viste televisie OUD-LEIDEN VERTELT VAN TOEN Leidenaar in t.v.-quiz door de eerste ronde MAANDAG 25 JUNI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Voorzitterschap van KVP zaterdag overgedragen aan mr. P. J. M. Aalberse Een vermakelijk duo in de VARA-televisie-quiz Willens en Wetens van zaterdagavond vormden de 67-jarige heer I. Tegelaar, die zijn kansen kwam verdedigen met het onderwerp De historie van Leiden (links) en de 72-jarige heer I. Aubret, kenner van de geschiedenis van Rotterdam. Tyfus in Amsterdam Weer drie patiënten in observatie Naar aanleiding van de brief van de directie van de G.G. en G.D. in Amsterdam aan de huisartsen over 't voorkomen van een aantal tyfus-ge- vallen in Amsterdam-West zijn in 't afgelopen weekend drie patiënten door hun huisartsen aangemeld en in het Wilhelmina Gasthuis opgenomen. Zo werd zondagavond door het bureau voorlichting van het gemeentebestuur medegedeeld. Van twee staat reeds vrijwel vast, dat zij niet aafc tyfus lijden. Het derde geval wordt „verdacht" genoemd. Intussen zijn van de vijf vrijdag jl. reeds bekende patiënten, waarvan twee duidelijk aan tyfus lijdende waren nog twee andere gevallen herkend. Nu zijn dus vier duidelijke gevallen van tyfus geconstateerd. Deze vijf waren reeds in het Wilhel mina Gasthuis opgenomen, aldus de mededeling van het bureau voorlich ting. De drie tijdens het afgelopen week end in het Wilhelmina Gasthuis ter observatie opgenomen patiënten zijn allen volwassenen. De door de art sen als. „verdacht" aangemerkte pa tiënt is een man uit de Jan Evertsen- straat. Trein overreed vijf koeien Zaterdagavond omstreeks kwart voor elf is de trein Den Bosch-Nij- megen tussen Geffen en Oss in bot sing gekomen met zes koeien, welke zich op de spoorlijn bevonden. Vijf dieren werden op slag gedood, het zesde moest worden afgemaakt. De trein had veertig minuten vertraging. FUNCTIONARISSEN KWAMEN EN GINGEN De bestuursraad van de KVP heeft mr. P. J. M. Aalberse zaterdagmiddag op een buitengewone vergadering in Utrecht bij acclamatie benoemd tot opvolger van mr. H. W. van Doorn als voorzitter van de KVP. De heer Aalberse is advocaat en procureur, voorzitter van de KVP- gemeenteraadsfractie in Den Haag, secretaris van het katholiek maat schappelijk beraad en van de raad van overleg van de katholieke vak centrales. Mr. Van Doorn zei zaterdagmiddag in zjjn afscheidsrede, dat het goed is dat er, nadat hij acht en een half jaar de leiding van de partij heeft ge had, eens een ander aan he+ woord komt. Mr. Van Doorn was in anciën niteit na prof. Oud de oudste par tijvoorzitter in ons land. De taak die hij zich bij zijn benoeming in januari 1954 steldé, was het versterken van de goodwill en de invloed van de K.V.P. Het Nederlandse volk beleeft thans een redelijke tot ruime wel vaart, zo merkte hy op, en wie dit er kent moet ook erkennen, dat dat toch voor een groot deel te da..ken moet zijn aan de grootste politieke partij in ons land. Mr. Van Doorn meent, dat het aan beveling verdient de organisatorische struktuur van de partij in de toe komst nog eens nader te bezien. Ook is er volgens hem reden vbor een be zinning op de juiste plaats van en de juiste verhouding tussen partijbe stuur en de parlementsfractie. In de vakature die was ontstaan door het bedanken van prof. dr. Jos. J. Gielen als vice-voorzitter van de KVP, koos de bestuursraad drs. G. J. M. Horbach uit Deventer. De va kature van pr >f. dr. P. Steenkamp in het partijbestuur zal worden vervuld door mr. P. M. H. van Boven uit Bre- dat. Ook mr. Van Doorn werd weer in het bestuur gekozen, evenals dr. F. Nuyens uit Heerlen, die als zoda nig mr. Alberse opvolgt. Spanje De voorzitter van de Tweede Ka merfractie van de KVP, dr. W. P. L. de Kort, sprak een dankwoord tot de scheidende bestuursleden. In een kor te toespraak vestigde hij in het bij zonder de aandacht op het belang van de buitenlandse afdeling van de KVP. Deze afdeling heeft onlangs een nota opgesteld over de EEG en Spanje. Dr. de Kort maakte bij de argumenten die in deze nota pleiten voor het openlaten van de deur voor Spanje de kanttekening, dat het een waandenkbeeld is, dat een geïsoleerd Spanje tot democratie zou komen, ter wijl er een redelijke verwachting be staat dat dit wel zal gebeuren bij deelneming aan de Europese gemeen schap. Men moet het kind, het Spaan se volk, niet met het badwater of wel het Franco-regime weggooien, al dus dr. De Kort. Het woord werd verder nog ge voerd door de tweede vice-voorzitter van de KVP, de heer J. Maenen, door prof. Gielen en door de heei P. Al berts, de penningmeester van de KVP. Tijdens de op de vergadering volgende receptie maakten velen van de gelegenheid gebruik kennis te ma ken met dr. Aalberse en afscheid te nemen van mr. Van Doorn. Ook El Al „straalt" tussen A'dam-New York Aan de luchtverbindingen tussen Amsterdam en New York is er weer een toegevoegd. Sinds kort vliegt de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al des zondags met een Boeing 707 van Tel Aviv via Rome naar Amsterdam en bereikt New York om 20.30 uur (pl. tijd). De andere maatschappijen die non-stop verbin dingen tussen Amsterdam en New York onderhouden zijn de KLM en Pan American World Airways. Margriet de Groot, vertolkster van de rol van Eliza Doolittle in de musical „My Fair Lady", heeft in Heemstede het leven geschonken aan een dochtertje, Fransje Florine. De beroemdq moeder geeft hier de inmiddels twee en een halve week oude Fransje de fles. Twee doden bij aanrijding Te Camperduin, gemeente Schoorl, is de 30-jarige heer G. C. L. uit Rot terdam bij het vermoedelijk te ruim nemen van een bocht met zijn motor fiets frontaal opgereden tegen een auto. Het vierjarig zoontje van de heer L. dat voorop het motorrijwiel zat, was op slag dood. De heer L. en zijn echtgenote werden zwaar ge wond naar het centraal ziekenhuis in Alkmaar overgebracht, waar de beer L. kort daarna overleed. Het gezin L. was van het strand op weg naar een kampeerterrein te Cam perduin, waar men voornemens was de vakantie door te brengen. BEJAARDE MAN VERMIST In Beverwijk wordt vermist de 69- jarige Hendrik van Dijk. Hij ver bleef op vrijdag 22 juni met een reis gezelschap van bejaarden te Amster dam en is aldaar te plus minus 15.30 in de omgeving van het havenge bouw zoek geraakt. De man is hart patiënt en lijdt aan geheugenstoornis, zodat een ongeluk wordt gevreesd. KARDINAAL ALFRINK IN ST. JANS PROCESSIE TE LAREN ROMANTIEK IN 'T POSTHOF derschoenen. Het kon daar zeer ge zellig zijn, maar vooral op zomer avonden na een warme dag was het in de mooie tuin onder het lover van het geboomte en het heestergewas aangenaam vertoeven. Men kon on der het genot van een lekker glas bier, hetwelk toen slechts acht cent kostte, genieten van de rust en de stilte, welke van een zomeravond kunnen uitgaan. Als het donker werd, werden wel eens de kaarsen ontstoken in de kleurige lampions en dan geraakte men soms in zulk een sfeer van romantiek, dat men niet weg kon komen en met genoe gen nóg een biertje pakte. 't Posthof was een echte pleister plaats. De ouderen konden daar hun zorgen en moeilijkheden even ver geten en de jongeren konden zich in de lommerrijke tuin, onder een knip oogje van de maan, omringd door 'n koor van nachtegalen en andere zangvogels, best amuseren. Ja, 't Posthof heeft geschiedenis gemaakt. De ouderen zouden daarover veel kunnen vertellen, vooral zij, die daar de danskunst beoefenden, soms bui ten medeweten van pa en moe. Die toevoeging over de danskunst heeft ons nieuwsgierig gemaakt. Wie weet daar meer van te vertellen? „Sherlock" Herinnert u zich nog limo nade uit een „kogelflesje", het wonder van onze prille jaren? Als we foto's als bijgaande zien, moeten we altijd aan dit vernuftige geval, gevuld met prikkel-limonade, terug denken. Speeltuinen waren vroeger meer in 4rek dan in onze dagen. Nu bijna alle Nederlanders een gemotoriseerd voertuig hebben zoe ken ze het meer in motels, café's langs de weg of zo maar op een be bost, lommerrijk hoekje. Maar onze belangstetling voor de hele lange rutschbaan en voor de ijzeren kip, die blikken eieren legt, is gebleven, en daarom waren we waarlijk verheugd met bijgaande foto van 't Posthof ingezonden door de heer c. P. Barendse, Witte Sin gel 104, te Leiden. Dit was, indien onze herinneringen juist blijken te zijn, ook de speeltuin van het vier- persoonswagentje op rails. De heer Barendse schrijft onder meer: Gezien de belangstelling, welke er bestaat voor uw rubriek „Oud-Leiden vertelt van toen", ben ik ook eens in mijn archief gaan snuffelen. Ik heb iets gevonden van omstreeks de eeuwwisseling en wel het verdwenen café ,,'t Posthof ge legen aan de Rijnsburgerweg op de toenmalige grens van Leiden en Oegstgeest, zo ongeveer tegenover de Wassenaarseweg van heden, 't Post hof was een buitencafé en voor de bewoners van de stad een aange naam uitgangspunt. Het was voor eerst een flinke wandeling, want de fiets stond nog zo'n beetje in de kin- OVERGROTE BELANGSTELLING De jaarlijkse St. Jansprocessie, de enige die openbaar is boven de rivie ren sinds mensenheugenis, stond de ze keer in het teken van de Basiliek herdenking. Het is namelijk precies 25 jaar geleden, dat de Paus de Sint Janskerk van Laren verhief tot ba silica minor. Het was geen wonder, dat juist de ze processie, die viel op een vrije zon dag voor vele duizenden bezoekers werd aangegrepen voor een feestelij ke godsdienstige manifestatie. De drie noordelijkste bisdommen vonden er hun vertegenwoordiging door de hoogste kerkelijke gezagdragers. Kar dinaal Alfrink was persoonlijk over gekomen en droeg van het St. Jans kerkhof tot aan de basiliek het Al lerheiligste; Mgr. P. A. Nierman als Hilversummer, zelf „een Gooierskind" had zijn vice-generaal mgr. G. G. P. van Dijk, zoon van de St. Jansparo chie, naar Laren afgevaardigd, samen met secretaris dr. T. J. Roorda en het eigen bisdom Haarlem had twee van zijn kanunniken in de processie aanwezig. Oud-minister prof. dr. J. R. M. van de Brink, ofschoon sinds enige tijd naar Hilversum verhuisd, was ook nu, samen met enige andere ker kelijke geridderden, in de stoet, ver der leden van Larens gemeentebe stuur, hoogleraren en universiteits studenten, een groot, aantal officiële personen onder wie hoofdlegeraal moezenier mgr. Van Straelen, enige Kamerleden en bij de honderden bruidjes en acolyten aansluitend een onafzienbare rij van mannen en vrou wen, niet alleen uit het Gooi, maar ook uit andere landsdelen. Nog voor de feestelijke dag ker kelijk werd besloten door een plech tig solemneel Lof en het zingen van het uit meer dan twintig strofen be staande Sint Janslied, hadden de be zoekers van elders bezit genomen van terrasjes en kermisvermakelijk heden. En voor wie verder geen plaats kon vinden, was er langs de schil derachtige vijver op de Brink gele genheid voor „bermtoerisme". De be faamde erepoorten vroegen ook nu de aandacht, evenals de huisversierin gen, waarvan sommige getuigden van artisticiteit, het kunstenaarsdorp waardig. Maar de meeste belangstelling na de processie werd getrokken in de ijk versierde basiliek, waar in het kruis een groot podium van fraaie steen wordt aangelegd en waarop straks een sober altaar zal worden geplaatst. Daarmee wil de pastoor, erekannunik J. J. Brouwer, tege moet komen aan de groeiende litur gische verlangens. Overigens behoef den de duizenden zich niet binnens huis terug te trekken, want ofschoon er tijdens de processie een felle wind stond, die de vaandels tegenhield, het bleef droog en zelfs verscheen later op de feestdag de zomeTse zon. Jongeman gered van golfbreker De 18-jarijre H. van 't Hof uit Al- blasserdam kwam gistermiddag, on danks alle waarschuwingen voor le vensgevaar bij een golfbreker aan het Scheveningse Noorderstrand in moei lijkheden. De bemanning van een patrouillewagen van de Haagse Vrij willige Reddingsbrigade kon de jonge man nog juist bereiken en bracht hem op het strand. De schaafwonden, die de onvoorzichtige bader op de scherpe stenen van de golfbreker had opgelopen, werden in de eerste-hulp post van de brigade verzorgd. Streekplan Z.-Kennemer- land gedeeltelijk goedgekeurd De Kroon heeft het streekplan voor Zuid-Kennemerland grotendeels goed gekeurd. De ten westen van Haarlem ont worpen en reeds ten dele tot stand gekomen noord-zuidweg is bedoeld als streekverbindingsweg voor niet- doorgaand verkeer. Hij zal ook na voltooiing van de eerder genoemde snelverkeersweg een belangrijke func tie als streekweg en onderdeel van een toeristische route behouden. Bij de aanleg van het zuidelijk gedeelte van de noord-zuidweg volgens het streekplan zou een verlegging van een gedeelte van de spoorbaan nood zakelijk zijn hetgeen zeer kostbare voorzieningen vergt. Verder zou die aanleg een aantasting van voor de bloembollencultuur waardvolle gron den ten gevolge hebben, terwijl de bajonetvormige overgang van de weg naar -de aansluitende weg nr 1 van de provincie Zuid-Holland uit ver- keers-oogpunt minder wenselijk moet worden geacht. Op grond van deze overweging heeft de Kroon goed keuring aan dit gedeelte van de noord-zuidverbinding onthouden. Nieuw-Guinea Een navrante reportage van Vara-reporter Wigbold heeft kennis gegeven van de ontberingen, die onze militairen op Nieuw-Guinea vaak moeten doorstaan. En hebben we goed begrepen, dan komen er vervolgen. Het was indringend opgenomen en uitgebeeld, maar dat juist brengt ons tot de vraag, of die registratie van nood en ellende wel tactisch is tegen over verontruste ouders en anderen in het vaderland, die toch al te lijden hebben door het uitzenden van hun jongens naar de jungle, zo heel ver van huis. ^Zonder informatie gaat het natuurlijk niet, maar het kan in he vigheid worden overdreven en daar zijn we bepaald niet vóór. Wat het overige programma be treft, hebben we enkele hoogtepun ten beleefd. Voor de politici onder ons waren er flitsen van de bestuurs raad van de KVP, waar het voorzit terschap van de nieuwe KRO-voor- zitter mr. H. W. van Doorn overging naar onze oud-stadgenoot mr. P. J. M. Aalberse, zoon vart de overleden minister, die in Leiden onder meer de katholieke sociale actie heeft ge sticht. Verder hebben we in een korte één-acter „Requiem voor een vogel" een prachtige rol beleefd van Ko van Dijk als César. Méér topfiguren be geleiden hem, onder andere zijn echt genote Teddy Schaank als „de dame". Het was een spel met satirische be doelingen. Aanstaande uitzendingen Vanavond komt de NCRV met een gevarieerd muziekprogramma, met 'n nieuw forum onder leiding van de spitse professor I. Diepenhorst en de zestiende aflevering uit de memoires van Churchill. De speelfilm van dins dag heet „Achterdocht", nu eens een lange Hitchcock, maar met de ge bruikelijke spanning. Woensdag mo gen ook ouderen wel eens kijken naar „Logboek", het bijbelprogramma voor de jeugd. Want het is verheugend dat de Kerken elkaar hier hebben ge vonden. Het toneelstuk van donderdag is een blijspel „Hard tegen hart", echt geschikt voor de zomeravond en geboden door de NCRV. Televisie-jeugdavond Gezien het succes, dat zij heeft ge boekt met haar Radio-Jeugddag, die dinsdag 12 juni voor de derde maal is gehouden, heeft de AVRO besloten woensdag 25 juli een televisie-Jeugd- avond te organiseren. Bij de verzor ging van de programa's, die door jonge mensen worden gemaakt, maar bepaald niet alleen voor hen bestemd zullen zijn, zullen jonge regisseurs worden ingeschakeld, die zojuist met vrucht de regiecursus van de NTS hebben dooi^pen. J. TEGELAAR WIST (BIJNA) ALLES VAN LEIDEN De Leidse deelnemer aan Theo Eerdman's t.v.-quiz, „Willens en Wetensde heer J. Tegelaar uit de Jan Vossensteeg, heeft zaterdagavond hoge ogen gegooid. Met vlag en wimpel is de 67jarige Leidenaar door de eerste ronde gekomen. Over vier weken zal hij dus weer op het scherm ver schijnen. De eerste vraag voor de heer Tegelaar, die ove r zijn kennis van Leiden werd getest, liep onge lukkig af, Eén hiaat in een uitgebreide kennis k an fataal zijn. De heer Tegelaar werd gevraagd wie de biddende non op een grafzerk in het koor var de Sint Pieterskerk voorstelde. De kandidaat aar zelde even en noemde een verkeerde naam. Het j uiste antwoord moest zijn: Johanna van der Does, abdis van Rijnsburg, die tijdens het beleg van Lei den in 1574 gestorven is. Nu alles of niets moet de heer Tegelaar gedacht hebben. Van de resultaten van zijn tegenstander, de heer Ober uit Rotterdam, die op zijn beurt over zijn geboortestad werd ondervraagd deze resultaten waren volkomen ne gatief was de Leidenaar niet op de hoogte. H ij koos vraag tien: Waar bevinden zich in Leiden twee gevelstenen, die de afgunst en de haat tot onderwerp hebben? Een moeilijke vraag, maar juist binnen de tijd kwam het goede antwoord: op de hoek van de Pieterskerkkoorsteeg en de Langebrug. Ook de tekst op deze gevelstenen was in het geheugen van de Leidse kandidaat goed opgeborgen en tijdig werd deze kennis gespuid. De derde vra ag tenslotte (no. 11) schonk de heer Tegelaar de zege. Het bekende drieluik in de Lakenhal, het L aatste Oordeel door Lucas van Leyden, was als on derwerp voor deze moeilijke vraag gekozen. De antwoorden kwamen er nu zonder hapering uit. De heer Tegelaar had zijn 21 punten bij elkaar, in twee beurten. Zijn tegenkandidaat was blijven staan op nul. De treiler „Katwijk 8" heeft een bom van 300 a 350 kilo opgevist op 55,10 graden Noorderbreedte en 0.32 graden Westerlengte. De boot heeft met haar vondst koers gezet naar Blyth (Eng.) Benoemingen Bisdom Rotterdam Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft eervol ontslag ver leend uit de bediening aan mgr. G. J. H. Kerkvliet, pastoor van de paro chie van de H. Elisabeth te Rotter dam. Tot pastoor van deze parochie is thans benoemd de zeereerw. heer W. G. Grimbergen, tot dusver dio cesaan aalmoezenier van de katho lieke sportbeweging in het bisdom Rotterdam. Tot diocesaan aalmoeze nier heeft de bisschop benoemd de zeereerw. heer F. E. M Wesseling, die tot dusver assistent-aalmoezenier was.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 4