Werk van prof. dr. J. C. Groot beloond met benoeming tot Geheim Kamerheer v. d. Paus Het was weer zomers snert-weer MAANDAG 2 JULI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Warmonds Philosophicum en hoge gasten roemden zilveren professoraat Het Philosophicum te Warmond had zich al enige weken voorbereid om op grootse wijze het zilveren professoraat van dr. J. C. Groot te vieren; een feest, dat tot dan toe uniek was in de geschiedenis van het Philoso phicum. Een reden te meer dus om feest te vieren, niet in het minst daar het juist prof. Groot betrof. Sedert het beëindigen van zijn studie te Nijmegen in 1937 doceert hij metaphysica en ecclesiologie. Vanwege zijn drukke werkzaamheden heeft hij zich de laatste jaren - wij denken van zonder spijt - tot het laatste vak beperkt. De feestelijkheden begonnen met een plechtige Hoogmis, opgedragen door de jubilaris en geassisteerd door twee collega's professoren. Aanwezig waren o.m. Rotterdams bisschop, mgr. M. A. Jansen, die eveneens jaren lang professor geweest is aan het Phylosophicum, alle andere oud-professo ren, de broer van de jubilaris, vicaris-generaal mgr. J. M. Groot, en de sekretaris van de St. Willibrordvereniging, rector H. Sondaal. Later op de dag voegde zich ook de bisschop van Haarlem mgr. dr. J. A. E. van Dode- waard bij de gasten. Kwart eeuw van zoeken en vernieuwing In zijn predikatie verzekerde prof. Groot met nadruk, dat hij geenszins vervuld was van een gevoel van het bereikt hebben van een record of van een prestatie, doch slechts van zijn grote dankbaarheid jegens God, dat hij juist in déze afgelopen 25 jaren van zoeken en vernieuwing colleges mocht geven aan het Philosophicum. Dialoog Zijn werk daar zag hij als een dia loog tussen wijsbegeerte en theologie, menselijk weten en gelovig overden ken. Dankbaar was hij omdat hij in een niet altijd benijd ambt de toe komstige priesters in de juiste recht zinnigheid mede mocht vormen. Ernst, humor en ironie Tijdens een besloten receptie in de namiddag was het prof. Groot die mócht luisteren, na 25 jaar zelf ge doceerd te hebben. De eerste helft had een meer officieel karakter, hoe wel dit in studentikoze zin moet wor den verstaan. Tijdens deze receptie is duidelijk gebleken, dat men prof. Groot wilde uitbeelden zoals hij is: een hooggewaardeerd professor in wie ernst, humor en enige ironie steeds verenigd zijn. Dat humor en ironie het meest weerkaatst werden is wel onvermijdelijk, wanneer men een professor „overlevert" aan stu denten. De prefekt van de studenten, de heer A. Martius, wees er op, dat de naam Groot een begrip geworden is, waarvan filosofisch gezien de com- prehensie zo geweldig groot is en de extensie juist ondeelbaar klein. Na Bij de foto: mgr. M. A. Jansen, rechts, deelt prof. dr. J. C. Groot diens be noeming mede tot Geheim Kamer heer van Z.H. de Paus. bewaard wordt en hij deze altijd hel der weet mede te delen. „Wetenschap is niet objectief, maar subjectief, een wetenschap van mensen", aldus mgr. Jansen. Dat dit besef bij prof. Groot zo gegroeid is, noemde hij een winst voor de jubilaris zelf, voor het semi narie en voor de contacten daar bui ten. VERTROUWEN VAN EPISCOPAAT Sprekend namens de andere bis schoppen benadrukte mgr. Jansen Beestachtige bomenmoordenaar te Wassenaar Voor de tuin van ir. Roos aan de Raaphorstlaan te Wassenaar staat een rijtje ceders, waarvan er enkele - sinds ervoor in de stromende regen is gecarbolineumd - dood gaan. Bovendien is er een hond, af gebeeld op bovenstaand plaatje (gemaakt door de heer J. A. Kortman uit Zoeterwoude), die enkele malen per dag aan de andere kant van het hek aan een natuurlijke drang gevolg geeft, zoals realistisch wordt verteld in het langs de bomen aangebrachte opschrift. Dat de hond zich weinig van het opschrift op het bord aantrekt, ge tuigt zijn minachting, waarmee hij daarbij heeft willen poseren. nogmaals de grote verdiensten van de jubilaris als theoloog en in het bij zonder die als afgevaardigde van het Nederlands episcopaat in oecumeni sche zaken. Hij verzekerde prof. Groot, dat de bisschoppen hem in alle opzichten steeds het volste ver trouwen schonken. Als geschenk van blijvende aard kon mgr. Jansen hem meedelen, dat hij met instemming van heel het Nederlands episcopaat benoemd was tot geheim kamerheer van Z.H. de Paus. In het tweede gedeelte van de re ceptie werd door enkele studenten een cabaret gebracht. Het geheel be stond uit schetsjes en liedjes, die hier en daar in zeer scherpe bewoordin gen gesteld waren, hoe onschuldig bedoeld ze ook waren. Uit de eerste opmerking van de jubilaris in zijn dankwoord bleek duidelijk, dat de woorden en liedjes bij hem hadden „ingeslagen": „Ik voel me overhoop gehaald". Niettemin was hij dank baar voor de poging om zijn profes sorale loopbaan te schilderen. Van zelfsprekend gold zijn dank bijzon der mgr. Jansen voor zijn eerlijke woorden en vooral voor zijn hoge on derscheiding. Serenade In de avond kwam de R.K. Har monie „St. Mathias" te Warmond prof. Groot een serenade brengen. De aula van het Philosophicum was intussen binnen enkele uren veran derd in een Boeddha-tempel, waar de wierook opsteeg vanuit het heilig dom. Duidelijk wilde men zich ver plaatsen naar India, waar de jubila ris vertoefd heeft als waarnemer bij de Wereldraad van Kerken- in 1961. Het feest werd nog voortgezet door prof. Groot en zijn gasten en door de studenten, uiteraard voor ieder van de twee partijen in hun eigen stijl. Elkeen is er wel van overtuigd, dat het een onvergetelijke dag geweest is. Er viel niets formeels in te be speuren, ongetwijfeld omdat het feest in besloten kring is gehouden, hoe wel het toch moeilijk gebleken is om prof. Groot alleen maar als docent te kunnen beschouwen. Hij is meer, zeker sinds de laatste jaren. Ook dat „meer" hebben de studenten niet over het hoofd willen zien bij het bezingen van hun professor. De dag is gezellig geweest en gezelligheid is iets wat de jubilaris niet vreemd is. Zoals de directeur in zijn speech zei: „een voorwaarde voor het goed func tioneren". In het raam van het 66e Universitaire lustrum van de Amsterdamse stu denten vond zondag in het Amsterdamse Bos een concours-hippique in „Ascot-stijl" plaats. De hoge hoeden en parasolletjes waren er allemaal, maar in plaats van de fraaie honden, die in Ascot te zien zijn, waren het hier fraaie witte kippen, die aan de leiband werden meegevoerd een intermezzo met pianomuziek van D. Brubeck, sprak namens de pro fessoren direkteur drs. A. J. van Oosterom. Hij zei o.m. schijnbaar pa radoxaal, dat prof. Groot niet 25 jaar gebleven was, omdat hij niet was weggegaan. Iedereen kent en waar deert zijn werk, ook buitenshuis. Het verheugende daarin ligt in het feit, dat prof. Groot nooit zijn kennis en ervaringen voor zich privé houdt, waardoor hij onmiskenbaar aan het seminarie een ruimheid en openheid heeft meegegeven. Oecumenisch lied Bijzonder origineel en toch ook ar tistiek klonk vervolgens het „Can- ticum Oecumenicum", van de heer J. Raar, gezongen door een koor van studenten. Het geheel was een men geling van liederen uit de Roomse parochiebundel, cirkelend rond het NCRV-lied. Uitdrukkelijk werd hier in de spot gedreven met ieder oecu- menisme van minderwaardig gehalte, waartegen prof. Groot altijd heftig ageert. Zuivere orthodoxie bewaard Tot slot van dit eerste gedeelte sprak mgr. M. A Jansen. De bisschop wilde de grote verdiensten van prof. Groot naar voren halen, die deze zelf wel wat verduisterd had. Hij was van me ning, dat er een gelukkige ontwik keling had plaatsgevonden en nog plaats vindt in het denken van prof. Groot. Was deze als theoloog vroe ger gevreesd om zijn starheid, tegen woordig wordt hij hogelijk gewaar deerd om zijn wijdse blik en open heid, die ook andersdenkenden ver trouwen schenken. Niettemin richt men zich ook bij voorkeur tot hem, omdat in hem de zuivere orthodoxie ALPHEN AAN DEN RIJN Huldiging J. C. Vink met pauselijke en koninklijke onderscheiding De heer Joh. C. Vink is zaterdagmorgen onder overweldigende belang stelling in hotel „Toor" in dubbel opzicht gehuldigd en onderscheiden. Aanleiding hiertoe was het feit, dat de heer Vink 40 jaar vertegenwoor diger is van de Centrale Coöperatie van de LTB, in welke functie hij op 22-jarige leeftijd in dienst trad bij de toenmalige „Handelsraad" van de LTB te Alphen aan den Rijn. Omdat de heer Vink verdiensten heeft en hij bijna evenzovele jaren o.m. secretaris is van de katholieke sociale standsorganisatie van de boeren en tuinders, de LTB, heeft men deze aan gelegenheid ook van kerkelijke zijde aangegrepen om de heer Vink ook om die redenen eens in de bloemetjes, in het zonnetje, maar ook in het goud te zetten. Behalve het gouden erekruis „Pro Ecclesia", dat hem door bemiddeling van deken E. A. M. Paap van de dekenale parochie „Sint Bonifacius", in welk gebied de heer Vink in hoofdzaak zijn stimulerende functies vervult, door Z.H. de Paus is verleend en waarvan de versierselen de jubilaris zaterdagmorgen op de revers werden gespeld, kreeg hij in dezelfde bijeen komst ook de zilveren koninklijke onderscheiding verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, die hem door burgemeester Z. Bruins Slot werd op gespeld. GROTE BELANGSTELLING De hulidgingsbij eenkomst werd be legd door de directie van de Centrale Coöperatie van de LTB. Aanwezig waren behalve deken E. A. M. Paap en burgemeester Z. Bruins Slot o.m. oud-deken L. H. M. Nieuwenhuizen, de kapelaans A. A. M. v. d. Kolk en A. J. C Haket en namens bestuur en hoofddirectie de heren A. J. v. Woer- kens, dir., drs. F. L. N. Russel en W. G. Menken, beide adjunct-direc teur, en namens het produktiebedrijf van Zuid-Holland te Koudekerk aan den Rijn de heer J. A. Kemmerën, bedrijfsleider. Voorts waren er vele deputaties van de standsorganisaties van de LTB, de LTV, LTJ en LTM, van de Raiffeisenbank en het land bouwonderwijs, van de zakenrelaties en collegae. De jubilaris was vergezeld van zijn kinderen en aangetrouwde kinderen. Zijn echtgenote, mevrouw Vink-Mou- rits, moest wegens ziekte verstek laten gaan. Zij werd aan haar ziek bed thuis in velerlei vormen in de huldiging van haar man betrokken. De heer Van Woerkens leidde de bijeenkomst in waarin hij na een hartelijk begroetingswoord t$ heb ben gericht in het bijzonder tot de aanwezige hoge functionarissen, het 40-jarig dienstverband van de heer Vink releveerde. Deken Paap uitte zijn vreugde over het feit de gelegenheid te hebben gekregen de heer Vink eens in het zonnetje en in de bloemetjes te kun nen zetten, maar vooral om hem „in het goud" te kunnen zetten. Het 40- jarig jubileum als vertegenwoordi ger-adviseur van de LTB wilde de deken graag breder zien. Op dat ter rein vindt de heer Vink talrijke za kelijke relaties, contacten en verhou dingen. Op kerkelijk en parochieel terrein hebt u vele persoonlijke rela ties gevestigd. Veel goeds hebt u daar in de loop der 40 jaren verricht, al dus deken Paap, die slechts bii enkele wilde stilstaan. Hij herinnerde aan de oorlogsdagen en aan zijn sti mulerende activiteit voor de oogst- dankdagen in LTB-verband. In beide opzichten waren het menselijke over wegingen waarin de heer Vink de kracht putte om zijn menslievende ingeving te volgen en zijn plannen die hij onmiddelijk bij zich gesmeed had, tot een goed einde te brengen. Ondanks de vele tegenslagen en bo venmenselijke krachtsinspanningen, die vaak nog tot teleurstellingen leid den, bewaart de heer Vink zijn vro lijkheid, zijn zonnige humeur en gou den blijheid, die hem sieren en waar mede hij als een pracht voorbeeld velen reeds is voorgegaan, aldus de ken Paap. Na deze woorden speldde de deken de heer Vink de pauselijke onder scheiding op de borst, overhandigde hem het draaginsigne daarvan als mede de bijbehorende oorkonde, wel ke plechtigheid voor de jubilaris ken nelijk een verrassing was. Koninklijk zilver De volgende officiële daad werd verricht door burgemeester Z. Bruins Slot, die, op de hoogte zijnde van vele verdiensten van de heer Vink in het maatschappelijk vlak, zich bijzon der verheugd toonde over het prij zenswaardig aandeel, dat de heer Vink op kerkelijk terrein heeft en waarvan hij zo juist een relaas mocht beluisteren. Bijzonder was spr. ge troffen door de goede diensten die de heer Vink heeft bewezen voor de minstbedeelden. De burgemeester speldde de heer Vink de zilveren koninklijke onder scheiding op de borst, naast die van de Paus. De heer Van Woerkens feliciteerde de heer Vink met de ontvangen on derscheidingen. Dit deed spr. mede namens het bestuur van de Coöpe ratie, waarvan de voorzitter, de heer Gissen, verhinderd was en de heer F. C. H. Schrijnemakers, oud-direc teur en de heer A. J. J. v. d. Drift, oud-bedrijfsleider te Alphen a. d. Rijn, die thans in die functie in Alk maar werkzaam is voor hetzelfde be drijf. Namens bestuur en directie over handigde de heer Van Woerkens de heer Vink een geschenk onder cou vert als blijvend aandenken aan dit jubileum. Aan mevrouw Vink werd thuis een bloemenhulde gebracht. Namens de leden, oud-leden, afne mers van de Coöperatie werd de heer Vink dank betuigd door de heer B. C. Kortmann. De jubilaris kreeg een as sortimentskist sigaren, een envelop pe met de resterende bijdrage, ter wijl mevr. Vink een grote mand met fruit kreeg, als oogst van de natuur, in de lijn van land- en tuinbouw. De heer Joh. de Jong, directeur van de Chr. Lagere Land- en Tuin bouwschool te Alphen a.d. Rijn en voorzitter van de landelijke Chris telijke Boeren- en Tuindersbond noemde de heer Vink een voorbeel dige organisator, een stimulerende figuur en een prettig samenwerker, ongeacht, politiek of religie, als het gaat om de algemene belangen van land- en tuinbouw. De heer P. C. van Vliet sprak in zijn vele hoedanigheden in de katho lieke agrarische organisaties, plaatse lijk, provinciaal, landelijk en dioce saan, maar vooral als voorzitter van de plaatselijke LTB, waarvan de heer Vink bijna 40 jaren secretaris is. De heer Van Vliet dankte de heer Vink voor het vele, dat hij voor de organi saties heeft gepresteerd. De heer H. S. Kroft sprak de heer Vink toe als voorzitter van de Raif feisenbank, mede namens haar di recteur, de heer A. Pool. Spr. dankte in het bijzonder voor de vele doel treffende adviezen die de heer Vink in de loop der jaren aan de bank heeft gegeven. Van de bank kreeg de heer Vink een geschenk van prak tische waarde, naar eigen keuze, nog te beslissen, en mevrouw Vink kreeg bloemen. Tot slot dankte de heer Vink mede namens zijn afwezige echtgenote voor de goede woorden tot hem gesproken en voor de kostbare geschenken hem bij deze gelegenheid rijkelijk aange boden, nadat hij eerder op de mor gen de deken en de burgemeester had bedankt voor de bijzonder ver erende onderscheidingen. Enkele honderden belangstellen den drukten de heer Vink en zijn fa milie hierna de hand en wisselden met hen enkele persoonlijke woor den. Een standhouder met handelsgevoel en inzicht in het Nederlandse „zomer"klimaat verkocht zondag bij de Ne derlandse kano-kampioenschappen bij Zutphen pannen vol hete snert. Zijn koffie sleet hij aanmerkelijk minder om maar niet te spreken over zijn fris-dranken...

Leidse Courant | 1962 | | pagina 4