Vacantie ASPRO WARME EN HARTELIJKE ONTVANGST DOOR BOSNEGERS EN INDIANEN DE ALPHENSE „LAURA"-RONDE MET GOEDE WENSEN GESTART Leger- en luchtmachttentoonstelling in Alphen aan den Rijn Tentoonstelling in het Westland DINSDAG 10 JULI 1962 DE LEIDSE COURANT Prinsessen doken in het water Laureaten, nog niet gelauwerd, melden zich aan. Voor de vijftiende maal kreeg de Alphense Rijwielvierdaagse, de Lau ra-rit maandagavond haar startsein. Dit vond in twee etappes plaats, tijdens een officiële bijeenkomst ten raadhuize en daarna op het markt plein, naast het Nutsgebouw, dat ge durende deze vier dagen het centrum van de Laura zal zijn. Bij beide gelegenheden werd het woord gevoerd door burgemeester Z. Bruins Slot en de heer P. Groenhart, voorzitter van de Laura en bij beide gebeurtenissen werd grote belang stelling getoond door talrijke bur gerlijke, politionele, militaire en kerkelijke autoriteiten. Op 't markt plein stonden aangetreden de deel neemsters en deelnemers van de Laura, die dinsdagmorgen vroeg op pad gaan voor de eerste route van de 15e Laura, voor de naar keuze honderd of honderd vijf tig km. Hier was ook de burgerij in de gelegen heid om de opening van de Laura bij te wonen. Dank zij het gelukkig samenvallen van de Leger- en Luchtmachtten- toonstelling Paraat 1962 waarover elders afzonderlijk in dit blad wordt bericht met de jubilerende Laura en een prettig samenspel van beider leidingen, kon de opening van de Laura muzikaal omlijst worden door het Fanfarecorps van de Genie te 's Hertogenbosch. Wie Laura is. In het raadhuis wijdde burgemees ter Z. Bruins Slot enkele woorden aan de Laura, die als sportevenement in Alphens burgervader een goede pleitbezorger vindt. Omdat er vele politionele en mili taire autoriteiten aanwezig waren gaf de burgemeester ter inleiding een verklaring van wat de Laura is en wat ze beoogt en waaraan haar naam is ontleend, namelijk de steden Leiden, Amsterdam, Utrecht, Rotter dam en Alphen aan den Rijn, welke zo nauw bij de dagelijkse ritter telkenjare worden betrokken. Spreker constateerde met genoe gen dat de Laura elk jaar met veel enthousiasme wordt omringd, niet in het minst door het bestuur en de deelnemers. Maar er is ook een scha duwplekje: er zit een zeer langzame groei in het aantal deelnemers. De Laura is niet gegrondvest op afde lingen, op comité's e.d. in vele plaat sen in het land. Dit na te streven beval spr. warm aan. Zou de oorzaak van dit euvel misschien ook te vin den zijn in het feit, dat het rijwiel als vervoermiddel meer en meer aan betekenis inboet en van de wegen wordt verdrongen door gemotori seerd materieel, vooral door de bromfiets, zo stelde spr. de vraag. Is dit wellicht ook de oorzaak van dat legereenheden nog steeds de weg naar de Laura niet hebben ge vonden? Toch is fietsen een gezonde sport en nu zoveel militaire autori teiten voor wat de Laura betreft over de drempel zijn gestapt om althans organisatorisch wat meer hierover te weten te komen, wilde burgemeester Bruins Slot gaarne het ijzer smeden nu het heet is en drong bij de legerleidingen aan stappen te ondernemen om het volgend jaar, naast de politiecorpsen, welke al vele jaren van de partij zijn, ook mili tairen te laten deelnemen. Het hou den van rijwieltochten en het leger hebben beide gemeen, dat ze uit houdingsvermogen behoeven, om pa raat te kunnen zijn. De burgemeester was dankbaar voor het gelukkige moment en de geslaagde samenspre- kingen, die ook „Paraat 1962" naar Alphen aan den Rijn hebben ge bracht. Verwelkoming De heer Groenhart, die na de bur- meester sprak, zei heel verheugd te zijn, dat hij nu in elk geval vast te weten is gekomen, waar hij moet zijn om militaire groepen geïnteres seerd te krijgen voor de Laura. Spr. dankte alle medewerkers aan de tot standkoming van de 15e Laura en begroette o.m. mevrouw Gaste laars, wier echtgenoot wijlen de heer H. E. A. Gastelaars vijftien jaar ge leden de grondslag voor de Laura legde. Hij sprak voorts het vertrouwen uit, dat dit derde lustrum van de Rijwielvierdaagse mede zal leiden tot verschillende erkenningen, zoals van Sportfederatie en wielerbonden. Een speciaal welkomstwoord richt te de heer Groenhart voorts tot de honderden deelneemsters en deel nemers die de Laura-1962 mogelijk maken. ,Hiepo-hiepo'' is de kreet Met het bezoek, zondag, aan het Marowijne-district, was voor de prin sessen Irene en Margriet het bezoek aan de Surinaamse binnenlanden ten einde. Maandagmorgen zijn zij per vliegtuig naar Albina, aan de bene denloop van de Marowijne aan de oostgrens van Suriname, vertrokken. Allereerst werd daar een bezoek gebracht aan het militaire prinses Margriet-kampement, waar voor hen het opslaan van een bivak in de rimboe door 'n verkenningspatrouille werd gedemonstreerd en zij 'n kook demonstratie bijwoonden. Als herinnering kreeg prinses Mar griet een foto aangeboden van het kampement en prinses Irene een mi niatuur koperen kanonnetje. Voor het kantoor van de districts- commisaris stonden vertegenwoordi gers van de bevolkingsgroepen op gesteld. Van heinde en ver waren de Indianen en Bosnegers gekomen, die door muziek en dansen aan hun ver heugenis over het bezoek uiting ga ven. Ontelbare geschenken, o.a. In diaanse halskettingen, werden hier de prins ssen aangeboden. In de woning van de districtscom missaris ontmoetten de prinsessen ditmaal het opperhoofd der Pana- maccaners, Granman Forster en een aantal Indiaanse kapiteins. Het districtsbestuur had de huldi ging niet van overheidswege georga niseerd, doch dit overgelaten aan de bevolking. Daarom waren er hier geen erepoorten van doek en geen vlaggetjes, doch wel veel hartelijke mensen met bloemen en groen, die naar de vorstelijke bezoeksters wuif den „dag, dag", of „hiepo, hiepo" riepen. In foutloos Nederlands zon gen zij het Wilhelmus. Bij Wonoredjo, een Indonesische nederzetting, stond op een prachtige erepoort „uw bezoek is onvergetelijk voor de bevolking van Wonoredjo". Muziek riep hier een exotische sfeer op. Ook hier een massale huldiging met bloemen en fraaie geschenken. Vrij Daarna werd de tocht voortgezet naar Moengo, meer westelijk in het' district Commewijne gelegen. Hier hadden de prinsessen enige tijd „vrij", waarvan zij gebruik hebben gemaakt om een duik te nemen in het zwembad. De directie van de Suralco, d hier gevestigde bauxiet- onderneming, had maatregelen ge troffen opdat de prinsessen onge stoord van het koele bad konden ge nieten. Laat in de middag zijn de prinses sen per vliegtuig van de Surinaamse luchtvaart maatschappij naar Para maribo vertrokken. KVP-kamerleden uitgenodigd voor bezoek Bijlmermeer Een aantal prominente Amster dammers heeft de KVP-leden van de Eerste en de Tweede Kamer en die van de Provinciale Staten van Noord- Holland uitgenodigd maandag 17 september Amsterdam en de Bijl mermeer te bezoeken, zulks in ver band me tde aanspraken, die de hoofdstad op de Bijlmermeer doet gelden voor woningbouw. In de uit nodiging wordt betoogd, dat alleen spoedige bebouwing van de Bijlmer, meer uitkomst kan brengen voor de schrikbarende problemen van de krottenburten. De Bijlmermeer bij Amsterdam betekent volgens de on dertekenaar van de invitatie de enige mogelijkheid om voor grote bevol kingsgroepen in de hoofdstad woon gelegenheid te scheppen, beantwoor dende aan hedendaagse eisen. De acteur Louis Auguste van Gaste ren, die maandagochtend op 74-jarige leeftijd na een vrij langdurige ziekte in het Stads- en Academisch zieken huis te Utrecht is overleden. zonder hoofdpijn neem 'ASPRO' mee. (Advertentie) Meer verdienen met denken dan met werken In Honselersdijk, is maandagavond de 14e Westlandse handelstentoon stelling „Wehate" officieel geopend door de heer A. W. Biewenga, voor zitter van het landbouwschap. Het welkomstwoord werd gespro ken door de voorzitter van het ten- toonstellingsbestuur de heer G. Vij verberg, die erop wees, dat de tijd nadert, waarop de tuinder met den ken meer zal verdienen dan met werken, dat wil zeggen hij zich op de hoogte moet blijven stellen van alle wetenschappelijke en technische vorderingen in de cultuur. De heer Biewenga wees er eveneens op, dat de techniek in land- en tuinbouw een steeds groter plaats inneemt. Het bijblijven van de tuinder is nu meer dan ooit noodzakelijk. Wij staan immers aan het begin van een nieuwe weg naar meer vrijheid in het Westeuropese handelsverkeer in tuin- bouwprodukten. Deze weg is voor groenten en fruit al duidelijker aan gegeven dan voor bloemen en andere sierteeltprodukten. Spreker stelde de vraag of het geen tijd wordt dat de Nederlandse tuinbouw in vrijwillig heid een eigen handelsmerk gaat voe ren. Het Ingenieursbureau voor Bouwnijverheid te Oegstgeest heeft als laagste m^hriiver opdracht ge kregen de uitbreiding van de TNO- gebouwen te Delft uit te voeren voor een bedrag van vier en een half mil joen gulden. Jeugdzangfestival „Wie zingt er mee?" Van de dooi de KRO georganiseer de landelijke zang wedstrijd voor de lagere scholen is bereids de halve finale uitgezonden. Door de twee ju ry's: de jury van volwassenen met Paula van Alphen, Kees' Stolwijk en Heir Jordans en de kinderjury met Ria van Zeist, Lodewijk Meeuw- sen, Marijke Lossche, Clemens Bo- gaerts en Lideke van Elmpt, werden drie scholen uitgekozen voor de fi nale, die op zaterdag 28 juli om 5 uur door KRO-radio en televisie zal worden ui+gezonden: St. Cecilia- school, 's-Gravenhage; R.K. Meisjes school, Sassenheim; en de Pius X- school, Bergen op Zoom. Als solis ten zullen in de finale zingen: Agnes Fossaert, Guus Borduin, Berrie van Gulik, Hans van Geffen, en Anke v. Rijnen. Koren en solisten zullen het lied zingen, dat zij ook zongen in de halve finale en dat moest worden gekozen uit de vijf opgegeven titels. Het programma is jl. maandag in de Singerconcertzaal te Laren opgeno- Invloed van televisie op het gezin Het onderwerp „sex en geweld in t.v.-programma's is onlangs uitvoe rig behandeld in een Engels blad, met als conclusie, dat de massamedia een bedreiging betekenen voor de waarden van onze maatschappij en de Europese cultuur in het algemeen. Nu lezen we in een Frans orgaan iets naders over de verhouding: tele visie en gezin, dus in breder ver band dan over sex en geweld in het bijzonder. Naar aanleiding van een in Frank rijk ingestelde enquête, meldt dit tijdschrift, dat vele ouders die ge hoord werden, getroffen zijn geweest door een breuk in de verhouding tus sen ouders en kinderen boven tien jaar, alsof deze laatste meer contact buiten het gezin nodig hadden, alsof ook de programma's wat teveel op de volwassenen zouden zijn afge stemd. Hoewel de gezinnen niet klagèn over de programma's, zo lezen we, schijnt toch, dat de onbewuste be hoefte aan cultuur, welke velen voe len, niet door het ene Franse pro gramma kan worden bevredigd. Be paalde programma's zouden inder daad vruchtbaarder zijn voor de com municatie binnen het gezin, zoals die, welke in de vorm van discussie en dialoog een beroep doen op de eigen mening. Maar wat de onderzoekers het meest getroffen heeft, is de macht van een dergelijk informatie centrum, de onmacht welke de mees te t.v.-kijkers hebben, om aan deze greep te ontkomen, om een eigen oordeel te behouden. Ongeacht de sociale laag, leeftijd en intellectualiteit van alle onder vraagden, bleek tachtig procent Fran sen hun kritische zin te verliezen. Televisie en passiviteit Als derde internationaal orgaan heb ben we een Duits blad geraadpleegd, dat in het bijzonder schreef over te levisie en passiviteit. De schrijver wilde de dikwijls generaliserende bewering, als zou de t.v. de passivi teit van de toeschouwer in de hand werken, op zijn geldigheid onderzoe ken en nagaan of deze uitspraak in zijn oppervlakkigheid te hand haven is. De auteur stelt eerst vast, dat de ontvanger thuis passief is, omdat hij niet onmiddellijk en rechtstreeks de t.v.-producent kan antwoorden. Die ontvanger krijgt van buitenaf me ningen en houdingen opgelegd, waar door hij zijn wereldbeeld niet zelf vormt, maar zich zijn kijk op de we reld la«t aanhangen. De t.v. zet de mensen kant-en-klare uitspraken voor, zodat geen eigen productieve of zelfs maar reproduk- tieve inspanning nodig is. Als gevolg daarvan verschraalt de fantasie, de voorstellingskracht en de verbeel ding. „Mensen aldus de schrijver die zich wijden aan hetgeen de t.v. hen vertelt, zijn passief, omdat ze een dialoog met de werkelijke we reld uit de weg gaan en hun toevlucht nemen jot een droomwereld, die tot niets verplicht en die niet inspannend Commodore W. Bakker heeft maan dagmorgen namens de Minister van Defensie officieel geopend de Leger en Luchtmachttentoonstelling Paraat 1962, de 48e in zes jaren, de laatste die in dit jaar wordt gehouden, te Alphen aan den Rijn. De tentoonstelling die tot dusver gemiddeld 13.000 bezoekers per keer heeft getrokken, is nu opgebouwd in het plein Nabij. Het is voor een groot deel beschut en voor een ander deel bevinden de tentoongestelde mate rialen zich in de open lucht. Ze is gratis toegankelijk en blijft tot en met 14 juli a.s. geopend. Deze ruime expositie, waar elk onderdeel van leger, vloot en luchtmacht is ver tegenwoordigd en ook veel is te zien van alles wat hierom noodzakelijker wijs in de loop der jaren is opge bouwd, heeft ten doel de bezoekers een inzicht te geven van de leger onderdelen en hiervoor meer begrip te kweken. Dit is kort samengevat ook de inhoud van de korte toespraak die Commodore Bakker sprak voordat burgemeester Z. Bruins Slot van hem een presse-papier kreeg ter her innering aan „Paraat". In zijn ant woord belichtte hij in 't kort de taak van de politie en trok daarna een vergelijking met die van het leger. Het is goed en noodzakelijk dat deze De Burgemeester Bruins Slot werd in een schietstoel gevangen gezet tijdens de opening van „Paraat" te Alphen aan den Rijn. diensten er zijn ter bescherming van de vrijheden van de burgers binnenlands en van de grenzen van het land in wijder kring. De plechtigheid werd door vele burgerlijke, militaire, politionele en kerkelijke autoriteiten bijgewoond, die allen hierna een korte rondwan deling maakten over het tentoon stellingsterrein waar schier bij elke stand, elk materieel een deskundige explicaties verstrekte. De expositie geeft een duidelijk beeld van jaar tot jaar, van vroeger en thans en is om vele redenen een bezoek waard. Taptoe Aan de tentoonstelling „Paraat 1962" zijn nog een aantal grootse evenementen verbonden. Zo werd maandagavond op het marktplein naast het Nutsgebouw een uitstekend geslaagde Taptoe gegeven door het fanfarekorps van de Genie te 'sHer- togenbosch o.l.v. kapitein Van den Berg. De Taptoe werd behalve door vele autoriteiten beluisterd door en- HBS-diploma voor doofstomme leerling De twintigjarige Peter Koot uit Schalkhaar, die op tweejarige leeftijd na een hersenvliesontsteking doof stom is geworden, heeft aan de R.K. Lyceum, „het Geert Groote college" te Deventer het einddiploma HBS-A behaald. De jongen, die normaal klas se-onderwijs volgde, heeft geen bij lessen gehad. Wel heeft de con-rector drs. A. M. Frequin, extra aandacht aan hem besteed. De jongeman zal vermoedelijk ver der gaan studeren aan de Hogere Textielschool te Enschede. kele duizenden belangstellenden uit de gemeente en de streek. Vanavond (dinsdag) maakt de Koninklijke Ma rechaussee een muzikale rondgang door de gemeente en geeft zij hier aan aansluitend een motordemon stratie op het terrein van de v.v. „Alphen". Woensdagavond vindt op 't zelfde terrein 'n voetbalwedstr. plaats tus sen het Ned. Militair elftal en Xerxes uit Rotterdam (amateur-kampioen Nederland). Zaterdagmiddag wordt èend vaar™en°XikdemonsteaSaVge" Bii zÜn bungalow aan de Vinkeveense plassen heeft Lou van Rees maandagmiddag de Nederlandse deelnemers geven door de militaire vaar- en voorgesteld aan het festival voor Knokke om de Europa- beker voor zangvoordracht. Foto: en maar hopen, dat duikerschool. Hierbij komt ook een straks alles op rolletjes gaat. Van links naar rechts: het duo Joke Corier-Jose Marcello, Mieke Telkamp, impres- helicopter te pas. Aanvang drie uur. sarlo Lou v. Rees, Milly Scott, Max Mackintosh Woiski en Anneke Grönloh.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7