwam. Zij werd zo ernstig gewond dat zij korte tijd later overleed. De beide bestuurders en de vier an dere personen werden allen min of meer ernstig gewond. Zij werden naar het prinses Irene ziekenhuis te Almelo overgebracht. 29-JARIGE BLINDE BEHAALDE HBS-DIPLOMA Gistermiddag is op het Mendel- college te Haarlem aan de 29-jarige blinde Paul Kneppers het einddiplo ma HBS-b uitgereikt. Hij is tijdens de militaire dienst blind geworden. In 1950 behaalde hij het Mulo-diplo ma, daarna was hij werkzaam op een effectenkantoor te Amsterdam. Nadat hij blind was geworden ging hij eerst naar het oogleidersinstituut te Grave, waar hij Braille leerde. Twee jaar geleden werd hy leerling van de HBS-afdeling van het Men- delcollege in Haarlem. Dit college accepteerde hem met een halfjaar proeftijd. Na dat half jaar kon hij in de vierde klas worden geplaatst. De heer Kneppers heeft eindexamen gedaan met een zeer goede cijfer lijst. Hij wil rechten gaan studeren aan de Kath. Universiteit te Nijme gen. Goede voorlichting over Nw-Guinea is noodzakelijk Maar geen combinatie journalist-ambtenaar In de Eerste Kamer is de kwestie Nieuw Guinea gisteravond even aan de orde gekomen, toen het hoofdstuk „Nieuw Guinea" van de begroting van binnenlandse zaken aan de orde was. De heer W. Thomasse (PvdA) vroeg nadere toelichting op de houding van de regering inzake het plan Bunker. Hij vond het merkwaardig, dat er nog steeds personeel naar het over zeese Rijksdeel wordt gestuurd. De heer Reyers (CHU) vroeg zich af, waarom er nooit sprake is ge weest van samenwerking met de Australische Papoea. Overdracht zou de problemen in de Pacific niet be ter maken en het brengt Australië in een wankele positie. Garanties voor het bedrijfsleven in Nieuw Guinea vielen in de smaak van mr. D. A. Delprat (VVD). Deze garanties zijn door de regering aan gekondigd. De heer Derksen (KVP) schonk aandacht aan de voorlichting over de toestand in Nieuw Guinea. Hij bracht de uitsluiting van hoofdambte naar dr. P. J. van Doorn ter sprake, die tevens correspondent was van het UPI. Hij is tegen de vereniging van de functie van ambtenaar en correspondent van een internatio naal persagentschap. Maar het is no dig dat er een objectieve en eerlijke berichtgeving over Nieuw Guinea gegeven wordt. Staatssecretaris Bot was het met het Kamerlid eens. De legering heeft met gemengde gevoe lens kennis genomen van het feit, dat de ambtenaren tevens aan de nieuwsvoorziening werken. Men vindt het in het belang van de grote Amerikaanse persagentschappen, dat er een full-time journalist in Nieuw Guinea wordt aangesteld. De begroting werd zonder stem ming aangenomen. GERUCHTEN OVER PRIJSSTOP CONSUMPTIEMELKPRODUCTEN De vereniging van consumptie- melkbedrijven in de districten Am sterdam, Rotterdam, Den Haag en Uti-echt zijn ongerust door geruchten over een prijsstop voor consumptie melkproducten. Zij hebben dit mee gedeeld in een telegram aan de le den van de Eerste en Tweede Kamer. De verenigingen verzoeken de kamer leden in verband met de financiële positie van de bedrijfstak niet in te bank-president prof. mr. A. D. IJelinfante, 2e rechter mr. M. J^Roelse.^ Rechts Aad Koster als verdachte, en ver- ring met twaalf minuten vertraging staande prijsstelling, die zij 6alles- ~T in Roosendaal aan. zins gemotiveerd noemen. Gisteravond heeft de VARA-TV het eerste gedeelte uitgezonden van „de zaak-Klein". Hedenavond vindt de tweede uitzending van de televisie-rechtbank plaats. Produktie Emily Werner, regie Milo Anstadt, decor ontwerp Hans Chr. van Langeveld. Foto vJ.n.r.: griffier mr. Susanne Hoogedijk, rechter mr. Erica v. Dijk, recht 2e rechter mr. M. J. Roelse. Re J dediger prof. mr. W. Nagel. TREIN VERTRAGING IN BELGIë DOOR BLIKSEMINSLAG Waarschijnlijk tengevolge van blikseminslag is in Antwerpen de bovenleiding van de trein stroomloos geworden. De trein die om kwart over adht gisteren in Roosendaal had moe ten aankomen, arriveerde pas kwart voor tien. De TEE uit België kwam tengevolge van de stroomsto- Soep, maar ook zuurtjes en uitjes Dode en 13 gewonden bij autobotsing Een botsing tussen een autobus met Griekse toeristen en een mili tairen truck, gistermiddag op de Apeldoornseweg, ter hoogte van ho tel „De Witte Bergen" te Nieuw- Millingen, heeft het leven gekost van de 47-jarige chauffeur van die, bus. J. F. S. uit Athene. Een van de passagiers, een jonge man, is zwaar gewond in het Juliana ziekenhuis in Apeldoorn opgenomen. Licht ge wond werden twaalf passagiers van de ongeluksbus. Het ongeluk gebeurde, toen de chauffeur van de bus, die in de richting Apeldoorn reed, een per sonenauto inhaalde, terwijl twee tegemoetkomende legertrucks al té dicht waren genaderd. Hoewel de militaire chauffeurs, de 21-jarige dienstplichtige soldaat Van der W. en de 20-jarige dienstplichtige sol daat Van H. - van wie de laatste licht gewond werd - nog uit alle macht remden, was een botsing on vermijdelijk. De bus werd aan een zijde geheel operareten. De Griek se chauffeur mr op slag dood zijn geweest.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7