Drs. J. J. M. Taeymans gepromoveerd Wassenaarse jongeren knapten oude Franse kerken op Lustrumviering en diploma-uitreiking Mulo-examens te Leiden oTdTiiid\VbadoeTdam is verme,d' Leidse Korfbalbond HAARCREME Garage in Leiden-ZW ZATERDAG 7 JULI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 PASTOOR VAN BAALEN EN OOK DE FRANSEN AANGENAAM VERRAST De heer J. J. M. Taeymans, leraar Latijn en Grieks aan het Leidse St. Bonaventura-Iyceum, verdedigde gisteren aan de Leidse universiteit zijn proefschrift ,>De Naturalis Historia van C. Plinius Maior als bron voor de economische geschiedenis van de Romeinse koningstijd en de republiek". Nadat de heer Taeymans volgens universitair gebruik „alle hoop had laten varen" in het „zweetkamertje" van Hare Majesteits Eerste volgde in het Academiegebouw een druk bezo chte receptie. Dr. W. Geurts ofm, rector van het St. Bonaventura-Iyceum, feliciteert op bijgaande foto de nieuwe doctor. Rechts mevrouw Taeymans. Vele leraren van de school, leerlingen en oud-leerlingen van het lyceum kwamen verder hun gelukwensen aanb leden. Bedrijfstechnische School Leiden De Gemeentelijke Bedrijfstechni- sche School bestaat dit jaar 5 jaar. De derde prijsuitreiking door wet houder J. C. v. Schaik geschiedde daarom met een extra feestelijk tint je. In de gymnastiekzaal van de school aan de Medusastraat, waar met de geslaagden ook vele ouders en alle leraren van de school aan wezig waren, was wethouder Van Schaik de eerste spreker. De heer Van Schaik bracht dank aan de commissie van toezicht. De jongens, die nu na drie jaar hun di ploma mochten verwerven wekte hij op de naam, die de school thans heeft in het bedrijfsleven, hoog te houden. Voor dat de diploma's werden over handigd, sprak ook nog de heer J. Coers, inspecteur lichamelijke op voeding te Leiden. Behalve het vak bekwaamheidsdiploma viel er name lijk nog meer uit te reiken: de zwem diploma's. De heer Coers had in zyn functie van inspecteur mogen consta teren, dat het onderwijs lichamelijke opvoeding aan de school goed ge bracht wordt en dat de leerlingen met groot enthousiasme dit onderwijs volgden. Hij spoorde de jongelui aan na hun schooltijd aan sport te blij ven doen: „Een gezonde geest ineen gezond lichaam". Hierna reikten wet houder v. Schaik en de heer Coers de diploma's uit. De geslaagden van de dagschool waren: Afdeling timmeren: Kees Anker, Voorschoten; Hillebrand v. d. Groep, Leiderdorp; Wim Heymans, Daan Hollebeek Ben Houthoff, Henny Kejjzer, Wim Kortekaas, Lisse; Pe ter v. d. Kwartel, Piet Mieloo An ton Niessing Albert Nijhuis, Peter Penseel, Wim v. Polanen, Guus de Ridder, Lisse; Henk Siera, Jacobus Singeling, Hans Sloos Adriaan v. Tol, Kees Vermeulen, Leiderdorp; Johannes Vinkesteijn, Piet v. Went, Ton de Wit, Harry Wijsman Paul v. d. Zon, Lisse. Afdeling metaal: Freddie Binnen dijk Louis Brittij n, Henk de Feij, Kees Gonlag, Gerard v. Graas, Wout v. d. Hoogen Bronie Huisman, Rob v. Kooten Hans Kuiters Hans v. 't Nederland, Warmond; Piet Rozier, Arie Velthuizen, Voorschoten; Bou- dewijn v d. Vlist, Wim de Vree, Zoe- termeer; Leo v. d. Walt, Voorscho ten; Leo v. d. Werf, Piet de Wolff Richard Zitter, H. v. d. Horst, Voor schoten. Afd. metselen: Freddy Abspoel Hans Beekman Piet v. Daalen, Cor- nelis Hensbroek Warmond; Louis Laman, Adri v. d. Maat, Boskoop; An- dries v. Polanen, Andié Straver, Jo hannes Timmers, Abbenes; Joop War merdam, Lisse; Simon Weeda Jan de Wit. Afd. schilderen: George Antheunis, Voorschoten; Rob v. Dam, Den Haag; Nico Dool, Hans Mulder, Gerard Ro bijn, Cornelis v. d. Slinter, Lisse; Ton Weber, Rinus Weenink, Sjaak Wit- senburg Behaalden het le zwemdiploma van de KNZB. v. d. Pol, Gerard de Ridder, Kees Slats, Adri Timmers, Henny de Tom be, Anton v. d. Zeeuw, Wim Zijlstra. Afd. metaal: Wim Bouwman, An ton v. d. Broek, Ton Klein, Bart v. d. Lans, Anton Masselink, Sjaak Ober, Leo Oudshoorn, «Jor Paauw, Huber- tus Randsdorp, Bram Rijsdam, Piet Stol, Piet Wolvers. Afd. metselen: Sjaak v. Blaricum, Adriaan v. Hemert, Daan Koet, Ko Koomen Arie v. d. Lans, Jan Pont, Jaap Riethoven, Dirk Slingerland, Daan Stijger. Afd. schilderen: Joop v. d. Meer, Ben Prins, Hans Tegelaar, Nico Wort- man, Minicus Zonneveld. In behoefte voorzien De heer Van den Broek, vader van een leerling uit Delftsprak na de diploma-uitreiking een woord van dank tot Wethouder Van Schaik, die enige jaren geleden het initia tief nam tot de oprichting van de school. Het individuele vakonder wijs, zoals dat op de school gegeven wordt, heeft dank zij het voortref felijke werk van directeur en lera ren enerzijds in een grote behoefte voorzien, anderzijds zijn grote waar de bewezen. De heer v. d. Broek bracht de directeur en de leraren hiervoor hartelijk dank. De heer F. C. Mabesoone, directeur van de BTS, sprak een dankwoord tot zijn leraren voor hun goede taak vervulling. De geslaagden spoorde hij aan de semi-part-time cursus te volgen. „De fundamenten zijn ge legd, maar het huis moet nog afge bouwd worden. Het bedrijfsleven vraagt een gedegen vakmanschap." De heer Mabesoone dankte ook wet houder v. Schaik die steeds met hart en ziel meeleefde met het wel en wee van de school. Gisteravond hadden de „afzwaai ers" nog een gezellige avond in de cantine van de school. Geslaagd voor diploma A: J. H. Versteeg te Leiden; E. G. Beekman te Leiden; L. J. Gutteling te Lei den; E. A. van Espen te Leiden: W. Rietkerken te Leiden; A. Eemmelts te Leimuiden; C. E. M. v. d. Kle den te Leiderdorp. Geslaagd voor diploma A heren: J. Nieuwenburg te Leiden; H. J. den Os te Leiden; J. M. E. Post te Leiden; W. A. Zaalberg te Leiden. Zij, die ook het middenstands-di ploma behaalden, hebben een ach ter hun naam. Geslaagd voor diploma B heren: C. B. A. Göllner te Oegstgeest; W. D. J. de Koning te Oegstgeest: J. van Weeren te Leiden: R. G. Mantel te Leiden; G. F. Meijer te Leiden: C. J. Steinmetz te Leiden; R. H. Buiten, huis te Leiden; D. C. Douwes te Warmond. Afgewezen 9 kandidaten. Geslaagd voor diploma A dames: A. G. Raaphorst te Abbenes; M. J. Kurpershoek te Leiden; M. Pauw te Leiden; M. Lagendijk te Lei; den; J. S. Landesbergen te Leiden; I. J. Leidelmeijer te Leiden; W.'M. J. Rotteveel te Oegstgeest; J. Kuperus te Leiden; J. Marijt te Oegstgeest. Geslaagd voor diploma A heren: F. K. Tijl te Oegstgeest, H. J. Schip per te Zoeterwoude; R. Louwrier te Leiden; Ph. J. Lucie te Leiden; M. de Klerk te Leiden; T. van Gin- kel te Leiden; R. van Gaaien te Lei den. Geslaagd voor diploma B heren: H. van Hooidonk te Leiden; H. P. de Roos te Leiden; W. S. Heemskerk Dü- ker te Leiden; J. D. Douwes te War mond; F. Filippo te Leiden J. E. v. d. Lee te Voorschoten; J. v. d. Veld te Leiden; D. J. Jippes te Voorscho ten: H. M. Oudeman te Leiden. Zij die ook slaagden voor het mid denstandsdiploma, hebben een ach ter hun naam. Afgewezen 2 kandi daten Jaarvergadering wordt Leiden bedoeld. De groepsprijzen gereedschap pen voor de beste studieresulta ten werden behaald door: Afd. tim meren: Kees Anker en Albert Nij huis; afa. metaal: Rob v. Kooten en Boudewijn v. d. Vlist; afd metselen: Cornelis Hensbroek; afd. schilderen: Sjaak Witsenburg. De schoolprijzen, toegekend voor de ijverigste leerlingen, gingen naar Simon Weeda en Rob v. Dam. De gediplomeerden van de semi- part-time cursus, twee avonden per week gedurende twee jaar, waren: Afd: timmeren: Johannes Baak, Roelof Bosscher, Johannes Goddijn, Piet Goor, Jaap Heineman, John Heemskerk, Pierre Kramp, André In de bovenzaal van „De Kleine Burcht" heeft de Leidse Korfbalbond gisteravond zijn 20ste en zeer goed be zochte algemene jaarvergadering gehou den, die weer een bijzonder prettig en vlot verloop had. Voorbeeldig op tijd opende de voor zitter dr. J. M. Roosenschoon de ver gadering met een hartelijk welkomst woord tot de vele afgevaardigden van de aangesloten verenigingen, waarna hij deze verenigingen namens het Bonds- bestuur dank bracht voor de uitstekende medewerking bij de diverse korfbaleve nementen, die in het afgelopen jaar werden georganiseerd. Nadat óe notulen van de vorige alge mene vergadering onder dankzegging voor de notulist onveranderd waren goedgekeurd, memoreerde de voorzitter nog met een enkel woord het prettige verloop van de afgelopen LKB-compe- titie met vermelding van de kampioens twaalftallen, dde de hierbij behorende prijzen (medailles) in ontvangst hadden mogen nemen. Het waren: afd. Senioren: le kl.: Prom. afd.: Flukg 3 (promotie naar 3e klas KNKB)2e "klas: Fluks 5; afd. junioren A: KNS A; Haags-Leidse afd.: De Danaïden A; afd. adspiranten: lste klas Fluks A; 2e klas: Fluks B; 3e klas: De Algemene B; 4e klas: Noorder kwartier A. Uit het hierna volgende jaarverslag van de secretaris, de heer A. van der Loo. kwam duidelijk naar voren, dat het aantal leden een verheugende groei on derging en thans 1294 bedraagt (v.j. 1197). De groei in het afgelopen Jaar stemt des te meer tot voldoening, omdat een aantal clubs nog over een pupillen- groep beschikt waarvan het aantal leden niet in de cijfers werd opgenomen. Door toetreding van de in april j.l. opgerichte Rijnsburgse zaterdagvereni ging ..Madjoe" - welke vereniging startte met 35 leden, die nog bij genoemde 1294 kunnen worden geteld - telt de LKB thans 12 aangesloten verenigingen met in totaal 75 twaalftallen. Niet zonder reden uit de LKB zijn be zorgdheid over de vakatures in de pro- pagand-a-commissie, waarvoor helaas niet voldoende goede krachten zijn te vinden, die de bereidheid kunnen op brengen voor de korfbalsport op pad te gaan en de nodige propaganda te voe ren. Ten aanzien van het scheidsrech- terswezen en het cursuswerk kon het verslag ditmaal een optimistisch 'geluid laten horen. In november j.l. kwam niet alleen de oprichting van de Leidse korf- balscheidsrechtersvereniging tot stand, die de organisatie van scheidsrechters- cursussen op zich nam, doch werd tevens een begin gemaakt met het organiseren van trainingscursussen voor adspiranten- leiders(sters). Hoewer het verslag tot besluit nog op merkt, dat op vele punten o.m. de vel- densituatie, het jeugdwerk en de propa ganda een en ander nog veel te wensen overlaat, ziet het de mogelijkheid om aan deze punten in het komende seizoen nog grotere aandacht te kunnen schen ken met vertrouwen tegemoet temeer daar de onderlinge verhoudingen in de LKB uitistekend zijn. Het financieel overzicht van de pen ningmeester, de heer L. C. Kettenis gaf wederom blijk van een uitstekend finan cieel beheer, waarbij een klein nadelig saldo over het afgelopen boekjaar van het reserve-kapitaal kon worden afge schreven. De gebruikelijke bespreking over het bestuursbeleid nam weinig tijd in be slag daar alle afgevaardigden niets dan woorden van lof over dit beleid- hadden. De bestuursverkiezing leverde geen moeilijkheden op daar de periodiek af tredende heren A. Krol, L. C. Kettenis. W. Sommeling en A. v. d. Loo allen bij acclamatie werden herkozen. Tot leden van de diverse commissies werden herbenoemd: protestcommissie: de heren D. Vijlbrief (voorzitter), J. Versloot (secretaris), J. Cats (lid) en de heren W. Sommeling, W. Nieuwland, W. de Wagenaar, J. v. d. Water, J. Blom, A Schouten en D. Duyvenstein; kas- commissie: mej. M. Krol en de heren W. Oudshoorn en G. C. Bilkes. Na een korte rondvraag - waarbij bet EEN PRODUKT VAN L'QRÈAL DE PARIS (Advertentie» „Groote Beer" arriveerde met lading Amerikaanse studenten Gisteren is het s.s. Groote Beer in Rotterdam aangekomen met aan boord 800 Amerikaanse studenten. Het s.s. Groote Beer maakte deze overtocht onder auspiciën van het Nederlands Bureau voor Buitenland se Studentenbetrekkingen (NBBS). Een door het NBBS zorgvuldig gese lecteerde staf van 40 Amerikanen en Europeanen, verzorgde aan boord een uitgebreid oriëntatie-programma gedurende overtocht van 9 dagen. Europese lezinghouders uit alle lan den hielden dagelijks lezingen over hun land en over allerlei actuele Europese problemen, geschiedenis, beeldende kunsten, literatuur, etc., zodat de Amerikaanse studenten niet geheel onvoorbereid in Europa zou den aankomen. Verder werden ta lencursussen, muzieklessen, concer ten en dansavonden aan boord ge houden. Professor dr G. Sevenster, rector magnificus van de Rijksuniversiteit te Leiden sprak een welkomstwoord tot de studenten bij hun aankomst. De Douane Harmonie en de scheeps- jazzband „The Route Two Tooters", zorgden voor de muzikale omlijsting. Na afloop van de debarkatie zullen deze Amerikaanse studenten voor het merendeel in groepsverband over heel Europa uitzwermen. Het NBBS heeft zelf voor 220 studentes een tocht van 8 weken in Volkswagen busjes en auto's, met een Neder landse student als gids-chauffeur door Europa georganiseerd, terwijl bovendien ongeveer 200 Amerikanen een tocht van enkele dagen door Ne derland zullen maken. Man stak woning van ex-eega in brand De 25-jarige automonteur J. S. van L. heeft vannacht bedreigingen tegen het leven van zijn echtgenote, van wie( hij reeds geruime tijd geschei den leeft, trachten uit te voeren, door haar woning in Den Haag in brand te steken. Omstreeks twee uur goot de man een bus benzine door de brie venbus en stak de vloeistof aan. De vier deuren, die op het portiek uitkomen, werden zwart geblakerd en in de woning van de vrouw wer den een fiets, de elektriciteits- en de watermeter, stoffering en behang vernield. De man is door de politie in hechtenis genomen. Acht leden van de R.K. Jongeren te Wassenaar, vier meisjes en vier jongens, hebben 10 dagen vakantie besteed aan een waardige bekroning van de „Actie Coclois" die de R.K. Jongeren in het afgelopen winter seizoen heeft beziggehouden: zij heb ben die dagen in Frankrijk in de uitgestrekte parochie van de Neder landse pastoor T. van Baaien niet alleen de geldelijke opbrengst van hun actie overhandigd, doch de han den uit de mouwen gestoken. Pastoor van Baaien heeft de zorg voor zes parochies in evenzovele dor pen rond Coclois, met evenzovele kerken, die er in het voorbijgaan erg schilderachtig uit zien, maar die totaal vervallen en verwaarloosd zijn. De jongeren hadden zich tot taak gesteld een van de kerken, n.l. in het dorp Chaudrey, zo goed mogelijk op te knappen en voor de eredienst bruikbaar te maken. Er is, een week lang, heel hard gewerkt. De dorps bewoners en vooral de kinderen werden door het enthousiasme van de Wassenaarse jongeren aangesto ken en hielpen dapper mee. De klimopbegroeiing rond de kerk werd verwijderd, de ramen werden her steld, de tegelvloer werd van het mos ontdaan en geschrobd, de biecht stoel en het altaar werden weer voor het gebruik in orde gemaakt. Met een H. Mis werd dit werk be sloten. Ook in Coclois zelf werd hard ge werkt. Een oude leegstaande woning werd ingericht als les- en ontspan ningslokaal voor de jeugd van Coc lois en omgeving. Er werd gesloopt, gezaagd, getimmerd en geschilderd en aan het einde van de vakantie was het zaaltje zo goed als klaar. De jongeren hadden zelf voor verf en andere benodigde materialen ge zorgd. En behalve de verf brachten de jongeren voor pastoor van Baaien een altaar-missaal en een enveloppe met ruim 3300 nieuwe franken mee, het resultaat van de fancy fair, de oude krantenactie, een loterij en an dere activiteiten die de jongeren in Wassenaar in de afgelopen maanden hebben ontwikkeld. Het geld zal o. m. worden gebruikt voor de inrich ting van het jeugdhuis. Gastvrije ontvangst De Wassenaarse jongeren werden door de Franse bevolking zeer har telijk ontvangen en met grote gast vrijheid omgeven. Iedere dag was er wel iemand, die de Wassenaarse gasten aan tafel nodigde en zo kreeg deze vakantie nog extra waarde doordat de Coclois-reizigers ver trouwd raakten met de levensge woonten op het Franse platteland. Na het werken vonden de Jonge ren nog tijd voor enkele uitstapjes, o.m. naar Troyes, waar veel te ge nieten viel van kunstwerken en ge bouwen en naar de Champagne streek, waar in Epernay twee cham pagne-kelders werden bezocht. Het spreekt vanzelf, dat abbé van Baaien, die zijn werk in deze Franse parochies in zeer moeilijke omstan digheden verricht, bijzonder geluk kig was met deze welkome hulp uit Wassenaar. De jongeren kenden de pastoor van vroegere reizen naar Rome, waarbij hij voor onderdak zorgde. Vorig jaar kwam pastoor van Baaien, die uit Den Haag af komstig is, naar Wassenaar om van zijn werk te vertellen. En dat werd het startsein voor een prachtige ac tie, die met een welverdiend succes bekroond is. Geboren: Antonius J. M., z.v. H. J. M. van Waesberghe en H. C. M. Bakker; Derk, z.v. D. Slettenaar en W. G. Verseveldt; Adriana H., d.v. H. M. Bunnik en F. M. van Nes. Ondertrouwd: H. M. C. Holdert en K. A. Bachofner; H. Albers en J. D. Berrevoets; R. A. J. Boon en W. van Doorn. Getrouwd: J. H. F. Vaessen en E. M. Y. Bresser; B. Hoef akker met M. S. Fürlinger; H. Dammers met K. A. Faber. Overleden: H. H. S. van den Heet- kamp, 14 jaar (Den Haag); A. Oost veen, 17 jaar (Woerden); Wed. H. C. N. E. van Enter-Sickesz 83 jaar; W. M. Oudshoorn, 82 jaar. Wat lezers schrijven TUINBOUW IN GOCGERPOLDER Met genoegen heb ik geconstateerd dat de heer G. A. Verduin uit Al phen a. d. Rijn het door mij geschre ven artikel inzake tuinbouw in de Googerpolder ten Noorden ,van Roe- lofarendsveen, heeft gelezen. Natuurlijk was het ook mij - als inwoner van Alkemade - bekend, dat voor 1955 op enkele perceeltjes land in de Googerpolder tuinbouwproduk- ten geteeld werden. Het door mij beschreven project brengt echter tot uitdrukking de ves tiging van tuindersbedrijven com pleet met woning, bedrijfschuur, kas sen etc. Voor het feit dat wij de door de heer Verduin vermelde tuinbouw niet in de inleiding var ons artikel hebben opgenomen, alsnog nederig excuus. CHR. G. M. v. d. MEER Zuideinde 5 Roelofarendsveen. OEGSTGEEST Collecte „Stenen spreken" Mor gen na alle H.II. klissen zullen de mannelijke en vrouwelijke leden van de katholieke jeugdbeweging 'n be roep doen op uw milddadigheid. Zij collecteren voor de actie „Stenen spreken' voor de bouw van een ge zamenlijke kerk voor katholieken en protestanten in Tanganyika. De col lect» wordt van harte aanbevolen. Zondag 15 juli a.s. vindt om 3 uur in Den Bosch de Ommegang van O. L. Vrouwe van Den Bosch plaats. Kaarten kunnen worden aange vraagd bij de heer A. Schlatmann, Juffermansstraat 29, tel. 50460. Op de plaats waar vijf jaar gele den nog het huis van een tuinder stond, aan de Vijf Meilaan hoek Hof- laan in Leiden-zuidwest, is thans een garage verschenen van grootsteedse afmetingen. Wethouder A. J. Jongeleen heeft gistermiddag dit nieuwe bedrijf, in gebruik genomen door Garage Rijn land (tevens Papengracht) onder di rectie van de heer W. F. C. Boon, officieel geopend. „Rijnland" legt zich in het bijzonder toe op verkoop en onderhoud van Renault-auto's. De oppervlakte van de nieuwe ga rage, waarin veel glas is verwerkt, bedraagt dertig bij veertig meter. Men heeft drie smeerbruggen en een groepscontrolekuil, waarin de inspec tie van een auto, die voorheen een dag moest duren, kan geschieden in het tijdsbestek van één uur. Wethouder Jongeleen was ver- LKB-voorstel om Danaïden 2 voor te dragen tot opname in de res. 3e klas van wederom een mooi hedriif in de KNKB werd bekrachtigd en enkele i™ liï» suggesties inzake de a.s. competitie wer- Leiden te kunnen openen. Hu het den geuit - sloot de voorzitter met een echter niet na te wijzen op verkeers- enkel woord deze zeer geanimeerde en parkeerproblemen in een oude jaarvergadering. stad met een groeiend autopark. Dit was al „zijn achtste garage". Geluk- kig voorziet het nieuwe stadsplan in ruime parkeervoorziening. In de eer ste fase van het plan is gerekend op 4300 parkeerplaatsen, in<de derde fase op 7000, terwijl ook twee par keergarages in het plan zijn opgeno men. Geen twijfel meer. Met dit bedrijf, aldus de wethou der, is alle twijfel weggenomen over de levensvatbaarheid van bedrijven in Leiden-zuidwest. Een garage van deze omvang achtte men voor deze wijk geheel verantwoord, dit in te genstelling tot de twijfel, die de mid denstanders kort na de bouw van 't winkelcentrum Vijf Meiplein-Bevrij dingsplein toonden. Namens de directie van Renault- Nederland voerde de heer H. Mulder het woord en de heer J. Ramb be drijfsleider, sprak gelukwensen uit namens het personeel. Hij bood als geschenk een zilveren sigarettenaan steker en asbak aan. Vóór de heer Boon een dankwoord sprak, in het bijzonder tot zijn rech terhand de heer Ramb en Renault Nederland voerde nog namens het hoofdbestuur van de BOVAG de heer Van Es het woord. Velen woonden daarna de receptie bij en bezichtig den de show van Renault-auto's: R4. Dauphine, Floride, Ondine etc. De boreling: R8 moest op deze show nog ontbreken. im

Leidse Courant | 1962 | | pagina 4