TWEEDE AB GELDERMANS nu in algemene rangschikking RAKE KLAPPEN UITGEDEELD IN ZWARE BERGETAPPE Prachtige sprintzege van Janssen compenseert het verlies van de gele trui HUGENS: „MORGEN PAK IK DE TRUI" UITSLAGEN EN KLASSEMENTEN VRIJDAG 6 JULI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 SIMPSON EERSTE BRIT IN GELE TRUI De klap kwam ook hard aan voor Willy Schroeders en André Darri gade, van wie echter wel bekend is, dat zij in de bergen moeilijk uit de voeten kunnen komen. Schroeders moest zijn geliefde gele tiui afstaan aan de 24-jarige Engelsman Tommy Simpson, de eerste Brit, die in de geschiedenis van de Tour de France DE PYRENEEËN UIT 7 juli-14e etappe -215 km. De klimspecialisten hebben in de eerste bergetappe, de zware rit over de Tourmalet, de Aspin en de Peyresourde, een aantal voltreffers ge plaatst, waarvan enkele lieden die tot nu toe vooraanstaande posities in de klassering innamen, het slachtoffer zijn geworden. De tourwinnaar van 1960, Gastone Nencini, de oud-wereldkampioen op de weg, Ercole Baldini, de winnaar van de Ronde van Spanje, Rudi Altig, de Italiaanse troef, Ron- chini, gele-trui-drager Schroeders, André Darrigade en alle Nederlanders, behalve Ab Geldermans, liepen in de etappe van Pau naar St. Gaudens een achterstand van vele minuten op. De dreun is waarschijnlijk het hardst aangekomen voor de Italianen, die in de hoop hadden geleefd het in de bergen in de voorste linies te kunnen klaren. Maar Nencini en Ronchini werden op 6Vï minuut gereden en Baldini raakte zelfs 9 minuten achter. Italië telt nu alleen nog mee met Guido Carlesi en Imerio Massignan, van wie de laatste echter alleen op de bergprijs mikt. de gele trui om de schouders heeft gekregen. Simpson kreeg de trui ove rigens op het dak van de Pyreneeën op een schoteltje aangeboden. Want toen Schroeders en Darrigade moei zaam zwoegend uit de voorste gele deren verdwenen, behoefde Simpson er alleen maar voor te zorgen, dat Ab Geldermans niet zou ontsnappen. De Beverwijker was de enige, die hem zou kunnen bedreigen, maar Gel dermans is gebonden aan zijn kop man Anquetil en zolang Simpson er maar voor zorgde in diens buurt te blijven was zijn triomf zeker. Daar voor moest de Engelsman echter mee- klimmen met de allersterksten en kweet zich voortreffelijk van deze opdracht. Het werd hem niet zo bijzonder moeilijk gemaakt, want zowel op de Tourmalet, de Aspin als de Peyre sourde bleef het gezelschap in vrij wel gesloten formatie rijden terwijl alleen Bahamontes, Massignan en Wolfshol er voor de toppen steeds op uit trokken om de nodige punten voor het bergklassement te slepen. Het resultaat was een spurt van de achttien sterksten uit het veld op het circuit de Comminges in St. Gau- dins, waar duizenden Basken hun streekgenoot Robert Cazala zijn twee de etappe-zege zagen behalen voor Quido Carlesi. Ab Geldermans, die zich prachtig van zijn dienende taak jegens Anquetil had gekweten, werd achtste en schoof in het algemeen klassement op naar de tweede plaats, die hij inneemt met een achterstand van 30 seconden op Simpson. Be langrijk is echter, dat van de ploeg van Anquetil alle anderen nu op gro te achterstand staan. Mocht er dus iets met de Franse kopman gebeuren dan is het vanzelfsprekend, dat diens taak aan Geldermans wordt opgedra gen. ZILVERBERG MOET NAAR HUIS Heel lang heeft men op Huub Zil verberg staan wachten. De andere Nederlanders waren al ruimschoots binnen toen in de verte de bezem wa gen in een traag tempo kwam aanrij den. De tijdcontrole was zeker een kwartier gesloten, maar de eenzame coureur, die als laatste voor de wa gen uitrgeed, trapte moeizaam ver der: Huub Zilverberg, de Brabander, die veel last had onder vonden van de dag tevoren opgelo pen blesures had het lot tegen zich gehad. Tot viermaal toe moest Zilverberg in deze rit van de fiets om zelf een lekke band te repareren. De helpers wagens van zijn ploeg zaten achter de grote mannen in de voorhoede. Tenslotte was Zilverberg vlak voor de bezemwagen terecht gekomen, maar hij wilde niet van opgeven we ten. Tientallen kilometers heeft de winnaar van de etappe naar St. Na- zaire gehoopt nog binnen het tijds limiet in St. Gaudens aan te komen. Urenlang heeft Zilverberg gevoch ten tegen de verleiding om in de wa gen te stappen en op een heel wat comfortabeler wijze naar de Pyre- neeënstad te rijden. Zijn moeite en inspanning zijn vergeefs geweest. De finish in St. Gaudens, links de Zwitser Heeb, die tweede werd, vervolgens Janssen en achter hem de Belg Vyncke, die zich derde klasseerde. Op de achtergrond is nog de Spanjaard Momene te zien, die vierde werd. ten lossen volgde op 2.10. De hoofd- de Peyresourde. Natuurlijk ging Ba- macht bestond uit 25 renners onder hamontes weer het eerste onder het wie Carlesi, Hoevenaers, Nencini, spandoek door, gevolgd door Wolfs- Armand Desmet, Mastrotto, Simpson, hohl en Massignan, de groep Anque- De eerste schermutselingen in de Wollshohl, Anquetil, Suarez, Massig- til-Geldermans volgde op 1.25; Nen- i-.j A j Junkerman en Geldermans. Piet cini op 2.15; de gele trui in het ge- van Est had het een tijdje kunnen zeischap van Stolker, Van Est, Baldi en enkele anderen op 6 min, Dar- DE ETAPPE buurt van het bedevaartsoord Lour- des (36 km) hadden weinig te bete kenen gehad. Want de vlucht van bijbenen maar verloor tenslotte ook Magnini, Campillo en Sartore kreeg contact. pas belang toen Busto en Piet van Est zich bij de vluchters voegden. Aan het begin van de achttien km lange klim had het vijftal een voor sprong van 55 seconden op de hoofd- rigade, ondanks het feit, dat hij let terlijk door het Franse publiek om hoog werd gedragen, op bijna acht minuten; Bas Maliepaard op elf mi nuten; Enthoven die al in de eerste Schroeders was het winstgevende kilometers van de klim naar de macht, die zich begon op te maken kledingstuk in feite toen al kwijt. Tourmalet was achtergeraakt en voor de tocht omhoog. Het gebeurde zoals vroeger. In de af- Zilverberg waren in geen velden of Hier sloeg de „Adelaar van Tole- ling dwars door wolkenflarden heen wegen meer te bespeuren bleef Bahamontes op zijn concurren- Ditmaal bleef Bahamontes niet ten wachten, maar toen een twintig- wachten. Hij ging door aan het wiel jaard op jacht naar de bergprijs, dan- tal kilometers verder de Aspin op- van Wolfshohl en Massignan voor de sen.' op zijn fiets voor het peloton doemde begon het spelletje opnieuw laatste 50 kilometers naar St. Gau- de koplo- en weer streek Bahamontes op de dens eigenlijk een lange afdaling. e opslokte, top de meeste punten voor het berg- Pas vlak voor St. Gaudens werd Alleen Compillo bleef tegenstand klassement op. „Driemaal is scheeps- deze groep tot overgave gedwongen, bieden, maar zes kilometer onder de recht", dacht Bahamontes voor de Wolfshohl zelfs als laatste nog geen laatste klim naar de Peyresourde. twee km voor de verlossende eind- Na de dichte wolken op de Tour- streep waar winnaar Robert Cazala do", Frederico Bahamontes zijn vleu gels uit. Als van ouds ging de Span- top, terwijl de stekende zon inmid dels door het wolkendek was gekro pen, lag hij al 1.25 achter op zijn be- malet, mistvlagen in de afdaling een gemidelde van 34.636 km liet uit- roemde landgenoot. Het peleton, de Aspin speelden de Pyreneeën nu rekenen, uitzonderlijk waaruit Baldini inmiddels had moe- hun laatste troef uit. Het regende op bergetappe. 12e ETAPPE: PAU-ST. GAUDENS 1 Cazala (F., Magne), 208 km in 5 u. 59 min. 27 sec. (met bon. 5.58.27), 2 Carlesi (L, Sardi, met bon. 5.58.57), 3 G. Desmet <B.. Ke teleer), 4 Anquetil (F., Geminiani), 5 Pauwels (B., De Kimpe), 6 A. Desmet (B., Driessens), 7 Massig nan (I., Pavesi), 8 Bahamontes (S Remy), 9 Geldermans (Geminiani), 10 Van Schil (B., Magne), 11 Jun- kermann (D.. De Kimpe). 12 Plan- ckaert (B., Driessens), 13 Hoeve naers (B., Sardi), 14 Gaul (L„ Vil la), 15 Poulidor (F., Magne), 16 Puschel (D., De Kimpe), 17 Otano (S., Remy), 18 Simpson (E., Lou- viot), allen in dezelfde tijd als de winnaar. Op 8 sec.. 19 Lebaube (F., Lou- viot), op 10 sec.: 20 Suarez (S., Pezzi), op 13 sec.: 21 Mastrotto (F., Louviot, op 17 sec.: Wolfshohl (D., Louviot), op 6.21: 23 Zancanaro (I., Sardi), op 6.42: 27 Nencini (I., Pro- ietti), op 8.45: 30 Darrigade, 33 Schroeders, 42 Van Est, 43 Rams- bottom, 47 Anglade, 49 Baldini, 45 Stolker, 50 Dotto, op 11.46: 60 Grac- zyk, op 15.12: 66 Maliepaard, 72 Stablinski, op 25.46: 97 Altig, op 25.51: 100 Selic; op 33.39: 112 Ent hoven. De Belg Melkenbeeck (Magne) en de Fransen Ruby en Rohrbach (beiden Plaud) kwamen te laat binnen (op 37.47) en mogen even als Zilverberg (die als 120e en laat ste arriveerde op 46.23) niet meer starten. Bovendien gaven onderweg Dp de Fransen Carrara (Gauthier) en Bouvet (Remy), de Italianen Cervellini en Galvanin (beiden Pa vesi) en de Luxemburger Ernzer. Alleen de ploegen Geminiani, Lou viot en De Kimpe zijn nu nog com pleet. De Duitser Wolfshohl (Louviot) werd uitgeroepen tot strijdvaardig ste renner. Ernzer, die bij de afda ling van de Peyresourde een ern stige val maakte, kreeg de premie voor de grootste pechvogel. DAGPLOEGENKLASSEMENT 1 Magne (Cazala, Van Schil en Poulidor) 17 u. 57 min. 21 sec. Op 1.00: 2 De Kimpe. op 1.21: 3 iiouviot, op 7.01: 4 Sardi. BERGKLASSEMENT Doorkomst op de Tourmalet (le cat.): 1 Bahamontes, 2 Campillo, 3 Massignan, 4 Poulidor, 5 Gaul. Aspin (3e cat.): 1 Bahamontes ,2 Wolfshohl, 3 Massignan. Peyresourde (2e cat.): 1 Baha montes. 2 Massignan, 3 Wolfshohl. Het klassement luidt: 1 Baha montes 39, 3 Wolfshohl 26, 3 Mas signan 23, 4 Campillo 12, 5 Gaul en Poulidor 10, 7 Planckaert 8, 8 Soler, Pauwels en Rohrbach 7, 11 Junker man en Mastrotto 6 punten. ALGEMEEN KLASSEMENT 1 Simpson, 6 u. 27 min. 48 sec. Op 30 sec.: 2 Geldermans. Op 1.08: 3 G. Desmet. Op 1.25: 4 Otano. Op 2.45: 5 Planckaert. Op 3.20: 6 Anquetil. Op 3.32: 7 Hoevenaers. Op 5.14: 8 Junkermann. Op 5.35: 9 Carlesi. Op 5.36: 10 Suarez. Op 7.09: 11 Schroeders. Op 7.28: 12 Massignan. Op 8.04: 13 Darrigade. Op 8.18: 14 Lebaube. Op 9.49: 15 Pauwels. Op 10.34: 17 Poulidor. Op 11.38: 18 Gaul, 19 A. Desmet. Op 11.57: 20 Wolfshohl, op 12.38: 21 Ronchini. Op 13.12: 22 Baldini. Op 13.20: 23 Cazala. Op 13.27: 24 Van Est. Op 14.36: 26 Nencini. Op 16.24: 29 Bahamontes. Op 17.42: 30 Stablinski. Op 20.32: 33 Stolker. Op 23.18: 35 Van Schil. Op 23.54: 37 Maliepaard. Op 28.17: 44 Altig. Op 29.07: 46 Graczyk. Op 31.11: 48 Pam- bianco. Op 55.29: 73 Ramsbottom. Op 1.10.23: 89 Zancanaro. Op I.zj.jo: 93 Dotto. Op 1-29.39: 96 Enthoven. Op 1.34.16: 100 Bruni. Op 2.23.08. 116 en laatste Marcaletti. PLOEGENKLASSEMENT 1 Geminiani en Driessens (3 ze ges), 3 De Kimpe (2 zeges, 2 tweede plaatsen). 4 Magne (2 zeges, 1 twee de plaats). 5 Louviot (1 zege, 2 tweede plaatsen). 6 Sardi (1 zege, 1 tweede plaats). PUNTENKLASSEMENT 1 Altig en Graczyk 98, 3 Darri gade 77. 4 Benedetti 66, 5 Vannit- sen 58. 6 Daems en Van den Ber- ghen 54, 8 Maliepaard 52, 9 De Ca- booter en Cazala 50, 11 Carlesi 49, 12 Minieri 45, 13 Van Aerde en Anquetil 43, Van Est 31, Gelder mans 27 punten. In een pakkende eindsprint behaalde Jan Jans sen donderdagavond in de vierde etappe van de Tour de VAvenir zijn tweede ritzege. Slechts lut tele centimeters voor de in de Zwitserse ploeg rijdende Liechtensteiner Adolf Heeb drukte de Nootdorper zijn voorwiel over de eindstreep. Maar ook centimeters tellen De reeks van Nederlandse successen in deze nog zo jonge Ronde van de Toekomst is daarmee dus voortgezet. Weliswaar moest Henk Nijdam zijn eerste plaats in het algemeen klassement afstaan aan de Spanjaard Gomez del Moral, maar Jan PYRENEEëN BODEN KLIMSPECIALISTEN WEINIG KANS Hugens, die zich evenals Janssen in de kopgroep bevond, staat wat tijd betreft op gelijke hoogte met de nieuwe leider. Met de tijdrit van vrijdag in het verschiet is de kans zeer groot, dat Hugens die momenteel louter door slechtere klasseringen in de dagklassementen tweede staat, als derde landgenoot de maillot jaune zal dragen. De Lim burger was er zelf van overtugid: „Als ik geen pech krijg, pak ik de trui morgen," beloofde hij. De traditie, dat het leiderstricot dagelijks van eigenaar verwisselt, zou daarmee worden voort gezet. Tot dusver zijn de gele-trui-dragers name lijk allen „eendagsvliegen" geweest. OVERIGE NEDERLANDERS IN PELOTON Uitslagen Ronde van de Toekomst 4e ETAPPE: BAGNèRES DE BIGORRE— ST. GAUDENS 1. Janssen, 126 km in 3 uur 21 min. 53 sec. (met bon. 3.20.53); 2. Heeb (Zwits., met bon. 3.21.23); 3. Vyncke (B); 4. Momene (S); 5. Gomez de Moral (S); 6. Bennett (E); 7. Bradley (E); 8. Partesotti (I); 9. Jaisli (Zwits.); 10. Vastiau <B); 11. Velez (S); 12. Da Silva (Port.); 13. Petterson (Int.) 14. Hugens; 15. Bracke (B); 16. Maino (I)allen in dezelfde tijd als de winnaar. Op 12 sec.: 17. Castro (Port.). Op 16 sec.: 18. Lutz (Zw.). Op 18 sec. 19. Garcia (S). Op 2.39: 20. Van Kreuningen. Op 2.43: 25. Nijdam; 33. De Tong: 39. Knops; 48. Verstraete. DAGPLOEGENKLASSEMENT 1. Zwitserland (Heeb, Jaisli en Lutz) 10 u. 5 min. 25 sec. Op 14 sec.: 2. België en Spanje. Op 1.53: 4. Nederland (Janssen. Hugens en Van Kreuningen). ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Gomez del Moral en Hugens 15 u. 28 min. 20 sec. Op 37 sec.: 3. Heeb. Op 1.16: 4. Partesotti. Op 1.35: 5. Bradley; 6. Vyn cke. Op 1.40: 7. Janssen. Op 2.08: 8. Nüdam. Op 2.38: 9. Carton. Op 4.03: 10. Momene. Op 4.17: 11. Verstraete; op 4.26: 12. Jaisli: op 520: 13. Bracke: op 5.53: 14. Maino; op 6.01: 15. Vastiau. op 6.17: 16. Lutz: op 6.19: 17. Gar cia; op 6.22: 18. Crinnion; op 7.05: 19. Van Kreuningen; op 7.08: 20. Ferretti; op 7.54: 21 Knops; op 8 43: De Jongh. PLOEGENKLASSEMENT l. Nederland (2 zeges); 2. Frank rijk en Zwitserland (1 zege). J 4 4 per abuis) aan Nederland werd toe- Ook in het peloton, dat op de top gewezen Nog geen drie minuten na de win naar arriveerde het peloton, waarvon Lex van Kreuningen overtuigd de sprint won. WIE NU? De gele trui, die in vier dagen vier- bijna 3 minuten later doorkwam dan Heeb, waren de onderlinge verschil len vrij gering gebleven. Van de Ne- De Pyreneeën hebben geen antwoord derlanders was alleen Miel Verstrae- kunnen verschaffen op de vraag wie het contact kwijt geraakt, doch in afdaling „wan, ooK de Zeeuw mers zijn. Daarvoor boden de beide weer bij, zodat men op dat moment maal van eigenaar verwisselde, is ritten te weinig moeilijkheden. Zelfs reeds met een gerust geweten kon tot op he(*?n. lo.uteJ in de ruim 1500 meter hoge Peyresour- weest van Nederlanders en Spanjaar- de kon donderdag de strijd nauwe- zeggen, dat Oranje ongeschonden de den. Zij wisselden elkaar daarbij lijks beinvloeden. Wel bleek, dat Pyreneeën was doorgekomen, Raf broederlijk af. Jan Janssen volgde ,.Lra 1 Hp Snani aarden zich in de Momene, deze werd onttroond door tergï* heel TettS voelen terw.jl Gysel bulto> »eschouwmg platen. Njjdam we]ke [aatste h tncot op ook de Zwitsers uitstekend meeko- Tot g, Gaudens deden zich geen S" "e" moest afstaan aan ingrijpende wqzigmgen ™r. °0Hmefis nu de taak van Jan Hugens en eventueel ook van Henk Nijdam die eveneens een goede tijdrit kan rijden, om Gomez del Moral weer men. De Italianen bleven beide ma len onder de verwachtingen. Zestien man De traditie getrouw ontbrandde de de Zwitser Lutz en de Spanjaard strijd in de vierde etappe opnieuw Garcia waren iets achter geraakt zeer vroeg. De Belgen Vastiau en maakten zich gereed voor de eind- Vyncke, de Spanjaard Gargia de sprint waarbij het reeds zeker was, Zwitserse tijdrace-specialist Jaisli en órt HuEens of Antonio Gomez del de Portugees Castro lieten reeds na M de ,e trui van Henk Nijdam 20 km het peloton achter zich. Anto- zou overn|men nio Gomez der Moral maakte al en kele kilometers verder duidelijk een T ,*i mnoct serieuze aanval op de gele trui te In de laatste kilometers moest er willen doen door zich tezamen met noë behoorlijk worden gestegen, zo- o.a. de Italiaan Maino, de Zwitsers dat de pure sprinters niet by voor- Lutz en Williger en de sterke Zweed baat favoriet waren. Adolf Heeb, die Pettorson bij de leiders te voegen, klimcapaciteiten paart ahn een rappe waardoor de kopgroep tot tien mai. spurt, kwam als eierste in zicht, on- van de troon te stoten. j RONDE VAN DE TOEKOMST werd uitgebreid. JANSSEN EN HUGENS OP JACHT ..jiddellijk gevolgd door Jan Janssen. De Nootdorper werkte zich op het laatste rechte stuk naast Heeb en vr6^' zich voorin geen en- d eindstreep was er nauwelijks kele Nederlander bevond, scheen ,ZOT.c~v,ii vooral Jan Janssen en Jan Hugens te verontrusten. Zij gingen weldra op jacht naar de leiders en kregen sterke coureurs als de Italiaan Par tesotti, de Belg Bracke, Adolf Heeb en de Spanjaard Momene mee. Voordat de 17,5 km lange beklim ONZEKERHEID Enkele minuten van martelende on zekerheid volgden, Toen werd Heeb overwinnaar uitgeroepen. JAN JANSSEN 'eer etappewinnaar. ming van de Peyresourde, het enige vreugde van de Liechtensteiner duur- obstakel van formaat in deze rit, de echter niet lang, want even later werd begonnen, kwam de aansluiting werd door de microfoon bekend ge- tot stand. Heeb ging zo snel naar- maakt, dat niet Heeb maar Janssen boven, dat hij op de top welgeteld de vierde rit op zijn naam had ge- een minuut voor lag op Gomez del bracht. „Als ik het niet zeker weet, Moral. Op 10 sec. volgde de Partu- ste?k ik mijn hand maar op, dat is gees Silva en weer 15 sec. later een altijd safe", was het nuchtere com- groepje met Hugens, die uitstekend mentaar van de Nederlander, was meegekomen. Ook Janssen (1 minuut, 25 sec. achterstand op de Zwitserland kon zich ondanks de leiders) mocht tevreden zijn, te meer verloren zege toch nog verheugen daar in de afdaling een hergroepering door de overwinning in het ploegen- tot stand zou komen. klassement, die aanvankelijk (ook p1

Leidse Courant | 1962 | | pagina 8