ZILVERBERG KON NIET OPHOUDEN MET KUSSEN UVS-bestuur hoopt op halve fusie met andere semiprofclub MAANDAG 2 JULI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Het was als in 'n sprook je. Het kleine groepje Ne derlanders in de Tour de France kon zijn ogen niet geloven: Huub Zilverberg eerste in de etappe van Quimper naar Saint Nazai- re, Bas Maliepaard tweede, Piet van Est vijfde en Ab Geldermans nog ruim schoots in de gele trui. In het park, waar de mooiste meisjes van St. Nazaire op de triomfators van deze zevende dag van de Tour de France wacht ten, ontmoetten Ab Gel dermans en Huub Zilver berg elkaar voor het eerst na de inspannende rit, die met het fantastische ge middelde van 44,626 km- uur was gereden. „Gefeliciteerd Huub. Wat zouden die tourmen sen zonder de Nederlan- „Ik versta die gasten niet ders moeten beginnen", en lachend keerde Gelder mans ^ich naar de blon dine, die hunkerend met de bloemen voor de dra ger van de gele trui stond te wachten. Het was een tafereeltje om nooit te ver geten. Die twee gelukkige Nederlandse knapen onder het spervuur van tiental len fotografen. Huub Zil verberg, nog niet gewend aan het ceremonieel van de Tour, omhelsde de schone naast hem en be greep maar niet wat al die buitenlandse fotografen te gen hem schreeuwden. „Wat willen ze toch? Doe ik het niet goed genoeg?" en weer gaf hij de brunet te een stevige pakkert. „Ik versta die gasten niet", tot een der omstanders hem duidelijk maakte, dat niet hij het meisje meest kus sen, maar zij hem, zodat zijn gezicht duidelijk naar de lenzen gekeerd bleef. „Jammer" was het com mentaar van de lange Bra bander, die kennelijk ge noot van dit grootse mo ment. Zijn etappezege in zijn eerste Tour de Fran ce, de eerste Nederlander te zijn sinds 1958, toen Gerrit Voorting in Duin kerken won. „Ik ben best tevreden. De komende dagen spre ken wij elkaar weer", zei Celdermans na zijn rit te gen het horloge. Dat zullen velen met hem gedacht hebben, want de verschillen in het al gemene klassement zijn nog maar bijzonder klein. Huub Zilverberg, die door zijn etappezege van zater dag een grote sprong in de klassering maakte, staat b.v. op de 29ste plaats met een achterstand van slechts tien minuten. Voor hem prijken nog alle cracks. Ook in deze Tour in nieu we stijl zal de strijd zo als vanouds weer in de ber gen uitgevochten worden. AAN DE VOORAVOND VAN DE TOUR VAN DE TOEKOMST Jefke Janssen gokt op ploegenklassement NIJDAM KWAM LATER; EERST NOG 'N ZEGE De wijnstad Bordeaux, vertrek plaats van de tweede ronde van de toekomst, bood zondag een bijzonder rustige aanblik. De meeste bewoners waren de hitte ontvlucht door naar buiten te trekken, zodat de straten, waar anders de auto's in dichte drommen doortrekken, vrijwel ver laten waren. Toch was het niet overal even stil. In het prachtige stadion b.v., waar nog niet zo lang geleden Bertus de Harder de lieveling van het publiek was, hadden enkele duizenden per sonen een plaatsje gezocht om de voorstelling der ploegen voor de Tour de l'Avenir bij te wonen. NEDERLANDERS IN BLAKENDE WELSTAND De Nederlandse coureurs maken het best. Het team was, met uitzondering van Henk Nijdam, reeds vrijdag per trein in Bordeaux aangekomen, na donderdagmiddag uit Nederland te zijn vertrokken. Nijdam was pas za terdag gearriveerd na „en passant" nog een wedstrijd te Kloosterburen te hebben gewonnen. De geest in de ploeg is prima en wat de coureurs betreft, had men ge rust een dag eerder kunnen starten. RONDE VAN DE TOEKOMST 3 juli - Ze etappe-184 km. Wielernieuws UITSLAGEN SWIFT-COMB. Tijdrit in de H.-meer 40 km. Koppel P. Prins (Rijnsburg)- J. Blakenburg (Alphen) 40 km 59.07; 2 A. Sikking (Warmond )-H. Broere, (Koudekerk 1.00.24; 3 W. v. d. Berg (Leiden)-H. Chrispijn (Leiden) 1.01.24; 4 P. de Jong (R.A.-ven)-P. Akerboom (Alphen) 1.01.28; 5 W. Hilgersom (Stompwijk)-J. Hilger- som (Stompwijk 1.03.34; 6 K. v. Wei zen (Leiden) -B. Kruit (Leiden) 1.03.52; 7 A. Berk (H.-woude)-H. Zuydwijk (R.A.-ven) 1.04.47. Uitslag ronde van Hillegom: Adspiranten 25 km: 1 P de Jong, R.A.-ven, tijd 39.36; 2 Barenhof, Bergen (N.H.) op 20 meter; 3 v. d. Ruit, A'dam op 30 sec.; 4 v. d. Ham, Lisse; 5 Pijnenburg, R'dam. Tijdens de grote klassieker te Mier- lo (Kersenronde) waarbij Gerben Karsten (Swift) 7e werd, is de be kende coureur B. 7oet (Swift) er minder gelukig afgekomen. 500 me ter voor de finish (laatste ronde) kwam hij in botsing met Juri Doek- ter. Bert Zoet brak hierbij zijn pols en is dus voorlopig uitgeschakeld. Het 2e ongeval waarbij Fred Lee mans werd getroffen gebeurde tij dens een rtainingsrit j.l. donderdag. Bij het Vennemeer,.hij kwam in bot sing met een auto en brak zijn lin kerscheenbeen en verwonde ook bei- Leo Knops, die in Belgische kranten reeds „de tweede Jan Nolten" werd genoemd naar aanleiding van zijn prestaties in de ronde van Belgisch Luxemburg, Jan Janssen, Jan Hu- gens, Rri Gijsel, Lex v. Kreuningen, Miel Verstraete en Ilees de Jong had den zaterdag een trainingsrit ge maakt, waarbij o.a. reeds een gedeel te van het parkoers voor de eerste etappe was verkend. Allen waren van mening, dat deze rit niet te veel moeilijkheden zal bieden en dat waarschijnlijk een sprinter zal zege vieren. GEEN PURE KLIMMER Chef d'equipe Jefke Janssen was van mening, dat Nederland het beste op het ploegenklassement kan rij den. „Natuurlijk wacht ik eerst af hoe de situatie zich ontwikkelt", zei hij, „maar ik ben bang, dat wij niet over een pure klimmer beschikken, die ook in de bergen zo goed mee kan komen, dat hij voor de eindzege in aanmerking komt. Ik ken de Spaanse en Italiaanse renners niet eens van naam, maar voor mij zijn zij ook dit jaar de grootste kansheb bers. Wie had er de vorige keer van De Rosso, Gabica en Colenmarejo gehoord? Maar nogmaals, ik wacht eerst af wat mijn jongens gaan doen". Overigens bleek ook in Bordeaux weer, dat de buitenlanders de capa citeiten en de kansen van 't Oranje team hoog aanslaan. Hopelijk krij gen zij gelijk. M1ET ZEVEN MAN De internationale ploeg van Paul le Drogo zal de ronde ingaan met zeven inplaats van acht renners. De Zweed Karlsson had enkele dagen geleden reeds verklaard niet te zul len deelnemen en het is Le Drogo - alle moeite ten spijt - niet gelukt 'n vervanger te vinden. Het goede hu meur van de Brentonse chef d'equipe heeft er nauwelijks onder geleden. Ook met zeven renners kom ik er wel. Ronde van Bodegraven gewonnen door Haalboom Toen zaterdagavond om zeven uur notaris E. J. Everts het startschot voor de jaarlijkse Bodegraafse wie lerronde gaf, gingen niet minder dan 86 renners van start. Een ver rassend groot aantal dat echter zeer snel zou inkrimpen. Deze achtste ronde was er een voor nieuwelingen en ging over een afstand van onge veer 80 kilometer. Vooral de eerste helft van de bijna twee uur duren de strijd was vrij eentonig, doordat het veld vrijwel een aaneengesloten geheel vormde. Uitlooppogingen van betekenis deden zich niet voor. Renners die zich nog het meest onderscheidden waren J. Lazerom uit Amsterdam en W. Bos uit Ze venhoven. Zij veroverden het meren deel van de waarlijk zeer grote premieregen. Pas 11 ronden voor het einde kwam er echt spanning in de strijd dank zij een geslaagde uitlooppoging van Haalboom uit Doorn. Deze wist een belangrijke voorsprong te verkrijgen en deze langzaam, maar zeker nog te vergro ten. De jonge Haalboom, die met ruim verschil als eerste over de fi nish reed is een zeer belovend jong renner, die pas zes maanden actief de wielerstrijdsport beoefent. In Bo degraven reed hij zijn eerste open Ronde. De uitslag luidt: 1 Henk Haalboom, Doorn; 2 W. Paul, Den Haag; 3 V. v. d. Heuvel, Maarsen; 4 P. v. Engelen, Alphen a d. Rijn. THEO RUTTEN WON „KERSENRONDE" De 7e „kersenronde", een klassie ker voor amateur-wielrenners over een afstand van 195 km, op een uit stekend parkoers met Mierlo als ver trek en eindpunt, heeft zaterdag een fraaie overwinning opgeleverd voor Theo Rutten uit Leende. Hij versloeg in een felle eindsprint acht concur renten, die gedurende de laatste 30 km samen met hem de leiding had den gehad. De beslissende fase in deze wedstrijd was 70 km voor het einde ingeluid, toen de Westbraban der Van Ginniken op zijn eentje uit het peloton ontsnapte. Na een solorit van 15 km kreeg hij gezelschap van Rutten, Van Kemenade en Koore mans. 25 km verder kregen ook Ger ben Karstens, Evers, Broekmans, Wesseling en De Jong aansluiting bij de kopgroep. De uitslag werd: 1 Theo Rutten (Leende) 195 km in 4.17.54; 2 Frans Evers (Linne) z.t.; 3 Ad van Kemenade (Eindhoven) zt; 4 Cees Broekmans (Zevenbergschen Hoek) z.t.; 5. Gerard Wesseling (Half weg) z.t.; 6 M. de Jong (Breda) z.t. 7 Gerben Karstens (Leiden) z.t.; 8. M. Ginneken (Schijf) z.t.; 9 Piet Koore mans (Breda) z.t.; 10 Jacques van der Kloot (Zundert) op 1 min. 11 sec. Betaalde top over naar Leiden Het bestuur van UVS heeft goede hoop, dat het betaalde voetbal voor Leiden behouden kan blijven. UVS is in de afgelopen week benaderd door een andere semiprofclub - de naam mag in verband met de on derhandelingen nog niet genoemd worden - om te komen tot een zo genaamde halve fusie. Door de be sturen van beide verenigingen wordt thans in overleg met het sectiebe- stuur betaald voetbal van de KNVB onderhandeld op welke wijze dit ge deeltelijk samengaan kan worden gegarandeerd. Hedenavond komt de ledenraad van bedoelde semiprofvereniging bij een om haar oordeel uit te spreken over het overhevelen van de betaal de top naar het Leidse UVS. Medewerking Het UVS-bestuur deelde ons, voor uitlopend op de feiten mede, dat bij zo'n samengaan een aanzienlijk sterkere formatie in het veld zou kunnen worden gebracht hetgeen in teressantere wedstrijden in Leiden zou kunnen brengen. Het bestuur FC BASELPSV 4—3 Het Eindhovense PSV heeft in zijn laatste wedstrijd voor de intertoto- competitie van dit jaar 't zoet van de overwinning niet geproefd. Na een 3i voorsprong bij rust, verloren de Eindhovenaren zaterdag in Bazel met 43 van de gelijknamige club. PSV domineerde in de eerste helft en toen Brusselers met twee magni fieke doelpunten de stand van 11 op 3—1 had gebracht, leek er geen vuiltje meer aan de lucht, maar een handsgeval kort na de rust in de Eindhovense defensie zorgde voor 'n onverwachte ommekeer. Stocker schoot daaruit raak. De PSV- defensie werd onzeker en de Zwitser se middenvoor Pfirter buitte dat uit, door met twee doelpunten FC Basel toch nog aan de niet meer verwachte overwinning te helpen. van UVS hoopt evenwel, dat de plannen een gunstig onthaal zullen vinden in kringen buiten de ver. UVS. Het prijst zich gelukkig, dat gemeentelijke instartles tot mede werking bereid bleken. Het deze morele steun, aldus het UVS-bestuur gaan wij voort om het betaalde voetbal voor Leiden te be houden. De algemene ledenvergade ring van UVS zal in laatste instan tie haar goedkeuring moeten geven aan de halve fusie. Mochten de plannen stranden dan zal UVS vol gend seizoen moeten uitkomen in de tweede klas west II van de ama teurs. LAATSTE SPORTTOTO De laatste sporttoto van het sei zoen 1961-1962 telde een totaal van 280.744 deelnemers, die voor een be drag van 348.862 gulden inlegden. De eerste prijs bedraagt 69.075 en de tweede prijs 46.050 gulden. 12 3 Blauw WitPecs X NancyAjax X Basel—PSV X BelgradFeijenoord X MostarHildesheim X TatabanyaKaiserslautern X RyekaOberhausen X LanerossiBayern X NimesServette X Spartak Pils.Padua X MantuaStade Fr. X YoungboysVenezia X UjpestSpartak Pr. X Commissie van Beroep doet uitspraak: Feyenoord in toernooi Europa-cup Formele fout: Maatregel was zware straf Peter Post ivint te Hoogstraten Uit een veld van zestig renners heeft de Nederlander Peter Post zondag te Hoogstraten een wieler- wegwedstrijd over 200 km gewonnen in de tiid van 5 uur 34 min. vóór zijn landgenoot Piet Damen, die met een achterstand van 100 meter als tweede over de eindstreep ging. Wim van Est finishte als tiende. De ove rige ereplaatsen werder bezet door Belgen: 3 Proost, 4 Njjs, 5 Zagers, 6 Dewolf, 7 Hendrickx, 8 Derboven, 9 Var Meenen. Landskampioen Feijenoord zal Ne derland toch vertegenwoordigen in het toernooi om de Europese beker voor nationale kampioenen. De com missie van Beroep van de KNVB heeft namelijk in opdracht van de Ajax won van Nancy met 3-2 Een strafschop heeft de beslissing gebracht in de te Vittel gespeelde wedstrijd voor de intertotocompetitie tussen Nrncy en Ajax, waarin de Amsterdammers van het begin af aan de toon hebben aangegeven. Er was nauwelijks een minuut gespeeld, toen Henk Groot zijn ploeg aan de leiding bracht: 0i. Nancy, dat ten vermoeide indruk maakte, kende 'n kort moment van opleving en in de twintigste minuut gelukte het Che valier de score gelijk te trekken: 11. Ajax nam echter spoedig het initiatief weer over en vijf minuten voor de rust kwamen de Amsterdam mers, wederom door Henk Groot, op 12. In het begin van de tweede helft speelde Nancy overrompelend en in de dertiende minuut werd de stand voor de tweede maal gelijk (22), nu door een doelpunt van de Argentijn Gonzales, die voor Nan cy een proef wedstrijd speelde. Van dat momoent af ontstonden er tal rijke incidenten, waarvan twee straf schoppen het gevolg waren. In de 17e minuut miste Florindo een penalty voor de Fransen. Zeven minuten la ter deed Sjaak Swart het beter. Met dit doelpunt schonk hij zijn ploeg de verdiende overwinning. Technisch was Ajax, dat bovendien 'n betere conditie had, de betere ploeg. De eindstanden van de groepen van de intertotocompetitie waarin Nederlandse clubs uitkwamen luiden: Groep 5: Belgrado 6 4 11 9 139 Lanerossi 6 3 0 3 6 89 B. München 6 2 1 3 5 1419 Feijenoord 6 2 0 4 4 1210 Groep 6: FC Rveka 6 4 11 9 18—11 Rot Weis O. 6 3 2 1 8 15—12 FC Basel 6 1 3 2 5 16—20 PSV 6 1 0 5 2 11—17 Groep 7: Tatabanya 6 5 1 0 11 187 Aiax 6 4 0 2 8 18—11 FC Nancy 6 2 0 4 4 10—12 FC Kaisersl. 6 0 15 1 9—25 Groep 8: SC Pees 6 5 1 0 11 17—7 Blauw Wit 6 2 2 2 6 10—12 Velez Mostar 6 2 1 3 5 16—11 Hildesheim 6 1 0 5 2 821 De numers één van elke groep hebben zich geplaatst voor de kwart finales. KNVB uitspraak gedaan in de „zaak Feijenoord" en vastgesteld dat het KNVB-bestuur 'n formele fout heeft gemaakt, toen het betwistte, dat het niet inschrijven van de Rotterdamse vereniging voor de Europese beker een maatregel was en niet een straf. Zoals bekend nam 't bondsbestuur op 7 april jl., nadat Feijenoordspe- lers ter elfder ure zich niet beschik baar hadden gesteld voor het Ne derlands elftal, het besluit geduren de tenminste een jaar geen enkele speler van Feijenoord uit te nodi gen voor vertegenwoordigende te ams. Bovendien werd bepaald, dat Feijenoord in geval het kampioen van Nederland zou worden, niet zou worden ingeschreven voor de Euro pese beker. De commissie van beroep stelt in haar uitspraak onder meer vast, dat het bestuur van Feijenoord nadat de spelers op 25 maart 1962 via hun trainer Fuchs aan de bondscoach hadden verzocht niet te worden uit genodigd oor het Nederlandse elftal, dat op 1 april tegen België moest spelen volledig te kort is gescho ten in zijn taak om al dan niet in samenwerking met het bondsbestuur de spelers tijdig terug te brengen op het juiste pad. Overtreding Voorts Zegt de commissie, dat het bondsbestuur desgewenst en met in achtneming van de reglementaire be palingen zowel de spelers als de be stuursleden van Feijenoord had kun nen straffen wegens overtreding van het huishoudelijk reglement, het geen het bondsbestuur echter niet heeft gedaan en uiteraard thans niet meer kan doen. Voor een dergelijke strafoplegging had het bondsbestuur eerst door hoor en wederhoor moeten nagaan onder welke omstandigheden spelers en Le- stuursleden van Feijenoord in ge breke zijn gebleven hun duidelijke verplichtingen ten opzichte van de bond na te komen. De commissie van beroep concludeert derhalve, dat de Sc Feijenoord als lid-vereniging zo als de reglementen thans luiden, niet kan worden gestraft op de wijze als het bondsbestuur op 7 april jl. heeft besloten, zodat die straf der halve moet worden vernietigd. Nederlands elftal Ten aanzien van het niet opstellen van spelers in vertegenwoordigende teams zegt de commissie, dat dit 'n zaak is van bestuursbeleid. De Feij- enoordspelers zullen tot tenminste 7 april 1963 niet in aanmerking ko men voor de nationale teams. Xerxes semiprof Het bondsbestuur van de KNVB heeft in een zaterdagmiddag gehou den vergadering besloten het ver zoek van Xerxes, kampioen van Ne derland der amateurs 1961/1962, toe gelaten te worden tot het betaalde voetbal, in te willigen. De Rotter dammers zullen dus het komende seizoen uitkomen in de tweede divisie van de semi-profs. Leidse intertoto Blauw Wit-PECS zonder doelpunten Blauw Wit heeft gisteren in de Leidse Kikkerpolder voor ongeveer 7000 toeschouwers in een wedstrijd voor de intertoto-competitie met 0-0 gelijkgespeeld tegen de Hongaarse vereniging SC Pees. De scheidsrech ter bij deze ontmoeting was P. Roo mer. De Amsterdammers begonen met de vrij sterke wind pal tegen, des ondanks gaven zij het iets sterkere SC Pees goed partij, zodat het eerste halfuur de strijd volkomen gelijk op ging. Keeper Van Heeswijk had het wel wat drukker dan zijn collega aan de overkant, maar de hoofdzake lijk van grote afstand schietende Hongaren troffen geen doel. Wel liet de Blauw Wit-doelman de bal enkele keren uit zijn handen vallen, maar de Pecs-voorwaartsen wisten deze kansen niet te benutten. In het laatste kwartier van de eerste helft kwamen de Hongaren sterk opzetten. De Amsterdamse verdediging, waarin Van Heeswijk nu prima werk te zien gaf, eerde zich echter geducht. Na de hervatting was Blauw Wit het meest in de aanval. Al na enkele minuten loste linksbinnen Koeman een hard schot op het Hongaarse doel, waar keeper Dauka kansloos leek. De bal ketste echter tegen de lat. Twintig minuten later was het opnieuw Koeman, die na 'n goede voorzet van Bleijenberg, die overi gens wel wat teleurstelde, op het Hongaarse doel vuurde. Maar ook nu weer stond het houtwerk een doel punt in de weg. Even later kreeg MVV—FC KöLN 2—7 Voor 5000 toeschouwers speelde de Maastrichtse ere-divisieclub MVV za terdag in het stadion de Geusselt een huldigingswedstrijd ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan tegen de Duitse kampioensploeg FC Köln, dat met het volledige eerste elftal ver scheen. Het klasseverschil tussen beide ploegen werd duidelijk uitgedrukt in de 72 overwinning van de Duit sers, die vooral voor de rust domi neerden. Zij namen in die periode een 50 voorsprong. FINALE EUROPESE BEKER 1963 IN HET WEMBLEY-STADION De finale voor de Europese beker voor nationale-kampioenen zal in 1963 worden gespeeld in het Wembley-sta- dion te Londen. Engeland had deze finale gekregen in verband met het honderdjarig bestaan van de Football Association. De Hongaarse doelman belaagd door de Blauw-Witte? Clement. Bleijenberg een kans, maar hij schoot tegen keeper Dauka op. De Hongaren probeerden het nu met snelle uitvallen, maar de Blauw Wit-verdediging was niet te passe ren. Ook aan de andere kant vielen er geen treffers meer, zodat de wed strijd met een blanco stand eindigde. BELGRADO-FEIJENOORD 1—0 In de laatste ontmoeting voor de eerste wedstrijdenreeks van de in tertotocompetitie heeft het Rotter damse Feijenoord zondag in de Zuid- slavische hoofdstad met 10 ver loren van de FC Belgrado. De Zuid- slaven, die al zeker waren van een plaats in de kwartfinales, scoorden het enige doelpunt in de 2de minuut na rust. De maker ervan was Ba- novic. IJsselmeervogels won zaterdagbeker De bekerfinale van het zaterdag voetbal, die in Katwijk tussen IJssel meervogels (Spakenburg), en Heer- jansdam werd gespeeld, is gewonnen door de Spakenburgers met 6-2. Bij de rust hadden zij een voorsprong van 2-1. ROEIEN Njord-acht ivon met ruim verschil De lustrum wedstrijden van Phocas, die zondag op het Maas-Waal-kanaal zijn gehouden, zijn voor de Nijmeegse studenten-roeivereniging niet zo prettig verlopen als men daar wellicht zou heb ben verwacht. De dames jonge acht. een van de hoofdnummers, dat na een ener verende strijd door de gastvrouwen na een boord-aan-boordrace met De Amstel werd gewonnen, werd namelijk ongeldig verklaard, nadat een protest van De Am- stel wegens een kleine aanvaring was toegewezen. Tijdens de eerstvolgende ontmoeting, de Nederlandse kampioen schappen op de Bosbaan (22 juli), zal nu opnieuw om de beker en de medailles moeten worden gestreden. Bij het andere hoofdnummer, de jonge acht a, ging Njord met royale voorsprong op Aegir en Triton als eerste door de finish. De belangrijkste uitslagen waren: Jonge vier a 1: 1. Triton 7.051: 2. Argo 7.12.6; 3. Phocas. Jonge twee zonder stuurman: 1. Triton 7.45.9; 2. De Hoop 7.51.6; 3. Aegir. Licht acht b: 1. Aegir 6.36.5; 2. Argo 6.42.0. Jonge vier dames: 1. Viking 3.52.8; 2. Leythe 3.56.0: 3. De Hunze. Jonge acht a (hoofdnummer): 1. Njord 6.36.9; 2. Aegir 6.44,2; 3. Triton. Jonge vier b: 1. Triton 7.01,9; 2. Argo 7.07,0; 3. Ric 7.12,9.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 8