De avonturen van MICKEY MOUSE Dit jaar nog nieuwe kapel in de tuin van „Verbum Dei" te Leiden Weerbericht Ook voor de lagere inkomens is veel gedaan DINSDAG 10 JULI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Kleine kring van getrouwen bracht tweederde van de bouwkosten bijeen Toen enige jaren geleden de „Vrouwen van Bethanië" haar werk in Leiden begonnen, waren haar ijver en zin om aan te pakken vele malen groter dan haar bezittingen. Gelukkig was er toen al een kring van perso nen, die voor de dames in de bres sprong en zich haar materiële problemen aantrok. De St. Paulus-stichting zorgde en zorgt voor de financiën en wie zal niet één van haar bekendste akties kennen: de schapenhandel met de daar nauw aan verbonden schaapjesdag ten bate van de exploitatie van dit tehuis. Dank zij de offervaardigheid en vasthoudendheid van de kleine groep vrienden van „Verbum Dei" kan er thans gevolg gegeven worden aan een oude wens: een eigen - apart staande - kapel achter het gebouw aan de Plantage. Dezer dagen is de aannemer met het heiwerk in de tuin begonnen. Over enige maanden, dit jaar nog, staat hier een kapelletje, intiem, maar artistiek van vorm, uitgevoerd naar het ontwerp van in genieursbureau Van der Laan te Leiden. Ontwerper is ir. J. H. M. Kirch, die ook de Gedachteniskerk op de Grebbe heeft getekend. Ontwerp van ir. J. H. M. Kirch Het kleine bedehuis biedt plaats aan vijftig personen. Het getal vas te bezoekers voor de kapel van „Ver bum Dei" is niet zo groot. De kapel die wellicht ook wel eens bezocht zal worden door gelovigen wonend in de omgeving van de Plantage is daarom niet op de komst van grote gezelschappen berekend; zij krijgt dan ook nadrukkelijk niet de rol van „reserve-parochiekerk" toegewe zen. Zij is bij uitstek bestemd voor de j een eigen en aparte kapel bestond. Srf J 0nS zyn' M«r- M- Jansen toonde intense be- waarvoor genodigden gevraagd wor- langsteiiing. Hij was de eerste, die voste ISnlSri na »en een bÜdrage voor de nieuwe kapel gelijk plaats^kunnen^erlenerr stortte en in zeven jaar tijd is het Eerste bijdrage. Uit bijgaande tekening valt al wel af te lezen, dat het kapelletje een sieraad voor „Verbum Dei" gaat wor den. Zeven jaar geleden werd door de kring van begunstigers van Ver bum Dei al uitgemaakt, dat de huidi ge kapel in het huis zelf onvoldoen- geld voor dit sympathieke doel zó vlot bijeengebracht door weinigen, dat men de kosten voor de kapel voor tweederde gedekt heeft. Blijft dus nog eenderde over. Voorts dient de kapel „aangekleed" te worden. Voor dit resterende deel hoopt de kring van getrouwen op de bijstand van andere katholieke sympathisanten. De begunstigers, die het oog hebben op een bijdrage, wordt onder de aan dacht gebracht, dat een doopvont, al taar, tabernakel, kruis en communie bank, prachtige geschenken voor de kapel kunnen zijn. Deze dienen dan wel volgens bepaald ontwerp ver vaardigd te worden. (Het gironum mer van „Verbum Dei" is 477251. Pergola. Zoals uit de tekening blijkt, is het van 'n koepel voorziene kapelletje met 't huis van „Verbum Dei" ver bonden door middel van een pergo la. Deze verbindt de tuindeur van het gebouw met de ingang van de kapel, op zo'n manier, dat een stuk van de tuin werkelijk tuin blijft. Het voor deel is, dat de pergola niet in de weg staat en men aan de tuinkant van het huis een mooi uitzicht heeft op de kapel door een glazen deur. De per gola is geheel afgesloten; voordeel: als er veel gasten zijn kan men ook deze ruimte gebruiken. Er komt ook een toegang tot de kapel aan de zijde van het Utrechtse- veer. Het interieur van de kapel is so ber, hartelijk en voornaam. Een bij zonderheid is, dat de priester zich in de kerkruimte zelf bekleedt met de misgewaden. De vloer van de ka pel wordt in Hoorns leisteen uitge voerd. Het „Amate-klokje", geschenk van de missietentoonstelling zal de roepstem van „Verbum Dei" van dit kapelletje worden. De N.V. F'-rmosa-restaurants, een dochteronderneming van de N.V. Al- bert Heyn, is voornemens in ons land, maar ook in uidere landen wegres taurants te bouwen. Drs. F. W. J. Schalen van de N.V. Formosa heeft becijferd dat in 1970 in Nederland 2.8 miljoen auto's zullen rijden. In 1960 waren dat er nog maar 648.000. De N.V. Formosa zal binnenkort op een vijftal plaatsen in ons land wegrestaurants bouwen en heeft pro jecten In de andere EEG-landen in voorbereiding. In samenwerking met Shell Nederland en een garagebe drijf zal begin volgend jaar in Ze venaar het eerste wegrestaurant ver rijzen, dat door de N.V. Formosa wordt eëxploiteerd. Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift getiteld „Leucocyte Grouping", de heer J. J. van Rood te Oegstgeest. De promotie geschiedde cum laude. Promotor was prof. dr. J. Mulder. De heer Van Rood is geboren in 1926 te Den Haag. Geslaagd voor het doet. ex. Ned. Recht de heren W. van Schendel te Den Haag; P. P. Lampe te Ooster beek, E. M. Enschedé te Amsterdam, M. Olgers te Leiden, A. Hoogewegen te Leiden. Geslaagd voor het Kerke lijk examen mej. J. A. Meulendijk te Noordwijk. Geslaagd voor het kandi daatsexamen Godgeleerdheid de heer T. A. D. W. Aris te Amsterdam. Ge slaagd voor het doet. ex. Franse taal en letterkunde de heer A. Th. J. Sis termans te Leiden; voor het kand.ex. Franse taal en letterkunde mej. C. R. Rueb te Velp en mevr. M. B. van MaanenHenket te Amsterdam; en de heer R. M. Th. Adriaansens te Schiedam; voor het doet. ex. Geschie denis de heer J. F. Jacobs te Voor burg (cum laude); voor het kand.ex. Sociologie mej. E. P. Schouten te Den Haag en mej. W. A. R. Schoorel te Voorburgen de heren H. Wallenberg te Den Haag; W. Smeulers te Rijs wijk (ZH); A. W. M. Vink te Den Haag. Geslaagd voor het kand. ex. Klassieke Letteren mej. A. M. v. d. Glas te Den Haag. Voor het M.O.-B examen Wis- en Natuurkunde de heer P. H. Guthman te Den Haag. Geslaagd voor het kand. ex. II Ge neeskunde mej. J. M. van Wijk te Leiden en de heren T. M. Hameete- man te Voorburg; E. J. C. Swaag te Den Haag en C. Wijnands te Haar lem. Novotny niet in ongenade Zdenek Fierlinger, voorzitter van het Tsjechoslo waakse parlement, heeft maandag bij zijn aankomst in Londen de berichten, dat president Antonin Novotny weldra zou kunnen worden afgezet, een staaltje van „het vergaren van sensationeel nieuws" genoemd. Naar Fierlinger zei, geniet No votny een goede gezondheid en is zijn positie in de communistische partij geenszins wankel. Fierlinger sprak ook de berichten tegen, dat Rudolf Barak, voormalig vice-premier van Tsjecho-Slowakije die nu gevangen zit wegens activiteit tegen de communistische partij, spoe dig vrijgelaten zou kunnen worden. „Telstar" gelanceerd De telecommunicatie satelliet „Tel star" is vanmorgen met behulp van een Thor-Delta-raket gelanceerd. Dit is de eerste poging om via de ruimte een intercontinentale tele communicatie tot stand te brengen. De lancering had plaats om 9.33 uur Nederlandse tijd. Als alles goed gaat, zal de kunstmaan elke 160 mi nuten een baan om de aarde beschrij ven, op een hoogte variërend van 1.000 tot 5.700 kilometer. Tussen de zesde en negende banen zullen de eerste televisie- en tele- foonproeven tussen de Verenigdo Staten en Engeland worden geno men. (Medegedeeld door het KNMI, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). KOELER Meer bewolking met plaat selijk enkele regen- of onweers buien. Zwakke tot matige wind ruimend naar zuid tot zuidwest. Koeler. Het weer in Europa De weerrapporten van gen 7 uur luiden: Nota over ivoningb eleid in Oegstgeest Wat lezers schrijven HAARLEMMERSTRAAT EN LAMMERSCHANSWEG Leiden, 7 juli 1962 Reeds in december 1961 heeft de Leidse Raad gelden gevoteerd voor het verwijderen van de tramrails en de reconstructie van de Haarlemmer straat. Volgens de wethouder van Openbare Werken zou direkt. na nieuwjaar met de werkzaamheden begonnen worden. Het zou vóór de zomer van 1962 gereed zijn! Nu is het zomer 1962 en er is nog niet eens een aanvang mee gemaakt. Waar wacht men toch op? Onder tussen is er de ene valpartij na de andere, zoals o.a. die van de vrouw uit Koudekerk. Moeten er eerst do den vallen? Ik kan maar niet be grijpen, dat er van de 37 raadsleden niet één is, die hierover de wethou der eens interpelleert! Ook de Lammenschansweg ligt nu over enkele weken al twee jaar over hoop! Wanneer wordt daar eens mee begonnen? Of moeten de bewoners en het passerende publiek nog langer tegen die chaos aankijken? Waarom worden de bielzen daar niet weg gehaald? Nu gooit de jeugd ze in de sloten. Het verkeersplein bij de Lam- mebrug schijnt er ook niet te mogen komen! Wanneer worden de ijzeren palen en de muurkoppelingen van de voormalige blauwe tram nu eens verwijderd? Of beschouwt men dit als stadsversiering? De palen van de knipperlichten staan ook nog overal! Opruimen heren! Na de tentoonstel ling Leiden bekeken moet er nog maar één op volgen, n.l. Leiden doet! Er zouden nog véél meer bezoekers komen dan op de eerste! Met de meeste hoogachting, Een ontevreden Leidenaar Abonné, A. L. J. v. Daalen P. de la Courtstr. 59 - Leiden Middengroepen in het nauw B. en w. van Oegstgeest hebben aan de Raad een nota over het wo- ningbeleid doen toekomen. Een onderzoek per formulier bij de ingeschrevenen had tot resultaat, dat 173 gehuwden en 56 ongehuw- den gegevens verstrekten (echtparen zonder kinderen 62, met 1-3 kinderen 97, met meer dan 3 kinderen 14). Af komstig uit Oegstgeest 145, de rand gemeenten 49, van elders 35. De erkenning als „woongelegen- heid-behoevende" had voor 8 plaats gevonden in 1955, voor 8 in 1956, voor 12 in 1957, voor 10 in 1958, voor 30 in 1959, voor 42 ir 1960, voor 71 in 1961, en voor 48 in 1962. 25 Personen meenden een huur te kunnen betalen van 1015 per week. Maandhuren van 80100 zijn betaalbaar voor 68 ingeschrevenen, van. 100120 vo>- 14 ingeschreve nen. Tot maandhuren van 120 en hoger verklaarden zich 18 ingeschre venen bereid. Bovendien is afzonderlijk nage gaan welke huur degenen, die bij het Marine Electronisch Bedrijf te Oegst geest zijn (en die niet in het boven staande overzicht zijn opgenomen) aan huur kunnen betalen. Het resultaat is: weekhuren 10—15: 3 15—20: 20 maandhuren 80100: 3 ƒ100—ƒ120: 8 ƒ120 en hoger: 3 37 Na zorgvuldig sorteren menen b. en w. het aantal urgente gevallen op rond 30 te kunnen- stellen. Het is uiterst moeilijk hiervoor bepaalde normen aan te geven. De ervaring heeft echter geleerd, dat zich meermalen gevallen voor doen waarbij hoewel de urgentie door het college was erkend, betrok kenen toch om bijkomstige redenen de aangeboden woonruimte niet wensten te aanvaarden. Bij het vorenstaande is géén reke ning gehouden met het binnenkort gereedkomen van de 24 flatwonin gen van „Buitenlust". Mede door op schuiving zullen dan een dertigtal gevallen worden opgelost. In de loop van dit en van het vol gend jaar zullen behalve de 14 wo ningen, die dit jaar zijn gereed ge komen, naar te verwachten is nog 169 woningen aan de voorraad kun nen worden toegevoegd. Hiervan zijn er 30 bestemd voor de Marine, waar door deze categorie aanzienlijk wordt geholpen. Met verschillende opschui vingen mag veilig worden aangeno men, dat zeker een 150-tal personen binnen afzienbare toekomst aan een woning geholpen zal kunnen wor den. In vorenstaand overzicht is geen melding gemaakt van de woningbouw in de vrije sector. Met de bouw van de 162 flats door het A.M.F., zal naar b. en w. hopen binnenkort kunnen worden aangevangen. Met deze flats zullen ongetwijfeld ook verscheide- nen van onze woningzoekenden wor den geholpen. Dit geldt ook voor de verdere woningbouw, waartoe in de raadsvergadering van 9 mei bouw grond is verkocht en ook in deze vergadering een voorstel wordt ge daan. Wanneer de hiervoren vermelde gesubsidieerde woningbouw zal zijn gerealiseerd, is in het uitbreidings plan Oegstgeest-Noord nog plaats voor 120 eengezinswoningen (woning- wetbouw of premiewoningen) en id. 24 flatwoningen; totaal 144 wonin gen. By het college is in overweging het uitbreidingsplan zodanig te wij zigen, dat boven deze 144 woningen nog 82 eengezinswoningen gebouwd zouden kunnen worden. Hierbij moet echter het voorbehoud gemaakt wor den, dat nader moet worden bezien of de nog te berekenen grondprijs deze goedkopere bouw toelaat. NAOÖFjL. WONINGBOUW.. Op 10 mei 1945 bestond de wo ningvoorraad uit 2015 woningen. Tot 1 januari 1948 bleek het niet moge lijk woningen te bouwen. Nadien zijn tot 1 januari 1962 1404 woningen ge bouwd, waaronder 222 woningwet en premiewoningen. Voor verhuur is behalve genoemde 322 woningen een aanzienlijk per centage beschikbaar gekomen, te weten: Karei Doormanlaan Hier zijn in 1958 door de Nillmij. 40 flatwonin gen gebouwd met een huurprijs van 110155 per maand, plus ƒ12,50 service. Van deze flats zijn er 12 door Oegstgeester gezinnen betrokken. Maarten Haypertszoon Tromplaan In 1960-61 zijn door het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds 96 flatwo ningen gebouwd, met een huur van 100130 per maand, plus 15,- service. Hiervan zijn er 19 aan Oegst geester gezinnen verhuurd. In het Floraplan zijn in 1960-1961 door het Algemeen Mijnwerkers- fonds 159 flats en eensgezinswonin gen gebouwd, met een huur van ƒ86- 125 per maand, plus 10,- service. Hiervan zijn er 34 aan Oegstgeester gezinnen verhuurd. Er is in de raad gezegd, dat het gaat om woningen voor de midden groepen en niet over de groepen met lagere inkomens. Onder verwijzing naar vorenstaande cijfers mag zeker gesteld worden, dat ook voor deze categorie veel gedaan is. DE HOGE BOUWKOSTEN. „Dat door belanghebbenden niet steeds ten volle profijt is getrokken van de geboden mogelijkheden valt ons college niet te verwijten. Naar meermalen gebleken is, waren er achteraf personen, die er spijt van hadden, dat zij de gelegenheid om een van de nieuwe woningen te hu ren, niet hadden benut. Dat de huren door de hoge bouw kosten vaak zodanig worden, dat de middengroepen deze moeilijk blij ken te kunnen betalen is wij her halen dit nog eens nadrukkelijk een landelijke aangelegenheid, waar aan alleen door maatregelen van de regering iets gedaan kan worden." In dit verband wijzen b. en w. op wat de minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid in zijn me morie van toelichting op de ontwerp begroting van zijn departement voor 1962 over deze aangelegenheid heeft geschreven. De moeilijkheden, waarmede ook Oegstgeest bij de verdere woning bouw in het algemeen zit, zijn daar in duidelijk gesteld. Tot op heden is dit jaar voor slechts één woning in de vrije sector rijksgoedkeuring verleend. Verwacht mag worden dat de rijksgoedkeuring voor de flat van het A.M.F. thans spoedig af zal komen. „Dat juist de middengroepen ernstig getroffen worden door de beperkende maatre gelen van de minister, is iets wat ook wij betreuren doch waaraan on zerzijds niets valt te veranderen." Tenslotte is b. en w. verweten, dat wij niet voldoende aandacht geschon ken zouden hebben aan de z.g. „ge koppelde" verkoop. DE GRONDPRIJZEN. De gemiddelde grondprijs voor middenstandswoningen (eengezins woningen) in het uitbreidingsplan Oegstgeest Noord-Oost bedraagt on geveer 10.090,- per woning, waarbij nog de kosten van ophoging, over dracht e.d. komen, waardoor het to taal-bedrag op rond 12.000,- gesteld kan worden. De bouwkosten van een eenvoudige woning van pl.m. 350 m3 bedragen gemiddeld 21.000,-, zodat de totale kosten der woning op rond 33.000,- komen. Bij verhuur zal een dergelijke woning zeker 190,- per maand moeten opbrengen. Van de zijde van b. en w. zijn her haaldelijk voorstellen bij adspirant- kopers van bouwgrond gedaan ten einde te bereiken, dat enkele van de te bouwen woningen voor verhuur beschikbaar zouden komen, doch steeds kregen wij te horen, dat men dan liever van de aankoop afzag. Er is in de raad gezegd, dat in Noordwijk op dit gebied resultaten zouden zijn bereikt. Ingewonnen in formaties hebben doen blijken, dat dit alleen mogelijk was doordat goed kope bouwgrond beschikbaar kon worden gesteld. Met de tegenwoordige hoge grond prijzen en de beperking door de minister gesteld op de bouw in de vrije sector is de z.g. koppelverkoop onmogelijk en niet uitvoerbaar. Een oplossing, die elders is gevon den ten einde de eigen ingezetenen te helpen is, dat deze in de gelegen heid zijn tegen een aanzienlijk min dere pry's een woning uit ae vrije sector te kopen, dan degene, die van buiten komt voor precies dezelfde woning moet betalen. Een soort „toe gangsprijs" die men dus moet betalen om ziel in die gemeente te mogen vestigen. B. en W. nemen aan, dat de raad deze kant zeker niet op zou willen. Tot slot van hun beschouwingen zijn B. en W. er nogmaals met nadruk op, dat het in het belang van de ge meente is, dat gelet op de grote investeringen, die de raad heeft ge daan tot verkrijging van bouwrijpe grond, de verkoop van deze grond zo veel mogelijk wordt gestimuleerd en waarbij beperkende bepalingen vermeden dienen te worden. HELSINKI geh. bew. 19 13 STOCKHOLM h. bew. 23 13 OSLO zw. bew. 22 12 KOPENHAGEN onbew. 17 9 ABERDEEN onbew. 11 9 LONDEN geh. bew. 23 13 AMSTERDAM h. bew. 18 12 BRUSSEL 1. bew. 23 15 LUXEMBURG zw. bew. 23 15 PARIJS zw. bew 30 14 BORDEAUX zw. bew. 27 15 GRENOBLE h. bew. 30 13 NICE onbew. 27 20 BERLIJN 1. bew. 21 12 FRANKFORT onbew. 28 15 MüNCFEN onbew. 25 12 ZURICH onbew. 28 13 GENèVE 1. bew. 26 10 LOCARNO onbew. 26 15 WENEN onbew. 24 11 INNSBRUCK 1. bew. 27 11 ATHENE onbew. 31 23 ROME 1. bew. 32 17 AJACCIO onbew. 25 14 MADRID 1. bew. 30 13 MALLORCA 1. bew. 16 LISSABON geh. bew. 28 19 PAUZE ROOMSE DOMPER OP TEILHARD DE CHARDIN De kommissie van kardinalen, die toezicht houdt op de katholieke leer, heeft tot voorzichtigheid vermaand bij het verspreiden van de inzichten van p. Pierre Teilhard de Chardin S.J., een Frans Jezuiet en palaeonto- loog, in 1955 te New York overleden. Diens schriftelijk werk werd pas na zijn dood uitgegeven. Als natuurvor ser en priester heeft p. T. de Ch. een boeiend en „profetisch" heelalbeeld ontworpen, dat de laatste jaren veel aandacht heeft getrokken en door sommige kringen, die ieder nieuw inzicht als het juiste volgen, kritiek loos wordt aanvaard. Er is in die kringen nogal beroering ontstaan over het bovengenoemde vermaan. „De domper wordt er in Rome weer op gezet!" roept men uit. Maar als het gevolg van het vermaan is, dat men de inzichten van p. T. de Ch. nu eens kritisch en nuchter gaat bestu deren, toetsend aan de huidige stand van de wetenschap, heeft het „Offi cie" zijn zin en zijn doel bereikt. Het enige wat ons verbaast, is dat het al niet eerder met zijn vermaan is ge komen! PUZZEL A//£r Ih£- PUNT Luisterpost Vertikaal: 1 lido, 2 ar, 3 voorheen, 4 Po, 5 deel, 6 gave, 7 Steensel, 8 Se, 11 n.d., 14 Ooi, 15 ego, 18 Aden, 19 korf, 20 in, 21 olie, 22 ha, 26 er, 28 re. No. 511. Horizontaal: 1 metalen haak, 4 niet strak, 7 teken in de die renriem, 8 zuiver, 9 akelig, 11 aan hangsels van een boek, 14 lichaams deel, 15 gem. in Limb., 19 putemmer- tje, 20 ontgonnen land, 21 slaapt men op, 22 drinkbeker op hoge voet, 23 ontkenning. Vertikaal: l bedehuis, 2 zangwijs, 3 inheems opzichter over werklie den (Ind.), 5 wandeldreef, 6 vreem de munt, 9 doen of iemand er niet is, 10 meisjesnaam, 12 woedend, 13 scheepsvloer, 15 opgegeven werk, 16 kleur, 17 ongaarne, 18 kloof. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 510 Horizontaal 1 lava, 4 pd, 6 giro, 7 soes, 9 A.D., 10 ont, 12 Ee, 13 voordeel, 16 OH, 17 eg, 19 kleinood, 22 ho, 23 Ens, 24 le, 25 aren, 27 Erin, 29 fr, 30 slee. —Een inwoner van Wachtebeke, bij Zelzate aan de Nederlandse grens heeft bij het spitten in zijn tuin een lugubere vondst gedaan. Hij stootte n.l. op het geraamte van een betrek kelijk jonge man. Uit een eerste on derzoek maakt men op dat het waar schijnlijk de stoffelijke resten zijn van een man, die ongeveer een eeuw geleden als vermist werd opgegeven. De fluitist Jan Prins, die 42 jaar heeft gemusiceerd bij het Residentie Orkest te Den Haag, is op 63-jarige leeftijd overleden.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 3