Zwemstrijd Nederland - West-Duitsland Zomers weer dagen met weinig wind - op eerste van de Braassemweek MAANDAG 9 JULI 1962 PAGINA 9 SLECHTE VOORUITZICHTEN VOOR LEIPZIG Hongarije verslaat Britse zwemwereld In hetzelfde weekeind waarin de Nederlandse en Westduitse zwemploe gen in Rhenen voor zulke teleurstel lende tijden zorgden, leverden in Boedapest bij de ontmoeting Honga- rije-Groot Brittannië de zwemmers en zwemsters een aantal top prestatie. Bij deze wedstrijd, die met 153 - 130 punten door Hongarije werd gewonnen, zegevierde de Britse Anita Longbrough eerst op de 200 m schoolslag in de 2.49,6, de beote tijd van dit seizoen en even later op de 400 m. wisselslag in 5 min. 37,6 sec., slechts 1,7 sec. boven 't Europees re cord van Marian Heemskerk. De eerste wedstrijd voor de promotie naar de hoofdklasse dames tussen Sa- gitta (Amsterdam) en Swift (Roermond is door de Amsterdamse dames met 6-3 gewonnen. De return wedstrijd wordt zondag 15 juli op het terrein aan het Olympiaplein gespeeld. Wie de Nederlandse zwemploeg in Rhenen hij de landenwedstrijd NederlandWest-Duitsland aan het werk heeft gezien, zal zich nauwelijks kunnen indenken, dat het pas vier jaar geleden is, dat ons land in Boedapest vijf Europese titels veroverde. Over nauwelijks een maand begint in Leipzig weer een evene ment, waarhij deze titels op het spel staan. Opnieuw zal Nederland met een grote ploeg inschrijven, maar of in de resultaten de lijn van de grootse zwemtraditie zal worden voortgezet, dient ernstig te worden betwijfeld. Want de opvolgsters van Ada den Haan, Jans Koster en Tineke Lagerberg hebben zich nog niet gemeld. Ach natuurlijk, talent is er in de huidige zwemploeg in voldoende mate aanwezig, maar zoals er zaterdag en zondag werd gezwommen, rijst de vraag of er in Nederland wel genoeg morele hardheid en vechtlust wordt aangekweekt. aan te trekken. Haar voorbeeldige stijl alleen, stond al borg voor een goede tijd, die ook prompt uit de bus kwam: 1.11.6 tegen 1.13.0 voor Korrie Winkel. De landenwedstrijd op zich was een oninteressante aangelegenheid, waarbij het bezoek van een levens echte aap uit het omringende dieren park voor het nodige amusement moest zorgen. Nederland had na de eerste dag een voorsprong van twee punten (5856 pnt.), maar met de tweevou dige dubbele Duitse zege bij het schoonspringen in het verschiet, was het toen al duidelijk dat het voor het Nederlandse team een harde dob ber zou worden, die voorsprong te handhaven. Een beeld van de landenwedstrijd zwemmen Nederland-Dnitsland, wel ke dit weekeinde in Rhenen is ge houden: de start voor de 400 meter vrije slag heren met v.l.n.r. G. Hetz (DTS), J. Bontekoe (Ned.), H. J. Klein (DTSL) en T. Jansen (Ned.). Nederlandse heren te zwak Met vechtlust alleen zou de Neder landse nederlaag van 119126 pun ten hoogstwaarschijnlijk niet in -een overwinning zijn omgezet, daarvoor was het krachtsverschil tussen de Duitse, en de Nederlandse heren te groot, maar het vertoon ervan zou vertrouwen hebben gegeven voor de komende Europese titelstrijd. Nu wa ren in de Nederlandse ploeg eigen lijk maar drie die zich ten volle ga ven: Betty Heukels op de school-, Gerrit Korteweg op de vlinder- en Bontekoe op de vrije slag. De Eind- hovense zwemster passeerde in een vernietigende eindsprint de tweede Duitse zwemster Ingrid Feuerstack en bedreigde zelfs de blonde Wiltrud Urselmann, Olympisch tweede in Ro me. De manier waarop de door een auto-ongeluk zwaar gehandicapte Delftse student Korteweg zijn ren tree in de landenploeg vierde, was ronduit bewonderenswaardig. Zijn vierde plaats ten spijt. WEINIG ANIMO Voor het overige konden wij ons niet aan de indruk onttrekken, dat er weinig animo bij de deelnemers bestond om zich in te spannen. Ria van Velsen was eigenlijk nog de bes te, maar zij behoefde er ook niet echt Europees record voor Georgi Prokopenko De Rus Georgi Prokopenko verbe terde zaterdag tijdens internationale zwemwedstrijden in Rostock het Europese record 100 meter school slag met een tijd van 1 min. 0°,8 sec. 'Het oude record stond op naam van de Oostduitser Gunther Tittes met 1 min. .10,8 sec. De 25-jarige Georgi Prokopenko was reeds Europees recordhouder op de 200 meter schoolslag met 2 min. 34,sec. Een beeld tijdens de Braasemweek 1962 welke zaterdag op het Braasem- mermeer is begonnen: Bart Kraan ontwikkelt in de F.D. klasse een nieuwe techniek: hij laat zijn beman ning in de trapeze „spinakeren", het geen in ons land nog niet is vertoond wel het hangen in de trapeze, doch niet het spinakeren. Gelukzeilen speelde gisteren grote rol De eerste dagen van de Braasseraweek brachten ook de eerste echte zomerse dagen, maar een gevolg daarvan was ook voor vele mensen gelukkig te wei nig wind, iets dat zeilers nu juist zo hard nodig hebben. Zaterdagmiddag stond er nog wel een aardige bries, maar gisteren liet de wind vooral bij de och tendwedstrijden nagenbeg geheel verstek gaan. Urenlang werd er gevaren eer één ronde van de voorgeschreven baan was afgelegd en het behoeft niet gezegd, dat het ditmaal ook b(j die ene ronde bleef. In de middag kwam er gelukkig weer wat wind door, die 's morgens oost, later west en daarna noord werd. Gelukkig maar, dat de laaste wedstrijden wat meer wind hadden, anders was 't wel te laat geworden. 4 GOEDE INZET De Amsterdammer Van Smirren is zondag als eerste geëindigd in de Ronde Toch was de inzet van de Braassem van Amersfoort, een wegwedstrijd over goed, want niet alleen de vele toeschou- 100 km voor amateurs en onafhankelij- wers op het water en langs de wal, maar ken op een heuvelachtig parkoers in de ook de zeilers zelf hebben weer wat buitenwijken van Amersfoort. Oe uitslag zonnewarmte kunnen opdoen, al waren luidt verder: 2 Lugtigheid (Zoetermeer), de wedstrijden ook op deze manier wel 3 Raats (Amsterdam). erg zwaar. Benauwd gelijkspel van Nederlands zevental tegen Duitsers De stand was 3—2 voor de zwaargebouwde Duitsers, toen zater dag de vierde speeltijd van de waterpolo-ontmoeting Nederland West-Duitsland aanbrak. De spanning drukte als een benauwend warme deken op Ouwehands natuurbad: op de kant, de in het wit gestoken figuur van de onpartijdig, maar pietluttig leidende Britse scheidsrechter Rowse, in het bassin de vermoeide Duitse en Neder landse ploegen. Coach Van Feggelen had alles op alles gezet -en het Nederlandse zevental in basisopstelling het water ingestuurd. De combinatie Wagenaar, Van der Zwan, Van Spingélen, Worm- goor, Van Dorp, Aalberts en Leenards zou zelf moeten goedmaken wat het in de eerste speelhelft had verknoeid, toen een superieur Nederlands zevental door slecht schieten en onintelligent spel met 10 achter was komen te staan. GELIJKMAKER IN LAATSTE MINUTEN De gelijkmaker kwam er, maar vraag niet hoe. Nederland kreeg een man meer toen de duwende kolos Honig naar de kant werd verwezen en even later werd die numerieke meerderheid zelfs vergroot tot twee spelers, omdat Strasser bij de felle Duitse afweerslag de perken te bui ten ging. Maar nog kon Nederland niet scoren. Eindeloos duurde het combineren, sprinten, weg- en op zwemmen, maar ondanks alle moei te kwam er geen man in vrije schiet positie, zodat Aalberts ten einde raad van ver tegen doelman Hoffmeister opkogelde. Het was een kostbare fout, die ons land bijna de wedstrijd kostte, want het Duitse team slaag de er vervolgens in het spel minu tenlang te bevriezen en de kostbare voorsprong tot vlak voor het einde te bewaren. De Nederlanders konden eenvou dig niet bij de bal komen en het re gende vrije worpen in het voordeel van Duitsland. De dreiging van een vier-meterworp ten gunste van de Duitsers was groot, maar op het be slissende moment hielden de pupil len van Ruud van Feggelen geluk kig het hoofd koel. Met nauwelijks nog één minuut te spelen pakte Wormgoor eindelijk met een koene manoeuvre de bal, zette voor naar Van der Zwan, kreeg hem schuin voor het doel weer terug en scoorde vervolgens beheerst: 3-3. BESCHEIDEN NIVEAU Het was de dramatische finale van een ontmoeting, die wat het spelpeil betreft op zeer bescheiden niveau stond. De Nederlandse ploeg, zonder Ton Stam, die zijn plaats had moe ten afstaan aan Fred van der Zwan en waarin de HZPC'er Wim Waale wijn na een afwezigheid van vier jaar een comeback beleefde, was in bal behandeling duidelijk beter dan de over het algemeen, traagbewegende Duitsers. Maar wat de Nederlanders ontbrak was het inzicht om die pluspunten uit te buiten. Individueel leverden een Fred van Dorp, een Fred v. d. Zwan en vooral Wim v. Spingelen goede prestaties, dat dient gezegd, maar als ploeg lukte het niet. Er werd te weinig gezwommen en daar door speelde men de lichamelijke sterkere Duitsers precies in de kaart. Zweminterland in cijfers DAMES: 100 meter vrije slag: 1 Ineke Tigelaar 1.04,8; 2 Adrie Lasterie 1.06.1; 3 Urel Brunner 1.06.4; 4 Margot Nettling 1.09.3; Buiten mede dinging: Jopie Troost 1.04.9; Jutta Olbrisch 1.08.5. 100 meter vlinderslag: 1 Ada Kok 1.12.0; 2 Marian Heemskerk 1.12.8; 3 Heike Hustede 1.14.7; 4 Claudia Steidle 1.21.-. 100 meter rugslag: 1 Ria van Velsen 1.11.6; 2 Korrie Winkel 1.13.0; 3 Helga Schmidt 1.15.2; 4 Traudt Schulze 1.16.8. 200 meter schoolslag: 1 Wiltrud Urselmann 2.54.3; 2 Betty Heukels 2.55.0; 3 Ingrid Feuerstack 2.56.0; 4 Rita Kroon 2.59.9. 400 meter vrije slag: 1 Adrie Lasterie 5.02.3, 2 Ineke Tigelaar 5.039,9; 3 Ursel Brunner 5.08,4; 4 Monika Rütten 5.40.9. 400 meter wisselslag persoonlijk: 1 Marian Heemskerk 5.38.4; 2 Judith de Nijs 5.40.5; 3 Traudi Baierlien 6.04.4; 4 Jutta Olbrisch 6.05.3. 4 x 100 meter vrije slag: 1 Nederland (Pauline van der Wildt, Adrie Lasterie, Cockie Gastelaars, Ineke Tigelaar) 4.24.1; 2 West-Duitsland (Uschi Karger, Ursel Brunner, Traudi Baierlein, Margot Nettling) 4.31.5. 4 x 100 meter wisselslag: 1 Nederland (Ria van Velsen, Gerda Drog- trop, Ada Kok en Ineke Tigelaar) 4.53.7; 2 West-Duitsland (Helga Schmidt, Wiltrud Urselmann, Heike Hustede en Ursel Brunner) 4.59.5. Schoonspringen: 1 Angelika Heiwig 130.76 p; 2 Ingeborg Busch 112.71; 3 Anita Smith 95,31; 4 Lita Kuiler 86.70 pnt. Totaal dames: 1 Nederland 64 punten; 2 West Duitsland 44 punten. HEREN: 100 meter vrije slag: 1 Hans Joachim Klein 56.8; 2 Hermann Haverkamp 57.8; 3 Ronnie Kroon 58.2 4 Peter Vroegop 59.9. 200 meter vlinderslag: 1 Gerhard Hetz 2.28.4; 2 Hermann Lotter 2.30.2; 3 Bert Sitters 2.34.0; 4 Gerrit Korteweg 2.35.7. 200 meter rugslag: 1 Ernst Joachim Klippers 2.24.1; 2 Werner Freitag 2.27.2, 3 Jan Weeteling 2 28.6; 4 Henri van Osch 2.31.7. 200 meter schoolslag: 1 Joachim Roos 2.43.5, Holm Mrazek 2.44.5, 3 Rob van Empel 2.48.-, 4 Wieger Mensonides 2.48.6. 400 meter vrije slag: 1 Gerhard Hetz 4.34.5; 2 Johan Bontekoe 4.36.3; 3 Tino Janssen 4.62.2, 4 Hans Joachim Klein 4.48.4. 400 meter wisselslag persoonlijk: 1 Gerhard Hetz 5.24.7, 2 Jan Jiskoot 5.29.4, 3 Reinhard Künkel 5.31.6, 4 Henri van Osch 5.34.9. 1500 meter vrije slag: 1 Johan Bontekoe 18.35.2, 2 Tino Janssen 18.42.6. 3 Wolfgang Kremer 19.45.8, 4 Ewald Kleinbeck 19.46.9. 4 x 100 meter vrije slag: 1 West-Duitsland (Jacobsen, Haverkamp, Hetz en Klein) 3.50,6, 2 Nederland (Bert Sitters, Peter Vroegop, Jan Jiskoot en Ronnie Kroon) 3.54.3. 4 x 100 meter wisselslag: 1 West-Duitsland (Küppers, Roos, Het, Ja cobsen) 4.20.5, 2 Nederland (Jan Jiskoot, Wieger Mensonides, Gerrit Korteweg en Ronnie Kroon) 4.26.9. Schoonspringen: 1 Helmut Francken 128.00 p; 2 Klaus Bielke 119,69; 3 Frits Avis 96,49, 4 Leo van Oudheusden 90,96p. Waterpolo: NederlandWest-Duitsland 33. Totaal Heren: 1 West-Duitsland 58 punten, 2 Nederland 41 punten. EINDKLASSEMENT: 1 West-Duitsland 126 punten; 2 Nederland 119 punten. Er stond zaterdagmiddag een lichte bries, windkracht hoogstens 3, later wat afnemend en schiftend, toen de FD's hun startsein kregen. Heike Blok ging het eerst over de startlijn, doch in onvoor delige positie, want bij het ronden van de eerste boei nabij Oude-Wetering had hij de vierde plaats achter Steegstra, Bart Kraan en J. van Staveren. Het duurde evenwel niet lang of Kraan had de leiding alweer overgenomen en daar mee was de race beslist. Toen de scheep jes de tweede maal bij boei K beneden de Noorderhem waren was Kraan 1 y% minuut voor op Steegstra en déze weer 2 minuten op Blok, Hulshoff en v. Sta veren. Deze werkte zich later nog twee plaatsen omhoog en finishte als derde achter Kraan en Steegstra. GEEN WIND Zondagmorgen was de situatie heel anders. Nauwelijks waren de eerste sche pen gestart of de wind viel nagenoeg geheel weg. Er werd vanwege de oos tenwind nu de D-baan gevaren met als eerste boei die bij Jachthaven Dragt. Na de start had v. d. Winden de leiding, ge volgd door Ouwehand en Bart Kraan. Bij de boei Jachthaven lag Heike Blok aan de kop met een goede voorsprong op Kraan en bij de Leidse Vaart was de situatie nog gelijk. Daarna kwam Kraan toch weer naar voren en hij won ook de tweede wedstrijd. B. Ouwehand werd tweede. Blok derde en Steegstra vierde. De leiding was dus stevig in handen van Bart Kraan. Valkenklasse Alle 23 deelnemers in de Valkenklasse waren zaterdagmiddag present en hoe het mogelijk is weten we niet, maar weer lag Rolf v. d. Baumen bij de eerste boei alweer aan kop. Achter hem volg den dan Sikking, Kirkenier, Du Prie en Klazinga enz. Bij boei K, na het aardige le kruisrak, lag Kirkenier op de tweede plaats en zo was het ook nog toen men voor de tweede maal bij deze boei kwam. Rolf v. d. Baumen en Kirkenier lagen toen een stuk voor op het overige veld. trwijl het er alle schijn van had, dat de Alkmaarder zijn concurrent aan kop ging bedreigen. Kirkenier immers had de vorig jaar gewonnen Valkenprijs te verdedigen. Dc uitkomst was echter heel anders, want inplaats van naar de eerste plaats te komen zakte Kirkenier, ge plaagd door de schiftende wind af naar de derde plaats en Freek Goudriaan kwam hem voorbij. Zo werd ook de finish bereikt. Ook gistermorgen startten alle deel nemers in deze klasse. Goudriaan gine aanvankelijk aan kop, gevolgd door Jac Kraan en Hoogenboom, maar geleidelijk veranderde de situatie toen de wind kromp en van oost naar west draaide Het werd zo nu een dan bladstil, de scheepjes lagen nagenoeg stil en waar zo hier en daar een vleugje wind kwam. veranderde de situatie. Uiteindelijk won C. A. Toetenel vóór Klazinga, Van Dijk en Jac. Kraan. Rolf v. d. Baumen werd vijfde, maar behield de leiding in het klassement, Toetenel werd tweede, daar na volgen Klazinga, Kraan en Goudriaan Regenboogklasse 'n Merkwaardige race zeilde zaterdag wel de Regenboogklasse. Door 'n goede start lag ir. Bakker dadelijk aan kop. gevolgd door Tol. Walinga, v. Staveren, De Wit, Bos en Kist. Bij boei B was in die volgorde nog niet veel verandering gekomen, de afstand daarheen was ook wel tekort, maar bij boei K werd Bakker gevolgd door v. Staveren, Kist, De Wit en Tol als eersten. In de 2e ronde zakte v. Staveren bij schiftende wind af en kwam Tol op de tweede plaats en ook Bakker kreeg moeilijkheden. Zolang zijn cadans vrij vóór lag ging het best, maar toen de concurrenten hem steeds meer naderden ging de „cadans" eruit en Bakker zakte steeds verder af. Cor v. Staveren won tenslotte toch, met Kist als tweede, Tol als derde, v. d. Velde als vierde en Bakker tenslotte op de vijfde plaats. Niet minder merkwaardig was de wed strijd van gisteren, want Frans Bos, die als eertse over de startlijn ging, ging ook als eerste over de finishlijn maar zonder punten, want hij was door het wedstrijd comité reeds bij de start uitgeschakeld wegens een indringstart en het raken van de vlag. Kist heeft op 't laatste stukje na steeds de leiding gehad, doch zag zich tenslotte nog gepasseerd door Bos. De uitsluiting van deze leverde toch nog de eerste plaats op voor Kist, tweede was v. d. Velde, derde Sieverts, vierde v. Staveren en vijfde Krijn Tol. Kist liedt het algemeen klassement. FINNJOLLENKLASSE De strijd in de Finnjollenklasse werd beheerst door Koos de Jong en Wim Maarse, welke tenslotte tegen veler verwachtingen in door Maarse werd ge wonnen. Aanvankelijk lag de Aalsmeer der op de vierde plaats, doch toen wij het veld bij boei K zagen, lag hij op dé tweede plaats, Koos de Jong met goede voorsprong aan kop. Steeds verder liep Maarse evenwel in en hij nam de leiding over, daarmede tenslotte als eerste over de finish lijn komend. Koos de Jong werd tweede, ir. W. v. Noordt derde, A. v. Gelder vierde en J. C. de Winkel vijfde. Gisteren deed de zoon van de oud- Europees kampioen, H. J. de Jong, zich gelden. Van start af nam hij de leiding en hij won nog ook, ondanks pogingen van zijn naaste concurrenten, als Van Noordt, v. d. Rest, Van Berkel en Wim Maarse, die in deze volgorde finishten. Koos de Jong was tijdens de hele wed strijd in de achterhoede of het midden veld en kwam tenslotte ais achtste bin nen. Maarse leidt hier vóór H. J. de Jong en ir. Van Noordt. STERNKLASSE In de Sternklasse slaagde de Kaagzei ler B. R. de Vries erin beide wedstrijden op zijn naam te brengen. Zijn clubge noot I. v. d .Want werd 2e en 3e, ter wijl een derde Kaagzeiler, O. R. Boers, zaterdag elfde en gisteren tweede werd. P. M. de Bruyn, ook al lid van de Kaag, werd zaterdag derde, gisteren twaalfde Wel een Kaag-aangelegenheid dus. PAMPUSKLASSE H. J. de Ruyter zegevierde zaterdag in de Pampusklasse en had ook gisteren bijna steeds de leiding. Hij werd ten slotte nog gepasseerd door A. Arends, maar behield met 400 punten voorsprong de leiding. Merkwaardig was ook het verloop in de wedstrijden 16 M2 klasse. W Spaar garen won zaterdag met P- Spaargaren op de tweede plaats Gisteren werden zij resp. 10 en 9, terwijl nu E. J. Both winnaar werd. J v. Rietschoten tweede en J. de Ruijks werde. Hier heeft Van Rietschoten de leiding. De strijd in de Vrijhcidsklasse was za terdag weer voor Bouw v Wijk, maar gisteren moest hij met de derde plaats genoegen nemen. De lichtweerzeiler M. Korswagen werd winnaar met J. H. Aarts op de tweede plaats. Van Wijk leidt nu met 650 punten vóór Korswagen en 500 punten vóór Tepe. J. Saltzhen zegevierde tweemaal in de Olympiajollen en ziet daardoor zijn voorsprong op zijn naaste concurrenten mej. P. van Roessel en K. F. Jansen, die beiden eenmaal tweede en eenmaal derde werden tot bijna 800 punten opge voerd. In de 12 Voetsjollenklasse heeft P. J. M. Bulte de leiding door een derde plaats op zaterdag achter Daniels en mevr. Plantenga en een overwinning van gisteren, nu vóór mevr. Plantenga en v. 't Hoogerhuys. In vijf klassen werden gisteren twee wedstrijden gezeild, waarmee ook hun programma besloten werd. De eindstan den hier zijn: Hornetklasse: 1. M. Dudok van Heel 2711 punten: 2. Ch. v. Heelsbergen 1757: 3. Johan Veis 1711. 12 M2 klasse: 1. C. Vroege 2461 pnt.; 2. B. Binkhorst 2360; 3. C. Seret 2336 p. Flying Juniors: 1. D. Dudok van Heel 3831 pnt.; 2. mej. A. Vunderink 2627; 3. R. Meyer 2275; 4. H. E. Timmermans 1974; 5. mej. Hannie Broere 1253 p. Jeugdklasse: 1. Wim Klomp 3428 p.; 2. Kees Nater 3303 p., 'tevens winnaar van de wisselprijs voor de beste resultaten in de le en 3e wedstrijd; 3. G. Kaars Sypesteijn 3127; 4 mej. S. la Rivière 2206; 5. Ph. J. Thomas 1981 p. Solo-klasse: 1. R. W. F. Meyer 2099 p.; 2. R. Ingerman 1622 p.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 9