Waddinxveens zwembad „stomen in juli '62! Land- en Tuinbouw Jongeren op hun 9e landdag in Heemstede Spanje weer een „enfant terrible" in de filatelie? SNUFFELEN IN HET MUZENHUIS JHR ROëLL HERKOZEN ALS VOORZITTER VAN DE AVRO Bus te water, zeven gewonden MAANDAG 9 JULI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 55 Waddinxveen heeft zaterdag ongetwijfeld met het natuurbad op de Grebbeberg, waar de zweminterland NederlandDuitsland plaats vond een primeur voor ons land gehad, namelijk het „opstomen" van het water van het zwembad, waardoor dit van 13 op 18 graden kon worden gebracht. Daarvoor had het bestuur een stoombedrijf uit Ber- kel gecharterd en hen verzocht de proef te nemen. Im mers de schoolzwemwedstrijden en het grote water- polotoernooi zaterdagavond moest door kunnen gaan. Met grote kracht werd zaterdagmorgen de stoom in het bad geperst, met gevolg, dat na enkele uren de temperatuur reeds aanzienlijk was gestegen en toen de wedstrijden 's middags moesten beginnen, was het water zelfs 18 graden. Het kon wel eens gebeuren, dat met dit voorbeeld het Waddinxveense zwemclubbestuur vele zwembe- stuurders de weg gewezen zal hebben op welke wijze men belangrijke zwem- of polowedstrijden toch altijd kan laten doorgaan, ook in ons land, waar wij niet al te zeer verwend worden met zomerse dagen. Begonnen met plechtige Eucharistieviering en op dansvoeten huistoe Een stralende zon hulde het HBC- terrein in Heemstede in gulden schijn toen daar zondagmorgen tegen tien uur de vele honderden leden van LTJ en LTM uit de bisdommen Haarlem en Rotterdam per autobus, auto of scooter, brommer of fiets aankwa men, om er hun „dag der ontmoe ting" te hebben. Ze hebben deze gevierd in gemeen schappelijke spontaniteit en blijd schap Het was dit jaar voor de ne gende maal en het aantal aanwezi gen, dat met de gasten uit LTB en andere nauw verwante organisaties mee, geschat werd op een veertien honderd, overtrof dat van vorig jaar met een tweeeneenhalfhonderd. Als ieder jaar ving de dag aan met een plechtige eucharistieviering. Aalmoezenier prof. A. Hammerstein, van het district bollenstreek droeg de H. Mis op en hield een bezielend preekje naar aanleiding van de in troïtus van deze vierde zondag na Pinksteren. De Kathedrale koorschool o.l.v. Kees Bornewasser zong de wis selende gezangen en met de aanwe zigen een gregoriaanse mis, terwijl nog enkele meervoudige zangnum mers werden uitgevoerd. Bij de offerande volgde de immer weer aangrijpende plechtigheid van de aanbieding van de gewassen en andere opbrengsten van land en tuin op smaakvolle wijze gerangschikt door de verschillende districten, die daarna hun weg zouden vinden naar het Haarlemse Kindertehuis. Ook de collecte voor de Adoptie Actie Rome van de M.I.J.A.R.C. werd royaal be dacht. Na de ontnuchtering ofwel het „nuttigen van de meegebrachte bo terham" ving het ochtendprogram ma aan met enkele nummers van de harmonie „Crescendo" uit Hillegom, gedirigeerd door Th. Weijers en He drumband ervan o.l.v. de tamboer- maitre, C. v. d. Lans, die tevens blijk POSTE RESTANTE *jFo omstreeks 1930 stond Spanje bij vele verzamelaars in 'n kwade reuk vanwege zijn vele - en vooral lange - series postzegels, waardoor tallozen van hen dit land „filatelis tisch" de rug toekeerde. Thans is het weer op weg om door vele ver zamelaars te worden gemeden, al is de situa tie inmiddels ook sterk veranderd. Het heir- leger van beeldver- zameiaars over de gehele wereld - in Nederland bedraagt hun aantal 'n veel voud van het getal leden der vereniging. „De Beeldfilatelist" - zijn de afnemers van de op hen afge stemde nieuwe zegelmissies. Zij verzamelen immers bepaalde ge bieden en indien je als staat er nu maar voor zorgt, dat bij tus senpozen al hun gebieden aan de beurt komen, dan raakt het betreffende land zijn zegels ge rust wel kwijt. En dat moet wor den gezegd, de Spanjaarden heb ben de beeldverzamelaars wel iets te bieden. Daar zijn dan in de eerste plaats tal van religieuze zegels en ze gels op het gebied van de kunst. Vooral de schilderkunst en bouw kunst zijn vertegenwoordigd, maar ook beeldhouwkunst en letterkunde. Daarnaast zegels in verband met de ontdekkingen en de ontdekkingsreizigers, ja zelfs 'n volledige stierengevecht komt op de postzegels voor._zodat U daarvoor niet naar Spanje be hoeft te gaan. In 1960 werd aan deze „edele" sport een serie met wapens van de 50 Spaanse en 4 overzeese provincies - Spanje kent officieel geen koloniën meer en heeft reeds vele jaren geen „Minister van Koloniën" meer! - „alsmede van de beide steden aan de Noordafrikaanse kust, Ceuta en Melilla. Handig beke ken: iedere maand één, zodat met de complete serie 4V2 jaar oftewel 56 maanden gemoeid zijn! Tot vandaag zijn er 6 ver schenen. De liefhebber van Flora en fauna op zegels kan zich uitle ven in de Spaanse overzeese pro vincies. Spanje viert - zoalls vele landen - ieder jaar zijn „Dag van de Postzegel", oor spronkelijk met één zegel, de laatste jaren is echter steeds een gehele serie, gewijd aan een bekende Spaanse schilder: 1958 - Goya, 1959 - Velazquez, 1960 - Murillo, 1961 - El Greco en dit jaar Fransisco Zurbaran (1598-1662). Nu gaat Spanje ook nog de „Wereldpostzegeldag" vieren, hoewel tot heden door de „Federation Internationale de Philatélie" daarover niets in bepaald. Zojuist verschenen er 3 zegels met een moderne Mer- curius tegen een achtergrond van getande zegels. Angstzweet breekt ons echter uit, als we zien, wat er dit jaar nog zal verschijnen. Er worden genoemd: een serie voor Rubens, voor de beeldhouwer-schilder Berruquete, die in 1561 overleed en wiens sterfdag men in 1962 nog gaat herdenken!, voor de nationale held Cid Campendor (1040-1099), voor de dichter Lope de Vega (geb. 1562); voorts zul len er nog verschijnen 'n „Euro pa-serie", een rozenkransserie, de jaarlijkse ontdekkersserie, 'n kloosterserie, een zegel voor de Spaans-Amerikaanse Postunie en tenslotte de jaarlijkse kerstzegel. De afbeeldingen stellen voor: boven zegels ter ere van Teresia van Avila, links een portret van deze begaafde vrouw, rechts het klooster San José-Avila. Daarnaast zegel ter ere van Velazquez, van El Greco (detail uit zijn schil derij „de Heilige Familie). Onder twee zegels met voorstellingen uit een stie ren gevecht. Daarnaast 'n serie „wapens van Spaanse provincies" en Spaanse Sahara: de fenneks, de woestijnvos. Met de Spaanse schrijver Cer vantes zijn wij geneigd te zeggen: „Indien het er niet zoveel waren, zouden ze meer waarde hebben". Spanje heeft blijkbaar niets ge leerd uit de dertiger jaren en terecht kunnen we de woorden van de bekende Zwitserse his toricus Jacob Burckhardt - schrij ver o.a. van het wereldvermaarde boek „De kunst der Renaissance in Italië - herhalen: „De geschie denis leert, dat de geschiedenis niets leert!" K. E. KöNIG. VERRASSING IN DE LEIDSE LAKENHAL In de Lakenhal zit je onge wild plotseling voor het al taar. Onze eerste ontmoeting met dit vrome hoekje van ons museum was er een van een soort geestelijk knock out. Je verwacht een wulpse stijlka mer en je zit midden in het Lof. Hoe kwam dat altaar hier? In 1923. De uitbreiding van het St. Elisabethgasthuis aan de Hooigracht leidde tot de bouw van een nieuwe kerk voor oud-katholieken en tot af braak van het kerkgebouw. Het museum kreeg de kans de kerkboedel over te nemen, maar het moest nogal wat geld kosten. Gelukkig stelde de gemeen teraad in een gulle bui drie duizend gulden ter beschik king en de Lakenhalvrienden deden daar 'n duizendje bij. Zo gebeurde het, dat op een goede dag de verhuizing tot stand kwam. Het ging niet zo één, twee en drie; stukje bij beetje verhuisde het kerkin terieur naar een zaaltje van de Lakenhal en daar staat het nu nog: het geschilderde houten barok altaar met dubbel getorste kolommen en groot doorbro ken fronton, versierd met een beeldje van de verrezen Christus tussen engelbeeldjes en brandende lampen, het al taarstuk met de aanbidding door de drie koningen, ge schilderd door Guilhelmo van Ingen in de zeventiende eeuw, twee poortjes met beschilder de deuren, zes grote afbeel dingen van apostelen en van heiligen op doek elk hoog 2.12 en 1.50 breed, zes emblemen van het lijden van Christus, enige kleine schilderijen op doek zonder lijst en zeer be schadigd, een godslamp, een wij waterbakje, een Venetiaan- zich dit buitenkansje niet te laten zelf komen van een rondgang door se kroon en een haardplaat. ontlopen. het museum. De toenmalige commissiie van de Je kan in dit kerkje-zonder-op- Lakenhal heeft er goed aan gedaan dracht zo heerlijk uitrusten en tot je Muzelman gaven van hun bedrevenheid op de moderne marsvaardigheid. De voorzitter van de LTJ Piet van de Geer, verwelkomde zijn vriendin nen en vrienden, in het bijzonder de gasten en medewerkenden aan deze dag en hij hoopte dat dit een bijzon dere zou worden, welke beide orga nisaties sterk zou maken voor de taak „het meehelpen volwassen wor den". Meisjes van de afdelingen Naald wijk, Zoetermeer, Amsterdam en Wieringermeer voerden enkele rit mische oefeningen uit, die evenals de Harmonie dit deed, een stevig ap plaus ontlokten. Dit laatste gold evenzeer voor de folkloristische dansen, uitgevoerd door de Soester Boeren dansgroep, waarvan vooral de geestig geïnter preteerde „Zevensprong" bijzonder uitsprong. Daarij voegden zidh zang en mu ziek van de Surinaamse dansgroep „Manan", waarin onder meer de Su- rinamers op een Hiindoestaanse me lodie een Frans liedje ten gehore brachten. De middag was gewijd aan een sportieve ontmoeting in verschillen de tournooien van hardlopen en ver springen, touwtrekken, volleyen, Ro meins wagenrennen en estafettelo pen, besloten met de prijsuitreiking aan de volgende winnaars: wisselbe- beker voor het geheel, district Lei den; volleyen dames, district Mid den Zd.-Holland; 100 meter hardlo pen dames Dora Heemskerk, Leiden, heren Koopman, Wervershoof; 200 meter dames Wil Kraan, Leiden, he ren Kees Gortman, Pajnland; ver springen dames: R. v. d. Poll, Leiden; N. Koopman, Wervershoof; Romein wagenrennen, district Gouda, Rijn land; kogelstoten Ton Koche, Zd.- Hollander; touwtrekken district Pur- merend. Des avonds trokken de Tuinbouw Jongeren naar het Concertgebouw, waar op de vrolijke tonen van het radio-dansorkest werd gedanst, waarna men laat in de avond op dansvoeten huistoe ging. Oppositie kreeg geen kans De voorzitter van de AVRO, jhr- Th. Roëll, is zaterdagmiddag tijdens de algemene vergadering van deze omroepvereniging in Utrecht her kozen als voorzitter. Van de 82 uit gebrachte stemmen werden er 81 op de heer Roëll uitgebracht, er was een blanco-stem. Kort voor de stemming had ir. D. A. Vogt jr het woord gevraagd, dat hem na de stemming werd verleend. Hij zei geen lid te zijn van het actie comité dat momenteel de oppositie voert in de AVRO maar toch wel be grip te hebben voor het streven van de oppositie-groep. Hij vond de stem- mings-procedure in de algemene vergadering van de AVRO niet juist, omdat, zo zei hij, de uitslag reeds te voren vaststaat. Hij had vóór de stemming willen spreken om de voorzitter te verzoe ken zijn functie neer te leggen opdat in overleg met de oppositie een an dere voorzitter gekozen kon worden. Namens de oppositie is het woord gevoerd door de heer A. A. M. Bak ker. Hij zei dat de recente verkie zingen voor de gewestelijke besturen van de AVRO hebben uitgewezen dat de oppositie 48 pet. van de leden van de AVRO omvat. Jonkheer Roëll deelde mede dat het voor het bestuur onmogelijk is „een staat in een staat" te erken nen. Het gaat niet aan, aldus de heer Roëll, met het actie-comité compleet met juridische adviseurs aan de con ferentie-tafel te gaan zitten: het be stuur erko-it het actiecomité niet als een rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam binnen de vereniging. WAAR IS DOE NACHTWACHT?! Tijdens de afwezigheid van de be woners is zaterdagavond een inbre ker het huis van jhr. D. G. de Graeff, opperkamerheer van de Koningin en directeur van de Nederlandsche Han del Maatschappij, aan de Bernard Zweerskade te Amsterdam binnen gedrongen. Toen jhr. De Graeff te gen elf uur thuiskwam, verraste hij de onbekende. Met de roep „waar is de nachtwacht" verliet deze het huis en maakte zich snel uit de voeten. Vermist worden 300 en enkele pa pieren van de dienstbode. De politie stelt een onderzoek in. Zaterdagavond is nabij het ver keersplein Oudenrijn in Utrecht een autobus te water geraakt. In de bus zaten spelers en supporters van de voetbalvereniging LMO uit Rotter dam. De chauffeur van de autobus merkte bij het verkeersplein dat zijn remmen niet werkten. Voor hem reed een nieuwe, pas door de fa briek afgeleverde truck. De autobus ramde deze truck en schoot in de naast de rijksweg lopende sloot. Er ontstond in de autobus geen paniek, wel liepen verscheidene inzittenden verwondingen op, die merendeels van lichte aard zijn. Zeven van de bus passagiers zijn naar het academisch ziekenhuis in Utrecht vervoerd. Op de binnenplaats van het Amsterdamse stadhuis vond zaterdagmiddag een koffiemaaltijd in de openlucht plaats voor de deelnemers aan de NAVO-taptoe in het stadion. Onder de deelnemende eters bevond zich ook een groep je Turkse zwaardvechters, die ondanks hun martiale uiterlijk heel vredig met smaak hun boterhammetje aten om na afloop van de maaltijd met smaak een Gouds pijpje te roken.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 4