Kamerleden krijgen opslag 5000,- meer Voor de tweede maal een prijs in Europese tekenwedstrijd visie televisie Slot van debatten over de Mammoetwet Minister Cals staat er nog achter Van Brokopondo-dam tot Berg en Dal zong nmhtDweer de bevolking prinsessen toe ®^dend Maaexnnr VRIJDAG 6 JULI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Donderdag hebben de prinsessen Irene en Margriet een tocht van bijna twaalf uur gemaakt door het distrikt Brokopondo op Suriname, dat bekend is om het waterkrachtwerk, dat in de Suriname-rivier zal verrijzen. Van vroeg tot laat stonden de mensen langs de route om de prinsessen toe te zwaaien. De dag begon met een zakelijk karakter en eindigde met het zingen van psalmen in het plaatsje Berg en Dal. Het is donderdag weer een dag geweest, die de prinsessen wellicht niet snel zullen ver geten, want ook hier ontmoetten zij een ontroerende geestdrift. Waarschijn lijk liep niet alles geheel volgens het programma, maar de ongedwongen heid was zo groot dat niemand het een bezwaar vond om wat langer te wachten. WEER EEN DAG VOL GEESTDRIFT de omliggende bosnegerdorpjes. In uitstekend Nederlands zongen zij 'n welkomstlied en een liedje in het Surinaams waarin de band tussen In Paranam. het Bauxietbedrijf 2™^!^ en Nederland van Suralco, hadden huisvrouwen en personeel van de fabriek hun werk in de steek gelaten om de hoge gas ten te begroeten. De fabrieksarbei- werd bezongen. Vervolgens hadden de prinsessen een ontmoeting met de twee Gran- mans (opperhoofden) van de nabu- ders namen hun aluminium veilig- rige bosnegerstammen, op hun witte heidshelmen af en zwaaiden ermee uniformen het onderscheidingsteken naar de hoge gasten. Nu en dan werd van de Huisorde van Oranje. De ho- gestopt om de prinsessen gelegen heid te geven het prachtige natuur- bosnegerautoriteiten hadden prachtig houtsnijwerk voor de vor- schoon te filmen. Op Afobaka aange- stelyke bezoeksters meegebracht. komen verfriste het hoge gezelschap zich in het riante huis vah de Ame rikaanse bedrijfsleider van de werk- Later zouden de prinsessen de ri vier van dichterbij leren kennen, want de tocht naar Berg en Dal werd zaamheden aan de dam. Van het ter- me-(; een korjaal gemaakt. Zelfs op ras hadden de prinsessen een goed de rivier kwamen mensenprinses uitzicht over het gehele complex. La- ireiie en prinses Margriet toejuich- ter werd op de „.Visitors Hilldoor ten j}e korjalen hadden zich nog de technisch-directeur van Suralco maar nauwelijks losgemaakt van de een uiteenzetting gegeven van de steiger van Brokopondo, nagewuifd werkzaamheden. door de gehele bevolking die zich verzameld had op de heuvel aan de Bewondering voor dam rivierkant, of enkele andere bootjes Tot slot bood de directeur, de Ame- kwam de korjaai van de prinsessen rikaan mr. E. Anderson, Ie prinses- tegemoet varen. Het waren inwoners sen ter herinnering aan dit bezoek van Koffiekamp. ieder een aluminium veiligheidshelm aan. Hierna werd een rondrit ge- „Enig, hè?" maakt over het terrein van Suralco en werden de dam en andere wer- Om de korjaal van het hoge gezel ken van dichtbij bekeken. schap zongen zij de prinsessen liede- Na de rondrit vervolgde de stoet ren toe. „Enig, hè?", riep prinses zijn weg naar het nieuwe bestuurs- Margriet naar jkvr. Rëell, die in een centrum Brokopondo. Bij de ingang andere korjaal had plaats genomen, stond een erepoort opgesteld, die 'n Later gebeurde hetzelfde nogmaals waterkrachtwerk uitbeelde. Voorts toen inwoners van het dorpje Asi- was er een kinderkoor afkomstig van gron kwamen aanvaren. Deze had den in de korjalen ook een grote trom meegebracht, zodat het op het water een echt feest werd. Toen het flottielje het plaatsje Berg en Dal naderde, luidde het kerkklokje. Ook hier stond de gehele bevolking aan de rivierkant opgesteld en zongen de prinsessen toe. Het moet voor de beide koninklij ke bezoeksters een onvergetelijke dag zijn geworden zoveel hartelijk heid en spontaneïteit allerwegen. Met muziek voorop en een dansende bevolking achter de stoet aan werd door het dorp gewandeld, dat op ty pisch Creoolse wijze met hoofddoe ken versierd was. Bij het afscheid zong men weer enkele psalmen en „nu tot weerziens". Vele bewoners hadden tranen in de ogen. Het werd al donker toen de auto's in de stad terugkeerden. Op Uw werk, op een avondje uit eten, op vakantie of op zo-maar een dagje uit? Over de hele wereld vinden meer mensen baat bij Rennies dan bij enig ander maagtablet. (Advertentie) Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend beogende de ver hoging van de schadeloosstelling voor de leden van de Tweede Kamer. Voorgesteld wordt deze schadeloos stelling te verhogen van 10.000,- tot 15.000,- en voorts wordt in over weging gegeven dt jaarlijkse ver goeding voor reiskosten te bepalen op 2400,-. In de memorie van antwoord op het wetsvoorstel zegt minister E. H. Toxopeus (binnenlandse zaken) o.m. dat de regering zich beraden heeft over de vraag of de thans geldende schadeloosstelling nog beantwoordt aan de eis, dat de inkomsten, uit 't lidmaatschap voortvloeiende, zodanig moeten zijn, dat daarin voor hen, die daarvoor in aanmerking komen, geen overwegend beletsel is gelegen om zich voor het Kamerlidmaatschap be schikbaar te stellen. „De stelling is gewettigd, dat de huidige schadeloos stelling aan de zeer lage kant is". De thans geldende vergoeding van reiskosten is gelijk het bedrag 1572,-) van een algemene abonne mentskaart voor reizen in de eerste klas van de N.S. Het is de regering gebleken, dat deze vergoeding per jaar voor vele Kamerleden, die van een eigen auto gebruik maken, niet toereikend is om de autokosten, ver bonden aan het reizen in verband met de werkzaamheden als Kamer lid, te bestrijden. Jeroen Tolenaar tekende een af fiche voor een Europees jeugdfeest: een trein gevormd door de letters van „Europa". Hoewel hij er ditmaal niet op durfde hopen, las hij dezer dagen tot zijn verrassing in de Leid- se Courant, dat de internationale ju ry hem wederom als prijswinnaar had aangewezen in de tekenwedstrijd die voor de jeugd van de middelbare scholen in Europa wordt gehouden. Maastrichtse „lievertjes" hielden beeldenstorm Aspirant-kunstenaar zeer gedupeerd Twee jongetjes van acht jaar hebben in jeugdige baldadig heid een student van de Jan van Eyckacademie in Maas tricht, de heer Harry Koun uit Neerharen in België,- ernstig gedupeerd door zijn eindexa menstukken te vernielen, die hij volgende week bij het eind examen moest tonen. De beeldhouwklasse van de academie is tijdelijk in een houten barak bij het nieuwe academiegebouw onderge bracht. Toen de studenten en een docent dezer dagen het ge bouwtje binnenkwamen, von den ze daar een ravage van o.a. vier in stukken geslagen beel den en een vernielde cerami- sche oven. Ook waren er twee beelden vermist. Drie van de vernielde beelden waren werk stukken van de Belgische eind- examinandus. De Maastrichtse gemeente politie heeft gisteren twee jon gens aangehouden, die hebben bekend, dat zij in de barak heb ben ingebroken. Ze hadden vier beelden naar buiten ge sleept en hun krachten be proefd, door de academische werkstukken weer door een opengebroken raam naar bin nen te smijten. Ze hadden ver der twee beelden in het struik gewas verborgen, waar de po litie deze inderdaad heeft ge vonden. De jongens hebben een flinke berisping gekregen en de ou ders kregen een vermaan be ter op de jongens te letten. Op de academie zit men in tussen met de vraag hoe het eindexamen van Harry Koun nu moet worden beoordeeld. TWEE DODEN, TWEE GEWONDEN BIJ VERKEERSONGEVAL In de afgelopen nacht is omstreeks half een in de gem. Huizen (NH) op rijksweg 1 een verkeersongeval gebeurd, waarbij een echtpaar om het leven kwam en twee andere perso nen zwaar gewond werden. Om ongeveer twaalf uur was er een kettingbotsing geweest nabij de Noordcrailoseweg tegenover de „Ko lonel Palm kazerne", waarbij vier auto's betrokken waren geweest. Drie auto's waren weer weggereden. De vierde automobilist wilde echter wachten tot de politie kwam. Ter wijl hij nog wachtte, naderde uit de richting Naarden een verhuiswagen. Deze wilde om de stilstaande auto heen rijden, doch kwam daarbij fron taal in botsing met een uit de rich ting Laren komende personenauto. Het in laatstbedoelde auto zittende echtpaar LankreijerJongman uit Naarden werd bij deze botsing op slag gedood. De twee andere inzit tenden van de personenauto, de heer Jongman uit Vollenhove en diens verloofde, mej. De Haan uit Kraggen- burg werden ernstig gewond. De dertienjarige C. V. M. F. Hak kenberg van Gaasbeek uit Arnhem is gistermorgen verongelukt. In de Steenstraat te Arnhem kwam hij on der de achterwielen van een trailer.- Hij werd zwaargewond naar het dia- konessenhuis overgebracht, waar hij later is overleden. Enkele van de schilderachtige Surinaamse inwoners die aan de prinsessen Irene en Margriet bij hun aankomst op het vliegveld Zanderij stonden op te wachten. Wederom, want ook het vorig jaar heeft hij met een ontwerp een hoofd prijs gekregen. De vreugde bij de familie Tolenaar (Rijnsburgerweg 31) was uiteraard bij het eerste bericht groot. Gisteren kreeg deze vreugde officiële vorm bij een bezoek aan het stadhuis, waar wethouder J. C. van Schaik, tevens loco-burgemeester, namens het ge meentebestuur de prijs aan Jeroen overhandigde. Van dit moment is een foto gemaakt. Men ziet van links naar rechts wethouder Van Schaik, mevr. Tolenaar, dokter Tolenaar en het tekenfenomeen Jeroen. Hij kreeg een diploma, een geldprijs en van 't gemeentebestuur van Leiden een foto-boek van Leiden. De prijswinnende Jeroen is leer ling van het St. Bonaventura-lyceum te Leiden, 3e klas gymnasium. Zijn tekenleraar, de heer Van Eisen, was Zestienjarige deed eindexamen HBS-B met de hoogste lof Zaltbommel heeft een wonder kind. Het is de 16-jarige Kees Jan Metz, die zijn eind-examen-B aan de plaatselijke HBS heeft gedaan en zijn diploma behaalde met prach tige cijfers Hij haalde het hoogste gemiddelde, dat ooit door deze school werd geboekt: vier tienen voor wis kundevakken en verder vergaarde hij negens. Kees Jan blonk in alle vijf klassen uit door zijn hoge cij fers. Hij is de zoon van een inge nieur. Slager stond vrouw met uitbeenmes naar het leven De Amsterdamse politie heeft gis teren de ^I-jarige Amsterdamse sla ger P. P. gearresteerd. De man had zijn van hem gescheiden levei.de 45-jarige vrouw, T. P. van D., in 'n woning aan de Van Rappardstraat met een mes bedreigd. De slager had de vrouw ervan verdacht, dat zij een advertentie in de krant had laten zetten, waarin om een huis houdster voor de slager werd ge vraagd. Het twistgesprek liep zo hoog, dat de slager tenslotte een uitbeenmes trok en ziin vrouw, zo als hij het uitdrukte, „aan het mes wilde rijgen". De vluchtende vrouw kreeg de man achter zich aan op straat; bi.i de Van Hallstraat kon de politie tijdig ingrijpen. natuurlijk ook bij deze plechtigheid aanwezig en voorts pater Emmanuel Jessen o.f.m., leraar aan het lyceum. Een eervolle vermelding kreeg Jan Hein Bergmeyer uit Oegstgeest, even eens leerling van het St. Bonaven tura-lyceum, die ook vorig jaar een prijs verwierf. Bij de vele inzendingen waren bei de leerlingen de enigen, die in Lei den en omgeving in de prijzen vie len. De geldprijs van vijftien gulden be steedt Jeroen aan een abonnement op „Cockpit" want hij is dol op alles wat met vliegen en vliegtuigen te maken heeft. Een kans op een prijs bij een volgende ronde heeft hij niet, omdat hij dit jaar de leeftijdsgrens voor de tekenwedstrijd passeert. (Foto: De Leidse Courant) Het viel niet allemaal mee. Laten we beginen met te zeggen, wat ons in de afgelopen dagen het meest is tegengevallen. Dat was de speelfilm „Tobacco Road", 'n sterk verouderd verhaal, heel onwaar schijnlijk en filmisch bepa^d niet de moeite waard. We zouden de NTS de goede raad willen geven, voort aan een wat betere keuze te doen. Het is wel wrar, dat als regel de films van vóór 40 maanden sinds het laatste verschijnen in de biosco pen aan de orde voor t.v. gebruik zijn, maar d~ praktijk is toch wel zo, dat, wanneer de omroepen zelf een speelfilm uitzoeken, kennelijk meer kritisch wordt toegezien voor wat de artistieke waarde betreft. Men kon verder niet verwachten, dat het optreden van de candidaten eindexamens „ergens in Nederland" volledig zou voldoen. Nochtans heb ben belangstellenden er iets van kunnen leren en meer kijkers zullen aan hun trekken znij gekomen bij het optreden van onze jonge zan geres Marie-Cécile Moerdijk, in een programma van Roemeense muziek. Intussen waren we toe aan da acht tiende aflevering van „V for Vic tory". Krijgen we op de duur niet te veel oorlogsgeschiedenis op het scherm? Rest ons te berichten, dat we van „De oude draaidoos" iets anders hadden verwacht. Er zijn wel aardiger herinneringen aan Jo- han Kaart. Het verhaal van de car toonist Opland was interessant voor hen, die de politieke platen in onze dagbladen kritisch plegen te be kijken. Het vliegveld Brussel-Nationaal beschikt over een eigen kapel, welke woensdag op plechtige wijze Is ingewijd door de aartsbisschop van Mechelen en Brussel, kardinaal Suenens. De bijgaande foto werd tijdens de plechtigheid gemaakt. Gistermiddag is het debat over de Mammoetwet afgesloten met een toe spraakje van minister Cals. De laat ste dag in de artikelsgewijze behan deling van het wetsontwerp bracht geen verrassingen. Het amendement- Vermeer, waarover reeds woensdag was gestemd (toen staakten de stem men), werd nu aangenomen in een stemming van rechts tegen links. Links won met 65 tegen 63 stemmen; deze uitslag was voornamelijk het gevolg van absenteïsme bij de KVP- fractie. De gemeentelijke scholen zul len dua nu niet alleen de rente voor de in de inrichting gestoken kosten vergoed krijgen maar ook de afschrij ving. Een amendement van dr. Albering (KVP) om de invloed van de eigen inspecties bij het bijzonder onder wijs te handhaven werd door slechts gewonnen met 64 tegen 62 stemmen. Verder gebeurde er niets opzienba rends. In zijn slotwoord zei minister Cals, dat hij juist die morgen een grammo foonplaat had ontvangen, welke be gon met de zin uit de Odysee: „zo bleef hij wikkend en wegend ach ter". De minister meende, dat deze klassieke uitspraak ook op hem van toepassing was nu hij een week moest wachten vóór de Kamer zich defini tief zou uitspreken. Er staan grote belangen op het 9pel en ik heb uit d§ debatten de indruk gekregen, dat de Kamer geen lichtvaardig oordeel zal geven. De minister bracht dank aan allen in en buiten de Kamer die aan de debatten hadden bijgedragen. De knipseldienst van O.K. en W. had juist gisteren haar drieduizendse pa gina afgeleverd over de Mammoetwet. De bewindsman was verheugd dat hij tijdens dit debat nimmer het „onaan vaardbaar" had moeten laten horen. Donderdag 12 juli aanstaande vindt de eindstemming plaats. Chemische fabriek geopend in Uithoorn De secretaris-generaal van het mi nisterie van economische zaken, prof. dr. G. Brouwers, heeft vanmorgen de nieuwe phtaalzuuranhydridefa- briek van de N.V. Chemische Indus trie Uithoorn (Cindu) officieel in gebruik gesteld. In deze nieuwe fa briek, die een investering van 7.500.000 gulden heeft geleverd, zal men jaarlijks 5000 ton phtaalzuuran- hydride (een grondstof voor alkyd- harsen, weekmakers voor plastics, pojyesters e.d.) kunnen produceren. Jhr. Mr. A. J. M. van Nispen tot Pan- nerden, die benoemd is tot secretaris generaal van Algemene Zaken BYZANTIJNSE HUWELIJKS- SLUIT1 4G IN ROTTERDAM- SCHIEBROEKSE PAULU S KERK Met speciale toestemming van Rome zal aterdag 7 juli om tien uur 's morgens in de parochiekerk van de H. Paulus in Rotterdam-Schie- broek een huwelijk gesloten worden volgens de Byzantijns-Slavische ri tus. Celebrant is Mgr. Perridon, vi caris-generaal der Oekraïnse katho lieken in West-Europa. Het Rotter dams Byzantijns Koor verleent zijn medewerking.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7