TRIDUUM IN LEIDEN VOOR 220 ZIEKEN Nucleair apparaat Nog slechts korte tijd! ZORG VOOR HONGERIGE MAGEN WOENSDAG 27 JUNI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 ui Katwijks duinen Voor 220 zieken uit Leiden en omgeving is vanmorgen in de Herensingelkerk met een plechtige H. Mis het ziekentriduum ge start. Uit 18 plaatsen rond Leiden zijn de zieken met ziekenauto's en particuliere wagens naar deze parochiekerk gekomen om zich gedurende drie dagen op hun langdurig ziek-zijn te bezinnen en om er de kracht te vinden dit lijden te dragen. ,X>aten wij Gods Geest smeken ons de innerlijke rust te schenken, want wanneer die ontbreekt, helpt de uiterlijke zorg, die wij deze dagen zo duidelijk ondervinden, niet," aldus pater Eusebius Peters O.E.S.A. tijdens de predikatie. „Laten wij ook dit triduum onder bescherming van de Troosteres der Bedroefden stellen." tijdens dit triduum toekomt. Leden van de E.H.B.O., van het Rode Kruis, van de Verkennerij, kloosterzusters, verpleegsters, leden van het Wit- Gele Kruis en nog vele, naamloze andere verzorgers, die met elkaar voor een goed verlopende organisa tie zorgen. Iedere dag worden de 220 zieken van hun woonplaats naar de kerk gebracht en iedere middag worden ze na het lof teruggebracht. Gedurende de uren in de kerk worden zij door dit leger van helpers met de grootste zorg omringd. Een opname in de Herensingelkerk tijdens het ziekentriduum, dat hier wordt gehouden heden, morgen en vrijdag. O.V7L KF.I KEV wint dagelijks Plechtige H. Mis in Herensingelkerk Met een plechtige H. Mis, gecele breerd door deken W. P. M. Haring, met assistentie van rector B. Drost en kapelaan N. J. P. Blaauwhof, werd dit ziekentriduum geopend. Na het Misoffer werden de zieken, die in de kerk een plaats hadden ge vonden op de daar geplaatste 35 ledi kanten, 80 rustbedden en 85 stoelen, een ontbijt aangeboden. Voor deze maaltijden - in de mid daguren gaan de verzorgers ook rond met bouillon en beschuit - zijn deze drie dagen 15 dames in aktie. Om een idee te geven van het vele werk,'dat door hen verzet moet worden: ruim 1200 broodjes moeten gesmeerd en belegd worden. Behalve deze dames zijn er nog tientallen anderen, die zich inspan nen de zieken alles te geven wat hen 'f KARREWIEL Steenstraat 55 - Tel. 22509 Zpil v, j recept if /Aken- en buwelljksdincr. In verband met stralingsgevaar Van de zijde der Technische Hoge school te Delft is gistermiddag mee gedeeld, dat de kernreactor, die rond 12 miljoen gulden heeft gekost, tegen het eind van dit jaar in gebruik zal kunnen worden genomen. Bij de bouw ervan heeft men enige moeilijkheden ondervonden, met het gasdicht maken van het omhulsel Thans moeten nog enige problemen met betrekking tot de waterafvoei worden opgelost. Het protonsynchro ton (deeltjes-versneller) dat in df kelder van het gebouw voor electro techniek is gebouwd, zal als het ge reed is naar een plaats in de duinen bij Katwijk worden overgebracht. Dit zal gebeuren in verband met de gevaarlijke straling, die men echter volledig in de hand heeft. De ligging in de nabijheid van Leiden kan van betekenis zijn vo t de Leidse uni versiteit. Ook andere plaatsen van vestiging worden overwogen. „C0-2- (groei) raket" op tuinbouwtentoonstelling Onder de naam WEHATE zal van 10 tot 14 juli a.s. in en rond de hallen van de Coöp. centrale Westlandse snij bloemenveiling te Honselers- dijk de jaarlijkse nationale tuin- bouwbeurs worden gehouden. De voorzitter van het Landbouwschap, de heer A. W. Biewenga, zal de beurs officieel openen. Op de Wehate zal een beeld gege- HAAST U! Ondanks deze reductie op elk pak tóch de kostbare spaaremmertjes voor prachtige gratis geschenken of artikelen met enorme korting, zoals luxe reis- wekker, transistor radio, pedaalemmer en rolschaatsen. Vraag een spaar kaart bij Uw winkelier of vereniging. Ideaal-Persil verzorgt Uw was ideaal! (Advertentie) ven worden van de uiterst snelle ontwikkeling, die de tuinbouw mee maakt door het gebruik van steeds meer wetenschappelijke methodes. Zo zal o.a. aanwezig zijn de „CO-2- raket", de toenassing van koolzuur als groeistof in de tuinbouw, een methode, die vooral in het tuinbouw centrum Westland zeer snel ingang heeft gevonden. Voorts zullen nieuwe teeltmetho den voor tomaten, komkommers en andere producten worden gedemon streerd, terwijl verschillende nieu wigheden op het gebied van waren- huisbouw zullen worden getoond. (Advertentie) Vrijwel alle zieken behoren tot de hogere leeftijdsgroep. De oudste deel neemster, mevr. A. M. Bos, Tromp straat 52, Leiden, is zelfs reeds 93 jaar. Vrijdagmiddag wordt het triduum besloten met een Plechtig Lof door mgr. Constans Kramer uit Katwijk. zijn voor de nationale eenheid en voor het katholiek geloof", aldus de verklaring. De bisschoppen hebben deze mededeling verstrekt omdat zij er prijs op stelden, nu het schooljaar ten einde loopt, een dringende op roep te richten tot de christelijke ouders en tot de jongeren die erover denken een universitaire studie te volgen. den. De resolutie zal aan de Alge mene Vergadering der V.N. worden voorgelegd. De commissie heeft met 46 tegen 24 stemmen een Russisch amendement verworpen, waarin ge- eist werd 1 juli als uiterste datum te beschouwen voor de evacuatie van de 900 man Belgische troepen, die zich nog in Roeanda en Boeroendi bevinden. 33 Landen onthielden zich van stemming. Wel deed de beheerschapscommis- sie een beroep op de Belgische rege ring om haar troepen vóór 1 augustus uit Roeanda en Boeroendi terug te trekken. Belgische bisschoppen over Leuven De Belgische bisschoppen hebben een verklaring uitgegeven, waarin zij met nadruk verklaren, dat de universiteit van Leuven de enige tweetalige Katholieke universiteit van België dient te blijven. „Dé Ka tholieke universiteit van Leuven moet thans, meer dan ooit, 'n schutse Kleiner Italiaans bankpapier De grote vellen Italiaans bankpa pier in de wandeling beddelakens genoemd gaan verdwijnen. De bank van Italië heeft bekendgemaakt, dat de 10.000 lire bankbiljetten van 12.5 bij 24 cm zullen worden ver vangen door nieuwe van 7.5 bij 17.5 cm, hetzelfde formaat als de biljetten van 1.000 lire. 10.000 lire is ongeveer 60 gulden. De nieuwe bankbiljetten komen ein de dit jaar in circulatie. KORTE GOLF Bij zware onweders zijn dinsdag in Italië in totaal vier mensen door de bliksem om het leven gekomen. De vorige week zijn er in Calcutta 84 mensen aan de cholera bezweken. Sinds half april zijn 200 mensen in deze stad aan deze ziekte bezweken. Linbs het echtpaar Van Klink. De De Etna, Europa s hoogste actieve vulkaan, is dinsdag tot uitbarsting heer J. L. Bakker feliciteert de ge- gekomen na in de afgelopen vier da- lokkige verzekerde; geheel links de gen rook en dampen te hebben uit gestoten. Brokken steen en gruis wer den tot een hoogte van 750 meter bo ven de 3.290 meter hoge top geslin gerd. De Etna is periodiek actief. heer P. J. Koek Harrer teruggekeerd Woensdagmorgen is de Oostenrijk se bergbeklimmer Heinrich Harrer vanuit Merauke op het vliegveld Sen- tani bij HoUandia aangekomen na 't beëindigen van een nieuwe succes volle tocht. Harrer is de eerste, die de ongelofelijk zware doorsteek heeft gemaakt van het centrale bergland in Nieuw-Guinea naar de zuidkust. De Harrer-expeditie was op 23 mei uit Wamena in de Baliemvallei ver trokken. De bedoeling was, de Ba- liemrivier te volgen waar deze zich door het gebergte breekt en op een zeker ogenblik in het zuiden 'n vlot te bouwen en daarmee de rivier ver der af te zakken tot de kust. Het was voor Harrer en de zijnen een maand van ontberingen, van om de honderd meter gebruikmaken van 't kompas, van voortdurend gebruiken van scherpe kapmessen, van mijten die gemeen beten en van ontelbare vloedzuigers. Harrer had op een ge geven moment zeker honderd won den aan de benen. Soms werd de weg versperd door een rivier, waar na het wel vier dagen kon duren voordat een brug was gebouwd. Harrer had tijdens het eerste deel van zijn tocht vrij veel bewoners van het centrale bergland ontmoet, die echter, hoewel niet vijandig, toch bevreesd schenen om te helpen. In het bergland was men ook door twee dorpen aan de Buliemrivier geko men, waarvan de bevolking zwaar ziek scheen te zjjn en nog nooit blan ken had gezien. Toen de expeditie het gebergte achter zich had gelaten, hadden de Moejoe-dragers een vlot gebouwd. Daarmee was men de rivier verder afgezakt, wat niet geheel van ge vaar ontbloot was. Dinsdag waren Harrer en zijn men sen in Agats aangekomen, vanwaar zij via Merauke naar Hollandia te rugkeerden. Vrijdag verlaat Harrer Nieuw-Guinea. Hij keert via Syd ney en Bangkok naar Oostenrijk te rug. ROEANDA EN BOEROENDI De beheerschapscommissie van de Assemblee der V.N. heeft dinsdag besloten, de twee nieuwe Afrikaanse staten Roeanda en Boeroendi op 1 juli onafhankelijkheid te verlenen Op die datum zal aan het Belgischr beheer over deze gebieden een einde komen .ti1 'vi'n 'pprT^fntwprn^rtóoIu'tië Enige dames, die iijdens het ziekentridnnm in de Herensingelkerk, -poor de maaltijden zorgen. Meer dan 120 van 25 Afrikaanse en Aziatische ian- broodjes gaan ex onder hun handen door. Het werk loopt hier dan ook gesmeerd, (foto's: Van der Horst, ROELOFARENDSVEEN Onderlinge Brandwaarborgmij. overschreed 25 milj. verzekerd kapitaal De heer W. van Klink kreeg een fiets Ruim 50 jaar geleden was men ook in Roelofarendsveen nog maar voor weinig dingen verzekerd en kende men practisch het bestaan van de mogelijkheden hiertoe niet. Toch werd de noodzaak hiertoe blijkbaar wel ingezien, want ter plaatse kwa men in 1909 enkele mannen op inia- tief van pastoor Herscheit bijeen, en werd de mogelijkheid besproken om ie gevolgen van brandschade min- ler zwaar te maken. Men kwam tot iprichting van de Onderlinge Brand- vaarborgmij. „St. Pancratius", met ls werkgebied Roelofarendsveen, in itere jaren uitgebreid tot de gehele emeente Alkemade. Het was een verzekering niet iet de bedoeling om winst te ma- en maar om het individueel ri- ico door de gehele gemeenschap te 'oen dragen. Op 31 december 1910 varen er 80 deelnemers met 'n ver- ekerd kapitaal van 450.000,per 920 waren er resp. 438 met 2.617.000,—, per 1930 reeds 571 met r 4.046.795,en in 1940 stabiel met •en verzekerd bedrag van 4.667.710 chter met een groei tot 705 deelne- ners. In 1950 gingen deze cijfers met prongen omhoog, nl. 833 deelnemer? ■n verzekerd kapitaal 9.070.150,— n 1960 resp. 1050 met 21.063.665,- •n in ;961 tot 1075 met 22.694.765,-. let was te voorzien, dat in 1962 de 15 miljoen aan verzekerd kapitaal Dereikt zou worden. Dat dit reeds Dp 18 juni 1962 zou gebeuren, was .vat buiten verwachting, aldus de voorzitter van deze Onderlinge de neer J. L. Bakker. Dit vermeldde voorz. Bakker die vergezeld was van de 2e secr.-pen- ningmeester de heer P. J. Koek ten huize van de heer W. v. Klink, Spoor straat 60, Roelofarendsveen. „En dat ik dit juist hier kom vertellen, al dus de heer Baker, heeft een speciale reden, omdat het de heer W. van Klink was, die op 18 juni jl. met een verhoging van zijn verzekerd bearag met 5000,geschiedenis maakte voor onze vereniging. Hij maakte hiermede de 25 miljoen aan ver zekerd kapitaal vol". Spr. vond het prettig, dat dit geluk juist aan de bezitter van een kleine polis ten deel viel, want het bestuur had be sloten dit feit niet ongemerkt te la ten passeren. Een fonkelnieuw rijwiel werd hier na de huiskamer van de heer Van Klink binnen gereden en hem door voorz. Bakker als herinnering aan dit gebeuren aangeboden. Mevrouw v. Klink ontving een prachtig boe ket lelies. Blijkbaar was zij van een en ander wel van te voren inge licht, want minder verrast dan haar echtgenoot liet zij bij het serveren van de koffie blij kén dat er op be zoek gerekend was. De heer Bakker deelde hierbij nog mede, dat niettegenstaande de con currentie op dit gebied, het vertrou wen van de gemeentelijke bevolking in de Onderlinge nog steeds groeien de is, aangezien thans het verzeker de bedrag van 25 miljoen alreeds weer met enkele honderdduizenden is overschreden. En terecht zo stelde hij vast want de gemaakte winst komt ten goede aan de leden zelf door bijschrijving op de leden- rekening. waarvan men dit jaar reeds tot gedeeltelijke uitkering is overgegaan.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 4