Laatste paal zeker niet voor St. Franciscusscliool was in werkelijkheid de laatste Malik officieel aangewezen MAANDAG 9 JULI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 schoolbestuur, pater F. G. M. van der Brom o.f.m., de heer B. Swanen- burg, gem. inspecteur voor het on derwijs, dr. J. M. Roosenschoon, chef van de gemeentelijke afdeling on derwijs, verschillende schoolhoofden en het kerkbestuur van de St. Anto- niusparochie. Drs. Wiertz dankte velen in het bijzonder het gemeentebestuur in de persoon van wethouder Menken voor de medewerking aan de snelle bouw van deze school, en de gem. dienst en onderwijs en openbare werken. Pastoor Commendeur zou graag zien aldus bleek uit zijn toespraak, dat ook de kale plek aan de Boshuizer- laan spoedig bebouwd zal zijn. Hij hoopt dit jaar nog de eerste paal voor de nieuwe kerk te slaan. De bij dit feest nauw betrokkene was wel de heer Rotteveel het hoofd van de school in aanbouw. Hij sprak als laatste woorden van dank, tot de ve len die bij de voorbereiding en bouw van deze school betrokken waren en zijn. De dansleraar W. F. v. Wijk - 65 jaar oud - is gistermorgen om kwart voor twaalf door een hartverlamming ge troffen terwijl hij op een bromfiets op het Plantsoen reed. De begrafenis van het stoffelijk overschot zal plaats hebben woens dagmiddag te half 1 op Rhijnhof. Zaterdagmiddag trad de disticts- commissaris van het district-Rijn land, Oubaas A. Beekes te Leiden uit zijn functie. Hem werd in het dis- tricts-hoofdkwartier aan de le Bin nenvestgracht een hartelijke huldi ging bereid, nadat op het sportterrein „de Kikkerpolder" de installatie van de heer J. J. van Kooperen als dis- tricts-commissaris door de hoofd commissaris der Ned. Padvinders, Oubaas E. J. Volmaars had plaats ge vonden. 17 Employé's van de Grofsme derij te Leiden nemen deel aan de reis van de Borneonaar Scandina vië. Zaterdag j.l. zijn zij vertrokken, zaterdag a.s. hoopt men weer in Lei den te arriveren. Deze „expeditie" werd mogelijk gemaakt dank zij sub sidie van de directie. Soireé Musicale in de Lakenhal Evenement in Leiden Zuidwest „We zullen elkaar nog wel eens zien," zei vanmorgen wethouder S. Menken tijdens een bijeenkomst in de houten (voorlopige) St. Francis- cusschool aan de César Franckstraat te Leiden zuid-west. Even daarvoor was op een steenworp vandaar de „laatste paal geslagen" door de pas toor van de parochie N. J. Comman deur o.f.m. van de definitieve in systeembouw uit te voeren St. Fran- ciscus lagere school voor jongens en meisjes. De wethouder doelde met deze blik in de nabije toekomst op de vele pa len, die als het goed is nog in de Antonius-parochie in Leiden zuid west geslagen zullen moeten worden. „Zeker als men er toe overgaat eer ste, middelste en laatste palen te ver sieren." Een week geleden is al door de wet houder de eerste paal geslagen voor een van de vijf soortgelijke systeem- bouwscholen, die meiden gebouwd worden. De paal, die pastoor Com mandeur vanmorgen zeer vakkundig in de grond heide, was eigenlijk niet de eerste noch de laatste van de twee en vijftig. Maar voor het katholieke „zuiden" wilde men met een plech tigheid nog eens extra relieëf geven aan de blijdschap. Tijdens de bijeenkomst in de hou ten noodschool wees drs. J. Wiertz, secretaris van het katholiek schoolbe stuur, nog eens op de nijpende situa tie voor het katholiek onderwijs in Leiden zuid-west nauwelijks drie jaar geleden. Toen had men de beschik king over slechts drie noodlokalen en voor het overige waren de leer lingen verstrooid over verschillende scholen. De heer Duym, hoofd van de St. Antoniusschool, heeft het niet gemak kelijk gehad. Zijn blijdschap bij de Pastoor Commandeur toonde zich 'n ware virtuoos in het heien. Op de achtergrond de houten school opening van de nieuwe (blijvende) St. Anthoniusschool aan de Boshui- zerlaan was slechts van korte duur, want al gauw was de school weer te klein en moest men inwoning zoe ken bij naburige scholen. In dit ver band sprak de heer Wiertz in het bij zonder woorden van dank aan het adres van het gereformeerd school bestuur, dat altijd zeer bereidwillig is geweest in het afstaan van school ruimte. Thans is men voor enige tijd weer in iets gunstiger pösitie. De heer Rotteveel het onlangs benoemde hoofd van de St. Franciscusschool staat er, wat dat betreft, beter voor. In de loop van het cursusjaar krijgt hij de beschikking over een nieuwe school, want het is de bedoeling dat aannemer Van Hees wijk deze school nog vóór Pasen van het volgend jaar oplevert. Intussen is men met de plaats van deze school al een eindweegs naar de stadsgrens opgeschoven. De César Franckstraat ligt nog maar een gering aantal decameters van de Leid- seweg vandaan. Naar de aannemer, de heer Van Heeswijk, meedeelde wordt de school gebouwd uit in de fabriek vervaar digde z.g. modulen elk van twee me ter vijftien lang. Deze worden op eenvoudige wijze aan elkaaar gezet; met bespaart dertig tot vijf en der tig procent aan arbeid. De vijf scho len die in Leiden in dit systeem wor den uitgevoerd zullen naar zijn schat ting in zestig weken klaar zijn. Bij deze gebeurtenis waren onder meer ook leden van het katholiek ONDER LEIDING VAN Herman Strategier werd zaterdag 1.1. een bij zonder geslaagd concert gegeven (in de benedenzaal van de Lakenhal) door het Nederlands Madrigaalkoor. Behalve fraaie en bijzonder levendi ge koorzang was er bovendien de at tractie, dat de directeur van de La kenhal, drs. J. H. van Wessem, een inleiding gaf over het schilderijen- bezit van het museum, welke gevolgd werd door een bezichtiging. De heer Van Wessem betoogde, dat de schil derijen waarop hij de aandacht ves tigde, voor de tegenwoordige gene ratie nog steeds veel of alles te zeg gen hebben, omdat zij van zo'n grote betekenis zijn. Veelzijdig kunstzin nig door prachtig coloriet, door be lichting, door compositie weerspiege len de schilderijen de tijd, waarin de kunstenaar leefde. De aandacht werd meer speciaal op enkele grote schilders uit de Leidse school geves tigd, o.a. op Jan Steen en Lucas van Leiden, op wiens grote altaarstuk de nadruk werd gelegd. Over compositie gesproken, wen den wij ons nu tot de ontvangst en daarna tot de uitvoering van koor werken door onze gastvrouwen en gastheren: het Nederlands Madrigaal koor. Gastvrouwen en gastheren heb ben de. medewerkenden van dit keur corps van zangers zich in elk opzicht betoond. Voorkomend werd iedereen ontvangen, de weg gewezen naar vestière en zitplaats, en bovendien in de pauze onthaald op een heerlijk kopje koffie. Zoiets is in onze con- trijen iets ongewoons. Men gaat hier altijd maar stijfjes en braafjes er gens zitten, zonder verder veel op je naaste buur te letten. Maar op dit concert was er sfeer, saamhorigheid en samen genieten van hoogstaande kunst. HET PROGRAMMA vermeldde van Cornelis Schuijt, onze grote stadgenoot (1557-1616) twee madri- Nieuwe directeur Slachthuis te Leiden Als opvolger van dr. K. Reitsma, die op 1 sept. a.s. zijn functie als direc teur van het Openbaar Slachthuis, tevens Hoofd van de Keuringsdienst van Slachtdieren en van Vlees, we gens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd zal neerleggen, is door de Gemeenteraad hedenmiddag benoemd drs. H. Vis, tot dusver ad junct-directeur dier inrichting. De heer Vis werd geboren in Bode graven in 1907. Na de HBS in Woer den te hebben doorlopen, studeerde hij aan de Diergeneeskundige Facul teit te Utrecht, waar hij op 1 oktober 1932 het diploma van dierenarts ver wierf. Op 15 april 1934 trad hij in functie als directeur van 't Openbaar Slachthuis zijner geboorteplaats Bode graven. Deze betrekking verwisselde hij op 15 januari 1948 met die van Hoofd van de Vleeskeuringsdienst te Hoogeveen. Met ingang van 1 februari 1951 trad hij in dienst der gemeente Leiden als keuringsdierenarts bij het Open baar Slachthuis. Op 1 maart 1955 volgde zijn benoeming tot adjunct- directeur van deze gemeentedienst., De heer Vis bekleedt in onze stad verschillende functies van kerkelijke en sociale aard. Hij is 2e voorzitter van de Ned. Hervormde Diaconie, secretaris van het bestuur en curator van het Christelijk Lyceum, bestuurs lid van de Christelijke Wijkverple ging, secretaris van de Stichting Kr aamcentrum van het Oranje een Groene Kruis en regent van het Coninckshof. Tot con-rector aan het Rembrandt- lyceum is hedenmiddag benoemd door de raad de heer E. J. Hoppe. Voorzitter J. F. Breedeveld van Lugdunum vierde zilveren bestuursjubileum De heer J. F. Breedeveld, voorzit ter van Lugdunum, heeft zaterdag avond zijn zilveren bestuursjubileum gevierd. Vele sprekers hebben in de eivolle kantine aan de Haarlemmer weg hun lof toegezwaaid aan de sym pathieke leider van „De Kikkers". De tweede voorzitter, de heer W. J. Hendriksen, was de eerste die in een lofrede gewag maakte van de grote activiteiten van de heer Bree develd. „Lugdunum kende in de af gelopen 25 jaar vele ups en downs, maar we kunnen thans wel zeggen, dat een goede toekomst verzekerd is." Van de vereniging kreeg de heer Breedeveld een stoel. Mevrouw Bree develd kreeg voor haar rol achter de schermen eveneens veel woorden van waardering te „verwerken" en ten slotte een groot boeket. Wethouder J. C. Schaik zeide, dat het Lugdunum-schip zij zijn oud leerling Jan Breedeveld in goede han den is. Het is evenwel niet alleen Lugdunum, dat profijt kan trekken van de liefde van de jubilaris voor het voetballen. In het dagelijks be stuur van de Sportstichting is de heer Breedeveld een gewaardeerde figuur, die ook voor andere vereni gingen op de bres komt. Een rij pupillen trad hierna naar voren. Rob van Vliet hield een toe spraakje op rijm eindigende met de aanbieding van een mooie sportfiets. Door velen uit de vereniging werd hierna nog het woord gevoerd. „Jeugdvorming". Mr. J. de Jongh, voorzitter van de KNVB stelde, dat bij de jubilaris steeds het begrip „jeugdvorming" vooraan gestaan heeft. De heer Bree develd zorgde er ook voor, dat Lug dunum een vereniging werd, die re presentatief is voor de afdeling Lei den van de KNVB. Als blijk van gro te erkentelijkheid speldde mr. De Jongh hierna het insigne van ver dienste op. De heer J. Coers, voorzitter van de Leidse Sportstichting, bood zijn be stuurslid, die hij roemde om zijn groot doorzettingsvermogen, een zil veren vaasje aan. De heer J. Biegstraten sprak na mens een groot aantal KNVB-vereni gingen in Leiden over de bijzondere plaats, die de heer Breedeveld in het Leidse sportleven bekleedt. Behalve een grote liefde voor Lugdunum heeft de jubilaris ook een open oog voor andere verenigingen, een eigenschap, die hem bijzonder gewaardeerd maakt. De heer Biegstraten overhan digde een bedrag onder couvert. Voor galen, voor gemengd a cappellakoor, beiden met groot meesterschap ge schreven. Het contrapunt van de 5- stemmige lofzang op Leiden: „O Ley- den gratiosa" is zeer gecompliceerd, maar de dirigent Herman Strategier heeft dit zeer transparant gehouden, het koor zong vlekkeloos zéker en kunstzinnig en de schoonheid ervan heeft de toehoerders verrukt. Met Jan van der Meer aan de vleugel, speelde de fluitist Koos Verheul-van Vivaldi: de zesde sonate in g gl. t. („II pastorfido") in drie delen ge schreven. In voortreffelijk müzikaal afgewogen samenspel deden de bei de solisten de doorzichtige opbouw, de lenige en zelfs weelderige melo- diek tot haar recht komen. Na de rondwandeling langs de schilderijen wachtte de toehoorders vóór de pauze nog een sympathieke verrassing in de door kaarslicht schaars, maar sfeervol verlichte „Gro te Pers". Mevr. Elly Hillinger zong drie oud-Italiaanse aria's van Pergo- lese, Caccini en Scarlati; heel wel luidend en stijlvol, terwijl het oude kleine spinet uit de Lakenhal, onder de vaardige vingers van Jan van der Meer, zilverachtig en poëtisch klonk. Hierna werd 't programma voort gezet met twee uitgelezen werken van Fauré voor gemengd koor in elegant en voortreffelijk samenspel van koor en pianist. Volkomen be heerst van technisch vermogen speel den de fluitist en de pianist de „Fan- taisie op.: 79" van Fauré. Veel mu- ziëkvreugd werd beleefd, omdat bei- de musici zich hierin volkomen thuis gevoelden. Voor driestemmig vrouwenkoor en klavier was de keuze gevallen op „Deux chansons" van Herman Stra tegier (welke dateren van 1912). Het werd eer diverterend, speels en gees tig musiceren, en men mag zich bij voorbaat verheugen op het concert van 29 januari a.s. wanneer deze zul len worden uitgevoerd met strijk orkest. Uit het veelzijdig oeuvre van Pou- lenc hoorden wij een driedelige so nate voor fluit en piano. Melodisch en harmonisch is dit een heel spe ciaal werk, geestig en vernuftig bei den. Uiterst boeiend en temperament vol werd de zeer moeilijke sonate verklankt door het kunstzinnige. Vol komen op elkander ingesteld duo „Verheul-v. d. Meer. Een geestige, puntige vertolking van Koch's „Tanz Madchen, tanz" werd door het gemengd a cappella koor tot besluit gezongen, en dit rhythmische levendige koorwerk had zó'n succes, dat het gedeeltelijk ge bisseerd werd. 't Was een zeer af wisselend en feestelijk concert. J. KORTMANN. APOTHEKERSDIENST Geopend voor spoedeisende geval len: apotheek E. C Kok, Rapenburg 9, tel. 24807. Apotheek R. van Breest Smallen burg te Leiderdorp is ge opend. De houten school aan de César Franckstraat wordt straks als de blijvende school gereed is voorlopig ingericht als kath. ULO-school voor zuid-west WEER OVERSTROMING OP HOGE RIJNDIJK Het verkeer op de Hoge Rijndijk is zaterdagmiddag van 2 uur tot half 8 gestremd geweest, doordat er weer een lek was ontstaan in een water leidingbuis onder het wegdek. Een ploeg van de waterleiding rukte aan, maar het duurde tot half 8 voor het euvel kon worden verhol pen. Aan de Utrechtse universiteit is geslaagd voor het kandidaatsexamen tandheelkunde de heer J. Rittersma. Daar de zaal niet beschikbaar is worden de lessen van dinsdag avond van Groen Wit gegeven in de zaal 3 Octoberstraat op dezelfde uren. In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks kwart voor een is een 16- jarige Leidse stratenmaker op de Mare-singel op zijn bromfiets fron taal in botsing gekomen met een auto. De jongeman bromde met hoge snelheid in de richting van de Heren singel en kwam bij het nemen van de bocht bij het Slachthuis op het linker gedeelte van de weg terecht. Hij liep een breuk op aan het lin ker onderbeen. Door de EHD werd hij naar het Acad. Ziekenhuis ver voerd, waar hij vandaag zijn 17e ver jaardag viert. LAATSTE NIEUWS DE INDONESISCHE AMBASSA DEUR IN MOSKOU, ADAM MALIK, IS AANGEWEZEN OM IN WASH INGTON MET NEDERLANDSE VERTEGENWOORDIGERS OVER LEG TE PLEGEN OVER DE KWES- TIE -NIE UW-GUINEA, ZO HEEFT PRESIDENT SOEKARNO BEKEND GEMAAKT. JOYRIDING (MET DRIE AUTO'S) EINDIGDE IN ONGEVAL De heer G. Weltevreden uit Maas sluis kwam zondagmorgen tot de ontdekking, daf zijn auto, die hij de avond tevoren voor zijn winkel had geparkeerd, verdwenen was. De ge waarschuwde politie alarmeerde de politie in andere gemeenten. Enige uren later bleek, dat de in Maassluis vermiste auto te Kethel in een sloot lag en dat daar in de buurt een andere auto was verdwe nen. Deze werd later in Schiedam aangetroffen, maar toen was daar 'n derde auto verdwenen. Deze werd nog dezelfde dag door de politie aan getroffen in Utrecht, waar de be stuurder ermee bij een verkeerson geval betrokken was geraakt. Hij liep een zware hersenschudding op en is in een ziekenhuis opgenomen. Het was de 20-jarige militair P. W. S uit Wolphaartsdijk. Na een bezoek aan een familielid in Maassluis had hij de auto van de heer Weltevreden weggenomen en ook de beide andere auto's, resp. in Kethel en Schiedam. De koninklijke marechaussee heeft het onderzoek verder ter hand ge nomen. In een plantsoen op het Oranje plein in Den Haag is zaterdagnacht de 64-jarige tuindersknecht Q. A. R. uit Kwintsheul bewusteloos aange troffen door voorbijgangers. De man bloedde hevig uit een diepe hoofd wond en had verwondingen aan zijn handen. Hij is in het ziekenhuis op genomen en nog steeds is hij nage noeg bewusteloos. Zodoende is het de politie nog niet mogelijk geweest uit te maken hoe de man in deze toestand is gekomen. Gedacht wor T aan beroving, hoewel de man zijn portemonniie met negen gulden nog bij zich hed. LOUIS VAN GASTEREN OVERLEDEN In het Stads- en Academisch Zie kenhuis te Utrecht is vanochtend na een vrij langdurige ziekte overleden de acteur Louis van Gasteren. Hij was 74 jaar. MISHANDELING VAN BABY Na een onderzoek an de Rotter damse kinderpolitie zijn d^ 26-jarige bouwvakarbeider B. H. en diens 24-jarige echtgenote I. A. V. voor de officier van justitie geleid, op be schuldiging van zware mishandeling van hun 7 weken oude baby. Uit het onderzoek is gebleken dat het kindje zeer ernstig letsel aan het hoofdje had opgelopen, terwijl het linker oogje dusdanig was beschadigd, dat het voor goed verloren is. Het echt paar zegt van niets te weten. Enige jaren geleden werd de naam van de vader die, toen met een an dere vrouw getrouwd, ook al ge noemd in een dergelijke zaak. Een kindje uit dit huwelijk liep destijds tengevolge van mishandeling acht gebroken ribben en een gekwetst dijbeentje op. In hoeverre hier spra ke kan zijn van geestelijke afwij kingen wordt nader bezien. De 83-jarige J. H. Schiphorst is zaterdag in zijn woning aan de Westerkade te Amsterdam door zijn schoonzoon buiten bewustzijn op de vloer aangetroffen. Er hing 'n sterke gaslucht. Twee gaskraantj es bleken toaal versleten te zijn. De man werd naar het Wilhelminagasthuis over gebracht en is daar in de loop van zondagavond overleden. BEURSOVERZICHT VAN MAANDAG Internationals flauw Het Damrak heeft vandaag de nieu we beursweek niet bepaald opge wekt ingezet. De stemming voor de internationale waarden was bij de opening beslist flauw te noemen voor de Philips- en Unileverwaarde met koersverliezen van respectievelijk ruim zeven gulden en 3.60. Kon. Olie op 129.90 min 1.50. Ook Hoog ovens lagen flauw in de markt. Dit fonds bleef met een opening op 595 liefst 23 punten beneden de slot- koers van vrijdag. AKU hield zich in dit flauwe milieu heel goed en verloor op 356 slechts drie punten. De flauwe stemming ging gepaard met zeer weinig zaken voor alle in ternationale waarden. Het waren hoofdzakelijk de ernstige hoiHersdie nog op winst zaten en deze 'st in casseerden door hun stukken ie ver kopen. Overigens hield men op het Damrak het hoofd koel. Wall Street deed vrijdag een flin ke stap terug. De gestegen werk loosheid in Amerika, alsmede de gro te mogelijkheid dat de belastingen nog dit jaar niet zullen worden ver laagd, vormden factoren die 'n koers daling bij kalme handel teweeg brach ten. De Nederlandse hoofdfondsen lagen op de New Yorkse beurs aan geboden in de markt, hetgeen Phi lips op een koersverlies van twee en Unilever van één dollar kwam te staan. Hoofdzakelijk hierdoor daal de Philips vrijdagavond in Amster dam tot 162, Unilever tot 144 en Kon. Olie tot 130. Vanmorgen zakten de koersen nog verder weg. Voor Philips werd het laagst 159.20, Unilever 143.60 en voor Kon. Olie 129.20 genoteerd. De opening van de officiële beurs 9telde zich boven genoemde koersen doch dit verhinderde niet, dat de koersdalingen, ten opzichte van het vorige slotniveau, aan de ruime kant waren. Het Damrak ondervond van daag geen enkele steun. De overige Europese beurzen waren in mineur. De politieke situatie in enkele Euro pese landen hield de kopers uit de markt. Men gaf er de voorkeur aan een afwachtende houding aan te ne men. In het laatste beurs-halfuur brok kelden de koersen nog iets af waar door de internationale waarden op vrijwel het laagste punt van de dag de markt verlieten. De handel bleef tot het einde toe zeer kalm. De leidende cultures en de scheep vaartwaarden waren gemakkelijker met weinig zaken. De stemming in de staatsfondsenmarkt was goed prijshoudend zonder meer. De handel in de locale afdelingen was van weinig betekenis met me rendeels lagere koersen. Marktberichten ROTERDAG, 9 juli, VEE. Tota le aanvoer 1223. Vette koeien en os sen 1223. Vette koeien 300-340, 270- 290, 240-260. Vette koeien: iets korter - slepend - even minder, enkele prima's boven notering. mevrouw Breedeveld wederom een prachtig boeket. De heer Breedeveld week na de re de van de heer Biegstraten af van zijn voornemen om de vele sprekers afzonderlijk te antwoorden. Het deed de jubilaris een zeer groot genoegen, dat een grote groep verenigingen eensgezind hun hulde gebracht had den. Na de zeer ernstige moeilijkhe den in de afgelopen tijd is het ver heugend, dat vele verenigingen nog een bepaalde band appreciëren. Lug dunum, dat na de recente verwikke lingen uit de belangengemeenschap trad, zal weer gaarne aansluiting zoe ken bij een nieuwe commissie, maar dan op basis van een open en eerlijk gesprek. De Lugdunum-schare bleef na de officiële receptie nog enige uren dansend en feestend bijeen.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 2