ANDRé DARRIGADE - DOOR RUZEGE IN GELE TRUI - IS HET NOG NIET VERLEERD DINSDAG 26 JUNI 1962 RIKT AN LOOY IN EINDSPRINT GEKLOPT De slimme Darrigade heeft op de Grote IVfarkt in Herenthals, nota bene de woon plaats van Rik van Looy, geprofiteerd van het oude zeer, dat er nog is tussen de clan-Van Looy en de overige Belgische wielrenners. De helblonde Bask schoof zijn wiel nog net even voor dat van de jonge Melckenbeeck over de eindstreep en omdat Rik van Looy, Rudi Altig en Jacques Anquetil een paar plaatsen terug vielen, veroverde Darrigade de gele trui. Er is voor het begin, van deze Tour de France over gediscussieerd of het wel wijs was van Darrigade om opnieuw, en nu dan als lei der van een ploeg, aan het grote avontuur te beginnen. Vele meen den dat de tijd voor de blonde 33-jarige geweldenaar uit Dax was gekomen om met het zware werk van een Tour - zijn tiende - te stoppen. Welnu, Darrigade is nog lang niet uitgeblust. Integendeel, de oud wereldkampioen spreekt zijn woordje in het Tourverhaal nog ge ducht mee. Nadat hij zondag in Spa met een tweede plaats achter Rudi Altig genoegen had moeten nemen - men meende hierin een teken te zien dat de gevreesde eindspurt van de Fransman aan be tekenis had ingeboet - nam de Landais op de tweede dag het spel in handen. In de halve etappe van Spa naar Herenthals ontrukte hij door een zege de gele trui aan Rudi Altig en s middags verdedigde de Tourveteraan dit kostbare kledingstuk met succes in de ploegen tijdrit, waarin hij zijn formatie op de tweede plaats bracht, achter de ploeg van Rik van Looy vóór die van Jacques Anquetil. Darrigade had de pessimisten een lesje geleerd HALVE WINST VOOR RIK VAN LOOY OE LEIDSE COURANT PIET VAN EST derde plaats de omloop mede door de steun die Van Looy van Plankaert, Huub Zil verberg en Piet van Est kreeg. Daar- weg"twee ^jTnaralTk'deS'erke Melkenbeeck, pas tot de Bepaald teleurstellend verliep de- Roftollan en Jean C.raczvk die het nJen va"de beroepsrenners overge- ze dag voor Rik. van Looy, ook al t^o van huf kopman Geidermans mocht hij na de tijdrit met zijn ploeg en Altig niet konden volgen Dit Willy Vannitsen versperden Van de ereronde rijden. Van Looy had wasTlc^'voo^drfD^igaïê! kernen "d!' zoen ™anSe° hefUUidl namelijk meer zijn zinnen gezet op dje ;n Mastrotto Bas Malieoaard en D1?er?fn- zoen van af. lieftallige een zege in de eerste helft van de Tommy Simpson geduchte helpers ££s Sa^en voo/de^nve^oSba^r etappe, die hem een kostbare boni- had en hij greep zijn kans. waren voor de onverwoestbaar ficatiewinst had kunnen opleveren. Maar voor eigen deur, in zijn woon- i>i?t G TCPUF CTDT in plaats Herentals, ten aanschouwe d Li ljrloL< li I!j ollilJU van tienduizenden supporters, die - - deze dag tot een feestdag hadden uit- De gehele etappe van Spa naar opperb®ste z®sde Plaats geroepen, werd Van Looy voor de Herenthals werd gekenmerkt door Sjf' Tf" ~e?,d achtste. Zilverberg tweede maal in de spurt geklopt, pogingen van Belgen om op eigen iSiSL ur en, Geldermans Zijn winst in de ploegentijdrit was terrein een slag te slaan. In het begin Kiwio *U1+ kopnJ?" ,An~ daarna maar een schrale troost voor al sprong Jos Hoevenaers weg in het J eerste veertig kwa de Belg en bedroeg in feite slechts gezelschap van Huub Zilverberg, die men- 31 seconden op de grote concurrent daarvoor samen met Wolfshohl een Jacques Anquetil, omdat er geen vergeefse poging had ondernomen. ENTHOVEN OP 14 MINUTEN bonificaties werden gegeven. Daarna reed Frans Schoubben lange tijd alleen op kop, maar ook hij werd Alleen Dick Enthoven was in de TIJDRIT IN weer ingelopen. Toen ging Ongenae achterhoede beland. De coureur uit de de vrije ruimte opzoeken, hetgeen IJpolder was het slachtoffer gewor- KERMISSFEER echter het ongenoegen opwekte van den van een misverstand in zijn ploeg weer andere Belgen èn in eendrach- toen kopman Mahé een wiel wissel- tige samenwerking werd ook deze de met Fournier en onder meer Ent- schijnende André Darrigade, die in het strijdgewoel door Bas Maliepaard werd gelanceerd en als eerste over eindstreep schoot. I/aliepaard Het inwonertal van Herentals vlucht verijdeld, was enkele malen vergroot door het enorme aantal wielerliefheb bers dat het bonte schouwspel van de Tour niet wilde missen. In België betekent zoiets dat 'n stad dan op stelten staat. Ër heerst een kermissfeer, die wij hoven moest blijven wachten. Four- niet had echter inmiddels de hoop op steun laten varen en was teruggeval len naar de laatste groep, waar hij tot zijn verbazing veel later ook Ent hoven terugvond. De Nederlander ging uiteindelijk als laatste van de Inmiddels was de karavaan ge- 145 renners over de eindstreep NINO DEFILIPPIS IN DE AMBULANCE in Nederland niet kennen. Maar schokt door het opgeven van Nino Herentals met een achterstand van in het hoofdnummer van dit Defilippis, de kampioen van Italië, spektakel, de ploegentijdrit over die wegens ziekte in de ambulance 23 km, gereden op een parkoers was gestapt. Meer succes schenen ten- van elf en een halve kiolmeter, slotte Schroeders en de jonge Gilbert werd met een felheid gevochten Desmet te hebben. Dit tweetal de- die niet bij de kermis paste. marreerde na 113 km en veroverde een voorsprong van ruim 1 minuut. Van Looy stond voor de zware taak Maar een kilometer voor de finish de tienduizenden wielerenthousias- werden ook zij weer ingelopen, ten toch met een bevredigd gevoel vooral door het werk van Van Looy's naar huis te laten gaan en hij heeft ploeggenoten, waarbij Piet van Est niets nagelaten om dit te bereiken, en Huub Zilverberg een voorname Het begin was overigens voor zijn rol speelden. ploeg minder gelukkig. Op de start- In die slotfase waren zij namelijk lijn sloeg de derailleur van Sorge- door Rik van Looy aangewezen om loos door diens achterwiel en de on- de laatste moeilijke karweitjes op te gelukkige Belg zag zijn makkers al knappen zodat de wereldkampioen in de verte verdwijnen toen dit euvel zichzelf kon sparen voor de spurt op werd verholpen. Van Looy moest 't de markt in Herenthals. dus met negen man in totaal opne men tegen de volledige formaties EERZUCHT van Darrigade en Anquetil. Maar gesteund door de aanmoedigingen Maar evenals zondag in Spa nad van zijn supporters trok de wereld- Rik van Looy te weinig rekening ge- kampioen zo fel van leei, dat na de houden met de eerzucht van de vijan- eerste ronde zijn zege al vrijwel vast- delijke formaties. Tal van sprinters stond. Toen hadden de Faema's een van naam schaarden zich zij aan zij winst van vier-en-tw:ntig seconden met de man in de regenboogtrui, die geboekt op de ploeg van Darrigade in de laatste paar honderd meter al en van vier-en-viiftig seconden op leen op de steun van Piet van Est kon Anquetil en diens vazallen. Alle po- rekenen. Opnieuw draaide het uit gingen van deze formaties ten spijt op een nederlaag van Van Looy, die groeide het verschil ook in de twee- de laatste tijd al meerdere malen in de sprint heeft gefaald. De jonge 14 minuten op Darrigade. De „keizer" van Herentals Rik van Looy is de onge kroonde keizer van Heren tals, dat weet langzamerhand iedereen die iets te maken heeft met de wielersport. De wereldkampioen op de weg had echter gisteren in zijn woonplaats concurrentie te duchten van een andere heer ser: „Koning Tour". Concur rentie is misschien het juiste woord niet, want de tour is tot dusver voor Rik II stel lig niet ongunstig verlopen. Het grootste evenement van Jacques Goddet was er echter wel de oorzaak van, dat er deze dag niet zo veel over Van Looy persoonlijk werd ge sproken als gewoonlijk. De aanhangers van Rik II waren ietwat teleurgesteld, dat hun favoriet er te Herentals niet in was geslaagd de sprint te winnen. Van een gedeprimeer de stemming was echter geen sprake, ook niet in het stam café van zijn supportersclub, waar de vrolijkheid overheer ste en waar tussen het nutti gen van pinten bier zelfs ra dioreportages werden geïmi teerd, dit laatste welhaast van zelfsprekend met Van Looy in de heldenrol. Herentals vereert Rik II, die zijn eigen huis de naam Sachsenring heeft gegeven om een blijvende herinnering te hebben aan het parkoers waar hij voor de eerste maal de we reldtitel veroverde. Sachsen- rinê dus, na de villa Oerlikon van Arie van Vliet en de Ordrup van Jan Derksen. In het plaatsje zelf doet men alles om ook maar geen mo ment Rik II te vergeten. Het tamboerskorps dat gisteren de tijd vulde tussen de aankomst van de eerste halve etappe en de start van ploegentijdrit, werd gevormd door supporters van de „J'eizer", en de win kels staan al evenzeer in het teken van de wielersport. Een fiets in de etalage van een tex tielzaak wordt bijvoorbeeld als iets volkomen .lOrmaals be schouwd. Herentals staat ach ter Rik II, dat blijkt uit alles. Zelfs op de kauwgum-automa ten ontbreekt zijn afbeelding niet. De Fransman André Darrigade heeft de eerste helft van de tweede etappe van de Tour de France, Spa-Heren thals, over een afstand van 147 km, gewonnen voor de Belgen Melckebeek en Vannitsen en Van Looy. Hier de opname van de finish: v.l.n.r. Van nitsen, Darrigade, Van Looy, Mel- ckenbeek en Forrestier (telefoto) Pellenaars wil volgend jaar met Nederlandse fabrieksploeg komen Onder de vele Nederlanders, die een vrije dag hadden genomen om de aankomst van de Tour in Herenthals mee te maken was ook een goede oude bekende: Kees Pellenaars. De vroegere succesvolle ploegleider van Nederland in de Tour werd door de karavaan met vreugde als een oude vriend ontvangen en voortdurend moest „de Pel" antwoord geven op de vraag „Wanneer kom je nu terug?" Pellenaars haalde dan maar de schouders op en maakte de buiten landers niet veel wijzer. Maar Pellenaars heeft grote plannen. Zo mogelijk wil hij al volgend jaar terugkomen met een volledige Ne derlandse fabrieksploeg, Hij voert daarover thans onderhandelin gen met een grote Nederlandse industrie en het ziet er naar uit, dat die met succes beloond zullen worden. „Hou er rekening mee, dat Nederland een ploeg op de been kan brengen, die op papier de beste ter wereld is. Als het doorgaat zal ik toch eerst een half jaar nodig hebben om met de jongens in te spelen. Want het kwe ken van een goede ploeggeest is tenminste zo belangrijk als goed fietsen om overwinningen te behalen." En verder ging Pellenaars om alle oude bekenden de hand te drukken. Tiende Leidse Jeugd-Tour ging in Sassenheim van start DICK ENTUOVEN laatste Voor een sporthal in Paramaribo heeft de Nederlandse Sportfederatie een be drag van 10.000 gulden beschikbaar ge steld. Met deze toezegging kunnen de plannen voor de hal nader worden uit gewerkt. Het is de eerste schenking van de NSF ten behoeve van de sport in de overzeese gebiedsdelen. Op het prachtige parcours van de wie lervereniging „Sassenheim" is de tiende Leidse Jeugd-Tour van start gegaan. Als eersten vertrokken drie ploegen van C- klassers. 13 km hadden ze voor de boeg, maar ze gingen er vandoor of ze een sprintje gingen rijden. Henk van 't Hof trok er gelijk tussenuit en de anderen hebben hem niet eerder terug gezien dan bij de finish. Adri Hoek van Plan-Noord hield- het nog het langste vol, maar na de eerste ronde had hij toch al 1 minuut achterstand. Zijn ploeggenoot Aad v. Po- lanen volgde hier niet ver achter. Henk reed zich in 20 min. 53 sec. in de Gele Trui. Adri Hoek deed er 22 min. 30 sec. over. Achteraan streden 3 Maredljkers om de rode lantaarn te bezorgen aan René Guérin van Plan-Noord. Maar Sjouke v. d. Hoeven moest René toch laten gaan. Deze twee renners rijden op erg zware fietsen, maar hebben keurig volgehouden. Sassenheim won met 1.7.58 het ploegen- klassement voor Plan Noord met 1.9.35. De Maredijkers moeten de volgende avonden maar eens extra hun best doen. NAAR DEKUS? 27Juni—4e eloppe-19Skm. BELGISCHE PLOEG VOOR TOEKOMSTRONDE De Belgische Wielerbond heeft voor de komende Ronde van de Toe komst de volgende renners aange wezen: Willy Monty, Joseph Tim mermans, Martin van den Bossche, Gerard Vastiau, Camille Vyncke, Ferdinand Bracke, Willy Leenaerts en Roger van Heel. Antoine Steyaert is reserve. Nederlandse zege voor de „Goldene O-Jolle" Gisteren is op de Westeinder de strijd om de „Goldene O.-Jolle" het offi cieuze Europese kampioenschap in de Olympiajollenklasse begonnen, waar aan overigens slechts Nederland, Duits land en Oostenrijk deelnemen. De eerste race gaf een felle strijd te zien tussen vier zeilers, te weten C. A. A. Visser, H. Tournier (beiden van „De Kaag"), Uwe Wuite en W. Warner. Het duel met wisselende kansen werden tenslotte on der ideale weersomstandigheden beslist ten gunste van Visser. De uitslag was: 1 Visser <N.), 2 Wuite (W.-Dld), 3 Tour nier <N.), 4 Warner (W.-Dld), 5 N. J. Keizer (N.). Er staan vijf wedstrijden op het pro gramma. Voor de eindklassering tellen de vier beste resultaten van de deelne mers. Aan deze wedstrijden nemen 44 zeilers deel. UITSLAGEN EN KLASSEMENTEN 2e ETAPPE: SPA-HERENTHALS 1 Darrigade (F., Louviot) 147 km in 3 u. 40 min. 48 sec. (met bonifi catie 3.39.48), 2 Melkenbeeck (B.. Mange) (met bonificatie 3.40.18), 3 Vannitsen (B„ De Kimpe), 4 Van Looy (B., Driessens), 5 Joseph Groussard- (F., De Muer), 6 Malie paard (Louviot). 7 Zorzi (I., Pro- ietti), 8 Van Est (Driessens), 9 De- mulder (B., De Kimpe), 10 Schoub ben (B., Plaud), 11 Simpson (Eng., Louviot), 12 Graczyk (F., Gemini- ani), 13 Baffi (I., Pezzi), 14 Van Aerde (B„ Keteleer), 15 Gainche (F.,Magne), 16 Altig (Did, Gemini- ani), 17 Alomar (S., Plaud), 18 Hoevenaers (B.. Sardi), 19 Van Schil (B., Magne), 20 Claes (B., De Kimpe), 26 Plackaert (B.. Dries sens), 28 Ramsbottom (Eng., De Muer), 30 Beuffeuil (F., Magne), 32 Zilverberg (Driessens). 35 Massig- nan (I., Pavesi), 36 Stolker (Gemi- niani), 37 Junkermann (D., De Kim pe), 38 Anquetil (F., Geminiani), 40 Geldermans (Geminiani), 43 Pau wels (B., De Kimpe), 46 Thomin (F., Remy), 48 Nencini (I., Proietti), 49 Anglade (F., Gauthier), 50 Bal- dini (I„ Proietti), 56 Georges Grous sard (F., De Muer), 61 Pambianco (I., Proietti), 62 Baens (B., Dries sens), 64 Cazala (F., Magne), 65 Poulidor (F., Magne), 67 Forestier (F., Louviot), 68 Viot (F., Plaud), 73 Gaul (L., Villa), 77 Bahamontes (S., Remy), 79 Wolfshohl (D., Lou viot), 90 Soler (S., Pezzi), 100 Picot (F.. Plaud). 102 Rohrbach (F., Plaud). allen in dezelfde tijd als de winnaar. Op 27 sec.: 111 Dotto (F., Gauthier), op 14 min.: 145 en laatste Enthoven (De Muer), De premie voor de strtjdlustigste renner was voor de Belg Gilbert Desmet (ploeg Keteleer). De Belg De Cabooter (Gauthier) kreeg de pechvogelprijs wegens zijn val bij de sprint van het grote pe loton in Herenthals. De Italiaan Defilippis (ploeg Ke teleer) en de Fransman Vermeulin (ploeg De Muer) staakten de strijd. BERGKLASSEMENT 1 Soler 6 p., 2 Wolfshohl 4, 3 Selic en Carlesi 3, 5 Van Schil Simpson en Planckaert 2, 8 Van Looy en A. Desmet 1 punt. PLOEGENTIJDRIT 1 PLOEG DRIESSENS 23 km in 1 u., 27 min, 3 sec. Op 1.15: 2 Ploeg Louviot. Op 1.33: 3 Ploeg Geminiani. Op 1.42: 4 Ploeg De Kimpe. Op 2.06: 5 Ploeg Pezzi. Op 2.42: 6 Ploeg Sardi. Op 3.03: 7 Ploeg Proietti. Op 3.06: 8 Ploeg Remy. Op 4.39: 9 Ploeg Keteleer. Op 4.57: 10 Ploeg De Muer. Op 5.22: 11 Ploeg Gauthier. Op 5.51: 12 Ploeg Magne. Op 6.06: 13 Ploeg Plaud. Op 6.38 14 Ploeg Pavesi. Op 6.31: 15 Ploeg Villa. DAGPLOEGENKLASSEMENT 1 Ploeg Driessens (Van Looy, Van Est en Planckaert) Op 15 sec., 2 Ploeg Louviot (Dar rigade, Maliepaard en Simpson); Op 1.42: 3 Ploeg Geminiani (Altig, Stolker en Anquetil); Op 1.42: Ploeg De Kimpe (Van nitsen, Claes en Junkermann); Op 2.06: 5 Ploeg Sardi (Hoeve- naars, Zancanaro en Brugnami); Op 3.03: 7 Ploeg Proietti (Bene- detti, Baldini en Pambianco): Op 3.36: 8 Ploeg Remy (Otano, Thomin en Bahamontes). ALGEMEEN KLASSEMENT 1 Darrigade, 423 km in 10 u. 43 min 17 sec. 36 sec.: 2 Altig. Op 1.05: 3 Van Est, 4 Planckaert, 5 A. Desmet (allen ploeg Driessans). Op 1.06: 6 Van Looy. Op 1.30: 7 Simpson. Op 1.35: 8 Anquetil, 9 Gelder- mans, 10 Stolker tallen ploeg Gemi niani). Op 1.39: 11 Junkermann. Op 1.47: 12 Ronchini, 13 Suarez. Op 1.59: 14 Hoevenaers, 15 Car- -lesi, 16 Daems Op 2.06: 17 Baldini. Op 2.10: 18 Nencini. Op 2.17: 19 Otano. Op 2.38: 20 G. Desmet. Op 2.38: 21 Anglade. Op 3.18: 22 Massignan. Op 5.10: 29 Gaul. Op 5.24: 30 Mahé. Op 8.18: 33 G. Groussard. Op 9.16: 35 Zilverberg. Op 9.41: 37 Maliepaard. Op 9.51: 44 Pauwels. Op 9.58: 47 Soler. Op 9.49: 48 Bahamontes. Op 11.38: 56 Poulidor. Op 12.36: 60 Cazala. Op 14.46: 65 Wolfshohl. Op 15.26: 70 Pambianco. Op 16.30: 77 Rohrbach. Op 18.04: 81 Graczyk. Op 25.28: 100 Duez. Op 30.04: 120 Enthoven. Op 49.19: 145 en laatste Zanchi. PLOEGENKLASSEMENT 1 Ploeg Geminiani en ploeg Dries- sen. beide 1 pnt. PUNTENKLASSEMENT 1 Darrigade 45 pnt. 2 Van Looy 30 pnt, 3 Altig 25 p., 4 Melkenbeecck 20 pnt, 5 Van Est 17 pnt, 6 Vannit sen 16 pnt, 7 Hoevenaers 14 pnt, 8 Carlesi, Simpson en Joseph Grous sard 12 pnt, 11 Maliepaard en Gil bert Desmet 10 pnt, 13 Zorzi 9 pnt. 14 Otano 8 pnt, 15 Demulder 7 pnt. het peloton pas in brokken. Bert Huls bos, die eerst nogal veel kop gedaan had, bleek te veel gedaan te hebben en kwam wat achterop. Toen Jacques Poel de kopgroep steeds verder weg zag lopen, sprong hij uit de tweede groep en heeft in een goed gereden achtervolging de kopgroep bereikt. Dit leverde hem een mooie zesde plaats op. De Warmondse ploeg, die deze avond twee man niet aan de start zag, heeft de schade toch aardig beperkt. Van de Sassemmers draaide al leen Knijnenburg in de kopgroep mee. In de sprint versloeg Martlen v. d. Geest zijn ploeggenoot Peter Beereboom en Leen Onderwater van de Voorschotense A-ploeg. Tijd 31.36. Hij rijdt dus morgen in 't Geel. De A-klasser leverden weer het be kende spelletje van elkaar de kop op dringen. Robbie Akerboom van de Leid se Nationale Ploeg bracht wat leven in de brouwerij, maar „reed plat". Gelukkig voor hem gaf Kees Schaap van Sassen heim hem een andere fiets, zodst hij de strijd kon voortzetten. Maarten Hoek, die als gast in de Leidse ploeg zit, deed het rustiger. Hij zorgde in de kopgroep te blijven toen eindelijk de slag viel. Vijf man, waaronder drie Voorschoters. stormden op de eindstreep af. Maarten Hoek won in 31 min. 40 sec. voor Hans Soleveló en Anton v. d. Valk en heeft dus de derde Gele Trui. Voor schoten won 't ploegenklassement, mede dank zij de uitstekende tijd van hun B-rijder Leen Onderwater. STANDEN C-klasse Persoonlijk: 1 Henk van 't Hof 19.53; 2 A. Hoek 22 -: 3 Aad v. Polanen 22.50; 4 Rob Bisschops 23.05: 5 Gerard v d. Zon 24.-: 6 Wim v. Vliet 24-: 6 Ben de Graaf 24.32; 8 Paul Sloos 24 48 Ploegen: 1 Sassenheim 1 07.58; 2 Plan- Noord 1.09.35; 3 Maredijk 1.17.37. B-klasse 1 Martien v. d. Geest 30.36; 2 Leen Onderwater 31 06: 3 Peter Beereboom 31.21; 4 Leo Knijnenburg 31.36; 5 An- toon Haastrecht 31.36; 6 Jacques Poel 31.36. Ploegen: 1 Zoeterwoude 1.34.38; 2 Sas senheim 1.35.46; 3 Warmond 1.35.56. A-klase 1 Maarten Moek 30 40; 2 Hans Solleveld 31.10; 3 Anton v d. Valk 3125: 4 Rob Akerboom 31.40; 5 Bert v. d. Ploeg 31.40: 6 Dirk v. d. Meü 3155. Ploegen: 1 Voorschoten 1.34.56; 2 Leid se N. PI. 1.35.35; 3 Sassenheim 1.37.10. ATLETIEK BATAVEN-NIEUWS De Leidse vereniging „De Bataven" neemt morgenavond deel aan de csta- fettewedstrijden op de sintelbaan Zuid- larenstraat in Den Haag. Om kwart voor acht vertrekken de deelnemers per bus vanaf het Schuttersveld. Er werdt gestart door de dames, heren, meisjes en jongens. Voor de jeugdploe- gen gelden deze wedstijden als Zuid- Hollandse kampioenschappen. Vier Nederlanders zullen van 7 tot 15 juli deelnemen aan het Europese kam pioenschap Flying Junior dat te Bandor (Zó.-Fr.) wordt gehouden. Het zijn de heren Gulcher (Naarden), Schipper (Loosdrecht), Meeuwesen (Utrecht en Van Lookeren (Amsterdam).

Leidse Courant | 1962 | | pagina 9