Woonwagens en hun bewoners Aardappelen blijven eerste weken schaars en duur DE LEIDSE COURANT VAKANTIEADRES TAUNUS 17 M Voor uw Verenigings drukwerk WOENSDAG 27 JUNI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Opbrengst per ha. ongehoord gering De verwachting is, dat de nieuwe aardappelen zeker de eerste twee weken schaars en duur zullen blij ven. Dit werd gisteren uitgesproken tijdens de in Den Haag gehouden vergadering van het Produktschap voor Aardappelen. Door de droogte in de afgelopen weken is de groei Zware straffen geëist voor poging tot vergiftiging De officier van justitie bij de ar rondissementsrechtbank te Almelo heeft tegen de 49-jarige grondwerker G. E. J. uit Hengelo drie en half jaar gevangenisstraf met aftrek ge- eist en tegen de 39-jarige mevr. B. eveneens uit Hengelo een jaar ge- gevangenisstraf met aftrek en opne ming in een psychiatrische inrich ting, conform het advies van een des kundige. Zij stonden terecht op be schuldiging te hebben gepoogd de echtgenoot van mevrouw B., bij wie de grondwerker in de kost was, met vergif van het leven te beroven. De poging mislukte doordat de heer B. direct bemerkte dat zijn brood een vreemde smaak had. Beide verdachten werden docr de rechtbank verminderd toerekenings vatbaar geacht, hoewel J. in veel geringere mate dan de vrouw. WASSENAAR Ondertrouwd: B. Hoef akker en M. S. Fürliger; R. C. Veldhuis en H. de Man. Getrouwd: S. P. den Hollander en C. W. Kramer; J. C. Baan en E. A. Meijer; H. H. Geveke en G. Visser; J. L. Gerrits en A. M. Martens; N. A. van Leeuwen en A. A. Hakkeling; B. C. den Dunnen en M. J. T. Ban ning. Overleden: Geertruida W. Mioch, 76 jr; Florentine M. Hövert 88 jr; A. T. M. van Rijckevorsel 71 jr; Alida P. Schoonderwoerd 58 jr; Johanna C. C. W. van der Sluijs 75 jr; G. W. Arends 6 jr; A. van Hoorn 67 jr. van de aardappelen sterk afgeremd. Bovendien blijkt de opbrengst per ha. aanzienlijk beneden het gebrui kelijke gemiddelde te liggen. Zo werd bekend gemaakt, dat tus sen 15 en 20 juni gemiddeld zes tot acht ton aardappelen per ha. ge rooid kon worden. Normaal is het, dat men 17 tot 20 ton van een ha. kan halen. Deze geringe opbrengst is sinds mensenheugenis niet voorge komen. De lage cijfers spreken ook uit de lage aanvoer op de veiling in Broek op Langendijk. Op 20 juni werd daar 175 ton nieuwe aardappe len aangevoerd. Vorig jaar was dat op dezelfde dag 670 ton. Per 100 kg werd 59,betaald tegen vorig jaar 22,—. Spoorwegen willen vijfdaagse weekkaart gaan uitgeven De spoorwegen hebben het voor nemen, weekabonnementen uit te geven voor vijf dagen in plaats van zes. aldus bericht „De Volkskrant". De meeste forensen behoeven dank zij de vijfdaagse werkweek niet meer met de trein naar hun werk. De nieu we weekkaarten zullen goedkoper zijn. Dit heeft de spoorwegraad in een brief aan de Haagse Kamer van Koophandel meegedeeld. Scheepsberichten Alblasserdijk 27 te Tampa; Amstel- kroon 28 te Rstanura verw.; Ares 26 v. Bilbao n. Carthagena; Banda 26 v. Kuwait n. Khorramshahr; Baren - drecht (t.) 26 v. Montreal n. Mara- caibo; Bonita 26 v. New York n. La- ceiba; Calamares 27 v. Puerto Cortez n. Rotterdam; Caltex Arnhem (t.) 27 te Bahrein; Cartago 26 v. New Or leans n. Puerto Cortez; Ceres 27 te Curacao; Gulf Hansa (t.) 27 te Suez; Hector 26 v. Willemstad n. Gent; He licon 27 te Antwerpen; Kabylia (t.) 26 v. Shellhaven n. Stockholm; Ka rachi 27 te Penang; Karimata 26 te Suez; Katendrecht 26 te Khorrams hahr; Kenia (t.) 27 v. Thameshaven n. Stanlow. Ook minder late aardappelen De lage opbrengst per ha. van de vroege soorten zal vermoedelijk ook het geval zijn voor de latere soor ten. De produktie van zandaardap- pelen zal, naar het produktschap aan neemt, vijf procènt minder zijn dan vorig jaar. Bij de klei-aardappelen wordt een iets grotere aanvoer dan vorig jaar verwacht. Het Produktschap is van mening, dat men in het komende jaar pas de aardappelen mag gaan exporteren als de veilingprijs beneden de 40, per 100 kg is gezakt. In dat geval mag men aannemen, dat de grote moeilijkheden op de binnenlandse markt opgelost zijn. Overleg Het bestuur van het Produktschap heeft gisteren besloten op korte ter mijn met verscheidene groeperingen, die bij het wel en wee van de aard appel zijn betrokken, te gaan praten over de structuur van de aardappel- markt. De moeilijke situatie in het afgelopen voorjaar heeft geleid tot regeringsmaatregelen, waarvoor bij het bedrijfsleven geen waardering bestaat. Speculatief De secretaris van het Produktschap heeft verder in een nota gesteld, datA de Nederlandse aardappelmarkt te conservatief en te veel speculatief ingesteld is. Het is noodzakelijk, dat het tot samenwerking komt tussen telers, grossiers en handelaren. naar Uw Gaarne zenden wij uw lijfblad zonder extra kos ten naar uw vakantieadres. Zendt uw naam en volledig huis- en vakantie adres met datum van vertrek en thuiskomst aan de abonnementenafdeling van De Leidse Courant, Papengracht 32, Leiden. Wij zorgen er voor dat U dagelijks uw krant in uw vakantieverblijf ontvangt. Voor het buitenland worden alleen de portokosten in rekening gebracht. Zij werkt tussen Als sociaal werkster moet je van alle markten thuis zijn I (van onze verslaggever) Amersfoort (P P) - Will Adank, een particuliere maatschappe lijk werkster van het woonwagenkamp Amersfoort, is een jonge energieke vrouw. We zitten gezellig rond het kacheltje in het ste nen gebouw op het Amersfoortse woonwagenkamp en onder het genot van een kopje koffie wil het gesprek wel vlotten. EERST VEEL TEGENSTRIJD „Waarom solliciteerde u juist hier informeren we. „Och, ik had drie jaar gewerkt bij de Stichting Bijzon dere Sociale Zorg en Maatschappelijk Buurtwerk en ik wilde wel eens iets totaal anders. Ten tweede had ik over dit werk al meer gehoord en er ook wel wat van gezien. Het leek mij wel." „En hoe ging het toen u hier kwam?" vragen we verder. „Nu eerst was het niet zo gemakke lijk. Mijn voorganger was namelijk een man en toen de mensen hier een jonge vrouw zagen verschijnen, toen kwam er meteen wat oppositie, hoofdzakelijk van de manlijke kant. Het is ook begrijpelijk, want deze mannen laten zich uiteraard niet graag door een vrouw iets vertellen. Maar ik heb er maar het beste van gemaakt. Het is voOr een groot deel een kwestie van tact. Als je laat merken, dat je biet voor een klein geruchtje vervaard bent en dat je bereid bent voor hun belangen op te komen, och dan is het leed snel ge leden". Wij kijken eens door het venster naar buiten en zien de woon wagens rij aan rij staan. Kinderen spelen rond en de vrouwen doen hun werk, precies zoals de gewone huis vrouw, straatje en stoep wordt ge- schrobt. EEN VAN DE GROOTSTE „Het woonwagenkamp Amersfoort behoort tot een van de grootste kam pen in Nederland. Er staan hier zo'n negentig wagens, waarvan een ge deelte permanent of in elk geval langdurig. Er zijn verschillende ca tegorieën onder deze woonwagenbe woners. Daar zijn de mensen die zelf in een wagen geboTen zijn en uiter aard ook in wagens gaan wonen en er zijn mensen die door de woning nood gedreven hun heil ln een wa gen zochten. Het merkwaardige is, dat de geboren woonwagenbewoner geen huis wil hebben, ook al zou je het hem aanbieden. De anderen wel, maar door het leven in zo'n kleine besloten gemeenschap zoals hier, gaan de mensen erg aan elkaar han gen, in weerwil van de meningsver schillen, die er natuurlijk wel eens zijn. Wanneer ze huizen zouden krij gen, dan willen ze toch als het even •kan bij elkaar blijven, dus bij elkaar in de buurt. Voor de kinderen is hier een speciale kampschool, waarin door het be trekkelijk kleine aantal kinderen vrij individueel les wordt gegeven, er is nauwelijks sprake van bepaalde klas sen. Aan de school is ook een kleu terschool verbonden." „Wat Is nu precies uw taak in deze gemeenschap vragen we. „Och, dat is eigenlijk alles op so ciaal maatschappelijk gebied. Om te beginnen hebben we hier diverse clubs, zowel op het gebied van sport als op dat van creatieve arbeid, to neel enz. De kinderen worden hier regelmatig beziggehouden, voor de dames zijn er kookcursussen. Verder kunnen ze bij mij voor alles en nog wat terecht. Ik help met het Invul len van belastingformulieren, kinder bijslag, arbeidsbi...iiddelirig, kortom, alle huiselijke en maatschappelijke I problemen. Heeft er een moeilijkhe den met de politie, dan bemoei ik mij er eventueel ook mee. Bovendien is er hier een kampaalmoezenier en een toezichthoudend ambtenaar van de gemeente, met wie ik ten nauwste samenwerk." ANDERE ZEDEN „Doordat deze mensen in zekere zin buiten de normale maatschappij staan, houden ze er ook totaal andere normen op na en die moet je respec teren. Zo komt het bijvoorbeeld voor dat een huwelijk wordt gesloten bul ten de wet om. Wij zouden zeggen, dat die mensen met elkaar „hokken", maar voor hen is dit een zuiver hu welijk. Wanneer er twee mensen iets voor elkaaT voelen, dan verdwijnen ze voor een poosje. Komen ze dan te rug, dan zijn ze volgens de onge schreven kampwet getrouwd, gaan sa men in een wagen wonen en stichten een gezin. Natuurlijk is dit niet altijd het geval, want er zijn er ook die voor de wet en zelfs voor de kerk trouwen, maar zoiets als ik u noemde, is hier ge woon en niemand zal die mensen er op aan kijken. De kinderen zijn de oogappels van de ouders. Ik zou willen zeggen ze worden nog meer verwend dan an dere kinderen. Er ls dan ook nie mand die het moet wagen iets tegen de kinderen te ondernemen. Het ge volg hiervan is soms dat de leraren moeilijkheden krijgen met de ouders. In zo'n geval bemiddel lk ook weer. Je kunt natuurlijk in dit werk voor de gekste dingen komen te staan, maar dat is toch ook wel een van de aantrekkelijke kanten ervan". FEESTEN EN „HANDEL" „In veel gevallen moet je improvise ren en dat lijkt mij wel. Regelmatig geven we hier feestjes, want elke ge legenheid wordt daartoe aangegre pen. Dan wordt er gedanst en gemu- - Onder leiding van juffrouw Adank volgen de kinderen een cursus knutselen. siceerd, voorgedragen en wat al niet meer. Voor zover dat mogelijk is, help ik daarbij. Vooral de ouderen zijn dikwijls ver standig. Zo was ik van plan deze week weer een dansfees te geven, maar enkelen kwamen bij mij en zei den „Juf doe het niet, stel het uit, want er zijn er een paar die „mot" hebben en dan heb je kans, dat het hele feest in het water valt". Natuurlijk luister ik daarna en volg hun raad op. Jongeren die belust wa ren op zo'n feestje, mopperen dan wel en zeggen dat de ouderen op die manier proberen de dansfeestjes te saboteren. Maar ik weet wel beter. Je kunt de herrie beter voorkomen, want als er eenmaal ruzie komt dan zijn de gemoederen niet zo snel be daard. Wat het werk betreft, 's winters zijn er velen die niet werken, of in een fabriek gaan staan, maar 's zomers, dan willen ze vrijwel allemaal „de handel" in. Dan hebben ze handgeld nodig om een handeltje te beginnen en dat levert wel eens moeilijkheden op. Dan moeten er voorschotten wor den gegeven op de kinderbijslag en dergelijke. Ze proberen In de zomer zoveel mogelijk te verdienen, zodat ze in de koude winter niet de straat op hoeven met de handeL Dat lukt natuurlijk niet altijd en zo is de win ter de minst prettige tijd. En voor mij is het de drukste tijd. Maar gelukkig komt er steeds weer zomer Juffrouw Adank blijft optimiste en het is haar duidelijk aan te zien, dat jonge sportieve vrouw hier een plaats heetf naar haar hart. (Nadruk verboden! G. P. J. VAN DER HAM geven met grote vreugde, en dankbaarheid aan God, kennis van de geboorte van hun zoon WILHELMUS CANADA. 26 juni 1962 Bell Corners R.R. 2 Ontario. Op 30 juni zal onze j vertegenwoordiger de j heer JOH. VINK, te Alphen a. d. Rijn I zijn 40-jarig jubileum gedenken. Hiertoe worden op de receptie plm. 11 uur in Restaurant Toor, leden en afne- mers gaarne uitgeno- i digd. Centrale Coöperatie L.T.B. J. BRANDON HUIDARTS MORGEN 28 JUNI GEEN SPREEKUUR. A. M. J. LEYTEN ZENUWARTS PRAKTIJK HERVAT GEVRAAGD een prima metselaar Aanmelden Aannemings bedrijf M. W. Meijer, Rijn dijk 68, Voorschoten, tel. 01710-22191. Heden overleed na een liefderijke verpleging in het Maria Paviljoen te Gouda en na een kortstondig. geduldig gedragen lijden, meer malen tijdig voorzien van de H.H. Sacramen ten der Stervenden, on ze innig geliefde Moe der, Behuwd- en Groot moeder. Zuster en Tan te JACOBA HOPPENBROUWER- v. EGMOND weduwe van Petrus Hoppenbrouwer Alphen a. d. Rijn: Th. Hoppenbrouwer C. M. Hoppenbrouwer- Röling en kinderen Hazerswoude, Rijndijk: H. Hoppenbrouwer J. Hoppenbrouwer- v. Zijl en kinderen Hazerswoude, 26 juni 1962 Rijndijk 370. De gezongen H. Mis van Requiem zal opgedra gen worden in de Paro chiekerk van de H. Mi- chaël te Hazerswoude, Rijndiik op zaterdag 30 juni a.s. om 10 uur, waarna de begrafenis op het R.K. Kerkhof al daar. Rozenkransbidden 's-avonds 8 uur aan huis Rijndijk 370, <S? Kredieten tot 4000.— voor aankoop meubelen, woningtextiel. Vraagt gra tls folder. Discrete nehan. deling en zeer lage aflos singen. Postbus 1083, Rot terdam. Keuze uit: 2- of 4-deursmodel, 1500 of 1700 cc motor en 3- of 4-versnellingsbak. Bovendien is de Taunus 17M leverbaar als bijzonder mooie bestelwagen en als TURNIER STATION WAGON In een handomdraai verandert U deze wagen ran een comfortabele wagen voor 5 tot 6 personen met een kofferruimte van 1 m3 in een prachtige 3-persoons reiswagen, waarbij U dan een geheel vlakke bagageruimte beschikbaar krijgt met een inhoud van 1.6 m3. Kom zélf kijken of bel ons op voor een proefrit! ELAM n.v. Offic. Ford-dealer voor Leiden en omstr. en de bollenstreek. Haarlemmerweg 2-4, Leiden, tel. 01710-33141 MEER AUTO VOOR UW GELD Aangeboden Naumann handnaaimachi ne, 2 jaar oud f 105. Singer handnaaimachine f 65.Gazelle handnaai machine f 65.Gazelle handnaaimachine f 85. Lewenstein handnaaima chine f 85.Singer hand- naaimachine f 60.Elec- trische Singer in koffer. 3 mnd oud van f 470.voor f 360.Electrische Kohier in koffer f 195. Alle machines in prima staat en met garantie. A. F. Broekhuizen Herenweg 179. Ri.jnsaterswoude Tel. 01721-213 GEVRAAGD LEERLING VERKOOPSTER SNIJDERS Manufacturenhandel Hoge Rijndijk 114, Leiden 2? Boeken, in onze boek handel hebben we een aar dige sortering zo goed als nieuwe boeken voor zeer billijke prijs. Vrij toegang. Van Leeuwens Boekhandel Lokhorststraat (Pieters kerkgracht) SDe Sleutelkoning. Bij maken van alle sleutels, repareren, veranderen en leveren van elk slo*. Haar lemmerstraat 273 (bii de Overdskte). tel. 33958. Le vering aan Rijk en ge meente. Zaterdagmiddag en maandagmorger geslo ten. QT 15 Daagse kampeer- tocht Rome: 7 Landentocht van 29 juli t,m. 12 aug., totale prijs f 235 p p. In lichtingen J. Bruggeman, Doelenstr. 26, Almelo, tel. 2536. Nog maar enkele plaatsen vrij. Gezocht voor schoon houden kantoor vóór 9 of na 18 uur, mannelijke kracht. Notaris Kaptein, Scheepmakersteeg 2, telef. 20614. J21 Leerling kapster gevr Dameskapsalon P. Boei, Schoolstraat 44, Voorscho ten, tel. 2386; na 6 uur: pelaan 41, tel. 3003. Typistes en administr, krachten gevr. voor tijd. voor hele of halve dagen. Geh. geen bezwaar. Goede beloning. Soli, typbureau „Leiden", tel. 33576. Biedt zich aan chauf feur voor de maanden juli en aug. In bezit van alle rijbewijzen (liefst intern). Br. Rapenburg 24, Leiden. In klein gezin, in mo derne flat wordt werkster gevraagd voor een ochtend in de week. Goed loon. Moddermanstraat 37. Lei den. tel. 31633. 2? Aan 1ste kam 4er die met liefde haar arbeid ver richt en 1ste klas werk aflevert wordt een hoog loon aangeboden Brieven onder no. 3963 bur. v. d. blad. (g Biedt zich aan R.K. meisje, 18 jr. als hulp in huishouding of winkel. Brieven onder no. 3956 bur. van dit blad. <2? Gevraagd per 2 juli we gens huwelijk der tegen woordige: een net R.K. meisje. Zelfstandig kun- Gaat U trouwen of heeft U een nieuwe wo ning? Kredieten voor iedereen tot ƒ5000.- voor aanschaf meubilair/wo ningtextiel. Vraagt gratis folder, dan krijgt U alge hele inlichtingen. Postbus 1371, Rotterdam. Dame b.b.h.h. zoekt met spoed gestoff. kamer met was-, stook- en kookgele genheid: Brieven onder no. 3970 bur. van dit blad. Volkswagen '58 in pri ma staat aangeboden door eerste eigenaar. Tel. 01718- 3233 <2* Aangeb. Duitse herder, reu, kl. zwart, met stam boom. Br. onder no. 3929 bur. v. d. blad. 2? Heeft U een feestje? Wij verhuren serviesgoed: lepels, vorken, messen, glaswerk, enz. enz. Het Emaiilehuis. Haarl.straat 160-165B. >5? Als U uren kunt Pieke ren geven Calma-Dragee's rust en kalmte, f 2.— per flacon bii Uw Apoth en D.ogist. 3T Hardnekkigt hoest? Prikkel- en kramphoest? Nacht- en rokershoest? Bionchicun. Elixii hulot snel en zeker. Flacon f 2.- bii Uw Apoth en Drogist. 3T Een nieuw bed, een kwestie van vertrouwen! P* grootste sortering te gen de laagste priis. bij De Kleine V/inst, Haar lemmerstraat 51, Leiden. 2* Verhuur van nieuwe luxe automobielen, o.a. Mercedes, Opel, Simca, V.W. en D.A.F. Bierman's Automobielbedrijf, Oude Singel 66, Leiden, telef. Nu zijn wij met vakan tie, maar na 1 juli weer uw pasfoto's in 24 uur klaar. Foto's door de vakman. Foto-ciné A. G. Ober, Nwe Rijn 18, t.o. Korenbeursbr. als: PROGRAMMA'S BILJETTEN REGLEMENTEN CONVOCATIES N V. DE LEIDSCHE COURANT PAPENGRACHT 32 - LEIDEN

Leidse Courant | 1962 | | pagina 5