DAF verzocht getuigenverhoor in zaak van z.g. dubbele facturen Nederlandse dames verdwaald Prinsessen naar de West Ruimtegebrek in Kigali Waarschuwing van H. Officie Amerikaanse troepen uit Europa Russische satelliet gelanceerd Auto-ongevallen in België De voedseltoestand in Oost-Duitsland Weerbericht Het weer in Europa MAANDAG 2 JULI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Onvermijdelijke ontwikkeling /"YNDANKS een nogal hinderlijke traagheid, die ook de tweede week van het debat over de mam moetwet op enkele trajecten mar keerde, heeft de Tweede Kamer in de afgelopen dagen toch wel weer enkele belangrijke beslissingen ge nomen, die hopelijk het gunstig eind- lot van ministers Cals' geesteskind een stuk naderbij hebben gebracht. Dat geldt onder meer voor het be houd van de door de bewindsman voorgestelde „brugklas" aan alle scholen van het voortgezet onderwijs. Door de minister was dit onderdeel van zijn ontwerp bij herhaling een van de hoofdzaken genoemd, omdat via die brugklas nu juist zo goed zou kunnen worden voldaan aan de op zet van de nieuwe regeling: meer harmonie in het voortgezet onderwijs door alle leerlingen in het eerste leerjaar precies dezelfde start te la ten maken, waarna voor de zozeer gewenste (betere) selectie aanzien lijk meer mogelijkheden zouden zijn geschapen. De amenderingen om La tijn aan de eerste leerjaren van de gymnasia en Frans overal toe te voe gen, waren niet zulke ingrijpende wijzigingen; men kan ze als lichte verbeteringen beschouwen. Hoofd zaak blijft, dat de brugklas voor de mammoetwet behouden is gebleven en daarmee is in alle geval de laten te oppositie van de PvdA, om poli tieke motieven gekoesterd, een stuk bezwaarlijker geworden! In de tweede plaats achten wij het van groot belang, dat een aanzien lijke Kamer-meerderheid niet aan de wensen van de a.r. prof. Versteeg te gemoet is willen komen, die een kunstmatige scheiding wenste te zien aangebracht ten aanzien van de re gels voor het voortgezet onderwijs, zoals die volgens zijn verlangen ge scheiden voor resp. het open baar en het bijzonder onderwijs zou den moeten gelden. Die Kamermeer derheid heeft mèt minister Cals over duidelijk aangetoond, dat ook in een gemeenschappelijke regeling op dat gebied die niets te maken heeft met het verdoezelen van principiële onderscheidingen tussen de beide on derwij s-sectoren juist een stuk harmonisatie is gelegen. Het argu ment, dat men het bijzonder onder wijs - wanneer dat eenmaal de vol ledige subsidiëring van de overheid heeft aanvaard - kwalijk de vrijheid kan laten op tal van zaken ook zelf nog eens afwijkende beslissingen ten aanzien van lesroosters met klasse splitsing e.d. te treffen, ging naar onze overtuiging volkomen op_ Er is voorts een aangelegenheid, die in 't voortgezet onderwijs van groot belang is en waarop de Ka mer - ondanks vrij uitvoerig beraad - nog géén beslissing heeft genomen: de aandrang v. socialistische en libe rale kant om aan de openbare scho len van het V.O. ook voor vertegen woordigers van niet religieuze ge nootschappen (in de praktijk bete kent dat: humanistische vertegen woordigers) voor het geven van „vor mingsonderwijs" toe te laten. Aan vankelijk poogde de heer Kleijwegt die mogelijkheid te introduceren door haar zo ongeveer in. één adem te plaatsen naast het in de wet reeds opgenomen godsdienstonderwijs aan de openbare scholen. Terecht heeft de heer Albering zich namens de kvp- fractie daartegen verzet, maar overi gens wel een ruime mogelijkheid opengehouden voor bedoelde toela ting, mits die - zo heeft men het voorlopig geformuleerd, zonder dat nog een beslissing is genomen - de ouders van de leerlingen zulk een vormingsonderwijs verlangen. Het is de grote vraag, hoe de protestantse fracties dinsdag a.s. bij de beslissing zullen reageren; zij hebben totnogtoe een afwijzend standpunt ingenomen. We geloven echter, dat men van kvp- zijde er juist aan heeft gedaan een compromis voor te bereiden. IMatuurlijk kan men hier opmerken, dat de KVP blijkbaar een enor me evolutie heeft ondergaan in ver gelijking bijvoorbeeld met de verkla ringen, die de fractie-voorzitter in de Eerste Kamer, mr. Kropman nog pas enkele jaren geleden ten opzichte van door de P. v. d. A. ontwikkelde humanistische verlangens aflegde en daarbij zelfs de kabinets-kwestie wil de stellen! We hebben er echter ook al eerder uitvoerig op gewezen, hoe het vraagstuk van de zgn. „geestelijke verzorging" door humanisten in ka tholieke kringen zeer nauwgezet is bestudeerd en hoe daaruit de conclu sie is getrokken, dat op dit punt po litieke - geen godsdienstige verdraagzaamheid tot 'n bepaalde toenadering en toegeeflijkheid zou behoren te leiden. Dat de katholieken daarbij op het stuk van een eventuele gelijkstelling tussen godsdienst en humanisme nimmer overstag zouden mogen gaan. staat uiteraard buiten kijf, maar ligt in het overwogen compromis ook niet opgesloten. We hopen, dat van kvp-zijde - vooraleer dinsdag a.s. de beslissing valt - van een en ander nog een duidelijke ver klaring zal worden afgelegd, maar dat wél op basis van de onvermijde lijke ontwikkeling zal worden tewerk gegaan. Trein stopte voor spelende kinderen Een groepje spelende kinde ren zat gistermiddag op het baanvak Venlo-Kaldenkirchen, tussen de Bovenste Molen en de Vier Paardjes, op de rails toen uit de richting van de Duitse grens een personentrein naderde. Dank zij de oplettend heid van de Duitse machinist kon een groot ongeluk worden voorkomen. De kleuters hadden in hun spel de hele omgeving verge ten en hadden de trein niet op gemerkt. De machinist had evenwel op grote afstand de kinderen op de rails in de ga ten gekregen en gaf met korte tussenpozen fluitsignalen. Ook deze werden door de kinderen niet gehoord. De machinist was toen gedwongen de trein tot setilstand te brengen. Op verzoek van Van Doorne's Au tomobielfabriek N.V. te Eindhoven heeft de rechtbank te Rotterdam een voorlopig getuigenverhoor bevolen inzake det publicatie over de z.g. dubbele facturen in een dagblad van 14 juni j.l. Voor dit getuigenverhoor is aangewezen de rechtercommissa ris mr. E. J. Rosen Jacobson die don derdagmorgen het verhoor zal afne men. Als getuigen zijn opgeroepen: mr. O. C. M. Wibaut, chef van de afde ling public relations en tevens pers chef van de DAF te Eindhoven, de heer O. M. H. Donkers, chef redac teur van Het Dafblad te Eindhoven, de heer M. W. van Eijk, redacteur van het Algemeen Dagblad te Rot terdam, de heer L. Worms, schroot- handelaar in Den Haag, en mr. dr. J. C. Maris, officier van Justitie in Den Haag. De DAF heeft dit voorlopig getui genverhoor bij de rechtbank aange vraagd in verband met het voorne men van directie van de DAF om het dagblad en/of de Staat der Ne derlanden in rechten aan te spreken ZOETERWOUDE ORANJEFEESTEN AAN DE HOGE RIJNDIJK Koud was het weei, maar vol vreugde togen de kinderen, al of niet met hun versieringen, vrijdag avond naar de terreinen van de Jong's machinefabrieken, waar de bijna 500 kinderen door de directie werden getracteerd op een zakje snoep. Dit was een welkome trac- tatie tijdens de niet gemakkelijke taak voor de jury, om uit de men gelmoes van versieringen en de ve le al of niet mooie maar toch vaak zeer leuke groepjes de prijzen toe te kennen. De daarna opgestelde stoet, vooraf begaan door de steeds bereid zijnde St. Jansfanfare trok onder grote be langstelling langs de Hoge Rijndijk. Op het feestterrein aangekomen volg de het welkomswoord van de voor zitter de heer v. d. Krol, waarbij aan mevr. Detmers bloemen werden aan geboden. Burgemeester J. A. Det mers sprak het openingswoord en na het zingen van het Wilhelmus en een driewerf „Hoera" op het konink lijke paar was het feest geopend. Uitslagen: Versierde wagens of groepen: 1 De kinderen v. d. Hoeven, v. d. Poel en v. d. Meer, met de voorstel ling van het polderland onder het motto „Dit is geen kolder, maar de mooie Zoeterwoudse polder"; 2 Ad. v. Leeuwen; 3 kinderen Brusse en 4 K. Omtzigt. Versierde fietsen: 1 Liesje Koster, 2 Nelly van Die- men, 3 Klaas Zwetsloot, 4 Ali Ver kerk en 5 Bea Schijf. Versierde steppen: 1 Trudi Redegeld, 2 Huubje van Mil, 3 Hanny Schijf, 4 Peter v. d. tot vergoeding van de schade die zou zijn veroorzaakt door de publicatie van donderdag 14 juni. Door dit getuigenverhoor is de DAF toegelaten om het bewijs te leveren van feiten of omstandigheden waar uit zon moeten volgen dat op licht vaardige gronden tot de gewraakte publicatie zou zijn overgegaan, dan- wel tot het leveren van het bewijs van feiten en omstandigheden waar uit zou moeten volgen dat op licht- der Nederlanden of personen voor wie de Staat aansprakelijk is op licht vaardige gronden gegevens zouden hebben verstrekt of bevestigd, wel ke hebben geleid tot bedoelde pu blicatie. Heijden, 5 Paul van Hofwegen en 6 Tonny Rietveld. Versierde groepen: 1 Kinderen Vervoorn, 2 kinderen Rijsdijk, 3 meisjes v. d. Valk en v. Rijn, 4 de kinderen Kaiser en v. Hof wegen, 5 de jongens v. d. Vaart; 6 kinderen v. Harteveld en 7 Loek en Jo Hogervorst. Diverse: 1 Anneke van Dijk, 2 Marike v. Hofwegen, 3 Klaas Klein, 4 Tineke Bruines, 5 addy Nijhof; 6 Liesbet Voordouw en 7 Mareijke de Jeu. Een koude rustige avond was het slot van de eerste feestdag. Zaterdag de dag der kinderfeesten op het feestterrein. Om 10 uur 's morgens werd begonnen en daarbij was voor al van de ouders grote belangstel ling. Jongens van 6 en 7 jaar vlaggetjes steken. 1 Frans Overdijk, 2 Wim van der Hoeven, 3 Wim v. d. Jagt, 4 Peter Romijn en 5 Fransje van Mil. Meisjes van 6 en 7 jaar vlaggetjes steken. 1 Magda van Haastrecht, 2 Nelleke v. d. Hoorn, 3 Marga de Rooij, 4 Elly v. d. Pluim en 5 Anneke van Dijk. Jongens van 8 en 9 jaar hardlopen. 1 Kees Spierenburg, 2 Jan Mooije- kind, 3 Jos. Zevenhoven, 4 Rob Cor- nelissen, 5 M. Westdijk. Meisjes van 8 en 9 jaar hardlo pen. 1 Marja Verheugd, 2 Bea Schijf, 3 Marijke de Jeu, 4 Rineke Vervoorn, 5 Jacqeuline v. d. Akker. Jongens van 10 en 11 jaar zaklo- pen: 1 Kees Tijssen, 2 Klaas Zwet sloot, 3 Hans van Diemen, 4 Andre de Rijck en 5 Arie Blonk. Meisjes van 10 en 11 jaar, Op zoek naar geluk. 1 Anja van Leeu wen, 2 Lineke v. Egmond, 3 Mar- greet Schildwacht, 4 Betha Koek, 5 Angelina Hermans. Jongens van 12 en 13 jaar Ringste ken. 1 Gerard Koek, 2 Rob v. d. Pluim, 3 Kees Zwetsloot, 4 Jos Brou wer en 5 Paul van de Broek. Meisjes van 12, 13 en 14 jaar Ring steken. 1 Marianna Zevenhoven, 2 Ria Kraakman, 3 Ans van Diest, 4 Tineke v. d. Hoeven en 5 Toos Hoo- gervorst. Al deze volksspelen waren het gro te vermaak van deze overigens stil te dag. Ook op het avondfeest was het rustig, de belangstelling groeide wat aan bij het naderen van de tijd van het vuurwerk, waardoor deze laatste attractie een goede afsluiting van het oranjefeest was. Drie doden en vele gewonden bij autobotsing Als gevolg van een autobotsing op de rijKsweg 63 (xilburg-jiinunoven) onder de gemeente ivioergestei zijn gistermorgen arie personen om het leven gekomen en werd een groot aantal gewond. Vanrnt de richting Eindhoven reed een auto, bestuurd door de 36-jarige vertegenwoordiger M. iviuys uit ründ- hoven, die juist op het moment, dat een tegenligger naderde, van achter een vrachtauto vandaan kwam met de bedoeling deze te passeren. Een botsing was onvermijdelijk. De heer Muys werd hierdoor op slag gedood evenals zijn lVs jaar oude naast hem gezeten zoontje Hans, dat uit de auto werd geslingerd. In de wagen bevon den zich nog een aantal kinderen na melijk de dochtertjes Johanna (8) en Joke (6) en een ander zoontje Josje (6), alsmede een vriendinnetje van de oudste dochter Elle Korteknie. eveneens uit Eindhoven. Deze kinderen werden allen gewond en overgebracht naar het St. Elisa beth ziekenhuis te Tilburg. Enige hiervan konden in de loop van de dag naar huis worden vervoerd. De bestuurder van de andere auto, de 56-jarige J. Verbraak uit Breda, werd bij de botsing eveneens op slag gedood en moest uit het wrakstuk van zijn auto wordein gezaagd. Zijn echtgenote en hun beide dochters, Tineke en Lena, werden met verwon dingen naar het ziekenhuis te Til burg overgebracht. In deze auto zat ook nog een broer van de bestuur der uit Roosendaal met zyn dochter tje Ineke. De man kwam met de schrik vrij, doch zijA dochtertje werd in zorgwekkende toestand opgeno men in het Tilburgse ziekenhuis. De auto's werden totaal vernield. In een ziekenhuis te Zwolle is gisteren overleden de 23-jarige mo torrijder A. Colijn uit Bant (Noord Oostpolder) die zaterdagavond op de hoek Zuiderzeestraatweg-Eperweg tegen een van de richting 't Harde komende auto botste, waardoor hij zwaar werd gewond. Meisje van 2 jaar was hele nacht zoek Terwijl haar dodelijk ongeruste ouders, geholpen door manschappen van de rijkspolitie, drie speurhonden van de rijkspolitie, veertig militairen van de vliegbasis Volkel en een groot aantal burgers, koortsachtig naaf haar zochten, heeft de tweejarige Ka rin Peters uit Uden, die sedert za terdagavond zes uur zoek was, de nacht kennelijk rustig slapend op een plekje tussen een korenveld en de rand van een bos doorgebracht. Daar werd zij althans gistermorgen om vijf uur. heerlijk slapend, gevonden door de hond van de speurhondgelei der A. Kuijs uit Beek en Donk. Tot diep in de nacht hadden poli tiemannen en burgers gezocht naar het meisje, dat vrijwel onmiddellijk nadat het was gaan dwalen, was vermist door haar ouders, die met nog twee andere kinderen voor een overnachting hun tent hadden opge slagen bij het bungalowpark Bedaf in Uden. De drie speurhonden kon men echter die avond niet meer op een spoor krijgen, doordat 2.0 velen alle vijftig bungalowbewoners, de politie en vrijwilligers van de nabij gelegen boerderijen bij het zoeken het terrein en de omgeving hadden doorkruist. Er werd, toen het zoeken die avond vruchteloos bleef, een plan opgesteld om bij het aanbreken van de dag een grootscheepse en georgani seerde speurtocht te beginnen. Daar toe werd assistentie gevraagd en ge kregen van de vliegbasis Volkel. In de loop van de avond waren ter plaatse ook nog aanwezig ge weest de officier van justitie uit 's-Hertogenbosch, mr. J. Bruigom, en de substituut officier van justitie mr. J. Booster. „Butterfahrten" worden tegengegaan De zogenaamde „Butterfahrten" naar Nederland van vele bewoners van het grensgebied in Nedersaksen zullen volgens DPA spoedig tot het verleden behoren. Van 1 augustus af mogen de bewoners van het grens gebied niet meer, zoals thans het geval is, met een speciale vergunning een kilo Nederlandse boter tolvrij invoeren. Voor hen geldt van die datum af, evenals voor alle andere reizigers, een maximum van 375 gram. Aan het begin van dit jaar verviel voor de grensbewoners in Neder-Sak- sen reeds de tolvrije „klein-invoer" van koffie en thee. „Ban de bom"-ers zonder vergunning opgepakt Met borden en spandoeken gewa pende jongeren van de zgn. „Ban de bom-actie", 59 in totaal, hebben za terdagmiddag op het Buitenhof te Den Haag een demonstratie gehou den. Zij gingen op de grond zitten en belemmerden zo het verkeer. De po litie maakte korte metten met de be togers en droeg hen in gereedstaande politiewagens. Hierbij kwam het niet tot incidenten. Op het hoofdbureau van politie bleek, dat de jongelui geen vergun ning hadden voor hun betoging. Te gen hen werd proces-verbaal opge maakt. Daarbij bleek, dat de meeste betogers afkomstig waren uit Rot terdam, Amsterdam en Eindhoven. Studentenrelletjes in Nijmegen Jn de afgelopen nacht is het in Nij megen tot botsingen gekomen tussen jongelieden, die hadden deelgeno men aan wedstrijden van de jubile rende Nijmeegse studentenvereni ging „Phocas" (roeivereniging), po litie en brandweer. De ongeregeldheden speelden zich af rond het door studenten geëx ploiteerde wijnhuis „Commanderie van Sint Jan", waar zondag, vroeg in de avond, brooddronken jongelieden op de daken van naburige huizen klommen om vernielingen aan te richten en asfaltpapier in brand te steken. Tot vijf maal toe moest de assistentie van de brandweer worden ingeroepen. De laatste maal was dat het geval, toen leden van de roei vereniging en supporters zware bal ken opstapelden en 't hout, na er ben zine uit de tank van een geparkeerde motorfiets over te hebben gegoten, in brand staken. De „Commanderie" werd ontruimd, waarna het op straat tot relletjes kwam. Er werd met stenen en bier flesjes naar de politie gegooid, die hierna charges met de wapenstok uit voerde. Ook buurtbewoners, gewa pend met bierflesjes, vochten enthou siast met de politie mee. Twee Nederlandse dames, die sinds donderdagmorgen in de om geving van Klagenfurt in Oosten rijk werden vermist, zijn zaterdag middag teruggevonden. De dames waren te voet naar Gnoppnitz vertrokken en zijn daar donderdagmiddag nog gezien. Het blijkt dat zij daarna in de bossen z\jn verdwaald geraakt. Na enige dagen te hebben rondgezwor"en zijn zij zaterdagmiddag volkomen gezond, maar uitgehongerd weer in Kla genfurt terechtgekomen. Na het vermissen van de dames, de 47-jarige kinderjuffrouw Jen ny Adriane Greeven uit Soester- berg en de 39-jarige maatschappe lijk werkster N. Weyma uit Assen, werd een grootscheepse speurtocht ingezet door noodbrigades, Alpenja gers, vliegtuigen, soldaten van het garnizoen Klagenfurt en vrijwilli gers. Om half elf zijn vanochtend de prinsessen Irene en Margriet van Schiphol naar de West vertrokken. Uitgeleide gedaan door H-M. de ko ningin en prinses Beatrix begaven zij zich aan boord van de DC-8 PH- DCB „Daniël Beroulli" met bestem ming New. York. Daar zullen zij over stappen naar Paramaribo. Morgen worden zij op het vliegveld Zanderij in Suriname verwacht. Het is het eerste bezoek, dat deze beide prin sessen aan Suriname en daarna aan de Antillen zullen brengen. De reis naar Paramaribo wordt in drie etappes gemaakt. Vanmiddag tegen drie uur komen de beide prin sessen in de DC-8 van de KLM op Idlewild bij New York aan. Ander half uur later zetten ze de reis voort in een vliegtuig, dat in Nederland nog onbekend is: de met vier straal motoren uitgeruste Convair 880, die de KLM op haar route van New York naar Curacao van de Venozolaa-se maatschappij Viasa heeft gecharterd. Dit toestel wordt vanavond om 19.45 plaatselijke tijd in Curasao verwacht, waar de prinsessen de reis onder breken. Morgenochtend om 8 uur stappen zij voor de derde en laatste etappe in een DC16 machine van het West- indisch bedrijf der KLM, die hen naar het vliegveld Zanderij in Suri name zal brengen: aankomst vol gens schematijd 14.45 uur. Nu Roeahda onafhankelijk is ge worden heeft de overheid van dit gebied moeilijkheden met het ge schikt maken van de hoofdplaats Ki gali voor zijn nieuwe functie. De re gering wordt ondergebracht in een pakhuis. De buitenlandse mogendheden die een vertegenwoordiging in Kigali hebben, moeten zich ook behelpen. De Belgische missie heeft haar hoofd kwartier gevestigd in een kruide nierswinkel, de Amerikanen hebben onderdak gevonden in een slagerij. De Verenigde Staten zullen op 4 of 5 juli opnieuw proberen op grote hoogte boven het eiland John ston in de Stille Oceaan hun groot ste kernproef te nemen, zo heeft de Amerikaanse commissie voor atoomenergie zaterdag meegedeeld. De „Osservatore Romano" van za terdag heeft een waarschuwing ge publiceerd, uitgegeven door de Op perste Congregatie van het H. Officie, tegen de moderne evolutie-leer tjan de zeven jaar terug gestorven Jezuiet Teilhard de Chardin. De letterlijke vertaling van de waarschuwing luidt aldus: „Een aantal werken van de hand van pater Teilhard de Chardin, waarvan sommige na zijn dood ver schenen zijn, hebben het licht gezien en oogstten een groot succes. Zonder een oordeel te willen vellen over wat de positieve wetenschappelijke in houd aangaat, is het in ieder geval duidelijk, dat deze werken dubbel zinnigheden bevatten en zelfs ern stige dwalingen op wijsgerig gebied, welke mogelijkerwijs tegen de katho lieke geloofsleer indruisen. Daarom menen de hoogwaardige en eerwaar dige vaders van de Opperste Congre gatie van het H. Officie alle ordi- narissen, oversten van kloosterinstel lingen, en van seminaries alsmede rectoren van universiteiten te moeten aansporen de gelovigen, vooral de studenten, te waarschuwen tegen de gevaren, die de werken van pater Teilhard de Chardin en van zijn leer lingen kunnen opleveren". In een begeleidend artikel, somt de Osservatore de redenen voor de waarschuwing op. Daarin wordt voor op gesteld, dat het er helemaal niet om gaat de grote verdiensten van pater Teilhard de Chardin te willen bestrijden. Hij heeft deze zonder twij fel, maar op wetenschappelijk gebied. Dat geldt bijzonder waar het gaat over de verworvenheden van de pa leontologie. Het is echter niet moge lijk zijn gedachtengang rechtlijnig en tenslotte zonder meer afwijzend, te blijven volgen, wanneer deze over stapt van het zuiver wetenschappe lijke gebied naar de wijsbegeerte en de theologie. De VS zullen dit jaar 7500 militairen, behorende tot de verzorgings- en ad ministratieve diensten, uit Europa terugtrekken. Deze terugtrekking vormt een on derdeel van een algemene reorgani satie op dit gebied. Het zal de eerste maal zijn dat de sterkte der Amerikaanse troepen in Europa wordt verminderd, sinds in de herfst van het vorige jaar deze troe pen werden versterkt met het oog op de crisis om Berlijn. Volgens welingelichte kringen zal in juli met de terugtrekking worden begonnen. De Sowjet-Unie heeft zaterdag opnieuw een kunstmaan gelanceerd. De kunstmaan is in haar baan om de aarde terecht gekomen. De kunstmaan „Kosmos 6", is uit gerust met instrumenten voor on derzoek van de kosmische ruimte. Zij is voorzien van radio-apparaten voor metingen op verre afstand, en voor het meten van haar baan. De werkelijke baan wijkt weinig van de berekende baan af. De kunst maan draait in 90,6 minuten om de aarde, de kleinste hoogte is 274 en de grootste 360 kilometer. Uit de ontvangen radio-seinen blijkt dat alle instrumenten aan boord nor maal werken. In de nacht van zaterdag op zon dag omstreeks 4 uur 's-morgens is te Oud Turnhout een personenwa gen met vijf Nederlandse inzitten den, allen afkomstig uit Tilburg, tegen een boom te pletter gereden. De 28-jarige bestuurder, Petrus Jon kers werd op slag gedood. De vier andere inzittenden werden allen in het ziekenhuis te Turnhout opgeno men. Voorts heeft op de weg Tongeren- Maastricht te Herderen in België een ernstig verkeersongeval plaats ge had, waarbij drie Nederlanders ern- tig gewond werden. Geen van de drie kon geïdentifi ceerd worden, daar geen van hen een identitietskaart had. Het partijblad „Neues Deutsch- land" wekt de gemeentebesturen in Oost-Duitsland op de bevolking te doen begrijpen, dat „enkele beper kingen (op voedingsgebied) gedu rende enige tijd onvermijdelijk" zijn. De „buitengewoon slechte oogst" van vorig jaar had „onple zierige moeilijkheden" veroorzaakt. De handel moest streven naar een billijke verdeling van de beschik bare voorraden vlees, worst, eieren en melk. Industriegebieden dienden voorrang te hebben. Vice-peniier Bruno Leuschner heeft dezer dagen verklaard, dat er eind mei 46.000 koeien en 1.300.000 varkens minder waren dan een jaar tevoren. De melkproductie was 11,3 procent en de eierproduktie 8,1 procent beneden de raming. Frankrijk heeft zaterdagmid dag officieel het zuidelijke deel van lucht- en vlootbasis Bizerta aan Tu nesië overgedragen. Dit deel omvat een grote werf, een ziekenhuis en an dere gebouwen. Medegedeeld door het KNMI. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond, opgemaakt te 11.15 uur. KOUD WEER Half tot zwaar bewolkt met enkele buien, matige tot krach tige noordwestelijke wind. Koud weer. De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp. gisteren max. min. HELSINKI regen 18 10 STOCKHOLM 1. bew. 22 12 OSLO 1. bew. 23 13 KOPENHAGEN regen 20 12 ABERDEEN motregen 22 11 LONDEN zw. bew. 21 11 AMSTERDAM geh. bew. 14 9 BRUSSEL 1. bew. 16 9 LUXEMBURG zw. bew. 15 9 PARIJS geh. bew. 20 10 BORDEAUX onbew. 24 10 GRENOBLE onbew. 22 8 NICE onbew. 23 15 BERLIJN geh. bew. 16 9 FRANKFORT zw. bew. 14 12 MüNCHEN regen 16 10 ZURICH zw. bew. 19 11 GENèVE onbew. 21 5 LOCARNO 1. bew. 21 7 WENEN zw. bew. 20 7 INNSBRUCK regen 20 9 ATHENE onbew. 30 22 ROME h. bew. 27 15 AJACCIO 1. bew. 23 15 MADRID onbew. 32 16 LISSABON onbew. 25 15 PAUZE Heden: O. L. Vrouw Visitatie. OVER BERG EN DAL Na een wandeling van drie dagen door ruisende valleien en over zwij gende bergen kwam Maria aan bij het huis van haar bejaarde nicht. Zij zal vermoeid zijn geweest bij aan komst, want zij heeft aan Lukas ver teld, dat zij „haastig" gegaan was. Het moet wel voor iedereen vertede rend zijn, van verre haar daar te zien gaan, het jonge bruidje van de Allerhoogste. Zij was in de wolken over haar uitverkiezing. En toch zal zij even verbouwereerd geweest zijn, toen Elisabeth haar nichtje eerbiedig ontving en begroette met de hoogste ere-titel: „Jij, Maria, de Moeder van mijn Heer!" Toen hield Maria het niet langer uit. Het welde als nach- tegalenzang in haar op: „Magnifi cat. Mijn ziel prijst hóóg de Heer en jubelt in God, mijn heil." PUZZEL No. 505. Hor. 1 raamscherm, 3 ver moeid, 5 familielid, 6 eer, 7 muziek noot, 9 muzieknoot, 10 oude lengte maat, 12 dikke boterham, 14 opening ener fuik, 15 invorderen van geld, 16 aanwijz. voornaamw., 17- spitse bek v. e. vogel, 19 deel v. d. mast, 21 scheik. element (afk.), 22 familie lid, 24 zangstem, 25 rund, 26 gevan genis (bargoens), 27 bekend dier. Vert. 1 uitroep, 2 koor van zangers, 3 bijwoord, 4 bekende afk., 4 klap, 8 tevens, 9 lange rij, 11 gem. in Limb. 13 gewicht, 16 traag, 18 woud, 20 vaartuig, 21 gebod, 23 telwoord, 25 voorzetsel. Oplossing morgenavond PUNT „Wat!, heeft u al drie dagen niet gr geten? Ach, ik wou, dat ik ook zoveel zelfbeheersing kon opbrengen!!"

Leidse Courant | 1962 | | pagina 3