Verkoud heid astella ASPRO over vervreemding van de landbouwgronden Parels 1 PAK tSRATIS visie televisie VRIJDAG 22 JUNI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Centrum Staatkundige Vorming VOORKEURSRECHT VAN PACHTER DIENT GEHANDHAAFD De commissie van het Centrum voor Staatkundige Vorming, die is in gesteld om een rapport uit te brengen over de prijsbeheersing van land bouwgrond, de landbouwkundige toetsing en het voorkeursrecht van de pachter, is niet tot een eenstemmig oordeel gekomen over de vraag of de prijsbeheersing al dan niet moet worden gehandhaafd. Dat is wel het geval bij de beoordeling van het voorkeursrecht van de pachter, het enige deel van de wet op de vervreemding van landbouwgronden, dat de regering wenst te handhaven. Op grond van economische en sociale overwegingen is de commissie van oordeel dat een regeling van dit voorkeursrecht nog steeds verantwoord is. Men vindt echter de sancties, die kunnen worden toegepast als de ver pachter dit voorkeursrecht zou verontachtzamen, niet toereikend. Vier van de vijf leden van de com- len dat er ook nu nog een dusdanige missie zijn van mening, dat land- schaarste is aan landbouwgrond, dat bouwkundige toetsing - bedoeld on- bij vrije prijsvorming de grondprijzen der meer om ongewenste versnippe- onverantwoord hoog zouden stijgen, ring van de landbouwgrond tegen te Zij vinden het ongewenst, dat de gaan - niet langer noodzakelijk is. schaarste aan grond zou leiden tot Een werkelijk effectieve toetsing zou, relatief hoge prijzen van landbouw- zo vindt de commissie, grotere be- produkten. Ook zij verwachten wel, voegdheden vereisen voor de grond- dat het landbouwbeleid in het kader kamers. van de EEG op het terrein van de Deze commissie van het Centrum prijzen van landbouwgronden aan- voor Staatkundige Vorming was als passingen in Nederland nodig zal volgt samengesteld: ir. N. Molenaar maken. Zij vinden het echter te te Roermond (voorzitter) en de he- vroeg om nu reeds op grond van een ren drs. G. Hilkens te IJmuiden; Tj. dergelijk argument volledig vrije de Jong te Bols ward; mr. A. Ver- prijsvorming te bepleiten. mulst te 's-Hertogenbosch en mr. A. Wopereis uit Haarlem. Re Mammoetwet Geen eenstemmig oordeel over handhaving 111 de Kamer prijsbeheersing Grieks facultatief De voorstanders van afschaffing op gymnasium-B van de prijsbeheersing in deze com- r miSSie CtrirJf^epnrLrij^n De Tweede Kamer heeft gisteren naJ USwïonl is opgetreden® >>S de v^rtgezett,^behandeling van Tegenover deze vermindering van de d® v?n c,.™ vraag staat een vergroting van het -Y. v aanbod als gevolg van de opheffing <WD) ?n pr°f' Versteeg (AR), dat van vooral kleine landbouwbedrij- het Grieks op het gymnasium-B ver ven en intensivering op kleiner are- p'lcht houden, verworpen met aal. Een onverantwoorde prijsstijging 'e8en 44 stemmen Wordt de wet achten deze leden van de commissie aangenomen dan zal dus waarschijn- daardoor niet waarschijnlük. Ook het J«k - de definitieve beschikking feit, dat de pachtprijzen nog beheerst jwHpt Pas na overleg met de advies- blijven vinden zij van invloed. instanties van de minister - het Voorts speelt volgens hen een rol, Grieks geen examenvak meer voor dat het gezonde verstand van de gymnasium-B zijn. agrarische ondernemers hen zal „nnnr.m weerhouden een te grote prijs te be- rfhaNDELINGEPRGCEDURE? talen bij investering m grond, nu er BEHANDELINGSPROCEDURE? ruimere mogelijkheden z«n voor an- De vrees voor de aI t duur dere werkgelegenheid en er een gro- van de behandeling van de6 Mam. if if/in fu.in If LrLr on S moetwet heeft voorzitter dr. Korten- Peze leden wijzen er verder op dat horst aanleiding geven dc Kamer voor landbouwgrond^ worden betaald, ™°5'e !iS^1£2ata2!2!&bfa kelhk b^taaMe oidizen Hggen daar rijke details onder de loep te nemen' boven prijzen liggen naar- De Kamer behoelt dan niet steeds „paraat te blijven" om te stemmen STANDPUNT VAN MINDERHEID °™r telke^euw^endementen. De twee leden, die een voortzetting in beraad genomen en zal volgende wensen van de prijsbeheersing, stel- week haar beslissing bekend maken. Dit is de toren van de Hervormde kerk te Buren in Gelderland, waarvan de restauratie bijna voltooid is. Kunsthistorisch is deze toren bijzonder interessant omdat belangrijke delen ervan door de Italiaanse architect Pasqualini zijn gebouwd. Bij de restauratie is gebleken, dat de toren ln de loop der tijden veel geleden had. Kort nadat hij in het midden der zestiende eeuw naar de plannen van Pasqualini was voltooid, brandden kerk en toren uit (1572). Pas in het midden der zeventiende eeuw werd de toren gerestaureerd en verhoogd volgens de plannen van de stadhouder lijke architect Pieter Post. Bij de restauratie zijn onder de bepleistering de oude buitenbeschilderingen van de torenmuren teruggevonden, zodat men die volgens de oude kleuren weer heeft kunnen aanbrengen. De bak stenen zijn thans rood gekleurd, de voegen wit, de natuursteen is geel. Tijdens een diner, volgend op een jaarvergadering en een receptie in het Kurhaus te Scheveningen van de Koninklijke Nederlandse Vereniging „Ons Leger", welke tevens zijn vijftigjarig bestaan vierde, heeft de voorzit ter jhr. F. Beelaerts van Blokland, de draagpenning van de prins Mauritsmedaille uitgereikt aan Z.K.H. prins Bernhard. In het midden op deze foto van de plechtigheid mevrouw Calmeijer, echtgenote van de staatssecretaris van defensie. het moderne wasmiddel dat hoog boven alles uitsteekt! TIJDELIJK BIJ AANKOOP VAN 2 PAKKEN Profiteer zo lang de voorraad strelcb j „Mercurius" wil op zaterdagmiddag winkelsluiting Er zal een winkelsluiting op zater dagmiddag moeten komen, meent de algemene bond „Mercurius". In de ogen van het bondsbestuur is dat het enige middel om het winkelpersoneel een vijfdaagse werkweek met een vrij weekeinde te geven. Mercurius, waarbij dertigduizend mensen uit het bank- en levensver zekeringsbedrijf, de handel en uit andere administratieve instellingen zijn aangesloten, vindt dat de consu ment zich maar enig ongerief moet getroosten als het winkelpersoneel probeert te verkrijgen wat de meeste consumenten allang hebben. Gelijke beloning bij gelijke presta tie ongeacht de sexe is nodig. Dat is de mening van de heer C. Z. de Vries, de voorzitter van de bond. Hij zei het tijdens het negende congres van „Mercurius" in Bellevue in Amster dam. De vrouw moet als een volwaar dige kracht in de bedrijven be schouwd worden. CHARLOTTE KÖHLER AANVAARDT TOCH EREPRIJS Charlotte Kohier zal toch de „Prijs Schouwburg-directies" aanvaarde". De overhandiging van de plaquette zal op een andir vast te stellen tijd stip geschieden, waarschijnlijk in Amsterdam. Charlotte Kohier en de heer H. Deinum, oud-voorzitter van de ver eniging van schouwburg- en concert gebouwdirecties in Nederland, heb ben medegedeeld, dat de controverse over de door de vereniging aan me vrouw Kohier aangeboden plaquette op een misverstand berustte, hetgeen uit de weg is- geruimd. Minister Luns in Kiel Minister Luns, die ter gelegenheid van de Kieler Woche in Kiel ver toeft, heeft daar gezegd, dat het toe treden van Groot-Brittannië tot de EEG van de grootste betekenis is voor de toenemende wasdom en bloei van de Europese Gemeenschap. Hij zei verder in zijn voordracht, dat de Europese eenheid een zo groot mogelijk aantal vrije Europese lan den moest omvatten. De ideale oplossing zou het volle dige iidmaatschap van de EEG zijn vx>r abe la: den, die aan het integra tieproces van Europa willen deelne men. "9arbij moest landen, die van wege hun politieke neutraliteit het lidmaatschap nog niet in volle om vang op zich konden nemen, niet de deur worden gewezen. Minister Luns trok wat de integra tie van Europa betreft lering uit de geschiedenis van de Hanze. Zonder de handelsprestaties van de Hanze zou het reeds toentertijd betrekkelijk dicht bevolkte Europa niet levens vatbaar geweest zijn. De geschiedenis van de Hanze leert, aldus minister Luns, dat een samen werking van Europese landen, die zich kunstmatig tot een deel van Europa beperken, op den duur geen levenskracht zal bezitten. Daarom moeten alle landen, die aan de inte gratie willen deelnemen, de moge lijkheid hiertoe krijgen. Na een over eenstemming over de toetreding van Engeland tot de EEG moet het moge lijk zijn het in betrekkelijk korte tijd in de kring van zeven landen eens te worden over een ontwerp-verdrag voor een politieke unie. Ware een heid kan echter slechts op echte ge lijkheid berusten. Voor de opbouw van een levensvatbare bovennationale eenheid is een zo breed mogelijke gebiedsfundering vereist. Verder moet alle kartelvorming van kleine groepen binnen de gemeenschap ver meden worden. KAREL PRIOR KLAAGDE IMPRESSARIO AAN De Avro-tv-producer Karei Prior, heeft, naar thans is bekend geworden, in december 1961 bij de officier van justitie bij de rechtbank te Amster dam een aanklacht ingediend tegen de Amsterdamse impressario Henri Hofman „wagens aantasting in eer en goede naam". Er bestonden reeds enige tijd ge schillen tussen de heer Hofman en de Avro-directie. De heer Hofman heeft in een gesprek met de Avro- directie volgens deze directie de heer Prior ervan beschuldigd steekpenningen te hebben aangeno men bij het afsluiten van contracten o.a. met de Franse artisten voor Pri or's tv-programma „Domino". Mr. P. Kokosky, de advocaat van de heer Hofman, vertelde desgevraagd, dat die beschuldiging moet zijn gegrepen uit een uitlating van de heer Hof man tegenover de Avro-directie die inhield dat hij (Hofman) steeds gel den moest betalen aan Karei Prior om relaties met deze in stand te houden. Naar het oordeel van de Avro-di- rctie heeft de heer Hofman deze be schuldiging niet behoorlijk kunnen bewijzen, daarop heeft Karei Prior zijn aanklacht ingediend Matroos aan de stok met buschauffeur en agenten De 20-jarige matroos A. van A. uit Ouderkerk a. d. Amstel, die te diep in het glaasje had gekeken, mocht gis teravond bij het Amstelstation te Am sterdam de bus van Maarse en Kroon niet in. De 36-jarige buschauffeur N. van Tichelaar wilde een dergelijk „vrachtje" niet meenemen en ont zegde de matroos de toegang. Deze nam dit niet en ging de chauffeur te lijf, waarbij hij de heer T's uniform scheurde en hem een blauw oog sloeg. Te hulp geschoten politie, drie man sterk, wilde de matroos arresteren, maar deze verzette zich hevig, waar bij hij een agent diens bril van de neus sloeg, waardoor deze 'de bril) verbrijzeld werd. De gummistok brak tenslotte het laatste verzet. Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug: „Met eervol ontslag". De goede herinnering aan Terence Rattigan's spel „Met eervol ontslag", dat we hadden na de vertoning door het Rotterdams toneel, nu tien jaar geleden en later na de gelijknamige film, is versterkt door de t.v.-uitzen- ding van donderdag vit de Avro. In zijn regie heeft Walter v. d. Kamp de tekening van een opmerkelijk karakter kunnen handhaven en aan de kijker heeft hij enkele suggesties overgelaten. Het is een boeiende uit voering geworden met markante rol len. De hoofdrol van leraar Hunter destijds door Albert van Dalsum in drukwekkend gespeeld, was nu in handen van een toegewijde Ton Lutz en de tegenspeler, de leerling Tap- low, was aan Willem Nijholt wel toevertrouwd. We mogen verder En- ny Meunier, die verleden week nog zo voortreffelijk spel leverde, niet vergeten, evenmin als Pim Dikkens en de anderen. Trouwens: het stuk bood aan de spelers fraaie kansen, die gelukkig werden benut. Afgezien van een mindere rolvast heid bij Ton Lutz betreuren we het, dat het stuk abrupt werd afgebroken op het onderdeel, waarop de pointe van de oorspronkelijke tekst eigen lijk nog moet komen. Dat was het bedrijf over een ver rassend afscheid. Voor de t.v. werd helaas het hoogtepunt, een triomf voor de leraar, verzuimd. „De onverwachte bloei". In een wel wat late en langdurige maar in elk geval boeiende docu mentaire over het aanstaande con cilie heeft de KRO-regisseur Manus van de Kamp opnieuw zijn talent getoond. Met behulp van snel wis selende, toepasselijke beelden en het inlassen van bevoegde sprekers werd een leerzaam, onderhoudend betoog gehouden, propagandistisch bovenal, voor hen, die oecumene voorstaan. Ook de kritiek op bepaalde ingewor telde gebruiken werd aan de orde ge steld en terecht werd hier en daar de hand in eigen boezem gestoken. Als inleiding van hetgeen binnen kort in Rome te gebeuren staat, was deze reportage van belang en als het KRO-team, dat te zijner tijd naar het Vaticaan afreist, stof zal opleve ren overeenkomstig hetgeen de kij ker en luisteraar thans werd gebo den, kan men aan het thuisfront tevreden zijn. Van het overige pro gramma kan worden gezegd, dat „Piste" zich nu wel heeft overleefd, ondanks de opheffende woorden in de jongse Gids. Voor d" fijnproevers was er een met bewegelijke grafie ken ondersteund college van dr. Holtrop, president van de Ned. Bank over de economie in ons land. Zoals vragensteller drs. J. v. d. Pluym het zei: gans die economie werd op de snijtafel gelegd. Komende uitzendingen. De NCRV heeft vanavond 'n mu ziekprogramma met Nederlandse ar tisten, die zowaar alleen Nederlandse nummers ten bese zullen geven; daarop volgt poëzie uit Vlaanderen. Zaterdag begint de t.v. al om drie uur. In „Top of flop" doet deze keer Jules de Corte mee al? jurylid. „Wil lens en wetens" van de Vara met Theo Eerdmans heeft een candidaat die een gooi zal doen naar de duizend gulden min één cent. Zondagavond brengt de KRO de 1-akter „Requiem voor een vogel", met Ko van Dijk en andere bekende artisten in negen rollen. Er is verder het Amsterdams Kunstmaandorkest en op film „De strijd tegen het onrecht". De Leidse sleuteltjes Bij de radio waren „De Leidse sleu teltjes" van Henk Franke al eerder bekend. Ze zijn thans ook voor de Avro-televisie verschenen. Nu be hoefden ze niet te zingen, maar ze waren te gast in de Brabantse Efte- ling. Misschien heeft de kijker in Leiden bekende kinderen kunnen ontdekken. ARBEIDER OVERLEDEN NA VAL IN KALKPUT De 52-jarige arbeider J. H. A. Rost uit Schiedam is gistermorgen op het terrein van de acetyleendissousgasfa- briek „Qxygenium" aan de Over- schieseweg in Rotterdam om het le ven gekomen door een val in een kalkput. Geen van zijn collega's had iets van het ongeluk gemerkt. Pas na enige tijd zag een van hen iets bewe gen in de put. Het slachtoffer leefde nog toen men hem er uit had ge haald, maar overleed later tijdens het transport naar de Dr. Noletstich- ting in Schiedam. Dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter van de Europese commissie heeft don derdag in Middelburg het woord gevoerd op de bondsdag van de Neder landse Christelijke Boeren- en Tuindersbond. Foto: dr. Mansholt vond evenwel ook tijd voor het dansen van de Drikus-man met de leden van de Markelose boerendansers, die het feest opluisterden. Onze arme-rijke taal Havo - Mavo - Lavo De behandeling van de Mam moetwet in de Tweede Kamer heeft onze taal weer eens ver rijkt met een drietal afkortin gen, waarmee we zo langza merhand zó worden gezegend, dat een apart leervak „Kort- spraak" op de scholen wel niet overbodig gaat lijken. Wat betekent HAVO, MAVO en LAVO nu weer? Misschien zal het voor onze kleinkinde ren erg eenvoudig zijn. Een korte analyse en ze zullen het weten: Hoger Algemeen Voort gezet Onderwijs, Middelbaar Algemeen Voortgezet Onder wijs en het andere dan natuur lijk Lager Algemeen Voortge zet Oderwens. Het is eigenlijk belachelijk eenvoudig (om niet te zeggen „eenvoudig belachelijk").

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7