RIK VAN LOOY OP EIGEN BODEM GEKLOPT DOOR DUITSER RUDI ALTIG Kopman Anquetil tevreden met tweede plaats Alleen Feyenoord won in intertoto Uitslagen en standen Tour de France usa Nederlandse clubs uitgeschakeld Blauw Wit speelt voor toto in Leiden MAANDAG 25 JUNI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 TOUR DE FRANCE BEGONNEN MET VUURWERK Rik van Looy heeft duizenden Belgische wie- Iersupporters teleurgesteld op de Avenue Reine Astrid in de badplaats Spa achtergelaten. De „roar" van zijn landgenoten, die hem in de laatste kilometers door de St-53 van de stad naar de victorie in de eerste etappe van de Tour de Fran ce wilden dragen moest het afleggen tegen de formidabele eindsprint van de Duitser Rudi Altig terwijl ook André Darrigades gevreesde spurt nog gevallen. Achter de leidende meute vrijwel niet aan snelheid bleek te hebben inge- uftUPn"1l?e^iêed^veardnet^alaK boet. Rik van Looy, die gelanceerd door de mach- raakten. Nog voordat de karavaan na tige „trein" van zijn ploeg in de wereldkampioen- ^"van l'óoy'evenT moeihjk- schapstrui als een veelkleurige bolide op de eind- heden door een stuk opgebroken weg, streep afschoot, moest zich tevreden stellen met Cderi Maï/drwereWklr^loen^p de derde plaats. de weg overwon deze geringe tegen slag spoedig mede door de steun van Piet van Est. Toen werd het duidelijk dat zijn sprintkwaliteiten in de slot fase zouden gaan tellen. MISREKENING Wie had dat gedacht? Wie had kunnen vermoeden, dat Jacques Anquetil de gele trui, die hij als winnaar van de vorige tour 's ochtends in Nancy om de tengere schouders had gekregen, aan zijn ploeggenoot zou willen afstaan. Want behalve de nederlaag van Van Looy was ook het feit, dat Rudi Altig in de slotfase werd aangewezen om de Belg van het ereschavot te houden een van de sensasties van de eerste dag. Na de Ronde van Spanje, die door Altig was gewonnen, was er in de ploeg van de vroegere zwarte adelaar Raphael Geminiani onenigheid ont staan. Anquetil had ondermeer Ab Geldermans verweten, dat deze in de „Vuelta" tenslotte zijn krachten niet aan Anquetil maar aan Altig had gewijd. Nog vlak voor de start van de Tour had Altig zich terug willen trekken omdat hij zogenaamd nog niet rijp zou zijn voor dit zware werk. Maar in feite betekende het een weigering om in dienst van Jacques Anquetil te staan. De moeilijkheden waren in Nancy weliswaar uit de weg geruimd maar op een zulk edelmoedige houding van Anquetil tegen over de Duitse ex-wereldkampioen der achtervolgers had toch niemand gerekend. De zege van Altig betekende, dat een periode van 24 jaar waarin geen Duitser erin was geslaagd een etappezege in de Ronde van Frankrijk te behalen, is geëindigd. Drie Nederlanders in de vuurlinie de en Massighan nog op een tourze- "jf1slanke Rostollan. een van ge te hopen moet men wel een on- de vazallen van Jacques AnquetiL verbeterlijke optimist zijn. Pambian- Hun poging werd niet ernstig op- co, een winnaar van de Giro, verging genomen en mede daardoor konden het nog veel slechter dan de andere zij in de eerste 52 kilometer tot Wiltz drie. Hij raakte dertien minuten ach- hun voorsprong opvoeren tot vier en Het kleine groepje Nederlanders, ter. In de achterhoede streden ook de halve minuut. Toen liet Rostollan, dat deze tour-in-nieuwe-stijl volgt had drie andere Nederlanders Bas Malie- die eigenlijk niet verder durfde gaan, nog een tijd lang, eigenlijk tegen paard, Dick Enthoven en Huub Zil- ploegleider Geminiani roepen en beter weten in, op een Nederlandse verberg. Van dit drietal kampt Ent- kreeg van deze de opdracht d vlucht etappe zege gehoopt. Want in de kop- hoven nog steeds met een lichte ver- te staken. Bij een cafeetje in de bui- groep van 23 man bevonden zich drie koudheid, die hij in zijn bagage mee tenwijken van de stad Luxemburg gaf Hollandse jongens, van wie Piet van naar Nancy had gebracht. Rostollan er de brui aan, vatte een Est met een zevende plaats in dit bij- verkoelende dronk en wachtte rustig zonder sterke gezelschap z«n goede VROEGE STRIJDLUST BELOOND de,.kom.®tJ va? het grote peloton af vorm van de laatste tijd onderstreept. Selic wilde al spoedig zijn voorbeeld Ab Geldermans en Michel Stolker Na de gebruikelijke ceremonieën volgen, stopte ook af maar bedacht werden resp, 20e en 22e. Zowel Gel- in Nancy werd in het bierdorp Cham- zich weer en reed verder. Zelfs toen dermans als Stolker waren toch bij- nignoles het feitelijke startsein ge- daarna Novak hem in de steek liet, zonder tevreden. Vooral de Bever- geven. De verwachting was, dat de wist Elic van geen ophouden. Op de wijker had erg tegen deze 253 kili- meute het voorlopig wel kalm aan top van de cote d'Ettelbruck de eerste meter lange etappe opgezien, omdat Zou doen. Want weliswaar had de „bult" meetellend voor de vierde hij de laatste tijd geen grote ritten grote hitte van de laatste dagen iets categorie van de grote bergprijs, gaf Het eindschot van de Belg werd moeten wijken voor een fris windje gevreesd, dat was duidelijk. Want en- ondermeer Rudy Altig. Maar al deze maar de zon prikte toch nog steeds kele malen probeerden de vijande- pogingen strandden op het sterke geducht op de gekromde rennersrug- *ijke formaties sterke delegaties uit verzet van Van Looy en zijn ploeg- gen en bovendien is het onder be- te sturen om het niet op een spurt makkers, die er vast op rekenden, roepsrenners niet gebruikelijk om de van Van Lo°y te &ten aankomen, dat hij in Spa de gele trui zou ver- strijd in een zo lange etappe al vroeg Daarbij was eenmaal ook Michel Stol- overen. Hoe bedrogen kwamen zij in te zetten. Maar nauwelijks had ker betrokken in het gezelschap van echter uit Jacques Goddet het veld zijn toe- stemming gegeven om er de gang in te zetten of er dienden zich liefheb bers voor de vrije ruimte aan, die blijkbaar het gedrang in de 149 renners tellende karavaan - de Ita liaan Battistini was zaterdagavond uit Nancy gedeserteerd - al beu wa ren. Ook hier gold driemaal is scheepsrecht. Want de derde ooging zou lange tijd tot gesprekstof in de volgerskaravaan dienen. Drie Fran sen van drie verschillende ploegen togen als amateurs op pad: de krach tige Novak, de tot nu toe onbekende meer had gereden. En daarom was Geldermans bijzonder in zijn nopjes, dat hij de zware rit zij aan zij met de grote mannen had kunnen vol brengen. NEDERLAAG VOOR MASTROTTO, BAHAMONTES, POULIDOR EN PAMBLANCO In die grote kopgroep ontbraken slechts enkele van de topfiguren, n.l. Raymond Mastrotte, Frederico Ba- hamontes, Raymond Poulidor en de Italiaan Pambianco van wie vooral de beide Fransen in de voorbeschouwin gen als zeer gevaarlijke concurren ten voor het kampioens-duo Anque- til-Van Looy waren genoemd. Zy le den een nederlaag, die wel eens be slissend zou kunnen zijn. Went om na de eerste dag met een achterstand van acht minuten op Anquetil, Van Looy, Altig, Carlesi, Junkermann, Nencini, Baldini, Planckaert, Angla- 149 renners, onder wie zes Neder landers. vangen de strijd aan met de duizenden kilometers. Eerste acte van 's werelds grootste spektakel begonnen Zondagmorgen zijn 149 ren ners gestart voor de 49ste Ron de van Frankrijk. De Italiaan Battistini, die gisteravond had besloten niet deel te nemen werd niet vervangen. De eerste etappe voert de renners van Nancy naar Spa over een af stand van 253 km. Voordat de werkelijke start plaatsvond, waren de vijftien ploegen op de Place de la Carrière in het centrum van Nancy voorge steld aan het talrijke publiek. Vandaar peddelden ze in rustig tempo achter de auto van Jac ques Goddet naar buitenwijken waar om kwart over tien het startschot gelost werd. hij zich gewonnen. Selic had toen bijna 140 kilometer op kop gereden en werd daardoor beloond met de prijs van de stryd- lustigste renner. VAN LOOY ROERT ZICH De groten waren tot dan toe alleen maar in het nieuws gekomen door lekke banden, van Looy en Anglade, en als leiders van de grote groep. De vraag was echter wanneer Van Looy de grote aanval, die door een ieder werd verwacht, zou inzetten en of de Belg er in zou slagen met be hulp van zijn keurtroepen de an dere cracks van zich af te schud den. De slag werd ingezet bij de tweede ravitaillering in Wiltz (166 km) in een afdaling. Rik van Looy zelf leidde het gevecht in, maar zijn streven om Anquetil van zijn wiel te rijden mis lukte. Alleen Mastrotto, Poulidor, Baha- montes en Pambianco misten de aan sluiting met de kopgroep van 34 man die hier ontstond. De beslissing was De uitslag van de eerste etappe van Nancy naar Spa over 253 km luidt: 1 Altig (W.-Dld, ploeg Geminiani) 6.36.33 met bonificatie 6.35.33, 2 Darrigade (Fr.-Louviot) 6.36.33 met bonificatie 6.36.03, 3 Van Looy (B.-Driessens) 6.36.33, 4 Hoevenaers (B.-Sardi) z.t., 5 Carlesi (It.- Sardi) z.t., 6 Gilbert Desmet 1 (B.-Keteleer) z.t., 7 Piet van Est (N.- Driessens) z.t., 8 Otano (S.-Remy) z.t., 9 Simpson (GB-Louviot) z.t., 10 Junkermann (W.-Dld-De Kimpe) z.t., 11 Daems (B.-Sardi) z.t., 12 Anquetil (Fr.-Geminiani) z.t., 13 Ronchini (I.-Pezzi) z.t., 14 Nen cini (I.-Proietti) z.t., 15 Baldini (I.-Proietti) z.t., 16 Planckaert (B.- Driessens) z.t., 17 Anglade (F.-Gauthier) 18 Massignan (I.-Pavesie) z.t., 19 Defilippis (I.-Keteleer) z.t., 20 Ab Geldermans (N.-Geminiani) z.t., 22 Michel Stolker (N.-Geminiani) z.t., 24 Van Aerde (B.-Keteleer) 6.38.31 op 8 min. 39.- sec., 27 Gaul (Lux.-Villa) z.t., 36 Bahamontes (S.-Remy) 6.44.15 op 8.41.-, 39 Bas Maliepaard (N.-Louviot) 6.44.44 op 9 min. 11.- sec., 50 Huub Zilverberg (N.-Driessens) 97 Dick Ent hoven (N.-De Muer) 6.49.53. PLOEGENKLASSEMENT 1 Ploeg Geminiani (Altig-Anquetil-Geldermans) 19.48.39, 2 ex aequo Driessens (Van Looy-Van Est-Planckaert) 19.49.39, Sardi (Hoe- venaers-Carlesi-Daems) z.t., 3 Keteleer (G. Desmet 1-Defilippis-Van Aerde) 18.51.57, 5 De Kimpe (Junkermann-Claes-Vannitsen) 19.53.15, 6 Louviot (Darigade-Simpson-Maliepaard) 19.57.20, 7 Pezzi (Ronchini- Suarez-Soler) 19.57.50, 8 Proietti (Nencini-Baldini-Benedetti) 20.02.59, Het puntenklassement ziet er na de eerste etappe als volgt uit: 1 Altig (W.-Dld) 25 pnt, 2 Darrigade (F.) 20 pnt, 3 Van Looy (B.) 16 pnt, 4 Hoevenaers (B.) 14 pnt, 5 Carlesi 12 pnt, 7 Piet van Est (N.) 9 pnt. De renners Mele (I.) en Moresi (Zwits.) staakten de strijd. De prijs voor de strijdlustigste renner was voor de Fransman Selic en die voor de ongelukkigste voor Mele die na 62 km zó ernstig ten val kwam, dat hij niet meer kon deelnemen. BERGKLASSEMENT Voor het bergklassement telden in de eerste etappe van de Ronde van Frankrijk twee bergen van de 4e categorie, namelijk die van Ettelbruck en La Grande Vecque. De puntenwaardering waren: D'Ettelbruck:1 Selic (F.) 3 pnt, 2 Van Schil (B.) 2 pnt, 3 Van Looy (B.) 1 pnt; La Grande Vecque: 1 Carlesi. (I.) 3 pnt, 2 Simpson (GB) 2 pnt, 3 Armand Desmet (B.) 1 pnt. Na de eerste etappe is de stand: 1 ex aequo Selic en Carlesi beiden 3 pnt, 3 ex aequo Van Schil en Simpson beiden 2 pnt, 5 ex aequo Van Looy en Desmet beiden 1 pnt. De Duitser Rudi Altig heeft zondag de eerste etappe van de Ronde van Frankrijk over 253 km van Nancy naar Spa, gewonnen in de tijd van 6.36.33. We zien hier hoe hij in Spa de gele leiderstrui aantrok. ITERUG NAAR FRANKRIJK 26juni -3e etappe -210 km. BELGIË [Acheux170|<m. sToutericourt 180 m. FRANKRIJK AM fËIMS F\Berg (D Ravilaillering A J AX-TATABANYA RUWE VERTONING ■tift tiiflfif fiÜMMi'it A J AX-TATAB ANY A 1-2 Tegen een stug spelend Tatabauya heeft Ajax zondag in Amsterdam een onverdiende 1-2 nederlaag geleden, na met 1-0 hebben voorgestaan. Voor al voor de rust waren de Amster dammers beslist veel sterker dan de Hongaren, die het meer in verdedi gend spel dan in de aanval zochten. Ook na de hervatting was Ajax de sterkste. De Amsterdammers hadden eindelijk succes, toen de uitstekend spelende Petersen na zes minuten de bal fraai voorzette en Henk Groot zijn broer Cees een niet te missen kans bood: 1-0. De Amsterdammers hadden pech toen bij een uitval van Tatabanya de voortreffelijk spelende Ouderland gewond raakte en het veld voor tien minuten moest verlaten. Juist in deze periode scoorde de Hon gaarse rechtsbinnen Lahos de ge lijkmaker 1-1. Ajax, dat moest winnen om naar de volgende ronde over te gaan, zette nu alles op de aanval. Zelfs spil Pronk kwam mee naar voren. Hij had echter pech toen hij zijn vliegend schot de 20.000 toeschouwers telden het doelpunt al de arm van spil Laczko op zijn weg vond. Scheids rechter Van Leeuwen zag er geen strafschop in, waardoor de strijd, die toch al niet in een bijster prettige stemming verliep, nog feller en ver- betener werd. Zeven minuten voor tijd wist linksbinnen Beroe bij een snelle uitval de stand op 2-1 voor zijn club te brengen. In deze wed strijd viel vooral het harde spel van Prins en de Hongaren Szeakers en Laczko te betreuren. HILDESHEEVI-BLAUW WIT 1-0 Het Duitse Hildesheim is op een bij zonder gelukkig manier aan zijn eer ste overwinning in de intertoto com petitie gekomen. Drie minuten voor het eindsignaal van de Duitse scheids rechter Sturm trapte rechtsback Pet- terson bij een verwarde situatie in eigen doen. Daarvoor hadden de 1500 toeschou wers een vrij matte partij voetbal gezien, waarin beide partijen slechts tot zeer middelmatige prestaties kwa men. De schotloosheid van beide voor hoedes werd wel zeer duidelijk aan getoond door het feit, dat zowel Van Heeswijk, die opnieuw het Blauw Wit-doel verdedigde als de Duitse Blauw Wit speelt zijn laatste wed strijd voor de intertoto-competitie, waarvoor de Nederlandse clubs ove rigens al zijn uigeschakeld, in de Kikkerpolder. Deze wedstrijd tegen Pees Dozsa wordt zaterdagavond om half zeven of zondagmiddag om half drie gespeeld. keeper Gerstle welgeteld ieder een schot kregen te verwerken. In de 17e minuut na de hervatting waren de Amsterdammers dicht bij een treffer. Het harde schot van Koe man stuitte echter buiten bereik van de Duitse doelman van de paal in het veld terug. In het verdere verloop van de strijd toonden beide clubs wel veel goede wil maar imponerend spel kwam er nnet uit. Hildesheim werd door het eigen doelpunt van Petterson ten slotte de „gelukkige" winnaar. ROTWEISS OBERHAUSEN-PSV 3-1 De Duitse club Rotweiss Oberhau- sen, dat op eigen terrein nog onge slagen was, verstevigde zijn leidende positie door een 3-1 zege op PSV. De Eindhovenaren waren in het veld zeker niet de mindere, maar zij wis ten tot driemaal toe geen raad met de acties van de Duitse rechtsachter Barwenzik. Deze benutte in de 36ste minuut een penalty wegens een overtreding van doelman Bals tegen Marquandt en bracht, nadat Wolbers in de 52ste minuut voor de gelijkmaker had ge zorgd, de Duitse club in de 59ste minuut opnieuw aan de leiding, toen hij van ruim 35 meter afstand in eens keihard inschoot (2-1). Ook in het derde Duitse doelpunt had de rechtsback van Oberhausen een groot aandeel. Hij schoot by een directe vrije trap zo hard op het doel, dat Bals het leder niet onder con trole kon krijgen en rechtsbuiten Marquand een unieke kans kreeg (3-1). Van de Nederlanders maakten spil Wiersma en rechtshalf Van Wissen de beste indruk.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7