S)e Cöld6e6oti^cmt Eerste proeven met „Telstar" een succes FANTASTISCHE MOGELIJKHEDEN VOOR TELEVISIE EN TELEFOON VERZOENINGSPOGING IN RABAT MISLUKT BUREAUS: PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 11 JULI 1962 52e JAARGANG No. 15.674 DE TELSTAR DOET 'T.' Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. R0O7EN Telet. 2 09 3 5 Red. 20015, 2559 4 - Advert 2 0 8 2 6 Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tossen 17.30 en 19.00o.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., f 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75. Adv.,17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Vooral in Frankrijk uitstekende ontvangst De televisie-kunstmaan „Telstar" heeft in de nacht van dinsdag op woensdag zijn bruikbaarheid voor de overdracht van de televisie-uitzendin gen bewezen. Niet alleen hebben miljoenen Amerikaanse televisiekijkers de uitzending via de „Telstar" kunnen volgen, maar ook in Groot-Brittan - nië en Frankrijk heeft men haar ontvangen. Vooral op het ontvangstation Pleumeur-Bodou in Bretagne was de ontvangst heel goed. Het was net alsof de zender op slechts enkele kilometers afstand stond, aldus het oordeel van het personeel van dit Franse station. De ontvangst op het station Goonhilly Downs in Cornwall was minder goed. Het beeld was niet zo duidelijk en bovendien kreeg men later con tact, pas enkele minuten voor het einde van de eerste proef uitzending. Het Franse station ontving negentien minuten lang de uitzending. Amerikaanse technici zijn van mening, dat de minder goede ontvangst te Goonhilly Downs uitsluitend te wijten is aan het onvolmaakt functione ren van de Engelse apparatuur en niet aan tekortkomingen van de „Tel star". De zender te Andover in Maine heeft 39 minuten lang een ononderbroken stroom van uitzendingen van allerlei aard naar de „Telstar" uitgezonden, die ze heeft teruggezonden. Deze uitzendingen bestonden niet alleen uit televisiebeelden, maar ook uit telefonische mededelingen en telefoto's. Engels station had nog moeilijkheden werd een uitzending via de „Telstar" in Groot-Brittannië opgevangen. De ontvangst te Pleumeur-Bodou was ook bij deze proef goed. Wel is het beeld even weg geweest, hetgeen een gevolg was van het feit, dat de baan van de kustmaan iets anders loopt dan men had berekend. Dank zij de radarinstallatie kon men de antenne echter in zeer korte tijd goed richten, waarna het beeld weer heel goed was. Elf verslaggevers hebben via de „Telstar" telefoongesprekken tussen Andover en New York kunnen voe ren. Zij zijn het erover eens dat de stemmen even duidelijk te horen zijn als bij normale telefoongesprekken, maar wel hoorde men bijgeluiden. Functionarissen van het Witte Huis hebben gezegd, dat gedeelten van de wekelijkse persconferentie van president Kennedy over onge veer twee weken rechtstreeks via de „Telstar" uit Washington naar Euro pa zullen worden uitgezonden, als onderdeel van de proefnemingen met deze kunstmaan. HELDERE SIGNALEN De kunstmaan werkt uitstekend en zendt heldere, sterke signalen door. Het saffierblauwe en zilver gekleurde instrument weegt 77,1 kilo. De Ame rican Telephone and Telegraph heeft meer dan 50 miljoen dollar besteed aan de ontwikkeling van de kunst maan, anderhalf miljoen dollar voor het bouwen en drie miljoen dollar voor de lancering. De ingewikkelde electronische uit rusting, verpakt in een aluminium houder van 51 centimeter, kan een zen- zwak signaal over een brede band ontvangen, en dit tien miljard maal versterken, de golflengte ver anderen, en het daarna naar de aarde terug sturen. De zender in Andover heeft een sterkte van 2.000 watt. De „Telstar" kan signalen van deze zen der met een sterkte van 2% watt te rugsturen. De antenne is zo gevoelig, dat een signaal dat verzwakt is tot een miljardste watt, nog wordt ver werkt. Verwacht wordt, dat de kunstmaan twee jaar in bedrijf zal blijven, maar de sterkte zal binnen enige maanden verminderen. In de herfst zal een tweede „Telstar" worden gelanceerd. In Italië en West-Duitsland wor den grondstations gebouwd, die bin nen enige maanden aan het project kunnen meewerken. EERSTE BEELD WAS DE VLAG Het eerste beeld toonde de Ameri kaanse vlag tegen een achtergrond van wolken. Na de vlag zond men beelden uit van vice-president Johnson, de di recteur van de Amerikaanse dienst voor lucht- en ruimtevaart, Webb, en vooraanstaande leden van het Ame rikaanse Congres. De eerste proef werd genomen toen de kunstmaan met haar zesde omwenteling om de aarde bezig was. Later zijn nogmaals proeven ge nomen met de kunstmaan. Ook in de vroege ochtenduren Ben Bella naar Oran de besluitvorming voorshands bijz. moeilijk, maar bovendien zitten bo venbedoelde persoonlijke wrijvingen het treffen van beslissingen in de weg. Een brede stroming zou het liefst de huidige liberale minister van Bin nenlandse Zaken, mr. Toxopeus de leiding van de Kamerfractie in han den zien nemen; anderen pogen mi nister Korthals daartoe te bewegen en sommigen schijnen nog aan de senator mr. van Riel te denken. Deze laatste heeft echter door zijn vreemde escapades ten opzichte van minister Visser zeer veel aan goodwill verlo ren, ook in het eigen kamp. Duide lijk is in alle geval wel, dat prof. Oud op het ogenblik beduidend min der invloed uitoefent dan enkele ja ren geleden nog het geval was, zo dat zijn terugtreden tot niemands verbazing behoeft te leiden. Binnen enkele dagen zal de WD op dit ge bied enkele besluiten trachten te ne men, za is intussen gemeld. Een partij, waar eveneens straks en nu gedeeltelijk reeds gewichtige beslissingen te wachten staan, is de PvdA. Ongetwijfeld mede in verband met de gebeurtenissen in het komend jaar heeft men daar onlangs aange kondigd, dat* de leiding van de Twee de Kamerfractie in andere handen zal overgaan; van mr. Burger kon immers na zijn zo stellige weigering om in 1959 aan de kabinets-formatie mee te werken voor '63 moeilijk een volte-face worden verwacht, zonder iets van zijn toch al gehavende pres tige op het spel te zetten, met alle gevolgen voor de komende rit van dien. Het overleg te Rabat in Marokko tussen de tegenover elkaar staande Algerijnse leiders Ben Bella en Chi- der enerzijds en Yazid en Bitat an derzijds is afgelopen dinsdagavond geëindigd met wat Bitat, minister van staat, „een begin -ran overeen stemming" noemde. Bitat heeft dinsdagavond gezegd, dat de besprekingen voortgezet moe ten worden. Yazid heeft tot verslaggevers ge zegd tijdens het overleg, dat twee dagen heeft geduurd, de indruk te hebben gekregen, dat ^e deelnemeis hebben gewerkt aan „versterking van de nationale eenheid". Hij sprak de hoop uit dat alle Algerijnse leiders „zich zullen onthouden van commen taar die de noodzakelijke, door het volk geëiste nationale eenheid in ge vaar brengt". Waarnemers te Rabat menen, dat de voorzichtige bewoordingen van Yazids verklaring erop duiden, dat de verzoeningspoging is mislukt. Ben Bella, zeven medestanders en een aantal lijfwachten zijn in de nacht van dinsdag op woensdag met vier auto's uit Rabat naar Oedjda vertrokken. Ben Bella zal van daar uit doorreizen naar Algerië. Als reis doel is zowel Oran als Tlemcen ge- noen d, beide in het westen van het land. De bevelhebber van 't bevrijdings leger ii Oran heeft bekendgemaakt, van plan te zijn van Ben Bella's aan komst in de stad een triomftocht te maken. De Algerijnse regering te Rocher Noir heeft dinsdagmiddag amnestie afgekondigd voor alle overtredingen die voor 3 juli 1962 zijn bedreven. OP 12 AUG. VERKIEZINGEN De verkiezingen voor een Algerijns parlement zullen op 12 augustus worden gehouden, zo is uit goede bron in Rocher Noir vernomen. In Evian was overeengekomen, dat drie weken na het referendum al gemene verkiezingen gehouden zou den worden, maar Frankrijk zal waarschijnlijk geen bezwaar hebben tegen het verschuiven van de datum met een paar weken. De voorlopige regering te Rocher Noir tracht de nationale economie weer op gang te krijgen. Tengevolge van de maandenlange geweldpleging en de uittocht van Europeanen is een dieptepunt bereikt. De geldcir culatie is verminderd tot 1200 mil joen nieuwe franc tegen ongeveer 3500 miljoen normaal. Luchtvaartfunctionarissen meldden dinsdag de druppelsgewijze terug keer van Europeanen, die worden aangemoedigd door de algemene rust na het referendum. Het Algerijnse bevrijdingsleger heeft dinsdag in Oran ongeveer zes tig Mohammedanen gearresteerd. Tweeduizend wapens zijn hierbij in beslag genomen en driehonderd ge stolen auto's en verscheidene tonnen materialen zijn teruggevonden. Opsporingsploegen hebben dins dag 26 lijken van inzittenden van het Italiaanse straalvliegtuig, dat vorige week in India is neergestort, gebor gen. Thans zijn alle 94 slachtoffers gevonden. Niemand heeft dus de ramp overleefd. De wrakstukken van het toestel lagen over een groot ge bied verspreid. De prinsessen Irene en Margriet met een hoofdsjaal om en de schoenen uitgetrokken tijdens het bezoek aan de moskee van de Hidayat Ahle Sun- nath Wal Jamaat in Paramaribo. SCHADUWEN VOORUIT O^BGENSCHIJNLIJK nog bijzonder vroeg, maar zeker niet voortijdig is men in de verschillende politieke partijen sedert enige tijd al druk doende met het treffen van de inge wikkelde en omvangrijke voorberei dingen op de Tweede Kamerverkie zingen van het komende jaar en het geen daarna pleegt te komen: de ka binets-formatie. Dat houdt onder meer in, dat men voor beide genoem de colleges kandidaten beschikbaar moet hebben; dat rekening moet worden gehouden met een reeks van nog niet te voorziene mogelijkheden in dit opzicht; dat nu reeds voor de partij-programs c.a. de politieke lij nen dienen te worden uitgezet etc. H^HET IS menen wij wèl vroe- _J ger dan bij voorgaande gelegen heden, dat ditmaal reeds rond dit tijdstip enkele zo goed als zeker te verwachten feiten en ontwikkelingen als belangrijke gebeurtenissen de spreekwoordelijke schaduw vooruit werpen. De laatste dagen is zonder twijfel de VVD het meest „in het nieuws" geweest, vooral om de ge volgen van de interne evolutie, die daar aan de gang is. Die werd tot stand gebracht door de voor deze partij zeer teleurstellende uitslagen van de beide laatste verkiezingen en door de wrijvingen tussen enkele liberale prominenten: vooral tussen van Riel, Visser en Korthals. Bedoel de verkiezingsuitslagen doen zo goed als zeker ook voor 1963 een scherpe daling in het liberale stemmen-aantal verwachten (de VVD-leiding houdt daarmee in alle geval zelf al volop rekening) hetgeen in de eerste plaats v/il zeggen, dat de Tweede Kamer fractie aanzienlijk zal moeten worden ingekrompen. Op zijn best zo kan men zonder veel onzekerheid bereke- P - *-\:f I nen zal van de huidige 19 zetels twee/derde del overblijven. Nu H wordt het het probleem voor een part - |H ï^f vki al min of meer automatisch opgelost, V doordat een aantal leden van de libe- -) 'H\" - jf 'fH rale fractie zelf te kennen heeft SN gegeven vanwege hun leeftijd niet 1 J N»sl meer te willen terugkeren. Voor de V 'i iii overigen zou er niettemin toch nog hBK|||^&S wel eens 'n gedrang kunnen ontstaan i I S om op een verkiesbare plaats te ko- Mgt f &A' 'r' men. H^BET TWEEDE probleem betreft de iKfliH leiding van de WD-groep in de W j&Jfe Jf Tweede Kamer. Binnen de partij groeit blijkbaar 'n stroming, die prof. m V ra ISM1S Oud niet opnieuw wil „inhuren". Men t 1 zegt rondweg, dat de grijze liberale Hp** S voorman „te bejaard" is geworden en dat het primaatschap dus in an- dere handen moet worden gegeven. I Prof. Oud heeft zelf het vorig jaar I al aangekondigd, dat hij in 1963 als I voorzitter van de WD wenst af te I treden; het verdwijnen als fractie- |8a leider zou dus wel eens een logisch I compliment kunnen worden. Over zijn I opvolging wordt intussen in de WD- gelederen zwaar gedelibereerd. On- fL^BBBBB^MBI verkiezingen0en* d^kabinefsformaüe Door het van de Nederlandse en de Amerikaanse vlag heeft Z.K.H. prins Bernhard dinsdagochtend in Am- (zal de VVD opnieuw als regerings- sterdam de opening verricht van het Hilton-hotel. Foto: op de ontvangst, voorafgaande aan de openingsplechtig- partner worden aangezocht?) maken heid, maakte de prins een grapje dat hotelmagnaat Conrad Hilton kennelijk bijzonder amuseerde. Malik naar Washington Adam Malik, de speciale afgezant van Soekarno, is woensdagochtend naar Washington vertrokken om de Nederlandse vertegenwoordigers al daar te vragen of de Nederlandse regering het voorstel-Bunker voor de oplossing van de kwestie Nieuw- Guinea aanvaardt. Malik, die op het vliegveld van Djakarta uitgeleide werd gedaan door dr. Soebandrio, weigerde vragen van verslaggevers te beantwoorden. Hij knikte echter bevestigendtoen hem werd gevraagd, of hij dacht, dat de huidige missie „hoopvoller" was. Indonesische woordvoerders hebben gezegd, dat het hernieuwde overleg onmiddellijk kan beginnen, wanneer de Nederlanders bevestigen, dat zij het voorstel-Bunker hebben aan- vaard. p^„fnsSL™Vrijetijdsverf/kwaliteitsverf het Indonesische ministerie van ver bindingen, Suharto, zijn in Ned. Nw. Guinea door middel van parachutes radiotelegrafisten en -telefonisten, alsmede PTT-technici neergelaten. Op een persconferentie, waarop hij dit bekend maakte, zeide hij voorts, dat nog 136 andere PTT-mensen be schikbaar zijn om op elk gewenst ogenblik te worden ingezet. DE ACTIES OP NIEUW-GUINEA Bij een treffen met een patrouille van Indonesische parachutisten heeft een groep Papoea's twee Indonesiërs gevangen weten te nemen en automa tische wapens buit weten te maken. Dit deelt het gouvernementsvoorlich tingsbureau mee in een communiqué van heden, woensdag. Thans is ko men vast te staan, dat de zogenaamde dropping op 28 juni in het actiege bied van Kaimana een voedseldrop- ping is geweest. Een patrouille van de strijdkrachten heeft een groot aan tal parachutes gevonden met levens middelen en voorraden. Deze lagen in een zeer onherbergzaam gebied. Uit de andere actiegebieden zijn geen activiteiten van enige betekenis ge meld. Churchill heeft trombose In een medisch bulletin over de gezondheidstoestand van sir Winston Churchill werd dinsdag meegedeeld, dat de trombcse niet is uitgebreid en dat zijn linkerbeen minder ge zwollen is. Dit is de eerste maal dat zijn artsen spreken van trombose. De oud-premier gaat klaarblijke lijk nieL gebukt onder de complica ties van zijn dijbeenbreuk, want hij is „vrolijk en goed gemutst", zoals zijn echtgenote het na een bezoek uitdrukte. Men steelt maar In de afgelopen nacht zijn uit het O'Hana-museum in het Londense dis trict Mayfair, vijfendertig schilde rijen ter waarde van ongeveer drie tot vier miljoen gulden gestolen. De daders waren aan de achter zijde van het museum op het dak ge klommen, waarna zij een deur for ceerden en het gebouw binnendron gen. Zes weken geleden werden uit het Lefèvre-museum, eveneens in May fair, twaalf schilderijen gestolen, waaronder twee doeken van Picasso, acht van Degas, één van Matisse en één van Renoir. Elf hiervan, ter waarde van om streeks 300.000 gulden, werden de vorige maand door de politie terug gevonden, na een telefonische tip. 47 kleurstalen 10 ct in de winkel (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Kans op buien De Bilt, woensdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Het koufront van een depressie boven de Britse eilanden maakte dinsdagavond een einde aan de kortstondige warmte. Het front ging met regen- en on weersbuien gepaard, welke plaatse lijk meer dan 10 mm regen brach ten. Achter het front stroomde met zuid-westelijke winden koelere lucht naar ons land, waarin naast opkla ringen ook enkele buien voorkomen. De kern van de depressie verplaatst zich langzaam over Noord-Engeland in de richting van de Noordzee. De aanvoer van koele Oceaanlucht houdt daarbij aan en de kans op enkele buien blijft tamelijk groot. Zon- en maanstanden 12 Juli: zon op 04.33, onder 20.57; maan op 15.41, onder 01.12. Hoogwaterstanden 12 Juli: v.m. 11.00; n.m. 23.35. KORRELTJE Wij worden rijker naarmate wij meer anderen geven. (Lao-Tze)

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1